Leidse Hervormde ambtsdragers verhouding tussen Kerk Prof. Van Niftrik en dr Langman leidden de besprekingen in spraken over de en school Chr. Erkende MIDDENSTANDSCURSUS K. en 0. werkt aan de organisatie van het Leids Juweel Braderie tegelijk met VEBO- „Leidse week" vóór 3 October Sportwedstrijden en feestavond Zwemwedstrijden om de Leidse jeugdkampioenschappen NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 3 WOENSDAG 2 JULI 1952 Kwestie van verschillende kanten belicht In het gebouw van de Ned. Zendingahogeechool werd een vergadering van ambts drager» van de Leidse Hervormde Gemeente gebonden, waarvan het grootste deel In beslag werd genomen door een bespreking over de positie van de Hervormde Kerk Jegens het onderwijs. Deze bespreking werd Ingeleid door prof. dr G. C. van Niftrik, hoogleraar te Amsterdam, en dr H. J. Langman, Hervormd predikant te Amsterdam. Prof. Van Niftrik begon met te zeggen, dat het eerste probleem, waarover het gaat, is: de Christelijkheid van het Chr. onderwijs en het bestaansrecht van de antithese tussen het Christelijk en het openbaar onderwijs. Is het juist om het neutrale openbare en het Christelijke onderwijs zonder meer antithetisch te genover elkaar te stellen, zodat de keuze al bij voorbaat vaststaat? Maar al te veel wordt dit probleem eenzijdig vanuit de historie benaderd en grijpt men terug op waf er in de vorige eeuw is geschied. Op de vraag wat het Christelijk onder wijs Christelijk maakt wordt vaak ge antwoord: de onderwijzer moet een Christen zijn, wiens persoonlijkheid het gehele onderwijs doortrekt. Dat zei ech ter Van den Brugghen ook reeds. Toch wordt hij afgeschilderd als een verrader van het Christelijk onderwijs hoewel men zijn Ideeën heeft overgenomen. Wanneer men echter de persoon van de Christelijke onderwijzer zo in het middelpunt zet, vergeet men. dat dan ook het openbaar onderwijs Christelijk wordt, wanneer daar een Christen-onderwijzer Ook het geven van Bijbel-onderwijs kan niet als kenmerk van de Christelijke school genoemd worden, want een open bare school, waar Bybel-onderwys wordt gegeven, is daarmee nog niet tot een Christelijke school geworden. Men heeft gezegd: De Christelijke schooi is de school, waar de geest Evangelie het gehele onderwijs door trekt. Maar daarmee roept men de ge dachte op aan Christelijk rekenonderwijs enz. en verliest men de onderscheiding van de orde der verzoening en de orde der schepping uit het oog. Dr Kuijper heeft gezegd: De Christe lijke school is het middel om de Christe lijke levensvorm, de Christelijke levens- usantiën, sympathieën en antipathieën over te dragen aan het opgroeiend ge slacht. Dat leek aannemelijk, tot we gin gen inzien, dat gelovigheid iets anders is dan geloof, dat de Christelijke levens- usantien niet samenvallen met het Chris telijk leven der dankbaarheid. Volgens Kuijper bloeit de Christelijke school op uit de Kerk als een organisme. Zo gezien moet er wel een strenge antithese staan tussen het Christelijk en het neu traal onderwijs. Deze Kuijperiaanse structie is echter beantwoord en ver pen in de nieuwe Kerkorde van de Her vormde Kerk. Op deze basis is het niet langer mogelijk zo absolutistisch uit deze antithese te leven. Het tweede probleem is: Hoe denken wij als Hervormden over de staat? Hier komt artikel 36 van de Ned. Geloofsbe lijdenis in het geding. Daarin wordt de neutrale staat verworpen. In feite leven wij echter in een neutrale staat. Wij kun nen niet verwachten, dat de staat op een goede dag Christelijk onderwijs zal gaan geven. Moet de Kerk zich bij die realiteit neerleggen? In ons Kerk-politieke school-politieke handelen zullen wij dat waarschijnlijk allen wel doen. Maar als Kerk moeten we blijven vasthouden de geloofsuitspraak van artikel 36, w In het gaat om een staat, die door zijn handelen het Koninkrijk Gods wil die nen. Doet hij dat niet, dan is het gevolg, dat ons volk wordt een federatie van volksdelen zonder wezenlijke eenheid. In de derde plaats noemde prof. Van Niftrik het probleem van de humaniteit. Dat is niet hetzelfde als het humanisme, de religie van de autonome mens. Onze vaderen van de negentiende eet ten wel