Koninklijk Paar dineerde aan boord van de Vanguard Ministers feliciteerden N.O. Polder Serrarens verlaat na 32 jaar 't Int. Chr. Vakverbond Synode sprak zich uit over de huwelijksvragen Toch is het zo 2 WOENSDAG 2 JULI 1952 Koil bezoek aan Rotterdam Sir George Creasy, die het Prinselijk gezin in '40 naar Engeland bracht, trad op als gastheer Aan boord van het Engelse slagschip Vanguard, dat deze week aan de Wil- helminakade te Rotterdam gemeerd ligt, hebben Koningin Juliana en Prins Bern- hard gistermiddag op uitnodiging van Sir George Creasy, bevelhebber .van de Britse thuisvloot een diner gebruikt. De admiraal stond ter verwelkoming aan de valreep, toen even voor half acht de koninklijke gasten arriveerden. De Koningin droeg een zwarte tulen avond robe met een boa van witte struisveren, de Prins was gekleed in admiraalsuni form. Het gevolg van Koningin en Prins be stond uit JkvT. C. E B. Roëll, luitenant ter zee 1ste kl. J. G. Stegeman en luite nant ter zee 1ste kl A. F- Eibers- Toen de hoge gasten het schip betra den snerpten de bootsmansfluitjes, ter wijl een ongewapende erewacht stond aangetreden. Hartelijk begroette Sir George Creasy Koningin en Prins, die hij reeds kent uit de oorlogsdagen van Mei 1940, toen hij voor een veilig gelei de naar Engeland zorg droeg. Voor het diner waren behalve het Koninklijk Paar nog 24 hoge gasten ge nodigd, onder wie mr D. U. Stikker, mi nister van Buitenlandse Zaken, ir C, Staf. minister van Oorlog en Marine, vlce-admiraal b-d. H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, en Sir Ne ville Butler, de Britse ambassadeur, allen vergezeld van hun dames. Het diner v/erd gebruikt in de eetsalon van de admiraal- In deze zaal heeft ook de Engelse Koninklijke Familie de maal- Millioenenvloed stroomt in schatkist Honderddertig millioen boven raming De rijksmiddelen hebben over Mei j.l. 548 millioen opgebracht of een honderd dertig millioen gulden meer dan de ra ming, tegen vorig jaar 517,5 millioen en vorige maand ƒ493 millioen. Daar er aan kohierbelastingen ƒ239,2 millioen ontvangen werd en er 135,9 min op kohier gebracht is, daalde het nog in te vorderen bedrag met 103,3 min tot 1033,8 min. De kohierbelasting van de vennootschapsbelasting daalde met 16,2 min tot 689.6 min, doordat de mogelijkheid geopend is, de voorlo pige aanslagen te verminderen. Aan omzetbelasting werd slechts 105 min ontvangen tegen vorig jaar 125,5 min ondanks de tariefsverhoging, welke te niet gedaan is door teruglopende afzet. De opbrengst der afzonderlijke belas tingen was in millioenen guldens: inkom sten 113,2 (107,7), vermogen 8,9 (10,7), vennootcsh. 91,6 (21,7), grond 4 (2,9), personeel 9.2 (8.1), ondern. 12,1 (29,2), loon 54,2 (55,1), dividend 7,5 (3), com missarissen 0,4 (0,4), verevening 23,1 (25,6), invoer 40,4 (41,3), gedistilleerd 8,9 (8.4), bier 2 (2,2), suiker 7,6 (10), tabak 28,1 (24,6), omzet 105 (125,5), zegel 3,5 (2.5), registratie 3,6 (4,3), successie 7,7 (6.8). motorr. 8.4 (6,7), V.A.B. 5,7 (6,8), verm.heff. ineens 1,1 (1). tijden gebruikt tijdens de reis naar Zuid-Afrika. Langs de route, die de hofauto door de stad volgden, had menige Rotterdam mer post gevat, hoewel dit Koninklijke bezoek aan de Britse oorlogsbodem een intiem karakter droeg. Vergoeding oorlogsschade verpleeginrichtingen Blijkens de St.Crt. van 1 Juli wordt aan verpleeginrichtingen die oorlogsschade hebben geleden, door het Rijk voor gebou wen en inventarissen hoogstens 65 pro cent bijgedragen van de goedgekeurde, sobere herbouw-, herstel- of wederaan- schaffingskosten. Voor .sociale gebouwen" kan 50 pet van de herbouwkosten en 65 pet va herstelkosten worden vergoed. Chefarine „4" doet wonderen TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 T ABLETTEN F 0.75 Clandestiene zenders opgespoord In Den Haag en in Staphorst De opsporingsdienst van PTT heeft in samenwerking met de gemeente- en rijks politie weer twee clandestiene zenders in beslag genomen. Zaterdag werd in Den Haag aan de Duinlaan de clandestiene omroepzender „Seinpost", die werkte op 40 m, gesnapt en in Staphorst Zondag de zender CPQ 08, werkende op 245 m. