Jlieuuic jCfihsrlK (fruranl Dubbele schroefturbine Kruitdamp te Chicago trekt op en Eisenhower zelf nu overtuigd Van royale overwinning op zijn minder Europees gezinde partijgenoot ook zó'n OPRUIMING Dank 2 zij stuurstoel redden piloten het leven Wist U Naast waardering ook critiek SEIZOEN OPRUIMING VRIJDAG 11 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9478 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHBlSTEUIK-NATldlfAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StaatvasUcli l« gfiettcven mgn btrt in tcgfyeaspaet" Strijd tussen republikeinen onderling uitgevochten DE VOORSTELLING in de politieke arena te Chicago loopt ten einde. De eerste stemming over de benoeming van een Republikeins can didaat, Taft of Eisenhower, vangt vanmiddag om half vier (Ned. tijd) aan. Het is geen geheim meer, dat generaal Dwight Eisenhower gekozen zal worden. Het tekent „Ike", dat hij tijdens de stemming over Georgia niet aanwezig was, maar een dutje was gaan doen. Het verloop op de Republikeinse Conventie te Chicago was vannacht dramatischer dan ooit en Eisenhower sleepte een aantal overwinningen in de wacht, die hem de leiding op Taft bezorgden. Millioenen Amerikanen dachten er niet over te gaan slapen en volgden de sensationele gebeurtenissen op het televisiescherm. Het beroep van de aanhangers van Eisenhower, de beslissingen over Georgia en Texas te herzien, had tot resultaat, dat circa 50 stemmen meer vóór Eisenhower kwamen. Zulks zal mede van grote psychologische invloed zijn op de afgevaardigden, die hun stem nog niet bepaald hebben. Toen de uitslag der stemmingen bekend werd, steeg van de „Eisenhower-legioenen" een ooververdovend gejuich op, dat door het „kamp-Taft" met verbeten gejoel beantwoord werd. Vreugde bij de Eisenhowerianen! leider van de campagne voor „Ike" klaarde: „Wij kunnen nu rustig onze gang gaan en de volgende President van Ver. Staten benoemen en dat zal zijn Dwight D. Eisenhower". Wij wijzen e dat altijd nog de mogelijkheid bestaat van langdurige stemmingsronden, zonder dat Eisenhower de benodigde 604 stem men behaalt. Speculaties in die zin gaan uit van de Republikeinen, Warren Stassen. Totnutoe is het niet gelukt de breuk tussen beide kampen, dat van Taft, dat van Eisenhower te helen, teneinde zich uiteindelijk toch maar eensgezind achter Eisenhower te scharen. Immers het bijleggen van de tweedracht i: Republikeinse partij is een eerste t waarde, wil de candidaat zijn democra tische rivaal in November verslaan, zou Eisenhower, zodra hij als candidaat gekozen wordt, een aanhanger van Taft als candidaat voor het vice-president- schap kunnen aanwijzen. Het is er te Chicago ook vannacht heet toegegaan. De eerste redevoering werd ten gunste van Senator Taft gehou den door de afgevaardigde Dirksen uit Illinois. Volgens deze was Taft het meest geschikt het Amerikaanse volk naa veilige haven te brengen. De Republikei nen, zo zeide hij, hadden bij de vorige verkiezingen verloren, omdat de leiders der campagne aannamen „dat zij de t winning in de zak hadden, doch vergaten deze dicht te binden". Hij doelde hierbij op de verrassende nederlaag, welke Dewey in 1948 tegen President Truman Maar gouverneur McKeldin van Mary land prees op warme wijze de candidatuur van Eisenhower aan. Hij zeide: „Mijne Heren, hier is de man die de Republi keinse partij en ons volk tot eenheid kan brengen en onze productieve krachten kan samenbundelen. Een strijdbaar man. die de volkeren, welke in slavernij zijn gebracht, weer hoop heeft gegeven en wiens naam