Leidse raad voor demping Lange en Stille Mare Erfeniskwestie rond de stadhuisbouw eindelijk van de baan van DINSDAG 1 JULI 's namiddags 2 UUR Assyriologisch congres werd gisteren geopend Montessori-leerlingen gaven gamelan uitvoering Brandweerdemonstratie ging er in als koek NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 1 JULI 1952 Bijna unaniem Gratificatie voor gemeentepersoneel enwethouders MET BIJNA ALGEMENE STEMMEN heeft de gemeenteraad van Leiden gistermiddag besloten tot het dempen van de Lange Mare en van de Stille Mare. De voorstellen van B. en W. hiertoe betekenden het belang rijkste agendapunt van deze laatste zitting „voor de vacantie", een vacantie die voor Leidens vroede vaderen niet al te veel om het lijf heeft. Ingevolge de voorstellen stelde de raad dus f990.000 beschikbaar voor de bouw van een nieuwe Marebrug, voor de bouw van een nieuwe Alkemadebrug en voor het dempen van de Lange Mare tussen de Oude Vest en de Haar lemmerstraat, alsmede f75.750 voor het dempen van de Stille Mare. tot lid van de commissie voor de sociale zaken. Tot lid van de monumentencommissie werd gekozen, in de vacature A. Bicker Caarten, de heer L. C. J. Roozen, hoofd redacteur van De Leidse Courant. Mej M. C. Marks werd eervol ontslagen als onderwijzeres aan de openbare lagere school aan de Medusastraat. n voorstellen, die we alle reeds hebben genoemd en die onder meer het onderwijs betroffen, passeerden zonder ieer de hamer. Het partiële uitbreidingsplan Leiden- Philosophenpad werd vastgesteld. Oor spronkelijk bestemde de raad de gronden, gelegen in dit plan ten Noord-Oosten van de Lorentzkade. ten Oosten van de tram baan LeidenVoorburg, ten Zuiden van de Zoeterwoudse Singel en ten Noord- Westen van de Cronesteinkade), voor woningbouw. De situatie en de diepte van deze terreinen deden deze echter beter geschikt zijn voor bebouwing met grotere gebouwen, o.a. voor uitbreiding van het St. Lidwinahuis. De raad voteerde 76.500 voor een ieuwe timmerwinkel op de Stadstim- merwerf. Aan meer werkruimte en betere outillage, o.a. een wasgelegenheid en een schaftlokaal, bestaat dringend behoefte. De nieuwe winkel (12 bij 15 meter) komt op het binnenterrein. MR WOUDSTRA (Prot.-Chr.) herin nerde er aan, dat het gisteren juist twee jaar en vier dagen was geleden, dat de raad het principebesluit nam om de Mare te dempen. Op dat besluit is van verschil lende zijde critiek uitgeoefend, maar het verkreeg toch meer instemming dan af keuring. De critiek heeft de raad trouwens toch niet van gedachte doen veranderen. Spr. zag in het dempen tal van voordelen: verkeers-technisch, op het gebied der ont wikkeling van de er bij betrokken be drijven, op het terrein der volksgezond heid en uit oogpunt van werkverruiming. Mr Woudstra geloofde, dat hier sprake is van een wijs besluit. Hij noemde het een gelukkige omstandigheid, dat de Mare brug geen draaibrug maar een electrisch te bewegen ophaalbrug zal worden. De heer VAN ITERSON (Prot.-Chr.) wees er op, dat de kosten niet onnodig hoog worden. B. en W. zUn twee jaar ge leden met het plan tot vernieuwing van vier bruggen gekomen. In de plaats daar van komen nu twee nieuwe bruggen plus de demping van de Mare. De kosten zul len ongeveer even hoog zijn. Tegen het dempen van de Stille Mare had spr. aanvankelijk bezwaren. Die zijn thans vervallen. Gelukkig is het in elk geval zó, dat er geen vuilverzameling in het water zal komen, zoals in het „staartje" van het Levendaal. Ook de heer SCHüLLER (P.v.d.A.) zou een dergelijk „open riool" verre van pret tig hebben gevonden Ook hij sprak zich daarom uit voor het demnen van de Stille Mare. Evenals de heer Van Iterson dat had gedaan, uitte hij zijn waardering voor de plannen. Hetzelfde deed de heer VAN DIJK (K.V.P.). hoewel hij