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige A. S. in Den Haag en de 17-jarige J. B. en de 18-jarige B. B. in Staphorst. KAPITEIN W. MUDDE heeft gis teren wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd na 31 dienst jaren afscheid genomen als gezagvoerder van de Batavier II van rederij Wm H. Müller en Co N.V. in de Noordoostpolder den verzwolgen, met een capaciteit die jarig bestaan. Immers, nadat i prille leven in deze polder v~- met de werkzaamheden v~ leg en het onderwater-werk aan toekom stige kanalen, dorpen en wegen, viel de polder droog in Juli 1942. Dat droogval len was te danken aan drie gèmalen die 1400 miUioen kubieke meter water had- Zwanenzang in Haagse Dierentuin Communistische organisatie telt ongeveer tachtig millioen leden (Van een onzer verslaggevers) VANMORGEN werd in de Haagse Dierentuin het elfde congres van het Internationaal Chr. Vakverbond (I.C.V.) geopend met een rede van de voorzitter, de heer Gaston Tessier. De secretaris-generaal, de heer P. J. S. Serrarens, bood voor de laatste maal zijn verslag aan, want hij heeft zijn functie bij het I.C.V. neergelegd. Aan de eerste zitting gingen afzonderlijke wijdingsdiensten voor de Protestantse en de R.K. afgevaardigden vooraf. De eersten kwamen daartoe bijeen in de Goede Vrijdagkapel, waar ds H. J. Groenewegen, Ned. Hervormd predikant in Den Haag, de dienst leidde. „De Chr. vakbeweging heeft een bood schap voor de wereld. Zij zegt, dat de eenheid, waarnaar de mensheid min of meer verward en angstig streeft slechts in en door de Waarheid te vinden is," zei voorzitter Tessier (Frankrijk) in zijn openingswoord. De heer Tessier schetste de innerlijke en uiterlijke groei van het I.C.V. sedert de oprichting van deze organisatie in 1920 in „De Witte Brug" in Den Haag. Dat nu weer in deze plaats vergaderd wordt, hangt samen met het heengaan van de heer Serrarens. die hier 32 jaar geleden tot secretaris gekozen werd. Spr. dankte de secretaris-generaal voor zijn trouwe arbeid. 't Rode crevaar De heer Serrarens bood zijn verslag over de activiteiten van het I.C.V. sedert het congres van Lyon in 1949 aan met een rede, waarin hij een overzicht gaf van de situatie in de wereld. Hij wees op het rode gevaar, dat ook op vakver- enigingsgebied dreigt. Het communisti sche Wereldvakverbond telt 80 millioen leden en helaas zijn niet alleen in Rus land en de satellietstaten, maar ook in Frankrijk en Italië grote vakcentralen hierbij aangesloten. Het I.C.V. draagt een grote verant woordelijkheid, daar het de enige Chr. organisatie is die consultatieve bevoegd heid heeft in de Economische en Sociale Raad van de Ver. Naties. Het congres zal zich bezinnen op de mogelijkheden van grotere activiteit in dit opzicht. Als opvolger van de heer Serra rens heeft het bestuur aan het con gres voorgesteld de heer A. van Is- tendael (België), die reeds vijf jaar adjunct-secretaris generaal is. Vanmiddag begon het congres behandeling van het vraagstuk der mede zeggenschap. Hierover zijn drie rappor ten ter tafeL In het eerste, dat is samen gesteld door de heer C. J. van Mastrigt (C.N.V.) wordt de rechtsgrond van de vraag om medezeggenschap beschreven. Te verwachten is, dat het congres in zijn slotzitting over dit punt lutie zal aannemen, evenals kwestie van de samenwerking met het Intern. Verbond van Vrije Vakvereni gingen. (Advertentie) elf met water gevulde huizen, binnen de tijd van een minuut. Bij de bevrijding was iets minder dan de helft van de polder in cultuur ge bracht. Thans is bijna de gehele polder in bedrijf: er is 96 pet zeer vruchtbare grond. Op de andere 4 pet zijn bossen geplant. In de hoofdplaats van de polder, Em- meloord (in de toekomst 10.000 inwoners) heeft minister Wemmers vanmorgen de viering ingeleid met een rede, waarin hij de felicitaties van de regering over bracht. Ook minister Beel was aanwezig. Drie jaar geëist Moeder wilde baby met lysol vergiftigen Tegen de 37-jarige vrouw E. J. D. Van den B. uit Amsterdam, die een scheut lysol had gedaan in een pannetje met pap, bestemd voor haar nauwelijks zes maanden oude baby, is gisteren de Amsterdamse rechtbank drie jaar ge vangenisstraf geëist. De vrouw gaf niets om het kind er wilde er