Jlietiwo (Courant De Rus Sviridof vroeg: Komt U de vrede brengen in Oostenrijk? Waarop Acheson antwoordde: Voor vrede zijn er twee nodig Hogere ziekenfondspremie is enige oplossing Dr Drees denkt vanavond program op te stellen Wist IJ Wel bezorgdheid, geen paniek DINSDAG 1 JULI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- eD Adverteritie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9469 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chet-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .itaatoasticti is qbtbleotn tngn hert ia tegljeaspotf Bijna unaniem Na zeven jaar bezetting EVENALS IN BERLIJN waren ook op de receptie in de Amerikaanse ambassade te Wenen, gehouden ter ere van Dean Acheson, de Russen aanwezig. Generaal Sviridof was o.m. vergezeld door zijn plaats vervanger en zijn politieke adviseur. Sviridof, dus de Russische Hoge Commissaris, schudde Acheson de hand en vroeg: „Komt U de vrede brengen?" Hierop antwoordde de Amerikaanse minister van Buit. Zaken: „U weet, dat er twee nodig zijn om vrede te scheppen." Voorts waren hierbij aanwezig de Oostenrijkse kanselier Figl, de drie Westelijke Hoge Commissarissen, de Oostenrijkse president, het gehele kabinet en vele leden van het corps diplomatique. Acheson heeft Oostenrijk opnieuw de verzekering gegeven, dat de Amerikaanse troepen in het land zullen blijven, totdat de vrijheid van Oostenrijk gewaarborgd is. bezettingstroepen en van alle andere be perkingen van zijn souvereiniteit. Ook zal Amerika blijven ijveren voor de toelating van Oostenrijk tot de V.N. als volwaardig lid. Aan Acheson werd gevraagd, wat de V.S. van plan zijn te doen in verband met het feit. dat de Rus sen geweigerd hebben Amerikaanse no ta's, waarin een beperkt vredesverdrag voor Oostenrijk werd voorgesteld, antwoorden. Wij zullen, zo luidde het ant woord, blijven aandringen op de vor van een vredesverdrag, maar de i lijkheid is, dat de Russen weigeren onverschillig welk soort verdrag te spre- Ondanks het wat vriendelijker contact met de Russen, heeft Acheson er dc druk op gelegd, dat Amerika alles zal doen om de definitieve vrijheid der Oos tenrijkers te herstellen. Omdat de Russen weigeren hun bezettingstroepen terug trekken, is Oostenrijk nog steeds door de Grote Vier bezet. Op een persconferentie verklaarde hij: „Vergis U niet, va vier mogendheden in Oostenrijk, willen er drie naar huis gaan". De Westelijken hebben in totaal 25.000 militairen in Oos tenrijk en Rusland 40.000. Acheson herinnerde aan de verklaring van Moskou in 1943, waarbij Oostenrijk vrijheid en onafhankelijkheid werd be loofd. Voor de V.N. is het een kwestie grote bezorgdheid, dat ten gevolge vai obstructie der Sowjet Unie, Oostenrijk reeds zeven jaar bezetting heeft moeten doormaken. Amerika zal er met de Wes telijke bondgenoten op blijven aandrin gen, dat Oostenrijk bevrijd wordt van d{ Meisje verliet klas en is sindsdien zoek Twee kinderen in Amster dam vermist Binnen 24 uur zijn in Amsterdam twee kinderen verdwenen. De tienjarige Hannie Weber uit de Derde Schinkel straat, aldus De Tel., was gistermiddag normaal naar De Groen van Prinsterer- school gegaan. Onder de les in handen arbeid was zij volgens de kinderen op gestaan en had het lokaal verlaten. Men had er geen aandacht aan geschonken om dat men dacht dat het meisje naar het toilet was gegaan. Toen zij niet terug kwam, raakte men opgewonden. Het staat wel vast dat zij de school heeft ver laten. Tot diep in de nacht stond men in de Derde Schinkelstraat het geval te bepraten. Verder zoekt de politie naar de acht jarige Axel Nornets Salkeberg, die sinds Zondagmiddag wordt vermist. Het laatst werd het jongetje gezien aan de waterkant van de Prins Hendrikkade. Dreggen