Vandaag race Taft- Eisenhower Verbitterd staan de rivalen van Taft Eisenhower tegenover elkaar Republikeinen argumenteren met en de blote vuist Baker Toch is het zo 2 MAANDAG 7 JULI 1952 'I Verklaarde uitzicht Wie wordt Republikeins candidaat jyE WERELD, Europa, Nederland, staart naar Amerika, waar, na de voorbe reidingen, vandaag de race tussen Taft en Eisenhower een aanvang neemt. De Republikeinse Conventie komt vandaag, onder enorme belangstelling, in Chicago bijeen. Spoedig daarna volgt ook de didaatstelling der grote andere partij, die der Democraten. De races beginnen ei dan volgt in November, als de verkie zingen gehouden worden, de eindspurt tussen een Democraat en een Republi kein. Alsdan zal worden beslist of de regering in Washington het democratische stempel zal behouden. Zegeviert het sym bool der Democraten, de ezel, of dat der Republikeinen, de olifant? Amerika keert in een verkiezingsroes, waarbij de partijen elkaar vliegen trachten af te vongen, en evenals op een kermis, de aspirant-candidaten hun politieke waai luidruchtig uitgalmen. In het amphi theater in Chicago, waar 12.000 zitplaat sen zijn, is vandaag de race tussen gene raal Eisenhower en Sentor Robert Taft begonnen. Niet minder van 1206 gedele geerden der Republikeinse partij moeten beslissen, wie als officiële candidaat voor het Presidentschap der Ver. Stoten zal worden verkozen. De wereld, Europa, Nederland, heeft er groot belang bij, of Democraten bewind blijven, dan wel dat het roer om gaat en een Republi kein als President de scepter zal zwaaien. Een „renversemerut des alliances" in de Ver. Staten betekent ook een ommekeer der Amerikaanse politiek jegens Europa, althans zeker als Taft het van Eisen hower zou winnen. Indien, wat niest verwacht wordt, de Democraten aan het regiem zouden blijven, dan zal de politiek Marshall-plan en militaire hulpverlening om communistische aggressie te keren, worden voortgezet, zoals wij zulks onder het team Truman-Acheson hebben onder vonden. De nationale conventie der Re publikeinen is dus reeds bijeengekomen en op Eisenhower is het praedicaat „internationalist" van toepassing, terwijl de politiek van Taft meer een „isolatio nistisch" stempel draagt. Voor het ogen blik schijnt Taft, die de partijmachine op een perfecte wijze beheerst, „de knepen van het vak kent", meer kans te maken, ofschoon de naam Eisenhower op ontzaglijke wijze tot de verbeelding der massa spreekt. De telegrammen hebben het uitgewe zen, hoe de laatste maanden deze twee mannen, binnen het raam der Republi keinse party, in tal van opzichten eikaars tegenstander zijn. Een scherp debater als Taft verstaat in perfectie de kunst, Eisenhower lichtelijk te ridiculiseren, er op wijzende, dat deze veöitjas feitelijk van Amerikaanse politiek geen kaas ge geten heeft. Wat de buitenlandse politiek betreft, is er al dadelijk een enorm ver schil tussen de twee rivalen, waar een Taft, volgens het huidige procédé, in de strijd op Korea niet veel heil ziet en de VN.-actie daar, nutteloos acht. Taft acht de beste defensie-strategie voor Amerika gelegen in een enorme uitbreiding van het luchtwapen. Op de betekenis van Europa moet niet zoveel nadruk worden gelegd zoals een Eisen hower dat wil. Indien Senator Taft op het Witte Huis komt te zetelen, dan dient Europa rekening te houden met een Amerikaanse politiek, die aan de ont stane situatie in Azië, het Verre Oosten, op drastische wijze een einde zal willen maken, zoals ook McArthur steeds heeft voorgestaan. En al zou, als winstpunt, de bevoogding van Amerika over Europa Chicago, in hef leken van de olifant IN EEN ZAAL, welke circa 12.000 mensen kan bevatten, begint heden om 18.30, Nederlandse tijd, in Chicago, de Nationale Conventie der Republikeinse party. De 1206 gedelegeerden moeten de candidaat kiezen voor de, in November te houden Amerikaanse Presidentsverkiezingen. De twee rivalen, Eisenhower en Taft, zijn reeds in Chicago aangekomen. Er heerst een enorme drukte, de hotels zijn overvol'en opgewonden partij gangers bewegen zich door de straten, getooid met hef partij-symbool, de olifant. De beslissing kan, op zijn vroegst, Woensdagavond worden ver wacht. Er zullen hevige woordgevechten om de candidaten geleverd wor den. Deze Conventie wordt een der felste uit de Amerikaanse geschiedenis. Toen Eisenhower uit zijn trein stapte. Inmiddels heeft Senator Francis Case, werd hij op het perron door een jube lende groep aanhangers begroet, farecorpsen lieten hun koper schetteren, vlaggetjes wuifden en aan het gejuich scheen geen einde te komen. Eisenhower en Senator