Morgen valt startschot voor Wereldsportfestijn Pers is de „Vliegende huismoeder" nog niet vergeten! dreft 4 15 Van de Lijdt niet langer Toch is het zo 2 VRIJDAG 18 JULI 1953 OLYMPISCHE SPELEN 1952 Helsinki gereed voor tweede tournooi na de bevrijding WANNEER MORGEN, na de plechtige intocht der ongeveer zes en een half duizend sportlieden, de symbolische ontsteking van het Olympisch vuur met de fakkel, de eedsaflegging door de 45-jarige Finse arts Meikki Savolainen en alle andere onderdelen van de indrukwekken de openingsceremonie, de postduiven in 't Olympisch stadion te Helsinki zijn opgestegen en naar alle windstreken het nieuws van het begin der Olympische Spelen verspreiden, dan betekent dit, dat het ideaal van de Franse baron Pierre de Coubertin, de grondlegger van de moderne Spelen, opnieuw in vervulling is gegaan: het bijeenbrengen van sport lieden van verschillende landen, teneinde zich, ter vermeerdering van 't wederzijds begrip, in sportieve strijd met elkaar te meten en te verstaan. dat de Oostelijke wereld niet, als in 1948, verstek liet gaan. maar in groten gelale naar de Finse hoofdstad is gekomen. Wij willen ons met het oog op de historie gericht, geen illusies maken omtrent een verbetering van de wereldsituatie. Maar 292 plaats gehad. Een respect; reeks! Eerst ruim 1500 jaar later zouden ze herleven, maar dan in internationaal ver band. Omstreeks 1880 werden de resten van het stadion in Olympia, dat in de 6e eeuw door een aardbeving was ver- <8* fi- U 1 Het fonkelnieuwe Olympische stadion te Helsinki waarop de ogen der wereld de komende weken gericht zullen zijn. Het voldoet aan alle eisendie maar aan een arena gesteld kunnen worden. Finse arbeiders leggen de laatste hand aan de horden op de sintelbaan. de ideële waarde van de Spelen, het aan kweken van wederzijds begrip bij de jeugd der verschillende landen door waardering van eikaars sportprestaties, kan, evenals In het verleden, tot een betere verstandhouding bijdragen. De betekenis van de sport moge niet onderschat worden. Nog meer dan diplo maten kunnen ware sportlieden ambas sadeurs van hun land zijn. Grote athleten als een Nurmi, Jesse Owens, Zatopek en onze Nederlandse Fanny Blankers. om er enkele te noemen, hebben het be- Nu wij aan het begin van de twaalfde moderne Olympische Spelen staan, is het in dit verband interessant het ontstaan van de Spelen, die zoals men weet van Griekse oorsprong zijn, te belichten. De oude Grieken gaven het voorbeeld De overleveringen spreken op dit ge bied weliswaar geen al te duidelijke taal, maar als vaststaand kan worden aan genomen, dat de eerste Olympiade reeds 776 jaar voor Christus' geboorte plaats vond, waarna ze regelmatig om de 4 jaar werden gehouden. De oude Grieken huldigden de opvatting, dat lichaam en- geest harmonisch ontwikkeld moesten worden en riepen ter completering van de geestelijke welstand tournooien in het leven, waarin de lichamelijke ontwik keling- tot haar recht kon komen. Deze tournooien waren gewijd aan de Griekse goden. Deelnemen mochten slechts die mannen vrouwen waren van de spelen uitgesloten die in lichamelijk, geestelijk en zedelijk op zicht op hoog peil stonden, en van wie familieleden konden getuigen, dat zij zich nimmer aan een misdaad hadden schuldig gemaakt of heiligschennis had den begaan. Aanvankelijk werden de krachten slechts gemeten in het hard lopen, maar naarmate de Olympiaden voortduurden, werd het programma steeds omvangrijke/. Uiteindelijk ver kregen de volgende nummers vast recht: