Dr Schouten roept op tot strijd tegen socialisme en neo-liberalisme Van den HeuvelProtestantse Christenen moeten hechte eenheid vormen" De weg naar vrijheid - een socialistisch perspectief Niet onze aanpak dient regelrecht tot opbouw van Gods Rijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 23 IUW 1952 A.-R. meeting in Stadsgehoorzaal In Hervormde Kerk zijn. aldus mr dr Geelkerken, de velden wit om te oogsten Het weer liep de anti-revolutionnairen Zaterdagavond tegen. Betrekkelijk v weinigen hebben het drenserig motregentje getrotseerd om de propaganda- tocht door de stad te beginnen. Natuurlijk waren Concordia en de zo lang zamerhand bekend geworden A.R.-propagandawagen present. Naarmate het echter droger werd groeide de stoet, zodat zich om ongeveer acht uur een echte optocht van wandelaars, wielrijders en auto's gevormd had. On geveer half negen was de stoet bij de Stadsgehoorzaal, waar een grote pro- pagandavergadering gehouden werd. Burgemeester A. Warnaar uit Wad- dinxveen, die de vergadering presideerde, kon een welkom toeroepen aan een bijkans geheel gevulde zaal. Naar schatting waren duizend personen aanwezig. De verkiezingspamfletten van de P.v.i Een te groot deel van het nationale in- d.A. suggereren, aldus de heer Chr. komen is nodig om de overheidsuitgaven van den Heuvel, de eerste spreker, te dekken. De organisatie van alle tak- dat de Nederlanders, die vinden, dat er ken van dienst moet soberder worden fouten aan het regeringsbeleid kleven, opgezet. Dit zal kapitaalvorming bevor- ondankbare wezens zijn. Eén deren en het industrialisatieproces ten van die pamfletten vermeldt, dat dank zij zeven jaar socialistisch bewind de spoor wegen en bruggen weer hersteld zijn, de veestapel weer op peil is en 200.000 wo ningen gebouwd zijn. Had men echter de tekening volledig willen maken, dan zou men ook de omvang van het Konink rijk der Nederlanden in 1945 en in 1951 hebben moeten weergeven, en tevens de belastingdruk in '45 en '51. Er is veel meer grond om te zeggen: Wat zit er nog een kracht in het Neder landse volk, dat het ondanks het rege ringsbeleid dit alles in zeven jaar tijds tot stand heeft kunnen brengen. Er zUn punten, die we bij de verkie zingen niet mogen vergeten, bijvoorbeeld het Indië-beleid. De souvereiniteit is in '49 overgedragen. Dus deze kwestie is af gedaan.... Men moet zich echter goed realiseren, welk een ramp hiermee ovei de Indonesische volken en over Neder land gebracht is. Recht en vrijheid worden in Indonesië, dank zij een te vlugge souvereiniteits- overdracht, gemist. De regering, die het ene ogenblik iets beweerde, maar even later in strijd met die bewering handel de, heeft alle respect bij het buitenland verloren. Door met de revolutie onder één hoedje te spelen, is de regering de revolutie besmet. Het is deze politiek die tot de catastrophe inzake Indonesië heeft geleid. Nu staan we voor een dergelijke lijkheid in de kwestie Nieuw-Guinee. De A.R.P. staat op het standpunt, dat dit ge bied, tegen de uitdrukkelijke wil van zijn bevolking in, nooit aan de Republik In donesia mag worden overgedragen. Het grote belang van deze verkiezin gen ls, dat het socialisme wordt terugge drongen. Het socialisme is niet zo sterk als men meent. De Protestants-Christe lijke groep in ons volk is minstens zo groot. Eén ding hebben de socialisten goed gezien: Eendracht maakt macht. Het diep tragische is, dat het Pro testants-Christelijke volksdeel in vier groepen uiteenvalt, die niet de scherpste pijlen op de gemeenschappelijke tegen stander afvuren, maar op elkaar. Willen ■we het socialisme werkelijk terugdrijven, dan zullen we als Protestantse christenen een hechte eenheid moeten vormen. goede komen. Sinds het optreden van de socialisten wordt het sociaal-economisch leven hoe langer hoe meer onder de macht van de irheid gebracht. De A.R.P. wijst dit af. Volgens de Bijbel heeft de overheid al leen de politieke macht, de zwaard macht. Wanneer de politieke macht en dt macht op sociaal-economisch gebied in hand komen, ontstaat er een machts opeenhoping, die tot machtsmisbruik Lijstaanvoerder D r J. S c h o u t e n, die hierna sprak, behandelde de hoofdzaken van het ver kiezingsprogram. Als we nagaan,, zo zei spr., wat de afgelopen jaren aan sociale voorzieningen hebben gebracht, dan heb ben we