positie kiezen tegen de open bare school, die in dienst stond nieuwe religie, het humanisme. Maar het ls toch niet zo, dat deze posities alle tijden vastliggen. Dat de humaniteit de doodgewone menselijkheid, in deze tijd In gevaar is, ziet men buiten de Kerk evengoed en vaak zelfs beter dan in de Kerk. Wij allen, die bij de opvoeding betrok ken zijn, moeten bidden en smeken toch te zien hoe groot het gevaar is. om toch de handen ineen te slaan, mensheid te redden van een restloos verval. Daartoe is nodig, dat er ook by het Christelijk onderwijs verandering komt. Maar al te veel leeft men daar nog uit een verouderde psychologie, anthro pologic en paedagogie, waarbij men Leentjebuur speelt bij de wereldse tenschappen. Het Christelijk en het open baar onderwijs staan in wezen vooi zelfde nood. Daarom moet men zich enigen om nog een beetje humaniteit te redden. Dr Langman Dr Langman, die daarna het woord kreeg, sprak achtereenvolgens i historische achtergrond van de zaak, het actuele gebeuren, dat deze kwestie heeft Familieberichten uit andere bladen VERLOOFD: A Hunnik en C Moedt. V»e- nendaal, A'dam: R L Mllo en J A H van Loon, Nunapeet. BEVALLEN: Mevr, Roiier-Meulenbarg, d, Schiedam; mevr, Vervoort-Bulsirik, d, Su- kamadju, TJlbadek (Ind OVERLEDEN: Ir A E Dinger, m, 84 Heerlen; H E Mulder-de Beet. v, 63 J.. Rot terdam; A Doornen bal-Boa, v, 92 J. Kamc- rlk: W H Borsje-Karetens. v. 49 j. R'dam: 2 van Heukelem-Bleeker. v, 72 J. Soeet; A Spaander, v. 72 J. Volendam: A Donker sloot. m, 77 J. Soeat; H Vogelaar, m, 89 J. BUaksedlJk, P v Hanriquez, m, arte, Oran- opgcroepen (Hardegarijp), en de verkla ring over de verhouding van Kerk en School, die de synode naar aanleiding daarvan heeft aanvaard. Hij wees er op, dat de huidige onder scheiding van openbaar en bijzonder on derwijs niet lets is dat willekeurig ge kozen is, maar dat dit ls het ongewilde en onvermoeide resultaat van een histo rische ontwikkeling. Groen en de zijnen streden aanvankelijk voor de Christelijke overheidsschool. Daarvoor heeft Groen gestreden en de nederlaag geleden door dat hij niet zag, dat de geest van de Franse revolutie veel dieper had doorge werkt dan hij vermoedde. Dat is hem duidelijk geworden door de onderwijs wet van 1837. Toen heeft Groen begrepen dat die wet maar niet een toevallig pro duct van wetgeving was en hij heeft in overeenstemming daarmee zijn houding noodgedwongen veranderd en de bijzon dere Christelijke school als noodoplossing aanvaard, opdat op deze wijze toch nog zo veel mogelijk kinderen van ons volk Christelijk onderwijs zouden ontvangen. Dat is de voorlopige oplossing van het conflict, dat er is in de boezem van ons volk. Als Hervormden, als gelovigen zul len wij moeten zeggen: niet de definitieve oplossing. Het geloof kan geen vrede heb ben met een oplossing, waarbij een groot deel van het volk van Christelijk onder wijs verstoken blijft. Toch is er wel dankbaarheid voor de zegen van het bij zonder Christelijk onderwijs. Uit deze situatie is de spanning gebo- ren, die in het bijzonder leeft in onze Hervormde Kerk de spanning tussen evangelische roeping en apostolische drang enerzijds en dankbaarheid aa andere kant. Het is vooral de raad voor Kerk en school, die middenin deze span ning staat. In de kwestie Hardegarijp deze raad bezweken voor het gevaar v teveel het openbaar onderwijs in het oog te vatten. Men heeft gezegd, dat geen enkele school het monopolie van de op voeding tot ware menselijkheid heeft. Daarbij houdt men echter het verschil tussen het waarachtig mens-zijn ei waarachtig Christen-zijn niet in het oog. Het waarachtig mens-zijn kennen wij al leen door de kennis van de mens Jezus Christus. Het is fout als men zegt, dat het mogelijk is tot waarachtig mens-zijn te vormen bulten het Evangelie om. Het gaat om de eenvoudige gehoorzaamheid aan het Evangelie. Wanneer prof. Van Niftrik hier streeft naar een synthese, dan is dat een kenning van de geloofskennis van Jezus Christus voor de vorming van het kind tot mens. Daaruit is de verontrusting var de vrienden van het Christelijk onder wijs geboren. De verklaring van de synode maakt pen indruk van halfslachtigheid, vai