Blaaswedstrijd in het vogelpark Doorgaan met nieuwe berijming van de psalmen Eeuwfeest der Nederlandse postzegels NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 2 JULI 1952 Alphen aan den Rijn Concours bond van Cbi. harmonie- en fcrn/are-verenigingen Op de gewoonlijk ongebruikte weide, die het vogelpark Avifauna van het wijde Hollandse polderland scheidt, staat nu twee dagen lang een muziektent. Die tent is de plaats, waar vele harmonie- en fanfarecorpsen het één na het ander, zo goed ze maar kunnen, blazen voor een hogere stand in het algemeen klassement van hun bond. Dit „federatie-concours" is het twee-en-veertigste, dat de Christelijke bond uitschreef. Eigenlijk maken we het hier maar voor twee derden mee, want de laatste dag (9 Augustus) is, ten gerieve van de zuidelijke deelnemers, bestemd voor Bergen op Zoom op de terreinen van de stichting „Vrederust". Nu was het Alphense „Arti et Religioni" de zorgzame gastheer. Vandaag willen we ons tot het geven en een uitstekende mimiek. Hij verwierf van enkele algemene indrukken bepalen, dan ook zeer veel bijval. Morgen gaan we dan wat dieper op al- Morgenavond, 22.30 uur, geeft de lerlei zaken in. Voor een openlucht-con- A.V.R.O. een uitzending uit het restau- cours was het prachtig weer; alleen iets rant. Verder vernamen we, dat de heer te warm. De zwakke oostenwind stond dwars op het terrein en naifi nogal wat geluid mee, tot schade van het klank- patroon, dat soms door het dan te veel domineren van de meer doordringende instrumenten, iets geraamteachtigs had. De jury, bestaande uit drie prominente musici, de heren Rocus van Yperen, Gljs- bert Nieuwland en Piet van der Hurk, had het daarom extra moeilijk. Het oor deel in een zaal is nu eenmaal eenvou diger. De belangstelling was niet bijzon der groot en bestond voor het grootste deel uit leden van mededingende corp sen. met hun vrouwen, kinderen en loofden. Mededelingen en uitslagen den per luidspreker gemakkelijk door gegeven. De organisatie was goed, maai door een minder vlotte opeenvolging ge raakte men ook op dit concours in tijd- Om half elf gistermorgen opende ds W. Tom, Gereformeerd predikant te Oudshoorn, het concours en vond de officiële ontvangst van de juryleden, dirigenten, voorzitters der deelnemende verenigingen en genodigden plaats. De uitslagen van de eerste dag lulden als volgt: Afd. B Fanfare: „Concordia" (Noot dorp): 266 punten. 2e prijs. Afd. B Harmonie: „Soli Deo Gloria" (Bodegraven): 288 punten, le prijs. Afd. C Fanfare: „IJsselmonde": 234 punten, 3e prijs; „Soli Deo Gloria" (Co- lijnsplaat): 289 punten, le prijs. Afd. C Harmonie: „Arti et Religion!" (Alphen): 220 punten, 3e prijs. Afd. D Harmonie: „Wijdt Gode Uw Kunst" (Maasland): 307 punten, le prijs. Afd. E Harmenie: „Crescendo" (Rot- terdam-Charlois): 273 punten, 2e prijs; „De Bazuin" (Utrecht): 269 punten, 2e prijs. Afd. E Fanfare: „Excelsior" (Pijn- acker): 313 punten, le prijs. En van de mars- en tambourwedstrijd, gehouden in de oprijlaan: „Soli Deo Gloria" (Bodegraven): 77 punten, 3de prijs (mars) en 57 punten, 3de prijs (tambours); „De Bazuin" (Utrecht): 91 punten, 2de prijs (mars) en 72 punten, le prijs (tambours) Brink in onderhandeling Is met een omroepvereniging over een televi sie-uitzending. Vijftig jaar getrouwd De heer D. Zuyderveld en mevr. J. ZuyderveldVan Varik hopen op 17 Juli vijftig jaar getrouwd te zijn. Het