Maar wij denken er u over Familieleven in veel minder Australië bloeit dan bij ons Er is haast alleen maar aandacht voor het eigen gezin n BETROUWBARE BROMFIETS Jongeren visserij In moeten worden Katwijk is men daartoe reeds de goede weg meer aan gebonden op de NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 21 JUNI 1952 Alles goed en wel (Ingezonden stukken) Speeltuin in de Doorbraak Met grote vreugde hebben de buurt genoten vernomen, dat er nu werkelijk een speeltuin zal komen in de Door braak aan de Herengracht. Het is alleen nog even afwachten, wat het zal den, omdat de vorige onderneming met veel afschuw werd ontvangen. Het Is mij nog een raadsel, wat voor de organisatie daar in zag. Volgens mij zit daar meer gevaar in en kweekt het baldadigheid aan. Maar nu zullen er werkelijk een speelplaats en een -veld komen en we juichen dit zeer toe, omdat het hier een zeer kinderrijke omgeving is. Ouders, schaart u achter heren, die de speeltuin gaan stichten. Zij moeten hun vrije tijd er aan opofferen. Wat zij organiseren iets moois. Ondersteunt hen bij alles wat zij doen voor u en uw gezin: de ,eugd leiden in een richting, die heilzaam voor lichaam en geest. Bestuur en comité, onze wens is. d; gij bij B. en W. zult bereiken, wat u- streven is. Ik zou willen zeggen: burg» meester en wethouders, ondersteunt hun werk, want voor hoeveel geld vernielt de jeugd jaarlijks niet? EEN INWONER BIJ DE DOORBRAAK Verzoek aan auto bestuurders Heren autobestuurders, even uw as dacht voor het volgende: Weest s.v altijd voorzichtig met het openen van i wagen opdat zulks niet aan de kant v het verkeer gebeurt, wat helaas nog al veel voorkom*. En als men u dan eens op uw verkeerde handelwijze attent maakt, wordt dan niet boos. Bedsnkt dat het een medemens is die het vraagt en dat nie mand graag een ongeluk krijgt. M. Open Blauwpoortsbrug II Met het stukje Open Blauwpoortsbrug, voorkomende in de N.L.C. van 13 Juni. kan ik niet geheel instemmen. Het denkbeeld, dat de inzender voorstelt om het scheepvaartverkeer op de tijden, dat het wegverkeer op zijn drukst is. i te laten wachten, is m.i. niet juist. Ik veronderstel, dat voor de mensen va scheepvaart tijd ook geld is. Wel wil ik nog wijzen op een minder prettige ervaring. Vrijdagmiddag c uur kwam het voor, dat de drie bruggen over de Oude Vest tussen Pelikaanstraat en Mare alle open waren voor scheepvaart. Voor velen betekende dit een groot ongerief. Is het niet te voor komen dat het verkeer op dit uur zo danig wordt gestagneerd? Leiden A. D. Open Blauwpoortsbrug III De heer J. P. vraagt in de N.L.C. in een ingezonden stuk van 13 Juni. of de direc tie van de markt- en havendienst op de drukke uren de Blauwpoortsbrug niet ge sloten kan houden. De schippers moeten dan maar weer wachten, alsof de schip pers nog niet genoeg moeten wachten, bijv. bij de spoorbruggen, sluizen enz. Mijnheer J. P., weet u wel, wat een schip per heeft te verduren? Daar is ten eerste de concurrentie van het wegvervoer; tweede kan de schipper de gehele dag met de portemonnaie in de hand blijven staan. Daarom: niet de schippers laten wachten, maar hen zo gauw mogelijk door de stad heen helpen. Dat is beider belang. Rijnsburg C. van EGMOND N.U.S.O.-prijsvraag en dan gaan we naar de speeltuin!" een overbekende deun in Nederland. Maar behalve de speeltuinen, waar vader en moeder op een mooie vacantiedag hun kroost mee naar toe nemen en waar de kinderen zich te goed kunnen doen aan limonade en ijsjes, bestaan er in ons land 350 andere speeltuinen, waar dank zij het goede toezicht Piet niet het gevaar loopt „zijn tanden door zijn lip" te val len. Deze speeltuinen zijn aangesloten bij de Nederlandse Unie van Speeltuin-Or ganisaties (NUSO), welke unie zich ten doel stelt door het stichten van speeltui nen de jeugd van Nederland en vooral de kinderen uit de arbeidersgezinnen op te voeden tot een. in lichamelijk en geestelijk opzicht, harmonische ontwik- Door haar speeltuinwerk hoopt de NUSO de kinderen weg te houden van de straat die vaak een funeste invloed heeft en hen aanzet tot het uithalen van bedenkelijk kattekwaad, zoals het kwel len van dieren en hun daarvoor