Taft zijn tot het laatste ogen blik doorgegaan, olie op het vuur de strijd om het candidaatschap te pen. Eisenhower heeft Taft er vai schuldigd, dat deze via een kleine groep arrogante kerels tracht, hem de candida- tuur te ontroven, en de wil van de i derheid van het volk te fnuiken. Taft van zijn kant verklaarde, dat dc generaal met wilde beschuldigingen zich heen sUngert, nu hij blijkbaar niet voldoende gedelegeerden heeft, om t< winnen. Doelende op de supporters var Eisenhower, zeide Taft, dat deze de Con ventie met onbeperkte propaganda via pers en televisie pogen te overstemmen. Volgens hem brengt de houding Eisenhower, aldus A.P., de partijharmo nie in gevaar, alsmede de kans op si Duidelijk blijkt, dat de stemming bit- r is en van de gebruikelijke carnaval sfeer is niet veel te bespeuren. Op het hoofdkwartier van de gedelegeerden het Conrad Hiltonhotel zijn zelfs al., vuistgevechten voorgevallen en men heeft leden van het „nationale comité" met woedende gezichten uit de vergaderzaal en komen. Op enkele punten, onderdelen var verkiezingsprogram, die de buitenlandse politiek betreffen, zijn Taft en Eisenho- het wel eens. Het is dit onderdeel, waarbij de regering van Truman beschul digd wordt van „tragische fouten" bij de bestrijding van het wereldcommunisme. Critiek op de Koreaanse oorlog, de over eenkomsten van Yalta, Teheran en Pots dam, die geleid hebben tot slavernij vooi bepaalde volken. Momenteel was de stand: voor Taft 530 gedeleerden, voor Eisenhower 427 dient 604 gedelegeerden achter zich te hebben om tot candidaat te worden gekozen. Er zijn circa 118 gedelegeerden op de partij conventie te Chicago, die zich niemand hebben verbonden. Taft verklaarde aan reporters zeer tevreden te zijn over zijn kansen. Mond- en klauwzeer bijna bedwongen In nieuwe gevallen wordt tot afslachting oVergegaan Het verloop van het mond- en klauw ier in ons land geeft aanleiding tot 3 conclusie, dat de ziekte- zo goed als minder worden, dit Europa zal dan toch J bedwongen kan worden beschouwd, al- staat moeten zijn, zichzelf te qus het oordeel van de Veeartsenijkun- Op de buitenstaander moet het een zonderlinge, zo niet onaangename indruk hebben gemaakt, dat figuren van formaat als Taft en Eisenhower het object wer den voor weinig scrupuleuze verkiezings- practijken. Zelfs al zou Taft het van Eisenhower winnen op de Republikeinse Conventie te Chicago, dan is het nog geenszins zeker, dat hy de eindstreep als eerste zal passeren. De grote massa is weliswaar vermoeid van de regering- Truman, maar, op het allerlaatst, zouden de Democraten een figuur naar voren kunnen schuiven, die zeer populair is, bijvoorbeeld een Stevenson. Anderzijds, mocht het blijken, dat Eisenhower en Taft ongeveer even sterk zijn, dan zou bijv. een McArthur ook een „star", de candidaat der Republikeinen voor het Presidentschap kunnen worden. Het geharrewar over de delegatie, of liever de delegaties van Texas naar de Conventie te Chicago, waarover Zaterdag reeds gemeld, leidde er toe, dat ex-pre sident Hoover als arbiter ging fungeren. Terecht klaagde Eisenhower er over, dat Taft's aanhang er op aanstuurde, zijn wil op de Conventie door te drijven. Om bij eerste stemming te worden verkozen, dient de Republikeinse candidaat als minimum 604 stemmen op zich te ver enigen. In volgorde van belangrijkheid hebben wij nu: Taft, Eisenhower, War ren, Stassen, McKeldin en McArthur, maar voor een groot aantal stemmen, minstens 64. blijft onzekerheid bestaan. In die staten, waar het zou gaan bij de Presidentsverkiezingen, om een Demo craat of een Republikein en de keuze dus twijfelachtig is, zou de voorkeur toch wel eens uit kunnen gaan naar Eisen hower. Wij zullen spoedig genoeg ver nemen of Taft de leiding behoudt of dat Eisenhower toch een betere trekpleister blijkt te zijn tegenover de candidaat, die op de Conventie der Democraten ge kozen zal worden. In deze hittige Amerikaanse verkie zingssfeer ontbreekt het uiteraard niet aar. voorspellingen, die echter, naar onze mening, nog te weinig feitelijke grond dige Dienst. Nog in Maart van dit jaar werden wekelijks circa 3000 nieuwe be drijven geregistreerd, waar mond- en klauwzeer was uitgebroken. De afgelo pen weken werden niet meer dan enke le nieuwe gevallen vastgesteld, waarbij sterftegevallen vrijwel niet zijn voorge komen. De ziekte, welke in de nazomer van 1951 is uitgebroken, heeft ten gevolge van het optreden van voordien in ons land niet voorkomende virusstammen grote problemen bij de bestrijding ont moet. Dank zij de productie van vac- dat geheel op het gecompliceerde