Jlieuwe £ciksd)c (iTouranl 1400 Zangers en zangeressen Lord Alexander onthult wat hij in Hogerhuis Duizenden Zuidkoreaanse agenten op zoek naar Kamerleden tijdens diner, verzweeg Streven naar terugkeer van het parlementair bewind Wist U Ontslagaanvraag W. Vogt bij AVRO een verrassing Bezinning geboden DONDERDAG 3 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per milllmetei (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9471 Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-HATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat vasttcb l< gfttlltftti «|B hert ia tegfjenspott" Labourrel tegen geheimhoudingover Korea MINISTER ACHESON heeft verklaard, voorstander te zijn van het instellen van een „politieke adviescommissie", die het aan landen, welke strijdkrachten in Korea hebben, mogelijk maakt, met elkaar te beraadslagen over de politieke aspecten in de Koreaanse campagne. Deze verklaring volgt, nadat Labour in Engeland de knuppel in het hoen derhok geworpen heeft. Acheson zou dit plan, hetwelk ook voor Neder land uiteraard van belang is, bij zijn jongste besprekingen te Londen hebben aangeboden als alternatief van het Britse verzoek, om een Engelse adviseur bij Mark Clark te benoemen. Wij wijzen er op, dat van officiële zijde te Washington geen commentaar op dit bericht werd verstrekt. Afwachten is dus de boodschap. In het Engelse Lagenhiuis Is he; tot een woord d uel gekomen tussen Chur chill en Labour, naar aanleiding van een rede, die de minister van Defensie, Alexander, aan een diner over Korea heeft gehouden. Alexander had gezegd: ,.lk zou het veel prettiger vinden als generaal Van Fleet (zijnde de comman dant van het achtste leger op Korea), over grotere reserves ach-er de front linie kon beschikken". Deze rede nu werd gehouden voor 500 gasten in de Canadaclub. enkele uren nadat Alexander in het Hogerhuis een verklaring over zijn bezoek aan Korea 'had afgelegd. Volgens het verslag van Reuter, zeide Alexander op het diner, dat hij een zwak had opgemerkt, dat hij evenwel niet aan cie Lords, in het Ho gerhuis wilde mededelen. Toen men hem vroeg „Waarom niet?", antwoordde hij: „omdat mij verzocht is, geheimhouding te 'betrachten". Deze, min of meer alar merende uitlatingen Van minister Alex ander 'hebben het Lagerhuis bijna een uur in beroering gehouden. Churchill poogde de gemoederen te kalmeren, met de bewering, dat deze uitlating onschul dig was, ofschoon hij moe®: toegeven, dat de keuze van het woord „geheim houding" een ongelukkige indruk maak te. Onmiddellijk eisten de Socialisten een spoeddebat over defensie, maar de voorzitter van het Lagerhuis adviseerde een „motie van afkeuring" in te dienen, waarover Labour vandaag zal beslissen. Prompt volgend op dit politieke inci dent heeft Lord Alexander in het Ho gerhuis verzekerd, dat, hetgeen hij ge zegd heeft over de reserves van het i achtste leger op Korea, in geen enkel; opzicht zijn mening over de houdbaar- heid van het Geallieerde front wijzigt, j Het komt er op neer, dat generaal Van Fleet, bij een krachtige, massale aanval van de Chinezen, over sterkere reserves moet kunnen beschikken, wil tl] de overwinning behalen. Wat de toes'.and in Zuid Korea be treft, het volgende: President Syngman Rihee heeft geproclameerd, dat de veilig- Kanaal „veerdienst" met! helicopters Een onafhankelijke Britse luchtvaart maatschappij, de Silver City Airways, heeft plannen bekend gemaakt vloot van reuzen helicopters, die zij ge leidelijk aan hoopt te introduceren, die de huidige vloot van transport vlieg - ■tuigen bionen enkele jaren zal vervan gen. De directeur van de maatschappij, Air Commodore Griffith Powell, ver klaarde dat het gebruik van dit revolu- tionnaire type vliegtuig een logische ont wikkeling is van het huidige type de groeiende vraag naar het tramsport van auto's en