zich van ontdoen. In het psy chiatrisch rapport wordt zij „enigszins verminderd toerekenbaar" genoemd. Zij had de pap voor het kind in de keuken neergezet en was vroeg naar bed gegaan, waarna de vader de zuigfles had gevuld. De baby. een jongetje, dronk echter maar de helft van de pap op en begon te hui len. Het kind werd in het ziekenhuis opgenomen, maar bleek geen ernstige na delige gevolgen van de lysol te hebben ondervonden. Franse grijsaard roeide over bet Kanaal Niet iedere grijsaard zit met de hitte amechtig terneer, alle hoop ge vestigd op een „ijsje". Althans zeker niet de 72-jarige Fransman Georges Adam. H\j is op zijn oude dag in een roeibootje het Kanaal overgestoken, welk traject precies 6 uur en 25 mi nuten duurde. De temperatuur was in Frankrijk gestegen tot ver over de 90 graden F., maar toen onze Georges Adam in Engeland voet aan wal zette, bleek het daar niet veel koeler te zijn. Georges Adam ging een uurtje zitten uitblazen en aanvaardde toen blij moedig de terugtocht in zijn bootje. Helaas werd de start voor de terug tocht enigzins vertraagd, doordat zijn skiff vlak na het vertrek kapseisde. De roeier werd uit het water gevist, hij trok een droge pantalon aan, en zette de terugreis naar Frankrijk Lijvig rapport uit Ned. Herv. Kerk Dr K. H. E. Gravemeyer nam afscheid voor zijn vertrek naar Zuid-Afrika BRACHT MAANDAG de commissie Psalmberijming het resultaat van jarenlange arbeid ter tafel op de generale synode der Ned. Hervormde Kerk, gisteren deed de commissie die moest rapporteren over het huwelijk, al niet anders. Bovendien bracht dr K. H. E. Gravemeyer, alvorens naar Zuid-Afrika te vertrekken, verslag uit van zijn reis die hij daarheen enkele maanden geleden maakte. De praeses, ds J. R. Wolfensberger, herdacht het plotseling overlijden van ds P. de Bruijn uit Driebergen, die in de moeilijke jaren van de bezetting president was van de Algemene Synode. „Wij zijn allen doordrongen van het feit dat hij met heel zijn hart de kerk heeft gediend", zei de Synodepraeses over ds De Bruijn. „Hij heeft in de bezetting en daarna met heel zijn wezen hardnek kig volgehouden aan de lijn, die uitmond de in de Nieuwe Kerkorde." Hel huwelijk Nieuwe fabriek I.B.M. in Amsterdam geopend Het gebouw van de Internationale Be- drijfsmachine Maatschappij aan de Kost- verlorenkade in Amsterdam, waar in totaal 500 personen werk vinden, is giste ren officieel geopend. Het bedrijf is in 1950 met 10 man personeel begonnen als dochteronderneming van het Wereld concern I.B.M. Dit jaar zal bij 110 fabrie ken en andere leveranciers reeds voor f 4 millioen aan orders worden geplaatst. Binnenkort begint men met de fabricage van tijdcontrdle-apparaten. (Advertentie) Voor de behandeling van het rapport over het burgerlijk en kerkelijk huwelijk verschenen de commissieleden prof. dr H. de Vos, ds H. Witvliet en dr P. J. F. Du- puis ter Synode. Het rapport werd uit gebracht op verzoek van de synode van 1947, die een brede voorlichting nodig achtte over de huwelijksvragen, die toen aan de orde waren naar aanleiding van vragen over huwelijksinzegening na echt. scheiding. Het zeer lijvige rapport omvat vyf hoofdstukken: de Synode behandelt het per hoofdstuk. Eerst kwam de Bijbelse fundering het huwelijk aan de orde. Het rapport stelt dat het huwelijk naar Bijbels besef blijvend en onontbindbaar is. Man en vrouw dragen een blijvende verantwoor delijkheid voor elkaar. Al vindt het rapport bij Paulus geen steun om het huwelijk tot sacrament te verheffen, wel geeft h\j aan, dat het hu welijk een heilige orde is. De verhouding tussen man en vrouw in het huwelijk wordt gezien in het licht van de verhou ding van Christus tot Zijn gemeente. Het onderdanig zijn van de gemeente aan Christus heeft niets te maken met slaafse onderworpenheid. Het is dienen in liefde. Men moet voorzichtig zijn met de be wering, dat de apostel de suprematie van de man ten koste van de vrouw door voert, aldus het rapport. De discussie over dit gedeelte bracht aan het licht, dat de Synode zeer dank baar is voor dit boekwerk, dat een Bij bels antwoord wil geven op de huidige huwelijksnood. Toch kon de Synode zich niet verenigen