vond dat het geduld wel od de nroef was gesteld. De heer TEN BROEK (K.VP.) bracht eveneens dank. De heer VAN WELZEN (Comm.) wilde zich een goed verliezer tonen en thans vóór het voorstel stemmen. Hii meende overigens, dat we nog moeten afwachten, in hoeverre het verkeer hier een verbe tering zal ondergaan. Terwijl van de zijde der manneliike raadsleden alzo geen enkele werkelijke bedenking tegen het nlan naar voren kwam, toonde mevr. GOUDSWAARD KNIPSCHEER zich tegen het dempen van de Stille Mare. Met het oog op het verkeer achtte ze de demping stellig niet nodig. En dit stadsdeel zal aan schoon heid verliezen volgens de WD-ster. MR DR KNOL achtte het zeer belang rijk, of door dit plan werkgelegenheid voor Leidse werkloze arbeiders zal ont staan. De heer AALDERS (KVP) vroeg of er rekening wordt gehouden met de mogelijkheid, de Nieuwe Mare smaller te maken en de straat daar te verbreden. Wethouder JONGELEEN antwoordde op deze laatste vraag, dat daartoe toe stemming van Rijnland nodig is. Er zal op worden toegezien, dat zoveel mogelijk Leidse arbeiders worden ingeschakeld. Geheel positief wilde spr. evenwel niet zijn: vele Leidse arbeiders werken in deze branche buiten de stad (méér dan omgekeerd). B. en W. moeten dus maar niet bindend gaan voorschrijven, dat al leen Leidse arbeiders aan het dempen worden gezet. (De heer Schüller sugge reerde dit in tweede instantie). Als deze gedachte landelijk werd doorgevoerd, zou Leiden zelf de dupe worden. De heer Jongeleen zeide nog tot mr Woudstra, dat B. en W. de plannen loyaal zullen uitvoeren zoals spr. trouwens ook reeds twee jaar geleden had gezegd, hoewel hij toen niet voor demping was. Hierna werd het gehele voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Alleen mevr. Goudswaard en mej. Van Nienes (P.v.d.A.) stemden tegen het dempen van de Stille Mare. Mr H. 1. DirJcs Aan het begin van de zitting werd mr H. J. Dirks beëdigd en geïnstalleerd als raadslid (in de vacature-J. A. M. van Oyen). Hij werd ook benoemd tot lid van de commissie voor de personeelszaken en Familieberichten uit andere bladen 1 J Th rckelbach, chlr orth en T van Beek. Wassenaar; mr J Drijber en M Halbertsma. Haarlem; A A Klinkert en B J Kam, arts, Zwolle; Delft: Mevi er Sluys. dr. Utrecht: Mevi :n. R'dam; Me\ Bsse Taets München. Overleden: H O Geertsema, man, weken. Lelden; J N van Munster. jr. Arnhem; W Voster. in, 39 jr. j, 72 jr. Bodegraven: w' P H Phroeh! man. A'dam; G J Kleyn, m. 72 Jr. Zeist: B Mevlink. man. chem drs. F Noordhoek, ti Ruytenberg—de Zwaar Reinigingsdienst Zoals gemeld werd, zijn de ƒ353.000, die de raad- in Juni 1950 beschikbaar stelde de uitbreiding van de gebouwen van de gemeentelijke reinigingsdienst, niet voldoende gebleken. Volgens de raming 58.500 meer nodig. B. en W. deelden mede, dat de oorzaak der verhoging moet worden gezocht in de stijging van de materiaalprijzen en de lonen, alsmede in enige tegenvallers tijdens de werkzaam heden. Voor het verbouwen van de werkplaats it was-, kleed- en schaftlokaal met douches en toiletten, voor een centrale verwarming enz. is nog eens ƒ57.000 nodig. In totaal moest het crediet dus worden verhoogd met 116.000. Een dergelijke overschrijding had men volgens de heer VAN DIJK (K.V.P.) moeten voorkomen. Het scheelt maar jen ongeveer dertig procent. De heer VAN ITERSON (Prot.