motorfietsen over het ka naal tegemoet zal komen. Iedere helicop ter zal bestaan uit een bovengedeelte en drie of vier „draagmanden" voor vracht, die hieraan kunnen worden bevestigd. Iedere mand zou vijf ton vracht kunnen dragen. Voor de pasag-ieas is er een Spe ciale salon in het voorste gedeelte van de draagmand. De radio-conferentie le Stockholm: Overeenkomst werd door 21 landen getekend Een-en-twintig Europese landen, o.a. Nederland wier vertegenwoordigers een maand lang in Stockholm bijeen zijn ge weest om een verdeling van de golfleng- ■b i voor ultra korte radioverbindingen en televisie te bespreken, hebben thans een overeenkomst getekend, welke voor het betrokken gedeelte va n de wereld de eerste is in haar soort. Op grond van deze overeenkomst, aldus hoopt men, zul len de Europese landen in de komende periode van tien jaren hun ultra korte radio- en televisiediensten op efficiënte en ordelijke wijze kunnen ontwikkelen. beid van zjjn „politieke tegenstanders" wordt gewaarborgd. Hij hoopte, dat de 20 ondergedoken parlementsleden weer ln de Kamer zouden verschijnen. Voor gisteravond was er in de Z. Koreaanse Assemblée een spoedzitting uitgeschre ven, maar toch was de oppositie weder om niet aanwezig. Derhalve gaf de re gering aan eeri duizendtal politieagenten opdracht de afwezige parlementsleden, die vermoedelijk in wijn- en geisjahuizen (de tekst is van Reuter) vertoefden, bij elkaar te trommelen. Elke politicus, die d<oor de politie, in de Kamer zou worden binnengebracht, zou worden vastgehouden, totdat de crisis besproken was en een besluit genomen, maar dé uren verstreken, zonder dat een quorum gevonden werd. Rhee wil na melijk, dat de Assemblee afstand doet van haaT recht een president te kiezen, zodat deze bij volksstemming kam wor den gekozen. Onverwachte goedkeuring Amerika leent ons toch twee duikboten Geheel onverwacht heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden giste ren het wetsontwerp goedgekeurd. V door aan Nederland voor vyf jaar twee duikboten geleend zullen worden, schepen zullen eerst voor 2.450.000 dollar (ongeveer 9,5 millioen) worden gemo derniseerd. Hierdoor zal het voor Neder land beschikbaar gestelde fonds voor we derzijdse hulpverlening worden aange sproken. Enkele uren voordat het wetsontwerp werd aangenomen, had het Amerikaanse Huis nog besloten het op te schorten tot Nederland de eerste van de vier onder zeeboten, die thans op stapel staan, vol tooid heeft. Weer drie kinderen verdronken In de Waal bij de ingang tot het Maas- Waalkanaal is het achttienjarige meisje A. M. uit Nijmegen verdronken. De twaalfjarige Gijsbert van Viegen uit Eist (Ui) is gistermiddag bij het baden in de Rijn te Eist verdronken. In het Kralingse Strandbad te Rot- t ér dam verdronk gistermiddag de 12- jarige Elsje Muller, die ten huize van haar oom in de Van Rijnstraat woont. De kleren die eergisteren bij Lent langs de Waal zijn gevonden, zijn her kend als die van de twintigjarigé J. L. uit Arnhem. Hij leed aan vallende ziekte- Waarschijnlijk is hij bij het baden ver dronken. Kwam spoorwegongeluk door gebrekkige as? Twee Nederlandse gewonden uit ziekenhuis De veronderstelling dat de ontsporing van de sneltrein AmsterdamBazel bij Tbionville in Oost-Frankrijk is te wijten aan uitzetting van dè rails tjQor de warmte schijnt geen Steek te houden. De recherche zoekt op het ogenblik naar twee Luxemburgse spoorwegarbeiders, dfe een dér gewonden bij het ongeluk heeft horen spreken over gebrekkigheid' Twee van de Nederlandse gewonden hebben inmiddels het ziekenhuis van Thionville Joinnen verlaten. Het z(jn de heren Jansen uit Haarlem en Leerentaeld De toestand van de andere gewonden, behalve die van mevr. Van Maris uit Bennèbroék, is bevredigend. Geen televisie van oefen wedstrijden Nagr wij vernemen heeft het bestuur van de Nederlandse