ln de plaats een eigen terrein te geven, waar zij onder goede leiding temidden van hun leeftijdgenootjes tot gezonde en flinke kinderen kunnen opgroeien. Door het samen spelen wordt saamhorigheidsge voel aangekweekt, waardoor zij gemak kelijker de juiste levenshouding ten op zichte van hun kameraadjes en later te genover hun medemensen, zullen kunnen vinden. Door zijn doelstelling bewijst dus het speeltuinwerk de maatschappij een grote dienst. Spelenderwijs wordt de jeugd gemeenschapszin en solidariteit ge leerd, terwijl er naar gestreefd wordt, dat ieder spel ongemerkt opvoedkundige waarde heeft. Zoals vrijwel ieder onbaatzuchtig en nuttig werk wordt ook het speeltuinwerk in zijn verdere ontplooiing geremd door onvoldoende financiële middelen. En toch verdient deze vorm van preventieve kin derbescherming steun. Daarom heeft de NUSO een grote prijsvraagactie op touw gezet om haar kas en die van de bij haar aangesloten speeltuinverenigingen en -centrales, te spekken en daardoor haar werk te kunnen uitbreiden. Kaarten met een kruiswoordpuzzle worden voor twin tig cent per stuk verkocht. Inzenders van goede oplossingen hebben een kans op prijzen die zeer de moeite waard zijn. De hoofdprijs is: het hele gezin nieuw in de kleren, tot een bedrag van f 1500. Hij die zo'n kaart koopt, steunt daarmee een be langrijk sociaal werk, dat uit arbeiders kringen is voortgekomen, door de arbei ders zélf met geldelijke offers en veel moeite is begonnen en dat met grote toe wijding in stand wordt gehouden en uit gebreid. Amsterdam/Leiden NUSO Eijbelvastheid II Met enige verwondering fes ik N.L.C. van 13 dezer de opmerking heer J. Colijn te Leiderdorp ove belvastheid. Zijn aanhaling uit Johannes 21 is wel juist, maar het is toch iedere Bijbellezer bekend, dat op een andere plaats, bij een andere gelegenheid, n.l in Lukas 5 6 staat: En hun net scheur de. De Bijbelvastheid van degene, die het artikel „Tussen Skagerrak Schotland" heeft geschreven, was blijkbaar toch nog niet zo slecht. J. A. BURGER Leiden Wasstraat 9 Hagelschade in de Betuwe Hagelschade: slechts één enkel woord. Doch welk een ellende houdt het in! Het stond er alles zo mooi voor; het beloofde een rijke oogst. In tien minuten was alles weg: ver nield door de hagelstenen, groot als knik kers, scherp als glas- Ds rijpende kersen, de pruimen, de kleine appels en peren, alles aan flarden. De bomen staan alsof ze kaalgevreten zijn; met opengescheur de takken. En de mensen staan verbijsterd. Geen werk, geen verdienste in vele gezinnen komen armoede en broodsge brek. Zo is het in Lienden; veel en veel erger, dan dat het in woorden is uit te drukken. Een schade van 3 millioen, vol gens voorlopige taxatie Wie helpt hier? Wie is er bewogen door de ellende, die in' enkele .minuten over vele gezinnen is neergedaald! We hopen op God en doen een beroep op onze medemensen, onze mede-christe- Ds G- C. ROOSENDAAL, Herv. predikant te Lienden. Girorekening no 178471 Wachten kost tijd en zenuwen II Met grote verontwaardiging heb ik het stukje in de N.L.C. van 13 Juni ge lezen. De schrijver moet toch wel een rijke fantasie bezitten om zo'n stukje te schrijven. U gelooft toch zeker niet, dat het waar is wat u schrijft? Ik heb opgemaakt, dat het de eerste maal is. dat u op het consultatiebureau kwam. Ik kom er sinds December 1950, dus weet wel zo'n beetje hoe de inrichting heeft met ruim 30 andere inwone Oegstgeest een tijd zitten wachten, wat volgens u nutteloos was. Nu kunnen dokter Zweers en zijn assistenten standje krijgen, omdat zij niet genoeg opschieten, maar deden zij hun werk zeer snel dan was het ook niet goed, want dan werd er niet genoeg aandacht aan u besteed. Om door de omroepinstallatie bekend te maken, dat een assistent is uitgeval len. vind ik wel een beetje om te lachen, want bij elke nieuwe patiënt, die binnenkomt zou dit herhaald moeten worden. Verder lees ik in uw stukje, dat het onderzoek niet verplicht is en dat het slagen van het onderzoek af hangt van de medewerking van de be volking; of daar dan ook maar rekening mee gehouden wordt. Begrijpt u eigen lijk wel de bedoeling van het bevol kingsonderzoek? Ik geloof het niet. Ik