-Chr.) noemde het hele geval een „vreemde verschijning". De indruk wordt gewekt, dat het werk in twee gedeelten wordt uitgevoerd, maar dat is allerminst waar. Dit werk in zijn geheel duurt veel te lang werken, die zo lang duren, gaan geld kosten. Spr. achtte de wyze, waarop een ander werd voorgedragen, niet juist. Hij ging niet beoordelen, aan wie de schuld toekomt. Dat zou trouwens ook moeilijk zijn, aldus spreker. De heer SCHüLLER (P.v.d.A.) wilde daar nog wel even op antwoorden, hoe wel hij aanvankelijk de bedoeling had, er over te spreken. Volgens spr. berust de schuld niet bij de directie van gemeen tewerken. De grondoorzaak ligt naar zijn mening in de twijfelachtige houding van de leiding van de reinigingsdienst. Een aanvankelijk plan werd teruggenomen, toen helemaal omgegooid enzovoorts. De directie van gemeentewerken was nog niet klaar, de leiding van de reiniging wilde toch aanbestedenen zo ont stond de stagnatie. Uiteindelijk is mede hierdoor een aanvullend crediet nodig. Wethouder JONGELEEN herinnerde er _an, dat hij hier met twee directeuren had te maken. Gemeentewerken wilde het plan in Juni '50 nog niet aanbesteden, de reinigingsdienst wél, omdat betwijfeld mocht worden of later het crediet nog wel beschikbaar zou zijn. Bovendien is inderdaad sprake van enkele tegen vallers en ook van een paar foutjes. Na enige discussie in tweede instantie werd conform het voorstel van B. en W. besloten. Erfeniskwestie Een oude erfeniskwestie kon eindelijk worden afgedaan. (En over erfenissen ontstaan de meeste kwesties, aldus de heer VAN ITERSON, die dankbaar de gelukkige afloop van dit ge In Februari 1950 stelde de raad in handen B. en W. om prao-advies een schrij- van de heer G. W. Zandvoort, hou dende verzoek om zo spoedig mogelijk met de wederopbouw van zijn pand Maarsmanssteeg 12 te beginnen. Een gedeelte van dit pand werd be schadigd bij het maken van de paalfunde- ring met bijbehorende grond- en graaf werken voor de bouw van het stadhuis. Een rechtsprocedure leidde tot een schik kingsvoorstel, maar niet tot afdoende resultaten. en W. stelden thans voor, het achter gedeelte van perceel Maarsmanssteeg 12, dat aan het stadhuis grenst, eigendom van de gemeente te maken. Dit gedeelte grenst ook onmiddellijk aan het terrein van perceel Vismarkt 6 (ten aanzien hier van werd reeds eerder een soortgelijke kwestie opgelost met de eigenaar B. E. Feld) en B. en W. achten de eigendom van dit terrein nodig, om, na het tot stand brengen van een inrij ter plaatse, de kolenbunkers van het stadhuis per vrachtauto te kunnen bereiken. Het doen van afstand van bedoeld per ceelsgedeelte was voor de heer Zandvoort zonder meer niet mogelijk, omdat zijn bedrijfsruimte dan te klein zou worden. Hieraan wilden B. en W. tegemoet komen door in ruil aan de heer Zandvoort af te staan het achtergedeelte van perceel Vis- De gemeente zal aan de heer Zandvoort ƒ22.900 betalen wegens schadevergoeding. Vacantietoeslag B. en W. stelden de raad voor, aan het gemeentepersoneel ook dit jaar weer een vacantietoeslag (maximaal 75,toe te kennen. De voorzitter voegde hieraan toe, aan Ged. Staten te verzoeken, deze toe slag ook voor de wethouders te bestem- mMevr. GOUDSWAARD—KNIPSCHEER (V.V.D.) vroeg, of dit ook in andere ge meenten geschiedt. VOORZITTER: Dordrecht heeft de vorige week een dergelijk besluit geno- en en andere gemeenten zullen volgen. De heer VAN DIJK vond een vacantie toeslag beneden de standing van de wet houders. VOORZITTER: Maar ook de burge- leester en secretaris krijgen die toeslag. De heer VAN WELZEN (Comm.) achtte het aanvechtbaar, de positie van de wet houders en die van de burgemeester en de secretaris op één lijn te stellen. En de heer VAN DIJK bleef er bij, het beneden de standing van de wethouders te vinden. vas de enige die tegenstemde en zag liever de salariëring van de wethouders beter geregeld. De heren VAN WELZEN en SCHüL LER stelden vragen over de werkloos heidsvoorzieningen. Wethouder MENKEN diende van antwoord. Mevrouw GOUDSWAARD wees nog maals op de toestand, waarin het gebouw sociale zaken verkeert (voorstel is bij Ged. Staten), de heer VAN DIJK op de bocht in de Zoeterwoudseweg bij de Constructiewerkplaatsen (plan is bij de