Jlieutue Ccütsrtie (ütmranl Gezagvoerder „Perzië" schip Soeltaneh van het koos nieuwe koers Aanhangers van premier Mossadeq in arrest gesteld Prof. dr W. J. A. Kernkamp (C.H.) op Overzeese Rijksdelen? De hermetische afsluiting van de zonegrens Toch niet wist u LIU ZATERDAG 19 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 1 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9485 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stfiatvdsttcb li «ittlnn myn Bert In tcgtjenspoct' Atoomgeheim ontsluierd maar Bergrede verworpen Zwaaiende met olijftak naar Engeland IA Is 1953 voor de NAVO een kritiek jaar? Toestand echter reeds veel beter dan een jaar geleden jw Generaal Olmsted, lid van de groep Amerikaanse officieren, die thans een HH rondreis door de NAVO-landen maakt, heeft gisteren op een persconferentie ver- klsard, dat de NAVO-landen een zeer O» grote vooruitgang hebben gemaakt. Er is SlM volgens hem een goede grondslag gelegd SU voor een wederzijds begrip en de toe- w stand in deze landen noemde hij veel - beter dan een jaar geleden. De generaal H 11} achtte het van groot belang dat de V.S LiJ,l thans aankopen van complete militaire I uitrusigen buiten Amerika doen. In enkele landen zoals Nederland, al- dus verklaarde generaal Olmsted, is men 1 met de productie van electrische uitrus- [onei tir.gen ver gevorderd en met verschil- - lende landen zijn reeds contracten afge- n sloten. j HHet jaar 1953 zou volgens de gene- DINC raal voor de verwezenlijking van de 5N. I NAVO-doeleinden een critiek jaar eijn. De grootse moeilijkheid ligt op financieel aJ gebied. Het gaat er voor alle landen, ook voor de V.Som, een voldoende bijdrage tegenwoordig- admiraal J. Cary Jones, hoofd van de M A.A G., besprekingen gevoerd met minister Staf en verscheidene mili taire autoriteiten. a DE NIEUWE PERZISCHE PREMIER, Achmad Ghavam Soeltaneh, heeft, zoals wij gisteren reeds hebben voorzien, een nieuwe oliekoers voor zijn land bekend gemaakt. Hij zal pogen met Engeland tot een accoord te komen inzake het olieconilict. Daartoe dient primair de orde in het binnenland hersteld te zijn. Vandaar het Perzische machtsvertoon van politie, militairen, tanks en arrestaties van nationalistische verzetslieden. De aanhangers van Mossadeq, die de benoeming van Soeltaneh „on grondwettig" beschouwen, hebben een verklaring ondertekend, waarin zij zweren Mossadeq en diens politiek te blijven steunen. Resumerende, Soeltaneh zwaait naar Engeland met een olijftak, in de hoop een oplos sing voor de oliekwestie te kunnen bereiken. Slaagt hij niet, dan zal ook hij zijn functie onmiddellijk neerleggen. De nieuwe premier bracht een bezoek m de Sjah en algemeen neemt in, dat deze hem de titel van „Zijne Hoogheid" (Jahab Asjraf) weer heeft toegekend, die hem twee jaar geleden ontnomen werd, want Soeltaneh werd toen gekwalificeerd als „misdadiger en verrader". Als eerste maatregel heeft hij speciale revolutionnaire gerechtshoven aangekondigd voor vijanden van de staat, ongeacht de functie, welke zij bekleden. Soeltaneh waarschuwde iedereen, dat de periode van wanorde en opstand thans is afgelopen. Blijkbaar wil hij de rol van .sterke man" spelen. Hij heeft een begin van uitvoering ge- DE KABINETSFORMATIE Wordt hiermee de weg vrij gemaakt voor een A.R. minister van Justitie (Van onze Parlementsredacteur) GISTERMORGEN, tijdens zijn gesprek met de anti-revolutionnaire fractieleider, dr J. Schouten, heeft dr Drees hem een nieuw voorsteel overhandigd met betrekking tot de zetelverdeling in heet tee formeeren kabineet. Vanmorgeen om 11 uur is de A.R.