wapenloop, boksen, worstelen, wagen rennen, pentathlon (vijfkamp), pancra- tiion. estafette- en fakkellopen. Hoe hoog de Griekse cultuur ook was gestegen, zachtzinnig ging het op bepaalde num mers niet toe en speciaal het boksen en de pancration, een mengeling van wor stelen en boksen, getuigdsn niet van dat geestelijk niveau. De stryd in deze onder delen duurde namelijk net zo lang. tot één der deelnemers opgaf, of door de ander doodgeslagen. De uiteindelijke winnaars var Spelen viel een grootse huldiging deel. Om alle Grieken in de gelegenheid te stellen deel te nemen, werden alle vijandelijkheden gedurende een periode vóór. tijdens en na de Spelen, gestaakt (de zgn ..godsvrede"). In 394 werdén de Spelen door de Romeinse Keizer Theo- woest, bloot gelegd en dit trok o.a aandacht van de Franse baron Pierre de Coubertin, een nobel mens, wiens str gericht uas op een verbetering vai internationale verstandhouding Hij maakte een studie pan de Griekse Spelen en kwam tot de ontdekking dat deze tot op zekere hoogte na volgens- waard waren. De edele strijd tussen de jeugd der verschillende landen met niet een stoffelijke beloning als inzet. 1 louter om de eer, leek hem alleszins dienstbaar aan zijn ideaal. Het gevolg was, dat in 1896 in Athene de eerste moderne 'Olympiade werd ge houden, waar ze nadien plaats hadden is weergegeven in bijgaand staatje. Geen zuiver amateu risme meer Nu zal niemand kunnen beweren, dat de Spelen van de moderne t(jd nog die zuiverheid siert, welke De Coubertin destijds eraan verbonden wilde zien. En bU velen behoort er in hun binnenste morgen iets te trillen, wanneer de Fin Olympisch geschiedenis 1896 Athene 1900 Parijs 1904 St Louis 1908 Londen 1912 Stockholm 1920 Antwerpen 1924 Parijs 1928 Amsterdam 1932 Los Angelos 1936 Berlijn 1948 Londen 1952 Helsinki Savolainen namens alle deelnemers de Olympische eed aflegt: „WU zweren, dat wU op eerlijke wijze bü de Spelen zullen mededingen, met in achtneming van de bestaande voorschriften en in de geest van ware sportiviteit, tot eer land en tot roem van de sport.' Want evenzovelen weten, dat zij het met die amateuristische voor schriften niet zo nauw meer nemen. En hierdoor is het evenwicht van de Spelen, welke beogen sportlieden bij elkaar te brengen, die de sport slechts als middel zien en niet als doel meer of mindere mate verstoord, het geen onaangename consequenties met zich mee kan brengen. Maar de doelstelling van De Cou bertin blijft bij naleving van de res' der formule, het in ware sportiviteit en op eerlijke wijze deelnemen, toch onaangetast. En dat kan van onschatbare betekenis zijn. Thans is het de beurt aan Finland, dat in 1940 reeds de Spelen georganiseerd hebben, maar door de oorlog daarin verhinderd werd, de Olympische reeks te vervolgen, Dat de Finnen hun taak niet zullen misverstaan, daarvoor staat hun opvatting over begrippen als sport lich. opvoeding, waarvan het natio naal leven doortrokken is, borg. In Hel sinki is een enorm stadion gebouwd, dat 70.000 toeschouwers kan bevatten. Het zwemstadion biedt plaats aan 11.345 per- n. Voor de hulsvesting van de 6500 athleten der 69 ploegen zijn twee Olym pische dorpen aangelegd: Otaniemi, in de landen achter het IJzeren Gordijn zijn ondergebracht en K-aepylae de overige deelnemers. De gebou wen in Otaniemi zullen na de Spelen voor studenten-tehuizen worden be stemd. Vrijwel alle Finnen hebben persoon lijke belangen bij de Olympische Spelen. Men verwacht dat ongeveer 40.000 bui tenlanders. meest Scamhnaviërs, de