Zorgeloze, zonnige eerste dag in de duinen en polders PLANJE NIEUWE LEIDSCHE COUHANT WOENSDAG 9 JULI 19SI Laura-rijwiel-vierdaagse Ambonnees Eli Rahajan „Wij missen in Holland de bergen" (Van een onzer verslaggevers) Het is eigenlijk onnodig te schrijvendat de eerste dag van de Laura-rit er een vol zonvrolijkheid en zorgeloosheid is geweest. Het kon immers niet andersmet zoveel honderden enthousiaste toeristen, die in een morgen met goud in de mond langs dampende sloten en bedauwde weilanden het Zuidhollandse land om Alphen aan den Rijn introkken. deed zijn. De portemonnaie zal ook heb- geaproken. Een zomerdag is in ons land al een feestdag; als er eens geen behoefte aan (regenjassen en -mantels 'bes'aat. Welnu, drommen Laura-rijders hadden gisteren geen regenjassen bij zioh. Zij waren zo vol goede moed, dat zij zelfs ons grillige, wisselvallige weer vertrouwden. En ge lukkig werd1 het vertrouwen niet be- sohaamd. Niemand ving een drup regen. Nergens, niet in de duinen tussen Kat wijk en Noordwijik, niet bij het Kopje van Bloemendaal, niet in de wijde be- sohuttingsloze Haarlemmermeerpolder. Verbrand en gebruind, moe in de be nen, maar met volde tevredenheid kwam 'het La-ura-fietrieger de basis Alphen weer binnen. Niet meer dan zeven ..trap pers" zagen zich gedwongen de vrien den te verlaten en de vierdaagse adieu te zeggen. Er werd' geschranst. Fietsen maakt hongerig. Er werd met zeep gewerkt. En velen begaven zich gesterkt, opgefrist en opgepoe'st in de avond naar het IJsclub-terrein om er te schaken of te praten of om zich er op nog andiere wijze 'bezig te houden. Praten. Het was niet moeilijk om van de Laurlanen lets over de tocht te we ten te komen. Zeker niet van Rlen van der Leü. Cor VerweU en Theo Verboom uit Alphen. die de hele dag in een groep van vijf met elkaar waren opgetrokken. Zü delibereerden om het hardst over de ervaringen en over de vraag hoe zü het de volgende dagen zouden aanpakken. Suikerklontjes vergeten ze niet meer. Ze hebben dorst geleden gisteren. Li monade-flessen zUn onhandig en lastig. Klontjes steek je zo in je zak en ze hel pen prima tegen de dorst. Het is ondkrweg gerust nog wel uit kijken geblazen. Je rijdt de Laura niet zo maar eventjes. Het was vlak bij Over- veen dat de drie knapen-achter een auto met Laura-officials aanreden. Altijd prijs dachten ze. Zo kunnen we niet mis sen. Ze hadden geluk. De auto volgde hun route helemaal niet, maar ze zagen toevallig mijnheer Lam, de voorzitter van het Laura-eomité lopen. En die rea geerde onmiddellijk op hun Laura-kreet. Zo kwamen ze nog op da reoh*e weg, maar andiers hadden ze een controle ge mist. Het is overigens warm geweest. Voor al in de duinen, waar -waar omihoog ge trapt en heerlijk omlaag gesuisd moest worden. Nu en dan had het iets weg van dl; Tour de France. En niert ieder- eens heel Jan Nolten. Al deden ze hel ock kalm aan, Rien, Cor en Theo en d< •beide andere kameraden waren hier er daaT wel eens waf te vroeg. En dan moesten ze wachten bij een controle poet. Want er wordit bij de Laura dit jaar niet gerend. Y'ae te vroeg aan eer post komt, mag wachten. Nou, bij de Brasem werden ze dat ge waar. Ze stonden er anderhalf uur t< vroeg. Dat kwam, doordat ze nergens hadden „opgestoken". De andere Laura- ryders deden dab wel voor het meren deel. Die gingen op hun dooie gemak ergens zitten. Het zal bü de vijf heren wel niet alleen rusteloosheid zijn ge weest, die hen zo vroeg aan de Brasem Het .