cuhtis Er komen steeds vrijwilligers voor 't Vreemdelingenlegioen Geen romantiek en geen hel, hard soldatenbestaan maar Wat is kinderverlamming en hoe beschermt men zich er tegen? Medische wetenschap heeft nog lang niet alle vragen opgelost Nederland heeft recht op vijf televisie- en 25 FM-zenders nieuwe leidsche courant 3 MAANDAG 14 JUU 1952 Voor 20 gulden in de maand (Van onze correspondent Alfred van Sprang) SIDI-BEL-ABBèS (ALGERIJE), Juli 1952. Légion. Etrangére. In grote gouden letters staat het boven de poort van de oude kazerne in het centrum van deze 80 km ten Zuiden van Oran gelegen provincieplaats. Aan de ene kant van de ingang is een marmeren plaat bevestigd met het devies Honneur et Fidélité en een serie namen van plaatsen waar het legioen gevochten heeft in de honderd-één-en-twintig jaren van zijn bestaan. Aan de andere kant een soortgelijke plaat met meer plaatsnamen en het devies Valeur et Discipline. Een schildwacht met de karakteristieke képi blanc op en de brede, blauwe ceintuur om het middel staat aan de poort. Op de in de schaduw gelegen binnenplaats met het mo numentale gedenkteken voor de gevallenen heerst een druk beweeg van heen en weer lopende militairen. Sidi-bel-Abbès is de basis van het ver maarde Vreemdelingenlegioen. Hier komen de nieuwe légionnaires aan om ingelijfd te worden en verwisselen degenen, die hun vijf jaar dienst vol bracht hebben, hun uniform weer voor het burgerpak. Van hier vertrekken de légionnaires ook naar die plaatsen in de wereld waar Frankrijk hen gebruiken wil om zijn belangen met de wapenen te behartigen. De over levenden komen hier terug om op een nieuwe opdracht te wachten. DE IE WACHT houdt me staande. „Ik wil de kolonel spreken Wie kan ik zeggen „Een Nederlands journalist...." Automatisch fronst hij zijn wenk brauwen. En dat doet ook de kapitein op de eerste verdieping van het oude administratiegebouw met de dikke mu ren. Men heeft een zekere angst voor journalisten, omdat er zoveel ongunstigs over het legioen geschreven wordt. De voorschriften eisen daarom een speciale toestemming van de minister van Oorlog in Parijs om de militaire inrichtingen te bezoeken. De kapitein wil echter wel de trots van het legioen laten zien: het museum van vier overvolle zalen waar alle trofeeën van honderd-en-vijftien jaar vechten (het legioen heeft alleen van 1933 tot 1939 vrede gekend) en de ver geelde portretten van légionnaires van koninklijke bloede tot de op de com munisten in Indo-China buitgemaakte vaandels toe. Een historisch overzicht van het legioen kan er ook nog op overschieten. Verder wil hij echter bitter weinig los laten over het leven van dit internatio nale leger. En om de vloed van vragen te stuiten, wijst hij op de verkeerde me ning, die velen over het legioen hebben. Men neemt bijvoorbeeld niet iedereen aan. Er is een zeker onderzoek naar de antecedenten van de candidaten, al is dat uiteraard minder streng dan voor dienst neming bij de Koninklijke Marechaussee. Maar moordenaars en andere „misdadi gers van formaat" weigert men en men levert hen soms zelfs uit aan de nationale politie. Maar mensen, die om een minder ernstige reden met de politie overhoop liggen, politieke delinquenten, deserteurs uit andere legers, mannen.' die hun ge zinnen in de steek gelaten hebben: zij allen kunnen terecht bij het legioen. Velen komen echter ook uit econo mische noodzaak, wegens teleurstel ling in de liefde, ruzie met de ouders, verlangen naar avontuur of naar de sfeer van het militaire leven. Het le gioen heeft plaats voor hen, als ze ten minste achttien jaar en onge trouwd zijnof dat althans op pa pier willen bevestigen. Als hun li chamelijke toestand bevredigend is, kunnen zij zich voor vijf jaar verbin den om tegen een minimale betaling en algemene minachting de Franse kastanjes uit het vuur te helpen ha len. Daar komt het tenslotte allemaal op ne< Streng regiem anders dan een hard, militair bestaan. De discipline is uiterst streng en er wordt met royale hand gestraft. Dertig dagen in de cel met inhouding van soldij Is niets bijzonders. De cellen zitten voort durend vol en er is meestal een wacht lijst. Lijfstraffen