in het buitenland groot ver trouwen wekt". Aan de langdurige ova ties, zowel voor Taft als Eisenhower, scheen geen einde te komen. Ook Elliott Roosevelt heeft verklaard, dat hij in November zijn stem op Eisenhower zal uitbrengen, indien deze tot Republikeins candidaat voor het Presidentschap ver kozen wordt. Roosevelt noemde zichzelf „een der millioenen Democraten", die voor „Ike" zullen stemmen, indien zij daartoe de kans krijgen. Wilde tonelen Het is tijdens de Conventie wederom tot wilde tonelen gekomen. Twee afge vaardigden werden handgemeen; bij een nog verwoeder gevecht sloegen er een paar elkaar bewusteloos, waarbij ook een persfotograaf, die dit schouwspel wilde vereeuwigen, het aflegde. De uitslag over de stemmen van Texas en Georgia, die, als reeds gezegd, ten gunste van Eisen hower waren, had de Taftianen danig aangegrepen. En John Fine, de voorzit ter van de delegatie uit Pennsylvania, liep op Senator Logde toe, hem omarmen de en uitroepende, dat hij met zijn gehele delegatie vóór Eisenhower zou stemmen. Op deze exclamatie volgde een verschrik kelijk tumült, waarbij niemand zich meer verstaanbaar kon maken. „Spiekappaiaat" De redenaars op de republikeinse partijconferentie te Chicago mogen dan al de indruk wekken niet van papier af te spreken, dat is slechts een illusie. Het „bedrog" wordt mogelijk gemaakt door een electrisch spiek-apparaat, dat zodanig aan de sprekerstribune is aangebracht, Even afrekenen heren dat het niet voor het publiek doch wel voor de spreker zicht baar is. Het appa raat bestaat uit een warte doos met ruitje, waarachter een papierband v bijrolt, waarop de tekst van de rede in letters van zes centimeter hoog staat. Het apparaat wordt bediend door een operateur, die onder de tribune ver borgen zit en de snelheid van de „spiek- band" regelt naar het temperament van de redenaar. Wat de bokser Tunney voor spelde Gisteren heeft Eisenhower bezoek ont vangen van de oud-wereldkampioen zwaargewicht, Tunney. Dee vertelde verslaggevers, dat de generaal op overwinning vertrouwt, „piaar dat hij een tegenstander nimmer onderschat'. Tunney, een oud-marinier, zei, generaal Eisenhower een man is „n oorlogservaringen op het gebied van p. chologie. Hij houdt niet van risico's, geloof, dat hij verstandig genoeg is te weten, dat je je zware geschut niet bij de eerste schermutseling afvuurt. Eisenhower weet, dat je het zware ge schut pas later moet gebruiken". Tunney herinnerde er aan, dat hij in November 1948 vlak na de stembus zege van President Truman een partij golf met „Ike" speelde en hem toen ver- lelde, dat hij wist,' die de volgende Pre sident zou worden. „God bless him" riep Ike toen uit en 'ie denkt U dat het zal worden?" Waar op Tunney antwoordde: „Generaal Dwight D. Eisenhower". „M'n hemel", zei Ike. Hoe is de stand Ike Vandaag heeft Eisenhower weer een belangrijke overwinning geboekt. De gro- delegatie van Michigan, die zich tot dusver niet gebonden had. heeft in een geheime bijeenkomst besloten, bij de eer ste nominatiestemming 34 stemmen op Eisenhower en 12 op Taft uit tc brengen. Na deze beslissing was de stand: Eisenho- 554; Taft 495 stemmen; andere 110 stemmen. Er hebben zich 47 afgevaardig den nog niet gebonden. Voor de benoe ming zijn 604 stemmen vereist. Reuter meldt nog nader, dat de Conventie in Chicago te half vijf (Nederl. tyd) zal bij eenkomen. Men verwacht algemeen, dat dan de stemming voor de nominatie zal begin- Aangezien vele aanhangers van Taft hebben deelgenomen aan een manifestatie generaal McArthur, heeft