..Vacantiebezigheden" bereiken drieduizend Leidse jongens en meisjes Kleine dingen kunnen schoolloze maand dingen tot een feest maken Bevorderingen aan de H.B.S. voor meisjes te Leiden N.V. TRIO - Leiden Halve overwegbomen op de Gemeneweg NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 5 IULI 1952 Geen apathische rusf... Mag de onderwijzer zijn jeugd voor vier weken loslaten (Van een onzer verslaggevers) Het mag dan waar zijn, dat de meeste mensen al bij het horen van het woord vacantie zich boven de dagelijkse zorgen voelen uitgetild, er blijft toch een groep, die deze dagen „met een lach èn een traan" tegemoet ziet. En die groep is groter dan men oppervlakkig zou denken. Zij bestaat name lijk uit de huismoeders, die zich met de vaders uiteraard over het bezit van enkele opgroeiende kinderen mogen verheugen. Wij kunnen ons zo voorstellen, dat moeder, nu de grote vacantie in aantocht is, in het rustige deel van de avond een beetje zit te piekeren over die vacantievraag, die, naarmate de vrije dagen naderen, groeit tot een vraagstuk. En de op lossing is niet zelden ver te zoeken. Moeder zal bij vader te rade gaan. In zo'n gesprek komen dan de verschillen de moeilijkheden en mogelijkheden aan de orde- Hun houding tegenover de vacantie is positief. Ze gaan ei uit, dat „die" onderwijzers om te begin nen de school maar eens één of mi weken minder moesten dicht houden; gunnen hun kroost met alle liefde e fijne vacantie en zullen het zelfs niet erg vinden, als dit aan het eind er van kin derlijk-weemoedig zegt: Jammer dat-ie èm isEr moet dus wat gevonden worden. Ze voelen óók wel, dat hun toestem ming aan het grut om dan maar de straat op te gaan, niet méér dan een armetie rige dooddoener is, die doet denken aar „er-van-èf-willen-zijn" en haast gelijk Staat met de-deur-uitzetten. Zeg je zo iets op het platteland, dan is er voor eer ontevreden gevoel geen plaats, want ïr een dorp kunnen een meisje van acht er een jongen van veertien voldoende ont spanning vinden, maar voor de stads jeugd is het buiten-zijn niet zonder ge- Va"gt de oorzaak van het kattekwaad in de stad helemaal bij de jeugd? We hebben er al eens over geschreven. Het is gemakkelijk te beweren, dat de bal dadigheid is toegenomen. Ze is er, hei moet erkend. Ze is er soms heel erg. Maar zo gauw wordt vergeten, dat hier te maken hebben met een complex van ongunstige factoren, die een verant woorde besteding van de vrije tijd weg staan. Een vraag Laten we aannemen, dat vader der er „uit" komen. Er is heus wel wat te vinden, zowel voor binnen als vooi buiten het huis. We denken onder meei aan: spelen met vriendjes of vriendin netjes, vissen, lezen, knutselen, moeder even helpen (in allerlei vorm!), (of meer) er allemaal op uit (hoeft niet ver te zijn), fietsen, „uitbesteding" bij familie, kortom: mogelijkheden zijn als de ouders er maar serieus naar ken- Wij willen het niet eens hebben c een week kamperen in verenigings- of clubverband, omdat we weten, dat veel kinderen hieraan niet meedoen. Het aan tal „ongeorganiseerden" is nog groot. We hebben ons In den gemoede ook afgevraagd, of het wel verantwoord is, dat het onderwijzend personeel de kinderen eind Juli voor een maand loslaat Is het niet mogelijk, dat de onderwijzers iets van hun vrije tijd aan de jeugd, die anders dagelijks aan hun zorgen is toevertrouwd, be steden? Wellicht zou dit het werk in de school ook nog ten goede komen. De jongens en meisjes zien hun .meester" of „juffrouw" dan ook eens van een andere kant en de onder wijzer en onderwijzeres hun leerlin gen. Een óffer hoeft de onderwijzer daar voor bepaald niet te brengen, want zijn vacantiedagen zijn in vergelijking met de vacanties van alle andere beroepen moeilijk te tellen. Zou contact met de kinderen in al deze vrije tijd, in welke vorm dan ook. niet tot zijn taak gerekend mogen worden? Op dit gebied is er ook wel een en ander te bereiken. Welke lezer hierover zijn mening ten beste wil geven, de rubriek „Alles goed en wel" staat er al voor open Populair Kleine dingen kunnen een vacantie tot een feest maken. Zij maken de oplossing van