-an- de jongens de ervaringen bepraatten. Er werden vrien- deldjike groeten gewisseld. Wij vroegen toen zo lenigs de neus weg of dat mis schienhè? i „Nee-oor. ons -nie gesien", zei één van de drie. „Die vrouwen bezorger, je maar niks als lact. Je kunt er voor zorgen de portemonnaie al!) en je kan je nooit uitleven, want als je eens hard gaaf, kunnen ze niet mee". Dat was niet al te vriendelijk gesproken over het vrouwelijke deel van het Laura-vol'k, misschien waren deze Alphenacen nog iets te jong om de vrouw op haa-r jui-'e waarde te kunnen schatten. Er zijn I wel oud-eren in de vierdaagse, anders over denken. De Ambonnezen zijn ook wee genwoordigd. Rahajan EU uit Woerden j leidt hen door een mooi deel van Neder-, land. De zeventien de tweede La-ura-dag begonnen. De tocht voert vandaag via Leimuiden, Schiphol Amsterdam en door het Gooi r huis. Met 'n lichte wind tegen reed het kopgroepje in een vrij hoog tempo 'chting Amsterdam. Reeds even voor half negen kwam men aa eerste verplichte controle-post aan Kalfje in Amstelveen. Sommige rijders klaagden er over de route niet overal even duidelijk e aangegeven, maar dat kon de goede stem- ure Cl min-g toch niet bederven. De poli-tie- i corpsen van Amsterdam, Den Haag er Zaandam .rijden voor de vijfde maal mee st de grootste voldoening. Aan het verlangen van de deelnemers .meer muziek is tegemoet gekomen. Er tussen de mooi. Je mist hier de bergen, zeiden ze. p Tassen Katwyk en Noordwijk waren ze' In Amstelveen gunde men zich nie i wat meer In hun element. Maar veel rust. De meeste rijders ginge* er a schrale vergoeding blüven de dui-lgauw weer vandaan, naar de groterust- natuurlijk. plaats it was dan de geschiedenis van gis-1 B°er- •teren. Vanmorgen heeft het Laura-vertrekken mocht. Enkele groepen ston- legioen opnieuw de stalen rossen be- j den toen in Bussum gereed om in eer. stegen. I druilerige regen te starten voor de Met 'buitengewoon fraai fietsweer is tweede helft van de tocht. De Russische athleten voor de Olymp. Spelen Na de selectiewedstrijden te Kiev cn Moskou zijn de volgende athleten zeker van een plaats in de Russische Olympi sche ploeg (achter hun namen zijn de beste seizoenprestaties vermeld): 100 m. Sucharjew (10.4) en Tukarew (10.6 sec.); 200 m. Sucharjew (21.4 sec.) en Tukarew .(21.6 sec.); 400 m. Pilaos (48,2 sec.) en Ignatjew (48.5 sec.); 800 m. Tjewgan (1.50.0) en Modoj (1.51.1); 1500 m. Wenswebel (3.48.2) en Djelakurow (3.48.6); 5000 m. Kasantzew (14.13.2) en Popow (14.16.0); 10 000 m. Anufriew (29.314) en Popow (29.50.0); 110 m. hor den. Popow (14.3 sec.) en Bulantschik 14.3 sec.); 400 m. horden. Litujew (52 sec.) en Lun-jew (52.2 sec.); Hoogsprin gen. Iljasow (1.95 m) en-Marmonow (1.90 m.); Verspringen. Grigojew (7.30 m) er Andrustjenko (7.20 m); Polsstookhoog Denisenko (4.42 m) en Knaswe (4.20 m>: Hinkstapsprong. L Scherbakow (15.56 nri en Ambrinbors (15.10 m); Discuswerpen' Butenko (51.68 m) en Grigalka (50.76 m) Kogelstoten. Jurigalka (16/72 m) en Lipp (16.69 m); Speerwerpen: Uscherbakow (70.33 m) en Kusnetsow (68.16 m); Kogel- siingeren: Dubenko (56.86 m) en Kanaki 55.50 m). De deelneming van Lipp schijnt nog niet geheel vast te staan. De samenstel ling van de damesploeg is nog niet be kend gemaakt. Drie wedstrijden in De Zijl Gisteravond werden in De Zijl drie polowedstrijden gespeeld met als hoog tepunt de ontmoeting De Zijl—VZC. Na grote spanning bleef De Zijl winnaar en boekte hierdoor zijn zesde overwinning in successie (er moeten tien wedstrijden gespeeld worden). Door het niet present zijn van de Vites- se-dames speelde De Zij-1 een vriend schappelijke wedstrijd tegen Sleutelstad- dames. De thuisclub won verdiend met 5-0 De tweede wedstrijd bracht De Zijl 3 Zian 4. Uitslag 35. Een spannende ontmoeting. De clou van de avond was de ontmoe ting De Zijl I— VZC I. Uitslag 3—2. Een wedstrijd met gelijkwaardige krachten. Al dadelijk na het uitzwemwnen een fel schot van de VZC-midvoor, dat Dragt subliem 'keerde. De Zijl zag het gevaar in en na een heftig duel voor de VZC- achterhoede wist Roman fraai in te schieten 10. Nogmaals