Zes opvarenden verlieten de President Roberts Nederl. export steeg in 1951 tot 7,6 milliard 2 WOENSDAG 9 IUU 1952 Toevlucht gezocht op Coolhaven Notaris Quaedvlieg zou hun voorbeeld spoedig willen volgen VERSCHEIDENE OPVARENDEN van het geheimzinnige jacht President Roberts blijken thans inderdaad, zoals onze reizende correspondent Alfred van Sprang onlangs reeds veronderstelde, meer dan genoeg te heb ben van het zwerven. Een aantal van de Nederlandse passagiers, nl. het gezin van de 64-jarige Heerlense leraar Ros met diens echtgenote en vier kinderen, heeft dit schip op 3 Juli in Casablanca (Noord-Afrika) op spec taculaire wijze verlaten en toevlucht gezocht op een toevallig in de haven liggend Nederlands vrachtschip, de Coolhaven. De familie Ros verklaarde de President Roberts tot elke prijs te willen verlaten; zij beschikte echter niet over geldmiddelen en riep daarom de hulp in van de kapitein A. Zwartewaalsloot van de Coolhaven. In overleg met zijn officieren besloot de kapitein de fam. Ros op zijn schip toe te laten en de rantsoenen met haar te delen. voornemens zijn het voorbeeld van de familie Ros spoedig te volgen. Toen ik de familie Ros aan boord van de Coolhaven aantrof, aldus een bijzon dere correspondent van De Tel., maakte zij een uiterst nerveuze indruk. De heer Ros. behoort tot de 37 passagiers, die nu omstreeks anderhalf jaar geleden aan boord gingen van het zonderlinge jacht, dat eenmaal toebehoord heeft aan de koning van Engeland, maar dat thans onder Liberiaanse vlag vaart. De heer Ros deelde mee, dat er onder de opvarenden van de Pre sident Roberts onenigheid is ontstaan, Volgens de heer Ros zou de thans 74-jarige notaris Quaedvlieg, die in- middels bij vonnis van de Maastricht se rechtbank uit zijn ambt is ontzet. .^rtentle* SPROETEN SPRUTOL By weerbarstige: Sprutol-Sterk Eerste Kamer hield haar laatste vergadering (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer moest gistermiddag nog een keer in oude samenstelling bij eenkomen om over een aantal wetsont werpen te stemmen. De dag voor de ver kiezingen waren de debatten reeds ge houden, maar toen vroegen de commu nisten hoofdelijke stemming en daarvoor waren niet genoeg leden meer aanwezig. De wet oorlogsstrafrecht werd thans aangenomen met 37 tegen 4 stemmen. Bij de drie tegenstemmende communisten had zich deze keer mej. mr Tjeenk Wil link (Arb.) geschaard. De vier wetsontwerpen in zake de be, scherming van de burgerbevolking wer den eveneens aangenomen. Hier stemden uitsluitend de drie communisten tegen. De voorzitter, mr J. A. Jonkman heeft ten slotte de oude kamer „uitgeluid". Hij verklaarde, dat het feit, dat deze 49e vergadering in de gewone zittingsperiode nodig was, er op wijst, dat er nog i paraatheid bij de leden moet zijn met betrekking tot de mogelijkheid var hoofdelijke stemmingen. Overigens wil de hij gaarne vasthouden aan de aloude conventie, dat geen hoofdelijke stemming gevraagd wordt, wanneer het tegenstem men niet van invloed kan zijn op de uit slag en ook wanneer de kaarten volko men duidelijk liggen. Voorts herinnerde hij er aan, dat de hele rijksbegroting in recordtijd is be handeld, al vroeg hij zich af, of het wel goed was gedaan. Persoonlijk voelde hij eigenlijk meer voor een reeds oud idee, n.l. dat de begroting wordt vastgesteld door de Kroon in overleg met de Tweede Kamer alleen, waarna er reeds mee „ge werkt" zou kunnen worden, terwijl de Eerste Kamer slechts zou optreden v goedkeuring achteraf, zodat er dan v de behandeling meer tijd vrij komt. N.a.v. de behandelde wetsontwerpen tot herziening van de grondwet we< voorzitter op de amendementen-Andries- sen, die de stemming in de Eerste Kamer m.b.t. de uitbreiding van de Tweede Kamer ongunstig hebben beïnvloed. Een bewijs temeer, hoe de Senaat prijs stelt op een meer juiste onderscheiding van het recht van amendement en dat van initiatief. Na de oorlog is de Eerste Kamer het meest vernieuwd. Nu keren weer 10 leden niet terug. Mr Jonkman nam afscheid van hen, zonder namen te noemen. Ook sprak hij goede woorden tot de ministers, die mogelijk niet terugkeren, bracht dank aan de griffiers, het griffieperso- neel, de stenografen cn de pers. Minister Teulings dankte namens de regering voor de beste wensen voor even tueel niet terugkerende bewindslieden. Grondwet weldra in de Kamer Tweede lezing in Augustus gereed Na de opening van de zittingsperiode der ndeuw-gekozen kamers van de Sta-ten- Generaal op Dinsdag a.s. zal de Tweede Kamer 's middags -nog enige formele kwesties afdoen, zoals de toelating beëdiging