Kameruitbreiding (tweede lezing) al op 23 Juli in behandeling BATAYUS Chefarine 4 Delft krijgt een atoomoven van 600 millioen volt 2 WOENSDAG 16 JULI 1952 Staten-Geneiaal in huishoudelijke vergaderingen In Amsterdam werd de verkiezingsuitslag bar slecht vastgesteld (Van onze Parlementsredacteur) T~\E BEIDE KAMERS van de Staten-Generaal hebben gisteren, nadat in -L' een bijeenkomst van de Verenigde Vergadering de buitengewone zit ting was geopend, vergaderd teneinde huishoudelijke zaken af te doen. In de Tweede Kamer is de nodige nominatie opgemaakt voor het voorzitterschap gedurende deze korte buitengewone zitting. Het resultaat van de stemmingen was, dat dr L. G. Kortenhorst (K.V.P.) weer op num mer één werd geplaatst en wel met 93 van de 98 stemmen. Op nummer twee kwam mr J. A. Burger (Arb.), met 80 van de 97 stemmen. Op num mer drie mr J. Terpstra (A.R.)met 83 van de 94 stemmen. Gewoonlijk wordt de voordracht schriftelijk aan H.M. de Koningin voor gelegd, doch de omstandigheid, dat de Vorstin zich in de residentie bevond maakte het mogelijk, ditmaal de aanbie ding bij commissie te doen geschieden. Deze commissie werd gevormd door de „stemopnemers" jhr Van der Goes van Naters, dr Bruins Slot, mgr Stokman en mevr. Fortanier-De Wit. aangevuld met de heren Krol, Vorrink, Koersen en Wei ter. (Advertentie) (Advertentie; De enige fiets met de 5 plussen crkte verllchtingtkabeU Van Roessel op midvoorplaats tegen Brazilië Hockeyfournooi niet in Olymp. geest begonnen Minister over benoeming: „Waardigheid justitie niet aangetast" Gerechtelijk onderzoek geen beletsel voor benoeming Minister Rutten zou het onrechtvaar dig vinden, wanneer aan iemand een funotie in dienst van het rijk zou worden onthouden, enkel op grond van toet feit, dat tegen hem een aanklacht is ingediend die na bijna twee jaar van diepgaand onderzoek de justitie nog geen aanleiding heeft gegeven tot een strafrechtelijke vervolging over te gaan. Dit heeft de be windsman geantwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Reyers (C.H.) over de benoeming van een administrateur-A in tijdelijke dienst bij het ministerie van O., K. en W. Tegen deze administrateur (mr F. P. Th. Rohling. Red.) is volgens de heer Reyers sinds anderhalf jaar een justitieel onderzoek gaande op grond van de denking dat hij zich in zijn functie raadsheer-commissaris (in de zaak- Menten. Red.) heeft schuldig gemaakt aan het vervaardigen van een vals proces verbaal. De minister meent echter dat men de feitelijke situatie beter aldus kan omschrijven, dat naar aanleiding door derden ingediende klacht door de justitie een gerechtelijk vooronder zoek is ingesteld. Van een „aantasting van de waardig heid der justitie" kan volgens de minis ter in verband met deze benoeming niet worden gesproken. Secretaris 's-Graveland eervol ontslagen De gemeente-secretaris van 's-Grave land (N.*H), de heer G. M. Bonga, zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1053 eervol ontslagen. De gemeenteraad had hem op 6 De cember 1950 uit zijn ambt van secre taris-ontvanger geschorst, omdat hij Ir conflict was gekomen met de burge meester wegens een vermoed slordig be heer. Uit de raad werd een commissie gevormd, tot onderzoek van deze zaak. De raad heeft thans het rapport van deze commissie verhandeld en besloten het schorsingsbesluit van 1950 in te trekken, J. A. A. Hartland wordt 65 jaar Directeur Stichting Landverhuizing: veelzijdig en bereisd man De directeur van de Stichting Land verhuizing Nederland, de heer J. A. A. Hartland, wordt morgen 65 jaar. Opge leid voor het tuinbouwvak, werkte hij op verscheidene 'kwekerijen in Neder land, Duitsland en Engeland en specla liseerde zich later in de bosbouw. Van 1916 tot 1921 was hij directeur va Hollandse houthandel en maakte hij verscheidene reizen naar Duitsland, Tsjechoslowakije. Oostenrijk. Polen, Zweden en Finland. In 1921 werd hij directeur der Neder landse Landbouw Handelskamer, waar voor hij wederom vele Europese landen bezocht. In 1925 werd hij benoemd tot direc teur van de Stichting