lees weer verder: als je binnen komt, sta je als een kat in een vreemd pakhuis; nergens een aanduiding. Dan moet u toch nog eens goed kijken, als u de gang in komt. dan ziet u u een bord, waarop staat: Nieuwe pa tiënten zich hier melden. Dat u dan een nummertje krijgt, vindt u heel erg, maar dat is het toch niet! Dan lees ik, dat bij het jeugdige personeel verant woordelijkheidsbesef en wellevendheid ontbreekt. Ik heb er nog nooit iets gemerkt. Maar weet u misschien, dat dit personeel ook wel tijden heeft gehad, waarin het 's avonds tot 8 uur .moest werken? Wat het afluisteren in de ont- kleedcabine betreft, zeg ik maar: Wat je niet wilt horen, dat hoor je niet. Critiek ergens op leveren is goed, maar dan moet het niet zo als uw cri tiek, die kant noch wal raakt. U zult hst toch met mij eens zijn, dat dokter Zweers en zijn assistenten prachtig werk verrichten. A. DE WATER Voorschoten Treubstraat .12 Wie helpt bekeerde priester redden God doet wonderen in Spanje. Nu is er weer een priesterJezuïet uit de macht van Rome gerukt, door Gods wondere genadewerk. Deze man is de inquisitie ontvlucht naar ZL-Frankrijk. Wegens gro te armoede heeft hij zich, om te kunnen blijven in Frankrijk, als vrijwilliger ten opgeven voor het leger in Marokko. Maar hij is wegens totale lichamelijke uitputting afgekeurd. Hij werkt i met de onlangs bekeerde stierenvechter uit Spanje, om in Z.-Frankrijk het Evan gelie te verkondigen. Brodeloos, moet hij leven uit wat de Here hem als uit de hemel laat in de hand vallen. Maar nu het verschrikkelijke Zijnde zonder mid delen van bestaan, zal hij nu als „onge wenste vreemdeling" uit het land gezet moeten worden, d.w.z. uitgeleverd worden Spanje, dat is aan de Spaanse Inqui sitie. We kunnen hem echter redden, als hij spoedig wat middelen van bestaan krijgt. De stakkerd heeft om het Evan gelie van vrije genade alles prijs gegeven. Wie wil mee helpen, door mij geld voor hem te sturen, om hem uit de Spaanse Inquisitie vrij te houden? Is er geen kerk die hem adopteren wil? In elk geval: we kunnen hem redden, 't Is maar een kwes- an geldelijke steun. Elke gift is wel kom. Heerlijk gevoel elke gulden, of f 10 of f 100 kan nu dienst doen, om een be keerde priester te bewaren voor bitter leed en ondergang. Wie spoedig helpt, helpt radicaal. Ik zie nu uit naar elke post of giro. Adres: Parklaan 3, Doorn; of per Giro op no. 577526. Voor zover gij dit één mijner minsten gedaan hebt, hebt gij dit l ij gedaan, zegt de Here. Of moet deze broeder uitgeleverd worden door toedoen? Neen toch! PROF. G. WISSE, Doorn Parklaan 3 Geen vuil in het water Nu het voorjaar is genieten velen van de schoonheid van het water. Jammer genoeg wordt dit genoegen dikwijls ver stoord door de verontreiniging van de grachten. Vaak ziet men hele velden vuil drijven. Matrassen, kadavers en derge lijke vuiligheid worden lustig in water gedeponeerd, ondanks het feit, dat dit bij politieverordening verboden Komt, schuldigen, staakt uw overtre dingen en laat anderen genieten van Leiden. Edele jachtkunst 's Maandags wordt de krant door velen met een tikje minder belangstelling dan anders gelezen, Veel sportnieuws ei enfin daar is het Maandag voor. Doch Maandag de 16de Juni was dat bepaald niet zo, toen werden we verrast met een verhaal van Frank Clune over de edele kunst van het jagen op Chelone Midas. de reuzenschildpad Fian' maakte een sen sationele rit op de gepantserde huid van een balsturige zeekolos. Welk een onver schrokkenheid, wel een copy! Nu ben ik er nog nooit achtergekomen wat nu precies het edele, hét grootse van het opjagen en neerschieten of op andere wijze doden van al of niet weer loos wild is. Wel weet ik dat de meeste jagers, na hun prooi in het nauw te heb ben gedreven, er tenminste radicaal een eind aaan maken. Zo niet Frank. Frank had gelezen van zekere Rougemont, alias de grootste leugenaar ter wereld, die beweerde schildpadden te hebben be reden. Niet zo maar ter land, neenter zee. Frank vond dit feit zo belangwek kend, dat hij met nog vier blanke mannen en drie dames een motorschoener plus enige inboorlingen (ji kunt tenslotte nooit weten) charterde en op paddenjacht