der leden, het opmaken een nominatie voor het voorzitterschap enz. Op Donderdag van die week komt de kamer opnieuw bijeen voor de instal latie van de nieuwbenoemde voorzatter, de benoeming van vele commissies en d< bepaling van het vragenuurtje. Verwacht wordt, dat de regering Dins dag bij de nieuwe Tweede Kamer de twee wetsontwerpen tot wijziging der grondwet, die de Eerste Kamer zijn ge passeerd, opnieuw zal indienen (voor de behandeling in tweede -lezing), dit zijn de wetsontwerpen omtrent de uitbreiding van het aantal Tweede Kamerleden tot 150 en over de buitenlandse betrekkingen. Deze beide wetsontwerpen zullen jnoedelij'k op 23 Juli in de afdelingen der Tweede Kamer worden onderzocht. In parlementaire kringen wordt ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat deze grondwetswijzigingen, waarvoor dan 2/3 meerderheid nodig is. nog ln Augustus zullen worden afgedaan. De Eerste Kamer zal dan wel op de voet volgen. Wellicht zijn er dan (als de beide ka mers het voorstel met een 2/3 meerder heid goedkeuren) reeds op Prinsjesdag 150 Tweede-Kamerleden. Het lijkt het meest waarschijnlijk, dat de Tweede Kamer, die nog een omvang rijke agenda heeft, deze zal afwerken on middellijk na de plechtige opening var de zitting der Staten-Generaal op de der de Dinsdag in September. 3 Juli jl. verliet de familie Ros de President Roberts; aanvankelijk waren er nog moeilijkheden met de kapitein van dit schip, doch nadat de Nederlandse consul, de heer Cabos, zich spoorslags naar de haven had begeven, werden de misverstanden opgehelderd en het „over stappen" van de familie Ros met haar uitgebreide bagage ging zeer rustig in zijn werk. Op de 4de Juli om halftien heeft de Coolhaven Casablanca verlaten met be stemming Belfast; later werd het reis doel gewijzigd in Genua. Het is niet be kend of de familie Ros daar van boord zal gaan; vermoedelijk zal zij met de Coolhaven doorreizen naar Nederland, omdat zij blijkbaar niet over geldmid delen beschikt. Notaris Quaedvlieg, op zo geheimzin nige wijze uit Maastricht verdwenen, zou zich nog aan boord bevinden, maar ik heb hem niet te spreken kunnen krijgen, hoewel ik tweemaal op het jacht was en ook een onderhoud had met „président Robert". Weliswaar kreeg ik formeel toestemming tot een onderhoud met pas sagiers en bemanning, maar telkens werd dit contact mij belet door „een vergadering" of andere omstandigheden. Hoe vond U Sonsbeek Prachtig 1 Vijf en zeventig Nederlanders, beho rende tot verschillende bevolkingsgroe- zijn gisteren rondgeleid op de beeld- houwtentoonstelling Sonsbeek 1952 te Arnhem. Het was eigenlijk niet hun nemen geweest, deze expositie te komen bezichtigen, maar zij waren bij eengebracht met de bedoeling, de door van het Nederlandse volk de ten toonstelling te laten zien en de reacties het sterk gekleurde gezelschap te emen. De organisatoren hoopten daarmee hun voordeel te doen. De waar dering bij de bezoekers bleek na afloop groot te zijn. zodat de opzet stellig het doel heeft beantwoord. Na de lste Juli Hoe de loonbelasting wordt berekend Brutoloon wordt verminderd met werkloosheidspremie Bij de berekening van de loonbelasting mag, zoals onlangs is meegedeeld, het brutoloon niet alleen worden verminderd het werknemersaandeel in de premie de ziektewet en eventueel de pen sioenpremie, maar ook met het werkne mersaandeel in de premie voor de nieuwe werkloosheidswet. Hierover blijkt eniq misverstand te bestaan. Velen veronder stellen namelijk dat niet dit premie-aan deel voor de werkloosheidswet moet wor den afgetrokken, maar de loonsverhoging waardoor het premie-aandeel wordt op gevangen. Deze gedachte is echter niet juist. Hoe het wel moet, blijkt uit het volgende voorbeeld: Iemand verdiende vóór 1 Juli (toen de werkloosheidswet in werking trad) weekloon van 50.en moest va» datum af een werkloosheidspremie pet gaan betalen. (Dit percentage is zoals men weet niet voor elke bedrijfstak ge lijk). Bij wijze van compensatie kreeg hij nu een loonsverhoging van eveneens 2 pet. Zijn loon kwam dus op 51. Hiervan moet hy nu 1 pet betalen voor de ziekte wet en 2 pet aan werkloosheidspremie. In totaal 3 maal 0,51, dus 1,53. Het loon. waarover loonbelasting moet worden betaald, bedraagt nu 51,ver minderd met 1,53, dat is 49,47. De belasting wordt dus nog over een lager loon dan vroeger 50) berekend. Personen die ten gevolge van de jong ste loonsverhoging boven de loongrens voor de ziektewet (voor verplichtverze- kerden 4925) zijn gekomen, worden voorlopig gewoon als verzekerd be schouwd. Nader bericht hierover