zulks voedsel gegeven aan de veronderstelling, dat 't kamp van Taft wellicht McArthur zal steunen als candidaat, indien Taft moet erkennen, dat hij (Taft) het onder spit gedolven heeft. De moord le Haarlem Thans nog één verdachte in arrest Van de zes personen die gearresteerd aren na de moord op de Haarlemse scheepsbouwer J. Dükmans 'bevindt zich thans alleen nog de 24-jarige slagers knecht H. S. in arrest. Op last van de J. zijn namelijk nu ook de echt genote en de zoon van de vermoorde op vrije voeten gesteld, nadat Maandag reeds twee dochters en een schoonzoon vrijgelaten. De Piet Hein reeds op weg naar Helsinki Het koninklijk jacht Piet Hein is gis teren uit Amsterdam vertrokken met be stemming Helsinki. De tocht zal om streeks tien dagen duren. Er wordt al leen overdag gevaren. Het jacht zal in Finland als tijdelijke woonplaats dienen Prins Bernhard en zijn oudste dochters, die zich kort voor het begin der Olympische Spelen per vliegtuig laar Helsinki zullen begeven. Friezen ziek door het eten van schapenkaas Bij verschillende personen in Bols- varï Dokkum en HarLingen, die scha penvlees hadden gegeten, welke per auto was gevent, hebben zich ziektever schijnselen voorgedaan. De stadsgeneesheer te Bolsward, dr J. L. de Bos Kuil, heeft verklaard dat het hier een vren ongevaarlijk geval betreft. De grote hitte en het vervoer hebben de kaas op een temperabuur gebracht, die de smaak niet aantast, maar die zeer bevorderlijk is voor de ontwikkeling van bepaalde bacteriën. Twee mannen zwemmen voor hun leven Het Britse schip British Warrior heeft gisteravond geseind, dat twee man over boord geslagen zijn Het schip is b( lichtschip Huil voor anker gegaan. Ver moedelijk zullen de drenkelingen trach ten Grimsby zwemmend te bereiken. Wedstrijd met een baan als prijs Twee HBS-ers of gymnasten NCRV-radioreporter Jongelui, die dit jaar me goed gevolg eindexamen deden aan een der Chr. H.B.S.-en, lycea en gymnasia en die naar het oordeel van hun directeuren of rec toren buitengewone begaafdheid bezitten om als toekomstig radioreporter op te treden, kunnen zich bij de N.C.R.V. melden. Dit staat te lezen in een brief die de N.C.R.V. aan alle Chr. scholen voor mid delbaar cn voormereidend hoger onder wijs heeft gezonden. De jongelui moeten beschikken over een goed beeldend ver mogen (wat o.m. blijken kan uit gelever de opstellen, artikelen enz.), vlot kunnen spreken en voor de moderne talen ten minste zeven behaald hebben bij hun ndexamen. Zij die zich met een verklaring van directeur of rector aanmelden zullen aan vergelijkende microfoonproef wor den onderworpen. De twee besten zullen bij de radio-omroep worden gedetacheerd ia een half jaar. bij gebleken ge schiktheid, als radioreporter worden aangesteld. (Advertentie) Ca eens kijken bij GANGETJE 6 IS EEN ZOMERZOTHEID Berichten doen het ergste vrezen Zal Denemarken nog een tanker leveren? Zonder enige aanbeveling aan het Witte Huis te doen inzake de kwestie de Deense tankboot-leverantie aan Rusland, is Averell Harriman, directeur r» de M.S.A., wiens beslissing een richt- oer voor Truman zal zijn bij diens uit- ?.dejyke „doorgaan" of „afbreken", gis teren naar Detroit vertrokken. Tot op heden wij meldden het reeds - was Harrimans beslissing gunstig voor Denemarken, doch de laatste berichten doen het ergste vrezen. De Deense minis- an Buitenl. Zaken, Ole Björn Kraft, ï.L hebben geegd, dat zijn land van plan is, een tweede tanker voor Rusland bouwen. Het algemeen standpunt van vooraan- aande autoriteiten is, dat terwijl Ame