komen officieel niet meer in de reglementen voor, maar in de praktijk worden ze nog steeds toe gepast. Onwilligen komen in de strafcompag nie in Colomb-Béchar: een post aan de rand van de Sahara, waar ze in de gloeiende zon onder een meedogenloos straf regiem wegen moeten aanleggen en andere vormen van dwangarbeid ver richten. Van de oudere légionnaires komen ver- scheidenen daarvan niet meer levend terug. De jongeren zijn er binnen een jaar in zachtaardige lammeren veran derd. Maar voor wie gewoon zijn dienst doet, is het leven alleszins draaglijk. In grote lijnen is de behandeling dezelfde als van andere militairen in het Franse leger. De geest verschilt echter. Het legioen kent niet het begrip vader landsliefde. De légionnaires zijn zui huursoldaten, die vechten voor hun be staan (en misschien voor de Franse tionaliteit, die ze na vijf jaar dienst kunnen aanvragen). Maar liefde Frankrijk hebben zij niet. Velen haten In hun hart de Fransen en spreken van de „dweil" als ze de tricolore bedoelen, ^et grieft hen, dat de Franse samen leving (voor welker belangen zij zich ten slotte opofferen) hen als outcasts beschouwt en hen overal negeert. De képis blancs zijn niet in tel en geen meisje met enig eergevoel zal zich met een légionnaire over straat begeven. De képis blancs zijn alleen goed on sterven. Twee jaar dienst in Indo-China en :n ruime kans om er te sneuvelen is de toekomst van iedereen, die zich bij het Vreemdelingenlegioen aanmeldt. De verliescijfers van het legioen zijn buitengewoon hoog. Duizenden ande ren komen als invalide terug en strompelen op krukken in Sidi-bel- Abbès rond: wrakken voor de rest van hun leven. En toch melden zich steeds weer candidaten aan. Het Légion Etrangére heeft heel wat minder moeite om vrijwilligers te v dan het Van Heutsz-bataljon in Tweemaal in de week komt er transport met nieuwelingen (blau' «men de anderen hen) uit Marseille Sidi-bel-Abbès aan. Tot nu toe W£ t voor tachtig procent Duitsers nsen, die met de Duitsers gecollabo reerd hebben en daarom niet in hun eigen land wilden blijven. Die stroom wat voorbij. Er komen nu veel vluchtelingen achter het IJzeren Gordijn. En verder overal. In het museum hangt een kaart met de vlaggen van alle naties, n het legioen vertegenwoordigd zijn geweest. Het zijn er twee-en-dertig, in clusief die van Nederland en België. Deserteren DE DIENST is om v(jf uur afgelopen. De légionnaires stromen dan na een strenge inspectie van hun tenue de stad "Iet is niet moeilijk om in de kleine café's, waar Sidi-bel-Abbès vol in is, een paar Hollanders te treffen. „Goeienmiddagv „Héeen Hollander7" „Tja...." „Kom er bij zitten En spoedig zijn we aan het praten. Er zijn wel wat Hollanders legioen, maar niet zoveel als Belgen. Er komen er echter regelmatig bij. Evenals de vertegenwoordigers van de andere nationaliteiten valt het de meesten bitter tegen. Allemaal lopen ze vroeg of laat met het plan rond om te deserteren. Sommigen wagen een poging en slagen en anderen lopen tegen de lamp ten boeten voor hun ontrouw. En vele plannen mislukken al voor ze begonnen zijn, omdat burger-spionnen de adspi- rant-deserteurs bij de commandant ver raden. En ze geven dan ook iedereen de raad: meld je niet aan bij het Vreem delingenlegioen. Aan de andere kant is het leven er echter ook weer geen hel. Maar als men verwacht er volop romantiek en avontuur in een Hollywood-achtige omgeving aan te treffen, dan vergist men zich ernstig. Het legioen biedt niets anders dan een ruw en slecht- betaald soldatenbestaan met grote risico's. De soldij bedraagt: twintig gulden in 2 maand gedurende de eerste ander half jaar, daarna (of als men in Indo- China vecht) vijf-en-vijftig gulden. Daar- moet men zelf sigaretten, porti, toiletartikelen, uitgaansschoenen en der gelijke dingen bekostigen. De eigen bio scoop met driemaal in de week v programma (deze week een film een wel heel toepasselijke titel: Prison de la Liberté) en een leeszaal zijn gratis. „En wat doen jullie verder....?" „Ons vervelen Het is het probleem van alle militairen ■er de hele wereld. Een enkeling v< diept zich in de studie van het een ander. Anderen schrijven