ging. In het jachtgebied aangekomen bleek het „wild" in diepe slaap. De grote kunst bleek ru om een harpoen dooi de pantser- huid van Chelone te werpen, zonder het beest wakker te maken. Dat' zou alles verknoeid hebben. Wonder boven wonder gelukte dit de tweed- maal. Het kleine bootje, van waaruit de meesterlijke worp geschiedde, werd door de schildpad een „krankzinnig pogen om te ontsnap pen" een uur lang met grote snelheid door de baai gesleept. Maar met vracht aan de harpoen in je rug, hield zelfs de trotse Chelone Midas niet uit. En daar lag hij dan, op het schoener- dek, aan de voeten van de blanke dames en heren die de beschaving ont vlucht waren. En in hun verbolgenheid flikkerden zyn schildpadogen hen woest en venijnig tegen. Wel een wonder! Had het gezelschap verwacht dat de mishan delde schildpad zou opzitten en pootjes geven? Wie nu verwacht, dat het verhaal eindigen met het genadeschot vergist zich. Men voer terug naar het punt van uitgang, smeet Chelone weer in zee (na tuurlijk was nu de harpoen verwijderd, zo was men nu ook weer niet) en wat gebeurde! Frank kroop op de rug van de ter dood veroordeelde en realiseerde daarmee de fantasie van een Rougemont, hoera. En op het strand stond de chef-kok in smetteloos wit tenue en 's avonds werd er schildpadsoep gegeten. Welk een smakeloze geschiedenis en een nutteloze onderneming. En wat zou men in een onbeschaafde wereld gelachen hebben als de gehavende schildpadrug plotseling veranderd was geworden in een spyker- bed en de chef-kok in een kannibaal! J. Kieft Jr. Leiden. Louise de Colignystraat 7 Emigrantenvrouw vezliest haar meisjesnaam (Van onze correspondent in Australië, Leo 't Hart) WANNEER EEN EMIGRANTEN-GEZIN het vaderland verlaat, stai gewoonlijk een uitgebreide familieschaar aan de kade. Vaak niet alleen de naaste bloedverwanten, doch ook neven en nichten. Vooral op het platteland is nauwkeurig vastgesteld wie nog tot de oom-zeggersge rekend moeten worden en achter-neven en -nichten worden binnen de familiekring getrokken. Dat is in Australië allemaal anders. Hier is een zeer scherpe selectie wie tot de „familie" behoort; wat relations, nieces, nephews en cousins zijn. De gehuwde vrouw in Nederland be houdt na de naam van haar man haar „meisjesnaam". Alzo niet in Aus tralië. Wanneer nog aan boord van emigrantenschip de Australische ambte naren het Certificaat dat het paspoort vervangt, uitschrijven, interesseert hun de meisjesnaam van de gehuwde vi niets. Alleen haar voorletters met naam van haar echtgenoot worden meld. Zo gaat het op alle officiële pa pieren. De kinderbijslag kan weliswaar uit sluitend door de vrouw worden geïncas seerd, doch het chèqueboek vermeldt alléén de naam van haar echtgenoot. En ook bij een echtscheidingsprocedure ma ken alleen de voorletters het naamsver- schil tussen beide partyen uit. Wanneer na een huwelijksvoltrekking bladen van dat feit melding maken, men er tussen haakjes by, dat de bruid „vroeger" Miss zus of zo was. (Advertentie) Statistiekconcludeert: TTET CENTRAAL BUREAU voor de Statistiek heeft studie gemaakt van de voorziening met arbeidskrachten in de visserij over de periode 1948—1950. In de zo juist verschenen publicatie zijn de resultaten vervat van dit onderzoek naar de samenstelling der bemanning van de vissersvloot, meer in het bijzonder van de loggers en de trawlers. Hierbij is niet zozeer de nadruk gelegd op de omvang van de groep vissers, als wel op de leef tijdsverhoudingen en de opleiding in verband met de toekomstmogelijk heden van het visserijbedrijf. Voor het onderzoek is gebruik gemaakt van de scheepsmonsterrollen, die bij de waterschouten te Katwijk, IJmuiden, Scheveningen en Vlaardingen berusten. Van de zyde der reders kwamen de laatste jaren herhaaldelijk klachten het gebrek aan voldoend geschool de arbeidskrachten in de visserij. Inder daad tonen de cijfers opvallende verschil len, in 1930: 8020 opvarenden, in 1947: 4241. Het aantal schepen is evenwel ook sterk achteruitgegaan; de vangcapaci- teit der schepen daarentegen zeer aan zienlijk vergroot. Dank zij grote inves teringen was het mogelijk, de jaarlijkse aanvoer van zeevis (rond- en