-fractie bijeengekomen om hier over te beraadslagen. De formateur verwachttee in dee loop van de dag een antwoord. Het is niet zo, dat dit voorstel een ultimatief karakter droeg: integendeel. De deur staat voor eventueeel veerdêr oveerleg nog wagenwijd open. Gistermiddag heeft dr Drees ook nog zodanige gebieden. Een jaar lang heeft onderhoud van ruim een uur gehad met prof. Romme, de KVP-fractieleider. Men mag aannemen, dat hij deze op ce hoogte heeft gesteld van het jongste aan bod, aan de AR gedaan. De andere frac tie-leiders schijnt dr Drees telefonisch op de hoogte te hebben gesteld. Uit het feit, dat met prof. Romme een mondeling on derhoud nodig was. zou men de conclusie kunnen trekken, dat de jongste voorstel len de speciale belangstelling van de KVP genoten. Dit leidt tot de veronder, stelling, dat een verschuiving is voorge steld, waarbij een of meer KVP-zetels waren betrokken. Gisteermiddag, na het onderhoud met de heer Schouteen, .doch nog voor prof. Romme ontvangen werd, heeft dr Drees op zijn kabinet op het Plein 1813 ontvangen prof. dr W. J. A. Kernkamp, hoogleraar in het staatsrecht te Utrecht. Hem is de portefeuille van Overzeese Rijksde len aangeboden. Wij hebben de stel lige indruk, dat prof. Kernkamp in principe niet afwijzend staat tegen over een benoeming tot hoofd van dit departeement. Hij behoort tot de christelijk historische unie. Dr Drees heeft hiermee zeker geen slechte keuze gedaan. Prof. Kernkamp immers is nauwkeurig op de hoogte van allerlei kwesties, die rijzen met betrek king tot het beheer van niet-zelfregerende gebieden. Namens Nederland heeft hij zitting in de commissie van de Ver enigde Naties, aan welke verslag moet worden uitgebracht over het beheer van »8 35 Nog geen vrijstelling bij noodwet-bejaarden Voorstel ingetrokken in afwachting van het nieuwe kabinet Het voorstel om de eerste f 100 aan eigen inkomsten vrij te stellen van de inkomstenaftrek bij de uitkeringen vol- gens de noodwet ouderdomsvoorziening is door de regering ingetrokken. De re- I gering heeft hiertoe besloten, omdat zij het juister acht wanneer over de hoogte van het vrij te stellen bedrag een be slissing wordt genomen door het nieuwe kabinet. In de T'/eede Kamer is name- lijk op de regering aandrang uitgeoefend om niet een bedrag van f 100, maar van f 200 vrij te stellen. Van het betreffende wetsontwerp is thans alleen dat deel gehandhaafd, waar in wordt voorgesteld de noodwet van toepassing te verklaren op drie nieuwe leeftijdsgroepen- Aangenomen mag wor den, dat het nieuwe kabinet straks voor de kwestie van de vrijstelling een af zonderlijk ontwerp zal indienen, zo heb ben minister Drees en staatssecretaris Van Rhijn aan de Tweede Kamer ge schreven. Minister Stikker naar Schuman-bij eenkomst Op 23 Juli begint in Parijs een mi nistersconferentie voor het plan-Schu- man Nederland zal hierbij vertegen woordigd worden door de heren Stikker, wanneer die althans nog in functie zal zijn, en Spierenburg, directeur-generaal van de buitenlandse economische be trekkingen- hij daarvan het voorzitterschap bekleed. Ook is hij uit dien hoofde uitstekend op de hoogte met hetgeen zich er in de West afspeelt. En, wat zeer belangrijk is: hij heeft eht vertrouwen van brede kringen, zowel in Suriname als in de Nederlandse Antillen. Aan het aanzoeken van prof. Kern kamp, mede gelet op de wel zeer grote waarschijnlijkheid van het aanblijven van Staf aan de departementen van Oorlog en Marine, kan men concluderen, dat de aspiraties van de C.H. tenvolle zijn verwezenlijkt: op deze wijze toch zouden zij twee zetels in het nieuwe kabinet be nouden. Aangezien het niet aan te nem valt, dat aan deze party drie zetels zc dén toekomen, ligt het voor de hand veronderstellen, dat mr Mulderije niet kabinet terugkeert. Ligt hierin een mogelijkheid voor een oplos sing van de moeilijkheden, anti-revolutionairen staan? Voor deze portefeuille king kunnen komen prof. De Gaay Fort arbeidsrecht wel ander afweet. En dat van A.R.