brieven. Er Hollander, die driemaal in de week brief van zestien kantjes iw stuurt. Maar de meesten gaan de straat op en slenteren maar wat doelloos heen en weer. Geld om uit te gaan heb ben ze maar tweemaal in de maand: de eerste en de vijftiende als het betaaldag is. Dan zitten alle café's van Sidi-bel- Abbès vol met légionnaires, die de troosteloosheid van hun bestaan trachten te vergeten door zich vol te laten lopen met goedkope wijn en alcohol. „En als het contract om is. „Direct er uit „En naar Nederland....?' Ze weifelen. „Misschien. Niemand (Inclusief de Nederlandse consulaire ambtenaren in deze streken) Plas en P Hus. kent eigenlijk de juiste status van de •légionnaires. Dienstneming bij een buitenlandse krijgsmacht zonder toe stemming van de Koningin heeft altijd tot verlies van de Nederlandse nationa liteit geleid. In de jongste oorlog is deze bepaling echter tijdelijk opgeheven en :n weet niet of ze nu weer van kracht of niet. Maar buiten dat: vele légion- ires voelen er toch weinig voor om ar Nederland terug te keren. Een eigenaardige manier van redeneren brengt hen er toe alle schuld voor dienst neming in het Vreemdelingenlegioen op Nederland en de toestanden daar te schuiven. Enkelen tekenen, min of meer door de omstandigheden gedwongen, bij. Er is een Nederlander met zes-en-twintig dienstjaren. Anderen vestigen zich in Sidi-bel-Abbès of ergens anders in Noord-Afrika. Zo zijn hier 'n Nederlandse schoenmaker en een Nederlandse foto graaf. Of ze proberen hun geluk elders de wereld. Een demobilisatiebewijs het Vreemdelingenlegioen is echter :t het beste getuigschrift om ergens betrekking te veroveren. Over drie maanden ben ik er uit.... zegt de ene Hollander. „En ik over acht Nummer drie zwijgt. „En jij „Ik zit er pas tien maanden in Er is geen zwarter dag voor een légion naire dan die, waarop hij afscheid moet in van een kameraad, die de képi blanc afgelegd heeft en weer het bur gerleven instapt. Het is ook op die dag, dat hij er vooral aan denkt of hij wel lang genoeg zal leven om het te zijner tijd ook te doen. Het is ten slotte geen uitzondering, als er van een groep i twintig maar zeven levend uitkomen. Légion Etrangére wekt het misschien mannen met wapperende lappen képi, die gezeten op vurige paarden de Sahara intrekken om weerbarstige Be- doeïnen tot orde te roepen. Een ander denkt aan een legioen van vertwijfelden, die onder een ijzeren gesel in de onmen selijke hitte van de woestijn verkom- Geen van beide beelden is juist. Het leven in het Franse Vreemdelingen legioen is geen sprookje uit Duizend- i-Nacht en het is evenmin een hel Het is het harde bestaan in een modern, nuchter leger van internationale huur soldaten. Anders niet. (Advertentie) Vizyinia, AU METAL -y c VERPAKKING 3 Ct. Trots kijkt bakker Van Everdingen uit Culemborg naar zijn duif, die de vlucht van 1045 km naar St Vincent won. Het diertje was de snelste van 8400 duiven en ontving als beloning een auto, ter waarde van f5000. die de bakker best kar. gebruiken. Agenda voor Leiden Maandag Steenschuur 6, 8 uur: De Natuurvriend, praatavond. Hillegom, Chr. Geref. Kerk, 8—9 ar: receptie ds Sluiter t.g.v. zijn tach tigste verjaardag. Oegstgeest. Pauluskerk, 8 uur: Avondmuziek Johan Zweers. Dinsdag Woensdag Stadsgehoorzaal, 10 uur: Feestelijke viering 20-jarig bestaan „De Spar". Tramstation, 2.20 uurr excursie, per blauwe tram, van afdeling Chr. onder wijzers naar Dr mr W. v. d. Bergh- stichting. Ambachtsschool, half 3: algemene ver gadering met diploma-uitreiking. Sint-Elisabethziekenhuis, half 121 u.: receptie dokter W. Simons i.v.m. 25-jarig jubileum. Volkenkunde, 8 uur: herhaling ex sie K. en O. Hoogl. Kerk, half 8: Avondstilte. Levendaal 1, half 8half 9: zitting prijzencommissie. Tentoonstellingen Volkenkunde, 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemder herkomst (tot 1 Oc tober) Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807, en apotheek Tot Hulp der Mens heid, Hooigracht 48, telefoon 21060. Vaak slechts een verkoudheid Opmerkelijke gevallen Men heeft vroeger gedacht da kinderverlamming weinig besmette lijk was. In vele gezinnen ziet men toch meestal maar één