volgt, aldus de Federatie van Bedrijfsverenigin- Communisme en Godsdienst onverenigbaar Op een internationale cursus voor Godsdienstbestrijding te Wenen welke door vertegenwoordigers uit verschillen de Europese landen is bijgewoond, is een nieuwe actie van de Kominform bekend gemaakt. Volgens inleiders op deze cur sus zijn de lagere geestelijkheid en de lede., der R.K. Kerk in sommige landen geneigd tot samenwerking -met de com munisten. Aan de deelnemers van de cursus werden richtlijnen voorgelegd hoe de bestrijding van de godsdienst dient te worden georganiseerd en uitgevoerd. In de vorming van partijfunctionarissen moet duidelijk tot uitdrukking komen, da-t communisme en godsdienst principieel onverenigbaar zijn. Desondanks dienen de leden der kerk zoveel -mogelijk worden betrokken in de politieke economische strijd. Buiten de partijen mag geen openlijke strijd worden ge veerd en deze moet aan de socialisten er liberalen worden overgelaten. De com munistische leiders dienen de Christen heid, in het bijzonder de geestelijken die b.v. actief in de vredesbeweging willen werken, krachtig -te steunen. Tenslotte moeten volgens de leiders van deze sus eventuele tweespalt en tendenzen naar verdeeldheid in de kerken nauw keurig gevolgd en aangemoedigd worden. (Advertentie) DE LUCIFER: „Ga je ook met vacantie?" DE ROXY: ,Nee, ik kan niet gemist ivorden Marktonderzoek in ons land nog te weinig gewaardeerd (Van een onzer verslaggevers) (Centraal Instituut ter Bevordering van de Buitenlandse Handel) over 1951 blijkt, dat Nederland een exportvolume heeft weten te bereiken van 7.6 milliard. Doordat de import gelijk bleef, terwijl de export steeg, ontstond voor het eerst sinds jaren een actieve handelsbalans. De positie van Nederland in de Europese Be- talings Unie is hierdoor zeer verbeterd. Niettemin wijst het CIHAN er op, dat de export te wéinig verscheidenheid van artikelen omvat. Te weinig aandacht wordt nog geschonken aan de export van kapitaliserende goederen (machines en andere voor de productie bestemde goe deren), en aan de overzeese export. De meeste belangstelling blijkt te be staan voor het nabije Oosten. De import- beperkingen van Engeland zijn door Australië en Nieuw-Zeeland, als leden het Britse Gemenebest, nagevolgd. Nederland behoort tot de landen, die hierdoor het meest getroffen woFden. Door het CIHAN wordt betreurd, dat (Advertentie) Digestif Pennies om Zuurbrand te blnieen; óók om znurbrand te voorkomen! U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Ren- by Uw apotheker of drogist. het marktonderzoek in Nederland niet meer begrip en waardering vindt. Ui1 marktonderzoek blijkt bijv. de samen hang tussen economie en techniek: de exporteur kan zijn producten uitvoeren naar een land, dat behoefte aan deze pro ducten heeft; hij kan echter ook zijn 'productie aanpassen aan de buitenlandse vraag. Het CIHAN heeft 37 reizen marktonderzoek verzorgd, waarbij voor 560 firma's 815 opdrachten werden ont vangen. Hierbij werd het Nabije Oosten 5 maal bezocht, India en Pakistan 3 maal, Ceylon 1 maal, Canada 2 maal, de Ver enigde Staten 4 maal, Australië en Nieuw- Zeeland 1 maal, Centraal Amerika 2 maal, Zuid-Amerika 4 maal, Afrika 1 maal, en de diverse Europese landen 14 maal. Aan buitenlandse jaarbeurzen werd onder auspiciën van het CIHAN in 1951 13 maal deelgenomen met in totaal 355 firma's, n.l. te Chicago, Keulen, Frank fort, Wenen, Milaan, Parijs, Toronto, Stockholm, Izmir, Keulen (voedingsmid delen), en Berlijn. Op de jaarbeurs in Karachi, in 1952 gehouden, w.aren ook Nederlandse kapitaliserende goederen aanwezig. Het CIHAN wijst voorts op een nog on voldoende bezetting van vele Nederland se posten in het buitenland. Verbeterde Nederlandse voorlichting in het buiten land wordt een eerste vereiste vOo bevordering van de export genoemd. Het aantal handelsraden, vooral in Zuid- Amerika. dient te worden uitgebreid. Blinden viagen onderdak Sonneheerdt te Ermelo moet uitgebreid De Ver. tot Chr. Hulpbetoon aan Blin- len, waarvan Sonneheerdt te Ermelo uit gaat. heeft onlangs moeten besluiten de verbouwing van het instituut om finan ciële redenen uit te stellen. Deze verbou wing is nod-ig om meer blinden te kun- opnemen. Er ligt een lange wachtlijst terwijl onmogelijk aan de aanvragen kan worden voldaan. Indien echter voor 1 September de in komsten der vereniging met ca. 20.000 toenemen -kan -nog dit jaar aan de bouw worden begonnen. I-n verband hiermede is een actie op touw gezet om dit doel te bereiken. Mocht deze actie slagen, dan zullen in de nabije toekomst