karakter van het heersende mond- en klauwzeer was afgestemd, is de immu niteit van de rudveestapel de laatste tijd krachtig toegenomen. De schade in ons land is aanzienlijk minder dan in de andere Europese lan den. Teneinde ons land geheel van de ziekte vrij te maken en te houden, zal, indien nog een enkel nieuw geval op mocht treden, tot afslachting kunnen worden overgegaan. Zulks zal,_ naar ge hoopt wordt voor diegenen, wier vee- apel nog niet voorbehoeder d is ge- at, een prikkel temeer zijn daartoe als nog ten spoedigste over te gaan. Bij voortduring van de thans be staande gunstige toestand kan ophef fing van het indertijd ingestelde exportverbod van rund- en ander vee binnen afzienbare tijd worden tegemoetgezien. Op zeer brede schoot ligt, spartelend bloot, de baby, die pas werd geboren. 't Wicht schreeuwt zich knal-rood, als verkeerde 't in nood, maar dat schijnt zo btf baby's te horen. Ze zorgt met gezag want zij zegt wat mag dat gee mens hier onnodig komt storen. En iedere dag drinkt ze koffie met „slag". Van dieet houden wil ze niet horen. Wordt soms iets gebracht van banket of „geslacht", omdat moeder de vrouw op moet sterken, dan wordt dat betracht, maar het „restje" dat wacht brengt haar omvang naar uiterste perken. RÖBBIE RADAR. Zuid Dakota, er op aangedrongen, generaal McArthur tot candidaat te be noemen der Republikeinse partij, daar hij vreest, dat de strijd tussen Eisenho wer en Taft, de kansen der partij bij de Presidentsverkiezingen zal vernietigen. Uit het Democratische kamp het vol gende: De 74-jarige vice-president Barkley, een zeer populaire figuur in de Ver. Staten, zal de Conventie der Demo craten, die 21 Juli in Chicago aanvangt, bijwonen. Hij zal trachten candidaat te worden. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Nationale feestdag van Venezuela gevierd Op de Venezolaanse legatie aan de Groot Haesebroekscheweg te Wassenaar is Zaterdagavond de nationale feestdag on der zeer grote belangstelling herdacht. De Venezolaanse gezant en mevrouw Dagnino ontvingen er in hun residentie en in de aansluitende tuin een zeer groot aantal genodigden. Onder hen waren: baronesse Van Tuyll van Serooskerken— Boreel, grootmeesteres van de Koningin; mr G. C. D. baron van Hardenbroek, op- perceremoniemeester van de Koningin; mr W. C. baron Snouckaert van Schau- burg, kamerheer; mr D. U. Stikker, mi nister van Buitenlandse Zaken, mr L. A. Kesper, commissaris van de Koningin voor Zuid-Holland; ritmeester W. F. K. Bischoff van Heemskerck, adjudant de Koningin; mr J. A. Jonkman, voorzit ter van de Eerste Kamer; dr H. N. Boon, secretaris-generaal van het ministerie Buitenlandse Zaken; vele leden van het Internationaal Gerechtshof en de griffier van dit Hof; dr A. Plesman, president directeur K.L.M.; dr A. Loudon, secr.- generaal Permanent Hof van Arbitrage en zeer vele leden van het Corps Diplo matique. Keik en School Gaat service van ANWB bij verzekering van auto's te ver? De heer H. de Boides bij zijn afscheid benoemd lot lid van verdienste (Van een onzer verslaggevers.) Verscheidene vragen kwamen Zater dagmiddag uit de kring der leden n op de algemene ledenvergadering de A.N.W.B. in het Palacehotel Scheveningen. Doch voordat het zover was, had de voorzitter, de heer P. F. Zimmerman het woord om, na het uitspreken van openingsrede, de oud-burgemeester Bussum, de heer H. de Bordes, bij zijn afscheid als lid van het dagelijks bestuur hartelijk te danken voor het vele, dat deze voor de bond deed. Hij werd be noemd tot lid van verdienste. Ook dr H. A. H. Canter Cremers uit Den Haag, die 25 jaar lang lid van het dagelijks bestuur kreeg een huldigdnggsspeechje. Tot leden van het algemeen bestuur werden gekozen: voor Zuid-Holland, de heer G. Ritmeester, die voordien voor Noord-Holland lid was, voor Zeeland, notaris N. R. Blindenbach en voor Gro ningen de heer S. P. Onnes. Een levendige discussie ontstond over de service, welke door de A.N.W.B. de leden wordt verleend op het gebied der assurantiën, in het bijzonder auto's. Assurantie-makelaars meenden door deze bemiddeling schade te lijden. De direoteur van de A.N.W.B., de heer H. J. van Balen, wees op de over komst tussen deze service en de uitgifte boekwerken en kaarten, waardoor 'toch de boekhandelaren zich ook niet benadeeld gevoelen. Sommige leden bepleitten een vrij willige verkeerspolitie, zoals er ook een vrijwillige brandweer bestaat. Het is ech ter gebleken, dat dit plan, dat niet nieuw is, vooral by de rijks- en gemeentepolitie nogal bezwaren doet rijzen. In Overijssel heeft men de proef genomen in die zin, dat de