Spe len zullen bezoeken' en ongeveer 200 000 Finnen. Men vindt in Helsinki op geen stukken na voldoende hotels om de bui tenlandse gasten te herbergen. Alle ho tels zijn voor officials van de spelers ge reserveerd. Vele bezoekers worden on dergebracht in particuliere huizen. Er zijn bewoners van Helsinki die een bui tenhuisje betrekken en hun huis in de stad voor die gelegenheid helemaal Wie zullen triomieren wat is er in sporttechnisch opzicht •an de komende Spelen te verwach ten? De vraag is sneller gesteld dan be antwoord. want bij -het huidige aantal athleten (6500 nemen deel) is het geen kleinigheid zelfs in grote lijnen hierop in te gaan. Bij de heren zal de Olym pische strijd waarschijnlijk beheerst wor den door het duel RuslandAmerika. Beide landen zijn met de grootste ploe gen verschenen, welke samengesteld zijn uit het puikje van het puikje wat hun mensenarsenaa! maar aan sportcracks te leveren heeft. De kleinere landen zullen, specialiteit als elk vaak op zijn gebied is. echter ook het nodige van zich doen horen en dan denken we vooral Duitsland, dat weer voor het eerst Wat Nederland betreft, de grootste kans van de athleten zal ook schynlyk Fanny Blankers maken, of schoon zij steeds meer tegenstand te duren krijgt. Daarnaast hebben we (Advertentie) Nieuw én goed! Weent...iftaa/i i.z°um/zd Interview, startje. sprintje, loto, interview DE VLIEGENDE HUISMOEDER, ofwel onze Hollandse favoriete Fanny Blankers-Koen, die onder deze benaming tijdens de Olympische Spelen van 1948 in alle toonaarden in de Britse pers werd bezongen wegens haar schier fantastische prestaties, staat ook in Helsinki weer volop in de belangstelling. Zou zij er ook nu in slagen haar naam onverbrekelijk aan de Spelen te verbinden? Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk iroepen: te Willige Laragerak en Jaarsveld J. v. d. Schee. cand. te Rotter dam; te Tiel (3e predikantsplaats) H van 't Hof, voorganger der Evangelisatie aldaar; te Garderen dr J. C. Hooykaa» woonachtig te Scheveniragen. Aangenomen: naar Resteren C d. Berg. cand. te Hilversum. Bedankt: voor Benthuizen G. C Roosendaal te Llenden; voor Halle H. G Groenewoud te Groningen; voor Vllssin- gen (vac.-J. C. Sickesz) G'. C. Tromp t« Boskoop. Benoemd: tot hulpprediker t» Nieuwveen J. v. d. Hoek, voorganger der Evangelisatie aldaar. Geref. Kerken roep en: te Veenendaal (vac.- W. C. v. d. Brink) J. H. van Halsema te Tholen. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen: te Voorburg J. H. v. d Hoeven te Houwerzijl (Fr.). Geref. Gemeenten Tweetal: te Hilversum cand. W. Hage te 's-Gravenhage en G. Zwerus te Middel harnis. Beroepen: te Hilversum en Nü- kerk cand. W. Hage te 's-Gravenhage A a ra g era omen: naar Aalst-Brakel cand. W. Hage te 's-Gravenhage, die be dankte voor Aagtekerke, Benthuizen, Bodegraven, Borssele. Dinteloord, Dor drecht. Ederveen. Enkhuizen, Giessen- dam. Goes, 's-Gravenpolder, H.-I. Am bacht, Herkingen, Hilversum, Kruinin- gen. Leerdam, Leiden, Mellskerke. Nw- Betjerlarad. Nleuwerkerk, Nieuwerkerk aan de IJssel, NJjteerk, Oostcapelle, Oudemdrdum. Rhenen, Ridderkerk. Ril land-Ba th. Rljssen, Tholen, Trioh-t. Vee nendaal, Vlaardingen en voor Werken- De Nederlandse athleten die pas in Helsinki zijn aangekomen, waren nog niet hun helder oranje trainingspakken op de sintelbaan verschenen voor wat oefen rondjes, of een legertje persfotografen en journalisten omringde onze viervoudige kampioene, om haar ln allerlei standen op de gevoelige plaat vast te leggen en haar