het vacantievraagstuk echter niet eenvoudig. Het gaat immers om vier vol le weken. Een brok „schoolloosheid", waarvan de consequenties niet gering zijn. Wij zochten gisteren een vertegen woordiger van de Leidse Jeugd-Actie op, die ons iets vertelde over de ..vacantie bezigheden voor de jeugd", een stukje jeugdwerk, dat mede door zijn respec tabele omvang in onze stad vrij spoedig populair is geworden. De organisaties, waarmee de L.J.A- contact onderhoudt, z(jn er van door drongen, dat men de ouders niet al leen aan dit probleem kan laten dok teren- Vandaar dat er een groot scheepse tegemoetkoming op touw is gezet. Tussen 28 Juli en 15 Augustus vindt een aantal vacantiebezigheden plaats, waarbU niet minder dan drie duizend kinderen (van zes tot veer tien jaar) zullen zyn betrokken. Van daag is onze stad er mee geconfron teerd door de geldinzameling. Men Er zijn voor deze vacantiebezigheden drie commissies, t.w. de algemene com missie, waaronder de speeltuinverenigin gen ressorteren, de commissie Leidse volkhuis en de R K. commissie. De pro gramma's van deze commissies zijn min of meer gelijkluidend, zodat we ons op deze plaats gevoeglijk kunnen beperken tot dat van de algemene commissie. Acht speeltuinverenigingen doen hierin mee namelijk Grocnoord, Vogelenwijk, Pro- fessorenwijk, Marelita, Rondom de Wa tertoren. Morskwartier, Westerkwartier en Oosterkwartier De organisaties, die niet over een eigen terrein beschikken, kunnen straks gebruik maken van de Leidse Hout en het veld aan de Zoeter- woudse Singel. Het eerste punt van het programma vormen vanzelfsprekend de onderlinge wedstrijden. Hoe fijn is het, de jongens en meisjes bij mooi weer op een veld bij elkaar te brengen. Onttrokken aan allerlei gevaren. Wie wedstrijdspanning wil zien, kan gerust ook daar eens een kijkje nemen Punt twee: zwemmen in De Zijl. Inspanning en ontspanning in onverstoorbare harmonie bij elkaar. Ook worden in de stad verschillende gehouden. De verwachting is. dat het bezoek van de jeugd aan hel museum voor volkenkunde aan de Steen straat deze zomer niet zal tegenvallen. Tot 1 October „draait" er immers de ten toonstelling ..Vertrouwd bezit van vreem de herkomst", een expositie, die ook voor de jeugd een attractief karakter draagt. Enkele groepen zullen er zeker een be zoek brengen. Een tip voor onderwij zers 't Zou een les worden om niet te vergeten! Ook is het plan enkele bedrijven met een bezoek te vereren- Leiden heeft genoeg. En r.ls de directies een beetje meewerken, kan er op dit punt heel wat gebracht worden Het zal de excursie naar de brandweerkazerne (staat al vast) niet aan belangstelling ontbreken. Laat het „inwendige" van de stad voor de jeugd gaan leven. Voor haar vorming tot de volwassenheid is dat van groot belang. Verder zijn er uitstapjes geprojecteerd. Met fiets, tram of bus- Naar de duinen van Katwijk en Noordwijk, Wassenaar (Duinrell en dierenpark) en de Haagse miniatuurstad Madurodam om er enkele te noemen- Laten we de boot tocht naar l>et Kagermeer niet vergeten. Een groep gaat ook een paar dagen er gens in de omgeving van Leiden kam peren. De financiën voor dit alles komen van de kinderen zelf. de verenigingen, de gemeente en de openbare inzameling. De dagen duren van half 9 tot vijf uur. Zwarte lijst.. Het stemt tot tevredenheid, te weten dat in de grote vacantie voor enige dui zenden leden van het opgroeiende ge slacht wordt gezorgd. En dat er tiental len ouderen worden gevonden, die hier aan leiding willen geven- Volle tevreden heid kan er echter niet zijn. Als men be denkt, dat er nog veel kinderen zijn, die helemaal geen contact hebben met enige vereniging of club. Kinderen, van wie de ouders Siberisch koud blijven, wanneer men het over een nuttige vacantie met hen zou hebben. Zij gaan er straks ook „lekker" op uit en verzwaren de zwarte lijst van schendingen en baldadigheden. Het blijve voor allen, die „van goeden wille" zijn, een brandende kwestie- Geen apathische rust bij het feest der vrij heid, maar een bevrijdende dynamiek, die ook tpt de ander gaat- Het leiderstekort zal dan wegsmelten. Totdat ieder