bruids paar woont Zuider-Nassaustraat 2. heer en mevr. Zuyderveld zijn ieder 75 jaar en verheugen zich nog in een goede gezondheid. Het huwelijk werd gezegend met drie dochters en twee kleinkinderen. De heer Zu-yderveld, die het beroep van schilder uitoefende, heeft een paar jaar geleden de kwast er bij neergelegd en het bedrijf aan een jongere overgela ten. Maar zo af en toe kan men hem toch nog in de weer zien. Niet in de komende bruidsdagen natuurlijk, want dan ver wachten hij en zijn bruid veel drukte. Propaganda-mars D.O.S. De eerste Juili had ook voor 's avonds een verrassing, en wel in de vorm van een keurige propaganda-mars van de Ohr. sportvereniging LOS. Mede door de tamboers en hoornblazers uit Leiden Arti et Religioni uit Alphen aan den Rijn met de directeur, de heer W. J. Smolders. trok men zeer veel bekijks. De kleintje® reden mee op een wagen. We hopen, dat DOS vruchten van deze mars zal pluikken door een versterking van de gelederen. Gezinsverzorgster een mooi beroep Gisteravond vond in een zaal achter de Herv. Kerk een vergadering plaats van de interkerkelijke en de Herv. ge zinsverzorging. Mevr. G. F. E. van Be- veren, maatschappelijk werkster in algemene dienst voor Zuid-Holland, voerde het woord. Zij vestigde de &an- oacht op het grote tekort aan gediplo meerde gezinsverzorgsters. Er zullen pogingen worden gedaan om in Alphen en omgeving belangstelling te wekken voor dit mooie beroep. Staten v. Zuid-Holland bijeen Ir J. L. Klein dir.-hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gister in hun eerste gewone zitting besloten tot het instellen van een onderscheidingsteken aan personen, die zich jegens de provincie bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt. Dit onder scheidingsteken bestaat uit een draag- speld in de vorm van een Lis, uitgevoerd in goud. Het draagt de naam „De gouden lis". In de vacature ontstaan door het ont slag van ir L. T. van der Wal, werd be noemd tot directeur-hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat ir J. L. Klein, hoofdingenieur eerste klas bij deze dienst. De heer Klein verwierf 54 van de 70 uit gebrachte stemmen. De voorzitter, mr L. A. Kesper, com missaris der Koningin, sprak een af scheidswoord tot de heer Van der Wal, wiens ontslag op een nader door Gea Staten te bepalen datum zal ingaan. Hij deelde mede, dat Ged. Staten van oordeel zijn, dat de scheidende waardig is de pas ingestelde provinciale onderscheiding te ontvangen. Onder apolaus der leden speldde spr. hem het onderscheidings teken op. De heer De Monchy (VVD) wenste hem als oudste lid namens de Staten g luk. Ir Van der Wal dankte nierna vo< de hem verleende onderscheiding. Ned. gezant bij de Paus De Paus heeft gisteren Jhr Marco vt Weede, de Nederlandse gezant bij het Vaticaan, in particuliere audiëntie vangen. Synode dei Heivoimde Kerk Classes om advies gevraagd over gebruik van Nieuwe Vertaling "P\E GENERALE SYNODE van de Ned. Hervormde Kerk heeft zich Maandag bezig gehouden met de Psalmberijming. De vice-voorzitter van de commissie, prof. dr E. L. Smelik, bood het resultaat aan van 28 vergaderingen. In het rapport van deze commissie ligt drie jaar werk op tafel. Toen de synode in 1949 uitsprak dat de berijming-Hasper niet tot grondslag van een nieuwe berijming voor de Hervormde Kerk kon dienen, kreeg deze commissie opdracht na te gaan of de berijming van 1773 ge