pogen om de kool en de geit te sparen. Tegen elk woord van lof of blaam de ene zijde staat een woord van i dering of afkeuring naar de andere zijde. Het enige wat gezegd kan worden is, dat de Christelijke school voorop staat als er geprezen en de openbare als er gelaakt wordt. Maar op het beslissende ogenblik wordt niet uitgesproken, dat de synode de voorkeur geeft aan de Christelijke school. Als de Kerk Christusbelijdende volkskerk wil zijn, dan moet haar dat als een ernstig tekort worden aangerekend. Ter wille van haar taak ten opzichte van de openbare school heeft de synode haar roeping om te kiezen voor de Christe lijke school niet gevolgd. Zij heeft haar roeping in het heden tekort gedaan ter wille van een ideaal. Op deze beide inleidingen volgde de pauze nog een discussie, waarbij de inleiders gelegenheid hadden enkele vattingen te corrigeren. Advertentie) Enige aanwijzingen voor de gegadigden K. en O deelde ons het volgende Aan het Leids Juweel kunnen deel- :men Leidse amateurverenigingen op het gebied van toneel, harmonie en fan- en koorzang, die regelmatig toneel, muziek of zang beoefenen en in principe openbare uitvoeringen geven. Afdelingen zangkoren en harmonie- fanfarecorpsen: Deze tournooien zullen plaats vinden in de grote zaal der Stadsgehoorzaal el op Woensdagavond 17 December, Woensdagavond 14 Januari 1953 en Vrij dagavond 27 Februari, telkens om 19.30 Op elk dezer avonden zullen vóór de pauze zangkoren en nèt de pauze har monie- en fanfarecorpsen optreden. De deelnemende verenigingen zullen leder twee zelfgekozen werken uitvoeren, die volgens de reglementen tevoren aan bestuur van K. en O. ter goedkeuring dienen te worden voorgelegd. De duur deze werken mag voor ieder koor werk max. 7 minuten en voor leder orkestwerk max. 10 minuten bedragen. Voor deze afdelingen zal de Jury bestaan uit de heren Jos de Klerk, Haarlem, Gljsbregt Nieuwland, Rotterdam, en Henrl Verhaar, 's-Gravenhage. Afdeling toneelverenigingen: De tournooien in deze afdeling zullen plaats vinden in het St Anthonius-club- huis, en wel op: Woensdagavond 22 Oc tober, Woensdagavond 19 November, Woensdagavond 28 Januari 1953 Woensdagavond 11 Februari, telkens 20 uur. Voor de op te voeren werken zullen dc deelnemende toneelverenigingen keuze kunnen maken uit een lijst aanbevolen één-acters, die na 21 Juli op het bureau van K en O. verkrijgbaar is. Indien de verenigingen een zelfgekozen werk wensen op te voeren zal dit werk. gezien het algemeen karakter van K. en tevoren de goedkeuring dezer stich ting behoeven. Als Juryleden voor de afdeling toneel zijn uitgenodigd: mevrouw de wed. Y. S. Huisvrouwen gingen grote vacantie in Slotmiddag in het Vlies De slotmiddag, die de afd. Lelden van de Ned. vereniging van huisvrouwen gistermiddag in het Vlies hield, droeg het stempel van de improvisatie. Het was dan ook een afscheidsmiddag, want de huisvrouwen worden geacht hun grote vacantia te regelen naar de schoolgaande kinderen en het seizoen van „erop uit trekken" staat vlak voor de deur. Onder leiding van de presidente, mevr. Groen-Nieuwenhulzen Segaar, werden allerlei plannen voor de wintercampagne ter tafel gebracht en besproken. Een en ander werd afgewisseld met zang van het huisvrouwenkoor o.l.v. mevr. Truus Massaar—Van Drlel. Gebracht werden twee liederen van Schulze, „Sommer- nacht" en „Waldvögeleln", en drie llede- van Purcell. Aan de vleugel mevr. Van der Helden—Brakel. □Er was voor deze middag nogal be langstelling. E. Wegener Sleeswijk-van Balen Blan ken, 's-Gravenhage, mr H. M. Planten, Naarden, en Anton Sweers, Bussum. Van Maandag 21 Juli af zijn de regle menten, bevattende alle voorwaarden voor deelneming, op het bureau en O. verkrijgbaar, terwijl van Maandag 11 Augustus af gelegenheid bestaat tot inschrijving. Zo spoedig mogelijk hierna ontvangen de verenigingen bericht of zij tot deelneming aan het Leids Juweel zijn toegelaten. Personeel van N.V. Trio ging uit En de heer Siebert jubileerde De heer J. C. Siebert heeft gisteren herdacht, dat hij dertig jaar geleden bij de N.V. Trio aan de Zoeterwoudse weg in dienst kwam. Aan de viering jubileum werd ook een tocht v gehele personeel verbonden. Deze bracht het gezelschap naar de Hoge Veluwe. In het Prins-Bernharddal heeft men ge- Aan het diner dankte de directeur, de heer J. Vlaming, de heer Siebert zijn trouw en toewyding. Hij bood hem de zilveren medaille van de vereniging handelaren in bouwmaterialen rnei oorkonde aan. Namens het perso neel sprak da procuratiehouder, de heer Tj. van Wijk, die een zilveren sigaretten koker ten geschenke gaf. MULO-examens te Leiden Voor het examen m.u.l.o.