tientallen blinden, die nu al jaren wachten op uit breiding van Sonneheerdt, een tehuis ei werk hebben, waardoor zij zelf in hui onderhoud kunnen voorzien. Zateidag a.s. Familie Korea-vrijwilligers in Den Haag bijeen Van het erl van School en Kerk Diac. buitenconferentie op Woudschoten Nieuw geneesmiddel voor oor- en oogontstekingen Gunstige resultaten met globenicol, een Delfts product Met de opzet en de uitbreiding van haar penioilinèbedrijf heeft de N.V. Kon. Gist- en Spiritusfabriek te Delft een be langrijke stap gedaan op pharmaceutisch gebied. In samenwerking met de onder neming zijn hier te lande onderzoekin gen verrioht over de toepassing vai antibioticum globenicol bij langdurige oorontstekingen Olooporén) en oogont stekingen. Bij het onderzoek over de oorontste kingen 'is komen vast te staan, zo meldt De Fabrieksbode, het orgaan van d derneming, dat een tienprocentige oplos sing van globenicol in een speciaal daar voor geschikt oplosmiddel bij indruppelen dn de geïnfecteerde oren in het meren deel der gevallen binnen zeer korte tijd genezing bracht. Hierbij waren vele ge vallen die reeds jarenlang zonder succes met alle bekende middelen waaronder ook verscheidene antibiotica, waren be handeld. Het onderzoek met betrekking tot oog- infecties heeft uitgewezen dat van alk tot nu toe bekende antibiotica het glo benicol het grootste doordringingsver mogen in het oog heeft. Dit is bij oog infecties buitengewoon belangrijk. Het hoofd sectie welzijnszorg van het departement van Oorlog organiseert in Juli en Augustus voor de familieleden van in Korea vertoevende Korea-vrijwil ligers contactmiddagen, o m. ten doel heb ben de onderlinge band te versterken. Een kortgeleden uit Korea teruggekeer de militair zal iets over zijn ervaringen vertellen en er zullen enige films wor den vertoond. Ten slotte worden de fa milieleden in de gelegenheid gesteld op de band een groet uit te spreken, die naderhand in Korea zal worden afge draaid. Het programma vermeldt o s een bijeenkomst op 12 Juli in Den Haa: in het museum van het Onderwijs aai de Hemsterhuisstrhat. Inmiddels bevindt een groep militairen van het Nederlands detachement Ver enigde Naties, hoofdzakelijk samenge steld uit personeel dat op 21 Juli 1051 naar Korea vertrokken is, zich thans op thuisreis naar Nederland. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden wordt deze groep medio Augustus in Rotterdam verwacht. Ontslag bij Enthoven door materiaalgebrek Bij de N.V. Pletterij v.h. L. I. Enthoven en Cie te Delft zijn 19 leden van het personeel ontslagen. Hoewel de fabriek ruimschoots van orders is voorzien, is gebrek aan materiaal de voornaamste oorzaak van dit ontslag. Academische examens AMSTERDAM (V.U. prop ex theologie: G J Slomp. uil Geslaagd Dongen. R'dam; H Makklr.ga. Al.i-.elo; J Winter. A'dam; D Kloopenburg. Barendrecht: J G Los. Zwijndrecht; C van Ooyen, Aspe- ren; Th Boov, Ierseke; S de Lange Jr, Rot terdam: P Joosse, Goes: K Slerink, Harden, berg; H Alsmeier.j gjM Geslaagd cand ex re ij J Sprey, .1, A'dam; d Bergh. 'dam; G Menslnga. M VerUnde. Nlei Amstel O. AMSTERDAM. G.U. 8 Juli. Geslaagd voor het doet. ex geneeskunde: J G A Kortlandt, W J M v d Sande, G F Lubllek. mej. S E Veenhuizen, Th W Becker. W Klels, W G J v Sambeek, A W M Busch. J Jerissen. R J Greeven. E B Donk, Th N Kaandorp, F H Coenradl. Z S Stad. W J v Doorenmalen. mej A G v Doorne. mevr. H F Meyer-Yff. mej A Kuyer. Tj de Reus en S Reede. Amsterdam: voor het doet. ex. economie de heren M Ockeloen, Haarlem, L Godefroi en R H Neu- berg, Amsterdam: voor het cand. ex econo mie W M Zappey. A Klltsie, A W R Wolf en mej F Mathljsen, Amsterdam; voor het cand ex. pol. en soc. wetenschappen mej. L F Moens en de heren J Vermeulen. C J Lam mere. Amsterdam en H F Rodere, Heem stede; voor het doet. ex. psychologie mej L M J Meyer en de heer A v d Wissel, A'dam. AMSTERDAM, V.U., 7 Juli. Geslaagd prop. theologie Jac. Bakker. Vlaardingen, Dibyasu- hardo, Purworedjo, P D Goei, A'dam, J. Kruk, De Steeg, R Molemaker, Harderwijk, M J van Reenen, Woubrugge, J F van Se- venter, Zuidland. D J Suurmond, Oosterbeek, G Vesseur. Zwammerdam; voor cand. ex. economie H Kieft. Badhoevedorp, J v Klin ken. Emmen. S Offringa. Leeuwarden. H J WiUemsen. Zetten en J Zijlstra. Deventer GRONINGEN, 7 Juli Doet ex genees kunde: M E Noordhoek, Th Graafland, C J van der Kamp, C Hilverlng. J Harkema, J van Dijken, allen te Groningen; G J Zijp, De Wilp; P Bregman. Honselersdijk; E Th Edens. Hengelo: E J Stcenhuis. Veendam; J Steenhuizen. Kollum; H Nieuwenhuls. Lop- persum: J W Eelkman Rooda. Den Haag: Cand econ wetenschappen: H Willems Roden (cum laude). GRONINGEN, 8 Juli Cand ex econ wetenschappen: mej A de Vink. Groningen; W T Mulder. Groningen; J Nijenhuls. Gieten; A L de Jong, Leeuwarden: Cand genees kunde: S Boonstra. Apeldoorn; J Keuning, Dantumawoude; W Holtrop. Ermelo; S L Sternberg. E Schülman, R Marvin. M A Nes- Almelo; H 1 gen. Gronint laude). LEIDEN. 