investeringscommissie). Weth. JONGE LEEN gaf toe, dat de toestand daar zeer gevaarlijk is, maar vond het zonde van het geld om voor een paar weken nog noodvoorziening te treffen. De heren VAN ITERSON en KORTMANN drongen er op aan, dan in elk geval borden te doen plaatsen. VAN ITERSON informeerde naar de stand van zaken bij de Haarlemmertrek vaart (spoorwegwerken). Spr. meende, dat de raad over de grond bij deze vaart nooit een beslissing heeft genomen. Het kan hem niet schelen wat de N.S. doen, als het de gemeente maar geen geld kost. Het wordt tijd, dat de raad eens achter de schermen van de spoorwegplannen mag kijken. Wethouder JONGELEEN: Er vindt geen verandering in de spoorwegplannen plaats, of de een half jaar geleden inge stelde commissie is er in gekend. In deze commissie heeft ook de gemeente zitting. Spr. wilde wel eens met de raadsleden, die daarvoor belangstelling hebben, bij de spoorwegwerken gaan kijken. De heer SCHÜLLER vroeg B. en W., de vacantie van de raad te gebruiken om de raadzaal wat doelmatiger in te richten: zodat alle raadsleden het college van B. W. goed kunnen zien en zodat men elkaar ook steeds kan verstaan. Wethouder JONGELEEN antwoordde, dat dit in 1952 niet meer kan geschieden. Maar B. en W. zullen er zo spoedig moge lijk werk van maken. Nadat de VOOR ZITTER deze woorden had onderstreept, sloot hij de vergadering. met enige speciale aanbiedingen Ontvangst van de deelnemers ten stadhuize Namens de universiteit sprak de rector magnificus, prof. dr J. H. Boeke, die zeide zich enigszins verlegen te voelen. Immers, de assyriologen rekenen met duizenden jaren, terwijl spr. de vertegenwoordiger was van de oudste universiteit van het land, waarop iedere Nederlander trots is. Maar wat betekenen 377 jaar bij de dui zenden jaren-in de wetenschap der assy- riologie? Dat Leiden thans de eer geniet als gast heer te mogen optreden van deze derde internationale conferentie, is voorname-1 hjk te danken aan de arbeid van prof. Böhl en zijn voorganger prof. Thierry, die in minder dan veertig jaar deze stad gemaakt hebben tot een belangrijk cen trum der assyriologie. Onmiddellijk hierop sprak prof. R. D. Barnett uit Londen over „The archaeolo gy of Urartu", welke voordracht verle vendigd werd met projecties, waarmede Gistermiddag werden de deelnemers aan het derde internationale Assyriolo gisch Congres door burgemeester jhr mr F H. van Kinschot ten stadhuize ont vangen. Hierna vond in het Gulden Vlies een diner plaats, dat werd aangeboden door het ministerie van Onderwijs en waarbü Prof. dr F. RI. Th. de Liagre Böhl, voorzitter der conferentie, tafel- Reeds eerder warén de congres sisten door professor Böhl in net Instituut voor 't Nabije Oosten ontvan gen. Prof. Böhl zeide, dat de aanwezig heid van zoveel mensen, die zoveel ver schillende talen spreken, niet wees op de wens om een Babylonische spraakver warring te stichten. Integendeel, in dit congres vinden volken van velerlei stam elkaar als broeders en zusters, die slechts één doel nastreven: de beoefening der as syriologie. Toen de toren van Babel van zijn fundamenten oprees, was het de Ba- de reeks lezingen, die enkele dagen bylonisch-assyrische taal, die een grote teslag zal nemen, werd geopena. rol speelde, voordat de spraakverwarring de eenheid stoorde. In deze zin hoopte spreker, dat ook tijdens dit congres de gemeenschappelijke beoefening der assy riologie alle aanwezigen één zou doen Gistermorgen om 10 uur had in het universiteitsgebouw de officiële opening der conferentie plaats door de secr.gen. van Onderwijs, mr H. J. Reinink, die o m. wees op het belang van de arbeid die door de assyriologen wordt verricht. Het altijd van groot belang de cultuur van n ander volk te onderzoeken en te le- n kennen en deze te vergelijken