Jlieuuio £eihscl)c GTourant Nederl. athleten niet kansloos Een weg, die niemand gaat, naar de Oost-Zone Gesprekken met Duitsers in de eenzaam heid bij het IJzeren Gordijn Duitse Bondsdag weert ex-Nazi's uit diplomatieke, dienst Wist U De „United States" brak nu opnieuw een record Mogelijkheden en wenselijkheden DINSDAG 15 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal, 2.— per maand: 0.47 per week Drie en dertigste jaargang No 9481 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL11R-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantpa9titli Is ghfblroeo tnyn htrt ia Ugfjeaspoct" We lijden veidei dooi Europa (Van onze bromfietsende reporter Goos Kamphuis) TTET IS MAAR een klein landwegje met suikerbieten links, tarwe rechts en wat heesters aan het einde. Een vredig tafereel, waarin de dor sende boeren aan gindse heuvelvoet volkomen passen. Maar als ik dit wegje op mijn bromfiets en met mijn camera op de rug verder zou willen oprijden, voorbij de kromming, waar een brugje moet zijn en een slag boom en waar ook de Communistische Volkspolizisten op wacht staan, dan zou het mij vergaan als zovelen die zich op een eenzame plaats te dicht bij de zone tussen Oost- en West-Duitsland waagden. De Duitse kranten staan dagelijks vol over ontvoeringen door de Volkspolizei en een paar weken geleden is er op deze zelfde plaats, in Lochtum, nog een toerist aan geschoten, die met zijn camera probeerde een aardige foto te maken van de wachtposten op het brugje. Maar ik schijn me tóch al wat te ver ze er mee van plan zijn, weten wij zelf gewaagd te hebben, want een oud Duits boertje met een zak op de rug en een stok in zyn hand. die het weggetje uit fle richting van de Russische zone komt af zakken. roept me toe: „Wo gehen Sie denn hin? Die Russen sind da „Ja, maar U zélf danvraag ik. als ik ben afgestapt. „Ach, wat moeten de Russen met een oude manIk scharrel zo vaak de grens over met een schop op mijn rug en een zak voor geitenvoer. Maar U bent jong en bovendien een buitenlander en U heeft een fototoestel bij U. Ze zouden U zonder pardon over de grens slepen diese Hunde Daar zit ik dan midden in 't pro bleem, dat de wereld beroert. Ik mag dit aardige paadje met de berke bosjes en de madeliefjes langs de slootkant niet verder afrijden, om dat ergens bij een slagboom, die door de struiken aan het oog is ont trokken, de vrije wereld op moet houden. Het oude boertje is niet de enige, die mij gewaarschuwd heeft. Daar straks, in het dorp, was er ook al een vrouwtje, dat met een veel betekenende uitdrukking op het ge zicht zei: „Ik ben die weg nog nooit op geweest, want die Volkspolitie is voor geen cent te vertrouwen Het Duitse boertje wijst met zijn stok naar éen ruw'stuk grond, een paar hon derd meter verderop. „Daar hebben de Russen pas een stuk niemandsland ge maakt!" zegt hij. „Met bulldozers hebben zij onze aardappelen en onze suikerbieten er uitgereden en nog iets verderop heb ben zij de bomen om laten kappen. Wat ook niet. „Was dat land van West-Duitse boeren wil ik weten. „Ja. maar we mochten vrij werken. Dat is nu onmogelijk ge maakt. Een poosje geleden zijn, een paai kilometer hiervandaan, veertig landar beiders tegelijk door een heel batalion Volkspolizei omsingeld en over de grens gebracht. Ze zijn nog steeds niet ten Er zijn verschillende kennissen van c bij. „Nu niet meer zo veel als vroeger. De Volkspolitie wordt hoe langer De Kabinetsformatie Er blijft een departement voor Overz. Rijksdelen (Van onze Parlementsredacteur.) Vanmorgen heeft de kabinetsforma teur, dr Drees, het gisteren reeds genomen onderhoud met prof. Romme gehad over de mogelijke zetelverdeling, zowel