handhaafd moest worden, dan wel of een nieuwe gevonden moest worden. Alphens Groene Kruis, Jubilerend Groene Kruis te Alphen had drukke receptie De viering van het gouden jubileum van de afdeling Alphen aan den Rijn van het Groene Kruis werd gisteravond besloten met een druk bezochte receptie in de bestuurskamer van het wtykgebouw aan de Prins Hendrikstraat. Het bestuur, ge presideerd door dokter H. J. van Kooten, was voltallig aanwezig. Goede inzet van Avilauna Het was gisteren een goede dag het vogelpark „Avifauna", dat thans al zijn schoonheid van vogels en bloemen demonstreert. De deelnemers en bezoe kers van het concours waren opgetogen ever de gezelligheid in de onmiddellijke nabijheid van de concourstent en heb ben hiervan ten volle geprofiteerd. Ook het bezoek van de duizenden die niet voor het concours kwamen bewees dat de vacantietijd is aangebroken. En gis teravond waren velen bijeen om het cptreden te horen van het Belgische orkest Eddie de Latte. Het mag dan waar zijn, dat de kunst in België zo matig gewaardeerd wordt, dat men zelden een degelijk orkest voor de radio krijgt, dat onze Zuiderburen dit wel hebben, bewees deze groep van vijftien personen. Wy vernamen, dat dit orkest voor twee maanden is geënga geerd. Albane Merius Costa, Lou Mar cel en Jean Simons werkten met zang verdienstelijk mee. Maar het hoogtepunt was wel het optreden van Leo Fuld, de Nederlandse liedjeszanger, die men tot zijn vertrek naar Amerika (16 Juli) in het restaurant kan horen. Fuld, die vooral naam maakte door zijn liedje over „De molen", beschikt over een mooie stem HAZERSWOUDE Vuur in hooi Gistermiddag moest de hooiberg van de landbouwer C- Buitenhuis aan de Voorweg leeg gehaald worden- Bij het peilen van het hooi bleek de tempera tuur van die aard te zijn, dat iede ogen blik brand kon ontstaan. Het hooi was hier en daar al geschroeid. De gemeente werklieden. die in de omgeving aan het werk waren, hebben toen onder leiding van de brandmeester, de heer J. Dekker, d.m v. de brandspuit uit de Loete het hooi nat gemaakt. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Uitstapje voor oudjes De afdeling Koudekerk aan den Rijn. van de bond van plattelandsvrouwen zal op Donderdag 11 Juili een uitstapje de ouden van dagen verzorgen. Reisclub ging er op uit De reisclub van de Ohr. fabrieks- transportarbeiders heeft gisteren haar uitstapje gemaakt. Om half 7 gingen de heren per bus naar Austerlitz, waar ze de Inwendige mens verzorgden en de speeltuin alle eer aandeden. Vervolgens werd koers gezet naar de echoput te Hoogsoeren. Na het in Apeldoorn ge bruikte diner deed men de JuLianatoren nog aan. Via de Veluwe reisde men toen huiswaarts ROELOFARENDS VEEN Aan het Haagse lyceum slaagde vooi het eindexamen gymnnasium onze plaats genoot de heer Jac J. M. v. d. Meer G.zn Burgemeester Ed. C. Witschey bood als eerste, mede namens het gemeentebe stuur, zijn gelukwensen aan Later kwa- ook de wethouders A. J. Dekker en J. v. d. Berg. Het comité uit de burgerij, dat werd ingesteld op instigatie van Alphens Belang, bood zijn gelukwensen aan by monde van de voorzitter, de heer P. Groenhart, waarbij ook de secretaris, de heer J. S. Deurloo, de gevoelens van Alphens Belang vertolkte. De heer Groen hart bood na een toepasselijke speech het cadeau van de burgerij aan, een coi met f500. Zodra aan dit bedrag eer stemming moet worden gegeven zal het