in de eerste plaats de noodwet ouderdomsvoorziening. Deze noodregeling heeft veel gebreken en onbillijkheden en mist elke vastheid van lijn. Naar goede beginselen willen we met spoed deze noodregeling vervangen zien door eer definitieve. Wil men de woningnood zo sr.ei moge lijk te boven komen, dan moet de wo ningbouw, in het bijzonder van arbei derswoningen, krachtig worden aange pakt. De particuliere bouwnijverheid dient te worden ingeschakeld. Te lage huren voor de oude woningen heeft inkrimping van het onderhoud tot gevolg gehad en was mede de oorzaak va werkloosheid in de bouwvakken. Een redelijke verhouding tussen kostprijs ei huuropbrengst dient daarom geleidelijk tot stand te worden gebracht. We zullen in de nabije toekomst met een werkloosheid van grotere omvang te maken krijgen. De regering rekent op een aantal van 200.000 werklozen in aanstaande winter. De werkloosheids- wachtgeldregeling treedt pas op 1 Juli werking. Veel te laat is men dus tot fondsvorming overgegaan. In verband met die toenemende werkloosheid dient de financiële- en belastingspolitiek er op gericht te zijn, dat de werkgelegenheid en de Industrie worden uitgebreid. leidt en de rustige ontwikkeling van het leven zal schaden. Wijzen we aan de ene kant de staats- almacht af, ook het vrije spel der maat schappelijke krachten in de vorm van het i-liberalisme wordt door ons afgewe- We willen een brede overheidsbe moeiing, die steun verleent aan de ont plooiing van het particulier initiatief. De overheid moet overheid blijven en er nauwlettend op toezien, dat niet ver keerde verhoudingen in het maatschap pelijk leven tot onrecht leiden. Tenslotte legde de heer Schouten er de nadruk op, dat men het zakelijke en stof felijke in nauw verband moét zien met het geestelijke. Wanneer men deze stof felijke zaken losmaakt van het Koning schap van Christus, wordt de ziel er ontnomen. We moeten werkzaam zijn het maatschappelijke en staatkundige leven weer te brengen onder de gehoor zaamheid aan Gods Woord. Wie dat doet, verdedigt een werkelijk nationale poli tiek, die zich richt op de gehoorzaamheid het Evangelie, dat verlost van de heerschappij van de zonde. De laatste spreker, mr dr N. G. Geel- erken, sprak een opwekkend slot woord, waarin hij de aanwezigen opriep, de anti-revolutionnaire beginselen uit te dragen. Spr. bond dit vooral de Hervorm-1 den op het hart, omdat, zo zei hij, ir Hervormde Kerk de velden wit zijn te oogsten. Ook de vrouwen en de jonge ren vroeg hij door te gaan met te strij den voor de beginselen. Tenslotte deed hij een beroep op allen om trouw te zijn Hem, Die ons ook op politiek gebied tot de daad roept. Nadat men twee coupletten van het Wilhelmus had gezongen, sloot ds E. H. Broekstra uit Oégstgéest de bijeenkomst. (Advertentie) HOOFDAGENT VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN: L. W. F. VAN DER STEEN STATIONSWEG 31—33 TELEFOON 25346 Gevestigde en vertrokken personen In de week van 16 t/m 21 Juni Familieberichten uit andere bladen l J H ONDERTROUWD: H F Vijgeboo Wlebes. R'dam: A B Westerweel Kemp. Rotterdam. GETROUWD: mr A F K Hartogh en C Kans, Parijs: I W Esmeyer en M Drijfhout, Cali (Columbia)-Amsterdam b. volmacht; ir J M Kist en J C van Gulden-van de Garde, Soerabaja-A'dam, b. volmacht. BEVALLEN: mevr Slieker-Roelofs. z, Rot terdam: bevr Mees-Ruys. z. R'dam; mevr. Dolleman-van Assclt. z, Utrecht: mevr. Wohl- Vervoort, z. Amsterdam. OVERLEDEN: A J Copper-Verhey. v, 60 J. R'dam; H Boudler. m, 74 j. Utrecht; A Polder, m. 63 J, Parijs; E J E f--'— bers. v. 35 J. R'dam: A Dlkkei Hoogeveen- C C Bartels-Bok. v, 65 j. Utr« E Walther P H Proehl. m, 42 j. A'dam: E Gleichman. m. Hartford de Waal-Solkamans. v. 88 Moll, m. 62 J. Harderwijk. izlnga-Al- dr J Te Leiden vestigden zich: G. B. AbramsenAmmerlaan en fam., Noordeinde No. 49; H. S. E. van Benten, accountant en leraar. Breestraat 51; P. W. Blom, stuurman grote vaart, Leeuwe rikstraat 2; J. M. M. Braun, drogistbed., Vreewijkstraat 6; A. ten Brinke, werk ster, Oosterstraat 8; A. G. Buskop, juri disch adviseur, Merelstraat 45; C. v. Dok, gipsmeester, Lijsterstraat 11; N. v. Duu- dienstbode, Kamerlingh Onneslaan H. van Gaaien, leerl.