Televisie Stich'dnig ihet 'becirtiur van de KNVB het verzoek gedaan de twee oefenwedstrijden van het voorlopig Nederlands elftal-, vandaag tegen het elf.al van dé Nëderl. Antillen en op 8 Juli tegen een elftal van de Oostenrijkse profclub Raipid, over de televisie te mogen uitzenden. De KNVB heef-t echter beide verzoeken afgewezen. In de Scheveningse Bosjes is gisteren de kinderstad Madurodam door Prinses Beatrix geopend. De Prinses bezichtigde na haar installatie als „burgemeester" van de kinderstad, haar miniatuur-ambtswoning. Na de hitte Ter gelegenheid van het recente bezoek van Dean Acheson aan Wenen werd op de Amerikaanse ambassade aldaar een receptie gehouden. Acheson werd gefotografeerd, terwijl hij een geanimeerd gesprek voerde met de Russische Hoge Commissaris in Wenen, generaal Swiridow. Siny Pasja. Egyptisch kooiddanser Eis dat Blitse troepen uit Nijlvallei worden teruggetrokken, gehandhaaid naast het premierschap, ook de portefeuille van leger en vloot beheert, werd door Koning Faroek beëdigd. Zoals men weet, bestaat het geheel uit Onafhankelijken (partijlozen). Volgens A.F.P. heeft Koning Faroek, Hoes sein Sirry Pasja tot militair gouverneur benoemd. Echter zal hij streven naar een terugkeer van het parlementair bewind. Sinds Maart wordt Egypte namelijk king der nationale verlangens, beogende per koninklijk besluit geregeerd, tenein de, aldus A.P., het parlement met rijn Wafdistische meerderheid te kunnen pas- Met de staat van beleg, die na de ongeregeldheden van Januari uitgevaar digd werd, verkreeg de regering uitge- hreide bevoegdheden. De regering van Hoessein Sirry Pasja zal aan het parle ment „het laatste woord" geven. Dit blijkt Uit een brief van de premier aan Koning Faroek. Maar in dit memorandum wordt niet op gezinspeeld, hoé en wanneer n de terugkeer tot het parlementair bewind denkt te bereiken De vorige re gering had beloofd, in October a.s. ver kiezingen te doen houden. Aan Reuter ontlenen wj] nog, dat het euwe Egyptische kabinet zal streven naar consolidatie van de politieke en economische stabiliteit en „versterking der betrekkingen met bevriende mogendhe den". Maar de toestand van het land eist •oortgezette pogingen in zuiver nationa listische zin. Hetgeen dus zeggen wil: verwezenly- Kamerleden willen naar Nieuw-Guinea Om na te gaan wat er in dit gebied nodig is De Tweede Kamer acht het zeer ge wenst binnenkort een parlementaire mis- ïaar Nieuw-Guinea te zenden, zo blijkt uit haar voorlopig verslag over de begrotingen 1950, 1951 en 1952 van Nieuw-Guinea. Vele leden vinden het moeilijk zich thans een oordeel te vormen over de voorzieningen, die op Nieuw-Guinea op verschillend terrein nodig zijn. Daarom is het volgens hen zeer gewenst, dat op korte termijn vanwege het parlement een bezoek aan dit gebied wordt gebracht. Men zou hierover graag het oordeel van de regering vernemen. Zeer veel andere leden sluiten zich hierbij aan. Zij menen, dat met het zen den van een parlementaire missie het overleg tussen regering en Kamer ten zeerste zal zijn gediend. terugtrekking der Britse troepen uit de Nijlvallei. Het grote probleem is, om Egypte een solide democratische basis bereiken, met sociale en economische vooruitgang. Te vroeg begonnen met de uitverkoop? Boete geëist tegen manufac- turier Voor de Schiedamse kantonrechter gisteren zes gulden boete geëist tegen de manufacturier, die een reclamecampagne had gevoerd onder het motto „Schoon- maak-voorverkoopNu al? Ja. want, de Februariprijzen zijn extra laag". De ambtenaar van het O.M. meende dat hier sprake was van overtreding van de Wet op de uitverkopen en opruimingen. De woorden „extra laag" vooral zouden een tijdelijke prijsverlaging inhouden, die door de wet gerekend wordt te zijn een geval, waarin toestemming van de Kamer van Koophandel voor een opruiming of uitverkoop