met de visie van het rap port, alsof alle onderdanigheid van de vrouw aan de man in bijbels licht ver worpen dient te worden. De Synode aanvaardde met rui me meerderheid het voorstel om uit te drukken, dat naast de weder kerigheid in het diénen tussen man en vrouw, aan de man een eigen ver antwoordelijkheid blijft voor zijn vrouw in zorg en bijstand; dat de man zijn gezag in het huwelijk ver werkelijkt in het dienen. Op deze wijze is de man hoofd der vrouw en van zijn gezin. Deze bijbel se grondslag, zo besloot -de Synode, heeft ook betekenis voor de regelen van de burgerlijke wetgeving. Met hoofdstuk II, dat een beschrijvend overzicht geeft van de praktijk der hu welijksverhouding in de Kerk, ging de Synode accoord. Hoofdstuk III handelt over het huwe lijk in deze tijd. Hierin wordt gesproken over 'het gebruik van voorbehoedmidde len in het huwelijksleven. Het rapport stelt, dat er geen principieel verschil Is tussen de periodieke onthouding en het gebruik van chemische en mechanische middelen. De coitus mag niet alleen in verband met de procreatie gezien worden, maar ook als vreugde in zichzelf. Na brede discussie en toelichting van dr Du- puis werd dit hoofdstuk met één stem tegen aanvaard. Hoofdstuk IV over de taak van over heid en Kerk werd aanvaard. 1 Echtscheiding Hoofdstuk V over echtscheiding en be vestiging van het tweede huwelijk na echtscheiding behandelt de oorspronke lijke vraag van de Synode in 1947. De Sy node besloot, dat in het algemeen tegen een dergelijke kerkelijke bevestiging geen bezwaar gemaakt behoeft te worden, als de andere echtgenoot reeds getrouwd dan wel overleden is. Doen zich naar het oor deel van de kerkeraad andere omstandig heden voor, waardoor hij het als een zaak van pastorale zorg ziet om In een kerkelijke bevestiging toe te stemmen, dan zal hij advies hebben te vragen bij een door de Generale Synode aan te wij zen orgaan. Verder stelt het rapport be treffende de echtscheidingswetgeving, dat echtscheiding door onderlinge toestem- Iming ontoelaatbaar is, dat de Overheid Van het erf van School en Kerk slechts echtscheiding moet toelaten bij grondige ontwrichting van het huwelijk. Het instituut scheiding tussen tafel bed dient te worden gehandhaafd. Ook dit werd door de Synode aanvaard. De Synode nam het rapport in zijn geheel aan. Het zal worden gepubliceerd. Verslag dr Gravemeyer Dr Gravemeyer, die zijn reis Zuid-Afrika deze winter mede maakte in opdracht van de Synode, vroeg om goed perscontact, contact op het gebied van de theologische studie, hulp bij het zoeken naar verantwoorde Prot. kerk bouw, uitwisseling veui studenten en pro fessoren. Zal dr Gravemeyer straks als emigran- tendominee In Zuid-Afrika zijn werk kunnen doen, dan moeten de emigranten in Nederland goed worden voorbereid. De status van algemeen gedelegeerde der Hervormde Kerk zal hem veel kunnen helpen, maar hij zal van zijn opdrachten hier ontheven moeten worden om een nieuwe te ontvangen. De Synode besloot in de verzoeken van dr Gravemeyer toe te stemmen. Gelden zullen verzameld worden om namens de Hervormde Kerk een Avondmaalsstel aan de Ned. Herv. gemeente van Potchef- stroom aan te bieden t.g.v. het eeuwfeest van de bevestiging van ds D. van der Hoff aldaar. Nu dr Gravemeyer de Sy node verlaat, dankte de praeses hem voor de arbeid in de Kerk. Hij heeft soms won derlijke dingen mogen bereiken. (Pers bureau der Ned. Herv. Kerk). Staphorster ruilverkaveling kostte 6 millioen De vele ruilverkavelingswerken. die sinds 1927 in de gemeente Staphorst in uitvoering zijn geweest, zijn thans offi cieel geëindigd. De werken omvatten 11.500 ha van de 14.000 ha tellende ge meente. De totale kosten van deze ruil verkaveling hebben ongeveer 6 millioen bedragen. Advertentie) Beroepin gsweric Ned. Herv. Kerk iroepen: te Stad aan 't Haring vliet H. N. van Hensbergen te Schalk wijk; te Beemster (toez.) A. Faber te Boxum. ...ingenomen: naar Apeldoorn en Het Loo (10e pred.pl.) dr F. de Graaff te Well en Ammerzoden. d a n k t: voor Veendam (vac.