rika de eerste gebeurtenis over het hoofd :ien, het zeer moeilijk, zo niet on mogelijk zal zijn, de verkoop van een tweede, soortgelijk vaartuig aan Rusland, to verontschuldigen, ongeacht de be staande gebeurtenissen. Ook Malik thans uitgerangeerd Nadat hij dezer dagen op een Ameri kaanse resolutie het 50ste Sowjet-veto heeft uitgesproken sinds de oprichting van de Ver. Naties, zal Jacob Malik, de voornaamste Russische afgevaardigde bij de V.N., zich naar zijn vaderland bege ven, om, aldus verluidt uit Russische bron, vacantie te houden. In diplomatieke kringen der Ver. Na ties vraagt men zich af, of deze reis mis schien in verband staat met de jongste mutaties van vooraanstaande Russische diplomaten. Men acht het mogelijk, dat Malik door een ander zal worden ver vangen. Als door een wonder Twee straaljagers boven Baarn tegen elkaar gebotst en neergestort TIJDENS OEFENINGEN boven Baarn en omgeving zijn gistermiddag om even voor half vijf twee Meteor-straaljagers, afkomstig van de luchtbasis Soesterberg, met elkaar in botsing gekomen en van 600 meter hoogte neergestort. De beide piloten, de sergeant-vliegers C. Groenendijk en J. de Nijs, konden zich door parachutes in veiligheid stellen. Volgens hun reddingsvoorschriften brachten zij een lading onder hun stuurstoel tot ontploffing, waardoor de dakbedekking wegvloog en de piloot met stuur stoel en al in het luchtruim werd geschoten. Dit is de eerste keer in Ne derland, dat beide piloten van twee op elkaar botsende straaljagers zich met hun reddingsmiddelen in veiligheid brachten. losmaken. De eerste viel loodrecht laag, de tweede daalde langzaam, deed menigeen veronderstellen, dat twee inzittenden zich per parachute uit dit toestel hadden weten te redden. Later De botsing gebeurde, toen de vlieg tuigen een scherpe bocht namen. Eer geluk voor de piloten was, dat de toe stellen elkaar slechts zijdelings raakten de staartvlakken. Niet^epiin werd één toestel onmiddrtlyk de staart afgevlogen. Om z'n as draaiend kwam deze met een luide klap terecht in eer tuin aan de Heemskerklaan. Het gehal veerde toestel vervolgde aanvankelijk z\jn weg, schoot plotseling loodrecht om hoog en stortte daarna neer in de Soes- terpolder. Een trechter met een middel lijn van ongeveer tien meter geeft de plaats aan, waar het toestel in de grond verdween. Ook het tweede toestel kon zich nog enige tijd in de lucht handhaven. Het vloog gehavend voort, maar viel toen neer in de omgeving van Polynorm Bunschoten. Twee parachutes Antwoord dei Westelijke Giote Drie Bereid met Rusland over Duitse éénwording te praten Voorwaardeeen onpartijdige commissie voor verkiezingen in beide zones T~\E REGERINGEN van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben gisteren kJ de Sowjet-Unie haar antwoord doen toekomen op de Sowjet-Rus- sische nota van 24 Mei, waarin gelijktijdig bespreking van een Duits vre desverdrag, éénwording van Duitsland en de vorming van een regering geheel Duitsland werd voorgesteld. In de antwoordnota wordt aan gedrongen op een spoedige Viermogendheden-conferentie, om een onpar tijdige commissie te vormen, tot onderzoek naar de mogelijkheden van verkiezingen in geheel Duitsland. bleek echter, dat aan de eerste para chute een stuurstoel was bevestigd. Een arbeider, die aan de oever van de Eem in de polder werkte en na de bot sing naar het vallende staartstuk boven Baarn stond te kijken, werd geheel met modder bedekt, toen de stuurstoel enkele meters van hem vandaan r_ plofte. Even later volgde op enige af- De Westelijke