kwam de thuis club hard opzetten en nadat Steehouwer had gemist, schoot Van der Kwaak zui ver in: 20 De tweede helft begon VZC met felle aanvallen. Spoedig 21. Even raakte de thuisclub uit haar spel. Een fraaie doorslagbal bracht de stand op 2—2 Toen een speler van De Zijl wegens een verwonding het water moest verla ten, was de andere club zo sportief ook een speler te laten uitvallen. Eindelijk hikte het Steehouwer de stand op 3—2 te brengen. Vlak voor het eind wist op nieuw keeper Dragt een fel schot bin nen de 2 m lijn te keren. Faas Wilkes wil niet weg uit „Inter" Onze landgenoot Faas Wilkes heeft gisteravond de geruchten tegengespro ken. als zou hij zijn club, Internazionale te Milaan, verlaten. „Ik wens om twee redenen bij Inter nazionale te blijven", zei Wilkes in een interview met de Corriere d'Informa- zione in Milaan. „In de eerste plaats door mijn huidige contract met de club nog een jaar en in de tweede plaats wil ik een comé-back na het ongunstige afge- Naar verluidt hebben verschillende Italiaanse en buitenlandse clubs aanbie dingen op de Nederlandse ster uitge bracht. Hel Olympisch vuur in Finland Het Olympisch vuur is gisteravond de Zweeds-Finse grens gepasseerd stadje Tornio aangekomen. Ruim 156Ü Bussum en Baarn, de Gooise Generale roor Helsinki tegen Rapid was niet best Nederl. Olympisch voetbalteam verloor met 0—.2 IN de laatste oefenwedstrijd van de Nederlandse Olympische voet balploeg is weer de hatelijke nul op het scoringsbord gebleven. Met 02 werd in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor 30.000 toeschouwers verloren van de sterke Weense prof club Rapid, nadat de rust met 00 was ingegaan. De Nederlanders hebben deze nul echter niet verdiend en de in rode shirts, witte broek en blauwe kousen geklede ploeg zou vlak voor de'rust zelfs een 10 voorsprong hebben genomen, als niet de door Clavan ingeschoten bal via de scherpe kant van de paal weer in het veld was gesprongen. Maar toch is de voorhoede als geheel tegengevallen. Zo zelfs, dat af en toe van de tribunes de roep „Abe... Abe" opsteeg Van der Kuil en Clavan deden uitste kend werk, terwijl Van Melis de gehele wedstrijd de zekere linksback Happel als een schaduw bü zich had, waaraan hij zich slechts zelden kon onttrekken. Bennaars was overal tegelijk en hij heeft zich daardoor enige goede kansen weten te scheppen. Een nadeel was echter, dat de taak van Van der Kuil op de rechter vleugel hierdoor zeer verzwaard werd. Want Wiertz ondersteunde hem te wei nig, zodat de kleine IJmuidenaar vaak in zijn eentje moest opereren. Mommers als linksbinnen kon Abe Lenstra niet doen vergeten, al deed hü enkele nuttige dingen. De middenlinie had een zware taak tegen de Weners, die voor de rust blijk baar nog in vacantiestemming waren, maar na de hervatting toonden, dat zij niet voor niets kampioen van Oostenrijk zijn geworden. De achterhoede met Ter- louw aan het hoofd kon de vaak moei lijke situaties meestal het hoofd bieden voor de rust kreeg Kraak weinig te doen. Toen de Oostenrijkers in de tweede helft meer in de aanval kwamen liet verdediging wel eens een steek val- ;n dat kostte twee doelpunten. Van de beide backs kon Alberts het minst bekoren. Kraak tenslotte was onzeker. Als geheel was er in het Nederlandse kamp echter wel vooruitgang te bespeu- Het begin van de wedstrijd was hoop vol. De Nederlandse linkervleugel sneed door de Weense verdediging en via een scherpe pass belandde de bal bij de naar links gezwenkte Bennaars, wiens harde schot net naast ging. Geen tien minuten in verstreken of Van der Kuil had al twee kansen gehad; de eerste keer verwerkte de uitstekende doelman Musil zy'n schot tot corner en daarna schampte de bal via het lichaam van een der Oos tenrijkers voor het doel langs. De gasten waren