rnet van deze tijd in eigen land. De weten schap der assyriologie is een spel van grote verhevenheid dat, door de beoefe- s met grote ernst en verantwoorde lijkheidszin gespeeld wordt. „Daarom", aldus eindigde spr., „speel uw spel voort, het belang der wetenschap en ten bate der onvergankelijke cultuur". Een practise he weg naar de cultuur van het Oosten Maanden lang hebben de leerlingen van groep C van de Montessorischool te Oegstgeest zich in het museum voor volkenkunde geoefend in het be spelen van de gamelan. Zij waren daarbij hun onderwijzer, de heer Reys, en hun instructeur, de heer G. D. van Wengen, een ware vreugde, want met onstuitbaar enthousiasme verdiepten deze kinderen zich in de muziek van een vreemd volk en benaderden daarmee op de meest practische wijze de cultuur van het Oosten. Namens de ouders offreerde mr P. J. Teebaal de heer Van Wengen een boe- Natuurlijk kregen de ouders thuis hele verhalen te horen. Hun nieuwsgierigheid de nieuwe hobby van zoon of doch ter, waarvoor zelfs een vrije middag per week werd opgeofferd, werd gisteravond bevredigd, toen groep C zich officeel achter de instrumenten zette. De hal van museum was gevuld met belangstel lende ouders en familieleden en de kleine executanten bloosden van opwinding bij dit eerste openbare optreden. De heer Van Wengen vertelde, hoe men a de angklung, een instrument, dat op Java aan het verouderen is, tot het be spelen van de gamelan is gekomen. Daar- - zo zeide de heer Van Wengen is hier natuurlijk meer in de breedte dan in de diepte gewerkt. Spr. maakte de rol iedere groep instrumenten in hel orkest duidelijk en deed de kleine orkest leden het gesprokene metterdaad demon streren. Het verband tussen gamelan en dans werd verhelderd en de leerlingen demonstreerden hun gevoel voor rythme ook in handgeklap, begeleid door de Interessant was het optreden van de heer Munadjat als zanger. De heer Munadjat trad bovendien na de pauze op als verteller in een wajang-kulitvoorstel- Ung en deed dit begeleid door enkele gamelan-spelende Motessori-leerlingen op een fascinerende wijze. Voor de pauze bood één van de leerlin- getjes, Karien Brouwer, de heer Van Wengen namens aUen een geschenkje kenbon. Met welke eerbewijzen en dank betuigingen de heer Van Wengen zich een beetje verlegen toonde, omdat hij het zo zei hij, uit zuivere liefhebberij had gedaan, evenals de kinderen. Burgerlijke stand van Leiden Geboren Marianne A. B. dr v. P. M. de Joode en M. van Dalen, Matithea J. dr v. P. C. La- court en J. van Houten, Yvonne Th. dr v. W. P. van Maren en S. Feenstra, Pau- lus zn v. P. J. Chaudron en G. Boom, Dirk zn v. J. W. Leurdijk en H. de Rooij, Hendrikus P. P. M. zn v. A. M. Thoro en A. J. Vinkestijn, Johanna M. dr v. H. J. Labordus en S. Fakkel, Margaretha B. dr v. J. van Zanten en C. W. C. Staats, Janna dr v. J. W. van Diemen en J. P. Kreuger, Ar ie O. zn v. A. O. Frohwein en C. W. Muller, Franciscus F. zn v. F. F. Jordens en P. G. Kremers, Leendert C. zn v. C. A. van der Plas en M. van der Plas. Irene D. dr v. E. J. C. Kruisdijk en T M. Wielinga, Cornelia dr v. D. J. van der Zwan en K. van Beelen, Leuntje dr v. G. van Rijn en M. van Duijn, Maria J. J. dr v. Th. J. Kiebert en A. P. M Huls bosch, Reinier zn v. K. M. Verkuijlen en M. H. Rietveld. GIJsbertus zn v. G. H. den Haan en J. van der WieL Overleden. J. WaUaart, huisvr. v. Boudrij, 71 jr. Ferd'nand en de moderne lamp TEUN NIJGH - een zeeman van formaat Wie van de oudere Katwijkers heeft Teun Nijgh niet gekendEen zijner vrienden schreef over hem: Hij was een van die mensen, die boven de ge middelde mens uitstak door kinderlijke eenvoud en innig Godsvertrouwen. Hij was de man des vredes, die zijn tegenstanders liefhad. Daardoor had Nijgh in alle kringen der bevolking vrienden