en Jan Blankers, haar coach en echt genoot, te interviewen. Steeds opnieuw moest Fanny in de startblokken plaats nemen, starten en een sprintje maken. In het défilé der landenploegen, dat morgen plaats vindt ln het raam van de openingsplechtigheid, zal de Nederlandse groep ongeveer uit 70 actieve sportbe oefenaars en officials bestaan. Niet alle deelnemers zullen hierin meelopen, aan gezien een aantal athleten, roeiers en zeilers, verstek moet laten gaan i.v.m. wedstrijden of training. De Nederlandse gezant in Finland, de heer A. J. Th. van der Vlugt, heeft gis teren te zijnen huize de Nederlandse journalisten te Helsinki ontvangen. Onze voetbalploeg voor vanavond Het Nederlands voetbalelftal, dat van avond om 7 uur te Kurhula tegen een Fins elftal zal spelen (de wedstrijd wordt niet over de radio uitgezonden) is als volgt samengesteld: Doel: Landman (Sporta). Achter: De Jong (ADO) en Odenthal (Haarlem). Midden: Van Schijndel (SW), Hen driks (Vitesse) en Biesbrouck (RCH). Voor: Van der Tuyn (Hermes DVS), Van der Gyp (Emma), Van Melis (Eind hoven), Bennaars (Dosko) en Clavan (ADO). In de voorronde van het hockeytour- f 464* millioen en terugbetaald f 440 mil- nooi werden gisteren twee wedstrijden j hoen. zodat er een overschot van f 24 millioen was. gespeeld. Engeland versloeg België met 1—0 in een ontmoeting, die de fraaiste van de tot nu toe gehouden wedstrijden is, terwijl het beproefde elftal van India met 40 van Oostenrijk won. In het baskettbaltournooi wonnen Philippijnen gisteren met 48-35 van Hon garije en de Canadezen met 61—57 van Egypte. Een curiositeit uit dit tournooi: de Russen spelen met een rode bal. Omtrent de kwestie-China is het Int. Olymp. Comité besloten, dat zowel ath leten van Rood-China als van nationalis tisch China tot de Spelen zullen worden toegelaten. Het Nederlands hockey-elftal, dat van middag tegen Duitsland in het veld Is gekomen, verscheen in de volgende op stelling: Doel: Mulder (Amsterdam); achter: Derckx (Venlo) en Drijver (Togo); mid den: Anclon (Kampong), Loggere (La ren) en Tiel (HHYC)voor: Van Heel (HHYC), Boerstra (HHYC), Kruize (HHYC), Esser (Togo) en Wery (HHYC) De tweede helft van deze ontmoeting znl om 5.25 uur over Hilversum II wor den uitgezonden. Radioreporter is Dick ran Rijn. De loting voor de eerste ronde van hei waterpolo-tournooi heeft tot resultaat ge had, dat Nederland zal moeten uit komen tegen Rusland. In eerste helft van 1952 f 24 millioen gespaard Van het eri van School en Kerk In het studiejaj literatuurgeschlc- Nirwana Op het zand van het strand word je heerlijk bruin gebrand als je daagje vrij-af is gekomen. En je luiert en ligt met een slaperig gezicht als je eerst fijn een duik hebt genomen. Op het zand van het strand bij de blonde duinenrand t'ind je 't eind van je dromen en wensen. Staag gebruis in je oor ga je doezelig teloor in 't rumoer van de duizenden mensen. ROBBIE RADAR. Minister als paranimph bij promotie Dinsdag 22 Juül hoopt lr A. S. Tuin man, Ned. landibomvattadhé te Ottawa, aan de Landbouwhogeschool te Wage- nirt-gen te promoveren op een proef schrift, getiteld „Enige aspecten van da hedendaagse emigratie van Nederlandera naar Canada", met ais promotor prof. dr E. W. Hofstee. Als paranymphen zullen optreden de minister vara Oorlog en Marine, ir C. Staf, en ir P. Boezaardt, directeur van dé Stichting voor Ned. zelfstandige Handel en Industrie. Aan het promotiediner in hotel De Wereld nal o.a. aanzitten minister Mansholt. Dr J. C. Hooykaas krijgt eerherstel Het