8 Juli Geslaagd doet e> recht: mej J Ruymgaart, Den Haag: idi heren E W Pera. Den Haag; B A de Jong. Bloemendaal; E J de Vries. Leiden: T L M Landman. Rotterdam; Cand ex klassieke taal- en letterkunde: mej L G Abrahams. Lelden: idem de heren J D Durieux, Delft; H Chr Albertz (cum laude), Groot Scher- geologie: de heer W H Zag- Betoepingsweik Ned. Herv. Kerk. - J(i te Perth (W.-Australië) bij de Ned. gemeenschap in de Presby teriaanse kerk J. van Lokhorst te Nieuw- poort. Beroepen: te Ede (vac. J. H. Cirkel) L. Blok te Kampen: te Oldenbroek H. Talsma te Den Haag. Beroepbaar: G. van Estrik, cand. Dorpsplein M 226, Maurik. Benoemd: tot voorganger te Aalien (Ned. Prot. Bond en Ver. v. Vrijz. Herv.) J. C. A. Nijenhuis Ockhuj;sen te Haarlo. Geref. Kerken. Beroepen: te Wester-Emden A. Nagel- krke, cand. te Wolphaartsdijk. i a r: de classis Den Haag- West heeft beroepbaar verklaard D Hortensius, cand. aan de V.U. Stokdijk- kade 6, Naaldwijk. Chr. Geref. Kerken. Tweetal: te Nieuwpoort H. C. van dei Ent te Barendrecht en A. Zwiep te Schie dam. Beroepen: te Doesburg cand. M. Vliet- stra te Hoogeveen (bij accl.); te Rozen burg cand. M. Vlietstra te Hoogeveen. Vandaag begonnen de V.U.-dagen Vandaag zijn de Vrije Universiteitsdagen te Leeuwarden begonnen met de wet schappelijke samenkomst en de bijeenkoi van Vrouwen V.U.-hulp. De wetenschappe lijke samenkomst stond ditmaal onder lei ding van prof, dr A. M. Donner, die na een kort openingswoord het referaat van dr W, F, van Gunsteren uit Wassenaar ln bespre king gaf. Dit handelde over „De plaats van de ondernemer in het tegenwoordige econo mische bestel". In dit referaat was dr Van Gunsteren tot de conclusie gekomen, dat de ondernemer in deze tijd niet meer alleen leider van zijn bedrijf zal kunnen zijn. doch dat deze tevens een algemene maatschappelijke func tie zal moeten en willen aanvaarden voor welke hij de nodige thische, politieke, paeda- goglsche en psychologische kwaliteiten zal dienen te tonen. De onderneming zal hij moeten zien als een onderdeel van een gro ter maatschappelijk geheel en Iedere onder nemer zal nauwlettend acht moeten slaan op hetgeen voor zijn onderneming plicht is als onderdeel van een nationaal en inter nationaal geheel. Het primaire oogmerk van de ondernemer zal dus niet allereerst gericht moeten zijn op materieel voordeel voor zijn eigen onderneming, doch het bevorderen van de maatschappelijke opbouw. Dr van Gunsteren had tevens gesteld, dat de feitelijke verweving van staat en maat schappij het voor de ondernemer niet meer mogelijk maakt deze functie doeltreffend uit te oefenen, indien hij niet tevens zijn volle belangstelling geeft aan de politiek op natio naal en internationaal terrein. De Ondernemer, zo'luidde de laatste stel ling van de inleider, zal ervan doordron gen moeten zijn, dat de missie waarvan het Calvinistisch Christendom zich bewust is ge weest op politiek terrein zich in wezen niets onderscheidt van de missie, welke voor iedere Christen op economisch terrein is gelegen. 's-Middags kw van prof. dr G. moedertaal". Spr. Dezer dagen heeft dr K. H. E. Grave- meyer, voorzitter van de Diaconale Raad der Ned. Herv. Kerk, in „Woudschoten" Zeist de 25ste buitenconferentie der Federatie van Diaconieën geopend. Hij verwelkomde de oud-voorzitter van de Diaconale Raad. jhr mr C. G. Quarles van Ufford, de praeses der Gen. Synode, ds J. R. Wolfensberger, en de voorzitter van de Generale Financiële Raad, H. H. A. de Vos. Dr Gravemeyer betuigde er zijn spijt over, dat hij door zijn a.s. vertrek naar Zuid-Afrika zijn functie binnenkort zal moeten overdragen. Jhr Quarles van Uf ford herdacht vervolgens met enkele woorden de in het afgelopen jaar over leden ambtsdragers en noemde hen in de persoon vah wijlen de heer D. G. M. Mullaard, die 30 jaar lang de Arnhemse gemeente en het diaconaat der Herv. Kerk in wisselende functies heeft ge diend. Ds Wolfensberger bracht de wen sen over van het moderamen voor het welslagen der vergadering. Vervolgens sprak ds K. O. Fmkensieper, directeur der Heldringgestichten te Zetten, over de zorg der kerk en haar diaconaat voor het verweesde en verwaarloosde kind. In de