geval en niet meerdere. De zaak is echter wat an ders. Wat reeds lang sommige on derzoekers vermoedden is langza merhand nu wel gebleken, nl. dat de overgrote meerderheid der geval len verloopt zonder verlammings verschijnselen. Het aantal zieken, dat alleen vertoont een neus-keel-holté- ontsteking (die voor verkoudheid ge houden wordt) of een darmcatarrh is soms 85 pet van het totale aantal ge vallen. In 1934 werden in Denemar ken van de 730 gevallen slechts 27 patiënten met verlammingen getrof fen. De rest bleek na de kleine ver schijnselen symptoomloos. Na de ziekte doorstaan te hebben, heeft het bloed een soort stof, die het virus direct bij het begin onschadelijk maakt, virucled genoemd. Zeer zelden is het voorgekomen dat iemand voor de tweede maal poliomyelitis kreeg. Het is du dat iemand dat iemand die een flinke angina of neusslijmvlies-ontsteking toond heeft en vlot geneest, best een poliomyelitis in lichte graad kan doorge maakt hebben. Deze gevallen worden, wanneer een plaats geen epidemie is, natuurlijk niet herkend. Tijdens een epidemie let op zo iets. De symptomen van verlammingen men dan ook soms als een dondersla; heldere hemel. Het kind gaat 's avonds wat koortsig naar bed met wat hoofdpijn en niets wijst op iets ernstigs. De volgende morgen kan het kind zijn been of arm of beide niet bewegen. De genezing gaat over het algemeen wat betreft de ziekte wel goed. De sterfte Gevestigde en vertrokken personen In de week van 7 t/m 12 Juli Kerkstraat 2; M. J. Jansen, Terweepark 3, Oegstgeest, de Kempenaerstraat 50; R V. B Janssens, Herensingel 46, België; B. Ch. de Jong, P. J. Blokstraat 34, Bloe- mendaal, Hartenlustlaan 11; H. Kahn, de Sitterlaan 96, 's-Gravenhage, Gev. Dey- nootweg 39; J. A. Kapteijn en fam., Le liestraat 33a, Canada; W. Klein Wassink, Kloksteeg 12, Alkmaar, Kennemer Park E. C. Éigeman,' Noordeindep'lein 2b;33; W. de Koning, Zijlsingel 72a, Indo- fam. sergeant telegrafist, sië; wed. G. R. van Son-Koppel^ de Sit- Te Leiden vestigden zich: H. G. H. Alsem en fam., hotelhouder, Breestraat .16; J. H. de Boer, apotheker. Hooigracht j 48; G. Bosma, verpleegster, Fr. v. Mieris- i straat 5; H. Buurman, adj. hfd comm. v. politie, Plantsoen 105; C. S. van Doesburg, adsp. politie, Borneostraat 39; J. A- L. |Boonvan Duiven en fam., Morssingel i la; W. F. van Dijk, kalkbrander, Zijlstr. R. Heering ter ruste gelegd Zaterdagmiddag vond 'bij de Groene Kerk te Oegstgeest onder zeer grote be langstelling de teraardebestelling plaats van de heer R. Heering, in leven stads- 'beiaardier van Leiden en Haarlem en organist van de Remontstrantse kerk in onze stad Onder de aanwezigen waren ook wet houder Menken, mr Bool, gemeente secretaris, ir Boogerd, directeur van ge meentewerken, de hoogleraren De Buck, Seventer, Bok, Blok en Van der Woude, de heer Mens, organist van de Pieters kerk, ds Van Nieuwenhuizen, Remon strants predikant te Rotterdam, de heer Gorter uit Amsterdam, secretaris van het Ned. Klokkenspel, de heer De Nie, organist van de Hervormde kerk te Lei derdorp en tijdelijk 'beiaardier te Leiden, a verscheidene stadsbei-aardiers, onder •ie Ferd. Timmermans uit Rotterdam. Toen allen in de 'kerk gezeten waren, speelde de heer Timmersmans oo het orgel een werk van Bach. Ds Heering uit Rotterdam, een broer van de overledene, las enkele gedeelten uit de Bijbel. Na gebed werd gezongen: „O, God, Die droeg ons voorgeslacht in nacht en siormgebruis". Onder het spelen van lied 118 uit de Rem. liederenbundel werd de kist naar het familiegraf gedragen Hier bad ds Heering het Or.ze Vader. Dr Haa.-'.ng oit Haarlem zegde dank voor hun mede leven. Werktuigbouwkundige Onze stadgenoot de heer A. C. Louw- rier is geslaagd voor het eindexamen afdeling werktuigbouwkundige aan M.T.S. te Rotterdam. Praktijkleraar Engels De Leddenaar W. Verboog slaagde Za terdag te Den Haag voor -het exa praktijkleraa-r Engels, afgenomen door de vereniging voor taalkundig handels onderwijs. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Willy H, d v J H Oudshoorn •n W F Cebol: Pieter M, z v W Koole in C Jansen: Cornelia M, d v F J Aart- nan en C C van Elderen; Willem, z d Plas en P Hus; Elisabeth, d v L j Lammenschansweg 171; A. H. M. Eymael, j schrijver II KM, Noordeinde 2a; P. Fofid, I timmerman, Ter Haarkade IE; W. H. iFoks, Rapenburg 43; J. H. C- Geusebroek, W. Singel 85; J. E. Riekertde Groot, Jac. Catslaan 40; J. de Groot, Roomb.weg 20; A. Hazewinkel, ass. inst. praev. ge- neesk., Merelstr. 7; J. C. Heidema, techn. ambtenaar, Zonneveldstraat 7; B. Hertz, med. analyste, Warmonderweg 27; J. G. Hogeling, dienstbode, Nwe Rijn 23a; M. van 't Hoofd, religieuse, Pelikaanstr. 1; J. C. Hüber, Groenesteeg 60; W. Kam- menga, smid-bankwerker, Kersenstr. 5; W. van Kempen, Garenmarkt 30; S. P. LöwenheimKoorenhof, wed., Zoeterw. Singel 40a; C. M. Kreuger, religieuse, St. Jacobsgracht 1, J. H. Martens, religieuse, St. Jacobsgracht 1; H. Nanninga. ver pleegster, Rijnsbweg 38; J. M. Nijhuis echtg. v. v. d. Laan, ambt. ac. Octrooi- raad, P. de la Courtstr. 13; W. C. van Paridon, verpleegster, Hooigracht 15; I. J. Reichenfeld, kinderverzorgster, Mariën- poelstr. 2b; G. H. Room, Commies N.S. M. Treublaan 9; C- W. J. Ruijs, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10: T. M. van Schaik, slager, L. Rijndijk 10; J. Schepers, adsp. agent van politie, Morsweg 111; C. Schets berg, landarbeider. Haarl.weg 42a; W. P. Schollen en fam, afd. chef wolfabr., Lam- mensch.weg 100; A. G. B. Simons, adj. commies R-v.A., Plantsoen 29; \yed. J. CornelisseSloos en fam., Groenesteeg 60; G. E. Stoffels, arts, Rijnsb weg 70; A. M. Stouten, hulp in de huishouding, Zijl str. 9; C. G. W. Themen, arts, Rijnsb.weg 10; A. Thomassen en fam., directeur N.V. (Chem. bedrijf), O. Singel 248a; A. Tho massen en fam., werktuigbouwk-, v. 't Hoffstr. 54; T. E. C. M. van Tienen, reli gieuse, St. Jacobsgracht 1; M. Ossevoort Tijsen, Bloemistenlaan 5; H. W. J. Ver- heij en fam., arts. Papengracht 6; A. A. Vermeulen, de M. v. Streefkerkstr. 46; H. C M. de Vilder, Boerhaavelaan 21; C A. Wisse, Oosterstr. 81; P. A. M. Zoet, dienstbode, Warmonderweg 49. Uit Leiden vertrokken: Wed. A. B. O. VisAgterberg en fam., Rijnsb. weg 50, Nieuwer-Amstel, W. v. Borsselenweg 21; A. Bertram, Schelpenkade 46, Rotterdam, Statenweg 156c; H. N. Bouwman, Rapen burg 56, Heemstede, Heemst- Dreef 190; N Dekker, L. Schoolsteeg 13a, Suriname, A den Dikken, Rijnsb.weg 10. Katwijk, Zeeweg 64; J. van Duuren, Watersteeg 4. 's-Gravenhage, Huygensstr. 13; P. L. Elberg, Hogewoerd 158, Bloemendaal, Zulder Stationsweg 21; G. van Erkel, Potgieterlaan 29a, Delft. Kruisstr. 46; wed. Ch. PietersGill, Rijnsb.weg 58, Indo nesië; H. C. Nieuwdorp-Grosjean, W. Rozenstr. 57, Delft, Korenmarkt 24a; G. P. A. Gussenhoven en fam., Lorentzkade 3, Indonesië; W. Henneveld, Oude Singel J20. Hilversum, Susannapark 2; S. Het- tinga en fam., W. Singel 33, Groot Brit- tannië; V. S. L. M. van Hinsbergh, Mezen- straat 2, Maarn, Noordamweg 15; H. R. F. van der Horst, L. Rijndijk 19, Brazilië; A. C. Jansen, Pelikaanstraat 1, Gennep, terlaan 96, 's-Gravenhage, Gev. Deynoot- weg 39; F. H. Kriek, Hoogl. Kerkgracht 11, Indonesië; J. D. Lakatoea, Rijnsb.weg 50, Oegstgeest, Juffermansstraat 56; de Man, Meerburgerkade 33, Den Hel der, Buitenhaven 5; A. van den Hoven- Mantel, Nw Rijn 105, Sprang ca. Eiken- dijk 3; H. J. W. Marcella, Breestraat 109. Verenigde Staten van Noord Amerika; L. Mastenbroek. Nw Rijn 26, Voorburg, Parkweg 231; M. J. Meilink, Rapenburg 131, Borculo, Muraltplein A 25; M. C. Steens-van Meurs, Meidoornstraat 40. Rotterdam, Hooidrift 125b; F. van der Meijden. Rapenburg 57, Bloemendaal, Jo zef Israëlsweg 7; H. F. Möller, Zeeman laan 4a, Oegstgeest, Leidsestr. weg 11; H. G. W. Vollemans-Montanus en fam. o Octoberstraat 37a, Indonesië; K. Ouwe hand en fam., Utr. Jaagpad 60, Rotter dam, Bovenstraat 101; L. W. H. van Oijen en fam., Gerecht 11, Bussum, Walther- laan 9; M. Polak, Herengracht 100, Oegst geest. de Kempenaerstraat 98; E. va Polder, Rijnsb. weg 29a, Bloemendaal, Or. Nassaulaan 109; J. N. van der Reij- den. Nieuwsteeg 4a. Indonesië; S. A. Wijngaarden-v. Rijswijk. Roodenburger- straat 34, Indonesië; C. Sanders en fam., van 't Hoffstraat 54. Oegstgeest, Louise ae Colignylaan 14; J. A. Schrijer, Tas manstraat 70, 's-Gravenhage, Gev. Dey- nootweg 