Landverhuizing Nederland. Hij bracht in 1939 een een komst tot stand met Australië, be zocht zeven maal Canada en ging naar Marokko, Argentinië en Nieuw-Zeeland. In 1939 werd hij benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau De heer Hartland zal zijn huidige functie blij ven waarnemen totdat de, krachlens de wet op de organen voor de emigratie ingestelde Nederlandse emigratiedienst. zijn werkzaamheden zal aanvangen, tijdelijke voorzitter, dr Kortenhorst had reeds op het koninklijk paleis plaats Ir Joekes (Arb.) kon nog niet v feëdigd, aangezien hij nog steeds ziek is. Bovendien had Piet van Stave- i, de communistische eandidaat, die de strafgevangenis te Leeuwarden is opgesloten, veroordeeld wegens desertie in Indonesië, zijn benoeming niet aan genomen. H0 zou trouwens niet toege laten zijn, aangezien hij nog geen jaar is. De commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven, voorgezeten door de heer Hofstra, bracht een omvang rijk verslag uit. Hierbij bleek, dat er over de verkiezingen wel enige klachten waren. Zo werd bijv. ge wraakt, dat de candidaten-namen op de achterzijde van de Haagse op- roepingskaarten zo klein afgedrukt stonden, dat zij bijna niet te lezen waren. Bijzonder bont had Amster dam het gemaakt: in vele stembu- reaux waren in de stembussen óf te veel óf te weinig stembiljetten aan getroffen. Bovendien waren er zeer belangrijke fouten gemaakt in de tellingen. Een en ander was er reden voor, er eens op te wijzen, dat beter gelet moet worden op de aanwijzing van voorzitters en leden der stem- bureaux. Al deze fouten bleken, na minu tieus onderzoek, echter niet van in vloed te zijn op de verkiezingsuit slag en ook niet op de aanwijzing van candidaten. Daarom konden toch alle leden worden toegelaten en be ëdigd. De heer Gortzak (Comm.) had ook nog enige klachten e-n wel over het stemmen by volmacht en over de actie van het comité Vrede en Vrijheid. Maar zowel de voorzitter van de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven als de (ty- deiyke) voorzitter van de Kamer vonden deze opmerkingen buiten de orde, aange zien z(j niets te maken hadden met de verkiezingsuitslag als zodanig. By de be handeling van de begroting van Binnen landse Zaken zullen de communisten er wel op terugkomen. Eerste Kamer Ook in de Eerste Kamer werden de leden toegelaten en beëdigd. Een zitters-nominatie behoeft voor dit hoge College niet te worden opgemaakt: H.M. de Koningin benoemt de voorzitter zon der voordracht. Dit was al geschied: mr J. A. Jonkman was opnieuw aangewezen. Hiervoor toonde deze zich in een korte rede dankbaar, terwyi hy zich met name tot de nieuwe leden richtte welkom toe te roepen. Druk zal de Eerste Kamer het in deze korte zit tingsperiode niet hebben. De Senaat trok de afdelingen e noemde de leden van de diverse missies. Kameruitbreiding Bij de aanvang van de vergade ring kon mr Kortenhorst in de Twee de Kamer reeds meedelen, dat de beide voorstellen tot wijziging de grondwet (uitbreiding van Tweede Kamer en verandering van de bepalingen inzake de buitenlandse betrekkingen) reeds bij Koninklijke Boodschap waren ingediend. Aan 't einde van de vergadering deelde hij mede, dat in ieder geval het wets ontwerp inzake de uitbreiding van de Tweede Kamer a.s. Donderdag, de openbare (huishoudelijke) vergadering reeds in de afdelingen zal worden onderzocht. De openbare behandeling zal waarschijnlijk plaats hebben op Woensdag 23 Juli. In de Eerste Kamer deelde voorzitter mr Jonkman mede, dat dit college de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk zal volgen indien zij de partiële grondwetsherziening goedkeurt. voetbalelftal, dat vanavond om 6 uur in de voorronde van het Olym pisch voetbaltournooi te Turku tegen Brazilië zal spelen, is door de K.C. als volgt samengesteld Doel: KRAAK (Stormvogels) achter: ODENTHAL (Haarlem) en ALBERTS (Vitesse) midden: WIERTZ (DWS). TER LOUW (Sparta) en BIESBROUCK (RCH) voor: VAN DER KUIL (VSV), BENNAARS (Dosko), VAN ROES SEL (Willem II), MOMMERS (Willem II) en .CLAVAN (ADO). Zoals te verwachten was. moest Van Melis, die de laatste tyd niet erg voldoet de jongste oefenwedstrijd tegen het Oostenrijkse Rapid niet in grootse stak, zijn plaats afstaan aan de Til- burgenaar Van Roessel, wiens onderhan delingen met de Italiaanse profclub Sampdoria op niets zijn uitgelopen, Tydens de wedstrijd zyn, ingevolge de Olympische bepalingen, geen invallers toegestaan, ook niet voor de keepers. Bij gelyk spel zal de mach met 2 minuten worden verlengd. Mocht dan nog geen beslissing verkregen zijn, dan wordt de wedstrijd onder dezelfde leiding op hetzelfde veld overgespeeld. De wedstrijd zal uitgezonden worden over Hilversum I, aanvang 17.50 (Ned. tijd.) Voetbal-voorronde al begonnen De voorronde van het voetbaltournooi is intussen gisteren al begonnen. Twaalf landen gingen ons Oranjeteam in de Olympische strijd al voor. De uitslagen de door hen gespeelde wedstryden luiden: BulgarijeSovjet-Rusland 12 (na leniging) rust 00. PolenFrankryk 21 (11). HongarijeRoemenië 21 (10) DenemarkenGriekenland 21 (2 Joego-SlaviëIndiia 101 (50. De Antilliaanse voetbalploeg, die enke le weken oefenwedstrijden in ons land heeft gespeeld, is gisteren, in de Finse hoofdstad aangekomen. De eerste wedstrijd in het hockey-tour- nooi, dat eveneens geopend is, ging tus- Zwitserland en Oostenryk. Helaas de verhouding tussen de beide ploe gen niet al te best en werd het spel door allerlei onaangename incidentjes ontsierd Oostenryk wist met 21 te winnen. De Belgen, die hierna in- het veld traden, orsloegen Finland met liefst 60. De wedstryden in de voorronde van het baskettbaltournooi haddien tot resul taat, dat Israël, Turkije en Zwitserland werden uitgeschakeld. Zij werden alle drie voor de tweede maal verslagen. De eindresultaten luidden: CanadaRoemenië 7251. België— Zwitserland 5949. GriekenlandIsraël 54—52, Italië—Turkije 49—37. De senaat van het A'dams studenten corps is door een vijftal firma's in de ge legenheid gesteld de oude vier reus, die aan de Olymp. roeiwedstryden zal deelnemen, in Helsinki te gaan aan moedigen. Het ziekenhuis in Olympisch dorp moet met de dag meer medische hulp verle nen. Sedert de eerste deelnemers in Hel sinki arriveerden, zijn (hans reeds 113 athleten voor het een of ander behan deld. Tot hen behoren o.a. de IJslandse tienkamper Clausen, die een peesscheu ring in de rechterschouder opliep hoogstwaarschijnlijk uitgeschakeld zal zyn en de Italiaanse discuswerper To6i. Drukte op station te Scheveningen Vorige week 4000 kinderen per trein naar de badplaats (Van een onzer verslaggevers) Steeds meer stemmen gaan op om de spoorlyn RotterdamScheveningen te behouden. De gemeentebesturen van Rotterdam, Den Haag en Wassenaar houden zich met deze kwestie bezig, de Wassenaarse forensen hebben een comité gevormd en bovendien zijn er talloze Rotterdammers, die zich bezorgd afvra gen of die gemakkelyke verbinding met nu zal verdwynen. Alleen de vorige week kwamen er al 4000 school kinderen op het station Scheveningen aan om een dagje aan zee door te bren gen. Stationschef R. Huis, die nu al 24 jaar op het station Scheveningen met zijn „spiegelei" zwaait, heeft zijn handen vol op zulke drukke dagen. Temeer daar ook het plan Duttendel nog bestaat, waardoor in de omgeving van de Van Alkemadelaan 425 woningen gebouwd zullen worden, wat dus groot aantal mensen betekent, dat belang heeft mij het voortbestaan vi Van het erf van School en Kerk (Advertentie) Vierdoen méérdan één! De werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. Sterkste van Westeuropees vasteland Ingenieurs kunnen straks even goed worden opgeleid als in Amerika /"ONGEVEER een jaar geleden zijn aan de Technische Hogeschool te Delft in het diepste geheim plannen gemaakt voor de bouw van een krach tig cyclotron („atoomoven"), dat veel overeenkomst zou hebben met het Philips-cyclotron te Amsterdam, maar twintig maal sterker zou zijn en een vermogen zou hebben van zeshonderd millioen volt. Na de nodige voor bereidingen is in het gebouw voor electro-techniek aan de Kanaalweg te Delft