tot nog toe' erg tegen gevallen en het eerste profstaaltje kwam pas na ruim een kwartier toen Bennaars buiten het Nederlandse strafschop gebied hands veroorzaakte. Uit de toe gestane vrije schop plaatste linksback Happel de bal met een boog over het muurtje van Nederlandse spelers. Buiten het bereik van Kraak, maar het leer stuitte tegen de paal. Aan de andere kant werden enige kansen geschapen,TJCll steeds gingen de schoten rakelings j waakte Enkele korven op de markt Feestconcert in de nieuwe Hillegomse bloembollenbeurs Het Zuidhollands orkest met Iskar Aribo De feestelijke opening van de Hillegomse Bloembollenbeurs kreeg gister avond cachet door het concert, dat het Zuid-Hollands orkest voor een kleine duizend genodigden in de grote zaal verzorgde. Een keur van de prachtigste bloemen accentueerde bovendien nog nadrukkelijk de gevoelens van vreug de en dankbaarheid om de grote gebeurtenis van deze dag. Het Zuid-Hollands Orkest is een en semble van beperkte omvang. De strij kersbezetting bü voorbeeld is gebaseerd op twee contrabassen, houdt dus het midden tussen die van een kamer- en een normaal klein symphonieorkest. Enkele factoren bleken niet gunstig voor de acoustiek. Tussen het toneel en de vrü lage zaalruimte is geen geleide- lyke overgang en de gordynen, die de afsluiting vormden, absorbeerden vooral het geluid van de strijkers merkbaar. Wonderlyk genoeg was de klank na de pauze „voller" en de onderlinge verhou ding -beter. Denkelük was de opzet, het publiek een zogenaamd populair programma aan te bieden. Maar de begrippen „bekend" en „populair" behoeven elkaar niet al- tyd te dekken. Wanneer men voor de pauze begint met twee werken van Beethoven, die gemeengoed van ernstige muziekliefhebbers zün geworden, be horen na de pauze een consequente voort-gang en afsluiting te volgen. Dit nu was geenszins het geval. Massenet, Johann Strauss en Von Suppé vielen na Beethoven volkomen uit de sfeer. En de laatste twee detoneerden op hun beurt weer na Massenet. In de styl van Beet hoven, Massenet en de Weners zyn toch zonder moeite drie zeer verschillend ge aarde homogene programma's te beden ken. En de ouverture „Leicht« Caval- lerie" lijkt tegenover „Egmont" als inzet, een muzikaal „afzakkertje". Het orkest heeft meestal correct ge speeld. De dirigent, de heer Johan van Gooi, leidde met vaste hand, ofschoon in Beethoven vrü schools. Hü dat zün musici de Iskar Aribo speelde het vyfde piano concert van Beethoven. Hü deed hel vaardig, maar zün spel klonk in hel eerste deel tamelük nerveus. We misten daarin althans de krachtige, stralende voordracht, die de militante, zelfbewuste geest moet openbaren. I-n de beide laat ste delen, het wondermooie Adagio en het brillante Rondo hervond hü zichzelf en werd de toon veel gaver en meer pa relend. Toen kregen we ook de over tuiging, dat Aribo een begaafd pianist is De orkestbegeleiding was kundig, maai zonder veel relief. In Massenet's „Scènes Pittoresques' muntten de spelers echter uit door fijn zinnig en verzorgd spel. Dit genre scheen de dirigent ook zeer goed te liggen; hü boetseerde en bezielde de klank zodanig, dat we geboeid konden luisteren. Van het „Air de Ballet" en het tere „Angélus" ging waa-rlyk de intieme bekoring uit, die de componist bedoelde. Johan va Een goed Jioningjaor verwacht cBijen waren dol door hitte op jaarlijkse marktdag Imkers klagen over duurte van suiker en lage prijs van honing De markt had van de hitte te lüden. r waren wel aanvoeren uit de Betuwe, het land van Maas en Waal en de Bom- lelerwaard, maar er verschenen toch minder korven aan de markt, minder ko pers ook, dan de andere jaren en minder kükers. De raat smolt weg in kast en korf en maakte het vervoer er van tot een uiterst riskante' onderneming. Er waren kleine