-kok, Witte Rozenstraat 27a; K. W. Goonewardena en fam,, Lange Mare 68; M. C. Harinck, dienstbode, Rijnsburgerweg 90; E. G. v. da Haven-'-Hendricks en fam., Kraaier- straat 6; H. Heering, Groenhovenstr, 4; C. J. M. Heesbeen, voorman zetterij, Spieghelstraat 34; L. M. van Heusden, verpleegster, Herengracht 78a; A. P. Ho- gervorst, hulp in de huishouding, Heren straat 98; A. J. van DamJansen en fam., Tomatenstraat 19; A. de Jong en fam., laborant. Dozystraat 20; T. B. Kers, werk tuigkundig K.P.M., Thorbeckestraat 46; E. Keulemans, Kagerstraat 12; R. Klein, De L. de Kanterstraat 6; H. Koning en fam., Hartmanstraat 22; J. D. H. Kranen burg, tekenaar, Rapenburg 116; C. Kui ken, decoratieschilder, Alexanderstraat 43a; N. van Lith en fam., ambtenaar Uniezaken, Turfmarkt 7a; G. J. Moer kerk, hulp in de huishouding, Rynsbur- gersingel 22B; C. M. Mulder, verpleeg ster, Middelweg 38; W. J. Nugter, vliegt.- maker K.M., Transvaalhof 5; T. Nijdam, electr. monteur I KM., Amstelstraat 4; N. Optendrees, vliegt.mont, K.M., Utr. Veer 10a; G. van Rongen en fam., pre dikant, De M. van Streefk.straat 60; W. Szwajcar, wever, Julianastraat 2; M. Ouwehand—Sevenster,( Lorentzkade 11; J. SelierSipkens, Sumatrastraat 40a; S. Slagter, vertegenwoordiger, Haagweg 22; G. WeedaSmit, Alexanderstraat 43; L. van BerkelSpijker en fam., Lombokstr. 8; A. G. C. Verhaal*, dienstbode, Rijnsb.- weg 160; J. v. d. Vorm, Langebrug 6; L. A. Wissing, onderwijzeres, Roodborst- straat 46; F. A. B. Wilke, ambtenaar, Kagerstraat 12; H. J. v. d. Tuuk—Ten Wolde, Cobetstraat 68. Uit Leiden vertrokken: <C. Akersloot, van Poelgeeststraat 15, aar 's-Gravenhage, Hugo de Grootstr. 3; M. Arends, Kanaalweg 19. 's-Gravenhage, Offenberglaan 1; C. H. Arkema, Lange brug 69. Verenigde Staten van Noord- Amerika; H. Baltus en fam., Irenstraat 14a, Australië; J. I. M. Berendsen, Hugo dé Vriesstraat 65, 's-Gravenhage, Nieuwe Parklaan 127; J. H. Beun, Drie October- straat 29a, Harderwijk, Leuvenumseweg 97; A. Blom, Hogewoerd 18, Nw-Zeeland; N. Boelee, Tasmanstraat 52. Roosendaal ca N.B., Meierestraat 54; J. V. Bolier, Zoeterw.weg 140, Hilversum, Daïweg 19; M. G. Boon, Haagweg 94, Nieuw-Zeeland; P. van den Bosch en fam., Zoeterw.weg 94, Australië; P. Bout en fam., Hugo de Grootstraat 24a, Rotterdam, v. Goyenastr. 48; A. den Breeijen, Oude Vest 35, Rot terdam, Julianastraat 36; H. J. Busch en fam., Hogewoerd 168, Diemen, Muider- straatweg 24; J. Damen, Herensingel 46, •s-Gravenhage. Stortenbekerstraat 190; M. W. Dikker, Oude Singel 16, Wijk bij Duurstede (U.), Oeverstraat 32; M. L. v. Dinten, Pelikaanstraat 23, Tilburg, Oude- dijk 1; H. J. Duffels en fam., v. Baerle- Vcilig bewaren van Uw kostbaarheden, waardepapieren en vertrouwelijke stukken in onze sa/e-loketm of kofftrkluizn bevrijdt U, tegen een ver rassend laag tarief, van nodeloze zorgen tijdens Uw vacantit De Twentsche Bank n.v. Een net van kantoren over geheel Nederland Agenda voor Leiden Maandag Gehoorzaal, hall 8: oijeenkomst C.H. Unie, sprekers H. W. Tilanus, Aad van Duist en ds P. W. Spruijt, m.m.v Kat- wijks Zangkoor en muziekensemble der C.H. jongerengroep Voorschoten. Hoogl Kerk, half 9: Avondmuziek Adr. Blankenstein. De Zijl, half 8: waterpolo heren LWV Vitesse 2, dames RPCLWV. Dinsdag Terrein sociaal-medische dienst, half 2: volleybalwedstrijden; 4 uur sloepenrace in het Galgewater. Ambachtsschool, 8 uur: uitreiking diploma's leerlingstelsel. Woensdag Stembureaux, 85 uur: verkiezingen Tweede Kamer; 711 uur: N-L.C- publi ceert de uitslagen. Sociaal-medische dienst, 10 uur v-m.: atletiekwedstrijden; 3 uur: voetbal SMD politie; 7 uur: prijsuitreiking cantine; daarna feestavond. Hoogl. kerk, half 8: avondstilte. Levendaal 1, half 8—half 9; zitting commissie voor de prijzen. Tentoonstellingen Volkenkunde, 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502. en apotheek Rerjst, Steenstraat 35, tel. 20136. Treinvertraging door kabelbreuk bij Voorhout Door onbekende oorzaaik is gisteren Wj Voorhout een verstenkingskabel van schreven: "bestaanszekerheid bij de bovengrondse leiding der spoorwe- hoorlijk bestaanspeil, waarbij wordt ge- gen afgebroken en naar beneden geko- streefd naar een wereld vain sociale ge- men, waardoor er van 10 35 toe 13.20 uur yechtigheid. Het socialisme wil de maat- eniige vertraging ontstond' in het reizd- schappij hervormen tot een gemeenschap (Door mr dr H. D. M. Knol te Leiden) Het bestuderen van het rapport van de Plancommissie