in het begin van dit jaar gestart met de bouw van dit machtige appa raat, dat proton-synchroton wordt genoemd, en dat, naar verwacht wordt, in 1954 voltooid zal zijn. Nel Oosthout uit Amerika terug Dezer dagen is de Haagse voordrachts kunstenares Nel Oosthout uit Amerika teruggekeerd. Na een succesvol optreden de Maryland University ei Washington bereikte haar o.m. van het Nat. Concerts and Artists bureau te New York de uitnodiging voor een serie op voeringen in de Ver. Staten. Op de terug gaf zij Engelse opvoeringen voor d€ Amerikaanse studenten aan boord de „Waterman", waarby zij de uit nodiging ontving tot een tournèe door Californië. Ned. architectuur in Delit Ter gelegenheid van het kunsthisto risch congres wordt tot 12 Aug. üi hel Prinsehof te Delft een tentoonstelling gehouden, gewijd aan de Ned architec tuur. By de ontwerpen zyn er enige van de bouwmeester D. Marot, o.m. van het paleis aan de Kneuterdijk te Den Haag. De expositie is gisteravond geopend door prof. dr W. Vogelsang uit Utrecht. AmerikaansFrans geschil voor Hof in Den Haag Over de rechten in Marokko Door het Int. Gerechtshof te 's-Gra- venhage werd een aanvang gemaakt met de openbare behandeling van het geschil tussen de Franse Republiek en de Ver. Staten over de rechten der Amerik. on derdanen in Marokko. Hét voornaamste geschilpunt betreft de importbeperking. Toen op 30 December 1948 de autoriteiten van het protectoraat Marokko een Im portbeperking hebben gelast op Ame rikaanse, maar niet op Franse goederen, hebben de Ver. Staten daartegen gepro testeerd. Het kernpunt van het geschil wordt gevormd door het besluit van De cember 1948, met betrekking tot de in voer zonder deviezen. Voorlopig wordt het cyclotron onder gebracht dn een afdeling van het gebouw voor electrotechniek, maar binnenkort zal het in de nabijheid van deze afdeling in een speciaal gebouw worden geplaatst met een zaal van üen by aohttien meter. Het enige doel, dat met dit proton- synchroton wordt beoogd is, een zuiver wetenschappelijk onderzoek op het ge bied van de kernphysica. Hierdoor zal het mogeiyk zyn de opleiding van atoom ingenieurs aan de T.H. te Delft ter hand te nemen, op dezelfde wijze als thans in Amerika en Engeland gebeurt. De hele apparatuur wordt in de afde lingen van de T.H. vervaardigd. Dit heeft het grote voordeel, dat men de studenten practisch kan laten werken aan projec ten, die in de praotijk zullen worden ge bruikt. Het cyclotron wordt het krachtig ste van het vasteland van West- Europa. Alleen Engeland werkt thans aan een cyclotron met een vermogen van een en een kwart milliard volt. De bouwkosten zijn door gebruikma king van enige kunstgrepen zeer laag gehouden. Vierde ter wereld Tot dusver bestaan slechts drie deze apparaten zoals nu te Delft wordt gebouwd. Namelijk één in Birmingham (Engeland), één m Brookhaven en één in Berkeley (VB.). Alleen die in Brook haven is onlangs in gebruik genomen. Aan de andere twee wordt nog gewerkt. Behalve voor atoomonderzoek dient de machine ook voor het namaken van mische straling om deze stralen nader te onderzoeken. Daartoe is men tot dus ver alleen in Amerika in staat. Hierdoor kunnen de meest fundamentele vraag stukken van de natuurkunde worden be studeerd. Men kan er namely k ook de mesonen mee onderzoeken, de tot dusver raadselachtige deeltjes, die de atomen tezamen binden. Bovendien zullen de aanstaande natuurkundige ingenieurs hun onderzoekingen ermee kunnen ver richten, waarby zy zioh de gelijken kun- weten van hun buitenlandse col lega's wat het peil van en de hulpmid delen voor het onderzoek betreft. Ook voor docenten van de T.H. en voor alle physic! in Nederland, die eveneens met het apparaat kunnen werken, betekent het proton-synchroton een grote aan winst, waardoor de mogelykheid van eerste rangs wetenschappelijk onderzoek een grote sprong omhoog is gegaan. Zomerconferentie van C.H.U. De Ohristeiyk-Historische Unie houdt, in samenwerking met de Vereniging van Christelijk-Historische Leden van Ge meentebesturen, op 24, 25 en 26 Juli een zomerconferntie in het conferentie-oord van de Nederlandse Zendingsstudieraad te Lunteren. De heer H. W. Tilanus zal een nabeschouwing houden over verkie zing en kabinetsformatie, de heer H. J. Langman, burgemeester van Zelhem, zal spreken over de volkshuisvesting van vandaag op het platteland; de heer H. M. Gerbrandy, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, over Onze Werkgelegen- heidspolitiek, en mr S. Kloosterman bescherming bevolking. Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Ernst. Molenaarsgraaf, Hoog Blokland, Nieuwland (toez.) en Oisterwyk (toez.) G. van Estrik, cand. te Maurik; te Nyverdal (Ov.t toez.) W Brinkman te Asperen. Aangenomen: naar De Wilp H Brou- er, cand. te Groningen, die bedankte jor De Bilt. Bedankt: voor Poortvliet C. v. d. Berg. cand- te Hilversum. Beroepbaar: C. W. v- Grondelle. Choisyweg 5, Zeist. Geref. Kerken Tweetal: te Midelstum: S. G, Bloem te Sappemeer en Th. Boersma te Uit- huizermeeden. Beroepen: te Oud-Beyerland J. B- van Mechelen te Oostburg; te GiessenRijs wijk H. B. Weyland, cand. te Breda. Aangenomen: naar Auckland (Nieuw- Zeeland) (Prot.-Hollandse gemeenschap) J. W. Deen ik te Poortugaal. Beroepbaar: van 1 Augustus af cand- R. van Reenen, Julianaweg 45, Soestdyk, tel. K 2955—2735. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Vianen H. C. v .d. Ent, cand. te Barendrecht- „Jachin" bijeen te Kampen Over de verantwoorde Bijbel vertelling Op de jaarvergadering van de Geref. Zondagsschoolvereniging „Jachin", die de afgelopen week te Kampen werd ge houden, heeft mej. G- Ingwersen over de noodzaak van het vertellen van de Bijibelse geschiedenis op de Zondagsscho. len gerefereerd. Mej. Ingwersen achtte het beslist onvoldoende dat alleen maar het Bybelverhaal meer of minder boeiend wordt verteld. Er moet uit de vertelling duidelijk blijken, zo merkte spr. op, dat men met het Woord van God te doen heeft. In iedere vertelling moet de Christus gepredikt worden. Daarom is een cursus voor Bybelvertel- lers zo noodzakelyk. Het tweede referaat was van de heer N. Heiner (H. te Merwe) over „De fantasie in de Bijbel vertelling". Verantwoord achtte de heer H. alleen die fantasie, die de situatie van het Bybelverhaal op de juiste wyze voor de kinderen duidelyk maakt. Daartoe moet de verteller veel weten omtrent de geschiedenis, de geografische gesteld heid en de vroegere zeden en gewoon ten van het Heilige Land- Onverant woord achtte spr. de fantasie die de Bijbelse verhalen overbrengt naar een ander land of een andere tijd. Dan kan de Bijbelse boodschap nooit goed door klinken. De boodschap van Godi moet hoofdzaak blijven. De vergadering stond o.Lv. prof. dr F. W. Grosheide. Het wy- dingswoord werd gesproken door ds G. Lugtigtoeid uit Zwolle. Volgens de secre taris A. R. Koster zyn er thans 250 Zon dagsscholen met totaal ongeveer 40.000 leerlingen 'bij de vereniging aangesloten. Drs O. Jager uit Delft sprak een opwek kend slotwoord. Civitas Vrije Universiteit De Civitasdagen van de Vrije Univer siteit worden dit jaar gehouden van 8 tot 11 Sept. op „Woudschoten" te Zeist, onder leiding van prof. mr P. J. Verdam. Dinsdag 9 Sept. spreken prof. mr L A. Diepenhorst over „De V.U. in wijder kring" en H. Algra uit Leeuwarden ,Wat verwacht de maatschappij v>a afgestudeerde?" De volgende dag refe reert prof. dr G. C. Berkouiwer .Amerikaans Protestantisme". Twee promoties aan Vrije Universiteit (Van onze A'damse correspondent) Met twee promoties van doctorandi in de faculteit der wis- en natuurkunde heeft de academische senaat van de VrUe Universiteit deze week zyn arbeid in het nu afgesloten academiejaar beëindigd. De eerste promovendus was drs A. B. H. Funcke, die een vooraanstaande plaats inneemt in het bekende bedryf van de N.V. Brocades Stheeman te Meppel. De tweede promotie, van drs G. J. Hoytink, uit Alkmaar, geschiedde cum laude. Gezinsweek voor vernieuwing opvoeding De Werkgemeenschap voor Vernieu wing van Opvoeding en Onderwys, W.V.O., zal van 11 tot 18 Aug. in het Schoolbuitenverblyf Zegenwerp-Zonne- wende tussen Boxtel en Vught een ge zinsweek houden. Als onderwerp voor de conferentie is gekozen „Het kind in de gemeenschap". ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM. G. U„ 16 Juli. Geslaagd 3or doet. ex. geschiedenis: de heer W van Lookeren, Campagne. AMSTERDAM, V.U., 16 Juli. Geslaagd voor ind. ex. psychologie mej. J Turkstra. HU- irsum; voor het doet. ex. psychologie Oei Tjin San te Amsterdam. UTRECHT, 14 Juli. Geslaagd voor seml- rU-examcn: mej B J de Raad. Utrecht, F C Reinders, Eindhoven, H de Haas v Dors- Utrecht. J N Homan v. d. Heide. Tien- ijCPM Uyterwaal. Utrecht, mej. ,p, Utrecht: M J Huiskar G Tegelaar, Dordrec C Borgstc...JSP rechten: M D A M Hennekam. Oud-Gastel. CAN Nicolai. Zeist. mej. C J Visser, iht. L M Donker. Rotterdam. H J J Lee- Utreeht. A J de Beer. Souburg; doet. cunstgeschiedenis: mej. C Isings (cum laude). Soest: cand. Ned. letteren: B van Lingen. Gouda, mej. S A lansen. Utrecht: geschledeni (Advertentie) Kit. 1 let lude). Zeist. J B U Haagsma. Acht- se. Utrecht:: doet. ex. ej N Stehouwér (cum Walsum, Doorn; cand. lociale geografie: mej. E H Seslnk Clee. Utrecht. K Vons. Utrecht. UTRECHT. 16 Juli. Geslaagd voor het apo- lek ere-examen: Kho Kie Bo. Utrecht: vee- :ts-examen: J P M Meesters. Roosendaal, Roem. Hilversum. J P M E van Beek. P Bergmans. Wijnaldum (Fr.). S). Brandsma. Stadskai arden. PGM Kra Vogel. Bussum. N F Brielle, M Th Ziji- EXAMENS M.O. NEDERLANDS. s-GRAVENHAGE. 15 Juli. Geslaagd voor examen Ned. taal en letterkunde M.O.-A: rvr. J ter Haar-Kruise. Delft. mej. T yentrok, Den Haag en W Jobse, Scheve- EXAMENS ENGELS M.O.-A. Het lied der aethergolven DONDERDAG 1T JULI 1952. HILVERSUM 1 (402 m). AViRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 750 weet wat u niet weet" 10.50 Voor de kl« ters. 11.00 Gram. 11.05 Gev. m' Gram. 12 25 In 't spionnetje. 12.33 12 00 Metropole orkest. 150 „De zeldzame Postzegel", hoorspel. 3.00 Voor de zieken. 4.00 Planorecital. 4.30 Koorzang. 4 55 Gev programma. 5 30 Militaire causerie. 5.40 Gram. 5.45 Regerlngsultz.: prof. dr J. J Hanrath: „Het binnenlands verkeer in Su riname" 6.00 Nieuws. 6.15 De Ronde van Frankrijk. 6.20 Sportproblemen. 6.30 Lichte muziek. 7.00 Gesproken brief uit Londen 7.05 Amusementsmuziek. 7.40 Rubriek van kunst en cultuur. 8.00 Nieuws. 8.05 Kamer orkest en solist. 9 05 „Waar de rumba lokt", hoorspel 10.10 Gram. 10.30 Dansmuziek. 11.00 45 kan houden. Hoe denkt U dan met de fabriek te sproken had, wat noodzakelijk was, zei Van der De jongeman haalde zijn schouder op. „In ieder handelen?" Ham: „Ga je nog even mee naar beneden, een geval telt een gewaarschuwd man voor twee. Van der Ham dacht opnieuw na. „Kerel, daar glaasje drinken?" Zouden we maar niet maatregelen nemen om de heb ik nog helemaal niet bij stilgestaan. Hoe kom „Laat ik dat niet doen," besloot Jan, ópstaan- fabrieksgeheimen en desnoods wat contanten in je opeens zo pessimistisch?" de. „U weet, hoe de situatie tussen mij en Bep veiligheid te brengen?" „Niet pessimistisch. Maar als zakenman moet plotseling geworden is." Van der Ham dacht na. „Wat die fabrieksge- ik met alle mogelijkheden rekening houden. Hoe ,,Wat drommel, dat is waar ook. Wat heb jij heimen betreft, daar voel ik wel wat voor. Dat staat het eigenlijk met de locomotieven voor Bra- eensklaps uitgespookt, dat ze niets meer van je kunnen we ten slotte op eigen houtje bekok- zilië? wil weten?" stoven. Maar contanten opnemen en „De eerste twaalf zijn vrijwel klaar. Dat is Verstoorde Jeugdliefde u. _.riTl. vreemde valuta omzetten, daarover moet de aandeelhou- schien een kwestie van dersvergadering besluiten." „Welnu, U bent ten slotte de oudste vennoot en president-directeur, U draagt de verantwoording. U weet nu, wat men in Engeland denkt te weten. Handelt U. zoals U denkt, dat het beste is voor ons bedrijf." „Ik moet er toch eerst eens een nachtje over slapen." „Het ligt voor de hand, dat men in Engeland daarom spoed wil maken met de verscheping der onderdelen. Ik heb toegezegd, dat ik de meest mogelijke spoed zal betrachten. En