uit politiek oogpunt als wat de personen betreft. Dergelijke gesprekken met de andere betrokken fractie-voorzit ters, mr Donker, dr Schouten en de heer Tilanus, liggen ongetwijfeld in het nemen, maar tijdstippen hiervoor zijn nog niet vastgesteld. Intussen gaat dr Drees ook verder met het polsen van personen. Vrijwel zeker kan worden aangenomen, dat prof. dr J. M. R. van den Brink en mr D. U. Stikker niet wensen terug terug te keren op de departementen van resp. Econo mische Zaken en Buitenlandse Zaken. Wat Economische Zaken betreft, zo is onze indruk, gaat de gedachte van dr Drees uit naar een nieuwe bezetting door een vertegenwoordiger van de K.V.P. De vorige week schreven wij over de mogelijkheid van een volledige opdeling van het departement van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Thans krijgen wij echter de stellige indruk, dat dr Drees wel van plan is, de Uniezaken over te brengen naar Buitenlandse Zaken, doch dat er een afzonderlijk departement van Overzeese Rijksdelen, natuurlijk van be trekkelijk geringe omvang, zal blijven bestaan. Er zal dus een minister komen, belast met de zorg voor de West en Nieuw-Guinea. Een manifestatie te meer, dat Nieuw-Guinea, evenals Suriname en de Nederlandse Antillen, deel uitmaakt van het Koninkrijk! Key Kramer Asphalt Rubberoid N.V. declareert 4 (4^) pet dividend op de cum. pref. en 5 pet op de overige aandelen (vj. 7 pot, delen). „Mjj krijgen jullie niet met een smoesje in de Oost-zone.En toen hebben ze hartelijk gelachen. Ik zag wel, dat die twee niet waren zoals de anderen. Ach, mens, es ist doch traurig, dat we zo met en zonder elkaar moeten leven.." Hier, met het gezicht op de lieflijkheid van de heuvels, waarop de arbeidzame boeren door hun akkers gaan, is het moeilijk te geloven, dat honderdduizen den mensen langs het IJzeren Gordijn da gelijks in angst leven. Maar angst is ook een begrip, waarmee men op de lange duur vertrouwd kan raken. Het Duitse boertje op dit wegje zegt: „Toen ik in het begin over de grens ging, om mijn schoenen te laten maken, stond mijn vrouw me net zo lang na te kijken tot ik de Polizisten was gepasseerd, want ze was er maar niet gerust op, als ik naar de Oost-zone ging. En nu is ze er al zo aan gewend, dat ze al niet meer kijkt. Zoals het vrouwtje van deze boer zijn er zovelen, by wie de angst plaats heeft gemaakt voor berusting. „Was können wir denn machenzeggen de mensen langs het IJzeren Gordijn en als zij dan weer eens van een jongetje van zestien jaar horen, dat over de grens werd ge sleept, dan reageren zij met een haast melancholiek „Wieder zo eine....!" Het wegje naar de Oostzone in Loch tum heeft mij even terug doen denken aan de lange weg over de Reichsautobah nen dwars door Duitsland, waarover Jo han Bodegraven en ik uit Oostenrijk kwamen brommen. Een weg, waarlangs steden ziet als München, Neurenberg hoe strenger en ze staan direct klaar met het geweer. Maar er zijn ook vriendelijke kerels onder. Gisteren zagen twee Polizisten mjj gras snij den bij de grens. Ze riepen me toe: „Hé, Opa, kommen Sie mal her, dan zullen we je helpen.Maar ik zei: Twee Prinsesjes in Zuid-Frankrijk Prinses Margriet en Prinses Marijke zijn gezamenlijk naar Frankrijk vertrok ken. Zij zullen enige weken vacantie doorbrengen bij haar vroegere Franse gouvernante mile. Seston, die in Zuid- Frankrijk woont. Wanneer de kabinetS' formatie voor het einde dezer maand haar beslag heeft gekregen en de voor genomen reis van de Koningin naai Drange doorgang kan vinden, zullen de beide Prinsesjes zich na afloop van het bezoek aan Orange in Parijs bij haar moeder voegen en onder de hoede van de Koningin naar