nodig is. DAT het nieuwe Waterpompstation in het park Het Engelse Werk bij Zwolle (capaciteit 1000 m3 per uur) officieel in gebruik is genomen. DAT de Stichting Ned. Ver. tot Adop tie vam Schepen thans 5 jaar bestaat en ln totaal 202 schepen heeft geadopteerd DAT de Dordtenaar C. Nelson brie ven van de ontwerper van het Espe ranto dr L. Zamenhof en andere histo rische Esperanto-documenten heeft ont vangen van mevr. Cogen, weduwe van een bekende Belgische Esperantist. DAT het R'damse gemeentebestuur gisteravond een receptie heeft gehouden t g v. het bezoek van de Britse schepen Vanguard, Battleaxe en Broadsword. Publicatie in de Radiobode de oorzaak „Sommige leden van personeel gegriefd door maatregelen i.v.m. reorganisatie" "l^OLKOMEN ONVERWACHT heeft de heer W. Vogt, zoals we gisteren nog in een deel van onze edities konden melden, aan het bestuur van de A.V.R.O. zijn ontslag gevraagd als directeur van deze omroepvereniging. De heer Vogt kan zich niet verenigen met de reorganisatie, die door het bestuur wordt ingevoerd. Hij was zo juist teruggekeerd van een reis uit de Ver. Staten en niets wees er op, dat hij zo spoedig eën zo ingrijpend besluit zou nemen. De directe aanleiding schijnt geweest te zyn de publica tie, die het bestuur van de A.V.R.O. deze week meende te moeten doen in de Radiobode. Deze publicatie luidt als volgt: Isteld, alsof er grote onrust heerst, niet „Het Algemeen Bestuur van de AVRO alleen bij het personeel van de AVRO, stélt er prijs op het volgende onder de j maar ook bij de leden, terwijl hier in aandacht van de leden te brengen: werkelijkheid geen sprake van is. In- Gerujme tijd gelëden, kort nadat door j tegendeel, door het personeel wordt het het Algemeen Bestuur tot een intensieve j toegejuicht, dat de organisatie wordt ver- J' beterd, omdat hierdoor een teamverband reorganisatie, ook ten kwaliteit der programma's, was besloten, zijn in de dagbladen over de genomén maatregelen en plannen voor alsnog nemen maatregelen, talrijke publicaties verschenen, welke niet van het bestuur van de AVRO afkomstig waren. Immers, het Algemeen Bestuur AVRO heeft zich op het standpunt ge stéld, dat de details van de reorganisatie de leden minder zullen interesseren. Elk rechtgeaard AVRO-lid wenst, dat de pro gramma's van de AVRO kwalitatief éerste plaats onder radio-programma' het binnen- en buitenland innemen. Vandaar dan ook, dat het Algemeen Bestuur van mening was, dat, de reorganisatie slaagde, de leden het resultaat hiervan zouden kunnen beoor delen aan de hand van de via de AVRO- microfoon uitgezonden programma' Begin Mei j.l. is een aanvang gemaakt met het brengen van de gereorganiseerde AVRO-programma's in de aether Algemeen Bestuur stelt met voldoening vast, dat sindsdien een zeer groot aantal brieven van leden is ontvangen, waarin bericht wordt, dat de AVRO-program ma's vergeleken met de achter ons gende jaren sindsdien kwalitatief langrijk beter zijn geworden. Hieruit dus blijken, dat het Algemeen Bestuur met de reorganisatie op de goede weg is, al ontveinst het zich niet, dat pas met da aanvang van het winterseizoen ir September a.s. het resultaat der reor ganisatie ten volle aan de AVRO-pro gramma's merkbaar zal zyn. Dit is kern van het gehele probleem van ingrijpen van het Algemeen Bestuur. Het zal voor een ieder, die op de hoogte is van de gang van zaken bij een om vangrijk bedrijf zoals de AVRO is. duide lijk zijn, dat zulk een reorganisatie ook interne veranderingen meebrengt. Immers, bUsonderzoek is gebleken, dat bepaalde leden van het personeel óf geschikt waren voor hun taak óf mt den zich vrijheden te kunnen ven loven, welke in een goedgeleid bedrijf nu eenmaal niet mogen voorkomen; Ook ten aanzien hiervan heeft het Al- gèmeen Bestuur op advies delegeerden, dié mèt de dagelijkse leiding de reorganisatie belast