128; H. Schrijver en fam., de Sitterlaan 96, 's-Gravenhage, Gev. Dey- nootweg 39; K. H. Sie en fam., J. v. Goyenkade 29, Indonesië; A. Snaaijer en fam., Houtlaan 19, Vlissingen, C.Busken- straat 32; L. Snaijer, Kastanjekade 12, Vlaardingen, Orelioplantsoen 29; J. A A. A. Stoop en fam., J. v. Goyenkade 33, Zuid Afrika; P. Th. Straathof en fam., Haarl.straat 142, Rotterdam, Zw. Jan straat 70a; H. H. Stroo, v. Oldenb.velt- straat 36, Verenigde Staten van Noord Amerika; T. Taconis, H. Rijndijk 21, Hee renveen, Nieuweschoot 60b; T. W. Ter- luin, Rapenburg 131, Wonseradeel, Wit- marsum. Arumerweg 83; E. P. S. Veld huis. Pieterskerkhof 38, Nederlandse An tillen; F. J. Verbruggen, Maarsmansteeg 25, Wassenaar, Schouwlaan 2; E. Ver hoef, Koninginnelaan 70, Leerdam, Or. Nassaulaan 52; M. C. Verhoef, Rijnsb. weg 10, Amsterdam, Linnaeusstraat 89; A. Visser, Resedastraat 19, Leeuwarden, Koekoekstraat 5; C. M. de Vries, Rijnsb. weg 58, Indonesië; N. Waringa, v. Bem- melenstraat 26, Indonesië: A. de Water, Gasstraat 6, Nederlandsch Nieuw Guinea; F. G- A. Wesseling, Lorentzkade 52, Frankrijk; X. L. G. Wolf, Gerecht 14/14a, Nederlandse Antillen; J. van der Zeeuw, Rijndijkstraat 26, Canada; H. v. Rosse, Ketelboetersteeg 3, Enschede, Pluim- straat 176. Prof. J. H. van 't Hoff een eeuw geleden geboren Op 30 Augustus herdenking te Amsterdam Op 30 Augustus zal het honderd jaar geleden zijn, dat de grote Nederlandse scheikundige en Nobelprijswinnaar prof. J. H. van 't Hoff te Rotterdam werd geboren. De Nederlandse chemi sche vereniging heeft op initiatief van dr W. P. Jorissen te Leiden besloten dit feit op die da'um te Amsterdam te her denken. Hiertoe is een herdenkings comité gevormd. De opzet der herden king is drieledig: 1. Een eenvoudige herdenteingsbijeen- Koms' op Zaterdagmiddag 30 Augustus in het laboratorium te Amsterdam, dat floor Van 't Hoff in 1891 voor bet eerst in i'-'bruik werd genomen. 2 Eer, k'eine tentoonstelling van boe ken, publicaties, ere-diploma s, medsil- is soms gering (4 pet) soms hoog (30 pet). Veel erger is het dat de verlammin gen in een belangrijk deel van de gevallen blijvende stoornissen geven. Een been, dat in de jeugd verlamd is geworden, blijft achter in groei (zowel lengte als omvang). Het gunstigst is het als één extremiteit, b.v. een arm of een been, verlamd is. Ernstiger is het als het be gint met beide benen en opstijgend alle spieren aantast, ook de ademhalingsspie ren, waardoor de patiënten sterven. IJzeren long In Amerika heeft men deze patiënten in leven kunnen houden in de z.g. ijzeren long, waarin door een kunstmatig dalen van de druk de longen uitzetten en door verhogen van de druk de uitademing tot stand komt. Zo hinderde het niet dat de ademhalingsspieren het niet meer deden en de ademhaling onmogelijk werd. De ijzeren long zorgde voor permanente kunstmatige ademhaling. Iedere lezer heeft wel gehoord van Fred Snite en af beeldingen gezien van deze patiënt in zijn ijzeren long liggend. Na een hele tijd was hij zo ver, dat hij af en toe even uit de long kon genomen worden en zelf een poosje kon ademen, al was hij dan spoe dig door vermoeidheid genoodzaakt weer in zijn ijzeren gevaarte te kruipen. Helaas is de therapie voor deze ziekte tot nog toe zeer onvoldoende. Over de waarde van het inspuiten van het serum van patiënten, die de ziekte gehad heb ben en hersteld zijn, is men het niet eens. Iets beters is er echter niet. En de sociale gevolgen van de kinderverlam ming en invaliditeit van armen en/of benen zijn groot. Het is zo jammer dat men deze belang rijke ziekte, belangrijk vooral door de nasleep die er soms is, niet beter kan be perken. Velen hebben angst voor de kinder verlamming, voor zichzelf en bovenal voor hun kinderen. Deze angst is toch wel in hoofdzaak over de dodelijke af loop en deze is in verhouding tot het vóórkomen van de ziekte toch niet zo groot. Over deze ziekte, die vooral de laatste maanden in Nederland zo veel vuldig voorkomt, schrijft de heer H. Th. Boersma o.a. het volgende in De Ver zekeringsbode. TT" INDERVERLAMMING eigenlijk is deze benaming niet meer juist, daar thans niet alleen kinderen, maar ook