Nederland terugkeren. Kiel gelegd voor enorm vliegdekschip Het wordt het grootste oorlogs schip ter wereld Zoals wij dezer dagen reeds meldden, heeft president Truman een wet gete kend waardoor toestemming wordt gege ven aan de marine, een vliegdekschip te bouwen van 60.000 ton. Op dezelfde werf, waar korte tijd ge leden het vlaggeschip van de Amerikaan se koopvaardij, de „United States" ge reed kwam, is gisteren de kiel gelegd voor dit vliegdekschip, dat het groot ste oorlogsschip ter wereld zal worden. Het vliegdek wordt 312 meter iang en 7 meter breed. Het kolossale schip zal ten minste 100 vliegtuigen kunnen ver voeren naar alle uithoeken van de we reld. Ook moderne straaljagers zullen van het schip kunnen opstijgen om de Forestal, zo zal het schip heten, tegen vijandelijke vliegtuigen te beschermen. Over twee jaar hoopt de Amerikaanse marine het schip in gebruik te kunnen De Italiaanse delensie Militaire geheimen zijn er niet veilig Bij de behandeling der defensiebegro ting in de Italiaanse Kamer heeft minis ter Pacciardi verklaard, dat er bewijzen bestaan, dat communisten zich in het bezit willen stellen van militaire gehei men uit fabrieken, welke door het min. van Defensie worden beheerd. Voorts zette Pacciardi uiteen, dat honderden tanks, vliegtuigen, en andere militaire goederen, ter waarde van 100 millioen dollar, van Amerika werden ontvangen. Het Italiaanse leger omvat thans: 7 in fanteriedivisies waarvan enkele nog niet geheel compleet), 1 pantserdivisie, 1 pantserbrigade en 3 brigades Alpenjagers rjE weg, die wij niet gaan.. Een vriendelijk paadje maar achter de heesters aan het einde wachten de Volkspolizisten. Vele vluchtelingen kwamen in de loop der jaren dit wegje af uit de Oostzone, de vrijheid tege- Würtberg en Kassei. Zeven js vrede wordt er in puinbergen en blind gemetselde muren nog steeds aantekenin gen gehouden van de verwoestingen, die elke oorlog annex zyn. Men ziet de barakken der ont heemden en van de vluchtelingen langs de weg; plaatijzeren nood huisjes en een plaatijzeren kerkje voor wie in de baaierd van ellende nog niet hun geloof verloren. En dan de kreupelen en de blinden en de kinderen met geamputeerde been tjes. De Duitse steden dragen in men sen en puin een gruwelijk en onuit wisbaar Post Scriptum van een oor log. Die lange weg door Duitsland heen, door de gigantische resten van een gigan tische vernieling en dit bedriegelijke hm delijke paadje spreken beiden eenzelfde, aangrijpende taal. De beklemming van het verleden en de onzekerheid van de toekomst resulteren bij vele Duitsers in neerslachtigheid, die erger is dan de angst. Aan anderen merkt men het niet gauw. Zij werken en ploeteren op het land en in de industrie en zij richten hun hotels weer zo aantrekkelijk mogelij K in, het de buitenlander maar plezierig te maken. Er is vuurwerk in Harzburg voor de talrijke Kurgasten, die uit Engeland en Frankrijk en Italië, Nederland en De nemarken zijn teruggekeerd naar dit liof lijke oord in de Harz. Maar wie even mot de Duitsers over iets anders praat dan over de prachtige bergen en de fijne Schwinsbraten, krijgt een schouderopha len te zien en hoort het stereotype: „Wij weten het nietwe wachten maar af nylE dan zóveel vers puin heeft gezien in Duitsland, dagelijks Duitse kran ten heeft gelezen over vechtpartijen in Berlijn tussen communisten en socialis- wie de onzekerheid heeft gelezen in zóveel ogen, die zou zo graag de vrome in nieuwe letters geschilderd op een Gasthaus in Goslar willen schrijven in het hart van alle Duitsers en niet-Duit- Setze deine Hoffnung auf Gott, Der dich rettet aus aller Not...." Noodzakelijke zuivering ,De