automobilisten zich met hun wagen beschikbaar stelden om de „echte" politie te vervoeren. Alleen hiervoor heeft men per district 150 automobilisten DE SALON VAN 'T HORLOGE Meer dan -duizend horloges worden hier tentoongesteld, waaronder de merkwaardigste exemplaren: het kleinste horloge ter wereld (rader werk van 2 bij 4 millimeter), dat op een armband gemonteerd is, het arm bandhorloge voor diepzeevissers, waarmee tot 120 meter diepte gedo ken kan worden en dat ook op grote hoogten bruikbaar is, vervolgens het meest preciese horloge ter wereld, af komstig uit Besangon, dat op een bat terij zo groot als een confetiie-papier- tje loopt, en het z.g. electronische horloge van Frans fabrikaat. I nodig, die zichzelf en hun wagen twee dagen per jaar minstens ter beschikking willen stellen en dat is een moeilijk te bereiken aantal. Wederom werd vanuit de vergadering met klem aangedrongen op een wette lijke regeling voor de bromfietsen. R.-K. organisaties: „Arbeiders moeten eigen bezit kunnen vormen' Overheid moet zo nodig de winstdeling bevorderen „Spreiding van privaatbezit is een eis van sociale rechtvaardigheid, omdat wijd verbreide bezitsvorming enerzijds eer voorwaarde is voor de persoonlijkheids vorming van zoveel mogelijk mensen en anderzijds voor een doelmatige structuur van de maatschappij". Zo luidt de eerste de 21 conclusies van een rapport, dat studiecommissie van het wetenschap pelijk adviesbureau der Kath. Arbeiders Beweging heeft uitgebracht, meldt de Vkrt. De opzet en omvang van het aandeel der arbeiders in de winst van de onder neming moeten volgens het rapport wor den geregeld in bed rijf sta kgewjjs overleg tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties. Komt dit overleg niet met de nodige voortvarendheid tot een succesvol resultaat, dan is het volgens de commis- sLe de taak van de overheid op korte ter mijn maatregelen te treffen. Ook de Alg. Kath. Werkgevers vereniging heeft thans in Nijmegen de individuele bezitsvorming in brede lagen de bevolking aanvaard als „een ide aal, dat met kracht moet worden nage streefd". De R.K. werkgevers menen echter dat niet moet worden gestreefd naar een systeem dat voor alle onder nemingen bruikbaar zou zyn, b.v. alleen de winstverdeling. Voor de bezitsvorming komen volgens hen o.a. in aanmerking: huwelijksuitzet, huisinrichting, eigen huis, grond en aandelen in centrale on dernemingstrust en onderneming. Het verkrijgen van een eigen huis verdient byzondere belangstelling, zo werd ge zegd. De overheid zou o.a. moeten mee werken door belastingverlaging. R.K. dagblad De Tijd krijgt twee hoofdredacteuren Onlangs is mr J. Derks op nogal ge ruchtmakende wijze als hoofdredacteur van het R.K. dagblad De Tijd ontslagen. In de hierdoor ontstane vacature zijn ■thans twee hoofdredacteuren benoemd, n.l. de.heren mr W. A. M. van der Kal len, thans directeur-secretaris van Het Algemeen Nederlandsch Persbureau te Den Haag en H. baron van Lamsweerde, thans hoofdredacteur van De Nieuwe Bezoepingswezk Ned. Herv. Kerk Bedankt: voor Harderwijk (toez.) 3e predikantsplaats G. H. van Kooten te Brandwijk; voor Oldebroek en Wezep H. Goedhart te Middelharnis; voor Ben schop (toez.), G. C. Severyn te Hooge- Geref. Kerken Beroepen: te Rijnsburg ds J. Bjjleveld te Aduard; te Anna Jacobapolder cand. A. Nagelkerke te Wolfaartsdyk. Aangenomen: naar Auckland (Nieuw- Zeeland) voor Prot.-Hollandse gemeen schap J. W. Deenink te Poortugaal. Tweetal: te Veenendaal (vac. W. C. van den Brink) J. van den Berg te Ot- toland en J. H. van Halsema te Tholen. Chr. Geref. Kerken Tweetal: in De Krim P. N. Ribbers, cand. te Apeldoorn, en M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen. Beroepen: te Zaamslag cand. H. C van der Ent te Barendrecht. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rhenen: D. L. Aangeen- brug te Terneuzen. Baptisten Gemeenten Beroepen: te Groningen S. J. Zijlstra te Eindhoven. Nieuwe bijbelvertaling in Chr. Geref. kerken? De part. synode van het Noorden der Chr. Geref. Kerken heeft een instructie van de classis Leeuwarden overgenomen, waarin de Gen. Synode van 1953 wordt verzocht aan de daarvoor benoemde deputaten opdracht te geven een onder zoek in te stellen naar het gebruik van de nieuwe Bijbelvertaling in de kerke lijke samenkomsten. In de part. synode van het Zuiden dezer kerken is een instructie van de classis Den Haag met het verzoek, dat de Gen. Synode zich zal uitspreken over de invoering van deze Bijbelvertaling, niet overgenomen. Wel is een voorstel aangenomen, met ongeveer gelijke strek king als het verzoek van de