bestuur overleg plegen met het comité uit de burgerij. Burgemeester K. van Diepeningen Leiderdorp, lid van het hoofdbestuur de Zuidhollandse vereniging, bracht zijn toespraak enkele gedachten over kruiswerk naar voren. Hij gaf de afdeling de raad haar taak -uit te breiden. In dit verband noemde spr. verscheidene moge lijkheden. Hij vermaande er voor toch te zorgen, dat dit werk in particuliere han den blijft, hetgeen alleen mogelijk is, als het Groene Kruis zijn werk zo ruim mo gelijk opvat en samenwerkt met soortge lijke verenigingen. In antwoord hiërop zei dokter Van Kooten, dat het een gezonde tactiek het Alphense Groene Kruis is geweest zich in activiteit te beperken, omdat er meer verenigingen op dit terrein werk zaam zijn en hun taak naar tevredenheid vervulden. Niettemin zyn er vruchtbare gevoerd, die o.nu,tot gevolg Elfjarig meisje door man meegelokt Honderden burgers en politiemannen hebben Maandag de gehele avond gezocht bossen by de Koningsweg te Arn hem naar een man, die een elfjarig meisje had meegelokt. Toen de nacht viel, werd het zoeken gestaakt, maar om 4 uur gistermorgen begon men opnieuw. Om zes uur trof de vader het ontdane meisje aan. De man was nog by haar, maar nam de vlucht. Kort daarop werd hij gearresteerd; he; was de 21-jange leerling-metselaar V. uit Arnhem. Geen rechtsherstel voor oud-gezant in Lissabon De Eerste-Kamercomimissie voor ver zoekschriften is van mening, dat de ge dwongen ter beschikkingstelling van de toenmalige gezant in Lissabon, mr J. G. Sillem, in 1941 terecht heeft plaats ge- Zij heeft daarom aan de Kamer voorgesteld ten aanzien van mr Sillem's verzoek om rechtsherstel over te gaan tot de orde van de dag. Op het herhaalde verzoek van de Ka mercommissie om eerherstel voor de Ne derlandse oud-ambassadtur te Moskou, C. Baron van Breugel Douglas, die in 1948 werd ontslagen omda; hdj o.a zwarte roebels zou hebben gesmokkeld, heef: minister Stikker thans geantwoord, dat hij zonder n^der onderzoek geen defini tieve uitspraak kan doen. Vandaar dat het oordeel van de commissie van bij stand voor personeelszaken van de bui tenlandse dienst is gevraagd. De be windsman verzoek: de Kamercommissie, haar notulen aan de andere commissie over te leggen. hadden, dat de plaatselijke afdeling i de t.b.c.-vereniging zich heeft opgeheven en haar werk voortaan op het terrein van het Groene Kruis zal liggen. En hier bij zal het niet blijven. Het hoofdbestuur bogd een vlag aan van de provinciale vereniging. De plaat selijke t.b.c.-vereniging was vertegen woordigd door dokter W. van Wermesker- ken, de heer P. B. Olthoff en zuster Bur ger. Ook toonde de schoolarts, dokter P. C. W. Jongebreur, belangstelling, alsmede een dames-deputatie van het centraal ge nootschap, die een geschenk onder vert aanbood. Verder waren er vertegen woordigers van de Chr. wijkverpleging, het Wit-Gele Kruis, het Rode Kruis, af delingen uit omliggende gemeenten en de Kerken. Dokter Van Kooten wijdde enige woor den aan de nagedachtenis van de heer Valstar, in leven concierge van het wijk- gebouw. Mevr. de wed. Valstar kreeg woorden van dank en een enveloppe inhoud voor de deskundige voortzetting van de taak, die eertijds haar mar voortreffelijke wyze vervulde. Vermelden we nog, dat de heer Boeltjes het Groene-Kruisbestuur een tekende oorkonde aanbood, die het werk en de groei van de afdeling symboliseerde. RIJNS