mogendheden beschul digen de Sowjet-Unie er in deze nota van, de verdeling van Duitsland te vergroten door de jongste maatregelen, waardoor de bewoners van West-Duitsland geen verbinding meer kunnen hebben met die Oost-Duitsland. Het Westelijke antwoord verschilt in zoverre van de, op 13 Mei door de drie mogendheden ingediende, nota, dat wordt voorgesteld, de viermogendheden- conferentie de commissie van onderzoek te laten vormen, in plaats van alleen haar rapport te laten bespreken. Voorwaarde voor een spoedige bijeen komst van vertegenwoordigers der vier Nog drie Constellations voor de K.L.M. De K.L.M. heeft in overleg met de regering besloten haar vloot met nog drie Lockheed Super Constellations uit te boeiden. Dit besluit is genomen teneinde ue capaciteit in verband met het steeds toenemende emigrantenvervoer naar Australië. Nieuw-Zeeland en Canada te Vergroten. Deze drie Super Constellations zal de K.L.M. uit eigen iniddelen financieren. De toestellen zullen begin 1954 worden geleverd. In totaal heeft de KLM. thans bij de Lockheedfabrieken 13 Super Con- stellation-toestellen in bestelling. Twee nieuwe commodores bij de luchtmacht De sous-chef van de luchtmachtstaf, kolonel-vlieger-waarnemer J. H. van Giessen, is bevorderd tot commodore vlieger-waarnemer. Eveneens tot commo dore is bervorderd de kolonel-vlieger waarnemer J. L. Zegers, commandant de tactische luchtstrijdkrachten. De rang van commodore is zoals men weet April voor de luchtmacht ingestelde ve rang van opperofficier tussen kolonel en generaal-majoor. grote mogendheden is volgens deze nota, dat zij het eens worden over de nood zakelijkheid van vrije verkiezingen, als in de Westelijke nota omschreven, en van het deelnemen van een vrije regering voor geheel Duitsland aan de onderhan delingen over het vredesverdrag, aldus Op de Viermogendheden-conferentie zou de keuze der commissieleden be sproken moeten worden en haar be voegdheden. Smokkeldrama aan Duits»Belgische grens Een 18-jarige knaap doodgeschoten In de nacht van Woensdag op Donder dag is aan de Duits-Belgische grens, bij Walheim, ten Zuid-Westen van Aken een jeugdige smokkelaar door een Duitse douanebeambte doodgeschoten. De identiteit van de 17- a 18-jarige smokkelaar is nog niet vastgesteld, gezien de jongen geen papieren bij zich had. Zeer waarschijnlijk is het een Duit ser. De jongen had drie fcilo koffie bij zich. De douanebeambte had de smokkelaar tweemaal gesommeerd te blijven slaan. Toen hij hieraan geen gevolg gaf, loste de beambte vijf waarschuwingsschoten. De jeugdige smokkelaar liep echter door. waarna hij door een gericht schot in het achterhoofd werd getroffen Gedurende de maand Juni liepen in het rayor. van de Akense douane 716 smok kelaars tegen de lamp. Deze smokkelaars vervoerden o.m. 5.000 kg. koffie en 52.000 sigaretten. Tevens nam de douane 10 auto's en 14 fietsen, waarmee smokkelarij was bedreven, in beslag. Voor de Akense rechtbanken stonden in Juni 361 smok kelaars terecht, die samen tot 35 jaar gevangenisstraf en 52.000 DM. boete wer den veroordeeld. DAT het Eerste Kamerlid Kraaijvanger (K.V.P.) aan minister Drees heeft ge raagd of over de beschikking van 27 Juni op de materiële oorlogsschaden ook de ingestelde adviescommissie is ge hoord. daar de beschikking anders niet •echtsgeldig zou zijn. DAT burgemeester Tuin van Gronin gen gisteren aldaar de eerste steen heeft gelegd voor een nieuw gebouw van Het Vrije Volk. DAT Nederland het vorig jaar 174.7 miilioen eieren uitvoerde, hetgeen 15.5 1950. DAT op 76-j leeftijd