een beetje weet wat vacantie vieren is. Agenda voor Leiden Zaterdag Gehoorzaal, zangconcours Ring Leiden van Chr. zangverenigingen (half 4). Sportweek, Burggravenlaan, half vyf: Wielrennen, ronde van Leiden voor amateurs over 100 km. Maandag Collegezaal anatomisch laboratorium Wassen aarse weg (tramhalte laborato rium gele tram), 8 uur: Rode Kruis, reiking Lacidsteiner-medailles. Hoogl. Kerk, half 9: orgelbespeling inej. A. Offenberg te Zaandam. Acad. Ziekenhuis: Opening internatio naal congres van verenigingen van sui kerzieken. Dinsdag Stadhuis, 7 uur nm.: Oud-Leiden, rondvaart door en om Leiden; half 9: bezichtiging stadhuis. De Valk. 8 uur: Chr. handelsreizigers, spreker W. van Rees uit Gouda. Hi lie gom, half 4: Opening bloem bollen-beurs door mr L. A. Kesper; half 9: openingsconcert door het Zuid-Hol lands Orkest, solist Iskar Airi-bo, piano. Tentoonstellingen Volkenkunde. 10—5 uur: Ver trouwe bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober) Geveilde percelen Ten i (Advertentie) Het is nu de beste tijd voor vernieuwing van kolenbergplaatsen. BETON KOLENHOKKEN onverwoestbaar inhoud ca 8 hl met separatie Telefoon 21747 21748 Een dokter nodig? De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt morgen waargenomen door de dokters Hartman, Pleiter, Simons, Veldhuizen en Verbrugge. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater- dag 5 Juli 13 uur tot Zaterdag 12 Juli M. Rövekamp, Leidsendam, E. Snater, vonden de volgende bevorderingen plaats. Bevorderd tot de tweede klasse: A. M. Baldal, Oegstgeest, E. v. d. Berg, H. H. Beusichem, Wassenaar, L. J. Bey, T. an Boetzelaer, Wassenaar. Bruüne, Leiderdorp, E. Drees, A. L. Gor don Hasselbach, Wassenaar, E. M. H. de Haan, N. G. de Jong, J. W. J. Kat, W. G. Kooreman, E. C. D. de Liagre Böhl, W. den der Linden, Leiderdorp, M. Lourens, W. Marck, H. A. de Meijer, B. J. Sira, A. H. Veer, Leiderdorp, J. Veerman, Oegst geest, N. A. Verhoorn, Zoeterwoude, S. M. R. v. d. Werf, P. A. Wernink, Wasse- M. J. C. Blind, Oegstgeest, B. W. Demenint, Oegstgeest, J. Dullemond, Noordwijk aan Zee, J. Flippo, C. H. S. E. Hofstede, M. Kleibrink, H. Kwaadgras, J. Laurentius, Voorschoten, E. van Meurs, Voorburg, J. H. Punselie, J. H. Rovers, A. M. Smeets, Oegstgeest, M. J. G. Smit, A. M. W. van der Ster, A. T. Toren, Voor schoten. G. S. A. Veltman, A. A. Verwer, M. Zeldenrust, Oegstgeest, T. Boersma, E. van Deventer, A. G. Duyster, Noord wijk, C. Hoogendoorn, Zoeterwoude, L. Janssen, I. R. Janzen, C. D. v. d. Kamp, J. H. de Koningh, J. M. G. van Kuik, Oegstgeest, I. W. van Leeuwen, Oegst geest, L. Meyer, C. de Rijke, Sassenheim, W. A. Rijnhart, W. L. Stapel, M. van Sijll, Warmond, I. Verhoeven, C. Zuurdeeg, Noordwijk, J. M. Hilarius, Noordwijk; af gewezen 10. Bevorderd tot de derde klasse: M. Al- tona. Alphen aan den Rijn, J. M. Baai- bergen, Katwijk aan Zee, I. N. Bakx, M. van den Berg, A. Boeré, Oegstgeest, H. Brandts Buys, Oegstgeest, A. van Ees, E. C. Hermsen, D. Hogendoorn, Noordwijk aan Zee, A. H. Horikx, I. Kool, Wasse naar, A. Landeweer, Voorburg, D. Mo- nasch (Debora), Wassenaar, A. Niemeijer, Noordwijk, Y. L. Samsom, Alphen aan den Rijn, L. P. Silver, Wassenaar, A. S. Sölner, Oegstgeest, I. Verbeek, G. J. Zweers, E. van Baaren, E. Batteljee. A. M. Bot, C. E. Brandt, G. Brouwer, T. S. J. Dronkers, M. E. Engels, Wassenaar, B. E. M. Gravesteyn, Leidschendam, R. L. Haanstra, Voorschoten, J. C. Hageman, E. L. Janse, Wassenaar, H. E. N. Kamsteeg. Oegstgeest, Y. L. Kletter, I. de Kruis, J. B. van der Lecq, Voorschoten, I. A. C. Moerman, Voorschoten, J. P. Post, F. Roos. Oegstgeest, P. Stigter, P. Vigeleyn Nikijuluw, Wassenaar, N. J. Bruin, Oegstgeest, M. J. Ch. van Burink, Lei derdorp, R. Dubbeldeman, W. Gesink, N. Kaay, E. van Kerkhof, C. de Kier, W. A. Kole, C. M. W. Mannot, P. A. v. d. Marei, Valkenburg, J. Meertens, A. M. Mensing, Oegstgeest, C. M. S. van Rcgteren Altena, Oegstgeest, E. v. Rhyn, G. W. Schouten, Alphen aan den Rijn, G. S. de Vries, J. D. Young (Dinny), Voorschoten, M. K. Young (Marianne), Voorschoten, Ph. de Wette. Wassenaar, A. H. Katsma, W. M. Kluit; afgewezen 