-A zijn giste ren te Leiden geslaagd: A. Domburg Zwammerdam, L. Terlouw Bodegraven, Meijer Wassenaar, A. van Rijnswou van Kampen, C. Lodders, J. C. van Dalsen en D. J. Bonnet, allen Leiden, L. de Jonge Leiden, L. Zitman Leiden, L. Taal Leiderdorp, J. F. T. Zilveren- tant Leiden, W. F. Geuke Lelden, O. F. Kempfers Alphen aan den Rijn, F. J. Bloot Katwijk aan Zee, W. M. F. de Die Leiden, A. J. Sasburg Leiden, L. den Duik Katwijk aan Zee, H. Barende Leidschendam en J. B. Brussé Lelden. Voor het examen m.u.l.o.-B zijn giste- :n alhier geslaagd: G. Reijchard Lelden, E. Bloem Kou dekerk aan den Rijn, B. W. van Daalen Lelden, P. Oppelaar Hazerswoude, D. Endeveld Hazerswoude, J. P. K. Melse Noordwijk-Binnen, B. W. de Graaf Al phen aan den Rijn, J. Bochove Wou- brugge. Er kwamen 33 leerlingen voor het examen op. Vijf werden afgewezen. Burgerlijke stand van Leiden dr v L W F van der Steen en A W Schou ten; Abraham, m v J C Reijngo-udt en H C M de Kok; Wilhelmina M, dr v A Koenen en J S C Teslke: Lauirenfda A J, J F P Kloet en A C M van der Hulst; Theodora» H L zn v J Markmin en J F van dor Hulst; Klaeina, dr v G v»n Beelen en T Messemaker. GEHUWD: J Mogendorff en I Tjerk- Agenda voor Leiden Woensdag Sportweek, gehoorzaal, half 8: volley bal, tafeltennis, judo en schermen. Oud-Hortuszicht, 8 uur: tulnconcert Leids politiemuziekgezelschap. Plantage, hoek Levendaal, 6.45 zomeravondexcursie „Oud-Leiden", fiets- wandeltocht met onbekend doel. Filmzaal Academie, half 9: Ex Oriente Lux en Instituut voor het Nabije Oosten, lezing door prof. André Parrot (Parijs) over Les excavations Mari 19511952, met gekleurde lichtbeelden. Openbare V.G.L.O.-school, Oude Vest 35, 79 uur: openbare lessen en tentoon stelling (met werken van LK.C. en Ars Aemula). Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging Rijnland, praatavond. Levendaal, half 8—half 9: zitting com missie voor de prijzen. Hooglandse kerk. half 8: Avondstilte. Donderdag Openibare V.G.L.O.-school, Oude Vest 35, 79 uur: openbare léssen en tentoon stelling Cmet werken van L.K.C. Aemula). Leidse Hout, half 8: voetbalwedstrijd Leidse raad—Leidse journalisten «en bate van de kankerbestrijding (In kader sportweek). Voorschoten, Prime Berrïhard- laam, 2 uur: kortebaan-dr-avertj om kam pioenschap Zuid-Holland. VrUdag Stadhuis, kamer B. en W., 8 uur: In stallatie raad voor de bescherming be volking A-kring „Leiden" (B.B.-raad). GehoorzaaL. zangconcours Ring Leiden van Chr. zangverenigingen (7 uur). Alphen aan den Rijn, St Jo- risplein, half 3: opening middenstands- tentoonstelling (tot 12 Jufli). Zaterdag Leidse Hout, 2.15 uur: districtsaport- dag P.T.T. Gehoorzaal, zangconcours Ring Lelden van Chr. zangverenigingen (half 4). Tcntoonsteümgen Volkenkunde. 10—6 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23554. Teruggaal van weelde belasting De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Leiden vraagt attentie voor het volgende: De aandacht wordt er op gevestigd, aat de weeldebelasting voor verschil lende artikelen per 1 Juli jJ. ia verlaagd. Aan groot- en kleinhandelaren die deze artikelen ln voorraad hebben kan op hun verzoek teruggaaf van weelde belasting wórden verleend. De aanvragen om teruggaaf moeten worden ingediend vóór 10 Juli a.s. op daarvoor verkrijgbaar gestelde formu- Alle gewenste inlichtingen zijn te ver krijgen bij de inspecteur der Invoer rechten en accijnzen te Leiden, Lange- bi-ug 20 (tel. 21045). De Kamer heeft aan de gemeente besturen in haar district verzocht om de officiële toelichting bü de aangifte, waarin de artikelen, waarvoor de ver laging geldt, zijn genoemd, voor belang stellenden ter inzage te leggen. Veertig jaar