avondvergadering spraken achtereenvol gens ds G. v. Veldhuizen uit R'dam over „De dominee en de diaken" en diaken A. J. Rotteveel uit Den Haag over „De dia ken en de dominee". In de vergadering van gisteren sprak mej. M. James, directrice van het Bureau Kerkelijke So ciale Arbeid te R'dam, over de diaconie en de kerkelijke gezinszorg. Comité voor bidstonden Gisteren is te Groningen opgericht een landelijk comité tot het houden van bid stonden (en tot opwekking daartoe) om te komen tot hereniging van die Gerefor meerde Kerken in Nederland. In dit comité hebben zitting de héren dr A van Deursen, Groningen, O. Nap en A. Groenendijk, beiden uit Rotterdam, allen lid van de Geref. Kerken en R. van der Wal, Groningen en G. J. Drost, Rot terdam, lid van de Vrijgemaakte Geref. Kerken. Getracht zal worden het comité nog verder uit te breiden- Het comité verzoekt ieder, die met het doel instemt, hiervan ten spoedigste mededeling te doen, teneinde te bevor deren, dat overal in ons land plaatse lijke comité's tot het houden van bid stonden worden opgericht. Het correspon dentie-adres van het Comité is: A. Groe nendijk, Schiebroekselaan 32, Rotterdam- Noord, gironummer 257841. Het Comité streeft er naar om de eerste landelijke bidstond te houden op Donderdag 24 Juli. Vrijdag 11 Juli a.s. zal het vijftig jaar —i.j... de Leldse >an de orde het referaai Bijbeltaal in het kleed heeft, zal hebbei izings-, het vergr< waken tegen het j wijn (cu: kunde: c Den Haag; Doet ex schei eren J L J v d Vliervloet. Lei- Reeder. Den Haag; J Schrama. "ologie (econ): de heren Cand de heren C A J Salman. C A in 't Veld, Den Haag; en natuurkunde (e): mej E J Leiden; idem (f): mej B van den; de heren M S Brouwer, n Dorp, Leiden; J A Gras. Lei- Den Haag; J F üchten: K F A v d Wall, t Nieuwe verdieping in de Staatsmijn Wilhelmina In Staatsmijn Wilhelmina te Terwinse- len treft men thans voorbereidingen vooi het aanleggen van een nieuwe verdie ping op 785 meter, welke de onderste lagen van het productieve carboon, de zg. finefraulagen, zal ontsluiten. Zodra de werkzaamheden hiervoor in schacht 1 gereed zijn, zal een begin worden ge maakt met het uitzetten van de nieuwe verdieping. Het zal echter nog enkele jaren duren, voordat de eerste steenkool kan worden gedolven. Het lied der aethergolven DONDERDAG 10 JULI HILVERSUM I. 402 1 AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO^ 7.50 ters 11 00 Openii 12.00 Orgel en netje" 12.33 1,30 Lichte r Thom Browi 4.00 Damesk weet" 10.50 Voor de kleu- I Na't. Oranjeviering Breda cordeon 12.25 „In 't spion- ram 100 Nieuws 1.15 Gram :lek 2.00 „De jonge jaren van hoorspel 3.00 Voor de zieken en solisten 4.35 Orkestcon- 39 heb alleen maar de man, Jan Reising lief. Ik wil Enkele minuten later s'.ond een verheugde fa- schudde haar voor •'ou z^n fabrikantsdochter Bep van brikant op, tikte met ^ijn vulpen tegen een giaaa- dagje Verstoorde Jeugdliefde door MAARTJE ZELDENR1JK. Bep keek de jongeman aan en scnuaae naar jer jjam> dje op een vjjja woont in Wassenaar, je, zodat het stil werd en zei: „Dèmes en heren, hoofd. „Houd je moeder m ere, Jan, J°n8en» maar alleen je vrouw, die je liefheeft, en die ver- waarde gasten. Op deze prettige bijeenkomst, die "nf «f" 11* or- *1 wacht, dat haar man haar ook zal liefhebben. Als we houden ter ere van onze jonge uitvinder, Jan je daarmee accoord kunt gaan, dan weet je Reising, heb ik nog een verrassing voor U. Of mijn antwoord." liever gezegd, er zijn anderen, die voor deze ver- D „Bep, lieveling., nu, na al die jaren.." Rustig massing gezorgd hebben. Er is mij zojuist een me- '3fL m®; legde ze haar hoofd op zijn schouder en toen hij dedeling gedaan van een zo mogelijk nog vreug- weg. lot devoller feit. Mijn vrouw en ik hebben het bijzon dere genoegen U de verloving aan te kondigen van onze dochter Bep met ingenieur Jan Reising." Even was het stil in het vertrek. Toen brak er een oorverdovend gejuich los en iemand schreeuwde tussen het gejuich door: „Leve het verloofde paar! Leve Jan en Bep!" Dat werd door de anderen terstond overgenomen en in een ogenblik van tijd werden de verloofden omringd door de jeugdige gasten, die hen met alle geweld tot mijn uitvinding klaar was. Ik wilde ook nog uaar mond zocht bood ze die zonder schroom en de han<* wil^en^rukkeP- Toen volgden de oude- warhten tot ik weer teruc zou ziin uit Brazilië mtona fpcni, Dooa ze aie zonaer senroom en ren en Van aer Ham gaf order, dat er champagne wachten, tot ik weer terug zou zyn^u Brazilië. alleen toen hy haar kuste, sloot ze even haar ogen. gebracht