communistische S.E.D. belooft Stalin de aansluiting bij de Sowjet-Unie DE WESTDUITSE BONDSDAG heeft, na een uitgebracht rapport, gead viseerd om twee vroegere Nazi's van hun posten op het ministerie van Buit. Zaken te Bonn te ontslaan. Voorts zullen disciplinaire maatregelen ge troffen worden tegen vijf functionarissen. Zij brengen namelijk de demo cratische ontwikkeling van de Westduitse republiek in gevaar. De Bonds dag gelastte dit onderzoek naar het verleden dezer ambtenaren, nadat de oppositiepartijen en verscheidene dagbladen berichten hadden rondge strooid, dat ongeveer alle hooggeplaatste autoriteiten van het bureau voor Buit. Zaken belangrijke functies hadden bekleed tijdens het naziregiem. Dezelfde „commissie van onderzoek", heeft ernstige critiek geuit op dr Heinz von Trützschler, een fanatieke oud-Nazi, die lid bleek te zijn van de Westduitse delegatie bü de besprekingen met Israël en de vertegenwoordigers der Joodse wereldorganisaties te Wassenaar. Onder Hitier heeft deze Von Trützschler een belangrijk aandeel gehad by het opstel len der „witboeken" en tevens een v name rol gespeeld bij het uitwerken de zg. „nieuwe orde". Aanbevolen werd de heer Von Trützschler geen posten meer in het buitenland te laten bekleden en hem niet in aanmerking te doen ko men voor promotie. In de toekomst zal strenge controle worden uitgeoefend op de personeelsbezetting van het min. van Buit. Zaken, waartoe Adenauer de be schikking zal krijgen over een tweede staat ssecreta ris. Zoals eerder gemeld, heeft de Oost' Duitse (communistische) S.E.D. haar vierdaags congres te Berlyn gehouden. In een telegram aan Stalin, waarin deze „onze wyze leider, leraar en beste vriend van het Duitse volk" wordt genoemd, wordt de indruk gewekt, dat de Oost Duitsers bezig zijn hun land geheel munistisch te organiseren en een ledig leger op de been te brengen. Zulks ongeacht de mogelijkheid van een „vier- mogendheden-conferentie" over de Duit se eenheid. Westduitsland moet waak zaam blijven tegen spionnage-pogingen, Te Frankfort werd een Oost Duitser ge arresteerd, die o.a. de opdracht had pro pagandamateriaal en instructies uit Oost. Duitsland aan de Westduitse communis- n over te brengen. In het Engelse Lagerhuis heeft de on derstaatssecretaris meegedeeld, dat maat- Wie wordt candidaat der Democraten Speculaties inzake Truman De opvatting, dat President Truman terug dient te komen op zijn besluit, niet candidaat te staan by de komende pre sidentsverkiezingen, schijnt in democra tische en vakbondskringen in Washing- meer en meer terrein te winnen. Volgens bepaalde kringen is slechts Tru- in staat, generaal Eisenhower te verslaan. De grote Amerikaanse vakbonden, A.F.L. en C.I.O., die tesamen ruim 13 millioen leden tellen, hebben reeds tal rijke afgevaardigden naar de President gezonden en verscheidene leidende fi guren uit de Democratische partij heb ben, sedert de benoeming van Eisenho- tot Republikeins candidaat, hun druk op Truman vergroot. DAT mr J. J. van Loon, thans werk- iam bij de Stoomv. Mij „Nederland", is benoemd tot hoofd van de afd. Scheep vaart van de Internationale Immigratie- Organisatie. DAT op 30 Aug. in Haarlem een bloe- encorso wordt georganiseerd en van 3 tot 10 September een bloemenfeestweek. DAT tot voorzitter van de Ned. Bond voor Moederschapszorg en Kinderhygiëne is gekozen prof. R. Hornstra, hoogleraar in de Sociale Geneeskunde te Utrecht. DAT de minister van O. K. en W. heeft ingesteld een commissie van onderzoek inzake het middelbaar technisch onder wijs, van welke commissie mr ir M. Grote, insp.