in dienst bij Krantz De heer W. D. van Kampen vierde gis teren zijn 40-jarig jubileum in dienst van de laken- en wollenstoffenfabriek J. J. Krantz en Zoon N.V. Ir A. Krantz, lid van de directie, sprak de Jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, toe. Hij noemde de jubileren de bedrijfschef de man, die altijd bemid delend optreedt tussen directie en perso neel en overhandigde hem een schilder stuk. Ook deelde ir Krantz de heer Van Kampen mee, dat de maatschappij voor Nijverheid en Handel hem de gouden draagmedaille, had toegekend. De heer J. B. de Haas sprak namens het fabrieks-, kantoor- en technisch per soneel. de heer M. v. d. Kaay namens het administratief personeel, en de heer W. Schaap namens het fabriekspersoneel apart. In zijn dankwoord bracht de heer Van Kampen naar voren dat hij al die Jaren alleen zijn plicht had gedaan. Goede gymnastiek- demonstratie Op het Stadhuisplein vond de eerste gymnastiekdemonstratie van deze sport week plaats. Brunhilde, Nieuw-Brun- hilde, LTC, Concordia, Donar en Excel sior gaven aantrekkelijke demonstraties vrije oefeningen en toeatelturnen. Nieuw-Brunhilde opende met een goed verzorgd nummer knotsoefeningen en dat was geen slechte inzet. Met veel interesse volgde een grote schare dit turnoptreden in de open lucht en voor velen was het wellicht de sie kennismaking met deze gracieuse sport- Goed uitgevoerde oefeningen op brug, paard of tafel ontlokte menige kreet van bewondering bij de jeugd, hetgeen wel bewijst, dat ook zij wel ter- j u.i betere in een oefening ziet en Goede samenwerking Organisatie door middenstand en V. V. V. De laatste dagen van Augustus, de maand September en begin October zal er wat te doen zijn in de Sleutelstad, zodat Leiden werkelijk van leven zal bruisen. Een grote bloemententoonstelling „Sleutelflora 1952" wordt van 2831 Augustus gehouden, op 18 en 19 September zal de Vebo hier weer haar tenten opslaan en nu heeft de Leidse middenstandscentrale gis teravond besloten om in samenwerking met de V.V.V. op 17, 18 en 19 Sep tember een braderie of Parijse markt te organiseren. De vergadering besloot, de braderie te stellen op de data van de Vebo, temeer daar deze tentoonstelling veel bezoekers Waar deze braderie zal worden gehou. den, is nog niet precies bekend (dat hangt voor een groot deel van het aantal deelnemers af), maar gedacht wordt de Burcht en omgeving of het Van der Werffpark. Bovendien zal tien dagen vóór October de „Leidse week" beginnen. Deze weck zal niet de vorm van een gewone winkelweek hebben. De deel nemende winkeliers zullen in hun eta lages reproducties van Leidse meesters plaatsen of de afbeelding van een per soon, die in de 3-Octoberoptocht meeloopt (deze optocht heeft, zoals men weet, de Leidse meesters tot onderwerp) en kan dan raden, wie of wat er in de eta lage geplaatst is. Tegelijkertijd wordt een tentoonstelling van de Leidse meesters in de Lakenhal gehouden. Wil men aan de etalagewed strijd serieus meedoen, dan is een bezoek aan de tentoonstelling zeer gewenst. De 3-Octobervereniging heeft voor ƒ600 prijzen beschikbaar gesteld. De heer J. H. van der Kloot lichtte deze beide punten, braderie en Leidse week, uitvoerig toe. Hij stelde de verga dering voor het dilemma om de braderie öf rondom de data van de Sleutelflora óf rondom die van de Vebo te plaatsen. Spr. zei, dat deelneming aan de Leidse week alleen voor die winkeliers open staat, die lid van de 3-Octobervereniging zijn. Zes bosplannen zijn nodig Voor recreatie van Ned. bevolking Om aan de behoefte van de Neder landse bevolking aan recreatie te vol doen zijn in de naaste toekomst zes par ken nodig van de omvang als het Am sterdamse Bosplan, zo is dezer dagen op een persconferentie van de Contact Com missie voor Natuur- en Landschapsbe scherming meegedeeld. Natuur en Landschapsbescherming ls, bij het toenemen van de Nederlandse be volking, een belang van de allereerste orde. Terwijl iedere Zwitser de beschik king heeft over 45 are woeste grond voor ontspanning en iedere Fransman nog 43 are tot zijn ontspanning gereed vindt, moet de Nederlander het met 7 are doen. De grote eisen, die de landbouw stelt, de