moest worden. „Want," zei hij, „zo'n Zo zaten ze geruime tijd in de serre, samen feit moet met champagne overgoten worden." met hun geluk. Toen keek Jan haar aan en zei: Er werd geschonken en er werd geklonken. Een „Zullen we het je vader en moeder gaan zeggen? der oudere neren, een zakenrelatie van Van der „Als jij het wilt, vind ik het goed," antwoordde Ham, hield een speech, gevolgd door anderen. Bep, hem zacht over zijn haar strijkend. Er heerste een nog prettiger, ongedwongener sfeer reu. wv« uuju gevoeiens ieu „Zullen., zullen ze mij accepteren als aanstaan- e« het verloofde paar moest nog menige toast opzichte van jou. behoef ik niets te zeggen, de schoonzoon?" vroeg Jan, een beetje angstig, aanhoren. Het antwoord op je vraag heb je al lang kunnen Bep lachte. „Malle jongen, wat dacht je dan? „Op een gegeven moment zei Bep: „Zeg, waar lezen. Ja, ik houd van je. Maar niet, omdat je En ook al niet, omdat jij de beroemde uitvinder 21 j° je broers gebleven?" nu rijk bent en een prachtige positie in het leven bent, hoor. Vader en moeder willen alleen het ge- Jan stond op en liep naar het nevenvertrek, hebt verworven. Want als je uitvinding niet ge- luk van hun zoon en dochters. Dat heb je wel waar echter niemand was. Toen keek hij in de slaagd was en je gewoon een employé in vader's gemerkt, toen Suus trouwde. En als ze zien, dat serre, maar ook daar was niemand. Intussen was fabriek was gebleven, zou ik je eveneens graag als wij van elkaar houden want dat is tenslotte de Bep naar de gang gelopen en vroeg aan een be man willen hebben Want ik houd helemaal niet hoofdzaak zullen ze ons zeker hun zegen geven." diende, of er ook een paar heren vertrokken wa- van de beroemde ingenieur Reising, en ook niet Hij sprong op „Kom dan mee, lieveling, dan ren. van de succesvolle uitvinder Reising, maar ik zullen we ze verrassen." (Wordt vervolgd) weet, hoe kort nu wat meer tijd. Ga eens Beemster." Hij lachte. „Laten we eens over wat anders pi ten, Bep. Ik ga over enkele weken naar Bra zilië. Dan blijf ik een maand of wat weg. Tot volgend voorjaar waarschijnlijk. Wat denk je, als ik terugkom, zal er dan in Wassenaar eén meisje op mij wachten?" Hij had haar hand gegrepen en nu kwam er een blos over het frisse gezicht van Bep van der Ham. Ze keek voor zich uit naar haar voeten, waarmede ze figuren maakte op de vloer. Maar een antwoord kwam er niet. „Bep," zei hij zacht; „ik heb willen wachten, mijn uitvinding klaar was. Ik wilde ook nog chten, tot ik weer terug zou zijn uit Brazilië. Maar ik kan niet langer wachten, Bep. Ik heb nu, dank zij jouw vader, een levenspositie. Ik., ik kan je een schitterend bestaan aanbieden.ik. Bep, houd je van me? Bep.. wil., wil je mijn vrouw worden?" Ze zuchtte en trok haar hand los. „Jan, we kennen elkaar jaren. Over mijn gevoelens ten Nieuws 6.15 I Gram 8.00 Nieuws 8.05 Radio-Phllharmo- niach orkest en soliste 9.10 „Alles draalt om Eva", hoorspel 10 25 Dansmuziek 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.30—12.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gram 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Voor de huisvrouw 9.40 Gram NCRV: 10.00 Gram 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram 11.50 „Als de ziele luistert" 12.03 Lunchconcert 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Metropole orkest en solist NCRV: 2.00 Promenade orkest en solist 2.45 Voor de vrouw 3,15 „De wolfsbruld". hoorspel 4.00 Bijbellezing 4.30 Strijkkwartet 5.00 Voor de jeugd 5.30 Piano duo 5.50 Gram 6,00 Nieuws 6.15 Mannenkoor 6.40 „Op de stelling" 6.50 Gram 7.05 „Levens, vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord" 7.20 Bariton en orgel 7.40 Radio krant 8.00 Nieuws 8.10 Amusementsmuziek (8.30 Reportage) 9,10 Gram 9.30 ,.'t Wespen nest" 9.55 Buitenlands overzicht 10.15 Twee Piano's 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Radio Philharmonlsch orkest. ENGELAND BBC Home Service, 330 m. 12.15 Voor de boeren 12.25 Gev proeramma 1.00 Nieuws 1.20 Filmprogramma Sport iel 5.00 2.00 Gev muziek 3.00 Gi Voor de kinderen 6.00 Nieuws 6.15 sport 6.20 Gev programma 7.00 Hoorspel 7.30 Koper orkest en koor 8.00 Klankbeeld 8 30 Gev programma 9.00 Nieuws 9 15 Causerie 9.30 Pianokwartet en solist 10.30 Wetenschappe- ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht 12.15 Orgelspel 12,45 Amusementsmuziek 1.30 Gram 1,45 Voor de kleuters 2 00 Amusementsmuziek 2 55 Sport 3.05 Gram 3.15 Sport 3.25 Gram 3 30 Voor de soldaten 3.45 Lichte muziek 4.00 Sport 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Causerie 4 45 Sport 5.00 Militair orkest 5.20 Sport 5.40 Orgelspel 6.00 Variété-orkest 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Gev programma 8.00 Hoorspel 8.30 Verzoekprogramma 9 00 „AU Halo" 9.30 Hoorspel 10.00 Nieuws 10.15 Amusementsmuziek 11.00 Voordracht 11.15 Orgelspel 11.