van de Partij van de Arbeid, verschenen onder bovenstaande titel, is nu niet bepaald een aan gename bezigheid. Immers, de inhoud bestaat uit niet minder dan 409 bladzijden, klein gedrukt. Nochtans is het een boek, dat ons inziens door ieder, die aan politiek doet, dient te worden bestudeerd. Wanneer men een vergelijkende tegenstelling wil maken, zouden we tegenover elkaar willen stellen: „De weg naar Slavernij" door F. A. Hayek, indertijd door ons in dit blad besproken en ,J)e weg naar Vrijheid". Boze tongen beweren: de titel van laatstgenoemd boek behoort geen ander te zijn dan die van het eerstgenoemde. In hoofdstuk I. Inleiding, wordt de doelstelling van het plan als volgt om- straat 10a, Voorburg, v. Duivenvoorde laan 100; M. E. Engerlngh, Wolsteeg 2, Oegstgeest, Dorpsstraat 59; W. F. Favier fam., Nieuwe Rijn 45a, Velsen, Hoofd straat 222; M. G. B. Formijne, Jan van Goyenkade 26, Voorburg, v. Watervliet- straat 27; J. H. C. Geusebroek Witte Singel 85, Heerhugowaard, Middenweg 31; M. J. van Heel, De L. de Kanterstr. 6a, Nieuw-Zeeland; D. J. M, Hendrikse, Witte Singel 5, Den Helder, Brakkeveld- weg 190; H. J. Holleboom en fam., Lam- menschansweg 92, Oegstgeest, Pr. Bern- hardlaan 21; C. Huisman, Oranjegracht 9a Soest, Stadhouderslaan 25; H. F. Insinger, Haarlemmerstraat 200a, 's-Gravenhage, Gentsestraat 175; Th. van Kampen, He- rensingrenstraat 20; Nieuw-Zeeland; F. Kasteel en fam., Magd. Moonstraat 54, Australië; T. Y. Kmgma Boltjes, Mors- weg 66, Rotterdam, Essenlaan 10; C. A. der Klaauw en fam., Lorentzkade 51, Hongarije; C. Kole, Leeuwerikstraat 45, Verenigde Staten van N.-Amerika; E. Koopmans, Witte Rozenstraat 12, 's-Gra venhage, v. Beverningkstraat 159; E. Korswagen, Evertsenstraat 46, Katwijk, Drieplassenweg 21a; J. Landwaart, Ra penburg 52a, Ede (Gld.), Bovenbuurt- weg 29; Wed. A. de BruinLaterveer, Nieuwstraat 47, Voorburg, Pr. Bernhard- laan 102; J. C. van der Linden en fam., Lage Rijndijk 27a, Amsterdam, Akbarstr. 56 II; C. Lotte, Borgerstraat 7, 's-Gra venhage, Engelenburgstraat 169; M. de Man, Rapenburg 59, 's-Graveland, Leeu wenlaan 308; D. Marck, P. J. Blokstraat 49, Apeldoorn, Frankenlaan 70; W. A. F. Marijt, Maredijk 39, Noordwijk, Styntjes- duinstraat 18; C. M. van Meurs, Gerecht 10, 's-Gravenhage, Bezuidenhout 265b; J. R. H. CannooVan der Meij, Hooigracht 34a, Zoeterwoude, Utr. Jaagpad 1; A. de Mooij, Noorderstraat 8a, Nieuw-Zeeland; J. H. Mulder, Cobetstraat 55, Winterswijk, Morgenzonweg 27a; H. J. J. de Niet en fam., Haarlemmerstraat 21, Canada; F. J. van Noort, Lange Mare 75a, Leiderdorp, Kastanjelaan 30; D. Ossevoort, Bilitonstr. 8, Nieuw-Zeeland; H. Roest, Schelpen kade 41, Leiderdorp, Flat 5; A. Th. Rijs- dam, Floresstraat 18, Baarn, Groeneveld 23; G. Segaar, v. d. Waalsstraat 35, Mid delburg, Veerse Singel 148; B. C. J. Sjol- lema, Rapenburg 4, Rotterdam, Vijverweg 46; H. J. Spoor, Lange Mare 40, Canada; A. Stuart, Beschuitsteeg 8a, Nw-Zeeland; J. P. Stuart, Beschuitsteeg 8a, Nw-Zee land; M. E. van NoortStijger, Decima- straat 9a, Leiderdorp, Kastanjelaan 30; F. J. M. Stijnman, T. Siegenbeekstraat 3, Nieuw-Zeeland; W. J. Südmann en fam., Morskade 9, Canada; A, J. Tellegen, Ra penburg 56, Middelburg, Molenwater 135; P. E. M. van Tol, Rijnsburgerweg 62b, Nieuw-Zeeland; S. van Tol en familie, Rijndijkstraat 91, Leiderdorp, Doeslaan 29; W. C. van Tuin, Luethoflaan No. 223, Apeldoorn, Frankenlaan 70; Th. H. Ahlers v. d. Werf, Haagweg 51, 's-Gravenhage, Joh. v. Oldenb.veltlaan 59; A. Wessel, Valdezstraat 8a, Noordwijk, Zwarteweg 20; J. Wielinga, Heemskerkstr. 54, Delft, Oude Delft 137; A. C. van der Woerd, Gerard Doustraat 77, Nieuw-Zeeland; T. C. BomhofWolters, Laloëlaan 8, Oost stellingwerf, Appelscha, Kerkhoflaan 33; J. van de Wijngaard en fam., Groenesteeg 60, Leiderdorp, v. d. Valk Boumanweg 32; W. Zaalberg en fam., Oude Vest 223, Canada; C. C. van Zijp, Lage Rijndijk 100, 's-Gravenhage, Nunspeetlaan 321. gersverkeer van Leiden in die richting Amsterdam. Eén trein vertrok een hall uur over tijd, enkele andere tien minuten. Kon. onderscheiding voor A. Ouwerkerk Drie jubilarissen bij Van Hoekens houthandel In het ontspamningslokaal van de firma gebr. Van Hoekens houthandel werd vanmorgen het jubileum gevierd drie werknemers. De heer A. Ouwerkerk was 45 jaar aan het bedrijf verbonden ging