verworven. zijn dijbeen had gekregen en hij hierdoor amper lopen en staan kon, had hy de tegenwoordigheid van geest om de reep Veel stormen zijn over z'n grijze hoofd heengegaan. In 1870 verliet Teun Nijgh op elf-jarige leeftijd de school en ging als jongmaatje bij zijn vader op de bom schuit varen. Daarna leerde hij de stuur manskunst bij oude Piet Alt. rusteód ge zagvoerder ter koopvaardij. Op 17-jarige leeftyd werd hij door een grondzee de voorplecht geslagen. De bemanning waande hem verloren, maar wonder bo ven wonder wierpen de golven hem aan de achterzijde aan boord. In 1895 werd hij schipper van de KW 31, de Jonge Niesje, van de rederij W. Dubbeldam, 't Was een minder zeewaar dig schip. Dit bleek vooral, toen thuisvarend met 500 kantjes haring boord, tot z'n grote schrik ontdekte, dat een der zijwanden van de schuit door de knoop van het zwaardtouw was inge drukt en door de hierdoor ontstane opening water naar binnen stroomde. Wat nu te doen? Goede raad was duur; men was in zinkende toestand. Aan de binnenzijde kon men het lek niet dich ten door de vele haringtonnen. Omdat het gat een meter onder de waterspiegel zat, was het ook moeilijk het lek van buiten af te dichten. Schipper Nijgh nam het stoute besluit na vooraf God te hebben gesmeekt de poging met goede afloop te bekronen om zich buiten boord te begeven. Aan een touw om zijn middel liet men. hem zakken en in deze ongemakkelijke hou ding wist hij het gat met houtwol dicht te maken. Bovendien spijkerde hij er nog een stuk zeildoek overheen. Toen dit was geschied, moesten „alle hens" pompen. Zo zijn ze in Hoek van Holland aange komen. Na nog twee jaar schipper op de KW 31 te zijn geweest, bedankte hij als danig en- werd in 1897 schipper op de KW 56 van de rederij R. Ouwehand J. Parlevliet. Dat een visserman voortduring in gevaar is, werd ook weer bewaarheid. Eens sloeg een grond- zee alles van dek. Schipper Nijgh hield zich vast aan de giek, greep een lid van de bemanning nog bijtijds aan de schou ders vast en redde deze zo van de ver drinkingsdood. In 1000 kreeg hij van dezelfde rederij een nieuwe schuit, eveneens de KW 56. genaamd T A.D. de Ridder. Ook hierop bleven de gevaren niet uit. Terwijl men aan de vleet lag. kwam er een driemas ter recht op de KW 56 af. Dat is er bo ven op!, dacht men. Schreeuwen naar het naderende schip baatte niet. De be manning verkeerde in doodsangst, maar nu toonde schipper Nijgh zich een lan van formaat. Hoewel hij even ren een klap van de helmstok tegen Jeugd was gul met applaus Schouder aan schouder zat Leidens toekomst gisteravond met open mond het werk van de Leidse brand weerlieden gade te slaan. De grootste demonstratie op het Stadhuisplein was wel ln de eerste plaats aan hen besteed. Commandant Hagedoorn en zijn mannen kregen daardoor kennelijk plezier in bun Klokslag 7 uur draaiden ze in hun wa gens, onder het welgekende sirenegeluid, het plein op en niet lang daarna demon streerden enkele dappere kerels hoe ge makkelijk en snel men zich van grote hoogte grondwaarts kan begeven. Dat inspireerde de assistent van onze fotograaf om ook rap de hoge autolad der op te klimmen en in de „nok" met grote koelbloedigheid enkele opnamen te doen. We mogen hier wel verklappen, dat hij in zijn nopjes was met het dank bare applaus, dat hij kreeg. De werking van de nieuwe autospuit de hoge drukgevelspuit werd den volke vertoond en tot slot van de onge veer een uur durende demonstratie werd het gedeelte voor het bordes met schuim herschapen in een sneeuwveld. Even la ter werd al dat witte goedje met spoed de Nieuwe Rijn ingedreven. En daar mee was dit water- en -schuimfestijn verleden tijd geworden. Burgemeester en mevrouw Van Kin schot en enkele raadsleden met hun da mes waren ook van de partij. „Het Oosten" Wedvlucht van Orleans af over een af- satnd van 508 km. In concours waren 170 duiven, die met Noordoostelijke wind half 8 werden gelost. De eerste duif be reikte zijn hok om 4.40.40 uur met snelheid van 922,16 m per min. er laatste prijswinnaar om 7.50.58 met snelheid van 684.71 m per minuut. De uitslag luidt: F. Breedijh 1 er H. v. d. Vecht 2; J. Roest3; J. Faas 4; J. Boekkoi 4. 