ATERWOUDE Vrijspraak voor aannemers De Haagse rechtbank heeft twee aan nemers uit onze gemeente vrijgesproken. Beiden was ten laste gelegd, dat zij in het begin van 1951 zandmeters zouden hebben bewogen lagere hoeveelheden op de meetbriefjes te vermelden, dan de schippers aanvoerden. De eis tegen hen was zes maanden gevangenisstraf, waar van vier maanden voorwaardelijk. VOORSCHOTEN Burgerlijke stand GEBOREN: Jan, z. v. C. Vesseur en E. M. Kramer, Pauwenstraat 11; Maria, S. Adema en M. van den Berg, Papelaan 70; Maria E., d. v. A. Planje en J. Diepeveen, Oranjeplein 7; Johannes J C. D. van Oosten en A. G. van Sant brink, Raadhuislaan 35; Marinka J. G, r. J. Th. ten Bokkel en M. Overde- Donklaan 31; Willem J., z. v. W. J. Berkhuizen en G van Winkel, Schoolstraat 35; Gerrit W., z. v. W. A cn E. A. Los, Leidseweg 41; Petrus v. P. W. Hooijmans en E. C. Groe- newegen, Elstlaan 2. ONDERTROUWD: W. F. H. Verver, 25 j., Burg. De Kempenaerstraat 9 en P. J. an Klaveren, 23 j., Bijdorpstraat 43; A. C. de Jong, 42 j., Rotterdam en M. Wagensveld, 38 j., Van Kempenstraat 15. GEHUWD: L. J. van Steen, Leidschen- dam en C. J. van Leeuwen, Leidseweg (adres na huwelijk: Juliana van Stol berglaan 294, Den Haag). OVERLEDEN: S. de Graaf, 70 j., e. v. C Floor, Hyacinthstraat 5. Onderwijsbenoemingen Per 1 Sept. is de heer D. A. Hogenclst, onderwijzer aan de R.K. Jongensschool, benoemd aan de Mariaschool te Scheve- ningen. Per 1 Sept. zijn aan de Jongensschool benoemd dc heren Th. A. Straver te Ursem en A. C Broos te Berkel (N -B.). Geslaagd Geslaagd is te 's-Gravenhage voor het camcn van de M.T.S. electrotechniek de heer Th. J. van Gent alhier. Als corveeërs naar Djakarta Studenten op de „Ruys' weerden zich flink „De studenten hebben zich buitenge woon 'kranig geweerd". Dit bericht is uit Djakarta ontvangen van -kapitein C. C. Goedewyai, ie gwpoerder van de lendepmröni 'uit hê"3iristïuik"ndër' Veertien dichters togen aan het werk, twee gaven hun opdracht terug, elf den proeven in, doch niet van allen werd het werk aanvaard. Van twintig psalmen is de berijming nu aangenomen missie vroeg thans of de synode we opdracht zal geven om voor Richtlijnen zijn volgens de niet rhetorisch zijn en zo dicht mogelijk aansluiten bij de grondtekst Onder leiding van de musicologische adviseur. Adr. C. Schuurman, zo synode Psalm 118. De literaire ad> M. Nijhoff, droeg de psalmen 16 voor, de heer Schuurman zong ze. de sy node zong ze na. Toen ontspon zich discussie. Er was nogal wat critiek op de teksten, vooral literaire critiek. Prof. Smelik dedigde de vervanging van het woord goedheid in liefde in Psalm 118. Hij er op dat men zeer voorzichtig is geweest wat betreft het christologisch perspectief der psalmen: de commissie had niet de christologie der gemeente en evenmin Nieuwtestamentische exegese, maar tekst der Oudtestamentische psalmen berijmen. De heer Schuurman wees er dat tempo en rhythme in 'n komende ge neratie beter moeten worden geleerd. De synode besloot, onder dankbetuiging voor het geleverde werk. de vragen met het werk voort te gaan De synode sprak verder uit dat terkerkelijk contact over de berijming op prijs stelt. Een plan over de financiële en juridische gevolgen van deze berijming zal door het breed moderamen worden uitge- Voorts besloot de synode, op voorstel van het breed moderamen. de classicale vergaderingen te vragen of zij c vrijlaten