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma 12.30 Opera-aria's 1.00 Nieuws 1.20 Opera- aria's 2,00 Nieuws 2.05 Twee piano's 2.25 Hoorspel met muziek 4.27 Gram 5.10 Orgel concert 5.55 Gram 6.30 Amerikaanse uitzen ding 7.01 Lichte muziek 7.58 Gram 8.02 Na tionaal orkest en solist 10,00 Klankbeeld 11.15 Gram 11.45 Nieuws. BRU8SEL. 324 m. 11.45 Gram 12.34 Voor de landbouwers 12 42 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Engelse les 2.15 Gram 2.30 Franse les 2 25 Gram 3.00 Voor de vrouw 3.45 Verzoekprogramma 4.00 Gram 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5 15 Voor de kinderen 6.15 Gram 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Causerie 7.50 Vlaamse liede ren 8.00 Hoorspel 9,36 Koorzang 10 00 Nieuws 10.15 Kamermuziek 10.35 Pianorecital 10.55 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 Gram 5 00 Nieuws 5.15 Amusementsmuziek 7.30 Nieuws 8.00 Hoorspelen 10.00 unde de hi iraar universiteit e te Zeist. doctor ii A. Pannekoek, om Amsterdam, proefschriften moeten verdedigen. UTRECHT. 8 Juli Gepromoveerd tot doc tor in de wis- en natuurkunde: E J van der Waag. geb te Haarlem, op proefschrift: .Analyse comparee des notions fondamen. tales de la géométrie differentielle des - - jw-oefschrift: imulsion Ppoly- bes"; R C Hcim, geb t „Metamorphlsm ln rama"; J Bakker. g< schrift: ..Kinetics o mefization of styrene"; H Reer Padang (Indonesië), op proefschrift: „De •iltvloksnelheid als criterium voor de stabi liteit van zilverjodidesolen" Gepromoveerd aan de R.U. te Utrecht tót tsenijkunde: A M Hart- proefschrlft „The doctor in de hoorn, geb I therapy of shock in the" dog". EXAMENS. Aan de Theol. Hogeschool der Geref. kerken (onderh. art. 31 K.O.) te Kampen zijn geslaagd voor het prop, ex., de heren J. D. Janse te Breda. J. Douma te Stads kanaal— Pekelderweg, J. Strating te 's- Gravenhage, D. Noort te Rijnsburg. T. Boersma te Enschedé en K. M. v. d. Berg te Kampen. KAMPEN, (Theol. Hogeschool, Broeder- Juli Geslaagd prop ex: K M v d J Douma, Stadskanaal: T Berg. Kam. Boersma. Enschede; J D Jar J Strating. Den Haag. Bred Toch is het zo Tl/TET de uitdrukking „zo stom als 1 1 een vis", wilden we te kennen geven dat een onizer medemensen in het spraakverkeer in gebreke blijft. We doelen dan op een opzettelijk zwijgen, want niemand zal zo tactloos zijn deze uitdrukking te gebruiken ten opzichte van degenen wier spraak gestoord is, door welke oorzaken dit dan ook mag zijn. Maar goed, zelfs door bovengenoemde uitdrukking te gebruiken voor de opzettelijk zwijg- zamen begaan we grof onrecht. Niet alleen tegenover die mens, maar ook ten opzichte van de vis. Want er zijn verschillende vissoor ten die wel degelijk geluiden voort brengen, ook al dragen die dan een wat vreemdsoortig en geheimzinnig karakter. Een vis in de wateren van India bijv., produceerd een sonoor geluid met bepaalde beenstukken die met de zwemblaas verbonden zijn en die voortdurend over <~lkaar worden ge schoven, waardoor een hoge en hel der trillende klank ontstaat. Spinvis sen maken een ratelachtig lawaai door middel van beentjes in de kop. En de megrim in Noordelijke wate ren kan zelfs snorren en spinnen. Voorts maakt de globevis een brommerig geluid en-de Lepidosiren uit de Amazonerivier in Brazilië ver oorzaken een beangstigend lawaai, want dit dier kan werkelijk grom men als een kwaadaardige waakhond. Op hetzelfde plan staat de Australi sche Ceratodus; wanneer dit dier aan de oppervlakte van het water ver schijnt en zij', ongen (geen kieuwen!) met lucht vult, ontstaat een basslg gegrom. We weten allen, dat het „snuiver- apparaat". waardoor de Duitse on derzeeërs in staat waren zulke op merkelijke successen te behalen, een Nederlandse vinding is. Welnu', de Egyptenaren noemen een bepaalde soort makreel „de snuiver". Niet om dat dit dier inbreuk op de Neder landse patentrechten zou hebben ge pleegd. maar venwege het geluid dat hU voortbrengt en dat we ons. alléén al dooi de naam, voldoende duidelijk kunnen voorstellen. Wat U zich wellicht niet zult kun nen vooretellen is het feit. dat het luchtpost papier, dat wij sedert 25 Ja kennen. 10CI Jaar geleden reeds in Klein-Azië werd gebruikt? Toch i« het zo! Maar daarover morgen. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4