in A'dam is over leden de oud-arts dr M. den Hartogh, >.a. gemeenteraadslid cn lid van de prov. staten van Noord-Holland is ge- ■•eest. DAT van 17 Augustus tot 1 September i Rockanje een Duits-Ned. ontmoetings- intrum wordt gehouden, waarin o.a. 30 Duitse politici zullen deelnemen. DAT voor het koopvaardij monument n de Nieuwe Maas te R'dam door de jury is aanbevolen het ontwerp van de beeldhouwer W. L. Reyers te A'dèm. DAT niet de verzetsstrijder Van 't Ham. zoals we meldden, maar de reserve 1ste luit. H. T. I. van 't Lam het bronzen kruis heeft gekregen voor verzetswerk in de Achterhoek. DAT het grootste openluchttheater van Nederland (9.000 k 10 000 personen) Dins dag in Driebergen-Rijsenburg wordt ge opend. DAT 1500 flesjes met consumptie in Haarlem verloren gingen bij een botsing in een vrachtwagen met een taxi. DAT gelijktijdig met de dijk van Enk huizen naar de Oostpolder ten Oosten Enkhuizen een schiereiland zal wor den aangelegd met een openluchtmuseum, waar 300 a 400 bewoners van de Zuidcr- zeegemeenten hun beroep zullen uit oefenen. DAT de Ned. groep van de Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid in ons land tentoonstellingen van Ned. en buitenlandse kindertekeningen zal- oiganiseren. DAT de raad van Diepenveen zich heeft uitgesproken tegen een te grote af stand van grondgebied aan Deventer, aangezien de gemeente hierdoor finan cieel onbestuurbaar zou worden. DAT het Argentijnse consulaat te R'dam Maandag wordt opgeheven en het werk W°JV'd over®enomen door consulaat DAT Noorwegen bij de Ned. Dok- en Scheepsbouw Mij te A'dam twee vracht schepen van 8600 ton (aflevering 1956) heeft besteld. DAT de vereniging Nederland-Canada op 19 Juli in Breda haar jaarlijkse con- iventie houdt. DAT de 72-j. luchtvaartpionier Mari- us van Meel, die in 1913 het eerste liegtuig aan de Ned. militaire lucht- aart leverde, gisteren met Gerben Son- erman in een Fokker S 14 straaljager heeft gevlogen. DAT tussen het mannen- en vrouwen- id in het Eindhovense zwembad De IJzeren Man prikkeldraad is aangebracht, omdat mannelijke zwemmers uit pro test tegen het verbod van gemengd ivemmen waren „doorgebroken". DAT een Haarlemse asthmalijder, die door valse verklaringen f 4200 invalidi- teitsrente heeft opgestreken terwijl hij een weekloon van f 70 verdiende, in Haar lem tot twee weken hechtenis, waarvan voorw., is veroordeeld. DAT de Rijksluchtvaartschool voor lopig nog anderhalf jaar van het vlieg- ;ld Zuid-Limburg gebruik zal maken de vaste bezetting binnenkort van 13 20 leerling-vliegers wordt uitgebreid. DAT de botanische bibliotheek van wijlen dr F. W. T. Hunger te Voorscho ten dit najaar te Amsterdam door Int. Antiquariaat in veiling wordt gebracht. DAT de boerderij van J. Schraag te Zuid-Haffel op Texel tot de grond is af gebrand en het bluswater over een af stand van 1 km moest worden aangevoerd. DAT 2.000 Amerikaanse soldaten uit West-Duitsland op 13 September in Maas tricht de onthulling van het Limburgse bevrijdingsmonument, vervaardigd door i Charles Eyck, zullen bijwonen. Sergeant-vlieger C. Groenendijk, Beetsstraat 111, Den Haag, die met stuurstoel en al uil de cockpit van de neerstortende Meteor schoot en zo het leven kon redden. stand piloot Groenendijk. Hy klaagde over pÖn in zijn rug, maar scheen geen letsel te hebben bekopien. Ook piloot De Nijs, die met zijn para chute by de straatweg BaarnBunscho ten neerkwam, op enkele honderden me ters van het wrak van z\jn toestel, bleef ongedeerd. De uitrusting, waarmee de piloten de grond bereikten, bevatte