duizend korven aangevoerd, die voor prüzen tussen de acht en tien gulden van de hand gingen. Ruim 55 aan gevoerde kasten brachten 20 a 30 gulden op. Zo'n büenmarkt is, met al die mensen achter gaas en met demonstratiekampen, gemerkte koningin gevolgd door haar hofdames en eerbiedig uit de weg gegaan door de rest der kastbewo- ners in het openbaar eieren legt, impo sant genoeg. Sensatie ontstaat als een büenvolk gaat zwermen, wat op zo'n dag wel een- of tweemaal geschiedt. Dat is ker die het trekgrage volk aanvoerde wel een strop, doch levert verder geen extra- voordelen voor iemand anders op. Alleen de marktmeester mag de zwerm opvan gen. De zwerm wordt 's avonds aai markt bü opbod verkocht ten bate de Veenendaalse armen. Die worden echter van die transacties niet ryker, want de imkers nemen wel dusdanige maatregelen, dat de zwermkans zo klein mogelyk wordt. Een goed honingjaar Deze bijenmarkt toonde aan, dat dit jaar een goed honingjaar zal wor- 'er of naast. I ten op de juiste wüze aanbrachten, Na de hervat tuig kwamen de Oosten-, de eis phraseerden en een beschaafde rijkers meer in de aanval Met prachtigetoon produceerden. Maar de Egmoni- comblnaties schoven zij de bal over hetouverture bleef vlak, was gespeend van veld maar vroralsnog <>n brak het f bot-geestelijke diepte en miste de befaamde contrastwerking. De slag van het beuls- Na 23 minuten" echter kwam dat. De naar binnen gelopen linksbuiten Goldbic kwam vrü voor Kraak te staan en met een keihard schot prikte hij de bal in de verste hoek (01). Even later kreeg Van Melis bü een van de nu schaarse Nederlandse aanval len een kans, maar weer redde Musil vallend, waarna zün achterhoede het ge vaar geheel bezwoor. Drie minuten voor het einde benutte linkhalf Mueller een vrüe schietkans waarbü de bal tussen de benen van Piet Kraak door in het doel verdween (02). In deze stand kwam geen verandering AmerikaansRussische ontmoeting te Helsinki De Russische en Amerikaanse deelne- ers aan de Olympische Spelen hebben elkaar gisteren in Helsinki voor de eer ste maal ontmoet. zwaard klonk vrij onnozel en de daarna opdoemende dageraad der vrijheid, triomfantelüke opmars naar de victorie, met aan het slot de piccolo-vlammetjes er boven uit lichtend, maakten weinig indruk. ven. waar de Amerikaanse en Russische jachten naast elkaar liggen. Gistermorgen gingen de equipes boord om te trainen. De Russen keken naar de Amerikanen, de Amerikanen naar de Russen, maar niemand zei een Het is overigens waar, wat de jonge Amerikaan Michael Shoettle opmerkte: „Zelfs al zou men een conversatie be ginnen, dan nog leert men elkaar niet kennen, want men verstaat eikaars taal •niet," aldus A.P. Roemenië zal 240 athleten i De ontmoeting vond plaats in de ha-1 Olympische Spelen afvaardigen. de Katwijkse brandweer nam nieuwe garage aan Voorstraat in gebruik De dames van de spuitgasten boden klok aan ,Het Katwijkse brandweermateriaal, dat was ondergebracht in de garage van de heer M. den Hollander, heeft nu een eigen huis. Aan de Schoolstraat, bü de ge- meentewerf, werd een ruime garage gebouwd, waarin behalve de twee auto's, alles wat nog meer behoort bü een goed uitgeruste brandweer een eigen plaats heeft. Er is hier geen stagnatie meer door in de weg staande auto's en andere obstakels, maar onverwijld kunnen de startklare wagens naar het terrein van de brand snellen. s een sympathiek idee van de der brandweerlieden, om haar. en verloofden een electrische klok te schenken. Deze klok werd gister avond aangeboden; de gebeürtenis werd gecombineerd met het officieel in ge bruik nemen van de kazerne. Nadat mevr. Schoonenberg-Den Hol lander de klok aan de brandweercom mandant, de heer Gesink, had overgedra gen, voerde hy het woord. Spr. wees öp de echte brandweerzin, die ook bü de dames aanwezig is. Want het idee Commandant Gesink spreekt. In de voorste r Schoonenberg-Den Hollander, burgemeester Hoop en de wethouders H. P. Bloot t van links naar rechts: mevr. i r W. J. Woldringh van der D. C. van Leeuwen. Foto D. Kruyt. de klok was 's morgens geboren en liddags reeds was de klok gekocht. Snelheid is bü brandweerlieden nodig. Dit bleek ook wel uit het feit, dat in het afgelopen halfjaar twee zeer gevaarlüke branden konden worden bedwongen door snel ingrypen. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit, dat de reeds oude Katwükse vrijwillige brandweer een uiting hoogste burgerzin nu een eigen huis heeft. Spr. dankte de heer Gesink zyn mannen voor het büzondere werk, dat zij Zondagavond verrichtten, door eer uitermate gevaarlyke brand te locali- Goed geoefende mannen, een goede leiding en uitstekend materiaal noemde de burgemeester van het grootste belang. Katwyks brandweer bezit die eigen schappen, aldus spr., die ook namens het gemeentebestuur dankte voor het ca deau van de dames. Frans Spierenburg uit Katwyk aan den Rün, leerling van de v.g.l.o.-school, ontving uit handen van de heer Gesink een boek, omdat hü het beste opstel var zün klas had gemaakt over de brand weer. De brandweercommandant had namelyk over dit onderwerp op die school een les gegeven. Alarm I Terwül de brandweercommandant de aanwezigen, onder wie de wethouders Bloot en Van Leeuwen, de gemeente secretaris, de heer D. C. O. Boekhoven en enige raadsleden, toesprak, kwam ei alarm. In een Katwükse garage was eer auto in brand-gevlogen. Terstond snel den de mannen onder het gehoor var hun commandant weg en deuren werden open geworpen, om dc auto door te laten. Juist op tüd kwam echter nog het bericht, dat men met eigen middelen er de brand te blussen. KATWIJK AAN DEN RIJN Toch geen „melkweg". Een vrachtauto met aanhanger, geladen ;et flessen melk van de firma Van P. verloor op de hoek Achterweg-Van Eg- mon-dstraat een stel w-ielen. Het was wel iets -buitengewoons, dat dit ongewenste gebeuren geen „melkweg" veroorzaakte; de lading flessen bleek -tegen de onregel matigheid bestand. De flessen werden op :n andere vrachtauto overgeladen. Hercules ging rond. Een afdeling van Hercules maakte •gisteravond eert rondgang door het dorp begeleiding van de -harmonie Val kenburg. Vooral de muziek bracht veel publiek op de been. KATWIJK AAN ZEE Bezichtiging brandweer-garage. Het publiek, dat belang stelt i-n de nieuwe brandweergarage aan de School; 9traat, ihet daar geplaatste materiaal en de werkplaatsen, kan hedenavond en morgenavond tussen 8 en 10 uur de ga rage bezichtigen. Leden van de brand eer zijn aanwezig om een en ander uit- :n te zetten. Wéér een strandfeest. Morgenmiddag wordt er bij de muziek- nt weer een strandfeest gehouden voor kleuters van 3 tot 6 jaar. Enkele spelen staan op het programma. Hoog en laag water Donderdag 10 Juli: hoog water 5.05 en 1726; laag water 0.54 en 13.20. I Advert OPGELET heeft Iets voor U Grote baddoeken 1.70 Badstof keukendoeken 1.40 Badlakens 7.50 Molton onderdekens 180 x 225 8.10 „Tweka" Badpakken Vanaf 1 1.50 Badmutsen 0.75 Zwembroeken Zuiver wol, 3 1 ft voor jongens vanaf OI U voor heren vanaf 3.90 KATWIJK - VALKENBURG (Van een onzer verslaggevers) EéN MILLIOEN negenhonderd-en-vijf-en-twintig duizend zeshonderd- v en-negentig bijen gonsden vandaag over de weide van het café De Bijenkorf bij Veenendaal, waar de eeuwenoude jaarlijkse bijenmarkt ge- houden werd. Zij deden venijnige aanvallen op de verhitte gezichten der tr bezoekers die zelfs zonder kap of scherm en in uiterst luchtig zomertoilet gestoken, uit Engeland en België gekomen waren om dat te zien: de Vee- nendaalse bijenmarkt. Nu, ze hebben er van gelust. Met tussenpozen van - 5 minuten weerklonken