platvis en haring) op te voeren van gemiddeld 131 millioen kg in de jaren 19301938 tot gemiddeld 168 millioen kg in de jaren 1947—1950. De sterkte der bemanning bedroeg in de jaren 19481950 gemiddeld 3880 man, waarvan 1689 op de Scheveningse vloot, 916 op de Katwykse, 613 op de Vlaar- dingse en 662 op de IJmuider schepen en (drijfnet-, haringtrawl- en trawl- vissery). Vergelijkt men de leeftijdsverhoudin gen, dan constateert men iets merk waardigs: ter visserij voeren vele jonge ren beneden de 21 jaar (26 procent van de bemanningen). In andere beroepen ig dit percentage 13.7. Op de Schevening en vooral de Katwijkse vloot is het nóg sprekender: resp. 31 en 34%. Een groot contingent jongeren kiest dus nog traditiegetrouw het vissersbe- roep. In het algemeen kan er door de jongeren ook behoorlijk worden verdiend, al was dat nu in 1949 en 1950 niet zo geweldig. Gelukkig maakte 1951 weer eel goed, maar ziet men de cyfers over' 19 en '50, dan kon een actie voor betere loonvoorwaarden, zoals die in April en Mei plaats had, wel gewettigd worden genoemd, in elk geval wat de gehuwden betreft. De Vlaardingse jongeren zijn niet zo sterk vertegenwoordigd. Het gevolg hier van is, dat de Vlaardingse reders een belangrijk deel der bemanning moeten recruteren uit de vissers te Katwijk en Scheveningen. Egmond levert nog een aanzienlijke groep trawlvissersmaar te weinig jongeren, evenals uiteraard IJmuiden zelf Het rapport wy'st er op, dat de Katwijkse loggervloot op veel gro ter schaal de trawlvissery beoefent dan die van Scheveningen of Vlaardingen. Terwijl in het zomerseizoen de gemiddel de verhouding tussen de vlootbeman- ning te Scheveningen en Katwijk 9 5 bedraagt, is deze in het winterseizoen In één der tabellen heeft men de ar beidskrachten van Be logger- en trawler- vloot (in het zomerseizoen) gerang schikt naar woonplaats en naar leeftijds klassen. De te Scheveningen wonende schepelingen (in de jaren 1948—1950 ge middeld 1775) vormen 45.7% van de to tale bemanning, die te Katwijk 27. Vlaardingen 6.8 en te IJmuiden 6.4 pet. Van de te Scheveningen wonende op varenden monsterden er gemiddeld 1622 (91.6%) op de Scheveningse vloot, van de Katwijkers (1071) voeren 850 man (79.4%) op de eigen vloot, van de Vlaar- dingers (264) waren er 261 op de Vlaar dingse vloot werkzaam, in IJmuiden 239 m de 250 op de eigen vloot. Hieruit volgt ook, dat 86.5% va: logger- en trawlervlootbemanning in de vier grote rederijplaatsen woont slechts 13.5% elders. Uit het vroegere belangrijke vissersdorp Egmond is nog steeds een groot deel van de IJmuider trawlervloot afkomstig. Zoals echter uit de leeftijden blijkt, zal vermoedelijk bin nen enkele tientallen jaren hieraan eer einde komen. Een typisch vissersdorp is ook Noord- wyk. Hoewel deze plaats sinds de twin tiger jaren geen eigen vloot meer bezit, varen nog betrekkelijk veel Noordwykers op de Katwykse en IJmuider vloot. De leeftijdsopbouw van deze groep is gun stig, zodat uitsterving van het vissers- beroep hier vooralsnog niet te verwach ten is. Vermeldenswaard is ook de traditie van de bewoners van Terheide in he-t West- land. Altyd voeren vele inwoners van Terheide op de haringschepen van Maas sluis, na verdwijning van de visserij al daar monsterden zij veelal op Vlaarding se loggers. Thans nemen nog een veer- „Honds" weer tig Inwoners van Terheide deel; de leeftydsopbouw van deze groep is niet ongunstig te noemen. Van de visserij-industrie te Rotterdam en Schiedam, welke in vroeger jaren een grote omvang had, is niets meer over. Nog slechts een twintig vissers, afkom stig uit deze plaatsen, monsteren op de Vlaardingse vloot. De leeftijdsverhoudin gen zyn hier zodanig, dat meer gespro ken kan worden van „gelegenheidsvis sers", dan van een groep in het vissers- beroep opgegroeide arbeidskrachten. Opvallend is overigens, dat het vls- sersberoep ook in andere plaatsen langs de Nieuwe Maas, zoals Maassluis, Middel- harnis, Pernis, Zwartewaal, welke tot in het begin van deze eeuw bekend waren om hun in vry grote omvang beoefende beugvisserij, totaal verdwenen is. Aan genomen mag worden, dat een deel der hier gevestigde vissers, na de opkomst van IJmuiden