ik stel daar om voor te bewerkstelligen, dat de Batavier Maandagavond reeds de eerste kratten kan mee nemen en vervolgens iedere dag." Maar dat is toch onmogelijk? De vereiste uit- gereed zijn?" voerpapieren krijg je nooit in één dag gereed." „Ja, dat is een kwestie van Jan kneep een oogje dicht. „Laat U dat eens aan mij over. Morgen ga ik ambassadeur en samen gaan we terie. Wedden, dat ik morgenavond al de nodige de reglementen, maar doet „Niets, waarover ik me behoef te schamen. Ik paar dagen. De af- heb in mijn vroegere jaren een beetje geschar- spraak is, dat ze de 11e Mei verscheept zullen reld met een buurmeisje en misschien heb ik me worden." het woord huwelijk eens laten ontvallen. Een jeugdliefde, als je het zo noemen wilt, meer niet. te weten gekomen, dank zij mijn be- MAARTJE ZELDENR1JK moeizieke broers. Die lopen rond met een idee- fixe, dat ik aan dat meisje mijn woord heb ge geven, omdat zij nog steeds op mij wacht. Ik was echter volkomen vrij, toen ik U om de hand van Bep vroeg. Dat is alles." „Is die Beb dan stapel? Laat ze zich dan zo maar door je broers dat moois op de mouw spel den? En neem jij dat?" Jan haalde zijn schouders op. „Als ze in mij „Als we eerder een schip kunnen krijgen, is minder vertrouwen stelt dan in mijn broers, ja, het dan mogelijk, dat ze eerder voor transport dan kan ik er ook niets aan veranderen. Ik meen, dat voor een huwelijk in de eerste plaats weder paar dagen." zijds vertrouwen nodig is." .'.Mooi, dan zal ik dat morgen meteen in orde „Daaraan heb je volkomen gelijk. Ik zal wel de Britse brengen. Ik heb nu eenmaal een voorgevoel, dat eens met haar praten." het minis- er iets broeit En het is misschien in strijd met' „Doet U dat met- Laat ze maar een poosje in U eens een keer iets baar eentje pruilen. Bovendien heb ik op het papieren in mijn bezit heb?" buiten Uw boekje en trommelt U de aandeelhou- ogenblik nog andere dingen aan m'n kop. En als Van der Ham was onthutst- „Acht je de toe- ders minus de twee onbetrouwbaren bij elkaar, we voor elkaar bestemd zijn, krijgen we elkaar stand werkelijk zo ernstig?" liefst op korte termijn. Laat het dan maar geen toch wel." Ja," antwoordde Jan, „anders zou ik niet zo- officiële aandeelhoudersvergadering worden, „Je vat het nogal gemoedelijk op. veel spoed achter de zaak zetten. En nu nog wat noem het een onder-onsje. De anderen dienen „Och ja, waarom pok niet? In de eerste plaats anders Laten we aannemen, dat Engeland gelijk echter te weten, hoe de toestand van het ogen- ben ik me van geen kwaad bewust en voorts ben krijgt, wat God moge verhoeden, dat Duitsland blik is" 'k niét van het type, dat aan een gebroken hart een inval doet in ons land en ons leger het niet Toen het elf uur geslagen had en men alles be- sterft." jctuaUtelten. 11.30—12.0C Zang, viool en orgel. HILVERSUM II (298 m). 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek "".orgengf- ienst. KRO: 1.50 „Als de ziele luistert". 12.03 Lunchcon- ert. 12 55 Zonnewijzer 100 Nieuws. 1.20 uur Gram. 1.35 Planorecital. NCRV: 2.00 Prome- solist. 2.45 Voor de vrouw a B«- Jeugd. 5.30 Gev. muziek. 6.00 Sopraan en plano 6 40 „Op de stelling". 6 50 Zangbrigade. 7.05 Levensvragen van al' aard en een pastoraal antwoord. 7.20 ton en orgel. 7.40 Radiokrant. 8.00 Nil 8.10 Amus.muz. 83Q Reportage. 9.10 C 9.35 „Het Wespennest" 9 55 Buitenlands overzicht. 10.15 Twee plano's. 10.45 Avond overdenking. 11.00 Nieuws. 11.15—12.00 Gram ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12 00 Hammondorgel. 12.15 Voor de boeren. 12 25 Gev. programma. 12 55 Weerberichten 1.00 Nieuws. 1.20 Filmprogramma. 155 Sport 2.00 Schots orkest. 3.00 Gram. 3.30 Hoorspel 5.00 Voor de kinderen. 5 55 Weerberichten. 6.00 Nieuws. 6.15 Sport. 6.20 Gev. program 6.45 Klankbeeld. 7 00 Hoorspel. 7.30 Arbel- dereorkest en koor 8 00 Klankbeeld. 8 30 Gev. programma 9.00 Nieuws. 9 15 Causerie. 9 30 Kamermuziek 10.30 Wetenschappelijk over zicht. 1045 Parlementsoverzicht. 1100—1103 ENGELAND. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht. 12.15 Lichte mu ziek. 12 45 Sport. 