leverde nog geen resultaat op. ken. Het maakt de indruk, dat de Russen Aantal uitzonderingen wordt uitgebreid Bezoldiging uit 's Rijks kas voor Kamerleden (Van onze Parlementsredacteur) In ons blad van 30 Mei jl. verscheen een driestar, waarin er op werd gewezen, dat een lid van de Tweede Kamer niet gelijktijdig een uit 's lands kas bezoldigd ambt mag waarnemen, met wettelijk vastgelegde uitzonderingen. Toen werd de vraag gesteld, hoe het met deze regel in overeenstemming te brengen was, dat er Kamerleden zijn, die lid zijn van de Commissie Vergunningen Personenver voer, van de Adviescommissie voor het Vrachtvervoer en de Binnenscheepvaart en van de Raad voor het Rechtsherstel, allemaal ambten, die niet tot de uit zonderingen behoren. Naar wy vernemen, heeft de minister president, dr Drees, opdracht gegeven, deze zaak nauwkeurig te onderzoeken en een wijziging van de desbetreffende re geling voor te bereiden, zodat er niet langer gehandeld wordt in strijd met de de bezetting van Oostenrijk als in hun belang beschouwen. Na zijn succesvol bezoek aan Oosten rijk, vertrekt Acheson vandaag per vlieg tuig naar Brazilië. Maandagmiddag is de Braakman, de inham van de Westerschelde in Zeeuws- Vlaanderen, afgesloten. Hier ziet men hoe het laatste betonnen sluitstuk op zijn plaats wordt gebracht. Grote zorgen bij fondsen Volgend jaar wordt een tekort van 30 millioen verwacht T~\E NEDERLANDSE ZIEKENFONDSEN rekenen voor 1953 op een ge- -L' zamenlijk verlies van ongeveer f 30 millioen. Een verdere bezuiniging op de verstrekking van geneesmiddelen is echter niet verantwoord en daarom is de enige oplossing een verhoging van de premie voor verplicht verzekerden van 3.8 tot 4.4 pet. Indien het voor de werkgevers niet moge lijk zou blijken de volle premieverhoging te dragen, dan rijst de vraag of de overheid een deel voor haar rekening kan nemen, zoals dit ook gebeurt bij de werkloosheidswet. Dit zei de heer C. J. van Lienden uit Eindhoven gisteren op de jaarvergadering van de Centrale Bond van onderling be heerde Ziekenfondsen in Utrecht. De heer Van Lienden achtte stabilisatie van de premie voor de eerstkomende 3 of 4 jaar in het grootste belang van het ziekenfondswezen. Eén verplicht verzekerde zal de fond sen volgend jaar vermoedelijk gemiddeld ƒ41,25 kosten, tegen naar schatting ƒ40,90 in het lopende jaar en slechts ƒ24,59 in 1947. Hiervan zal 5,70 (in '47 gemiddeld ƒ4,67) per verzekerde nodig zijn voor de huisarts. Voor genees- en verbandmiddelen is waarschijnlijk ƒ6,30 (in 1947 gemiddeld ƒ4,14) nodig, voor behandeling door specialisten 5,40 2,90). voor tandheelkundige behande ling ƒ3,10 (ƒ1,55) en voor ziekenhuis- verpleging ƒ12 (ƒ4,25). niet meer verantwoord is te noemen. Indien deze handelwijze niet veran dert, zal naar een ander systeem moeten worden gezocht. Met de specialisten is ingang van 1952 een nieuwe opzet vaard, die weinig verschil toont met de afgelopen proefregeling, twee en een half jaar heeft gewerkt. De belangrijkste verandering is, dat de ho norering aan een plafond is gebonden. Zorgen Het tweede belangrijke onderwerp van het afgelopen jaar noemde de heer Van Lienden de verhouding van de zieken fondsen tot de medewerkers (apothekers, tandartsen, specialisten en huisartsen). Met de Maatschappij ter bevordering van de pharmacie is men voor de ko mende drie jaar tot overeenstemming gekomen. Dit besluit is de afgelopen week door de Ziekenfondsraad goedge keurd. De nieuwe regeling steunt op de zelfde basis, als die waarop in het eerste kwartaal van 1952 de honorering der apothekers is geregeld. Met de maatschappij tot Bevorde ring van de Tandheelkunde is per 1 Januari 1952 een nieuwe honorering tot stand gekomen op grondslag van de betaling