7, 19, 24, 25 en 42; J. Smits 6, 17, 28 en 32; J. de Weerd 8. 11. 13, 14, 2r, 34, 35 en 41; J. Groenemlyk 9 en 15; H. Kettenis 10 en 36; J. Marijt jr 12; W Alting 16 en 39; W. Nachtega 21. 31, 38 en 43; W. v. Ommen 22; J. Tijl 23 eo 39; J. Braxhoven 26 en 30; Th. Houthof 27- J. van Leeuwen 33; en J. Schipper ;>7 en 40. Kampioen middenfond: 1. J. Leidse sportweek Morgen de beurt aan de zaalsporten Volleybal, tafeltennis, judo en scher- ïen staan morgen op het menue, dat van half 8 tot kwart over 11 in de koele Stads gehoorzaal zal worden opgediend. Het zijn takken van sport, die steeds meer de aandacht op zich gaan vestigen en die dat ook alleszins waard zijn. De 18 junioren, onder leiding van de :er bekende C. J. van Zweeden, zullen verbluffende staaltjes volleybal ten beste geven, waarop het neutrale Leidse zestal wedstrijd speelt tegen 't RJC. Leidse zestal. De schermers offreren de revanche de Leidse sabelkampioenschappen, tafeltennissers wedstrijden tussen Wim d. Voort en O Verker en het mixed dubbel W. v. d. Voortmej. Lau en Verkerkmej. Burger en de mannen de heer H. Holvast de judo-ontmoeting LeidenDen Haag, junioren judo competitie-speciaal. Wat wil men Avondverzorging openbare b.l.o-school Het ls gelukkig, dat moeilijk lerende kinderen van de leerplichtige leeftyd niet alleen het juiste onderwijs op een school voor buitengewoon lager onderwijs ont vangen, maar dat ook na de schooljaren de nazorg en de avondschool klaar staan om de oud-pupillen steun en leiding tc geven. Veel oud-leerlingen van de Dr Van Voorthuysenschool waren gisteren op het schoolplein aanwezig om in de heerlijke avondrust de slotbijeenkomst bij te wonen. De heer J. G. Bazuin, voorzitter van de stichting, wees in zijn openingswoord op de wenselijkheid van een stevig contact tussen ouders en nazorg. Er bestaan plan nen bij de stichting om tot verdieping -erbreding van het werk te komen. De avond droeg verder een afwisselend karakter. Er werd een film gedraaid en ook muziek. Ten slotte deelde het gooien, zodat de schuit achteruit deinde. Op hetzelfde ogenblik schoot de driemaster hen rakelings voorbij Daarna werd de reep weer vastgemaakt. Bij al deze gebeurtenissen kon schipper Nijgh zeggen: Het is God, Die staande houdt. Teun Nijgh was van 1892 af diaken van de Hervormde Gemeente en ouderling van 1908 af. Van 1924—1934 was hy ook voorlezer in de Oude Kerk, fungeerde van 19051919 als vader van het Gast huis en leidde ontelbare begrafenissen. Aan zijn leven maakte een longontsteking plotseling een einde. Nijgh was een „krachtfiguur" in Katwijks Hervormde Gemeente: voor velen een helder bran dende kaars. N. VAN BEELEN Agenda voor Leiden Dinsdag St Antoniusclubhuis, Mare 43. 8 uur: feestavond KoksschooL Sportweek, Stadhuisplein, 7 uur: gym nastiek; De Zijl, half 8: zwemmen Leidse j eugdkamp ioenschappen. Vide?, 8 uur; Leidse middenstands- centrale, bespreking van Braderie en Leidse week. Leiderdorp, gebouw Hervormde jeugdraad: bazar voor inrichting en meubilair. Alphen aan den Rijn, wijkgebouw Prins Hendrikstraat 27B, 68 uur: re ceptie gouden jubileum afdeling Groene Kruis. Woensdag Sportweek, gehoorzaal, half 8: volley bal, tafeltennis, judo en schennen. Oud-Hortuszicht, 8 uur: tuinconcert Leids politiemuziekgezelschap. Plantage, hoek Levendaal, 6.45 uur: zomeravondexcursie „Oud-Leiden", fiets- andeltocht met onbekend doel. Oosterkerkstraat 11, hoek Zijlsingel, half 3: burgemeester Van Kinschot opent de Colgate-Palmolive-fabriek. Filmzaal Academie, half 9: Ex Oriente Lux en Instituut voor hét Nabije Oosten, lezing door prof. André Parrot (Parijs) Les excavations a Mari 19511952, met gekleurde lichtbeelden. Openbare V.G.L.O.