breed moderamen der Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft dr J. C. Hooykaas. eertijds predikant te Arnemulden, met ingang van heden be roepbaar verklaard in deze kerk en in eer en rechten hersteld. Het adrés van dr Hooykaas is Belgisch Plein 4» Scheveningen. In Kampen komt Geref. (31 K.O.) ULO-school De Kroon heeft het de beslissing van Gedep. Staten van Overijssel, waarbij het bestuur van de Stichting voor On derwijs naar de leer der Gereformeerde kerken (vrijgemaakt) te Kampen alsnog niet ontvankelijk werd verklaard, in zyn verzoek om medewerking aan de Stichting van een ulo-school, vernietigd. Tevens is het beroep van de heer D. van Dijk, weth. van Onderwijs dezer gemeente ca-, tegen het raadsbesluit tot het verlenen van medewerking, onge grond verklaard. Dit betekent dus, dat genoemde Stichting te Kampen een u.l.o.-school zal kunnen stichten. Inmiddels heeft de gemeenteraad zon- derhoofdelijke stemmen besloten om medewerking te verlenen aan de stich ting van een Geref. (vrijgemaakt) lagere school. Op zijn verzoek 1» Ingetrokken de toe lating van prof. dr H. G. Beyen te Growin- B:n als privaat-docent aan de R.TJ. te trecht om onderwijs te geven in de ge schiedenis der grote schilderkunst ln de Engels M.O.-A, F L v d Berg te Den Haag. STICHTING KLINISCH HOGER ONDERWIJS ROTTERDAM. 17 Ju». Geslaagd voor se- mi-artsex. A Krumperman te Voorburg. M.O Lichamelijke Oefening: J de Haan. J R P H Mackay. F F Koster. P F v Her waarden, allen te 's-Gravenhagc, E Arends te Leiden en J H v d Pluym te Voorburg. de komende weken van sport-hoogspan- nlng ons leren. Reportage over Hilversum 11 Van de openingsplechtigheid der Spe len zal morgenochtend om 11.55 uur tot 2 uur des middags een radioreportage rede aanleiding van Slijkhuis, zo by j worden gegeven over Hilversum II. Des i.v.m. zijn blessures in staat is, te starten, j avonds om 22.15 uur verzorgen Jan de onze waterpoloërs, zwemsters en onzeiTroye en Siebe van der Zee een repor- hockeyërs Olympische roem te verwach- tage getiteld „Flitsen uit het Olympische Of onze verwachtingen juist zijn, zullen!dorp". (Advertentie) WOL Ï+i ZUDE Aandelen Koninklijke bijna milliard Ter tegemoetkoming aan een verdere conversie van 3V4 pet converteerbare j obligaties in aandelen, heeft de Konink lijke notering aangevraagd voor f44.017.000 aandelen, waardoor het to taal bedrag op f990 millioen komt. Ubbink passeert dividend Hoewel de IJzer-Metaal- en Tempel-, gieterij v.h. B. Ubbink en Co te Doesburg een zeer bevredigend jaar achter de rug heeft, achten directie en commissarissen een dividend niet verantwoord in ver band met de liquiditeit van enkele doch-! terondernemingen (v.J. 7 pet). DE RUBBERMIJ „SUMATRA" boekte over 1951 f 127.414 winst na afboe king van het verliessaldo ad f99.870, en declareert 24 pet dividend op de 6 pet cum. pref. aandelen, waarmede het divi dend 1930 t.m. 1933 wordt ingehaald. De N.V. MOTORENFABRIEK THO MASSEN. De Steeg, declareert 8 (7) pet dividend. De winst bedroeg f 1.7 millioen. i J Weersma, allen 1 Den Haag en J Gerritsma te Delft; J and ex werktuigk. Ing.: A Brouwer, i v lam. C Drayer. G G Franke, K W v Gel er, G v Glnkel. A J Halbmeyer. G H Hui- inga, J W de Ligny. H G Ruiter, allen t me Den Haag en Yap Kle Han te Delft; i ex. vliegtuigb. ing.: E Best te Delft en J P K Vleghert te Den Haag; voor ing. ex. vliegtuigb.: P v Lent te Den Haag. AMSTERDAM. V.U„ 16 Juli: Geslaagd oor ex. paedagoglek M.O. G J v d Brink i Ede. Het lied der aethergolven ZATERDAG 19 JULI 1952. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram 8.00 Ni 8.18 Gi 9 00 L VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld'' 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pia norecital 12.00 Gram. 12.33 Hawaiiannu 1.00 Nieuws. 1.15 Politie Kapel (1.30-1.45 Kindervertelling). 2.00 Gram. 2.25 Kinder koor. 2.45 Twents programma. 3.15 Amateurs- Philli. Orkest. jejugd. 3.45 Gram. 5 50 De deze tijd". 7.56 „Deze v euws. 8 05 Act. 8.15 Gov. muziek 9.00 >mmentaar. 9.15 Weense muziek. 9.45 acht 10.05 Gram. 10.40 Lichte muz ieuws. 11 15—12.00 Gram. HILVERSUM II (298 m). 7 00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek wijde muziek 7 45 Morgengebed. 8.0C 8.15 Gram. 9.00 Voor de huiavrouw. Jan knikte. „Als we tenminste niet nog mager der jaren zullen krijgen." Meijer begreep hem onmiddellijk. „Wat denk je van de toestand, Jan? Zullen we er buiten blijven?" Jan haalde zijn schouders op en antwoordde voorzichtig: „We zijn toch neutraal? We behoe ven niets te vrezen." Meijer dacht na, terwijl hij in zijn thee roerde. „Ik heb wel eens bange voorgevoelens, zie je? Af en toe denk je, dat we op een vulkaan le ven." Verstoorde Jeugdliefde door MAARTJE ZELDEN RIJK. ze waren veel te behendig, en liepen zo over alle dreven? Dwaas, die hij was! Hij had hier niet n» f ProeiAe W»n iV het niet hokken, tot het einde. meer moeten komen, nooit meer. Hij had een Meijer dacht even na. „Pre e De hokken hadden nog steeds dezelfde vorm en zware ijzeren deur achter dit verleden moeten zeggen, antwoordde hij laiene het rook er naar bedorven vis. De eenden schar- sluiten en de sleutel ver weg gooien. Maar een met ver van de tienduizend af zijn. D J re]den jn het kroos van de tochtsloot of deden onweerstaanbare drang had hem genoopt die den zijn niet best, Jan. Er wordt zich tegoed aan de vis, die ze zoëven gekregen deur nog eens een keer te openen, op een kier, djend. Het is maar goed, dat aan de zeven mage- hadden* om die6oude wereld nog eens binnen te gaan- re Tjaren^ eerst Hij zuchtte, voor hij de planken over de hokken Twee vrouwen waren er in zijn leven, één uit beklom Hoe vertrouwd was hier alles en toch, de oude en één uit de nieuwe wereld. Wie had hij hoorde hier niet meer. Hij was in een andere er nu eigenlijk recht op hem? Stap, stap, ging het. Langzaam ging hij ver der over de wankele, gladde planken. En onder hem kwaakten de eenden en deden zich tegoed aan de vis, die voor de menselijke consumptie niet meer geschikt was. Stap, stap... Een grote woerd stak zijn kop even omhoog en keek naar die vreemde verschijning in dat don kerblauwe pak, alsof hij zeggen wilde: „Wat doe jij hier? Je hoort niet meer bij ons. De tijd is voorbij, dat je hier op je klompjes klepperde, on bezorgd nog en onwetend, wat de toekomst bren- gen zal. Nu ben je een meneer, en beroemd. Nu Meijer kêêlT hem" everi onderzoekend aan. Ook wereld geplaatst, een wereld van deftige, geleer- sta je mijlenver boven deze eenvoudige mensen, hij had bij geruchte het een en ander uit Den Haag de mensen, fabrikanten en ingenieurs, geldmagna- In deze wereld pas je niet meer. Kijk uit, dat je vernomen, hoewel Kor en Gerrit gezwegen had- ten en zakenlieden. En in die andere wereld had niet over die glibberige planken glijdt... hier hoor den over 'hun twee reizen naar de Hofstad. ,.Ik hij een vrouw leren kennen, die bij hem paste- je alleen maar met klompen aan te komen..." denk, dat je haar wel bij de eenden kunt vin- Die den met hem zou zijn in z'n leven en z'n stap stap