als aanvoerhaven voor verse vis, zich aldaar gevestigd heeft. Uit de plaatsen rond het IJsselmeer werden in de jaren 19481950 nog slechts circa twintig arbeidskrachten voor de logger- en trawlervloot aangemonsterd. Het percentage gediplomeerden wordt niet hoog genoemd, vooral bij de jonge ren. De Katwykse vloot heeft het hoogste percentage gediplomeerden, namelijk 46.6 tijdens de zomervisserij en 71.4 geduren de het wintertrawlseizoen. Het percen tage vakbekwame zeelieden IJmuiden eveneens hoog. De bezetting der visseryscholen is na de oorlog toe genomen, behalve te Scheveningen. Voor de toekomst der Scheveningse visserij geen gunstig teken! Conclusie Het rapport concludeert, dat wysbaar tekort aan schepelingen niet niet kan worden gesproken. Wel is het aannemelijk, dat e£ een tekort bestaat aan vakbekwame zeelieden, die afkom stig zijn uit de vissersplaatsen. Het aan tal niet in het visserybedrUf opgegroeide schepelingen omvat circa 4% van de to tale bemanning. Indien wordt overwo gen. dat steeds zolang de haringvissery wordt uitgeoefend, aanvulling met on geschoolden heeft plaats gevonden, mag dit percentage niet verontrustend den genoemd. Beziet men de leeftijdsopbouw v trawler- en loggervlootbemanning in het zomerseizoen, dan mag, ingevolge het hoge percentage jongeren dat op de vloot aanwezig is, in de naaste toekomst een behoorlijke toevoer van arbeids krachten worden verwacht. Een minder gunstige factor is echter, dat uit de leeftijdsopbouw der vlootbemanning in het winterseizoen biykt, hoezeer slechts een losse band de groep jongeren aan het visserijbedrijf bindt. Immers alleen in de zomer en in de herfst is er werk voor hen. In de winter, als een groot deel van de loggervloot is opgelegd, zijn zij genoodzaakt ander werk te zoeken. Er is onder de Jongeren belangstelling voor de vissery. Wil men echter verze kerd bly'ven van een regelmatige toevoer, dan zal moeten worden getracht de jon geren meer aan het bedryf te binden door hen ook des winters aan het werk te houden. Dit is alleen mogeiyk indien meer log gers in de winter de trawlvisserij uit oefenen. zoals Katwijk dat reeds doet. Dit heeft zware financiële gevolgen, daar dan een vry groot deel der loggervloot gemoderniseerd zal moeten worden. In tegenstelling tot de vooruitzichten voor de loggervlootbemanning, moeten de toekomstverwachtingen voor de traw lervlootbemanning te IJmuiden, vooral met het oog op de huidige leeftydsop bouw van de kern der trawlerbemanning, veel ongunstiger beoordeeld worden. Tenslotte dient er nog op te worden Minder schoonzusters De emigranten ondergaan in familie verhoudingen nog andere vernieuwingen. In Holland zwagert, schoonzustert, neeft en nicht men er royaal op los. Maar in Australië is dat anders. Daar is alleen de echtgenoot van zuster „zwager" en de echtgenote Uw broer „schoonzuster" Van Uw zyn dat slechts „relations" De verhou ding beperkt zich dus tot broers ters in directe lijn; wat Is aangetrouwd is een instantie verder. Een andere amputatie in de familie kring betreft de neven en nichten. Alleen de kinderen van eigen of aangetrouwde broers en zusters worden aangeduid mei niece of nephew; die kinderen zijn var elkaar cousins, evenals alle overige fa milie-kinderen Indien men hier over zijn ..familie'" spreekt, bedoelt men uitsluitend de leden het eigen gezin. De rest, broers zusters incluis, zijn „relations". Men begrijpt dat er hier in het alge een een wat „verkoelde" familie-v houding bestaat. Wanneer men hier in Holland zouder. noemen miliefeest" bijwoont, verwondert de emigrant zich niet alleen over de be perkte familieschaar, doch ook over t feit dat men evenveel personen van bi ten de familiekring, of zo men wil „i lations" aantreft. een Hollandse trouwpartij vindt een zeer grote schare familieleden, tot geslachten terug. Hier kan men vaak talrijke gasten ter receptie treffen, doch zij behoren dan tot de vrienden- of kennissenkring der jonggehuwden. Familieleven verkoeld Gewoonlijk behouden de volwassen gehuwde kinderen wel het contact met de ouders, doch broers en zusters leven verder van elkaar verwyderd dan in Nederland. Al houdt men rekening met de afstan