zijn, maat regelen moeten treffen, waardoor som mige leden van het personeel of mede werkers zich blijkbaar gegriefd voelen Dit heeft geleid tot publicaties in de dagbladen, waarin bepaalde maatregelen welke hét Algemeen- Bestuur genomen heeft, gecritiseerd werden en aangezien dit veélal speciaal geschiedde in die dag bladen welke de AVRO liefst zo spoedig mogelijk van het toneel van de omroep zoudèn zien verdwijnen, werden de feiten verdraaid weergegeven, met als enig doel om het Bestuur van de AVRO in eer kwaad daglicht te stellen en enkele be trokkenen op te hemelen. Het wordt in -deze berichten voorge- DAT het comité Amsterdam-Wereld stad op Maandag 2 Augustus een bloe mencorso voor bedrijfsauto's zal houden. DAT in October de warmwalserij van de Breedhand N.V. te IJmuiden gereed komt en in het voorjaar 1953 de koud- walsery. DAT het Ned. loodswezen in Vlissin- gen gisteren afscheid heeft genomen van zijn oudste loods, C. L. van Oppen, dae door zyn 39 dienstjaren een record heeft gevestigd DAT de tonijnen jager Hollandia (80 ton), die in Hardinxveld voor Nieuw- Guinea werd gebouwd is, op de Nieuwe Waterweg is overgedragen aan minister Peters. DAT als 1.000ste lid van de Ned. Bond van Prot.-Chr. Beroepagoederen- vervoerders is ingeschreven R. Door nenbal te Woer£^ zal worden gekweekt, waardoor veel vruchtdragender kan worden samenge werkt. Dit is ook nog duidelijk gebleken bij de openhartige bespreking van het Al gemeen Bestuur met de hoofden van dienst en programmasamenstellers, welke Zaterdag 28 Juni in de AVRO-studio te Hilversum heeft plaats gevonden en die zich kenmerkte door een geest van on derling vertrouwen en wederzijds begrip. J. CORVER. Algemeen Secretaris. GEEN PANIEK, wèl bezorgdheid dat moet de conclusie zijn van wie acht geeft op de stembusuitslagen voor de Prot.-Chr. partijen. Moeten wij de socia listische pers geloven, dan is er voor paniek wel enige aanleiding. Zij spreekt immers met onverholen vreugde van bressen, die geslagen zyn en die nu Ver breed moeten worden, Anderen, meer in de liberale hoek, gaan nog iets verder; zij spreken van een aardverschuiving en menen zelfs, dat onze politieke constella tie op drift geraakt is. Deze overdreven taal is kennelijk ge schreven in dé eerste opwelling na de uitslag. Nadere beschouwing moet wel nuchterheid in de conclusies brengen. Dan zal men ook willen bedenken, dat elke partij buiten haar kleinere of gro tere vaste, trouwe kern een aantal stem mers heeft, die bij hun keuze meer ma teriële dan geestelijke motieven in bet spel brengen. Daar zullen ze bij de ene verkiezingen meer reden toe zien dan b(j de andere. Omdat een stem nu eenmaal een stem is, moet men het uiteraard op prijs stel len, wanneer ook deze mensen hun keuze op een Prot.-Chr. partij doen vallen. Ze vormen echter een onzekere factor. Op de vraag, hoe ook hen te behouden of terug te winnen, komen we nog wel terug. (~)OK MAG WORDEN BEDACHT, dat het velen ditmaal gemakkelijker is gemaakt op een party als de P.v.d.A. te 6temmèn. Drees is voor velen een sym pathieke figuur, die bovendien jarenlang heeft gestaan aan het hoofd van een uit uiteenlopende partijen gerequireerd kabinet. Het Vaderlijke overheerste hier unen met het burgerlijk-fatsoenlijke. Nog onlangs lazen we ui een weekblad, dat dicht bij de P.v.d.A. staat, het ver haal van een oud vrouwtje, dat aoor een ialistische propagandist gevraagd KM, iLe. mn wwen ha,r sl™> Banaan dt PvdA. vtas trekken gisteren op vele ptepttenl verontwaardiging at; N.