-zijde graag enige invloed wordt uitgeoefend sociaal terrein ligt voor de hand. Proefnemingen in Groningen Bloemkool in ijskast tegen Het doordraaien Enige Groninger kwekers, die een paar weken geleden de prijs van bloemkool zagen dalen, dat, wanneer ze geveild werd, de prijs niet meer lonend hebben getracht deze groente enige tijd koelcel te bewaren bij een tem peratuur van een halve graad onder nul. Ze sloegen ruim 2500 kolen op en het bleek, dat na een maand de kwaliteit onverminderd was gebleven. Nu de bloemkool schaars is, worden de kolen weer aan de markt gebracht per stuk, tegen 16 cent enkele v/eken geleden. Koelhuisexperts zijn zeer enthousiast 'er de bereikte -resultaten en verwach- n nu, dat ook in de toekomst geen bloemkolen meer zullen worden door gedraaid. Truman als partij in het staalconflict Witte Hhuis wil industrie voor deel overnemen Het Witte Huis overweegt ernstig een deel der Amerikaanse staalindustrie over Deze ligt nu reeds 47 dagen stil, tengevolge der staking over het ge hele land. Op het departement Justitie te Washington ontvingen de juristen opdracht, de documenten bereiden. beogende een gedeeltelijke overneming der staalindustrie, krachtens de „Selective Service Act". Door deze wet beschikt de President over het recht, de leiding van bedrijven trekken, welke niet aan hun verplichtin gen, ingevolge rechtstreekse opdrachten van regeringsbureaux voldoen (Oi 8 April nam Truman de leiding der staal industrie op zich, maar op 2 Juni werd deze daad door het Hoge gerechtshof ongedaan gemaakt. Het oordeel Hof luidde, dat Truman hiertoe niet het recht had. omdat de enige specifieke wet was gebaseerd, maar slechts op wat. volgens het dep van Justitie, de. in de grondwet besloten, bevoegdheden van de President waren.) geven aan deze dreigementen en onmid dellijk een aantal aanhangers van ex- premier Mossadeq in arrest gesteld, ter wijl de secretariaten van twee politieke clubs van Mossadeq's aanhangers werden bezet. De arrestaties werden verricht tijdens demonstraties in het centrum var Teheran, waarbij de kreet werd aange heven „weg met Achmad Ghavam Soel- ien exposé voor de radio heeft Soel taneh uiteengezet, hoe door het oliege schil Perzië aan hartstochten en bande loosheid werd prijsgegeven. Vandaar, dat zijn buitenlands beleid zal ste goede betrekkingen met alle landen, als het kan ook Engeland. Het Perzische volk heeft „wet en recht" even nodig als „water en brood". De binnenlandse orde zal bijdragen tot verbetering van de financiële en economische toestand. HU noemde het korten van ambtenaren salarissen, het verzamelen van karpetten uit de woningen en departementen ministers, het opsporen van staatseigen dommen zoals auto's voor de verkoop, absolute dwaasheid. En deze praktyken aldus de millionnair Soeltaneh. vonden plaats onder het regiem van Mossadeq. Hij besloot met de woorden: De gezag voerder van het schip heeft een nieuwe koers gekozen! Inmiddels verluidt, dat de Wereldbank bereid is de besprekingen met Engeland Perzië, ter oplossing van het oliege schil, te hervatten. Het Italiaanse agent schap „Italia" maakt bekend, dat Perzië aan verschillende Italiaanse ondernemin gen aanbiedingen heeft gedaan, om pro ducten met Perzische olie te betalen. In dit verband werden ook de Fiatfabrieken genoemd. Hjalmar Schacht, eertijds Hitler's finan ciële adviseur, heeft de uitnodiging, om als adviseur op te treden van de Per zische (ook Egyptische) regering van de hand gewezqn. Weer bloemkool naar West-Duitsland Invoerstop met ingang van Dinsdag opgeheven De invoer van Nederlandse bonen, bloemkool, spitskool en alle soorten sluitkool in Duitsland, die Dinsdag door de Westduitse regering werd stopgezet, wordt met ingang van Dinsdag a s. her vat. Dn is bereikt bij onderhandelingen, die een Nederlandse delegatie tijdens de afgelopen week in Bonn gevoerd heeft- ^an Duitse zijde werden hierbij vrij