smartkreten, want de hitte had de bijen dol ge- jj maakt. Bovendien deed de warmte grijpen naar die drank, die weer best is, mag men de imkers geloven, dan heeft alcohol op bijen al een even h weinig kalmerende invloed als op mensen. den. Het voorjaar bracht een over- j vloed aan zoete honing en thans ia J alle hoop gevestigd op de heide, doch f de grote hitte kan hier wel eens als 3 spelbreekster optreden. Zij maakt h namelijk de heidekever actief en doet j de heidebloesems verdorren. j. De 84-jarige Jan van Kessel was ven- t daag 60 jaar marktmeester. Hy zit daar r als sprekend bewüs, dat büensteken het bloed gezond en de rheumathiek uit het 0 l'yf houden. Als kleine jongen verkeerde hy al tussen de büen en hü werd, zoals hij zegt „volkomen doorgekieteld". Volgens hem loopt de kwaliteit van de jen hard achteruit. De volken van dit jaar zün beter dan die van verleden jaar, maar wie de imkery kent, ziet de terug gang. f de voorzitter van de Veenen- daalse imkersvereniging, J. van Apel- doorn uit Kesteren, schrüven dat toe aan de suikerprijs, die te hoog is, en de ho- j ningprys, die te laag is. Vroeger betaalde je 7 a 8 cent per kg per volk en nu 42 en 41 cent. Suiker hebben de büen nodig als f by'voedsel gedurende het winterseizoen. De gevolgen liggen voor het grüpen: in de jaren '70 en '80- waren er markten en invoeren van 4000 volken. Nu haalt men amper de 1000. Het on oordeelkundig bespuiten van vruchtbo- I "iet verdwünen van wilgenbe- J planting is voor de byenstaf al eveneens vernietigend. Vandaar, dat de imkers er bü 't Staats- I bosbeheer op aandringen verschillende i veldbiologisch belangrüke terreinen tot I natuurreservaat te verklaren. Zü denken Slapersdyk uit 1655 en de Forten in Engeland. Als men die terreinen met wil- j gen beplant en een kapverbod voor die boomsoorten afkondigt, beduidt dat: wil genbloesem in het voorjaar en meer ho ning en beter aanvoer op de Veenen- 1 daalse markten. Oudergewoonte werden vandaag ook prüzen uitgedeeld. De beste kast qua het volk en bouw was die van de imkers Grijze uit Soest en W. van Kessel uit Ederveen. De beste ronde korven met volk en kast waren die 1 van Wolfswinkels uit Veenendaal en Jon- 1 ker uit Harmeien. De beste boogkorf met volk en kast was die van Veenendaal uit Utrecht. Emigratie naar Nieuw Zeeland Van 9000 aanvragers slechts 6000 kansen (liefst vrouwenl) (Van een onzer verslaggevers) Slechts 7% van de emigranten naar Nieuw-Zeeland zijn meisjes en we zou- der er wel 60 pet van willen maken, ver zuchtte gisteren de heer H. L. Boc- kett, directeur van het departement voor Immigratie te Wellington, die een contra-bezoek brengt aan de commissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Have- Besprekingen worden gevoerd over het meebrengen door Nederlandse emigran ten van pre-fabricated huizen. Het emi gratieschema voor 1952 geeft 6000 emi granten de kans om haar Nieuw Zeeland te gaan. Voor deze 6000 wordt het vervoer eveneens gegarandeerd. Intus sen hebben tot 1 Juni zich-reeds 9000 liefhebbers aangemeld. Nieuw-Zeeland, zei mr Bockett, kan zowel geschoolds als ongeschoolde arbeiders gebruiken. De meisjes worden vooral gaarne ge plaatst in de huishoudens der boerde rijen (dus niet als landarbeidsters) en vooral in ziekenhuizen, zowel voor de huishouding als voor de verpleging. Dé laatste categorie moet vanzelfsprekend de Engelse taal beheersen. Tot 35 jaar kan iedereen immigreren. Tussen de 35 en 45 jaar moet men op eigen kosten overkomen. „De Nederlanders, aldus de heer Bockett, assimileren snel en zijn gaarne gezien". Volgende week wordt in Nederi3nd verwacht de secretaris-generaal voor de immigratie in Australië, mr J. Hays. Minder ongeschoolden naar Australië Australië heeft Nederland en Italië meegedeeld dat het aantal