11. Bevorderd tot de vierde klasse (afd. M.M.S.): J. H. J. van Andel, Leidsendam, E. M. Boersema, F. A. Bruin, Voorburg. H. Hidding, E. van der Linden, Leider dorp, A. P. Meertens, A. M. van Roijen, E. J. Schophuizen, G. H. Somer, Zoeter- T. Tijmstra, G. J. van Veen, Oegst geest; E. J. H. van Venetiën, L. M. Wa- ringa, M. H. Wertheim, Voorburg, J. E. F. G. Willems,, Wassenaar, C. H. Tuite, Noordwijk aan Zee; afgewezen 1. Bevorderd tot de vierde klasse: J. van Diest, Sassenheim, C. Guley, S. Knapper, Voorburg, T. Laurentius, Oegstgeest, H. Maas, Leidsendam, V. F. Ooms, E. van Rhijn, Voorschoten, E. C. Schnück, Was senaar, A. J. Westra; afgewezen 1. Bevorderd tot de vierde klasse (afd. M.M.S.): C. Bot, Wassenaar, R. Drejer, Oegstgeest, A. J. Drost, Voorburg, J, D. van Duijn, F. C. L. Gerth van Wijk, Oegstgeest, P. M Harteveld, E. T. Hek ster, Oegstgeest, A. M. F. van der Hoek, Voorburg, M. de Jong, C. W. Knottnerus, Oude Wetering, A. C. M. Meerpoel, A. A. Mensing, Oegstgeest, J. A. M. Nagtegaal. Ouwerkerk, M. J. Reitsma, J. M. Rum- menie, J. A. Sloos, A. W. G. Terpstra, Noordwijk. J. E. Teyn. A. J. Tieleman, Katwijk, L. J. Vermeulen. Leiderdorp, E. de Winter, M. Schild, Voorburg; afge- Bevorderd tot de vijfde klasse B: T. A. J. M. Brongersma, W. Fasseur, Oegstgeest, E. Guley, A. G. Saveur, J. Veenvliet, Voorburg, G. van de Weterink (Grada), C. van de Weterink (Carla), J. Ykema, E. Ch. M. Walenkamp; afgewezen 2. Bevorderd tot de vijfde klasse C (afd. M.M.S.): C. R. Boer, N. van Diest, Sas senheim, M. A. van Dijk (Marianne), Oegstgeest, Y. F. van Dijk (Yvonne). W. Enthoven, Nieuw Vennep, P. D. J. Fluyt, J. F. van der Hoeven, Voorscho ten, A. P. Ike, Noordwijk, D. H. Jonkers, Oegstgeest, C. Kamma, L. W. Kletter, S. E. F. v. d. Linden v. d. Heuvell, Oegst geest, S. J. C. Meertens, J. Meyer, J. H. Noordanus, Zoetermeer, J. T. Rehling, J. Slagmolen, Katwijk aan Zee, E. M. Stof- koper, Wassenaar, M. van Sijll, Warmond, W. Vavier, A. H. Warmoltz. Katwijk aan Zee, L. M. van der Werf; afgewezen 1. Bevorderd tot de zesde klasse: J. B. W. Erlee, Voorburg, D. M. Haasnoot, Kat wijk aan Zee, A. Hakkenberg, E. A. Ooms, S. de Rooij, Wassenaar, N. Splinter, Lei derdorp, G. M. Zeelen; afgewezen 1. Waar geen plaatsnaam staat vermeld is die Leiden. Wachtgeld- en Werkloosheidswet Waar men in en rond Leiden terecht kan waargenomen door de apotheek Wassenaar, G. Troost, Oegstgeest, A. Duyster, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523 enTijmstra, S. de Weerd, Wassenaar, de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. i Bevorderd tot de vijfde klasse A (afd. 20313. jM.M.S.): M. L. van Boetzelaer, Wasse- Havers. J. G. E. van Hoeken, A. A. H. Hoogwerff Kroon, Voorschoten, C. H. Koopmans, Den Haag, I. Lewin, Oegst geest, M. Meuleman, Oegstgeest, T. Neute boom; T. Ollongrem Oegstgeest. S. C.i slagen. erstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden: Winkel- en woonhuis Sint-Jorissteeg 24 in bod f 3.400, koper de heer J. H. Juffermans q.q. te Leiden voor f 3.400. Werkplaats met bovenwoning Sint- Jorissteeg 16/16a in bod: f 2.100, koper de heer P. de Jongh, q.q. te Leiden voor f 2.260. Huis Rijndijkstraat 15 in bod: f 2.800, koper de heer N. J. Moonen q.q. te Lei- ;n voor: f 2.820. Huis Rijndijkstraat 17 in bod: f 2.800, koper de heer A. Wagemaker te Leiden jor: f 2.800. Pakhuis met bovenwoning Langegracht 202/Huigstraat la in bod: f 2.50Ö, koper de heer H. D. van Weizen Jr q.q. te Lei en voor: f 2.575. Ten overstaan van notaris W. S. Jongs- ïa te Leiden: te Katwijk aan Zee: Huis Parklaan 3 in bod: f 5.600, koper de heer J. van Duyvenvoorde te Katwijk cor: f5.600. Parklaan 5 en 7 elk in bod: f 5.500, koper de heer J. J. G. de Cler .q. te Leiden elk voor: f 5.500- Huis Parklaan 11 in bod: f 5.500. koper heer G. de Best R.zn te Katwijk aan Zee voor: f 6.600. Huis Parklaan 13 in bod: f 5.600. koper de heer G. Maagdelijn te Katwijk aan ~ee voor: f 5.620. Huis Parklean 15 in bod: f5.600. koper de heer J. Verhoef te Oegstgeest voor: f 5.600. Huis Parklaan 17 in bod: f 5.600, koper dc heer J. W- Goddijn