tot kerkelijk gebruik Nieuwe Vertaling van de Bijbel Statenvertaling advies willen geven. Uit de synode kwamen vele stemmen, pleitten voor een snelle invoering va nieuwe vertaling. Als richtlijn voor het overgaan var belijdend lidmaat van een andere kerk gemeenschap tot de Hervormde Kerk, werd aanvaard, dat aan de lidmaten van Rooms-Katholieke Kerk, de Remon strantse Kerk en de Doopsgezinde Broe derschap alle belijdenisvragen ter beant woording zullen worden voorgelegd. Aan lidmaten van een groot aantal andere kerken zal alleen de derde belijdenis vraag worden verplicht gesteld. Een schrijven van de contact-vergade ring van Herv. (Geref.) onderwijzers bestuursleden van chr. scholen, waa spijt wordt uitgedrukt over de beslissing inzake „Hardegarijp", werd voor kennis geving aangenomen. Dit schrijven brengt geen nieuwe gezichtspunten naar voren De praeses deed mededeling over d« voortgang van het overleg met verschil- Willem Ruys, die onlangs met ongeveer 100 studenten als bedienden naar Indo nesië ver-trok, omdat de Indonesische schepelingen in staking waren. De eerste dagen liep de dienst aan boord natuurlijk wat moeilijk, maar van de vierde dag af had alles een vlot en prettig verloop. De studenten werden in de eetsalon en de keuken bijgestaan door de kappers, de badmester. het kantoor personeel en de jonge dekoffkieren van de Willem Ruys. Het schip kreeg 16 uur oponthoud doordat het kort na het vertrek uit Aden moest terugkeren wegens ziekte van de 4e officier. Van den Engel. Niettemin a-rriveerde het precies op tijd in Dja karta. Op 21 Juli wordt het weer m Rotterdam verwacht. Getracht zal wor den voor de thuisreis wat betaalde cor- veeërs uit de passagiers te charteren, zo dat de studenten enigszins ontlast wor- Ir Albarda commandeur Oranje-Nassau Ir J. W. Albarda, die gisteren is af getreden als lid van de Raad van State, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. wijs. Dit overleg is diepgaand en hoop vol voor een beter begrip voor de ver schillende standpunten. Ook met de stel lers van dit schrijven hoopt men in contact te komen. Van de classicale ver gaderingen van Gorinchem en Gouda waren brieven binnengekomen van ge lijke strekking. Ook deze brieven zullen worden doorgezonden naar de Raad voor Kerk en School. In October zal het moderamen een con ferentie hebben met vertegenwoordigers der organen van bijstand. De volgende Twee lijkjes van pasgeboren kinderen gevonden De Apeldoornse politie heeft gisteren uit het kanaal Hattem-Apeldoorn ter hoogte van de Loobrug het lijkje opge haald van een pasgeboren kind. Het was in bruin papier gewikkeld en met stenen verzwaard. Het onderzoek, door de re cherche ingesteld, heeft tot nu toe nog geen resultaat gehad. In de namiddag werd een tweede kin derlijkje ontdekt in een woning te Hoen- derlo. Het bleek dat het reeds ruim een week geleden in een kast was opgebor gen. Naar aanleiding hiervan is de 20- jarige ongehuwde moeder mej. H. S. aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. benoemingen werden gedaan: in de - missie voor het hoger onderwijs prof. dr B. A. van Groningen te Leiden; in raad voor Kerk en Overheid ds C. E. Voorthuysen te Breda; in de raad Kerk en Israël ds G. de Ru te Rotterdam; in de Alg. Diaconale Raad J. T. van Wijhe te Zwolle en A. J. Gijsbers te Gorinchem; in de raad voor Kerk en Theologie prof. dr J. Lindeboom te