ongeschoolde arbeiders uit deze landen, dat in Austra lië wordt toegelaten, tijdelijk zal worden verminderd. De dokter die zijn broer doodde Een jaar voorwaardelijk geëist Het gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen de 50-jarige arts uit Eind hoven A. J. B. veroordeeld tot een jaar voorwaardelijk met een proeftijd va-n, drie jaar. In dit arrest bevestigde het hof het vonnis van de Utrechtse recht bank van 11 Maart j.l.; de procureur- g-eneraal had op 26 Juni tien maanden gevangenisstraf geëist. De arts werd veroordeeld wegens het verstrekken van een bepaald soort tabletten aan zyn broer, aLsmede het toedienen van een morfine-injectie, waarop de dood van de broer was ge^- volgd De broer, die al gedurende tien jaar in een inrichting te Soest werd ver pleegd, leed aan een longziekte, die hem volgens de arts ondraaglijke pijnen be zorgde. Toen deze broer gevraagd had hem een middel te versohaffen waardoor een einde aan zyn lyden zou komen, heeft B. daaraan gevolg gegeven. De jury beoordeelt hier een raat uit de bijenkast. /isserijgo/fjes ja-uw speciaal door de grotere vraag ■van Belgische zijde bleven de 1 teringen -gisteren onveranderd. De raad, in hoofdzaak makreel, ging graag van de hand en veel handelaren sloten al vroeg de halpakhuizen. Drukker had den de ccnservenindustrieën het, met de grote makreelaanvoeren wel raad wisten en grote partijen tegelijk op' kochten. Dit was gelukkig, want anders hadden zeer grote partijen aan de meelfabrieken moeten worden toegewe- De gemiddelde notering varieerde var f 1213 voor de grove soorten. De klein tjes noteerden gemiddeld f 1,50 .tot fl minder. De kwaliteit van -de kleine ha ring was niet bést en dat werd er dar ook oorzaak van, dat de notering maa: net boven de opvangrëgeling bleef. En kele partyen moesten zelfs al in de puf- schuit. De rest, slechts bestaande uit en kele kisten wijting, schelvis, en kabel jauw, bracht variabele pry-zen op, Naar de schrale regels kabeljauw was grote vraag, waardoor ze in sommige gevallen tot f 115 per 10 stuks noteerden. De wij ting noteerde daarentegen maar f 12. En kele kistjes braat moesten het met f24 per 50 kg zien te stellen. Abraham en Petten De Abraham, die Maandag al een deel van de lading loste en hiervoor f8100 besomde, kreeg gisteren voor de rest f 9960, zodat het resultaat van' een 7- daagse reis toch nog ruim f 18.000 werd- Ook de Petten was aan de afslag en bracht het tot f 11.670 voor een week- reisje. Verder 'besomden de KW 17 en KW 76 resp. nog f 1850 en f 6900. Geen gebrek Er was vandaag weer geen gebrek. Aan de afslag kwamen van de trawlers de Johannes Polderman met 1140 kisten, de Elie Ghénévière met 1060 kisten en 100 stuks styve kabeljauwen en de Tho- rina met 1200 kisten. Fladenharing en 300 kisten diversen. Van de loggervloot waren present de KW 95 met 100 man den diversen en de KW 9 met 310 kisten. De oudsten het eerst Hoewel het momenteel bij de toene mende haringvangsten moeilijk is te be palen, welke trawlers deze week nog aan de afslag'zullen kernen, ligt het voor de hand. dat zij, die van de oudste ver trekdata zijn. het eerst zullen binnen ko men. Dit zijn dan de Haarlem, Maria van Hattum. Shamrock (1 Juli) en de Herman (3 Juli). In uit Gisteren kwam de KW .18 binnen. Naar zee gingen: KW 17. KW 12 en KW 32. Baby gedood Zes en vier jaar tegen vader en moeder geëist De O. v. J. by de rechtbank te Am sterdam heeft gistermorgen tegen de 32-jarige kleermaker uit Amsterdam J H. zes jaar gevangenisstraf met aftrek en 5 Mei 1950. tegen zyn 28-jarige buurvrouw H. W._ B.-D. vier jaar gevangenisstraf met af trek geëist. Beiden wegens mededader schap aan doodslag op hun enkele uren °Md<: bat>y. ee" jongetje, gepleegd op

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2