-gen. van het Nijverheids onderwijs te Den Haag, voorzitter is. DAT Nederland op de van 23 tot 26 September in Madrid te houden inter nationale conferentie over wegvervoer vertegenwoordigd zal zijn door de Ned. Ver. van Transportondernemers en de N.O.B.-Wegtransport. DAT de heer mr T. A. J. M. van Lier. die benoemd is tot lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., officieel afscheid heeft genomen als directeur van het Gew. Arbeidsbureau te Nijmegen. DAT de Haarlemmermeerpolder mor gen zijn 400-jarig bestaan feestelijk zal vieren en een gedenksteen wordt onthuld op het graf van de vroegere burgemees ter, mr J. P. v. Amersfoort. DAT 60 studente uit Athene en Salo- niki, die hun studie voltooien aan de Sorbonne te Parijs, een bezoek brachten aan Nederland en o.m. in Den Haag en Leiden vertoefden. regelen worden overwogen tegen de communistische mensenroof in Duitsland, waarvan de ontvoering van dr Walter Linse uit West Berlyn, algemene veront waardiging heeft gewekt. Voor het eerst werden de t Prinsesjes samen geschilderd. De schilder, Theo Zwagemakers uit Amsterdam, legt de laatste hand het schilderij, dat namens het Comité Breda Oranjestad morgen i H.M. de Koningin zal worden aangeboden, tijdens haar bezoek aan Breda. Tandarts door militair doodgereden Het onverantwoordelijk gedrag van de 23-j. militair. G. J. C. ten H., die gele gerd is te Schalkhaar, heef: gistermid dag het leven gekost aan de Apeldoorn- se tandarts A. S. Talma. De militair na derde met een personenauto het kruis punt DeventerstraatwegRegen tesselaan. te Apeldoorn en wilde nog de kruising passeren hoewel het verkeerslicht in die richting al op rood was gesprongen. Hij reed de wagen van de tandarts aan, die enkele meters werd weggeslingerd en zwaar werd beschadigd. De heer Talma liep een schedelbasisfractuur op en over-i leed in het Julianaziekenhuis. He: dertigjarige slachtoffer laat een vrouw en een kind achter. Toestand van Evita Peron blijft ernstig Evita Peron is nog In de toestand i Het staat thans vast, dat McCloy, del geen gunstige wending opgetreden. Deze Amerik. Hoge Commissaris in Duitsland, i blijft onveranderd ernstig. Gisteren ls op 21 Juli met de „America" uit Bre- president Peron echter voor het eerst, mershaven naar zijn vaderland zal te- sinds vier dagen, weer naar zijn bureau rugkeren. 'gegaan. Een snel oorlogsschip bleet achter... Kapitein Manning en zijn mannen zullen een zegetocht maken over Broadway TTET BUITENGEWOON snelle Amerikaanse schip, de „United States" T-l- heeft nu ook de Blauwe Wimpel voor de overtocht Oost-West ge wonnen. Om half tien gisteravond stoomde het prachtige schip voorbij Ambrose Light, de finish van de Oost-West-route. Ambrose Light een lichtschip verwelkomde de „United States" met drie stoten op de fluit, waarop de Oceaankoningin antwoordde met een oorverdovend geloei van haar hoorn. Boven het kolossale schip cirkelden verschillende vliegtuigen en een helicopter van de kustwacht. De passagiers stonden op de dekken. Zij zongen en wierpen feestmutsen in de lucht, terwijl het scheepsorkest het Amerikaanse volkslied speelde. Hoe groot de snelheid van de „United States" wel is, wordt duidelijk geïllus treerd door het volgende voorval. Tien mijlen zeewaarts had een torpedojager het schip opgewacht. Hoewel de „United States" reeds vaart begon te minderen, lukte het de snelle torpedojager niet, haar bij te houden. De gemiddelde snelheid van de „United States" op de terureis was 34.51 knopen, dat is 64 km per uur; de Queen Mary deed 14 jaar geleden over dezelfde af stand 3 dagen, 21 uur en 48 minuten met een snelheid van 57 km per uur. De „United States" deed er 3 dagen, 10 uur en 40 minuten over. Vanmorgen vroeg zou de „United States" op triomfale