hoge minimum-exportprijzen afgedwon gen als waarborg dat de invoer van de Nederlandse producten in Duitsland al leen mogelijk zal zijn tegen een prijs peil dat in genen dele het Duitse markt- verloop zal Politie dreigt met stroller optreden Wangedrag van Nederlandse fietsers in België Van Belgische zijde worden herhaal delijk klachten geuit over het ongedisci plineerd gedrag van Nederlandse wiel rijders wanneer zij in Belf#ë vertoeven. Zij handelen veelal alsof er in dit land geen verkeersregels bes-a^a. Mochten deze gedragingen niet op ®rte (termijn verbeteren, dan zal de Belpsche'politie geen waarschuwingen meer geven,' doch tot straffer optreden overgaan, zpT'ïneldt de A.N.W.B Eis van predikant niet ontvankelijk Artikel Friesch Dagblad was geen belediging De Leeuwarder rechtbank heeft de eis tot schadevergoeding tot een bedrag van 10.000, die ds C. Eggenraat, Ned. Herv. predikant te Holwerd wegens belediging tegen het Friesch Dagblad had ingesteld, niet ontvankelijk verklaard. De predi kant had twee jaar geleden met enkele Friezen de zgn. „vredes-resoluitde" ge tekend. Het Friesch Dagblad had in enkele hoofdartikelen, kop droeg „Vaandeldragers van het com munisme" deze houding becritiseerd. In het vonmds heeft de rechtbank thans uit gesproken, dat hier geen sprake is van belediging, smaadschrift of laster. In het gewTaak.e artikel word- slechts een soort karakteristiek van de politieke aspira ties van de ondertekenaar gegeven, aldus het vonnis. Handelsbalans met 1400 millioen verbeterd Het tekort op de handelsbalans bedroeg over het eerste halfjaar 1952 302 milt. tegen 1709 millioen in de eerste helft van 1951, aldus het C.B.S. Dat is dus een verbetering van niet minder dan 1400 millioen. In Juni w; »d voor 719 (Mei 715) millioen ingevoerd en voor ó3'< (Mei 635) millioen uitgevoerd. Het dekkingspercentage in deze maand be droeg 89. In Amerika werden proeven genomen met een nieuw soort opvouwbare rubber-reddingboot, die zich binnen 30 seconden nadat zü het wateropper vlak bereikt heeft, vanzelf ontvouwt. De boot is overdekt en behoudt een constante temperatuur van 70 gr. Fahrenheit, zowel in tropisch klimaat als bij temperaturen onder het vriespunt. De foto toont de boot enkele seconden nadat zij vanuit een helicoptère overboord werd geworpen. Bij haar bezoek aan Oudewater bezichtigde H.M. de Koningin de hek- senwaag. H.M. stapte ook even op de weegschaal. Dwars door Duitsland Sowjetisering van Oostelijk deelsterk leger, socialisering, aanval op kerken DE WESTELIJKEN in Berlijn hebben de militaire politie opdracht ge geven, alle assistentie te verlenen aan de gewone West Berlijnse politie, om ontvoeringen naar de Oostelijke zone onmogelijk te maken. Ook is de patrouille-activiteit verhoogd. De laatste hand werd gelegd aan de 127 West Berlijnse wegversperringen bij de Sowjetzone. De maatregelen zijn genomen, na de ontvoering van de advbcaat' Walter Linse. Ook de Oost-Duitsers, aldus de A.N.P.- een Oost-Duits leger vinden in snel T^EN BRIEFSCHRIJVER wijst ons op het volgende. Straks wordt, zo kan |wel worden aangenomen, de Tweede Kamer uitgebreid tot 150 leden. Nu be- haalde het Gereformeerd Politiek Ver- Ibond een stemmental van rond 35.500 of 0 66 pet van het totaal aantal stemmen. Nu meent onze lezer, dat bij de komende uitbreiding het' G P V. stellig recht zal hebben op een zeteL De middenstands partij, zo schrijft hij, die 25.143 stemmen op zich wist te verenigen, valt hier nog net buiten, omdat 75 pet van de nieuwe kiesdeler ongeveer 26.650 zal bedragen. Toch is de redenering van deze brief schrijver niet juist. Er is geen sprake van, dat het G.P.V. bij de Kameruitbrei- aing een zetel zal krygen. In het aan hangige wetsvoorstel tot uitbreiding van de Tweede Kamer (tweede lezing) is n.L een overgangsbepaling opgenomen, ten gevolge