part. synode van het Noordén. Intrede ds Pijlman te Bandoeng Zondag 29 Juni j.L is Ds Pijlman in de morgendienst bevestigd door Leene van Djakarta in de Gereformeer de Kerk aan Ta-man Tji'bunut te Ban doeng. Des avonds hield hij zijn intrede- predikatie voor de volle kerk, waarbij burgemeester Enoen vertegenwoordigd was door een wethouder. Voorts er vertegenwoordigers van het Hoge Commissariaat, van het ministerie van Godsdienst, van alle plaatselijke Pro testantse Kerken, van de Prot. Kerk van Tjimahi, van het Leger des Heils, ter- in verband met de a.s. synode der Geref. Kerken vele predikanten uit ge heel Indonesië aanwezig waren. De tekst Hand. 20 vers 30. (Het is zaliger te geven dan te ontvangen. Vragen over uitvoering van wet oorlogsschade Het Eerste Kamerlid Molenaar (WD) heeft aan minister Drees vragen gesteld de regels, die de inmiddels afge treden minister Lieftinck heeft vastge steld omtrent het niet verlenen van aan vullende bijdragen voor materiële oor logsschaden. De heer Molenaar is van mening dat de artikelen 3 en 4 van deze uitvperings- oeschikking onverbindend zijn, omdat de minister van Financiën zijn bevoegdheid te buiten is gegaan door buiten de wet de inhoud van de begrippen winst uitkeringen en reserveringen te bepalen. KRO had eind vorig jaar 312.639 leden Blijkens het aarverslag 1951 van de KR.O. bedroeg het aantal leden op het eind van het verslagaar 312 639. De K.D.O.-programma's in 1951 waren verdeeld als volgt: godsdienst, totaal 13,56 causerieën en speciale uitzen dingen. totaal 18,65 muziek, totaal 51,61 en diversen, waarin begrepen zijn hoorspelen en klankbeelden, voor drachten, reportages en amusements kunst, totaal 16,18 Chr. Geref. ambtsdragers te Nieuw-Leusen geschorst Op de vergadering van de classis Zwolle der Chr. Geref. Kerken heeft commissie rapport uitgebracht over moeilijkheden te Nieuw-Leusen. Naar aanleiding van dit rapport moest de clas sis haar droefheid en verontwaardiging uitspreken over de houding van de ker- keraad te Nieuw-Leusen, welke de ker kelijke weg niet wenst te bewandelen. De ernstige woorden van de classis tot de afgevaardigden van deze kerkeraad mochten niet baten, waarom de classis besloot deze broeders in hun ambt te schorsen. Aan de kerkeraden van Zwolle en Dedemsvaart werd de uitvoering van dit besluit opgedragen. Prof. dr J. A. Cramer overleden Op 88-j. leeftijd is te Bilthoven over leden prof. dr Jan Anthony Cramer, oud hoogleraar te Utrecht. De begrafenis vindt plaats op 9 Juli a.s. op de Alg. Begraafplaats te De Bilt. Landdag te Zeist voor Indische Nederlanders Het Comité tot steun van het Evange lisatiewerk in Indonesië (COSEI), dat reeds meer dan veertig jaar onder de Indo's werkt, roept de in Nederland ver toevende Indische Nederlanders op tot bijwoning van een landdag op Zaterdag 12 Juli in huize „Nuova" aan de Utrechtseweg te Zeist. Men heeft deze landdag georganiseerd om oude beken den weer met elkaar in contact te bren gen en de voorgangers die hen vroeger bezochten weer eens te ontmoeten. Geref. Zendingsbond houdt jaarlijkse toogdag De jaarlijkse zendingsdag van Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk zal op Donderdag 7 Aug. te Drie bergen worden gehouden. Als sprekers zullen optreden ds H. Talsma uit Den Haag, ds J. C. Stelwagen uit Rotterdam- Hillegersberg, ds A. Vroegindey uit Vee- nedaal, ds J. Slok uit Dordrecht,ds L. Blok uit Kampen en ds H. N. van Hens- bergen uit Schalkwijk. Bekroningen in prijsvraag „Legatum Visserianum" De juridische faculteit der R.U. te Leiden heeft haar oordeel bekend ge maakt over de in 1948 uitgeschreven' prijsvragen van het Legatum Visieria- Op de eerste prijsvraag betreffende critische beschrijving van de inter- nationaal-privaatrechtelijke wetgeving rechtspraak der twintigste eeuw betref fende de confiscatie (inbegrepen de tionalisatie) van eigendom zijn ze' antwoorden binnengekomen. De inz dingen onder het motto „Austriacus" „Nunquam Retrorsum" komen voor prijs in aanmerking. Aan de inzending onder het motto „Suum Cuique" zal eervolle vermelding worden toegekend. Op de tweede prijsvraag waarbij critisch overzicht van de inrichting procedure van de grote politieke inter nationale conferenties van de 17e tot en met de 19e eeuw (Westfalen, Nijmegen, Rijswijk, Utrecht, Wenen, Parijs, Berlijn 1878) werd gevraagd, is er slechts één antwoord ontvangen. Gelet op het omvangrijke werk dat )or, beantwoording van deze veelom vattende prijsvraag is verricht en op de goede onderdelen van het antwoord, meent de faculteit deze inzending met prijs te moeten belonen. Afscheidsreceptie dr C. P. Gunning en dr A. Kettner De rector van het Amsterdams Lyceum, dr C. P. Gunning, en ook de conrector, dr A. Kettner, die deze school met pen sioen gaan verlaten, zullen op Zaterdag middag 12 Juli van 16—18 uur in de aula van het lyceum tijdens een receptie gelegenheid geven afscheid van ben te t doctor ln de v proefschrift „The Seat hydrogen near 18 Mev atuurkunde, op het Aan de V.U. de A'dam promoveert Maandag 14 Juli a.s. tot doctor in de en natuurkunde op proefschrift nance and NV 1-transition energies of electronic systems" de heer G. J. Hoy- tink, geb. te Alkmaar en de heer A. B. H. Funcke op een proefschrift over phar- macological investigations. 