per verrichting. De heer Van Lienden verklaarde, dat in het eerste kwartaal enige ongerustheid is ontstaan, doordat ern aantal tandart sen van de nieuwe regeling een dus danig gebruik maakte, dat het sociaal Oppositie In de Kon. Maatschappij ter Bevorde ring van de Geneeskunst heeft zich aantal specialisten verenigd tot oppositiegroep, die zich heeft gekeerd tegen dit plafond. Zelfs zijn 100 specia listen, die met de nieuwe regeling niet accoord konden gaan uit de organisatie getreden. Zij wonen hoofdzakelijk in Tilburg, Breda en Amersfoort. Men hoopt de moeilijkheid te hebben opgelost door de bepaling dat bij over schrijding van het begrotingsbedrag ziekenfondsen en de specialistenorgani saties ieder voor de helft, het verschil zullen dragen. De ziekenfondsen kunnen geen grotere offers brengen en zullen hun houding dan ook niet kunnen wijzi gen, ook al zouden de dreigende r lijkheden werkelijkheid worden, zo klaarde de voorzitter. Hij meende, dat de overheid als beschermer van openbaar belang nu met een bindende prijsregeling moet komen. Bovendien zijn er nog meer problemen. De onderhandelingen i.,et de huisartsen zijn in een zo moeilijk stadium gekomen, dat men nog niet weet hoe hier eer weg gevonden kan worden, terwijl honorering van verloskundige hulp door huisartsen evenmin overeenstemming bereikt. Twee meisjes in Waal verdronken Oude man dood gereden en kind geworgd In Gameren bij Zaltbommel zyn gis teravond twee meisjes van 16 jaar bij het baden in de Waal verdronken. Omstreeks negen uur is het stoffelijk overschot van een der meisjes, Jaantje van A., opge haald. Het andere meisje, Janny van T., werd nog niet gevonden. Gistermiddag is de 74-jarige J. B. uit de Quackstraat te Rotterdam, toen hij op de fiets de Bovenstraat in IJssel- monde overstak, door een auto aange reden. Enkele uren later is hy over- Het anderhalfjarige zoontje van dokter D. Bosch uit Kampen speelde, terwijl zyn ouders naar de kerk waren, met een gordijnkoord. Het'kind raakte in het koord verward en kwam door verstikking om het leven. Toen het dienstmeisje het ongeluk bemerkte, was het kind reeds overleden. Locomotief van Rheinpfeil bij Venlo ontspoord Gisteravond omstreeks negen uur zijn de voorstel wielen van de locomotief van de internationale trein BazelHoek van Holland, de Rheinpfeilexpres, ontspoord. Na een veertig meter kwam de trein tot stilstand. Niemand werd gewond. De rei zigers gingen verder met een andere trein. Twee uur later was de locomotief weer op de rails gezet. Trein D2544 moest over EindhovenRoermondDal- heimm geleid worden. Kabinetsiormatie in tweede phase „Oriëntatie" besloten door onderhoud met mr L. A. Donker en Koos Vorrink (Van onze Parlementsredacteur) De kabinetsformatie is vandaag in de tweede phase getreden: dr Drees denkt vanmiddag? en vanavond te gebruiken om een concept-regeringspro gram op te stellen. Hij kan dit doen, omdat de algemeen oriënterende be sprekingen met de verschillende fractie-leiders, die daarvoor in aanmerking kwamen, achter de rug zijn. Gisteren meldden wij reeds, dat het in de bedoeling lag, in de loop van de avond de heer Tilanus (C.H.) te ontvangen. Het gesprek duurde ruim anderhalf uur en was, evenals de besprekingen met de heren Romme en Schouten prettig en vriendschappelijk. Vanmorgen om half elf kwamen de heren mr L. A. Donker en K. Vorrink, resp. fractie-voorzitter en voorzitter van het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid, op verzoek van dr Drees naar zyn kabinet op het Plein 1813. Aangeno- kan worden, dat dit gesprek van iets ander karakter is geweest dan van de overige consultaties: wy heb ben de indruk gekregen, dat de forma teur in eigen kring de situatie nog wat dieper wilde