z.g. landschapsverbetering door ruil verkavelingsplannen en de uitgebreide militaire objecten zijn oorzaak voor deze huiveringwekkende situatie. Voor verschillende gebieden, zowel voor Walcheren en de Noord-Oostpolder zijn landschapsplannen ontworpen, die rekening houden met de behoeften van de bevolking. Voor Oost Twente, waar een ruilver- kavelingsplan op stapel staat, dat de unieke gronden daar volkomen zou ver nietigen, is eveneens een plan ontwor pen, dat rekening houdt met een „nor malisatie" van de zeer schóne Dinkel, zon der dat die rivier erzelf de nadelen van ondervindt. Men overweegt nL er een kanaal naast te graven. Tachtig procent van onze bevolking woont in de steden. Twintig procent is bij de landbouw betrokken. De verhou dingen, aldus de commissie, moeten niet scheef getrokken worden. De militaire autoriteiten werken wel mee, maar bijna steeds te traag. Zij zijn te laat om nog iets goeds te bereiken voor de terreinen, die aan oefenruimte ten offer vallen. Overheid en volk moeten zij aan zij staan, om hier ordenend en reddend op te treden. uit de omliggende plaatsen zal trekken, een publiek, waarbij de Leidse midden stand wellicht meer gebaat zal zijn dan bij de bezoekers van de Sleutelflora, die in de vacantletijd wordt gehouden en dus mensen zal trekken van heinde en ver publiek waarop de Leidse midden stand niet zozeer beslag zal kunnen leg gen. De voorzitter, de heer J. C. J. Lamber- mont, die in zijn openingswoord mee deelde dat de Leidse middenstandscen trale op 25 Juli a.s. vijf-en-twintig jaar bestaat en hulde bracht aan de oprich- ters, sloot de vergadering. Htj vermeldde nog, dat het secretariaat van de actie ge vestigd is in het bureau van de V.V.V. m de Steenstraat. Een commissie, belast met de organi satie, bestaat uit drie leden van de V.V.V., drie van de Vebo en drie van de L.M.C. Het zijn de heren: A. van Cleef, N. L. C. de Geus, J. H. van der Kloot, M. Weima, L. A. Mennes, J. Pierrot, G. van Kamp, S. M. Borgerding en J. van der Meer. Met pensioen De heer D. Koome, conducteur bij de N.Z.H.V.M., die enkele weken geleden onder grote belangstelling zijn veertig jarig jubileum vierde, is nu met ingang 1 Juli gepensionneerd. Een deskundige zag een vliegende schotel Kleur zilvergrijs, snelheid grool Enkele keren is in de afgelopen week uit Zweden melding gemaakt van het overvliegen van vliegende schotels. Gis teravond zou er weer een gezien zijn bo ven Zuid-West-Schonen en deze keer was er een deskundige onder de toe schouwers namelijk majoor Frederik Johansson van de vliegbasis Kalmar. Deze vertelde naderhand dat de vliegen- d1 schotel ovaal van vorm was en er uit zag als twee op elkaar gezette borden. De kleur was zilvergrijs De snelheid was groot en, hoewel de lucht bijna geheel was bewolkt, was de vliegende schotel nog op twintig kilometer afstand te zien. Koksschool twee jaar De koksschool van de dienst der inten dance Kon. landmacht te Leiden vierde gisteren feest ter gelegenheid van haar tweejarig bestaan. De sportwedstrijden, die ter viering werden gehouden, zUn mede door het buitengewoon gunstige weer uitstekend geslaagd. De dag begon vroeg. Om half negen werd er vlaggenparade gehouden. Om half tien begonnen de volleybalwedstrij den op het hospitaalterrein bij de Mors- poortkazerne. De officieren toonden zich ware meerderen. Zij sloegen eerst het O.O.-zestal met 2—1. Vervolgens moest het schoolcompagnie-zestal, dat op zijn beurt de zes mannen van de instructie- compagniè had verslagen met 21, zich neerleggen bij een uitslag van 2—1. Na de gezamenlijke maaltijd oir ar werd om tien voor twee afgemar cheerd naar de Leidse Hout. waar atle tiekwedstrijden en een voetbalschermut seling tussen de schoolcompagnie e instructiecompagnie werden gehouden. De uitslagen van de atletiekwedstrijden zijn als volgt: - 100 meter hardlopen: 1. Berbee, 2. Brachten, 3. Moolhuizen. 1500 meter: 1. Kuil, 2. v. d. Velde, 3. Hessels, 4. Venema. 