-J. L. Meesters) A. Mol te Wons. Geref. Kerken iroepen: te Capelle a. d. IJssel drs O. Jager, prop. te Delft; te Emmer- Compascuum cand. A. Nagelkerke te Wolphaartsdijk. Beroepbaar: ds G. Th. Rothuizen, vlootpredikant te Den Helder, zal gaarne m.i.v. 13 Juli een beroep overwegen, gezien zijn dienstverband op 1 November eindigt. Adres: Binnenhaven 58, Den Hel der (12—31 Juli Duinw:g 72, Oostkapelle) Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Zaamslag cand. H. C. v d. Ent te Barendrecht en ds J. van Doorn te Ermelo. Beroepen: te Werkendam cand. H. C. v. d. Ent te Barendrecht. Geref. Gemeenten Tweetal: te Ridderkerk D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen en cand. W. Hage te Den Haag. Beroepen: te Giessendam, Rilland- Bath, Tricht en Vlaardingen .cand. Hage te Den Haag. Evang. Luth. Kerk Beroepen: te Amsterdam (vac.-G. J. Duyvendak) dr G. J. Lindijer te Dor drecht. Prof. dr J. C. Hoekendijk Dr J. C. Hoekendijk, wiens benoeming tot hoogleraar te Utrecht vanwege de Ned. Herv. Kerk wij meldden, zoon van de indertijd bekende predikant der Vrije Evang. Gemeenten, ds C. J. Hoekendijk. Hij is in Garoet (Indonesië) geboren en was aanvankelijk bestemd voor de zendingsdienst. De oorlog verhin derde hem echter in dienst te treden. Daarom bleef hij secr. van de N.C.S V. Toen deze studentenorganisatie werd op geheven, werd ds Hoekendijk studenten- predikant in algemene dienst. In de oor log had hij Joodse kinderen in zijn huis te Utrecht. Als gevolg hiervan moest hij onderduiken. De regering riep hem Londen, als vlootpredikant, maar op weg daarheen bleef hij in Zwitserland. Hij beidde er op het bureau van de Wereld federatie van Studenten. Daarna ging hij als zendingsconsul naar Australië Nieuw-Guinea. In 1946 repatrieerde hij. Hij werd secretaris van de Ned. Zendings raad, maakte buitenlandse reizen, werd docent aan de zendingshogeschool Oegstgeest en promoveerde in 1948. Kort daarop werd hij benoemd bij de Wereld raad van Kerken te Genève. Verdere restauratie Grote Kerk te Naarden Voor de verdere restauratie van c Grote Kerk te Naarden zal het Rijk et subsidie verlenen tot 50 procent van kosten, mits de gemeente Naarden 15 pet bijdraagt. De raad van Naarden besloot dit te doen. De restauratie heeft reeds tonnen gekost. Moeilijkheden bij beroepingswerk in Amsterdam opgelost De gerezen moeilijkheden bij het be roepen van een predikant in de Evang. Luth. gemeente van Amsterdam in de vacature ds G. J. Duyvendak zijn nu opgelost door het beroepen van de vrij zinnige dr G. J. Lindijer uit Dordrecht. Door verscheidene acties in de gemeente, bedoeld om een andere vrijzinnige can- didaat, ds C. H. Brandt uit Haarlem, te verkiezen, was herhaalde malen her stemming noodzakelijk. Prof. C. W. Mönnich gewoon hoogleraar en W. van Amsterdam stellen voor te benoemen tot gewoon hoogleraar in de geschiedenis der leerstellingen van de Christelijke godsdienst en wijsgerige in leiding tot de Godgeleerdheid aan de gemeentelijke universiteit prof. dr C. W. Mönnich, thans buitengewoon hoogleraar. DE ROXY „Wat is jullie devies DE LUCIFER „Eerst ROXY zien en dan sterven" Jongeman probeerde zijn ex-verloofde te wurgen In Rotterdam is gisteren tien maai den geëist tegen de 24-jarige maitroos van de binnenvaart T. A. van der H. aldaar, die tijdens de Kerstdagen zijn vroegere verloofde, de 18-jarige brug wachtersdochter M. Duits, op haar slaap kamer getracht had te wurgen, na enige cafe's te hebben bezocht. Luchtmachtkrijgsraad op komst De chef van de luchtmachtstaf heeft by Kon. Besluit de bevoegdheid gekre gen een luchtmachtkrijgsraad te benoe men en militairen die onder zijn bevelen staan naar die krijgsraad te verwijzen. De chefs van de generale staf er marinestaf bezaten een dergelijke be voegdheid reeds. Het lied der aethergolven DONDERDAG 3 JULI 1952. HILVERSUM I (402 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.1S Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Grat- huisvrouw. 940 Gram. 10. weet. ik de kleut 35 „Ik 1.50 Voor :ers. -11.00 Concert. 1.1.30 „Ridders itijn". 1150 Gram. 12.00 Orgel. 12.25 „In 't spionnetje". 12.33 Gram. 1.00 Nieu>— 13.15 Gram. 1 30 Lichte muziek. 2.10 „Maj< Frans", hoorspel. 3.00 Voor de zieken. 4.00 „Van vier tot vijf". 5 00 Voor de Jeugd. 