onder meer een rubberboot en een radiotoestel. Als 't Kabinet klaar is Koningin juliana per trein naar Orange Ook een bezoek (incognito) aan Avignon Op 29 Juli zal H M. de Koningin de gast zijn van het Franse stadje Orange, indien althans de kabinetsformatie haar beslag heeft gekregen. Koningin Juliana zal per trein in Orange aankomen, waar na zij op het stadhuis wordt ontvan gen. Vervolgens bezoekt H. M. de ruïnes van het kasteel van Orange en zal er een receptie voor ongeveer 200 gasten wor den gehouden. Op het Ned. consulaat wordt ter ere van het bezoek een diner gegeven en 's avonds wordt in Theatre Antique Vondels „Joseph in Dothan" op gevoerd. De Koningin zal de nacht in Avignon doorbrengen, welk stadje zij de volgende dag alvorens naar ons land terug ie keren, incognito zal bezoeken. Koel vacantieweer in 't vooruitzicht (Van onze weerkundige medewerker). Hoewel het er koel en betrokken uifrap, werd gisteren bij zonnig weer al weer een temperatuur van 22 a 25 gr. C. gemeten. In het binnenland triel hier en daar nog een weinig beteke nend buitje. Warm weer verwachten wij voor de komende dagen niet. Het is een vrij diepe depressie die lang zaam van IJsland naar Noorwegen beweegt en waarvan de fronten van daag hier en daar met regen over Engeland naar de Noordzee bewegen. Al menen wij te mogen verwachten dat het met de regen de eerste dagen zal meevallen, een periode met koe ler zomerweer met langs de kust een af en toe krachtige Westenwind, lijkt zeer waarschijnlijk De barometers blijven over West-Europa nog vrij hoog. een bewijs dat wij nog steeds aan de rand van een hogedmkgebied liggen. In een groot deel van Midden- en Zuid-Europa zal het dan ook warm tot zeer warm blijven. Maar wanneer er het zonnetje af en toe doorkomt, kan het de komende dagen ook in ons land nog redelijk, maar koel vacantie weer z\jn. I/EI.F.RLEI naar vorm en inhoud is de critiek, welke men op een partij als de AJt. hoort uitoefenen. Een deel dezer critiek richt zich ook tegen de ver wante partijen en voorts is er weer critiek, die in het bijzonder voor deze partijen is bestemd. Welnu, dit is ons uit de correspon dentie, welke wij de laatste weken ont vingen, wel duidelijk geworden, dat velen gaarne zouden hebben een partij, die meer in staat is tot de verbeelding te spreken. Een partij, die als organisatie in harmonie is met de hoge roeping, welke zij heeft te vervullen. Een partij, die in de dynamiek en de spanning van deze tijd niet in starheid vervalt. Een organisatie, sterk genoeg om iets, ja veel te doen, en tegelijk voldoende soepel om op te vangen en te doen doorklinken wat er leeft in de brede scharen van politiek-meelevenden. Wat velen in een party als de A.R. ook bij de laatste verkiezingen teveel hebben gemist was het positieve element. Krachtig was zij in de bestrijding en haar argumenten waren stellig niet ge ring van sterkte. Maar dat is niet genoeg door vele kiezers ook niet ge noeg bevonden. het Nederlandse volk politiek bedenkingen zijn in te brengen. Maar het beseft aan de andere kant, dat juist als men een politiek op langer zicht propageert, men bepaaldelijk niet kan buiten richtlijnen. Velen hebben behoefte uitzichten en perspectieven, voor zichzelf en ook om die aan anderen voor te_houden. Daaraan heeft het ontbroken. en trouwens, da: er op dit punt kan worden gedaan. Waaraan het ontbreken moge, ook binnen deze partij zeker niet aan commissies, wy willen niet aannemen, dat zij heur tyd in ledigheid doorbrengen. Maar waar blij de resultaten? Daarvan