4 Het lied der aethergolven DINSDAG 8 JULI 1952 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8 00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 Morgenwijding 9.15 Gi bij de politie ln Nederland 11.30 Voor de zieken 12 00 Pil md 12.' Metropole-orkest 2.00 „De de Haarlemmermeer" 2.15 G: Jram 3.30 Orgel. I Voor het 00 Nieuws 1 20 oogmaklng 2.30 Cabaret jert 4.00 „Dit is mijn nquéte 4.30 „East is east, (Advertentie) Rhythm: .50 Kinder koor 5 15 Pianotrio 5.45 Gram 6.00 Nieuws 6 15 Orgelspel 6.30 R.V.U.: H. J. A. Schintz: lost Indian 7.00 Pianospel 7.15 parle" 7.20 Fanfai StinJttilijm I jl 8 00 Nieuws 8.05 Gev weet, lk weet, wat u nietT weet" ,20 Disco-causerie 10.05 Militair orkest 10 35 Gram 10,45 Buitenlands over zicht 11.00 Nieuws 11.15 „New York calling" 11.20—12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 OchtendgymnasUek door MAARTJE ZELDENR1JK niger dan z'n broer en drukte hem ook de hand. Jan, die zich voor een voldongen feit zag, ge steld, kon niet anders doen dan de beide binnen- gekomenen voorstellen als zijn broers: „Kor Rei- keer, als iemand zich voorstelde en hen de hand drukte: „Dank U". Ze zeiden, dat ze het erg leuk vonden, ook op deze feestavond aanwezig te zijn en accepteerden dankbaar het glaasje, dat een der bedienden hun bracht. 37 Jan, wat leuk! Wat aardig! Laat die mensen toch Gerrit, de tweede broer, inmiddels al lang en In de grote salon, die met de aansluitende eet- niet in de gang staan, laat U ze maar binnen breed getrouwd, trad ook naar voren^ wat oriwen- kamer tot een feestzaal was herschapen, heerste komen." een ongedwongen vrolijkheid. Daar zat de familie „Goed, juffrouw Bep De bediende boog even Van der Ham, de ouders met hun zoon en drie en vóór Reismg het had kunnen verhinderen, was fabriekende «MLÉ .Er"'. Bep.<Ut kan niet.SS weknnEnenalsnt Van de! HamHdTjo™ge,hv"elbreto-' 'zekeek hemTrbaaad aan. „Zijn het je broers der in de Beeneter." vende ingenieur Reising, zoals hij door iedereen dan niet?" De anderen vonden het interessant om met de werd genoemd broers van ingenieur Reising kennis te maken en Het diner was heel gezellig en toen de tafel hoewel een enkeling het zich achterbaks liet ont- afgeruimd was, trokken de ouderen zich terug in T 77 C 1 vallen, dat het meer een paar boertjes waren, de salon, terwijl de eetkamer werd herschapen in Verstoorde PIi PflliPTClP ^or en Gemt hoorden het n?e-1 en zeiden- ieder« een danszaaltje. Er was voor deze gelegenheid een strijkje gehuurd, dat beschaafde, rustige muziek speelde. In een hoek van het vertrek zaten Jan en Bep. Jan, die niet kon dansen ,.en ik zal het nooit leren ook, vrees ik, daar ben ik te lomp voor," Kor keek naar zijn broer, die er nog altijd had hij gezegd keuvelde genoeglijk met de wat bedremmeld bij stond, lachte en zei: „Nou, dochter, voor wie hij veel belangstelling toonde. „Ja. ik... ik weet het met. Ik heb ze toch met jaDi daar ga jCi op je gezondheid, en dat je nog Moeder Van der Ham, die een scherpe blik had, gezien?" veel zult mogen uitvinden." En hij leegde het constateerde met genoegen dat Jan steeds bij »>0. daar heb je ze al. glaasje in één teug. haar bleef. Hij rookte rustig een sigaar en vertel- De deur werd geopend en twee bruin gebrande Bep, die onmiddellijk begreep, hoe onprettig de van de reis, die hij binnenkort naar Brazilië jongemannen traden het grote vertrek binnen. Ze jan zich op dat ogenblik moest gevoelen, keek zou maken. keken even in het rond en waren in het geheel naar haar beide zusters en deze begrepen de stille „Hè, Jan, ik wilde, dat ik met je mee kon niet verbaasd, toen de gesprekken eensklaps stok- wenk. Ook zij hadden direct door, dat Jan alles- gaan," verzuchtte het meisje. ten. Kor, de oudste, zag zijn broer het eerst. Met behalve ingenomen was met dit bezoek. Ze maak- „Nou, wie belet het je?" zei hij lachend. „Ik een glimlach op zijn gezicht, liep hij naar