Groningen; in de raad voor Kerk en School prof. dr M. A. Beek te Amsterdam. Des avonds werd het H Avondmaal ge vierd onder leiding van dr K. H. E. Gra- vemeyer en de pastor loci, ds K. Koop- mans. (Persbureau der Ned. Herv. Kerk. Ds P. de Bruijn vannacht overleden Gisternacht is ds P. de Bruijn, Ned. Her vormd predikant te Driebergen, plotse ling overleden in de leeftijd van 63 jaar. Hij is voor en in de oorlog praeses ge weest van de Algemene Synode. Ds De Bruijn studeerde in Utrecht en werd in 1912 predikant in Nieuwkoop. In 1915 vertrok hij naar Westmaas, in 1919 naar Aalsmeer. Sinds 1925 stond hij iu de gemeente Driebergen. Hy had Zondag nog een kerkdienst ge leid en gisteren de vergadering van predi kanten van de ring Rhenen bijgewoond. Met ds De Bruin is een zeer bekend fi guur in het Hervormde kerkelijke leven heengegaan. Met grote toewijding heeft hij de functie van president der Algemene Synode vervuld, ook toen vanwege de bezetting in de oorlogsjaren veel van hem werd gevergd. Op krachtige wijze heeft hij zich verzet tegen het optreden van de bezetters. Na de oorlog trok hij zich uit het synodewerk terug, omdat hij zich weer geheel wilde wijden aan het pas torale werk. Hij had nog wel zitting in verscheidene synodale commissies. De grote hitte in de wereld Londense vrouwen in de rij voor bontjassen In het Oosten van de Ver. Staten is de hitte, als gevolg waarvan tenminste 169 personen het leven hebben ver loren, afgenomen. Onweersbuien heb ben afkoeling gebracht en in Washing ton daalde de temperatuur van 24 tot 20 graden Celsius. In Europa blijft het warm. In Rome zijn temperaturen van 35 graden en in Basel temperaturen van 34 graden Celsius gemeten. In Kopenhagen was het wat koeler. Daar bereikte het kwik slechts 23 graden. In Duitsland steeg de temperatuur langs de Rijn en de Main tot boven 30 graden. In Londen is Maandag de zomer- uitoerkoop begonnen. In de hitte ston den vrouwen urenlang in de rij om., bontjassen en andere winterkleding te kopen. Laatste zes leden van de Kamer benoemd Na loting door het Centraal Stembu reau zijn verkozen verklaard om zitting te nemen in de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. uit dertien candidaten de vol gende personen: ir S. A. Posthumus (thans reeds lid); F. J. Goedhart (thans lid; J. J. A. Berger; mr Th. J. A. M. Van Lier; mevr. A. C PloegPloeg (thans lid) en de heer C. Egas. Nieuwe verschijningen in de Kamer zyn dus de heren Jan J. A. Berger, C. Egas en mr Van Lier. Jan J. A. Berger werd 18 September 1918 geboren en is secretaris van het N.V.V. en lid van de Sociaal Economi sche Raad. Cornells Egas, Fries van geboorte, is landbouwkundig medewerker vay de ,Dr Wiardi Beekman stichting' en organisa tor en agrarische propagandist voor de P.v.d.A. Mr Theo Johan Antoine Marie van Lier is directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Nijmegen en vice-voorzit ter van de R.K. werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid. Cor van der Lugt Melsert 70 jaar Vrydag a s. hoopt de acteur Cor van der Lugt Melsert zyn zeventigste ver jaardag te vieren. dooi G. J. Peelen "P\E NEDERLANDSE POSTZEGEL viert zijn 100-jarig bestaan. Thans zijn verschenen de herdenkingszegels ter ere van dit feit. Ook werd in de Jaarbeurs te Utrecht de ITEP geopend, de grote „Internationale Tentoonstelling Eeuwfeest Postzegels". Uit alle delen der wereld zijn de