tevens met pensioen. De twee zil veren jubilarissen waren de heren Post en A. Soheffer, beiden auto- op laders. De directeur, de heer P. J. van Hoeken, 9prak eerst de heer Ouwerkerk toe en overhandigde hem een geschenk onder couvert en het getuigschrift schappij van nijverheid en handel. De burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, speldde de heer Ouwerkerk de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranije-Nassau, op de borst. Vervolgens sprak de heer Van Hoeken de heTen Post en Scheffer toe en ook zij ontvingen de enveloppe met inhoud en het getuigsohrift. De voorzitter personeelsvereniging, de heer J. de Bruin, bood namens de collega's cadeai aan. Bij monde van de heer Van Hoeken dankten de jubilarissen de burgemeester en de heer J. Peerenboom, de procuratie houder, sprak namens hen dankwoorden tot de directie. De bijeenkomst werd ge sloten met een gezellig samenzijn. Van Hoeken heeft personeels vereniging Bij gebr. Van Hoekens Houthandel is vorige week een personeelsvereniging opgericht. Er traden reeds 61 personen als lid toe. Het secretariaat wordt waarge nomen door de heer W. Korswagen, Lod. i—Deysselstraat 18. ons niet duidelijk is, waarom de schep per van een onderneming niet met sterke banden daaraan verbonden zou zijn. Verder wordt gewezen op de grote ongelijkheid in de verdeling der goede- u wordt de eis van de oudere socialisten, een eis waarvan sommigen meenden, dat hij bij de meer burgerlijke P.v.d.A. niet meer, althans niet me zo sterke mate, aanwezig is, geformu leerd: „Een zekere mate van gelijkheid kansen en een afkappen van grote verschillen in de inkomstenverde ling wordt tegenwoordig algemeen als sociaal wenselijk en economisch aan vaard". De uitwerking daarvan is echter feller dan deze tamme woorden doen vermoeden. Het spreekt bijna vanzelf, dat het grootste bezwaar zich richt tegen het arbeidsloos inkomen, zoals rente van be drijfsvermogen, huren en pachten, obli gaties ed. (blz. 26 e.v.). We zouden hier heel wat over kunnen schrijven, echter wij volstaan slechts met één opmerking: In elk geval moet de rente over het kapitaal worden ingecalculeerd tot het bekomen van een juiste kostprijs. Het door investeren nieuw gevormde kapitaal wordt eigendom van particuliere bezitters. Hierdoor ontstaat accumulatie van het vermogen. We hadden in eenvoud gedacht, dat de zeerbecriti- seerde accumulatietheorie van Mant zeker niet meer door de P.v.dA. zou worden gehanteerd. Maar een andere vraag: kan dit ver mogen niet onmisbaar zijn voor een be kwaam leider, die een bedrijf wil creëren, of een bestaande zaak vergroten? Moeten zulke burgers dan maar ver dwijnen? vrije mensen (blz. 8). _j „Planning tot vrijheid" (blz. 13 e.v.) gaan de schrijvers hierop nog nader in. Immers: „TeLkens weer wordt het socialisme verweten, dat zijn voorkeur voor pla-npolitiek en planmatig beleid moet leiden tot een almachtige staat".' Hierop wordt nu geantwoord: „dat de wereld in feite voor de keuze staat tussen planning tot vrijheid en een plan ning tot slavernij". Aangezien we in het boek de weg naar de vrijheid vinden beschreven, kan het niet anders of bij het alternatief: leiding van productie van en door de staat, of in vrijheid door haar burgers, moet de keuze volgens het socialisme op de eerste methode vallen. Dit antwoord is wel uitermate onbevre digend. Dc partij tracht niet alleen het verwijt met geen enkel woord te ont- zij gaat verder en be weert eigenlijk niet meer of minder: al de maatregelen in het boek door P.v.d.A. aanbevolen we noemen slechts: ordening van het economisch leven; socialisatie: in bepaalde gevallen (zachte?) drang in een bepaalde onder neming werkzaam te zijn zyn te be schouwen als de planning tot vrijheid; het in vrijheid proudceren, dus als plan ning tot slavernij. Maar er moet volgens het werk zo ontzaglijk veel worden ge- orderd, gepland en door verschillend^ worden geregeld, dat de schrijvers wel zeer vast in deze termi nologie moeten zitten. In het volgende hoofdstuk, Bezitsver houdingen, wordt de planning nader uit-'recht in feltêüö "góed" als afgeschaft Holland Festival „La Danse des Morts" in mooie weergave Met het oratorium „La Danse des Morts" hebben de dichter Paul Claudel en de componist Arthur Honegger elkaar, evenals in „Jeanne d'Arc au bücher", elkaar