waarvan bij de uitbreiding geen zetel wordt toegewezen aan een lijsten- groep, een stel gelijkluidende lijsten of een op zichzelf staande lyst, aan welke bij de laatstgehouden verkiezing geen plaats is toegewezen. Voor één keer is dus de regel aangenomen: geen zetel in een Kamer van honderd, dan ook geen zetel in een Kamer van honderdvijftig. TFfARE DEZE bepaling niet gemaakt, dan nog zou het G.P.V. bij de uit breiding geen zetel hebben gekregen. Voor de verkiezingen van de Tweede Kamer geldt, krachtens de artikelen N 5 en N 6 n.l. de volgende regel. In de eerste plaats wordt de kiesdeler berekend, d.w.z. het getal, dat men verkrijgt door het totaal aantal geldige stemmen te delen door het aantal plaatsen, dat ver vuld moet worden. Daarna wordt be rekend. hoeveel geldige stemmen op iedere lijstengroep zijn uitgebracht. Voor ;de eerste verdeling wordt dit laatste cijfer gedeeld door de kiesdeler. Hieruit volgt, dat een lijst, waarop een aantal stemmen is uitgebracht, lager dan de kiesdeler, Dij de eerste verdeling niets toegewezen krijgt. Maar ook bij de rest zetelverdeling staat zo'n lijst er buiten. Immers, duidelijk is bepaald, dat. indien het betreft de verkiezing van leden van de Tweede Kamer, bij de verdeling van de restzetels niet in aanmerking komen lijsten, wier stemcijfer lager is dan de kiesdeler. Nu was volgens het proces-verbaal van het Centraal Stembureau het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen 5 334.387. Bij een „uitgebreide" Kamer moet men. ter berekening van de kies deler, dit getal delen door 150 Die kies deler bedraagt dan (afgerond) 35.562. Het aantal stemmen, uitgebracht op de ge- 7emenlyke G.P.V-lijsten bedroeg, blijkens datzelfde proces-verbaal, 35.488. Hoewel het G.P.V. dus een stemcijfer had. dat wel heel dicht bij de (nieuwe) kiesdeler ligt, bleef het Verbond toch nog daar beneden en zou in geen geval een zetel zijn of worden toegewezen. Bonn. gaan voort de zonegrens hermetisch af te sluiten en wel dwars door Duintsland. Het werk wordt ver richt door mannen, vrouwen en kinderen, door de Oost-Duitse volkspolitie ver plicht, schop of houweel ter hand te nemen. De situatie wijst op een versnelde Sowjetisering van het Oostelijk deel van Duitsland. De partijbesluiten van de S.E.D. stellen 18 millioen Duitsers voor de angstige vraag, welke uitwerking de verscherpte koers zal hebben. Want, de vijf landen, waarin de Sowjetzone totnutoe was ver deeld, hebben de wijziging ondergaan van een verdeling in 15 districten, als het ware „economische centra". Zo werd bij Fürstenberg aan de Oder het belangrijkste staaldistrict gevestigd; nieuwe staal fabrieken, waar Russische ertsen met Poolse kolen worden gesmolten. Artsen, kleermakers, schoenmakers, bloemenver kopers zijn alle in staatsdienst van de, nieuw verrezen stad, waar staatswinkels en coöperaties de economische vernieu wing betekenen. Tevens is een grote campagnet begonnen om de socialisering op het platteland in te voeren, hetgeen betekent, dat een grootscheepse aanval op de zelfstandige boeren gaande is. De communistische leider der S.E.D. Walter Ulbricht. richt rechtstreekse aan vallen op de kerken. Wij herinneren er aan, dat de regering der Sowjetzone van 5000 Oost-Duitse afgevaardigden de reis naar het Luthers wereldcongres in Han nover onmogelijk heeft gemaakt. De voorbereidingen voor de vorming van DAT mevr. E. Bergsma-Noorda te Sneek op Zaterdag 26 Juli haar honderste verjaardag hoop te vieren. DAT de Staatscourant van gisteren o.a. bevat het wachtgeldreglement voor de textielindustrie en een eerste wijziging van de regeling van lonen e.d. in het horecafbedryf. DAT tegen de 35-j. oud-PTT-ambte- naar J. A. L. uit A'dam, die brieven heeft geopend om daaruit geld te ver duisteren, voor de A'damse rechtbank 1 jaar is geëist. DAT het Nat Jongerenverbond