bespreken, met name van wege de byzondere verantwoordelyk- heid, die de socialisten op zich geschoven kregen door de overwinning bij de stem- Ook gistermiddag heeft dr Drees een ander gedaan, dat kennelyk in ver band staat met het program, dat hij nu zal moeten gaan formuleren. Hij heeft n.l., nadat de wekelykse ministerraads- rgadering vrij vroeg was afgelopen, n onderhoud gehad met minister Stikker. Dit onderhoud, zo gaf men ons te ver staan, had niets te maken met de min of meer grote moeilijkheden, die er met de V.V.D. zyn ontstaan, doch had een zui- informatief karakter: dr Drees wilde eens een duidelyk overzicht hebben de buitenlandse vraagstukken, die zich op het ogenblik voordoen. Een soortgelyk gesprek heeft dr Drees gehad op het departement van Financiën, waar hy tegelykertyd de portefeuille overge dragen gekregen heeft (men zal zich herinneren, dat dr Drees tydelyk deze portefeuille beheer' nu prof. Lieftinck Turkije eclipseert). Op Financiën heeft dr Drees tegelyk enige recente financiële kwesties besproken, o.a. met de secretaris-generaal, dr H. A. M. van den Dries. Iet is uiteraard mogelyk, dat de formateur bij het opstellen van zyn con cept-program ook vanmiddag of van avond nog nadere zakelyke gegevens nodig heeft. Hoewel hieromtrent nog niets is te zeggen, moet het niet uitge- Stewardessen óók een probleem Dc Air Hostesses van de British Overseas Airways zijn zó „in trek" als echtgenoten, dat zij met een ge middelde van één per week in het huwelijk treden. Het is thans een probleem vor de maatschappij om het aantal van 200, dat zij nodig heeft, vol te houden. De maatstaven voor de functie van stewardess zijn zo hoog. dat van de sollicitanten slechts een gering percentage in aanmerking komt. (De K.LJVf. sukkelt gelukkig minder met dit verschijnsel Red.). sloten worden geacht, dat hy het nodig vindt, in verband hiermede nog monde ling contact op te nemen met een of meer van zijn huidige collega's. Laten wij tot slot nog iets melden van de reacties aan V.V.D.-zyde t.a.v. het be sluit van dr Drees, de liberale fractie voorzitter mr P. J. Oud niet uit te nodi gen voor een algemeen oriënterend ge sprek. Daarmee is in zekere zin een knuppel in het hoenderhok geworpen. Sommigen proberen een (uiteraard fic tieve) scheiding te brengen tussen mr Oud als fractie-voorzitter en mr Oud als Gisteren nam de hoofd-officier Marva der 2e klasse. H. v. Slooten. afscheid van de Marine Vrouwen afdeling. Aan de Boorlaan in Den Haag inspecteerde zij het corps. Links van de scheidende chef haar opvolger, de kapitein-luitenant ter A. AI. Valkenburg. voorzitter van het hoojiibestuur van (ie tÜd hel PaIeis- V.V.D. Daarnaast kan men stemmen be luisteren, dat de V.V.D. toch met zó graag in de oppositie wil als het hoofd bestuur min of meer heeft laten door schemeren. Ook de eis van twee „zware" departementen wordt enerzyds ontkend, anderzyds wordt een en ander niet tegen gesproken. Dat de publicatie van het hoofdbestuur op zyn minst ontactisch was, wat tydstip van openbaarmaking betreft, lijdt evenwel geen twyfel. Buitenlandse auto's in A'dam geplunderd Een 23-jarige mode-ontwerper, die ln zes weken tijds goederen heeft gestolen uit twintig buitenlandse auto's, is Zon dagnacht op het Leidseplein te Amster dam gearresteerd, meldt de Vkrt. Hij werd gegrepen op het moment dat hij de voorruit van een wagen had ver nield. Vele gestolen goederen werden by hem thuis gevonden. Ambonnese gelukwensen voor Vorstelijk Huis Zes Ambonnezen zijn gisteren op het paleis Soestdyk ontvangen om ter ge legenheid van de verjaardag van Prins Bernhard aan de Vorstelijke Familie hun gelukwensen aan te bieden namens hun volksgenoten uit woonoorden in Muiden cn Huizen. Zij boden bloemen