volkomen aangevoeld en aange vuld. Beiden kennen de hulpeloosheid van de mens, maar ook de kracht van het geloof. En bet is bij beiden dan ook steeds weer de overwinning van dat ge loof over de worsteling van de natuur. En vandaar ook dat een oratorium als „La Danse des Morts" van een uitzon derlijke en vaak verheven schoonheid is. De uitvoering Zaterdagavond in het Kurhaus door hei Concertgebouworkest o.l.v. Eduard van Beinum heeft dat op nieuw bewezen. Hoe prachtig heeft Honegger vele delen van de tekst door zijn muziek versterkt en nog meer expressie gegeven en hoe nobel blijft deze kunst zelfs als Honegger de carmag nole gebruikt of een melodietje als ..Sur le pont d'Avignon" verwerkt. Slechts een enkele maal heeft hij hier iets meer op het effect gespeculeerd dan in zijn „Jeanne d'Arc", dat trouwens ook grootser van spel is. Eduard van Beinum heeft het werk in een zeer sterke weer gave gebracht, mede dank zij de kwali teiten van het Concertgebouworkest en van het Groot Omroepkoor. Van de solis ten noemen we allereerst de bariton David Hoilestelie, die qua zang en voor dracht ontroerend werk deed. De decla mator Léon Combé wist ook vaak goed werk te doen, doch bleef in zijn voor dracht ook wel eens aan de oppervlakte. Heel mooi en met veel gevoel gaf de alt Maria Plu»ter haar partij en de sopraan Lucie War inga had zich goed ingeleefd in de tekst. Na de pauze ging de Vierde Symphonie van Bruckner, het meester lijke natuur-epos, zeer waardig door Van Beinum ten uitvoer gebracht. Op bijna ideale wijze wist hij hier de sfeer en de geest te treffen en het orkest gaf weer vele bewijzen van zijn uitzonderlijk kunnen. Welk een enorme instrumenta listen zijn er tooh In dit ensemble! Zo"n cello-groep b.v. is goud waard en de zang van de alten in het 2e deel was van een ontroerende sohoon-heid. Na afloop bood het Holland Festival dirigent, orkest en koor een ontvangst aan in het Palace Hotel, waar Scheveningse vrouwen in costuum .Hollandse nieuwe" rond deelden. Corn. BasoskL gewerkt. Versohillende soorten van eigen dom dienen te worden onderscheiden (blz. 20). Bij kleding, huisraad of boeken is het duidelijk, dat er een zeer ziel kundige band bestaat tussen de mens en zijn eigendom. Maar bij huizen of landerijen, door anderen bewoond, van handelsgoederen of ondernemingen is een persoonlijke be trekking veelal niet aanwezig en bij waardepapieren in het geheel niet. Afge zien nog van het dogmatische dezer stel ling, willen we slechts opmerken, dat het Ds De Wit in de Pieterskerk: ,,Wij zijn onnutte slaven; wij hebben slechts gedaan, wat wij moesten doen' (Lucas 17 10) was het thema door ds De Wit gekozen voor de preek, die hij gistermorgen in de Pieterskerk hield en waarbij hij met een enkel woord zijn ambtsperiode van vijf-en-twintig jaar herdacht. Hij op. Dan komt het Vaderhuis met de Deze psalm is een danklied ter van God voor Zijn overvloedige zege ningen. God, Gij zijt zo sterk en zo goed voor ons. Gij helpt ons door alles heen. Ook door de nood van onze wereld en de nood van ons leven. Juist ln de nood is God nabij. God neemt de nood niet van ons af. Maar Hij blijft ons dragen. Daarom óók in de zorg: Geloofd zij God, aldus begon ds Groot de prediking. God geeft de eenzamen en verlatencn een huis, ja nog meer: een thuis. De naam van het minnehuis spreekt van warme liefde tot de naaste. Ds Groot beklemtoonde, dat de hele Gemeente achter dit werk moet staan met de volle liefde van haar hart en ook met het ge bed en het offer. Wij mogen dit doen. Het is geen genade van ons, dat wij het doen willen, maar het is de genade God, dat wy het- doen mogen. De zorg en de nood van de bewoners van dit tehuis is, dat zij alleen zijn. Maar God, Die in het begin al gezegd heeft, dat het niet goed is, dat de mens alleen is, heeft hun gebedi uit de nood ver hoord en laat hen nu wonen in een huis gezin. Het minnehuis wil zeer beslist eer. Christelijk huisgezin zijn. De Christe lijkheid er van hangt niet af uiterlijke vormen. Het huis wil alleen in dien zin Christelijk zijn, dat vooral ook de geestelijke verzorging zo goed mogelijk is. In ons minnehuis, aldus Ds fGroot, wordt Jezus Christus gepre- Jezus is eenzamer geweest dan In onze eenzaamheid is Hij afgec Hij was niet alleen van de mensen laten, maar ook van God, opdat nooit meer van