vele volwassenen het slachtoffer worden van deze infectieziekte. Het is zelfs zo, dat aanvankelijk sedert 1850 een ver schuiving in de gevallen in de zin van meer volwassenen merkbaar is. De medische naam is ..poliomyelitis acuta anterior", ook wel ziekte van Heine Medin, naar de medicus, die deze ziekte het eerst beschreven heeft. Sedert het midden van de vorige eeuw vinden wij grotere of kleinere epide mieën van deze ziekte over de hele we reld. Ze zwerven over de aarde en tref fen nu eens deze dan weer die streek. Over het algemeen treden deze meer op in de landen van het gematigde klimaat, maar ook in de tropen komen gevallen voor. In Europa zijn in Zweden ern stige epidemieën geweest. In ons land was de eerste epidemie in 1909. In Lei den werden toen 25 personen aangetast. Sedert heeft deze ziekte ons niet weer verlaten en steekt dan hier dan daar de kop op. Oorzaak: virus De verwekker van deze ziekte is een zgn. filtreerbaar virus, dat in 1913 door Flexner en Noguchi werd gekweekt. Het virus is gevoelig voor verwarming en zonlicht. Kortgeleden is nog eens aan getoond, dat het destijds door Flexner geïsoleerde virus als de werkelijke oor zaak moet worden beschouwd. Over het binnendringen van de smet stof in ons lichaam bestaan twee theo rieën, ni. óf door het neusslijravlies en dan via de zenuwvezels van de reuk zenuw naar de hersenen, óf via het darm- slijmvlies en dan via de sympathische zenuwen naar ruggemerg en hersenen. Het virus houdt zich streng aan de ze nuwen. Het gaat dus langs de zenuw banen, zonder in de circulatie te komen, naar de zenuwcentra. Ook het lymphaat- stelsel vertoont afwijkingen. De kinder verlamming wordt verspreid door directe aanraking van zieke of de ziekte door staan hebbende dragers van de smet stof. Vroeger hechtte men nogal waarde aan de overbrenging door huisdieren, katten, honden, die verlammingen zou den vertoond hebben. Dit is niet juist. Met uitzondering van enkele Apensoor ten zijn dieren niet vatbaar voor deze ziekte. Men kan veilig aannemen. dat de smetstof in ons land ruimschoots aan wezig is. Hoe beschermt men zich nu precies? Men kan toch niet permanent op straat lopen met een gaas voor neus en mond? Het is hiermede veel moeilij ker dan met een besmettelijke ziekte als bijv. de typhus. Hierbij is zeker dat de infectie ontstaat door het door de mond naar binnenkrijgen van typhus-bacilien, hetzij in drank of voedsel of vanaf zijn eigen vingers, indien men even tevoren aan een tyhpus-bacillendrager is ge weest en onnadenkend de vingers aan de mond brengt. Hiertegen kan men zich wapenen. Handen desinfecteren, gekook te vloeistof drinken en gekookt voedsel nuttigen. (Tijdens epidemieën vac typhus aan te bevelen!). Maar wat bij de kin derverlamming te doen? Algemene re gels zijn natuurlijk hier van groot be lang. Dus tijdens een epidemie van deze ziekte in een stad volksverzamelingen vermijden. Zorgen dat het lichaam door goede voeding en doelmatige rust en beweging in goede conditie is. Over spanning op elk gebied, ook op sportge bied, vermijden. Nachtbraken opgeven, enz. enz. Verder zou ik zeggen waar óf de neus-keelholte óf de darm de porte d'entrée moet zijn, proberen aandoenin gen van deze organen te voorkomen. Dus bij neusverkoudheid direct met desinfec terende druppels deze bestryden. Bij lichte angina gorgelen met superol of andere desinfectantia. Darmcatarrh ver mijden door verstandige voeding en drank. Is de ziekte eenmaal uitgebroken, dan is medische hulp, vooral ook voor later, dringend geboden. Grote lichamelijke en psychische rust doet weldadig aan. Veel van de verlam mingen gaan terug totdat men ze bijna niet meer ziet Gaan ze niet terug, dan moet de hulp van de orthopaed ingeroe pen worden, eventueel massage en gym nastiekoefeningen. Door mensen, die in tensief oefenen, kan veel bereikt worden. Voorbeelden uit Uw eigen omgeving zult U zeker kunnen vinden. Internationale regeling te Stockholm dooi 21 landen getekend QP DE EUROPESE OMROEPCONFERENTIE in Stockholm is bwloten, dat Nederland voor televisie behalve op het kanaal Lopik het recht heeft op één kanaal voor de Noordelijke provincies en één voor de