steeds verd ga inge„ieur Rei. den. Ze voert ze tegenwoordig 's avonds." werk. Die hem zou kunnen begrijpen, als hij over sing/En ind bijna aan h|t eind* van de rij Jan stond op. „Dan ga ik haar eens even op- zn arbeid sprak. Die ook kwam uit die wereld, eendenhokken loopt een meisje, met een grote zoeken," besloot hij „Dat is zeker wel goed. waarin hij was geplant. emmer aan de hand, waaruit ze af en toe een Meijer spreidde zijn handen breed uit. „Je ken- Hier in de Beemster, met zijn grote, vlakke paar scheppen vis naar de eenden gooit. Dat ne de weg en de spraak, zou ik zo zeggen." tuinen, zijn rijke vruchtboomgaarden en zijn rie- meisje is nog zoals ze vroeger was, met werk- „Zo is het. Dat verleer je niet zo gauw," ant- kende eendenhokken, in deze wereld zou hij niet kleren aan en op klompen, in ruw gebreide zwar- woordde Jan, eveneens in Beemsters dialect, meer kunnen leven. Hoe vertrouwd dit alles ook te kousen. Werktuiglijk verricht ze haar werk, „Tot straks!" voor hem was. Dit waren nog slechts herinnerin- zoals iedere avond. Nu is ze bijna aan het einde Met de „goeie" sigaar van Meijer in het hoofd gen uit een verleden, dat al zo ver achter hem van de hokken. Dan zal ook de emmer leeg zijn liep hij in de richting van de eendenhokken. Hier scheen te liggen. Herinneringen uit zijn prille en keert ze terug. Als ze zich omdraait, zal ze was niet veel veranderd sinds zijn kinderjaren jeugd, uit zijn kinderjaren, de school... iemand zien- Die man is niet meer de Jan Rei en hier had hij dikwijls met Ida gespeeld. Dan Langzaam, stap voor stap ging hij verder over sing uit haar kinderjar-;n, de jongen, van wie ze sprongen ze op hun klompjes van de ene plank de planken. Het klonk hol en hard. Het was hem, gehouden heeft. Het is de beroemde ingenieui op de andere, steeds het gevaar riskerende, dat alsof hij over een schavot ging, zijn vonnis tege- Retsing, de man, die ze niet meer kent. Houd' ze in de loop van de eenden zouden vallen. Maar moet. Wat had hem toch naar de Beemster ge- ze nog van hiern? 9 35 Gram. 10 00 Voor de kleuters. 10.15 Gram 11.00 Voor de zieken. 11.45 Nieuws. 11.55 Olympische Spelen. 2 00 Gram. 3 05 Kroniek van Letteren en Kunsten. 3.43 Omroeporkest en solist 4.15 „De Vliegende Hollander". 4 25 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 4.65 Voor de jeugd. 6 00 Nieuws. 6 15 Journalistiek weekoverzicht 6 25 Lichte muziek. 6 45 Bui tenlandse correspondenties. 7 00 Gram. 7.15 Pianoduo 730 Gram. 7.52 Act 8 00 Nieuws de Zondag in". 11.00 Nieuws 11.15 N ln Esperanto. 11.2212.00 Gramofoonm ENGELAND BBC Home Service, 33 program. 1265 Weerber, 1.00 u 2.10 Sport I. 3.15 Ho i Idem. 400 Schots Orkest. 5.00 Voor de 6.00 Nieuws 61 6 30 Olympische Spelen. 6.40 Amui .15 Interviews 7.4f 00 Gev. programma Hoorspel 10.45 Gez lltani Nieuws. ENGELAND. BBC Licht Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muziek. 12 30 Sport. 100 uur Olympische Spelen. 1 15 Sport. 1.35 Idem. 1.45 Voor de kleuters. 2 00 Dansmuziek. 2.30 Sport 2 40. 2 50 3.00, 3.10, 3 30, 3 45 Idem 4 15 Dans muziek 4 45 Sport 5 00 Jazzmuziek 5 30 uur Sport 665 Orgel 6.59 Sport. 7 00 Nteuwa en radiojournaal. 7 25 Sport 730 Hoorspel 8 53 Amus muz 9 00 Opera-orkest 10.00 Nieuws 1015 Sport 10 30 Olymp Spelen 10 30 Lichte muziek 1100 Dansmuziek. 11.30 Idem 11.56- FRANKRIJK. Nat, Progr. 347 en 249 m. 12.10 Pianorecital. 1230 Concert 100 uur Meuws 120 Gram. 2 05 Nieuws 2 12 Con- 7 58 Gram 8 02 Idem 8 30 vecimbelrecital 10 50 Gram 1125 Idem. 1145- ■12 00 Nieuws. BELGIE 324 m. 12.00 Salonorkest 12.30 Weerber. 