wijze de haven bin- Geheimzinnige besteller aan de teleioon De telefoon gaat in een hotel. Er wordt gevraagd op een bepaald uur een groot aantal diners geleed te heiben, omdat er een gezelschap ouden van dagen komt eten. Enige ogenblikken later gaat de telefoon bij een bakker. Hij krijgt de opdracht enige honderden amandelrlngen ge reed te houden, die zullen worden opgehaald. En zo worden verschil lende zakenlieden in het Noo'den des lands de laatste weken verrast door de verlokkendste bestellingen. Een fabrikant van zonneschermen kreeg telefonisch de mededeling, dat hem een order van 227 zonneschermen en 4 ameublementen wachtte. Als de leveranciers dan vragen mei wie ze spreken, krijgen ze ten antwoord: „Kun je dat dan niet horen. En we kennen elkaar zo goed. Ik kom van middag wel even bij je om de zaak verder te bespreken." De geheimzin nige opdrachtgever blijft onbekend. Speciaal hotel- en caféhouders zijn op hoge kosten gejaagd, omdat zij met een groot aantal diners, ingeschonken glazen Ranja, amandelringen e.d. zijn blijven zitten. nadat een commissie van vangst aan boord is gegaan. Het zal de kleurrijkste welkomstplechtigheid den in de geschiedenis van de New Yorkse haven en alles wat vaart, heeft het verzoek gekregen, in de haven wezig te zyn en de sirenes te laten loeien. Kapitein Manning van de „United States" zal met zijn bemanning een zege tocht maken over Broadway, waarbij zy zullen worden „bedolven" onder kleu rige serpentines en een regen van con fetti Nederl. textiel concurreert in België Tienduizenden Belgen werkloos Het comité voor werkverschaffing in de arrondissementen St. Niklaas en Den- dermonde (België) heeft een verklaring gepubliceerd, waarin gezegd wordt dat de concurrentie der Nederlandse textiel industrie op de Belgische markt tien duizenden Belgische arbeiders werkloos heeft gemaakt. De Nederlandse concurrentie wordt ongezond genoemd, omdat de Nederlandse lonen veertig procent lager zijn dan de Belgische. De verklaring eist bescner- ming van bepaalde takken der Belgische textielindustrie, tyv. door invoerrechten en contingentering. Prins Bernhard zag Franse parade Prins Bernhard heeft gisteren als gast van president Auriol de grote parade te Parijs t.g.v. de viering van de Franse nationale feestdag, „Quatorze Juillet", gadegeslagen. De Prins vertrok des och tends om 5 uur per vliegtuig naar de Franse hoofdstad en kcarde laat in de middag op Soestdijk tqrug. In het afge lopen week-end heeft de Prins incognito een gedeelte van de luchtvaartdagen te Brussel bijgewoond. DEZER dagen werden wij even pijn lijk getroffen door een uitlating in een politiek weekblad- Gelukkig volgde er nog in hetzelfde nummer een correc tie- Het blad was het C.H- weekblad Ko ningin en Vaderland: de uitlating was van de B. Buddingh en de correctie was van de hoofdredacteur de heer P. Jouwsma. De heer Buddingh gaf hier een na beschouwing over de verkiezingsuitslag, welke uitslag ook voor de C-H-U. n;et bevredigend Tnocht heten. En daarbij maakte hij de opmerking „Het wordt hoog tijd, dat we eens een punt zetten, in ieder geval punt-komma. achter het gecoquetteer met de A.R.". Deze uitlating was het, die ons pijn deed. Temeer voldoening gaf ons, wat de hoofdredactie van het blad hiervan zei: „Zulke woorden moeten we m i- niet gebruiken. Het verlaagt de politiek tot een spel en ik zal steeds blijven pleiten voor een chr. politiek, die nastreeft het Woord des Heren te beleven. Al zul len de beide partijen juist vanwege het eigen karakter van de Chr. H:st. politiek, voorshands wel gescheiden blijven, het is goed naar elkaar te luisteren". T\E lezer zal begrijpen, dat we voor de