4 x 100 meter estafette: het viertal MartensNeefjesKwakmanDe Jong werd nummer één. Vooral De Jong gaf zich tot het uiterste. Hy viel over de eindstreep. Tweede werd het viertal Adema—De HaasVan BreukelBazuin. Komisch was de behendigheidswed strijd. De deelnemers werden met de benen aan elkaar gebonden en moesten dan twee aan twee en ieder met serveerblad in of op de handen de eind streep trachten te bereiken. Er was de tweetallen een opmerkelijk schil in snelheid waar te nemen. Logger i Van Looy werden hier eersten, Twee- »n waren Terluin en Boers. In de beide voetbalelftallen, schoolcompagnie en eerste instructie- Wandelstok De een of andere meneer, die zich op de avond van 25 Juni by de N.L.C. van de verkiezingsuitslagen op de hoogte heeft gesteld, liet op ons kantoor zijn wandelstok staan. WaarschUniyk heeft hU uit de uitslagen zoveel kracht geput, dat hy by het naar huis gaan zijn stok niet heeft ontbeerd. Mocht hy hem thans toch missen, dan weet hy het adres. Herverschijning Theorie en Praktijk Het driemaandeiyks orgaan „Theorie en Praktyk" van de vereniging van oud leerlingen der ambachtsschool te Leiden is weer verschenen. In 1942 werd de uit gave gestaakt. In het eerste nun worden weer tal van technische vakken behandeld. Het correspondentie-adres de redactie is: Drie Octoberstraat 43. Ferd'nand wil de televisiewed strijd goed zien... Successen voor De Zijl I. Z. C. In het kader van de Leidse sportweek werden gisteravond ln De ZUI de Leidse jeugdkampioenschappen ver: met als eindresultaat: De ZUI en L.Z.C. belden zeven titels. De sleutelstad golfbrekers ieder één titel. De volledige uitslagen waren: 50 meter rugslag meisjes 13 t.m. 15 jaar; 1. L. Binsbergen (L.Z.C.) 37,5; A. Oostrom (SI.) en B. Taffyn (Zyl) 41,4. 50 meter rugslag jongens 13 tjn. 15 J.: 1. F. Snik (Zyl) 37,4; 2. G. Kramer (L.Z.C.) 37,6; 3. J. van Leeuwen (Zijl) 38.2. 50 meter schoolslag meisjes 13 t.i jaar: 1. B. Walenkamp (L.Z.C.) 42, A. Pley (Golfbr.) 43,8; 3. T. Verver (Golfbr.) 46.1. 50 Meter schoolslag jongens 13 t.n Jaar: 1. H. Oostrom (Golfbr.) 38.2; J. Beverwyk (L.Z.C.) 42,1; 3. J. van heemen (Golfbr.) 42,4. 50 meter vrye slag meisjes 13 t.n iar: 1. L. Binsbergen (L.Z.C.) 34,4; A. Oostrom (SI.) 34,5; 3. D. Wolring (Zyl) 36.3; 50 meter vrye slag jongens 13 t.i jaar: 1. W. de Vries (Zyi) 31,4; van Leeuwen (Zyl) 31,5; 3. H. Oostrom (Golfbr.) 32.6. 50 Meter rugslag meisjes 16 t.m. 18 j.: 1. L. Binsbergen (L.Z.C.) 38,5; 2. N. de Wit (Golfbr.) 41,4; 3. E. Oet (L.Z.C.) 41 50 meter rugslag jongens 16 t.m. 19 1. T. Thyssen (Zyl) 37,9; 2. P. Bres (Watervr.) 39,3; 3. R. Koevoets (Golfbr.) 44,2. 50 meter schoolslag meisjes 16 t.m. 18 J.: 1. C. van Iterson (Zyi) 41.6; 2. B. Wa lenkamp (L.Z.C.) 41,7; 3. C. van Dyk (Golfbr.) 42.2. 50 meter schoolslag jongens 16 t.m. 18 jaar: 1. W. van Zyl «SI.) 34.5; 2. P. Bek kering (SI.) 35,-; 3. L. Zitman (L.Z.C.) □.3. 50 meter vrye slag meisjes 16 t.m. 18 j.: 1. W. van Staveren (L.Z.C.) 33,-; 2. J. de Groot (Golfbr.) 37,3; 3. A. Fasreur (SI 37,9. 50 meter vrye slag jongens 16 t.m. 18 j 1. F. Thijssen (Zyi) 27,7; 2. L. Stokhuy- zen (L.Z.C.) 30.6; 3. W. den Hartog (Zyi) 31.4. 3x50 meter wisselslag meisjes 13 t.m. 18 jaar: 1. L.Z.C. 1.54,8; 2. De Zyi 2.01.6; 3. De Sleutelstad 2. 12.8. 3x50 meter wisselslag jongens 13 t.m 18 Jaar: 1. De Zyi 1.44.2; L.Z.C. 1.45.5; 3. De Sleutelstad 1.47.5. 5x50 meter vrije slag meisjes 13 t.m 18 jaar: 1. L.Z.C. 3.3.-; 2. Sleutelstad 3.5.6; 3. De Zijl 3.17.5. 5x50 met*r vrye slag jongens 13 t.m. 18 jaar: 1. De Zijl I 2.40.3; 2. Sleutel stad 2.44.5; 3. De Zijl II. Tot slot werd een waterpolowedstrijd gespeeld tussen een westelijk studenten zevental en een Leidse combinatie. De studenten (Leiden en Delft gecom bineerd) vonden de Leidse combinatie, speciaal keeper Heck (L.Z.C.) in prima conditie, maar wonnen verdiend met 4—1. Volledigheidshalve volgen hier dan nog eens de elftallen: Gemeenteraad: D. v. d. Kwaak, d.; G. F. Lardee en B. de Kier, a.; mr C. J. Woudstra, F. C. de Hosson en J. A. Aal- ders. m.; J. van Stralen, A. van Dyk, dr J. Goslings, C. Piena en mr J. Bool, Journalisten: M. Zonderop. d.; J. Pad- ding en B. A. van Mourlk, a.; S. Plat- téel, W. Dykman en N. de Wal, m.; J. Brouwer, J. Eleveld, W. Korthout, P. Bok en R. Vos, v. Leidse sportweek Gemeenteraad contra de journalisten Morgenavond om half 8 zullen op de grassprieten