te Leiden voor: f 5.600. i Zee Huizen te Leiden: De la Reystraat 18 in 20 samen in bod: f 3.200, koper de ?er C. van Klaveren te Oegstgeest voor: Goyenkade 29 is niet afge- Amerikaanse kledingindustrie Bij het N.E.V.E.E., van Eeghenstraat 101. A.dam-Z., is het rapport verschenen van een productiviiteiitsgroep uit de Ne derlandse kledingindustrie die het vorig jaar een studiereis naar de Ver. Staten maakte. Haag en Boskoop, echtten we te hoog getaxeerd, hoewel de „Vox Populi" ge tuige de applaus-explosies, kennelijk niet onze mening deelde. Daar stond tegen over, dat we enkele andere koren graag een hogere waardering hadden gegund. Enfin, zo blijft er altijd wel iets te w De eeisie avond Groot nationaal zangconcours in de Gehoorzaal Het bestuur van de ring van Chr. zangverenigingen Leiden en omstreken" heeft ook dit jaar weer het moedige en cultureel zo betekenisvolle besluit genomen, een nationaal zangconcours te organiseren. Men kan de waarde van dit initiatief moeilijk te hoog aanslaan. Het ligt trouwens ook geheel in de lijn van het algemene, actieve beleid, dat dit bestuur voert. We den ken hierbij aan de regelmatig gehouden zangersavonden. Deze concoursen gaan kennelijk de aandacht trekken, getuige het stijgend aantal inschrij vingen, nu reeds 39! De voorzitter van de ring, de heer G. Goedhart, opende het concours. Na zijn woord van welkom sprak ds A. M. Knott nerus, Hervormd predikant te Oude We tering, wegens ontstentenis van de voor zitter van het ere-comité, burgemeester jhr mr Van Kinschot, een korte rede ter inleiding. De zang is, aldus spr., één der schoonste kunsten. Om de wereld meer bewoonbaar te maken, moeten we meer zingen. Als we in onze zang de Schepper verheer lijken, zingen we de duivel weg en God naar ons toe. De totaalindruk, die we van deze eerste avond mee- gunstige. Alles ver liep, mede dank zy de energieke voor zitter, vlot, zij het dan ook, dat het geprojecteerde tydsschema niet te handhaven bleek. Dit was ook wel erg krap gesteld. In de kwaliteit der uitgevoerde werken komt gelukkig gaandeweg verbe tering. Ook de mannenkoren schijnen nu wel de liedertafelmuziek te hebben toege wenst. Onder de verplichte werken muntten bv. uit: Eeuwig weezen zonder ent (A. Ja ger), Morgen (Leo Smeets). Sirenen (Ed. Flipse) en vooral Ich zal den Heer ghebenedijen (Noë Fargnient). Gemakkelijk was deze muziek niet, maar de koren bleken er meestal stevig op gestudeerd te hebben. Onder de vrije nummers begroetten we met vreugde Ich seg adieu (voor vrouwenkoor) en Wildzang (Bonset). We uitten al meermalen onze mening, it een beheersing van de techniek grondslag moet zijn voor een werkelijk verantwoorde weergave. Daar waren erschillende koren nog niet aan toe. Nu :an een dirigent nog zo bekwaam zijn, wanneer hij met dit gebrek moet wor stelen, bereikt hij zijn doel toch niet vol komen. Men studere dus trouw en se- Dat was ook de ernstige raad, die de juryvoorzitter in zijn sympathieke speech gaf, vóór hij de uitslag bekend maakte. Intussen hechten wjj persoonlijk hoge •aarde aan een gave, rijpe klank, een aste geprononceerde toon, een goede nuancering en phrasering en een soepele, levendige voordracht. We waren het daarom niet in alles met de bekwame jury eens. Enkele koren, met name die uit Den De Wachtgeld- en Werkloosheidswet ls, zoals bekend, op 1 Juli in werking ge treden. In de uitvoering van deze wet wordt voor hen, die in het land- en tuin bouwbedrijf werkzaam zijn, voorzien door de Bedrijfsvereniging voor het Agrarisch bedrijf, die de uitvoering o.m. heeft op gedragen aan de Boeren- cn Tuinders- Onderlinge, Rijnsburgerweg 193 te Leiden. Werknemers in deze bedrijven, die menen ir een uitkering ingevolge deze wet aanmerking te komen, moeten zich melden te: Alkcmade en Hoogmadc: De Vergulde Vos te Rijpwetering op Maandag, Don derdag en Zaterdag om half 9. Alphen aan den Rijn: Concordia op Maandag en Zaterdag 9 uur, ingaande 14 Juli. Benthuizen: de heer J. J. Schuijt. Voor- burgseweg 8 te Leidschendam, elke dag tussen 8 en 9 uur. Hazerswoudc en Koudekerk aan den Rijn: café De Posthoorn (Verhaar), Haagse