den, die in dit land het familebezoek moeilijker maken, dan nog verwondert de emigrant zich over het verkoelde fa milieleven onder de Australiërs. Een Australiër, die op 20 mijl afstand in zyn ouderlijk huis woont, vertelde mij dat hy nog nimmer de vrouw zyn kort geleden gehuwde broer ontmoet. En toch had men geen r Dit alles is mogelijk te wijten aan de vissery feit, dat de Australiër gewoonlijk aandacht vrijwel uitsluitend aan zijn ge zin wijdt; van intens meeleven met deren, al behoren die zelfs tot zyn lations", is niet veel te merken. Laat staan met vreemden. Men kan niet eens zeggen, dat ln het zelf-opsluitend leven van de Australiërs veel kwaad is gelegen. Niet vooi niets wordt ook in Holland gesproken „verwaarloosd gezinsleven" Dat de Aus traliërs zoals ik in een vorig artikel al eens signaleerde veel aandacht wy- den binnen hun gezin, kan geen kwade eigenschap worden genoemd! Slechts zelden leest men hier opwek kingen tot verbeterd gezinsleven, de noodzakelijkheid hiertoe schijnt in min der mate aanwezig te zyn. Wel wordt vaak betoogd dat meer aandacht moet worden besteed aan het gemeenschappe lijk leven en men minder „selfish" heeft Hardhandig Toen dezer dagen de regering sugge reerde om ook „nieuwe Australiërs" in het leger op te nemen, gaf dat nogal reactie onder de immigranten. Eén er van luidde: „Wy hebben getracht ons bij de Australiërs aan te passen; we vonden slechts: koudheid, critiek, zelfzucht" Het moet helaas worden gezegd, dat er een kern van waarheid schuilt in deze omschrijving. Over de critiek op de emi granten vertelde ik onlangs in een arti kel, de koudheid vindt men zelfs tot in de familie. De Australiër is hard, zelfs ook voor eigen kinderen. In menig gezin regeert de stok of riem. Vaak heb ik gezien dat kinderen ang stig ineen krompen, wanneer vader, soms zelfs moeder, naar de stok grepen. Op vele scholen wordt de stok door de Subsidies Anjerfonds in Zuid-Holland Het Anjerfonds Zuid-Holland, dat rig jaar f 21.748 ophaalde tegen meer f 23.700 in 1950. keerde van het bedrag van f 15223 (70 pet van de inkomsten; de rest ging naar het landelijke Prins Bern hardfonds) subsidies uit tot 'n totaal var f 13.530; o.a. f 750 aan de harmoniever eniging Kunst en Strijd te 's-Graven- zande; f 500 voor de Chr. gem. zangver De Lofstem in De Lier. f 750 voor kenburgs Harmonie, f 900 voor Honsels Harmonie te Honselersdijk. alles v< aankoop van instrumenten, en f 116 v< studiereis van leerlingen der Acai voor beeldende kunsten in E Haag. Dit alles gold 1951. In 1952 w< heden nog o.a. f 250 toegestaan v( de harmonievereniging St Caecilia te Leidschendam. de R.K. harmonie Triumph te Oegstgeest en de Chr. muziekvei Harpe Davids te Noordwij kerhout, ook roor aankoop van instrumenten. Gerzon minder optimistisch Op de aandeelhoudersvergadering var de Gebr. Gerzons Modemagazijnen ver klaarde het bestuur minder optimistisch te zyn ten aanzien van de toekomst Het begin van 1952 is slecht geweest, doch op het ogenblik gaat het iets beter Het dividend werd vastgesteld op 6 pet tm en 4 pet voor de gewone gewezen, dat vooral onder de jongere bemanningsleden de vakbekwaamheid kan worden opgevoerd. Het is wellicht mogelyk in de winter het volgen van lessen aan de visseryscholen te combine ren met werk in het bedryf, aldus besluit deze uitgave. meester royaal gehanteerd. En zolang het hier niet te bont wordt, nemen de ouders dat zonder protest Sentimenteel is de Australiër niet! Van de mentaliteit der Koraaleiland- bewoner is juist zoveel naar hem komen overwaaien, dat hy prijs stelt op een kalm leven voor zichzelf. Hy trekt zich weinig van anderen aan en ziet niet spoedig iemand naar de ogen. „Dat is van mij" De Australiër slaat het eigendomsrecht hoog aan. Loop niet over iemands grond, zonder daartoe eerst verlof te hebben gevraagd. Men zegt weieens dat de Hol landse boer lastig is wanneer men over zyn weiland loopt, wel, men moet dan de Australiër maar eens horen! Hy staat al spoedig met zyn geweer te dreigen. Probeer niet naar de trant van een Hollandse straatjongen achterop een vrachtauto te klauteren. Het „That is my park" of: „That is my car" ligt de Australiër