Jan toe, ten zich elk van .een der nieuwe bezoekers heb er geen bezwaar tegen hoor..." en drukte hem de hand. „Jan, kerel, van harte meester en weldra zaten Kor en Gerrit genoeg- Een bediende kwam naar Jan toe en zei: „Neem hoor. Gelukgewenst, gelukgewenst- Ja, ja. Nu ben lijk te praten en te lachen met de andere me niet kwalijk, dat ik stoor, mijnheer Reising, je toch maar, waar je wezen wilde, hè? Beroemd dochters van Van der Ham. De ouderen hervat- maar... er zijn twee... eh... heren, die zeggen, dat door je uitvinding. Ja, ik zei vandaag tegen Ger- ten hun gesprekken, terwijl de jongeren weer even het broers van U zijn" rit, we moesten maar eens naar Den Haag gaan, vrolijk over de dansvloer zweefden, alhoewel ze Jan kreeg een schok en hij voelde, dat het om Jan te feliciteren. En omdat ze bij ja thuis af en toe eens een blik wierpen naar die twee bloed naar zijn wangen kroop. „M'n broers?" zeiden, dat je hier was. zijn we maar zo vrij ge- boertjes, waarmee Thea en Dina zich best schenen herhaalde hij. „Hoe... hoe kan' dat nu?" weest om meteen door te gaan. We vallen zo te vermaken- Bep was echter dadelijk enthousiast. „Gunst, gezeid met onze neus in de boter." (Wordt vervolgd) 7.30 Gram 7.45 Kalender 8.00 Nieuws Gram 9.00 Voor de huisvrouw 9,35 Gram 9.40 Lichtbaken 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gr; 11,00 Voor de vrouw 11.30 Gram 12.03 Gram 12 50 Toespraak door Z.Em. Eugène ka: -s 1.20 Voorbeschou- Zlekenlof 5.00 Voor de jeugd 5.15 Felicitaties voc jeugd 5.35 Ronde van Frankrijk 5.45 Rege- nesië 6 00 Nieuws 6.15 Actualiteiten 6.21 Ronde van Frankrijk 6.30 Gram 7.00 „Hiei vrij Europa" 7.30 Gram 7.40 „Dit is leven' 7.50 Amusementsmuziek 8.00 Nieuws 8 0! „Heiligen gaan naar de hel" 8.18 Hollanc Festival: Oedipus Rex", opera-oratorium 9.15 Reportage 9,25 Gram 9 50 Militaire cau serie 10 00 Strijkorkest en soliste 10 45 Avond gebed 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m, 12.00 Sport 12.25 Gev programma l.Ot Nieuws 1.10 „Music Hall" 1.50 Sport 2.00 Orkestconcert 3.00 Vespers 3.45 Lichte muziek 4,15 Pianospel 4.30 Sport 5.00 Voor de deren 6.00 Nieuws 6.15 Sport 6.20 Gram Gev programma 7.30 Koorzang 8,00 Jeugd koor en solist 8.30 Klankbeeld 9.00 Nif"" 9.15 Causerie 9.30 Gev programma 10.00 Voordracht 10,20 Strijkkwartet 10.45 Parle- mentsoverzicht 11.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht 12.15 Orkestcon cert 1.00 Amusementsmuziek 1.45 Voor de kleuters 2 00 Orkestconcert 3.00 Muzikale cau serie 3.30 Voor de soldaten 3.45 Dansmuziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgelspel 5 00 Fanfare-orkest 5.30 Lichte muziek 6.00 Va riété-orkest en solist 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7 30 Gev programma 8.15 Muzikale causerie 9.00 Gev programma 9.30 Klankbeeld 10.00 Nieuws 10.15 Amusements muziek 11.00 Voordracht 11.15 Orgel, viool en alt 1156 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma 347 en 249 m. 12.00 Kamermuziek 12.30 Orkestconcert 1.00 BRUSSEL. 324 m. 12.15 Amusementsmuziek 12.34 12.50 Koersen 12.55 Gram .00 Nieuws 1.15 Tuinbouwkronlek 1.20 Sym- ihonle-orkest 2.00 Gram .30 Hammondorgel .00 Gram 4.30 Hammondorgel 5 00 Nieuws .10 Gram 5.15 Voor de kleuters 5.30 Gi ïklng 6.00 Jeugd en muziek centraalstelling van de vryheidsbeleving" promoveerde tot doctor in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte dis H A C Roem i M Jar jyk. Vis junde A F Giffone, U.S.A., A N E Pols, Nijmegen, P Roeland, Leiden. A Rui tenbeek, R'dam en E Schwalben, U.S.A; ge slaagd voor het artsen. Ie ged. mej. S_Tim merman, Oegstgeest, idem de heren Bierman, Paramaribo. J J M Blaa Zoetermeer, P G Hugenholtz. Wassenaar en G Pet. Rijswijk: arts-ex. 2e ged O C Groes. Oegstgeest, A J Eckhardt Kats-Kortgene. H R Pleiter, Den Haag en A Popelier. Den Haag. LEIDEN, 7 Juli. Geslaagd cand. examen Egypt, taal- en lett. de heer J J Janssen, Apeldoorn. AMSTERDAM. V.U., 4 Juli. Geslaagd cand. ex. Nederlands mej. J. van der Meu- theologie H. Hadi- i Th A vlnono te Djai._„ AMSTERDAM. d proefschrift getiteld: „Samenwerkende oor zaken in de schadeverzekering" de heer mr H M Voetelink. geb. te Amsterdam. Geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde A A V Nellssen. Amsterdam: voor het doctoraal examen muziekwetenschap J J H Wouters. Hilversum: voor het cand. ex. rechten J W M Wagenaar. Alkmaar. I Hertzberger. Amsterdam. J Verburg. Venlo, mej M R Klcyn, mej W S Kallenbom. mej. D van Beek en J G van Meurs. A'dam. UTRECHT, 5 Juli. Geslaagd voor het cand. ex. sociale geografie: I de Koning. Utrecht: doet. «x rechten: C Blankenstijn (cum lau- de), Leei wis kunde g: G kateman. Utrecht t hoven, Utrecht; I: J J A Lammerts van Bueren, Zeist en C C v d Spoel, Hilversum: k: W de Rover, Wageningen en L W M Bouwman, Utrecht; W D M Janssen. Amers foort en K Verhoeff. Utrecht: doet. examen scheikunde: L J Stegerhoek. Utrecht: L W de Zoeten. Hilversum; S Sparreboom, Baarn; G van Geelen, Eindhoven; P Verschragen, Ouderkerk a d. Amstel; J H van Vucht, Arnhem: doet. ex. dierkunde: B A de Plan- que, Utrecht; mej M Th C van Egmond, Utrecht, J Isings, Delft: doet ex. geneesk.: H IJ M_Carpay, Maastricht; J W F Clerx. Breda: R Doorn; A Zundert (N- Krar r Hai.r PiHHVHlMeer, Ormel, Schiedam: B P Schulte. Maastricht; B G Soons. Utrecht; J W F M Stoop. Utrecht; D J B Wtjers. "sek, Rotterdam: mej DELFT. 7 Juli. Geslaagd voor prop. ex. ivlel-lng. C A Aangenendt. D C Boutmy, 1 W Breunesse. H de Haan. J Karsten. W d Kley. P de Vos. D v d. Weel. allen te nhage, JH Habermehl te Alphen a. d. A Zanen te Delft en M Zon- eveld te Rijswijk (ZH); voor prop. ex. erktuigk. ing. P J M Boes te Voorburg. L J de Bos. Y Buurma, H Cool, J T G Er- hardt. J Gasau. J F Gombault, J v d Graaf. Wynn» P Har •eld. W M J#rdaai Q OOyr.g t 's-Gravenhage, Delft, H v Oosten te Leiden. B A Struch Oegstgeest, E F de Wilde te Delft: voor rop. ex. vliegtuigbouwk. ing.: P B Bos te Loosduinen, Suratman te Wassenaar, D v Wagensveld, B A J Weenink. E W de Wilde Haag en Koentehadji te Delft. GRONINGEN. 5 Juli. Cand. ex. geneesk.: E Broekens, Leeuwarden. T L Rinzema, erguirfi cand, ex letteren en wijsbegeerte is, Groningen. Bevc derertot tandarts: J H 1 promotie van faculteit der letter hiedde ,.cum laude". Rotterdam 5 Juli. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heer G. B. Huiskes te Alemilo en voor het doctoraal examen in wetenschappen de heren Tan Tek Hiau, Rotterdam, E J. Remerie te Em- men en Th. J. van Dijk te Rotterdam. :oniek 3 7.40 Grai tkbeeld 9.0 10.1 Amusementsmuziek 10.45 Gram 10.55 Ntei BRUSSEL. 484 m. 12.05 Omroeporkest 1.00 Nieuws 1.10 Gram 00 Nieuws 5 15 Amusementsmuziek 6.30 Om- jepkoren 7.30 Gram 7.45 Nieuws 8.00 Om- oeporkest 9 00 Gram 10.00 Nieuws 10.10 ram 10.50 Nieuws. TELEVISIE LOPIK Dinsdag. N.C.R.V. 19.00—20.30: 1. Repor tage „Artis"; 2, Dagsluiting. "VT7"anneer iemand na zijn werkzaam- heden enkele glaasjes alcohol heeft genuttigd en hij keert in opge wekte stemming in de boezem van zijn gezin weder, dan wacht hem vaak een schromelijke teleurstelling. Laten we tot goed begrip van de zaak even voorop stellen, dat deze delinquent inderdaad slechts enkele borrels tot zich heeft genomen, waardoor hy het leven weer met welbehagen kan aan zien. Weliswaar acht hij zich in staat de Nederlandse staatsfinanciën te rei nigen of Drees met aanhang door mannen Van zijn kaliber te vervan gen, doch dit yjn overwegingen uit volle gemoedsrust gesproten en ge speend van haat of van handtastelijke aanvechtingen. In het kort, hij kan het leven aan, is in een rustige en tevre den stemming en heeft zijn geest ge opend voor de indrukken, die de ge noegens van de aanstaande maaltijd hem zullen verschaffen. Zodra hij de sleutel in het slot heeft gestoken, treedt zijn gade hem reeds halverwege de gang tegemoet en juist zal hij haar een tedere kus op de wan gen drukken, of zy wykt achteruit en verbrijzelt met één enkele zin zijn vredige stemming: „Bah, je hebt ge dronken!" En aan tafel bemerkt hij vol ontstemming dat zijn kinderen uitsluitend met afgewend hoofd tot hem spreken, als ware hij een gete kende. Allemaal de schuld van die alcohollucht", denkt hij. En de avond is verder bedorven. Toch vergist deze man zich. Want de alcohol zelf ruikt niet. Wflt hij aan alcohol Tieeft binnen gekreg%), is voor 85 in het lichaam verbrand en 5 tot 10% verdwijnt met de ademhaling. Dan is het echter geen alcohol r.ieer, maar het Is een mengsel van alde- hyden. En het zijn juist deze afsplit singsproducten die de penetrante lucht veroorzaken en een ieder doen terugdeinzen tot wie het woord wordt gericht. Laten we dit slachtoffer van de chemische reacties verder aan zijn lot over. Hij heeft ons verder niet van node wanneer hij gedyrende het ver dere verloop van de avond zijn vrouw tracht duidelijk te maken dat zij bij hem werkelijk geen alcohol geroken heeft. Of het hem zal gelukken aldus de huiselijke storm tot bedaren te brengen, blijft een open vraag. Wist U overigens, dat storm een zo danige kracht kan ontwikkelen, dat strohalmen in hout kunnen worden gedreven, als waren het stalen pen- Daarover morgen. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4