God verlaten zouden zijn. Zo zijn wij nooit en nergens meei zaam. Jezus gaat met ons mee, tot eenzaamheid van de dood. Ook die heft 't Gemak van 'n ritssluiting... Copyright P. I. B. Boi 6 Copenhagen vele woningen. Halleluja! Na de prediking werden enkele verzen an Gezang 202 gezongen: Wat vlied' of bezwijk', getrouw is mijn God, Hij blijft aan mijn zij in 't wisselend lot; moog 't hart soms ook siddTen in heetst Van de strijd, Zijn liefd' en c terming vertroosten m'altijd. Namens het gemeentebestuur woonde de gemeente-seoretaris, mr J. Bool, de dienst bij. Gr oenoord gaat „kermis" houden De buurt- en speeltuinvereniging Groenoord houdt Zaterdag een „kermis" op het speelterrein aan de Haarlemmer weg ten bate van de viering van het 15- jarig bestaan van de vereniging op 6 September. De „kermis" is geopend 2 tot 5 uur 's middags en 's avonds van 7 tot 12 uur. Er zijn talrijke attracties. Toelatingsexamen voor de gemeentelijke H.B.S. Voor he; toelatingsexamen van de ge meentelijke H.B.S. zijn geslaagde R O Aad/bereberg, Paula Abbestee, Lous Ab bestee, J A F van Alipihen, A P Amneeze, W Z Balfour van Burleigh, Tooe BooiJ. WAD Boesami, M Braikema, J D H Bronder. H H Brongersma, R F van der BUL H Dik, B Dnejer. K van Duyn. W Eigemao, A T van Eyl, Dolce Favier, Irene Gaykeme, H M A van Gent. H A C Gerth van Wtfk, F B Gorter. H C B Havers, HPT van Helden. H W Jüger. A de Jong, J P Kho. R A Noest. Cbris- tientje Noort, Jeanneke de Nooijer, N Ober, I Onderwater. W J Oosterhof P B Oosterhuis, J S van Ooststroom, P Pieper, Iet Ranselaar, A de Ruyter, R Schelke, D H Sohndtzler, W Schoen makers. E Schreudens, M D Serdyn S B Slersma. P Slikkerveer, H M Smit, Greta Spaanman, Loek Spierenburg, D G Verboon, A A Voorma, A J de Wolf S Zwarts en W Z de Jong. Eindexamen Chr. kweekschool Geslaagd zijn nu: mej. M. P. Helder man te Voorburg en mej. M. M, van Houwelingen te Leiderdorp en de heren J. H. O'.ten Leiden. G. W. Oussoren Ha- zerswoude, C. Sneeuw Nieuw-Vennep C. J. Voordouw Bodegraven. moeten worden (blz. 40 Deze maatregel zal de kapitaalvorming i. wel zeer doen verminderen. Boven dien begrijpen wij niet, dat b.v. iemand, die een vermogen met arbeid heeft ver diend, daarover niet na zijn dood mag beschikken. De overheid beschikt niet over een eigen vermogen, dit moet als totaal onbe vredigend worden gekenmerkt (blz. 24) Volgens de ratio in de grondwet neer gelegd mag de overheid echter slechts zoveel belasting heffen om de gewone uitgaven te kunnen dekken. Een te groot overschot op deze staat bewijst oi. trouwens, dat de belastingen te hoog zijn. De gehele belastingpolitiek volgens het plan doet verschillende vrager, rijzen. Zo wordt op een andere plaats betoogd, dat in tijden van laagconjunctuur de belas tingen verlaagd moeten worden. Een schone theorie, maar hoe zal die te ver wezenlijken zijn, want in zulke tijden de kohier-belastingen reeds veel lager dan normaal. De strUd om de verdeling van het nationale inkomen is tevens een strijd om de sociale gerechtigheid (blz. 101). Het loonsysteem zal in de socialistische staat even wordt nog aangestipt de, al lang verworpen, door Marx tot dogma verheven, yzeren loonwet, welke in de kapitalistische maatschappij zou gelden als volgt dienen te worden geregeld. Het zal voor leder een redelijk minimum bestaan moeten waarborgen. Bovendien zal er een maximum grens zyn, nl. gelUk in de hoogste staatsfunctiona- rissen (blz. 116). Het conjunot uur-probleem is van de ;rste orde. Volledige werkgelegenheid moet worden nagestreefd (blz. 11). De P.v.d.A. dekt zich alvast door te zeggen: „Dit betekent echter nog niet automa tisch, dat in bepaalde gebieden of be drijfstakken geen werkloosheid zal op treden". Daartoe zal de overheid de beschikking moeten hebben over een deel ondernemingen, waardoor zy en daarmede de vraag naar goederen kan regelen. De socialisatie leidt dan ook ongetwij feld tot een verbetering van de produc tiviteit (blz. 30). Weer zo een bewering zonder meer. Hebben de ervaringen van het buitenland deze bewering geslaafd? Basis-industrieën en de gro'.e concerns zullen moeten worden gesocialiseerd. En al die bedrijven zullen moeten worden geleid door bepaalde ambtenaren. Deze ambtenaren zullen zeggenschap hebben de arbeiders, de ambtenaren zelf zullen weer ondergeschikt zijn aan hogere