in de mond bestorven. Een Australiër zal ook slechts in uiter ste nood iemand om hulp vragen. Vaak staat me het beeld voor ogen van de man die met zyn handwagen een HoUandse brug op moet; hy vindt on gevraagd voorbijgangers bereid een duw tje te geven. Zoiets zou in Australië hoge uitzondering zyn. Ongevraagd doet men niet veel! Het „Bemoei je met je eigen zaken" is een stelregel, die zelfs binnen eigen kring wordt toegepast. Het Hollandse hart De Hollandse familie- en vrienden gehechtheid vindt men vaak nog gede monstreerd door emigranten hier. door dat zij hulp verlenen aan nieuwelingen. Dat is niet Australisch. Er zijn organisaties die een helpende hand toereiken, men vindt soms ook wel individuelen bereid zulks te doën. Maar men ondervindt al spoedig, dat de emi grant in de eerste plaats z'n eigen boon tjes heeft te doppen, waarvoor hij by de Australiërs een duidelijk voorbeeld aan treft! Zo komt het, dat vele emigranten graag kennissen of bloedverwanten naar Aus tralië zien komen, men mist het contact buiten eigen gezin. Want in dit opzicht komt de emigrant van een koude kermis thuis. Delftse catalogus wordt ingetrokken Zoals gisteren reeds werd gemeld, hebben enige Delftse raadsleden aan B. en W. vragen gesteld over de tekst van de catalogus van de tentoonstelling „prisma der bijbelse kunst" in het Prin senhof. B. en W. hebben binnen een dag op de gestelde vragen geantwoord. Het college betreurt de uitgave van deze catalogus in de wraakte vorm zeer en rekent haar de samenstelster en de leiding van het mu seum Prinsenhof als een ernstige fout B en W hebben besloten de catalogus onmiddellijk aan de circulatie te ont trekken. Men gelooft, dat deze gebeur tenis op de betrokkenen zoveel indruk heeft gemaakt, dat voor herhaling niet behoeft te worden gevreesd. Trekbal-automaat een hazardspel Volgens officier van Justitie te Groningen wel Een caféhouder uit Hoogezand heeft zich voor de Groningse rechtbank we gens hazardspel moeten verantwoorden, omdat hij een z-g trekbal automaat in zijn zaak had staan. De O v- J beweer de dat dit louter een geluksspel is, doch de verdediger kwam met twee getuigen op de proppen, die een demonstratie gaven en inderdaad beiden winst boekten. De O v. J wilde met „deze duivelskun stenaars" geen rekening houden en eiste f 200.boete- Uitspraak 4 Juli. Ontslagen bij lansen en Tilanus Met ingang van 5 Juli heeft de N V. Jansen en Tilanus aan 85 «werknemers ontslag aangezegd wegens slapte in het bedrijf Enige arbeiders hiervan zijn op vervroegd pensioen gesteld. Overigens zijn bij dit ontslag geen gehuwde werk nemers betrokken, aldus de Vkrt. Weg EemnesHoevelaken kostte 500 per meter Minister Wemmers opende gistermid dag het 16 km lange nieuwe wegge deelte Eemnes—H >ev*iaken in de rijks weg no 1, die van Amsterdam naar het Noorden en Oosten leidt Hij zei, dat door dit nieuwe wegvak het lar.ge- afsjandsverkeer ruim 2 millioen auto- küometer en bijna 200 000 auto-uren per jaar bespaart. Voor de aanleg van de weg. die 7.8 millioen kos'.:> (ƒ500 per meter) moest 133 ha cultuurgrond wor den aangekocht of onteigend. Uitgesteld afscheid van mr Oud op 26 Juni Oud-burgemeester Oud, wiens afscheid van Rotterdam aan het begin van deze maand moest worden uitgesteld omdat hy een lichte longontsteking had gekre gen. zal nu op 26 Juni afscheid nemen. <->m 2 uur begint een bijzondere zitting van de gemeenteraad Daarna zal in de Burgerzaal van het stadhuis het geschenk var de burgery worden aangeboden waarbij als enige spreker mr K. P. v. d. Mandele optreedt. Voor het eerst na zün ziekte, heeft mr Oud zich gisteravond weer in het open baar vertoond HU was nl. met zijn echt genote in het Gemeentearchief aan de Mathenesserlaan, waar hij de tentoonstel ling heeft bekeken, welke aan nem was gewijd Nu ook Spaanse doorreis visa veel duurder Na het verblyfsvisum v< in f 23.40 op f 32.50 is thans de doorreisvisa vo< f 3.90 op f 13 gekomen (by jUf dr»e dagen» en van r zeven dagen). Het bestuur KNAC heeft opnieuw de regering maatregelen daartegen gevraagd. or Spanje, dat gebracht, zijn sen geldigheid op f 26 i da

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5