economische politie rechter Duur pakje sigaretten 'n Consumptietenthouder te Oegstgeest lad in zijn tent na sluitingstijd een pakje sigaretten verkocht en werd hiervoor conform de eis veroordeeld tot f 7,50 boete. Verd. had beweerd niet geweten te hebben, dat hy in overtreding was. De zaak werd bij verstek behandeld. Boete voor ondeugdelijk gehakt Voor de Haagse economische politie rechter verscheen een winkelier uit Lei den. die was gedagvaard, omdat hij in zijn kruidenierswinkel gebraden runder gehakt voorhanden had, dat er vies uit zag, ondeugdelijk rook en beschimmeld leek. Verd. erkende dit, maar beweerde, hij het gehakt van een ander had Het kan me niet schelen van wie het u mocht in elk geval dergelijk ge hakt niet in uw winkel hebben, zei de cfficier van justitie; hij eiste f 50 boete of 20 dagen. De politierechter maakte er f 30 boete van of 15 dagen hechtenis. Hazerswoude-Rijndijk, op Dinsdag en Vrijdag 4 uur. Katwijk, Valkenburg en Wassenaar: café De Rusthoek, hoek Molentuinweg te Katwyk aan den Rijn op Maandag en Zaterdag 9 uur. Leiden, Oegstgeest. RUnsburg en Voor schoten: Boeren- en Tuinders-Onderlinge, Rijnsburgerweg 193 te Leiden. Leimuidcn, Rynsaterwoudc en Wou- brugge: café wed. De Boer. Herenweg te Rijnsaterwoude op Maandag, Donderdag en Zaterdag om 11 uur. Leiderdorp en Zoeterwoude: café Dolle. Weipoort 60 te Zoeterwoude op Dinsdag en Vrijdagmiddag 2 uur. Ter Aar: de heer P. de Boer. Noord- einde 6 te Zevenhoven op Maandagmid- de vereniging dag en Zaterdagochtend. I Bij aanmelding moet worden De spoorwegovergang op de Gemeneweg te Hazerswoude is thans voorzien van hale overweg bomen. Deze bomen sluiten dus slechts de helft van de weg af het vereist veel verkeersdisciplin om de verleiding te weerstaan, n< net even er tussendoor te schie ten. Om dit tegen te gaan zijn aan toeerszijden ran de bomen op dc weg verkeersheuveltjes ge maakt. De foto toont de eerste trein ran Leiden naar Woerden, die gistermorgen om even o 10) tussen de bomen doorreed. Foto H. van der Horst. gebracht: bewijs van inschrijving bij het gewestelijk arbeidsbureau; ontslagbewijs of -vergunning; trouwboekje; rentekaart; kinderbijslaglijst: loonbelastingboekje (dit geldt voor losse arbeiders); indien vermindering van loonbelasting is ver leend, het door de inspecteur der belas tingen hiervoor afgegeven bewijs. Avondmuziek Hoogl. keik Verloofde van Adr. Blankenstein speelt Maandagavond om half 9 wordt ln de Hooglandse kerk wel een orgelbespeling gegeven, maar de organist van deze kerk, Adriaan Blankenstein, kan beneden met dc- andere belangstellenden rustig luiste ren. Niet naar Anthon van der Horst of naar Egbert Vos. maar naar zijn eigen verloofde, mej. Annie Offenberg. Zij woont in Zaandam en is organiste van de Evangelisch Lutherse kerk te Haarlem. Het programma voor dit concert luidt als volgt: 1. Preludium en Fuga in Es gr. t van Joh. Sob. Bach; 2. Partita „O Gott. du frommer Gott" van J. S. Bach; 3 a Trio D gr. t. van Joh. L. Krebs. b Trio G. gr. t. van G. A. Homilius; 4. Trio en Fuga uit „Suite in Modo Conjuncto" van Anth. van der Horst. Programma's zijn aan de kerk ver krijgbaar. Jaarvergadering vereniging M.O. en V.H.O. In het Chr. lyceum aan de Kagerstraat werd de jaarvergadering gehouden van Chr. M.O. en V.H.O.. die werd voorgezeten door prof. Verlinde. Uit de jaarverslagen bleek, dat ondanks herhaalde pogingen van het bestuur de reeds in 1950 aangevraagde subsidie nog niet is toegekend- Men hoopt nu, dat ze op de rijksbegroting 1953 is uitgetrokken. De mutaties in het lerarencorps en de gang van zaken op school en in de diverse ciubs werden belicht. Onderstreept werd nog. dat uitbreiding van het gebouw noodzakelijk is. Het gevoerde financiële beleid van de heer R. Yntema werd goedgekeurd. Mannen achter de tafel tijdens het zangconcours: v.l.n.r. de heren J. H. Re nee (secretaris), G Goedhart (voorzitter) en J. Hoogteyling (twee 's van R. L. en O). Foto N. van der Horst verscheen (witte blouse met zwarte rok) en daarvoor (terecht) een applausje kreeg. De uitspraak van de jury (Otto de Vaal, Willem van Laar en Leo