aan in de kleuren van de Ambonnese vlag (rood, wit, blauw en groen) alsmede drie en veloppen met gelukwensen. De Ambonnezen werden ontvangen door dr F. A. de Graaf, particulier secre taris van de Prins; zy vertoefden geruime Minister Eden wordt tijdelijk vervangen De Britse minister van Buit. Zaken, Anthony Eden, die aan geelzucht lijdt, zal tijdens zyn ziekte het ministerie Buit Zaken niet beheren, maar minister van Staat Selwyn Lloyd zal toezicht hcuden op het dagelyks werk op het ministerie. Voor de ogen van duizenden Ponton, 63 meter lang, sloot gisteren de Braakman at Sirenes loeiden, maar in Philippine gingen de vlaggen hallstok DAT de Friesland van de Rott. Lloyd vanmorgen in R'dam aankwam met 2000 rijstvogeltjes en een halfvolwassen tyger' vool Blijdorp, in Sumatra gevangen door de Hagenaar Henk van Geuns. DAT een man en vier vrouwen uit Echt en Sitüard, die op 16 Maart in Sus- teren de 83-j. W Hoorens hebben over vallen en beroofd in Maastricht zyn veroordeeld tot 10 mnd., waarvan 4 voorw. (eisen 1—2 jaar). DAT de wet verbetering binnenvissery vandaag in werking is getreden. DAT de nieuwe dienst Ouddorp Scharendyke ondanks bezwaren, daar de haven van Ouddorp niet diep genoeg zyn, gisteren toch is geopend (vaart per dag, maximaal 60 perso nen, geen auto's). DAT de 40-j. D. W. uit Maastricht ls opgesloten daar hy voor ƒ6000 textiel uit het goederenstafion aan de S'.aten- singel aldaar zou hebben gestolen. DAT de pryzenbeschikking Psychia trische Inrichtingen 1949 is ingetrokken, daar er op andere wyze voldoende toe zicht mogelyk is. DAT ir P. van Delden benoemd is tot lid van de dir. van de Hoogovens en van Breedband te Velsen. DAT Joh. van Kessel al 60 j. markt meester is op de beroemde jaarlykse Veene daa-lse byenmarkt, die op 8 Juli weer gehouden wordt. DAT gedep. staten van N.-Holland ƒ50.000 vragen als bijdrage in de aan koop door de gem. Bergen van het prachtige bos 't Oude Hof, hetwelk dreigt te moeten verdwijnen voor de bouwery. DAT er 70 inzendingen binnenkwamen op de prysvraag van de Ned. Ver. van Huisvrouwen om een goede pan, die tevens geschikt zou zyn voor gebruik op tafel, maar geen er van bekroond kon worden. DAT in Heerlen op 64-j. leeftyd is overleden Ir A. E. Dinger, hoofdbedryfs- ing. der Staatsmynen. DE VLAGGEN gingen gistermiddag in Philippine halfstok: de Braak man was afgesloten en dat betekende het definitieve einde van de visserij in dit Zeeuw'sch-Vlaamse plaatsje. Maar overigens was er vreugde. Dui zenden zagen toe, toen even voor twee uur de Braakman werd afge sloten. Dat gebeurde door he-t Hollands Aan nemingsbedrijf Zanen-Verstoep N.V. uit Den Haag. Zaterdag werd aan de Ooste lijke kant van de mond van de Braakman een betonnen ponton gelegd. Gisteren werd de afsluiting voltooid door het in varen van een tweede betonnen caisson. Dit gevaarte was 63 meber lang, 13 meter breed en 12 meter hoog en woog 33.000.000 kg. Twee uur slepen Om tien over twaalf, toen de stroom naar buiten vrywel tot stilstand was ge komen, werd van de wal af het sein ge geven naar de sleepboten buitengaats om de ponton BX 204 naar binnen te varen. Even later kwam het logge geval lang zaam in beweging Deze manoeuvre werd geleid door T. Muller, de directeur-zèlf DAT het wederopbouwplan voor de Grote Markt in Groningen (omvattend o.a. doortrekking van de Oude-Ebbinge- straat en verplaatsing van de studenten sociëteit) door de gemeenteraad is goed gekeurd. DAT de bekende voor-oorlogse SDAP- er Sam de Wolff, die niet bereid was toe te treden tot de P.v.d.A., thans na de verkiezingsuitslag lid is geworden. DAT de AVRO blykens het jaarverslag in 1951 een bedryfsoverschot boekte tegen een tekort van f 170.000 in 1950 en de oplaag van de