woorden van de hoofdredactie meer waardering hebben dan voor die van de heer Buddingh. Men doet de C-H.U. bepaald onrecht, wanneer men zegt, dat zy met een andere partij heeft gecoquetteerd. Trouwens, gesteld een ogenblik, dat het zo was, dan moest er in elk geval een punt. en niet maar een punt-komma, achter worden gezet. Zulke uitlatingen als deze van de heer Buddingh zijn niet alleen feitelijk on juist, ze kunnen ook verkeerde sugges ties wekken en in de weg staan aan wat dan werkelijk dient te geschieden. Wat dat is behoeft iemand die van de in houd van onze krant pleegt kennis te nemen zich nauwelijks nog af te vra gen- Wat wy steeds hebben voorgestaan is: onder erkenning van de onderlinge ver scheidenheid een hartelijk contact en een samengaan waar dit slechts enigszins mogelijk is. "DEDRIEGEN wij ons wanneer daartoe op dit ogenblik weer wat meer mo gelijkheden aanwezig schijnen dan wel het geval is geweest? De uitslag der ver kiezingen die voor de A.R. ongunstig is geweest maar voor de C.H. toch ook niet gunstig moge tenminste dit goede uit werken, dat er enige toenadering komt- We zijn het met de hoofdredactie van Koningin en Vaderland eens: Het minste wat beide partijen doen kunnen is naar elkaar te luisteren. De jongeren kunnen hier wellicht aan vele ouderen een voorbeeld geven. Was er niet juist dezer dagen in het Duitse Siegen een internationale ontmoeting met Duitse Christelijke politici, waaraan uit ons land AR. en C.H. jongeren bei den deelnamen? Wat de C H- jongere Aad van Duist in de afgelopen weken in ons blad geschreven heeft over het contact, dat over de grenzen blijkbaar wèl mogelijk is, is zeker verhelderend. Behalve de voor beide partijen teleur stellende uitslag is daar anderzijds ook het feit. dat. naar liet zich laat aan zien, beide partijen nu steun zullen bie- het kabinet. Het behoeft wel geen betoog, dat wy van heler harte hopen, dat medewerking aan de samen stelling van het kabinet voor beide par tyen mogelijk zal blijken. Dan is tevens grond voor onderlinge verwijdering weggenomen. T3EHALVE dit contact tussen de elkaar vorkante politieke groeperingen zij voortdurend contact en overleg tussen de Christelijke partijen en de Christelijke organisatie op maatschappe lijk gebied. Dit behoort te meer voor de hand te liggen, aangezien het op poli tiek terrein straks in bijzondere mate zal gaan om sociale en economische vraag stukken. Gelukkig is nog op de jongste jaarvergadering van het C.N.V. op de wenselijkheid hiervan zowel van A R. als van C.H. zijde de nadruk gelegd- Wij zijn nog altyd overtuigd, dat een samenwerking, die mede vrucht is van onderlinge waardering bij erkenning van zelfstandigheid en verscheidenheid, positieve resultaten kan opleveren, zoals trouwens toch ook al wel gebleken :s. In elk geval is gebrek aan samenwerking HHjj te COqUetteren. bepaald niet iets c Groot houten hotel in Alaska afgebrand In Fairbanks, de hoofdstad van het koude Alaska, is gisteren een groot, hou ten hotel van drie verdieptngen, het Pioneer-hotel, door brand verwoest Op het ogenblik, dat de brand uitbrak, bevonden zich 250 mensen in het hotel en men weet nog niet, hoeveel gasten zich hebben kunnen redden. Tientallen gasten sprongen uit de .amen, anderen slaagden er in naar be lendende percelen te vluchten. HET WEER IN EUROPA Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: W;sselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige Weste lijke wind. Vannacht iets kouder. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te ZON EN MAAN. Woensdag: Zon 4 39 tot 20 52 uur. Maan onder 16.43 u. Op 22 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1