Smeets) was als volgt: Vierde afdeling mannenkoren: Eupho- nia (Sassenheim) 306 punten, le prijs B. Tweede afdeling vrouwenkoren: Zang zy onze leus (Boskoop) 346 p., Ie pr. B. Tweede afdeling gemengde koren: Ex celsior (Leimuiden) 292 p.. 2e prijs. Eerste afdeling gemengde koren: Me- lodia (Voorhout) 292 p.. 2e prijs; Zang •zij onze leus (Boskoop) 325 p., Ie pr. B; Hosanna (Benthuizen) 308 p.. Ie pr. B. Tweede afdeling gemengde koren: De Lofstem (Sassenheim) 288 p., 2e prijs. Eerste afdeling gemengde koreiu Zang door Vriendschap (Den Haag) 344 p., Ie prijs B. Afdeling uitmuntendheid gem. koren: Zang zy onze leus (Voorschoten) 338 p., Ie prijs B. Afd. uitmuntendheid vrouwenkoren Sierkans Dameskoor (Den Haag 350 p., le prijs B. Ere-afdeling gemengde koren: Zang en Vriendschap (Hazerswoude) 312 p., le prijs B; Halleluja (Leiden) 341 p., le prys B. De eerste prijs A (de hoogste) werd dus deze avond niet toegekend. Joh. van W. Bevorderingen gem. H.B.S. Bevorderd van le naar 2e klasse: H. Alt, P. Blommers, J. Broekstra, A. L. B. R. de Koning. H. Korswagen, W. Meij- link. J. C. Rotteveel, A. J. Sandberg, Elly Sirach, L. M. Toxopeus, M. P. Viool, B. Vis (enz), W. van der Wallen. P. Wyrdeman, A. Bazuin. W. Boudrij, W. J. Derksema, Marijke Dingemans, N. van Duyn, E. H. Frances, G Keuning. F. J. Kooreman. J. Lucas. A. Mulder, C. Rui ter, R. A. Tegelaar. J. W. Vodegel, Dineke van Assen. N. E. Binnendijk, G. F. Drejer, R. N. R. Groen, R. Hoek, J. Hoogendijk, R. Jongmans, P. Kallenborn, P. Kop. A. F. Marks, P. J. Paauw, W. van Roijen, Elly Schoon, Willy denn Tonkelaar en K. H. A. van Suchtelen van de Haare. Herexamen: 6; afgewezen: 19. Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: G. Blote, F. Boom, J. Christiaanse, H. van Dorsten. F. de Gast (enz.i. Ingrid Heijnis, R. Langezaal, J. van Leeuwen, Sylvia v. d. Mark, Nelie v. d. Meulen, Anke Mugie, C. C. M. de Nooijer, F. Rob bers. T. Wichers, F. Focke, C. van der Graaf. A. M. den Haan, N. van den Hoed, Elly Hoogeveen. T. Huis, Hannie Keuter, Els Kolling. J. J. Kwestroo. A. D. Nieu- wenhuizen-Segaar, P. J. Schippers, W. Serdijn, J. F. van den Wijngaard. R. Asard, G. Bernard. W. P. van Groenin gen, R. A. Hoogervorst. F. P. Janzen. W. de Jong. G. de Krijger. Th. Laurentius, F. H. Nieuwenhuizen-Segaar, Fia Obèr, Willemien van der Pol. J. de la Rie, A. van Roijen, W. F. Schipper, H. J. P. Schoonens, M. A. Uiterwijk Winkel. J. M. Veltman en J. van Giffen. Herexamen: 4; afgewezen: 16. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse: J. J. van den Bosch, H. Broekstra. J. Cornelisse, Jannie van Es, Eef Fennema (een.), J. L. J. Gaillard, Leny van der Hoek, M. A. Hoogerwerf. P. H. van der Lucht, Lenny Luttge, Th. Muller, J. van Noort, M. M. Paling. J. Sloos, N. G. Smink, G. van Staal, Medea Toxopeus, C. Vermaas. Dallea Balfour van Bur leigh, G. W. Bloemendaai. Renske Ek, H. J. de Graaff. Tineke Hazenoot. C. van Hooidonk. Martie Koch, H. J. Kooreman, Juliska Kruts. C. D. Lucas, H. F. L. Meijler. Ank de Ren, W. J. Schoon, H. C. Seijn, Arendien van Vianen. H. Vlezen beek. F. A. Wempe, Nelly Westerkamp, W. P. van Zijl, R. M. du Mée, Annie Bink. J. C. Brandt, Marie de Bruin. K. C. van Diepeningen. Lies Eichhorn, M. Harsma, R. E. M. Hekster, B. Hilkemeijer, W. van 't Hof, Gerda Keuter, H. Middel- raad. H. Pick, B. W. Poortenaar, J. H. de Rooy en J. Weiter. Afgewezen: 23. Bevorderd van A 4 naar A 5: W. Bud- dingh, Teuni van Es, D. de Geus, A. Janssen, A. de Jong, Henny Kukler. A. van Laarhoven, K. N. Moonen. A. D. Schnitzler en Anke Warring. Afgewe- Bevorderd van B4 naar B5: Th. Admi raal. D. Ch. Brandt, A. van Houwelingen, P. H. van der Klugt. N. Maarsen, J. van der Noordaa, M. C. C. de NoNoijer, J. A. van den Opweclen, C. le Pair, M. RoRos, Vonny Souman, H. P. Struch, H. O. Voor ma. H. Ph. Bleiji, F. Derkscn, H. Fuchs, H. Galjaard, A. de Kramer, H. A. van der Linden, P. W. van Milaan, Lauri Ophof, I. Renes, J. F. A. la Rivière en H. van Steenis. Herexamen 2, afgewezen 7. MULO-examens te Leiden Voor het MULO-examen zijn geslaagd: P. Kralt, W. Treur, H. J. Doove, S. Gans, J. van