Radiobode eind 1951 280.000 exemplaren bedroeg. DAT de Stichting Hoenderloo, opvoe dingsinrichting voor protestantse voogdy en regeringsjongens, thans met groot ver lies werkt, waardoor ze de grootste moei te heeft haar zegenryk werk voort te DAT het raadslid P. v. Mechelen te Bergen op Zoom niet meer beschouwd wenst te worden als KVP-raadslid wegens Welter-sympathleën, doch zyn zetel niet beschikbaar stelt, aldus de Volkskrant. van de Internationale Sleepdienst Muller uit Dordrecht. In tussen werd onder het oog van de dui zenden op de dyken nog in hoog tempo gewerkt om het Oostelyke sluitstuk, Za terdag aangebracht, te verstevigen. Om één uur bereikte de nieuwe ponton het sluitgat. Vier sleepboten begonnen de caisson op zyn plaats te duwen. Bijna drie kwartier later loeiden de sirenes: de Braakman wafc dicht. De loopplanken werden uitgelegd de vele genodigden en technici die de reis met de caisson hadden meegemaakt, zetten voet aan de vaste waL Toen de ponton op de plaats lag, werd onmid dellijk begonnen deze vol te spuiten met zand. Nog meer warmte op komst uit Amerika (Van onze weerkundige medewerker). i de warmte uit. dat dit nop minstens enkele dagen zo zal bl(j- De warme lucht die zich op grote hoogte (2000 tot 5000 meter) boven Amerika bevond, heeft dit land thans verlaten en stroomt met een snelheid van 100 a. 150 kilometer per uur de oceaan over naar West-Europa. We kunnen dus zeggen, dat we onze hittegolf(in Frankrijk kan men dit woord, gerust al gebruiken) van Amerika cadeau hebben gekregen. Frankrijk staat in Europa nog steeds aan de spits. Middagtemperaturen van meer dan 35 graden z(jn er schering en inslag en in de buurt van Bordeaux werd gisteren de hoogste temperatuur van heel Europa (39 gradengemeten. In Nederland was het gisteren vrij wel even warm als Zondag: m Zuid- Limburg 31 graden, 25 tot 30 graden in de rest van het land, behalve lanps de kust. waar tengevolge van de ster ke verhitting borenslands in de na middag een frisse zeewind binnen stroomt. 's Avonds bleef het gisteren langer warm dan de voorafgaande dag. Om negen uur was nop vrijwel nergens de temperatuur beneden 20 graden ge daald. Er zal echter nog heel wat moeten gebeuren, wil het hitterecord van 27 Juni 194', gebroken worden. Toen werd in Dc Bilt een tempera tuur van 36.8 graden gemeten. TJET lykt ons noodzakelyk. in enkele AA artikelen na te gaan, wat de uitslag van de jongste verkiezingen te zeggen heeft aan de Prot.Chr. partyen. Daarby zyn wy ons van stonde aan bewust, dat enige soberheid wel geboden is. Dat behoeft waarlijk niet die soberheid te zijn. die in oorlogstijd gevonden wordt in oorlogvoerende landen. soberheid ook in de berichtgeving en in het etaleren van zwakheden en gebreken. Gedurende de jongste oorlog werkten de Duitsers op hun talryke bureaux en by hun legeronderdelen mei de waarschu- fing: ..Feind bört mit". En in Engeland hingen tekeningen van Hitler met erg grote oren om toch vooral te kunnen horen, hoe het bij de vijand was en wat deze in het schild voerde. In dit opzicht behoeven we ons geen al te grote soberheid meer op te leggen. De „vijand" kent de situatie wel zowat by ons, zoals wy van de situatie by de „vijand" wel het nodige afweten. In de afgelopen maanden nog hebben we in en kele tydschriften, niet bepaald behorend tot de eigen kring, beschouwingen ge lezen over de toestanden meer in onze omgeving, die wel niet in alle opzichten klopten met de werkelijkheid, maar waar uit we toch danig veel zouden kunnen Ieren. Een buitenstaander ziet vaak scherper dan wij en in eik geval moet er ons veel aan gelegen zyn, te weten, hoe de buiten staander ons ziet. Het gaat in het poli tieke leven waarlyk niet alleen om ons. het gaat ook om de