Zui delijke provincies, beide kanalen voor groot vermogen (50 kilowatt). Ten aanzien van Lopik is een reservering van 200 kw gemaakt, hetgeen nodig is, wanneer de omstandigheden een dergelijk groot vermogen noodzaken. Voorts is er in het plan ruimte voor twee Ned. hulpzenders van 5 tot 10 kw. Door middel van deze vijf zenders kan volgens Ned. technici practisch het gehele land van een televisie-programma worden voorzien met voldoende ontvangstmogelijkheden, zowel in de grote steden als op het platteland. Omtrent de invoering en toepassing de F. M. (Frequentie modulatiestations) omroep in Nederland zijn nog geen offi ciële besluiten door de bevoegde instan ties genomen, maar om in Nederland de toekomst de weg voor een dergelijke ontwikkeling open te laten, zijn golven gereserveerd voor 25 merendeels kleinere en enkele grotere zenders. Mocht derland in de naaste toekomst e< wikkeling op dit gebied gewenst zijn, dan is naar de opvatting van de Ned. gedele geerde op de conferentie, ir J. D. H. v. d Toorn (hoofddirecteur alg. zaken en radio der P.T.T.) de positie verzekerd. Op de genoemde conferentie, welke van 28 Mei tot 30 Juni is gehouden en waar aan 31 landen deelnamen, is een overeen komst (met de nodige reserveringen) ge tekend door 21 landen, die voor het gehe le Europese territoir zal gelden. Het doel dezer conferentie was tot een coördinatie te komen inzake het gebruik les enz., alle op het leven van Van 't Hoff betrekking hebbende. 3 Een speciaal „Van 't Hoff-oumi van het Cnemische Weekblad, versaoij- nende op 3ü Augustus waaria o.a. nog in leven zijnde medewerkers «n leer lingen van Van 't Hoff herinnering on zulien neerschrijven. Concert Van Baarlestraat Donderdagavond 8 uur zal het muziek gezelschap T. en D. in de Van Baarle straat in het Morakwartier een concert geven. Het bee'-uur van de bond van Leidse harmonie- en fanfaregezelschap pen verzocht ons dringend het publiek te vragen zich tijdens het concert rustig te gedragen en ook aLles in het werk te stellen de Jeugd stil te houden. Ongeluk bij de Licht fabrieken Bij de uitbreiding ven de Lichtfabrie ken viel vanmorgen een houten balk 35 meter omlaag. Twee arbeiders werden getroffen. De een liep een hersenschud ding, de ander een schouderfractuur op. korte golven voor omroep, televisie en geluidsomroep. Een groot aantal stations is ter confe rentie in het plan opgenomen, nl. onge veer 540 televisiestations en ongeveer 2100 frequente modulatiestations. De regeling op internationale schaal was noodzakelijk om storingen in buurlanden uit te schake len. Een geheel Russisch uitgewerkt plan kon niet tot basis dienen, daar dit geen rekening hield met de bestaande situaties op dit gebied. W. Vogt na persconierenfi© Laat A.V.R.O. de volle waarheid zeggen „Ik kom ©r niet brandschoon uit. maar zeker niet oneervol" Naar aanleiding van de verklaringen van het AVRO-beotuur, gedaan op de persconferentie van jongstleden Donder dag heeft de heer W. Vogt meegedeeld: „Aanvankelijk had Lk de hoop, dat m(jn ontalagaanv: ge zou worden be schouwd als een uitdrukking van mijn overtuiging, dot lk niet meer met het AVRO-bestuur ken samenwerken en det dus een nieuwe man zou moeten beproe ven naar genoegen van dot bestuur het bedrijf te lelden. Op de persconferentie in Hilversum heeft bet bestuur gemeend zich te moeten beperken to: twee ver zekeringen, namelijk, dat ex geen mal versaties waren gepleegd en dat er geen aanmerking waa op het persoonlijk leven van de heer Vogt. Maar er was iets anders, waarvoor men de heer Vogt wilde sparen. Met deze geheimzinnig heid werd ik allerminst gediend, want ledereen denkt .-r het zijne van. Ik ver klaar fouten te hebben gemaakt en mis schien oodiacipHnair te zijn opgetreden tegenover het bestuur. Maar nu men zich in vaagheden hult. meen ik. dat fk mijn vrienden zou teleurstellen, wanneer ik nie* antwoordde, dat lk de bescher ming van het AVRO-bestuur, zoals ln de persconferentie-vorm wordt gegeven minder begeer dan de volle waarheid! Laat he: bestuur de volle waarheid zeg gen. Ik kom daar tie: brandschoon uit, maar zeker niet oneervol".

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5