ambtenaren, die weer aan een andere instantie, en ga maar door. Alle macht zal komen aan één of enige Wie spreekt daar van dictatuur? Waar blijft bier de zo hoog geroemde vrijheid? Dan zullen er komen: een pro duct iew et, een lmvesteringswet, een cre- dietwet. Wanneer een zaak niet gesociali seerd wordt, dan zal de leider echter toch -et vrU zijn, maar zal de zegeningen in de ordening ondervinden. We zouden aan het schrijven kunnen blijven, tientallen aantekeningen staan het boek. Nog één punt. en wel uit „BouwbedrUf en volkshuisvesting" in hoofdstuk XI. De woningpolitiek moet goed als geheel door de overheid ge schieden, een klein gedeelte (hoogstens 10%) mag slechts aan de zogenaamde vrije sector blijven. Nu is vaststaand, dat o.i het koste wat het kost zoveel moge lijk in de behoefte aan woonruimte dient te worden voorzien. Maar het werk moet over vele jaren worden verdeeld, zo niet. dan zouden, zodra in de woning- rood is voorzien, de bouwvakarbeiders werkloos kunnen worden. Wie zegt echter, zo vragen wij onj af. hoe de economische toestand over 10 jaren zal zijn. Hier wordt oJ. één der dringendste behoeften en nog wel door de party, welke productie naar be hoefte nastreeft aan de ordenlngs- drang ondergeschikt gemaakt. Ten slotte nog een ernstig woord. Wie geeft een partij in een Christelijke staat de bevoegdheid, maatregelen te beramen in strijd met de eeuwige wetten en waarheden in de Heilige Schrift vast gelegd? Daarin is geen woord te vinden, strijdig met privaatbezit. Wel staat er dat men niet mag begeren, om van het verbod van stelen nog maar niet te spreken. Wel moet de bezitter zich tegen over een Heilig God, als een goed rent meester gedragen, maar niemand heeft het recht de eigenaar zijn bezit te ont nemen. In elk geval zou eerst de grondwet wel eens gewyzigd mogen worden, om de gedachten van het socialisme te kun nen verwezenlijken. Marx omschreef in zake deze materie zijn gedachten in het communistisch manifest als volgt: Wet ten. moraal. Godsdienst voor de prole tariër burgerlijke vooroordelen. God zet de eenzamen in een huisgezin Dankdienst voor hef 125-jarig bestaan van het Hervormd minnehuis In de Oosterkerk werd gistermorgen een dienst gehouden ter herdenking van het 125-jarig bestaan van het Hervormd tehuis voor ouden van dagen (Gereformeerd minnehuis). Ds J. Groot, in wiens wijkgemeente het tehuis staat, bediende het Woord aan de hand van Psalm 68 5 en 7, waar staat; Zingt God, psalmzingt Z(jn Naam; een God, Die de eenzamen zet in een huisgezin. Ook in het gedenken zuUen we ons moeten voegen tót dankbare gehoorzaam heid. Wanneer we alles overzien wat in de afgelopen jaren gedaan is, waarby ook hoort: wat begonnen maar niet werd' afgemaakt en de kansen die onbenut zijn voorby gegaan, dan komt er een grote verwondering dat God mensen gebruiken wil. Jezus zegt niet tot de Gemeente: Gij zijt onnutte slaven, maar dit woord is geadresseerd aan mensen, die denken, dat ze min of meer onmisbaar zijn. Als wU denken, dat onze aanpak van de din gen regelrecht dient tot opbouw van Gods Koninkrijk, dan zegt de tekst: neen! God heeft ons niet nodig, Hy wil ons alleen gebruiken; we moeten de dikwyls harde les leren, dat we van Hem zyn en niet van onszelf. In deze 25 jaar, aldus ds De Wit, heb ik voortgebouwd op fundamenten door anderen gelegd, heb ik getracht te plan ten, waarvan anderen misschien de vruch ten zullen plukken. En ook in de toe komst zal alleen de boodschap gehoord mogen worden van Hem. Die zegt: Ik heet U niet meer slaven, maar vrienden. Na afloop van de dienst, die ook werd bijgewoond door de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, en wethouder P. van der Kwaak, werden Gezang 263: 1 en 5 gezongen. Ook was er nog gelegenheid, ds De Wit met een handdruk geluk te wensen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Gerrit W.. z. v. W. A. Mol en E. A. Los; Antonia W„ dr v. J. Mole naar en W. Geuke; Wilhelmlna C., dr v. W. F. Stoute en E. C. Kriek; Relnier, zn v. R. Ladan en J. M. Roozendaal; Theo- dorus H. C., zn v. Th. H. Lintaen en J. de Groot; Geertruida J., dr v. S. v. d. Vegte en G. M. BÖsecke; Petrus M.. zn v. P W Hooijmans en E. C. Groenewegen OVERLEDEN: A. van Duij ven voorde, man, 46 jr; L. Graper, man, 59 jr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3