135 Gram. 1.45 Voor de kleuters. 2 00 Schots Orkest. 3 00 Sp< Orgel. 345 Licht» dagboek 5 30 Sport. 6.35 Gra iziek 4.'15 Mrs Dale'. 4 45 Variété Orkest 15 Hoorspel 7 00 uu 7.25 Sport. 7.3' Gev. programma 8 00 Hoorspel r 8 30 Verzoekprogramma. 9 00 Gev. pr» 9.30 Hoorspel. 10.00 Nieuws. 10 15 Sport Dansmuziek 1100 Voordracht. 11.15 1156—12 00 Nieuws FRANKRIJK. Nat. Program. 347 en 2 12.30 Amusjnuziek. 1 00 Nieuws 1.20 semcntsmuzlek 2 00 Nieuws. 2.05 Grar soliste. 8 55 dem. 11.15 Gram 11 45—12 00 Nieuws. BELGIE 324 en 484 m. 11.45 Gram 12.30 Weerberichten. 12 34 Voor le landbouwers 12.42 Gram. 12 50 Koersen n. 2.00 Engelse les 2.15 Gram 2.30 Franse muziekkapel 5.00 5 15 Voor dc de soldaten. Klankbeeld 3.30 Gram. 4 15 5.10 Lichte muz kinderen. 6.15 Gram. 630 Voor I 00 Nieuws. 7 40 Gram 8.00 uur 8.30 Verzoekprogramma. 9 00 9 45 Verzoek programm: plane 10 55—11 0 .oliste 1.00 Nieuws 10, 2 00. 3.00, 3 45 en 4.30 Gram. 5 00 Nieuws 5.15 Lichte muziek. 6 30 Omroeporkest. 7 40 Toch is het zo velerlei vreemdsoortige politici voortgebracht, die er geen been in zagen om koste wat kost tot macht rijkdom te geraken. Een welhaast klassieke vertegenwoordiger van dit gilde was P. J. Pendergast in Kansas City in de staat Missouri. Hoewel Pendergast zelf-geen zetels begeerde, „dreef" hy te eigen bate de plaatse lijke politiek van Kansas en de gou- vernementspolitiek van de staat. Hij was een macht en een begrip van politieke verwording en zette een generatie lang de democratische poli tiek volkomen naar zijn hand. In de middelen was hy niet bijster scrupu leus, en terwyl de Pendergast-boys in de gemeenteraad de begrotingen op stelden over wegen welke bestraat moesten worden of over bouwwerken die van gemeentewege zouden worden neergezet, leverde hij het cement, de stenen en andere materialen. Maar Pendergast had ïog andere belangen, byv. in drank, speelhuizen en holen van vertier, die door de overheid on gemoeid werden gelaten, in tegenstel ling tot de ondernemingen van zyn concurrenten. Het ging Pendergast goed in de twintiger en dertiger jaren, het ging goed met de politiek en dus ook met de zaken. Maar deze welvaart maakte hem zorgeloos, vooral bij de wedden schappen op de renbaan, waar hij dagelijks een ruwe 50.000,in zette, dus m ton in de Nederlandse munt van die dagen. Dit brak hem uiteindelijk de nek, want de federale politie keek in die tyd met Argus ogen uit, om de ongrijpbare politieke gangsters op de een of andere wyze in de strikken der federale wetten te vangen. In 1939 kwam dan eindelijk de grote kans en Pendergast werd wegens ontduiking Van de inkomsten belasting tot gevangenisstraf oordeeld. Een korte straf, wel is want hy kreeg slechts 15 maanden, maar toch voldoende om de baas het spul te knakken, want hij stierf kort na zyn vrijlating. U zult zich wellicht afvragen, hoe het toch mogelijk is geweest dat der- gelyke lieden voor lange tyd het roei in handen houden? Deze vraag is niel in het kort te beantwoorden, wijl zo vele factoren in het spel zyn, maai U zult wel willen aannemen, dat af persing en vervalsing bij plaatselijke verkiezingen in dergelijke gevallen een belangrijke .rol spelen. Zo stem den eens niet minder dan 60.000 „geesten" op de groep Pendergast, want deze stemmen waren alle af komstig van mensen, die reeds meer of minder lang overleden waren. By onderzoek bleken de namen eenvou dig uit de overlydensregisters te zyn De heren hadden echter nog andere pijlen op hun boog. Dat bleek toen de Post Dispatch uit St. Louis in dagelijks de afbeeldingen toonde leegstaande huizen, die alle als adres vermeld waren van 100 kiezers ieder, althans volgens de (vervalste) j biljetten. Op deze wijze waren alleen in St. Louis 45000 niet bestaande stemmen uitgebracht. En nu de klap op de vuurpyi: der de corrupte bende van Pender gast zou Truman nimmer president van de VS geworden zyn. Maar dat zit anders, dan U na lezing van het bovenstaande wellicht denkt. Daarover dan morgen. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4