buitenstaander. En het is voor elke partij nodig en nuttig, te weten te komen waarom die buiten staander werkelijk „buiten staat". Waar om niet geprobeerd, van die buitenstaan der een binnenstaander te maken? Het mag in elk geval niet aan ons liggen, wanneer hy dat niet wordt. JT^AAROM ook al behoeft men nu met eigen gebreken zeker niet te koop te gaan lopen om deze reden geen soberheid. Waarom dan wel? Omdat elke stembusuitslag, by moge nog zo duidelyk zyn. toch altijd ook weer tamelyk ondui delijk is. Dat is te begrijpen. Wie zich terugtrekt in de beslotenheid van het stemhokje mag niet anders ver richten dan een, wel zeer belangryke. ar toch ook eenvoudige daad: hij moet hokje rood maken. Meer niet. Hy mag bijvoorbeeld vooral niet by schryven, waarom hij juist dit hokje rood maakt en' waarom al die andere hokjes niet. Hy mag zyn stem niet motiveren. Stemt hy Drees, dan mag hy er niet by vermelden, dat hy dit alleen maar doet. omdat hy dit zulk een by uitstek braaf man vindt, omdat hy het sneu zou vin den, hem naar de noodwet-Drees te ver- wyzen, of omdat hy in hem nog altijd iets ziet van de oude rasechte S.D.A.P.-er. of juist omdat hij in Drees zulk een te waarderen saambinder ziet. Dat zyn allemaal verschillende raotie- ;n. maar daarvan blykt uit dat rode hokje niets. Een stem is een stem. Van daar ook. dat men na de verkiezingen nog al eens uiteenlopende commentaren kan beluisteren of lezen. Vandaar ook, dat met conclusies voorzichtig moet zijn. yANDAAR toch wel soberheid. Om dezelfde reden zouden wy deze artike- ln eigenlyk liever meer willen houden in de gespreksvorm. Want in het gesprek moet men zich uitspreken, duidelyker dan in het stemhokje. We hebben de laat ste dagen zo al wat reacties op de stem busuitslag by ons zien binnendwarrelen. Het kunnen er nog meer zyn. We achten byna alle belangryk. En voor een na beschouwing kunnen ze heel waardevol zyn. Nabeschouwing daarin zit het woord .schouw" En dat woord .schouw" vin den we terug in „wapenschouw". Ligt het aan ons. dat we het gevoel hebben alsof er schier allerwegen vóór de verkiezin gen aan de wapenschouw te weinig ge daan is? Het zy zo, gedane zaken nemen geen keer. Maar ook na de slag behoort er wapenschouw te worden gehouden. De uitslag van de verkiezingen hij mag dan niet altijd overlopen van duidelyk- heid kan ons er wel by helpen. We zullen het er in elk geval voor een be langryk deel mee moeten doen. Niet ech ter uitsluitend met die uitslag. Die uit slag kan wel het uitgangspunt zyn. WAANNEER we dan nu in het byzonder voor wat betreft de Prot.-Chr. par tyen die uitslag en wat er mede samenhangt wat nader willen gaan bezien, dan willen we beginnen met de stelling te poneren: die uitslag geeft wel aanleiding tot bezorgdheid, maar zeker niet tot paniek. Of. voor wie het liever wil omkeren: niet tot paniek, maar zeker wel tot bezorgdheid. Aan ons bewys van deze stelling zal ons volgend artikel over dit onderwerp zyn besteed. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur 3 l! co 2 «cf SS S cl" f 5= 5 If Stockholm Helsinki Londen Kopenh Genève Parijs Bordeaux Nice Benut, gch. bew. hall^ bew on bew. licht bew. onbew. WNW 3 21 2 WNW 420 1 windstil 1 39 0 WNW 6 25 0 windstil 125 0 windstil 32 0 windstil 35 o WZW 2 37 0 windstil 2B 0 WNW 5 20 0 NW 4 19 0 N 1 31 0 WEERBERICHT Zeer warm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zonnig, zeer warm en droog behoudens een kleine kans op onweer later op de dag in het Zuiden van het land. Vannacht weinig wind, morgen zwakke tot matige wind hoofdzakelyk en Zuid. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Woensdag: zon 4.25-21.02; maan 15.42- 00.13 uur. Op 7 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1