inzendingen samengestroomd, van koningen en staatshoofden, beroemde curiositeiten, en indrukwekkende complete collecties, die alleen al de moeite lonen om een reisje naar Utrecht te maken, maar er is veel meer wat een bezoek wettigt aan deze leerzame demonstratie. Ook voor niet-verzamelaars, omdat niet! de kille betonnen huizenblokken alleen aan de postzegel, maar ook aan van moderne stad. alle facetten van het huidige P.T.T -wezen /"GELIJKTIJDIG met ons, vieren ook aandacht geschonken wordt. Men ziet erl Luxemburg en Vaticaanstad hun Jubi- de eerste post zegels i 1852 de spronkelijke platen herdruk ken, maar men ziet ook 'n mo dern postrytuig vol bedrijf. Hier verzamelaar of niet, volop te zien en te leren. Het viertal Ne derlandse zegels staat in het te ken van de 100- jarige post en telegraaf, onder het motto: hoe het was, De oude houten te legraafpalen en de moderne ra- diomasten: de gezapige sfeer in een dro merig stadje, waar stille trapgeveltjes stille grachtjes toekeken, ais de post een praatje, breedvoerig zijn brief de jonge dame ter hand stelde, èn de post van nu, de man die met beladen tas portiek-op portiek-af jaagt, leum. Andere landen, die minder lang da kat uit de boom keken, na het Engelse experiment van 1840, gingen ons voor. Een enkel land dat na Nederland tot de invoering van postzegels overging, zal ons nog volgen. Het is wel interessant juist vandaag eens te vergelijken en na te gaan hoe andere landen hun jubileumserie tot stand brachten. Het ligt voor de hand dat men steeds terugkerende motieven vindt; óf een vergelijking van het postvervoer 100 jaar geleden en nu, óf een reprise van de eerste zegel. Ik deed een greep uit het overvloedige materiaal, om U een duide lijk beeld te kunnen geven. Luxemburg legde ze eenvoudig naast elkaar: het eerste zegeltje van 1852, met onze Wil lem III, hun groothertog, en de groot hertogin Charlotte van nu (afb. 1). Frank rijk deed het origineler, maar onprac- tischer in de onhandelbare strip van 4 zegels onder elkaar, bovenaan de twee eerste ongetande Cereskopjes van 1849, een verklarend tussenschrift, en onder aan een tweetal getande Mariannes van nu. Barbados (afb. 2) kreeg gelijk met ons zijn eerste zegels. WfE zien het oudste zegeltje geflankeerd door het portret van George VI. en Vaticaanstad laat ons naast de post- diligence van 1852, het eerste zegeltje van de Kerkelijke staat zien, met de „sleute len des hemelrijks" van Petrus (het wa pen der Pausen) (afb. 3). Datzelfde post koetsmotief zien we by Zwitserland (afb. 4). Baden, Franse zone van Duitsland, afb. 8), naast de huidige postautobus (afb. 7) en Denemarken (afb. 10). Oost-Dults- land laat de oude 1 Kreuzer van Beyeren 1849 onder de loupe zien (afb. 12) en Ita lië, Oostenrijk. Canada en België her drukken hun oudste zegel in een min of meer geslaagde omlijsting met data en waardecijfer (resp. afb. 6, 9. 11 en 14). Australië, dat thans voor het gehele ge bied dezelfde zegels in gebruik heeft, had in 1850 nog voor elk landsdeel: Victoria. Nieuw Zuid-Wales, Queensland enz. eigen zegels. Voor het eeuwfeestzegel van Australië heeft men daarom eenvoudig het eerste zegel van N.Z. Wales en Vic toria verenigd herdrukt (afb. 5). Moe hoe verschillend dus ook de wjjs- es. ze zingen allemaal hetzelfde lied: .Onze postzegels z*)n honderd jaar ge worden!"

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5