-O. Polder feestte, maar werk ging door Achthonderd echtgenoten van landarbeiders op bezoek Al ging het hooien, bieten wieden en in de Noord-OostpoWer gewoon door, I g ha'i trouwens haar keus al bepaald; stemmen opDrees! Voor veler idee is in vader Drees de militante socialist op de achtergrond geraakt. Was een uitgesproken socialistisch- politieke figuur als Vorrink of Vos of Van der Goes lijsttrekker geweest, dan had deze wel lijst, maar minder kiezers getrokken. Daarom kan er nog wel eens iets veranderen, tenzij de P.v.d.A. er in slaagt, deze gemakkelijk gewonnen kie- zers in de komende tijd zachtkens aan zich te binden. toch waren ook honderden bewoners naar Emmeloord gekomen om hét tien jarig bestaan van hun polder te vieren. Nadat minister Weramers en de land drost. dr ir S. Smeding, het woord ge voerd hadden, bracht de landbouwer W. G. de Feljter de dank van de bevolking aan de landdrost over. Hij overhandigde een zilveren model van een ontginnings boerderij (bewoond door de fam. A. L. Koster), die de naam Dr ir S. Smeding- hoeve zal dragen. De tentoonstelling Land uit Zee in| A L IS ER voor de Prot.-Chr. partijen gisteravond reedsdan no* seen r*H«»n tnt nani*v ar- ,e 10.000 bezoekers getrokken. Bovendien kreeg de polder 800 echtgenoten van landarbeiders op bezoek. Velen van deze arbeiders, die in kampen zijn onderge bracht. werkten al ;ien jaar in de polder zonder dat hun vrouwen ooit het nieuwe land hadden gezien. Tweeduizend per- aonen maakten in autobussen excursies door de polder. De Schelde leverde eerste Zweedse lesvliefjluig al De vliegtuigfabriek De Schelde Dordrecht heeft gisteren op Ypenburg het eerste in Nederland in vreemde óp- dracht gebouwde vliegtuig afgeleverd. Het was een SAAB-Saphir 91b, het eerste van 75 lestoestellen die bestemd zijn voor de Zweedse luchtmacht. Deze vliegtuigen worden door De Schelde in licentie van de SAAB-fabrieken gebouwd. Ook de Ned. Rijksluchtvaartschool bezit acht Saphirs. Nood breekt medische erecode 2400 Artsen in West Berlijn in staking gegaan Patiënten worden slechts geholpen, mits deze bereid zijn contant te betalen TN WEST-BERLLJN zijn 2400 artsen in staking gegaan. Zy eisen hogere honoraria van het centrale ziekenfonds. De artsen ontvangen thans per kwartaal in totaal 12 millioen mark. Zij zeggen, dat zij daarmee hun prak tijk niet meer in stand kunnen houden en eisen 13.5 millioen. Daar het zie kenfonds deze verhoging niet wenst te betalen, hebben de artsen een sta king georganiseerd. Zij helpen hun patiënten wel, doch op voorwaarde, dat deze contant betalen. Bovendien weigeren dp artsen mi hur rekeningen voor telefoon, gas en elec- triciteit te voldoen. Zij hadden zelfs het plan een protestmars door West-Be-rllJn te organiseren, doch zijn daarvan afge stapt toen bleek, dat Oost-Berlijnse communisten er op uit waren, hiervan gebruik te maken voor htm propaganda. Algemeen wordt erkend, dat een groot deel van de artsen in Wesi-Berlijn in zeer moeilijke omstandigheden verkeert. Wie kent dit meisje en waar is zij? Hun aantal is namelijk de laatste jaren zeer sterk uitgebreid, doordat uit Oost- Berlijn of uit Oost-Duitslend gevluchte artsen, zioh in West-Berlijn geves igdi hebben. Voor het uitoefenen van particuliere prae'jjk is Westi-Berlijn kleiner dan men uit het Inwonertal twee millioen zou afleiden. Een derde deel van de inwoners is armlastig of werkloos. Het aantal ziekenfondspatiën ten is veel groter dan vóó de oorlog. Dat het ziekenfonds niet voldoende bij kas Is. om de eis der a-risen bn te willigen, wordt ten dele toegeschreven aan de omstandigheid, dar een groot aantal ondernemingen in Berlijn gewei gerd heeft premies te betalen, aldus Reurer. (We herinneren er aan. dat enkele jaren geleden- m Parijs om soortgelijke ■edenen artsen, apothekers zieken' >er.soneel en zelfs de doodgraver faking gingen - Red.). Rapporten van hedenmorgen 7 uur Nice Hprllin Frankfurt De 22-jarige Roelofje Groote tiit Voorburg is, zoals wij gisteren reeds meldden, sinds Maandagavond spoor loos verdwenen. Het meisje verliet haar betrekking met medeneming van haar fiets. Een ongeluk wordt gevreesd. De politie verzoekt ren eider, die