van 1 tot 12 Augustus een zeekamp houdt en reünisten op 10 Augustus in Medemblik worden verwacht (aanmeldingen by het secr., Postbus 37, Den Haag) DAT in Utrecht een Stichting van de Ned. Eierhandel is opgericht (voorlopig secr. Schiestraat 72, Den Haag). DAT tien Nederlanders van 17 tot 23 Augustus zullen deelnemen aan het gras landcongres in State College (Pennsyl vania. VS.). DAT het Ned. kustvaartuig Prinses Wilhelmina in Cadiz vier Spaanse schip breukelingen aan wal heeft gebracht, die opgepikt waren nadat hun vissersboot was gezonken. DAT de Belgische ambassadeur E. Graeffe in Middelburg aan de commis saris der Koningin jhr A. F. C. de Casembroot de versierselen van groot officier in de Kroonorde van België heeft uitgereikt. DAT 17 van de 19 Ned. strocartonfa- brieken hebben besloten de productie beperking van 40 pet in Augustus te handhaven. DAT de 26-j. getuige mej. L. F K. uit A'dam gisteren aldaar op een rechtszit ting tegen de 44-j koopman G. H. L. (een roulettezaak) is gearresteerd op vermoe den van meineed. Toestand Evita Peron „wisselend" Binnen een tijdsverloop van vyf uu zijn twee communiqué's over de gezond heidstoestand van Evita Peron uitge- g von. Beide Huizen van het Congres hebben de zitting gisteravond geschorst na met spoed een wet te hebben aange nomen, waarbij aan mevrouw Peron de hoogste Argentijnse onderscheiding werid toegekend, namelyk „de orde van de bevrijder, generaal San Martin". Te mid dernacht waren alle ministers in het paleis bijeen. De avondvoorstellingen der vier gemeente-theaters te Buenos Aires werden afgelast. Luidde het eerste com muniqué „toestand merkbaar verergerd" het tweede maakte melding van een „lichte verbetering en rustige nacht". DAT de onnauwkeurigheden by de A'damse stembureaux volgens burg d'Ailly niets te maken hebben met de snelheid waarmee de voorlopige einduit slag werd samengesteld, maar sommige voor hun taak berekend DAT de AN.V.V in de Olympische dorpen in Finland affiches over de bloe mententoonstelling Keukenhof 1953 heeft laten verspreiden DAT de Amerikaans- federale marine- commissie Woensdag naar Nederland vertrekt om de kosten van scheepsbouw op Ned werven te komen bestuderen. DAT op 26 Juli op Schiphol een mon ment wordt onthuld voor de KLM.- directeur H. Veenendaal. die op 21 Octo ber 1948 om het leven is gekomen by de ramp met de Constellation Nymegen bij Prestwick (Schotland) DAT, vermoedelijk door kortsluiting, de bovenverdieping van het woonhuis van bakker Haarhuis in Zendcren Borne is uitgebrand. tempo plaats. Uiteraard worden al deze aanduidingen voor een zeer verscherpte koers in de Sowjetzone, door West-Duitsland met de grootste zorg waargenomen. Door koppigheid van een generaal: Ruim 150 rode soldaten vonden de dood Eerst thans is de oorzaak- bekend ge worden van een ontzettende treinramp aar. de Oostelijke oever van de Oder, op het gebied, dat thans tot Polen behoort. Het ongeluk gebeurde op 9 Juli Met de trein reisden Russische slodaten, die met verlof naar de Sovjet-Unie gingen. Een Russische generaal stond er op. dat hij in zijn auto. midden in de trein, op een platte goederenwagon zou worden vervoerd De spoorwegautoriteiten pro- teseerden, omdat deze indeling van de trein een lichte wagen tussen de zware personenrijtuigen tot een ramp zou leiden. De generaal bleef echter op zijn stuk staan, en weigerde de goederen wagen aan het einde van de trein te laten koppelen. De rein vertrok, met de platte goede renwagen in het midden, de generaal zat in zijn auto. In het genoemde gebied werd de voorspelling van de spoorweg- mensen bewaarheid: de trein kantelde en stortte in een meer. De generaal kwam om het leven en ongeveer 160 soldaten vonden de dood in de wrakstukken Zweedse minister van Landbouw naar Nederland Op uitnodiging van minister Mansholt zal de