-school. Oude Vest 35, 7—9 uur: openbare lessen en tentoon stelling (met werken van LX.C. en Ars Aemula). Zomerzorg. 8 uur: kynologenvereniging Rijnland, praatavond. Levendaal, half 8—half 9: zitting com missie voor de prijzen. Hooglandse kerk. half 8: Avondstilte. Alphen aan den Rijn, Avifauna: tweede dag 42ste bondsconcours Chr. harmonie- en fanfaregezelschappen. I ir, landgoed „Ter Veken". half 11—4 uur: toogdag „Kerk en Israël". Tentoonstellingen Volkenkunde. 10—5 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, teL 20406, en de Zuid er-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23554. Toelatingsexamen gem. H.B.S. voor meisjes Voor het toelatingsexamen van de ge- eentelijke H B-S. voor meisjes slaag den: M. M. P. Aalders, E. Arentsen, J. W. E. Bakema Leiden; A. vao den Berg Voorschoten; S- G. Biesmeyer Oegstgeest; P. P. Bloem Koudekerk aan den Rijn; H. de Boer Hazerswoude; W. G. J. Burema Leiden; J. H. E. van Burg Oegst geest; E. M- Burgerjan, L. H. van Dissel, A. M. Duyverman Leiden; P. D. I. Dijk Leiderdorp; T. van Elk Hazerswoude; A. Epskamp, P. L. A. Evensteyn, M- de Geus Leiden; J. M Ginjaar Leiderdorp; Goedhart Katwijk aan Zee; H. M. Haarsma Warmond; N. Hameter. Y. T. van der Heiden, J. van Herk Voorscho ten; S. Hoek Noordwijk aan Zee; B. Höl- scher Oegstgeest; R Jaarsma Leidschen- dam; A. G. A. Janssen Leiden; J. G. A. Jungerins Oegstgeest; A. H- N H. Kamp- E. M. Kat Lammers van Tooren- burg, J. Kuperus Leiden; J. P. van den Heuvell Oegstgeest; G. J. Melse (geen toel.) Noordwijk; Y. Mooiweer Voor schoten; W. F- Moonen, C. A. van Mui den, W. Nijenboer, C. M van den Ouwee- len, I. L. Ouwehand Leiden; J. H. Over- dijkink Katwijk aan Zee; R H. Postel Leiden: E. M. Rietbergen Oegstgeest; M. C. de Ruiter Zylker Katwijk aan Zee; A. E. Schüdel Oegstgeest; J. M. Servaas Leiden; V. G. M. Smeets Oegstgeest; P- Smittenaar, M. T- Splinter Leiden; M. W. van der Stoel Wassenaar; M J. Swart, M. Tyn Leiden; J. W. van Veen Oegst geest; I. Venker Warmond; R. Vermeu len Leiderdorp; M. C. Verstelle Voor burg; C. van der Voet Leiden; M. Wasse naar Voorschoten; K. G. M van Wiechen Oegstgeest; L J. M Wolters Leiden; C. T. Woltman (Boers) Voorschoten; H. Wijntjes Oegstgeest; J. C- S. Zaadnoor- dijk Leiden; J. M. von Bargen Oegst geest Afgewezen 15. Mulo-examens te Leiden Voor het examen m.u.1-0. B zijn ge slaagd: M. J. van Heuven, Oegstgeest, B. A. Bol. W. Huner, J. G. Roos. J. Ei kerbout, M. J. Eppenga, A. de FeU. W. C. Serlie, S. Linscbooten, H. J. Mattheus, allen Leiden; M- A. Reverse, Leiderdorp; Fr. Innemee, Katwijk; Voor het diploma AsJ. F. Land es ber gen, H. J. Lubbers, L. H. Boelee, allen Leiden; T. E. Bos, Abbenes, J. J. K. Bregman, Leiderdorp; M. de Rooij. Lel den; Fr. v. Egmond, Woubrugge; M. W. Bernard. Leiden; P. A. B. Bakkens, Oegstgeest; P. A. Pronk, Katwijk aan Zee. Eindexamen gem. H.B.S. Voor het eindexamen afdeling B van ae gemeentelijke HJ.S. te Leiden zijn geslaagd: P. Adam, Wassenaar; mej. Grltthy Balfour van Burleigh, Oegst geest; G. Bruyn, J. Favier, P. G. J. N. Kop allen Leiden; C. A. van der Lee, Voorschoten; A. I. Corpel en A. van Haarlem, Lelden; A. Hoekstra, Oegst geest; C. J Joseph, Oegstgeest; mej. Dinl Lammens en W. T. Nleboer, Lelden; mej. Mary Ophot Sasseuheim; J. Roos, L van Sons beek en F. Thijssen, Lelden; K. F. ven Venetiën. Noordwyk; J. Vos, Lel den. Eén Candida at heeft verlengd exament afgewezen: IJ candidaten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5