5 30 Gram. 5.45 RegeririgsuitzendingDrs. Jac Zwier „Van Batavia tot Groot-Djakarta" 6 00 Nieuws. 6 15 Sportproblemen. 6 25 Ten niskampioenschappen Wimbledon. 6.35 Lichti muziek. 6 55 Militaire causerie. 7.05 Lichte muziek. 7.25 Gesproken brief uit Londen. 7 30 Gi .- 7.40 Rubriek van kunst i solister ïzlek. 10.10 Gram. 1030 Enkele dagen later was de ketel gemonteerd rent te gaan er was immers al iets uitgelekt zwaar en op een wenk van Reising, die vol spanning en Jan had ongetwijfeld al prachtige aanbiedm- op het werk had toegezien en de nodige wenken gen gehad dan zou dit een geduchte tegenslag had gegeven, werden de vuren aangelegd. zijn. Dat moest in ieder geval voorkomen wor- Van der Ham zelf was ook gekomen om getuige den. Hij was bereid te betalen, wat mogelijk was. te zijn van hét grote ogenblik. De avond te voren Toen de koffie binnengebracht was en Jan een had Jan hem z'n vinding op papier verklaard en sigaar opgestoken had hij rookte nu sinds kort volgens de andere ingenieurs klopte alles precies. zei de fabrikant: „Laat ik meteen maar eens De proef kon eigenlijk niet mislukken, maar ja, van wal steken, Jan, want om je eerlijk de waar- je kon toch nooit weten. Een kleinigheid kon soms heid te zeggen: ik heb er een bedoeling mee, dat Jan zweeg maarden toen het werk van jaren weer ongedaan maken. ik je hier liet komen. Ik wil je onder vier ogen Reising keek de ander verwonderd aan. „Laat ik je vertellen Reising, dat ik vertrou wen in je heb. Trouwens, dat heb ik je al ge toond, toen ik je onmiddellijk een betrekking aan bood en je in de gelegenheid stelde om rustig je uitvinding te voltooien. Je bent me sympathiek, maar ik ben natuurlijk ook zakenman. Ik hoef er niet omheen te draaien om je te vertellen, dat je vinding van zeer grote betekenis zal zijn voor de bouw van stoommachines. Men zegt wel Reising zelf was vol vertrouwen. Hij voelde, dat hij 33 Jan zuchtte. „Kind, dat moet je niet opvatten, dat komt allemaal wel vanzelf in orde. Ik zal je bij diverse mensen wel introduceren. Je zult zien, dat het wel mee zal vallen." „Ik hoop het. Maar ik zou toch wel graag een hok met kippen willen hebben. Eigen eieren sma ken veel lekkerder dan wanneer je ze moet ko pen in zweeg scheid nam, leek het wel, of er iets verkild was tussen hen beiden. Op het balcon van de laatste wagen zag hij het frele figuurtje, dat eenzaam op het stationnetje achterbleef, na, tot de tram door een bocht ging en hij het uit het oog ver loor. Toen ging hij naar binnen. Hoofdstuk 10. In de grote machinefabriek van de fa. Van der Ham klonk het lied van de arbeid. De machines, draaibanken en motoren, snorden en de arbeiders bouwden samen aan nieuwe, vernuftig uitgedach te machines. De crisisjaren hadden hun hoogte- Sunt bereikt, maar Van der Ham had, dank zij de druk et feit dat hij over relaties in de hele wereld nen worden als beschikte, nog volop orders. Verstoorde Jeugdliefde MAARTJE ZELDENRIJK In een apart vertrek grote ketel te bewerken. Er werd gere- paar uur duren, kend en gemeten en van tijd tot tijd bogen ze Met enige teg zich samen over een tekening. Het eindstadium met de fabrikant mee in Reising's uitvinding was bereikt: de naadloze even keek hij achterom, dat de stoommachine uit de tijd is, slagen. Hij was er van overtuigd, dat dat zal nog wel een halve eeuw of langer duren, deze ketel twee keer zo groot zou kun- Het beste bewijs is wel, dat ik een order heb van een groot electriciteitsbedrijf voor de bouw van een nieuwe centrale. Je uitvinding kan daar vooral van pas komen. Verder moet ik binnen je voldoende stoom hebt." twee jaar vijftien zware sneltreiulocomotieven Met enige tegenzin stemde Jan toe en ging bouwen voor Brazilië en ook in die machine kan diens kamer. Nog jouw ketel goede diensten doen. Laten we zake- - de beide andere lijk zijn en kort. Je hebt natuurlijk aanbiedingen „Laten t. twee ingenieurs be- de Van der Ham voor. „Het kan nog wel ketel was geboren in de fabriek, die tot nu toe ingenieurs waren volkomen betrouwbaar en het gehad van m'n concurrenten. Ik heb m'n ogen nooit anders dan gelaste ketels had gemaakt. 