12.34 Om roeporkest l.oo Nieuws 1.15 Gram. 130 Voor de soldaten 2 00 Kamerorkest en solist 2 25 2 40. 3.00. 3 15 en 4 00 Gram 4.46 Engelse les 5 00 Nieuws. 5 05 Gram 5 15 „Macbeth", opera. 6.50 Gram 7.00 Nieuws 7 40 Accord 7 50 Gram 7.55 Reportage. 8 10 Gram 8 15 Macbeth" opera (vervolg) 9 40 Acc 9.50 Gram. 1O.0O Nieuws 10 15 Lichte muziek 11.00 Nieuws. 11 0512 00 Verzoekprogramma BEIGIE 484 m. 12 05 Omroeporkest. 100 Nieuws. MO Ver zoekprogramma. 2.05 Idem. 3 00 en 3 45 Gr 4.30 Lichte muziek. 5 00 Nieuws 5.15 Lichte muziek. 5 40 Gram. 6 30 en 7.40 Idem. 7.45 Nieuws. 8.00 Gram. 9 15 Omroeporkest, -ke ren, en solisten 1000 Nieuws 10 10 'Gram 10 50 Nieuws 1100 Gram 1155 Nieuws door rheumatiek, spit. ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart cn maag. Bij apoth. en drogist 0.95, 2.40 en 8.88. OP GEREGELDE TIJDEtf ontmoe ten wij in verschillende gemeente raadsverslagen ernstige klachten over grachten of sloten, die volgens de omwonenden een ondragelijke stank verspreiden. En wanneer nauwgezette en zorgzame raadsleden eens de moeite nemen zich in hoogst eigen persoon er van te vergewissen of het karakter der belasterde wateren nu inderdaad wel zó erg is als men wil doen geloven, blijkt de geur ln den regel vaak mee te vallen en worden de buurtbewoners zonder omwegen van schromelijke overdrijving beticht. Deze beschuldiging is onbillijk, even onbillijk als het verwijt van de huis baas, die somtijds bij een onwelrie kend toilet wordt geroepen, doch op de dag der contróle niets bijzondere kan constateren. Want al deze mensen komen op verkeerde momenten, n.l. op dagen van te standvastig weer. Immers, in riolen, grachten, sloten en poelen ontwikkelen zich bepaalde gassen die de onwelriekendheid te weeg brengen en deze gassen kunnen bij vermindering van de luchtdruk van de dampkring het gemakkelijkst ontwijken, zodat bij lage barometer stand de meeste overlast wordt onder vonden. In grotere afmeting kan men dit verschijnsel waarnemen by de bron nen rond Le Havre, in Frankrijk, waar bij daling van de barometer grote hoeveelheden gas met sissende geluiden ontsnappen. Vóór een op handen zijnde storm is de aanblik van deze wateren werkelijk huivering wekkend door de rommelende en brommende geluiden die er uit op stijgen. In moerassen wordt het water bij lage barometerstand bruin ge kleurd doordat het door ontleding ge vormde ferrohydroxyde door de lucht ln het bruine ferrioxyde wordt om gezet. Hoe groter de luchtdrukver laging. hoe sterker de gasontwikke- ling en hoe bruiner de verkleuring. Behalve de verkleuring en het ge rommel ln de moerassen, ontstaat vaak ook schuim door de opstijgende gasbelletjes. (Wie herkent hierin niet de angstwekkende beelden van ko kende moerassen, die ons in sprookjes en legenden, vóór het naderen van een^ groot onheil, worden beschre- Behalve dat controlerende gemeen teraadsleden en/of huisbazen hieruit kunnen opmaken dat zij geen zon nige dagen voor hun inspectie dienen uit te kiezen, kunnen ook de Slacht offers van onwelriekende, uitdampen de riolen of grachten uit dit ver schijnsel weten, dat de weersveran dering toeneemt naarmate de geuren kwalijker worden Controleert U het maar op de barometer. En nu moeten we nog iets vertellen dat (gelukkig) niet door iedereen te controleren is. maar dat desondanks toch de moeite van het lezen loont Per dag vinden er nJ. zo'n 2700 aard bevingen plaatgl Daarover morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 6