Fruchten, G. Vrielink en A. H. d. Berg, allen te Leiden; J. P. v. d. :1 en C. van Loon. beiden te Voorscho ten; A. van Heusden te Alphen aan den Rijn; A. Hoek te Katwijk aan Zee; L. J. Demmenie te Oegstgeest; D. Kalsbeek t® Katwijk aan den Rijn; P. van Beelen, W. d. Plas en A. Hoek. allen te Katwijk aan Zee. Voor het MULO-examen B zijn ge slaagd: G. Landkroon, J. P. Naber, J. C. Hakenmulder en W. v. d. Kraan, allen te Leiden; P. v. d. Neut en P. van 't Wout, beiden te Alphen aan den Rijn; A. Kra nenburg "te Katwyk aan den Rijn en W. J. Viertelhausen te Leiderdorp. Aan de gepensionneerde vice-admiraal der Kon. Marine A. F. Gooszen, te Oegst geest, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als regeringscommissaris bij de N.V. Koninklijke Paketvaart Maatschap pij. Hij is bij bevordering benoemd tot groot-officier in de orde van Oranje— Nassau. Scheepswerf Boot in Woubrugge bouwde eerste coaster Kiel voor tweede kustvaaidei bij De Dageraad werd reeds gelegd Vier maanden geleden werd op de scheepswerf De Dageraad van de firma Wed. J. Boot de kiel gelegd van de eerste coaster, die van dexe Woubrugse werf zyn clement zou zoeken. Gistermiddag had de tewaterlating reeds plaats, dus er is hard aangepakt. Het schip deed zijn naam .Pionier" alle eer aan, want het gleed vlot op zy het water in. H. Kajuiter te Rotterdam. Dit tweede zeeschip moet volgens de plannen over drie maanden klaar zijn, dus er zal ook in de komende tijd op de Woubrugse scheepswerf, waar men grote dingen aan durft. nog rusteloos gewerkt m '»n wor- De kustvaarder werd gebouwd in dracht van de hoer H. Waker te Haren in Groningen. Het is een trotse grijze boot van 500 ton. die onbeperkt mag varen, dus zowel langs de Nederlandse kust als dwars over de Stille Oceaan. Het schip heeft een verhoogd achterdek- De coaster heeft een lengte over alles van 43 40 m cn tussen de loodlijnen van 39.91 i. De breedte er van is 7.60 m. Het schip 3 meter diep tot het hoofddek en 4 me- x tot het verhoogde achterdek. Het dood gewicht is 470 ton. Een 300 P.K-Indu- striemotor zal het stuwen. steven is een zogenaamde voorover hangende plaatsteven. Achter heeft het een kruiserhek. De ballast-inhoud is 12* ton en de bunkcrinhoud 30 ton. De „Pio nier" heeft een dubbele bodem Aan de stalen mast zijn twee laadlieren bevestigd, die elk een vermogen hebben van twee ton. Voor de bemanning het schip zal het een genot zijn. op de „Pionier" te varen, want er is centrale verwarming in aangebracht en men heeft de beschikking over warm en koud wa ter. Twee reddingboten zuUen de veilig heid verhogen. De coaster werd gebouwd onder toe zicht van het bureau Veritas Na de tewaterlating werd onmiddellijk begon nen met de kiellegging van een tweede coaster, die bestemd zal zijn voor de heer Weer geringe daling van werkloosheid Op 28 Juni stonden by het arbeids bureau te Leiden ingeschreven 1703 werkloze mannen, waarvan 222 op D U. w.-objecten waren tewerkgesteld Op nieuw een geringe daling (45) ten op zichte van de vorige week. Vooral de conservenindustrie nam seizoenarbeiders in dienst, terwijl ook voor het hotelperso- nvel verruiming van werkgelegenheid kwam. Het aantal ingeschreven vrouwen f"1?* tot ,120- VriJ ve*l meisjes konden tydelyk als bollenpelster worden ge plaatst. Daarnaast steeg de vraag naar textielarbeidsters en verpleeghulpen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johanna dr v. S. Tjallingii en L. van der Meulen; Michael W. zn v. A. J. J. van der Linden en M. H. J. van Kesteren; Leendert zn v. C. Weeda en M. Noort; Johanna J. dr v. W. Hoek en S. van der Wal; Maria E. Th. dr v. H. A. Heins en A. E. van der Geest; Andries zn v. G. van Schie en L. Verhoogt; Da niel F. zn v. D. F. Verplancke en E J M. Hakkaart; Cornelia Th. dr v A. G van Swieten en C. J. van Boheemen; Eveline C. dr v. L. W van der Bly en J. Nieboer; Paulus P. F. zn v J F Lo- vink en H. E. Colla. Ee° 12-jarige Engelse schooljongen e€n hoeveelheid oesters drie PARELS gevonden, die door een Juwe- r op een waarde van 20 pond sterlia® 2500) worden geschat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 11