van de Leidse Hout 22 man nen ronddraven en ook bij tyd en wyie stilstaan om op adem te komen, die lang geleden of helemaal nooit achter het bruine monster hebben gedraafd. We doelen hier op de voetbalwedstrijd tussen elftal van de Leidse gemeenteraad een dito van de LeMse journalisten. Kunst en Genoegen zal voor en tijdens de wedstrijd spelen. Naast alle serieuze sportgebeurtenissen in deze week belooft deze wedstryd een bron van vermaak te worden De edel achtbare heren en de hanteerders van de pen zullen zich uitsloven tot en met en ze hopen, dat de Leidse Hout te klein zal zUn om de toeschouwers te bevatten. De boten komen Immers ten goede aan het Kon. Wilhelminafonds, waaruit de kan kerbestrijding wordt gefinancierd. compagnie, bleken goede voetballers te schuilen. Berbee, linksbuiten van de schoolcompagnie, liet uitstekend tech nisch werk zien. Hij werd iets te weinig in het spel betrokken. Een goede mid- voor was De Jong van dezelfde party. Hij schoot gevaarlijk. Een goede back was Molengraaf van de instructiecom pagnie. Na de rust, waarin de school compagnie al met 10 voorstond, kwam het einde met 50. De wisselbeker, die voor de beste pres taties beschikbaar was gesteld, werd ge wonnen door de schoolcompagnie. Deze haalde 16 punten tegen de eerste instruc tiecompagnie 12 punten. De dag werd met een feestavond in het St Anthoniusclubhuis aan de Mare besloten. Frans du Mee en zijn mensen brachten het vrolijke slot van een ge slaagde dag. In dit slot werd ook de prijs uitreiking opgenomen. Wimbledon Vier Amerikaansen in kwartfinale In de kwart-finale van het dames enkelspel te Wimbledon verloor de echt genote van Ivo Rinkel, mevr. Rinkel- Quertier met 61, 97 van de Ameri kaanse Louise Brough. In het dub belspel versloeg zij met de Britse June Partridge het Engelse dubbel mevr. Mackaymevr. Proudfout (61 62). In de halve finale van het dames-enkelspel plaatsten zich vier Amerikanen, t.w. Shirly Fry, Patricia Todd, Louise Brough en Maureen Conolly. De drievoudige Wimbledonkampioene van het vorig jaar, Doris Hart kon het niet tot de finalisten brengen. Zy werd uitgeschakeld door Patricia Todd. Lennart Strand niet naar Helsinki De Zweedse middenafstandloper en houder van het wereldrecord op de 3000 meter, samen met zyn landgenoot Gunder Haegg en de Duitser Werner Luegg, Len nart Strand, zal niet deelnemen aan de Olympische Spelen. H. Wichers jeugdkam pioen van de L.S.B. H. Wichers is jeugdkampioen 1952 van de L.S.B. geworden. De finale, waarin naast Wichers, M. van Steenis en H- T. Weiland uitkwamen, is nog niet geheel verspeeld, maar doordat Wichers gister avond remise speelde met Weiland, werd hij voor M. van Steenis onbereikbaar. Wichers zal de L.S.B. nu vertegenwoor digen in de jeugdkampioenschappen van Nederland- R. K. herenteam Het R.K. Leidse herenteam, dat van avond in de Stadsgehoorzaal moet spe len tegen een combinatie van de afdeling Leiden der Nevobo, is als volgt samen gesteld: Hoppenbrouwer (Six), v. Dyk (Six), Tieme (R.K.L.), Droog (R.K.L.), Rysdyk (R.K.L.) en De Groot (Cycloon), Reserve: Van Teylingen (Cycloon) en Van Kesteren (Six). R.C.L.-tournooi Oranje-Groen won van „Noordwijk" (20) De halve finalisten Oranje-Groen en „Noordwijk" hebben gisteravond een vrywel gelijk opgaand duel uitgevoch ten. „Noordwijk" had nogal wat inval lers en Oranje-Groen miste zyn mid denvoor. De Leldenaans waren technisch Iets beter en ook sohotvcardigerZe wonnen met 20. Zaterdag om 7 uur wordt de andere halve finale gespeeld en wel tussen Meerburg en Lugdunium. Van Roessel over naar Sampdoria ...?an v0n Roessel de middenvoor van Willem II en van het Nederlands elftal, heeft, volgens de Tel., een „compromis overeenkomst" getekend met de Italiaan se le klasser Sampdoria. Door dit con tract biyft het voor Van Roessel moge- lyk nog voor Nederland in het Olympisch voetbaltournooi uit te komen. Van Roes sel verplicht zich by deze overeenkomst alleen, om, indien hjj mocht besluiten naar Italië te gaan, voor Sampdoria te spelen. Te Genua acht men het vrywel zeker, dat de Nederlander het volgend seizoen, in Italië zal uitkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2