1*gj lia» Aa* Jan's gedachten, reeds op de Technische Hoge school in zijn brein opgekomen, waren nu wer- Van der Ham had nog een andere bedoeling, wordt. Ik bied je 20 pet dan het hoogste kelijkheid geworden. Straks zou de ketel gemon- Want nu het grote ogenblik was aangebroken, bod, dat je hebt gehad. Als je wilt, kan vanmid- teerd worden op een stoommachine van het nieuw- dat de uitvinding practisch verwezenlijkt zou wor- dag onmiddellijk na de proefneming het contract ste type en dan zou de proef genomen moeten den, betekende dit voor hem, Van der Ham, de opgemaakt worden. En als je wilt, kun je de worden. Slaagde zij, dan zou dit een omwenteling kans, om er beslag op te leggen. Als Jan het in koopsom onmiddellijk in contanten uitbetaald betekenen in de bouw van locomotieven. zijn hoofd zou krijgen er mee naar een concur- krijgen." Lichte muziek. 44.00 Nieuws. 11.45 Sport. 11.30—12.00 Zang. viool en orgel. HILVERSUM n (298 m). KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Carillonspel. 7.45 Morgengebed. 8.00 uur Nieuws. 845 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 1.1.45 Gram. 11.50 de ziele luistert". 12 03 Lunchconcert. Zonnewijzer. 1.00 Nieuws. 13.20 Gram. Planorecital. NCRV: 2.00 Promenade Orkest en solisten. 2.45 Voor de vrouw. 3.15 Gi 350 Vocale kamermuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 „Strijdlied tussen Leven en Dood" dramatische cantate, 5.00 Voor de Jeugd. 5 30 Gram. 5.40 Voordracht 6.00 Nieuws. 6.15 Vrouwenkoor. 6.40 „Op de Stelling". 6.50 G 7.05 „Levenevragen van allerlei aard en ee pastoraal antwoord". 7.20 Geestelijke liedt ren. 7.40 Radiokrant. 8 00 Nieuws. 8.10 Mari nierskapel. 6.50 Reportage. 9.10 Gramofooi 9.30 „Het Wespennest". 9 55 Buitenlands overzicht 10.15 Twee piano's. 10 45 Avond overdenking. 11.00 Nieuws. 14.15—12.00 Gram. Gev. programma. 1255 Weerberichten. 1 Nieuws. 1.20 Filmprogramma. 1.55 Sport. 2 00 Voor de scholen. 3.10 Sport. 3.40 Hoor- i 'o Sport. 5.00 Voc- J- hobo. 10.30 Wetensch. overzicht. 10 45 Pai lementsoverzlcht. 11.00—11.03 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Parlementsoverzicht. 12.15 Orgel. 12.45 Gev. muziek. 1.30 Concert. 1.45 Voor de kleu ters. 2.00 Schots orkest. 3.00 Lichte muziek 350 Voor de soldaten. 3.4fi Lichte muziek. 4.15 Mrs. Dale's Dagboek. 4.30 Causerie. 4.45 Arbeldersorkest. 5J5 Orgel. 5.30 „BFN Fare well". 6.15 Sport. 6 45 Hoorspel. 7 00 Nieuws en radiojournaal. 7.25 Sport. 7 30 Gev. progv. 8.00 Hoorspel. 8.30 Verzoekprogramma. 9 00 Hoorspel. 9.30 Gev. progr. 10.00 Nieuws. 10.15 15 Orgel. Dansmuziek 11.00 Voordra 14.56—12.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerberichten. 12.34 i Voor de landbouwers. 12.42 Gram. 1.00 N'~_. 2.00 Engelse les. 2.15 Gram. 2.30 3.30 Gram. 4.15 Muzle.' 6.15S Co -- -0 Nieuw- Causerie. 7.50 Filmmuziek. 8 00 Roer- -romme-de-pot. 8.20 Verzoekprogramma 9.00 Voor de vrouw. 9 45 Verzoekprogramma. Nieuws. 10.15 Viool en plano. 10.55—11.00 Nieuws. BRUSSEL 484 m. 12.05 Concert. 1.00 Nieuws. 140. 2.00. 2.30. K) en 3.45 Gram. 5.00 Nieuws. 5.15 Lichte 7.45 Nieuws. 8 00 10.10 Dan FRANKRIJK Nat. Programma, 347 en 21 12.30 Operamuziek. 1.00 uur Nieuws. Operamuziek. 12.00 Nieuws. te~K burgemeester dr W F Berghuis Op 1 September te Vlisslngen h De Ruyter (zet aan de boulevard gebouw van de aart) school worden ge- Gistermiddag heeft prof. dr J. Clay van je gem. universiteit van Amsterdam zijn afscheidscollege gegeven. KERKELIJKE 1 KAMPEN. (Theol. Hogeschoc straat) Geslaagd: cand. ex. W Hoogeveen. A. Reen 1 Ridderkerk. arlink te Laar (Did.). KAMPEN, (Theol. Hogeschool Broeder- weg) Geslaagd: cand. ex. E. R. Postma te Den Haag, prop. ex. mej. H. Deddens te Kampen en J. R. Kamerbeek te Amersfoort. APELDOORN. (Theol. School der Chr. Geref. Kerken) Geslaagd: v0or het can- didaatsexamen H. C, v. d. Ent te Baren drecht. P N. Rlbbers te Apeldoorn en M. Vlletstra te Hoogeveen (zij zijn beroepbaar). Voor het semi-candidaatsexamen slaagden G. J. Buys te Aalsmeer. W. van Heest te Amsterdam. W. de Joode te Apeldoorn. A. Rebel te Rotterdam, H. v. d. Schaaf te Am sterdam. M C. Tanis te Rotterdam. Sj. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 2 Juli. Geslaagd cand. ex. wis- en natuurkunde (I) de heren G Sillem. Lei den, A C van Ginkel, Leiden. M H Neder- hof. Lelden, A J A Janse, Rotterdam, idem (L) mej. N van Schagen, Lelden. Gesl. doet. ex. Geologie de heer D J G Nota, Oegstgeest. Gesl. doet. ex. pharmacie de dames E N Luyendijk (cum laude). Den Haag, C A de Groot. Lelden en B Bertels, Oegstgeest. Gesl. prop. ex. Godgeleerdheid de heren D Drie bergen, Katwijk aan de Rijn. E Zorn, Den Haag en J C Nennie. Den Haag. AMSTERDAM (Gem, Univ.). 1 Juli Ge slaagd: doet Engels: mej R M T M Wltte- veen. mej P van Dalfsen en mej F C de Vries. Amsterdam. GRONINGEN. 1 Juli. Geslaagd: apothe kers-ex. 2c ged. (rectificatie) mej G A Brands. Zuidhorn. J B Quist, Eelderwolde (Gr.); doet. Engels L M J Bettinger. Venlo; cand. ex. geneeskunde dames J Gorter, Gro ningen. F C Porrenga, Zandvoort: heren E H Huizlnga en K D Kunst. Groningen, A Houwing en W D Reitsma, Leeuwarden, J E ter Braak, Irnsum, N Dormaar, Amersfoort, D Th E Marijn. Den Haag. GRONINGEN, 2 Juli Geslaagd: cand, geneeskunde: de dames: E. J. M. Reijnhart, Groningen, E. H. Roorda, Hilversum, de he ren J. Brouwer. St Anna Parochie, S. J. Detmar, Balk, V. A. M. Frencken, Gronin gen, P. M. Moormann, Nijmegen, J. Dam, van der Linden. TEN tijde van Columbus leefden onder bijna alle zeevarende vol ken vele VTeemde verhalen over be staande eilanden, die ver naar het Westen in de Oceaan moesten liggen. Een dier legenden verhaalde van het geheimzinnige Anitillia, waarheen 7 bisschoppen met hun volgelingen waren gevlucht, toen de Moren in de 8ste eeuw het Iberisch schiereiland veroverden. Op dit Anitillia dan, zou den deze bisschoppen 7 steden hebben gesticht, die tot de rijkste der wereld behoorden. Of dit Antillia nu dicht bij Cipangu (Japan) lag, waarvan Marco Polo twee eeuwen eerder had bericht, was niet bekend. Maar dit alles lag zó ver in zee, dat ieder het bevaren van deze kusten een onmogelijkheid toescheen Behalve Columbus. Hij meende, dal Antillia en andere legendarische eilanden op ongeveer 750 mijlen van de Azoren moesten leggen, want in zijn voorstelling was de aarde onge veer de helft kleiner dan de weten schappelijke wereld aannam. Hij be riep zich hierbij op de overgeleverde denkbeelden van de klassieke histori cus en philosoof Posidonhis, die in de 2de eeuw v. Chr. de mening had ver kondigd, dat de kusten van Indië 70.000 stadiën (ongeveer 9500 km, dat is de helft van de werkelijke afstand) ten Westen van Spanje lagen. Toen Columbus door de Spaanse koningin Isabella in de gelegenheid werd gesteld de uitvoerbaarheid van zijn plannen aan een commissie van deskundigen uiteen te zetten, ging het derhalve niet om de vraag of de sche pen misschien halverwege de reis van de aarde zouden afvallen, maar of een zo verre tocht op de oneindige Oceaan, met de gebrekkige uitrusting van die dagen, kans van slagen had De deskundigen, die men in populaire boekjes graag de onmogelijkste stupi diteiten in de mond legt, meenden van niet, wy'l zij het bestaan van de legen darische eilanden betwijfelden en de afstand van Europa tot China te grool achtten om zonder tussenstations te worden overbrugd. Columbus kon deze deskundigen met zijn geringere kennis uiteraard niet overtuigen, doch uiteindelijk won hij, door andere argumenten het pleit bij de Spaanse koningin. Hij kreeg brieven mee voor de Chinese Chan, zeilde uit enontdekte de Caraïbi- sche Archipel. Hoe vast hij vertrouw de, dat deze eilanden onder de Chine se kust lagen, blijkt uit zijn dagboek, waarin hij de Spaanse monarchen ver slag deed van zijn eerste reis: „Maar in ieder geval ben ik vast besloten naar het vasteland te gaan en naar de stad Quinsay (Hang Tsjau, In de Chi nese provincie Tsje Kiang) en de brie ven van Uwe Hoogheden aan de grote Chan aan te bieden, een antwoord daarop te vragen en daarmee huis waarts te keren Verdere bewijzen voor Columbus' vergissing zouden 'e veel plaatsruimte vergen, maar wan neer U zich de Nederlandse Antillen in de Caraïbische Zee herinnert, kunt U daarin nog de naam Antillia onder kennen. Laten we Columbus thans rusten en morgen spreken over de Theems, die eigenlijk een rijrivler van de Rijn is. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4