dringt veel te weinig naar buiten door. Enige jaren geleden is een college van advies in het leven geroepen. Waarom wordt daarvan zo weinig vernomen? Er werd toch zo veel van verwacht! Er is tot herziening van enkele artikelen van het partyprogram. Wy kunnen wel bevroeden, dat er hier moei lijkheden schuilen. Maar deze had men kunnen voorzien. Van tweeën één: Of men had, moeilijk heden voorziende, zulk een commissie benoemen, óf zy had. een maal benoemd zijnde, binnen redelyke het voetlicht behoren te komen. de indruk n daar nog rapport verzandt. Een bekend voorbeeld daarvan is het rapport over het passief vrouwenkiesrecht. Het is al geruime tyd geleden, dat de indiening werd medegedeeld. Veel later werd gemeld, dat publicatie nog niet zou geschieden. Zie. dat werkt ontmoedigend. Er is ons uit tarieven wel gebleken, dat zich in dit opzicht toch niet al te peel kan veroorloven. Een partij, welke in staat is om tot de verbeelding te spreken, moet een levende party zyn, waarin een behoor- lyke activiteit wordt ontwikkeld. En wat niet al te doen! Er is critiek ge oefend op de bestendiging van de ver schillende noodwetten op sociaal gebied. Waarom hier niet in eigen kring ont worpen voorstellen voor definitieve wet ten tegenover gesteld! Dat zou in brede ryen zijn gewaardeerd. Men had er zeker ook de krachten voor. Maar zy behoorden te zyn geactiveerd. Een levend partyleven betekent ook :n behoorlijke spreiding van de verant- woordelykheden. Teveel worden bepaal de functies op bepaalde personen samen getrokken. Waarom? Is er werkelijk ge brek aan goede krachten? Maar dat kan gevaarlyk worden. Met te groter spoed stevige kadervorming ter by de jongste candidaatstellingen? Is dat aan een zekere verstarring te wy- ten? Is men voldoende op de hoogte van at er in het land leeft? Politiek schynt nu eenmaal spoedig een zekere sfeer van wantrouwen met zich te brengen. Dit verschynsel hebben we bij tal van partijen opgemerkt en waar lijk niet alleen deze keer. Maar en dit behoeft niet te verwonderen daar- kan het volk in den lande niet snel waardering opbrengen. Zeker doet het ten slotte aan de gang van zaken en ook de bestendiging van de politieke be langstelling geen goed. Hangt hiermede samen, dat ditmaal op een candidaat een wel bijzonder hoog aantal voorkeurstem en is uitgebracht? Er is critiek. En critiek kan gemak kelijk zijn. Maar wij hebben de indruk, dat zij toch voor het allergrootste deel voortkomt uit een warme belangstelling dat zy niets wil afdoen aan waar dering voor het vele goede. Velen willen het alleen nóg iets beter hebben. Omdat zy dit voor het land zo wenselijk achten. En omdat zy dit alles toch ooi graag willen zien als een deel van zichzelf. Vooral echter omdat zij de stellige over tuiging hebben, dat het by aanwezigheid van zoveel oprechte liefde ook beter kan. Daarom willen wij hartelyk hopen, dat eeen gevonden zullen worden, opdat de critiek gehoor kan worden ge geven. WEERBERICHT Koeler weer op komst Tot morgenavond verwacht De Bilt: TydeUjk veel be wolking met op vele plaatsen enige regen Matige, af en toe vrij krachtige. Zuid westelijke tot Westelijke wind In hej uiterste Zuid- Oosten van het land aanvan- kelyk nog vry warm, overigens koeler. (Opgemaakt om tien uur) ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.34 tot 20 56; maan 23 03 >t 11.16 uur. Op 14 Juli L K. Adverten ZATERDAG om 9 uur begint onze vele coupons BALATUM, GORDIJNSTOFFEN. COCOS. VITRAGE, LOPERS r£RMARKT 3if

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1