iets omtrent deze ver dwijning weet, zich met haar in ver binding te stellen. Koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar enige re gen, later plaatselijk opkla ringen. Zwakke tot maUge Noordoostelijke wind. Koel. (Opgemaakt te 10 uur.) dan nog geen reden tot paniek, wel grond voor bezorgdheid. De party- keuze is in Nederland goeddeels eea principiële keuze. En op dit punt is er bij deze verkiezingen toch wel verva ging ingetreden. Men kan dit noemen doorbraak of verwereldlijking, waarby wij terstond willen vooropstellen, dat beide begrippen elkander niet, zeker niet geheel, behoeven te dekken. Verwereldlijking is een loslaten van de Christelijke grondslagen of de Chris telijke boodschap voor het leven. De mens stelt zichzelf ten wet Doorbraak kan tweeërlei zyn; het is allereerst de mening, dat voor de realisering van die Christelijke boodschap geen Christelijke partijformatie noodzakelijk of wenselijk is; voor velen moet het voorts op grote bedenkingen stuiten, de algemene Chris telijke boodschap neer te leggen in. zelfs voor geruime tijdsduur bestemde. Chris telijke beginselen. Dat de noodzaak of wenselijkheid van Christelijke partyformatie velen thans minder krachtig heeft toegesproken, is wel duidelijk. Bovendien echter is het wel bekend, dat ook niet ieder, die op de lijst van een Prot.-Chr. partij heeft gestemd, dit heeft gedaan met gevoelens van geestdrift. Er is een zeker plichts besef, dat in sleur kan overgaan. Maar daarin is ook een zeker onbehagen, al Is dit veelszins onbestemd en vaag. Zeker, men is trouw en zal dat blijven; men zal niet deserteren. Mar men voelt het gemis aan eigen karakter en eigen «tijl en mede daarom pok het gemis aan werfkracht. TTEEFT HET ENIGE ZIN. dit gevoel yan onbehagen nog nader te om schrijven? Het is al genoeg, dat het er U. Op een enkel punt willen we wijzen. Zo wijt men in een bepaalde partij het gebrek aan levendigheid en frisheid, aan, wat men wel noemt, breedheid van allure, wel aan een grote mate van star heid. die men niet zonder meer nog langer beginselvastheid kan noemen, een starheid, die veel weg heeft van een zekere kramphouding. Aan de andere kant stelt men in een andere party de onderlinge verscheiden heid wat al te gemakkelijk voor als een op zichzelf al lofwaardig iets. terwijl die verscheidenheid voor velen iets heeft van een vlucht in de onzekerheid. Die verscheidenheid bemoeilijkt in elk geval een duidelijke politieke uitspraak. Van het één vindt men niet moeilijk symptomen binnen de A.R. Partij van het andere in de C.H. Unie. Wat de S.G.P. betreft, die zich langzamerhand een vaste plaats in ons volksleven heeft verworven, moet men hopen, dat zy er ia slaagt, meer dan thans nog het geval is tegenover het negatieve het positieve te accentueren. ATU KAN men het betreuren, dat deze partijen achteruitlopen of in het gunstige geval nagenoeg gelyk blyven tegenover een vooruitgang by enkele heel wat minder principiële partyen. Men kan ook critiek hebben op de men sen, die aan de roepstem van de Prot.- Chr. niet of niet langer gehoor geven. Maar is het niet nuttiger, eerst eens na te gaan, of de oorzaak ook niet kan lig gen bij die partijen zelf? Daartoe is temeer reden, omdat die partyen een hoge pretentie hebben: de realisering voor hun deel van een waarlijk Christelijke politiek. Dat goud mag niet verdonkeren. Er moet een voortdurende aanpassing zijn aan die hoge roeping. In de bezorgdheid, welke wU menen te moeten opmerken, proeven wij iets van de teleurstelling, dat het hoge ideaal niet dichter wordt benaderd. Dat die bezorgdheid er moet zijn, dient men te betreuren. Dat zy er is. U echter hoopgevend. Daarom willen we in een volgend artikel aan die bezorgdheid nog wel enige perspectieven verbinden. ZON EN MAAN vfTrSt G«nid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1