Zweedse minister van Landbouw, de heer Norup, van 28 Juli tot 1 Augus tus een oriënterend bezoek aan Neder land brengen De heer Norup zal o a. verschillende zuivelfabrieken en de Noord-Oostpolder bezoeken. Brengt St Margriet beter weer? (Van onze weerkundige medewerker ^EMIDDELD over een groot aantal zomers berekend, is deze tijd van Juli het warmste gedeelte van de zmare. Nu is dit evenwel niet het ge val, want van warm zomerweer is geen sprake en ook op korte termijn verwachten w\j dit niet. Voorat mor gen, 20 Juli, St Margriet, staat bij bijgelovigen slecht bekend. Regent het op St. Margriet dan regent het 6 weken dat het giet: zo 'uidt een oud rijmpje. Zij. die echter hun vacantie nog te goed hebben, doen goed zich bij enigen regen, wanneer deze morgen mocht vallen niet te ver ontrusten Nog nimmer is er op een natte St. Margriet een 6-weken du rende periode met elke dag regen gevolgd. Bekijken wij het weer in de naaste toekomst, dan is er een kleine ver betering te verwachten De tempera tuur vertoont neiging iets hoger te worden en kan overdag weer tot om streeks 20 gr. C stijgen. De stroom van Oceaanstoringendie de laatste dagen nogal wat regen bracht, begint voor ons een minder belangrijke rol te spelen. De kans. dat het dit keer iets beter wordt, is proter dan de mogelijkheid dat het slechter wordt zoals velen met St. Margriet menen te mogen verwachten. i brengt in het lager worden van de kies deler. bijzondere problemen op. Niemand )s er van overtuigd, dat splinterpartijen in de practischc politiek ook maar enige invloed kunnen uitoefenen. Hiermede zeggen wU niets van de beweegredenen, die soms geleid hebben tot een of an dere afscheiding. De „waarde" van een splinterpartij ligt naar ons gevoelen uit sluitend in het tot op zékere hoogte fun geren als „geweten" van de partij, die i verlaten heeft. Maar het komt ons dat andere methoden dan het stich- van een nieuwe partij veel effeetie- zijn. Het gevaar, dat nu ontstaat door lagere kiesdeler is ongetwijfeld, dat i gemakkelijker overgaat tot het in dienen van eigen lysten: de kans om een zetel te bemachtigen is er immers groter door geworden. Wanneer men nu op het standpunt staat, dat veel kleine groepjes niet bevorderlijk zUn voor een stabiel politiek beleid (waarbij dan nog komt, dat in wezen veel kleine groepjes juist de grote tegenstanders in het voordeel doen zyn) dan is het duidelijk, dat wegen moeten worden gezocht om het gevolg van de verlaging van de kiesdeler zo veel mogelijk op te vangen. Wij denken hierbij aan een drastische ver hoging van de waarborgsom of aan het opnemen van een bepaling, dat men bijv. het dubbele van de kiesdeler behaald moet hebben om een zetel toegewezen te krijgen. Mogelijk zyn er andere en betere methoden. Hierop zal nog wel worden gestudeerd. Er resten, wanneer er ten minste niets bijzonders gebeurt, hiervoor jaren, want een en ander begint pas Roemeense communisten ontvoeren kinderen Sedert het begin van deze maand heeft de politie van Boekarest (Roemenië) bij middernachtelijke overvallen 300 kinde ren van ongeveer 15 jaar van hun bed den gelicht, zonder opgaaf van redenen. Men acht het niet uitgesloten, dat de kinderen als gyzelaars worden vastge houden of dat men hen inlichtingen wil afpersen over hun huisgenoten. HET WEEÏTÏN EUROPA licht bew. ZW ZZO 1 28 1 WZW 2 26 WEERBERICHT Verspreide opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking maar ook verspreide opklaringen. Geen regen van betekenis. Matige en in het Noorden van het land tijdelijk krachtige Wes telijke wind Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag (Opgemaakt —n 10 uur). ZON EN MAAN Z -ndag- zon 4 44 ot 20.48 uur; maan 2 36 lot 20 25 u- Maandag: zon 4.45 toi 2046 uur; maan 3.44 tot 20.51 uur. Op 22 Juk N M

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1