Eerste steen voor Hervormd tehuis voor ouden van dagen 125 jaar geleden gelegd In 1869 werd het minnehuis een zuiver kerkelijke instelling Raad van Alkemade handelde enige schoolzaken af N.V. TRIO - Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG ZI JUNI 1952 DE STENEN SPREKEN Morgenochtend herdenkingsdienst in de Oosterkerk Toen de eerste steen voor het tegenwoordige Hervormde tehuis voor ouden van dagen aan de Kaarsenmakersstraat (Gereformeerd minnehuis) over enige dagen 125 jaar geleden was gelegd, hield de president van het college van regenten van het tehuis, de heer F. Booy Sr, een rede, die hij aldus besloot: „Dat mijn dierbare Vaderstad, welke reeds eeuwen prijken mag met zoo vele en schoone Gestichten, aan Geleerdheid, Godsdienst en Menschenmin gewijd, zich lang verblijden moge in deze verbeterde Stich ting, waarvan iedere koude steen spreken moet van de warme Christen liefde, welke in deze veste gehuisvest is". Wie uit de boeken van het tehuis en uit andere bronnen een globaal overzicht van de geschiedenis dezer in stelling krijgt, komt tot de conclusie, dat de wens van deze eerste in de lange rij van regenten en bestuurders in vervulling is gegaan. Het streven is er altijd op gericht geweest de verzorging van de bewoners in de breedste zin goed te doen zijn. Zijn er wel tijden geweest, dat het tehuis een minder prettige naam in de stad had, nu mag men gevoeglijk aannemen, dat deze tak van Hervormd-diaconale arbeid een „model" is geworden, waarnaar vele tehuizen voor ouden van dagen mogen worden ingericht. Het is dan ook te begrijpen, dat er straks feest wordt gevierd. De feestviering is over drie dagen verdeeld. In, het jaar 1583 vond een fusie plaats tussen het college van de hudszittenmees- ters en het college van diakenen. Zo kwamen de goederen van het huiszitten- huis en de coUecten in de kerken in handen van het hieruit voortgevloeide verenigde bestuur. In 1716, toen het be heer van de inkomsten en goederen van dit college nader was geregeld, werd het ook zijn taak de ouden van dagen en maatschappelijk weinig bevoorrechten huisvesting te verlenen. Deze mensen werden bij particulieren ondergebracht. Doof de toenemende armoede in onze stad steeg hun aantal echter zodanig, dat het ten slotte onmogelijk was een be scheiden imaar toch deugdelijk onderdak voor allen te vinden. Het gevolg hiervan was, dat stap pen werden gedaan om te komen tot één huls voor de vele gegadigden. Men slaagde en het huls kreeg de naam „minnehuis". Wanneer in de verzorging van de ouden van dagen deze verandering plaats had, Is niet bekend. Wel blükt uit de geschiede nis, dat aan het hoofd van deze in richting aanvankelijk één persoon heeft gestaan. In 1823 verzocht de eigenaar aan het college van regen ten het huis in eigendom over te ne men, omdat hij wegens ouderdom zijn werk niet meer kon doen. De stede lijke regering hechtte aan de koop haar goedkeuring. Er werd toen een commissie in het leven geroepen, speciaal belast met de verzorging van de bewoners van het huis. Uit de ons ten dienste staande gegevens blijkt ondubbelzinnig, dat deze commis sie haar taak met grote ernst heeft op gevat Al spoedig kwam zij tot de over tuiging, dat het huis, waarin -de ouden waren ondergebracht, in een betreurens waardige toestand verkeerde. Het stond aan de Middelstegracht. In één klein vertrek, met laag plafond en zonder venster, waren maar liefst 21 mensen ge huisvest. Wilde men niet in het donker zitten, dan moest imen de buitendeur open zetten. Het huis was daafbij niet alleen voor mensen bestemd; naast hen „verzorgde" het een niet geringe hoe veelheid ongedierte. Tweede adres Daarom mag er hulde zijn voor de mannen die hebben begrepen, dat alleen het stichten van een nieuw gebouw de oplossing kon brengen. De regenten wendden zich dan ook tot de overheid om deze zaken te bespreken. Niet on middellijk schijnt aan hun beroep gevolg te zijn gegeven, want de geschiedenis vermeldt een tweede adres, waarin met klem werd aangedrongen op spoedige behandeling van het verzoek. Dit had het gewenste resultaat. Op 20 Maart 1827 werd aan de huiszittenmeesters verzocht te vormen voor het be- Een dokter nodig? De Zondagsdienst der hulsartsen te Leiden wordt waargenomen door de dokters Van Alphen, De Graaf!, Lahr, Van Leeuwen, Mastenbroek en Meyboom. Welke apotheek? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 21 Juni 13 uur tot Zaterdag 28 Jurii 8 uur waargenomen door apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 en apotheek Reijst, Steenstraat 35, teL 20136. spreken van de verdere plannen met de regering. Tevens ontvingen zij de mede deling, dat voorlopig was besloten een nieuwe inrichting te bouwen op een ter rein aan de Kaarsenmakersstraat. De plannen van de stadsarchitect Van der Paauw bleken aan alle eisen te voldoen. Na het goedkeuren van de benodigde gelden door de gemeenteraad hielden B. W. op 14 Mei de aanbesteding. Het werk werd gegund aan de laagste in schrijvers, t.w. de beren Karei Blansjaar Pieter Johannes Cotfrie voor de van f28.975. Het oude gebouw werd door deze aannemers gekocht voor f 2600. Op 26 Juli 1827 werd de eerste steen gelegd door de heren F. Booij sr, president van het college van re genten. en P. J. Burgersdtfk, die tot 1847 regent van het tehuis is geweest. Men zal dus straks niet herdenken, dat het tehuis 125 jaar geleden werd gesticht in de zin van geopend. Slechts de eerste-steenlegging vond voor 125 jaar plaats. Het gebouw werd eerst op 21 April 1828, zonder neig uiterlijk vertoon, geopend. De verjaardag van het tehuis wordt echter altijd in Juni gevierd. Dit zal wel hiermee te verklaren zijn, dat van de eerstc-steenlegglng wel een plech tigheid werd gemaakt, van de ope ning daarentegen niet. Volgend jaar zullen er dan ook geen feestelijkhe den zijn. Een merkwaardig feit. De bouw heeft een vlot verlopp ge had. Op 21 April 1828 werden de bewo- rs van het oude huds, 116 vrouwen en mannen, na eerst een grondige reini ging te hebben ondergaan en van top tot teen in nieuwe kleren te zijn gestoken, naar het nieuwe overgebracht. Reeds op 30 April werd in de kerkzaal de eerste godsdienstoefening gehouden, die werd geleid door de godsdienstonderwijzer A. van Leeuwen. Kwade naam In verschillende geschriften vonden wij vermeld, dat het gedrag van de ver pleegden vaak veel te wensen overliet Vooral dronkenschap kwam veelvuldig voor. De kwade naam, die het mi huis in die tijd had, was voor een be langrijk deel daaraan te wijten. In de notulen van 9 Mei 1828 staat te lezen, dat een van de bewoners voor dronken schap zou worden gestraft. Die straf be stond uit het aandoen van een blok. Een zwaardere straf was het opsluiten in cel, die zich nog vlak bij de ingang be vindt. Ter geruststelling zij opgemerkt, dat de cel buiten gebruik is en dat het blok niets meer ls te vinden De straffen werkten wel wat uit; over de volgende jaren is ten minste niets bijzonders te zeggen. Alleen is nog meldenswaardig, dat op advies vai stedelijke geneeskundige commissie het tehuis van gemeentewege werd aange wezen voor het in gereedheid brengen van een honderdtal bedden voor de ver pleging van minvermogende cholera- p a tien ten Strubbelingen Tot 1847 kenmerkte het leven in het tehuis zich door een rust, die by een gemeenschap van ouden van dagen past- Maar in dat jaar hebben zich ernstige strubbelingen voorgedaan. Na het Indie nen van de begroting vooi1 het jaar 1848 werden er van gemeentewege aan kingen gemaakt op het doen van te grote uitgaven. Het is niet nodig dit conflict lang en breed te schetsen. Wel is hier de conclusie van de overheid: De be groting goedkeuren en de zorg voor het minnehuis aan de heren regenten trekken. Ook de kerkeraad werd in het conflict betrokken en het gevolg daar van was, dat acht kerkelijke regenten hun ontslag introkken in afwachting van een nadere regeling. Tot 1853 heb ben deze moeilijkheden geduurd. Het bestuur kwam toen in handen van uit sluitend stedelijke regenten, benoemd door de gemeenteraad op voordracht de diakenen, die daartoe dubbeltallen inzonden. Geheel rustig waren de eerste jaren na 1853 ook niet Er werd namelijk lang durig gecorrespondeerd over de subsidie de gemeente. In een adres aai gemeenteraad van 3 Juni 1856 wordt door de regenten uitvoerig betoogd, dat an fout was begaan bij het bepalen het saldo, waardoor over de jaren en 1856 een niet gering bedrag te weinig zou zijn ontvangen. Die fout zat al in het saldo, toen het nieuwe college, dit van de vorige bestuurders overn; Voor het bereiden van de spijzén het verwarmen van het gebouw werd in 1857 een stoomketel geplaatst. Verder werd in dit jaar aan de curatoren de Leidse universiteit toegestaan in de tuinvan-het .huia een -lijkenhuisje te "plaatsen om "daarin! ten behoeve van het medische onderwijs overleden personen te ontleden. Kerkelijk In verband met de geleidelijke mindering van de gemeentesubsidie werd 1859 een begin gemaakt met schaal- coliectcn langs de huizen en wel een - en een najaarscollecte. Later wer den deze inzamelingen veranderd in col lecten in de kerken. Het jaar 1869 ls weer een belang rijk jaar, omdat toen krachtens een besluit van de gemeenteraad van 18 December het tehuis werd onttrok ken aan de stedelijke regenten en werd overgenomen door de diakenen. Het minnehuis werd op die dag een zuiver kerkelijke instelling. In 1877 werd met veel luister het vijf tig-jarig bestaan van het huis herdacht. Des morgens om aoht uur werd aan de verpleegden een onobijt voorgezet „van gesmeerd wittebrood met ham en theo" Om elf uur werd aan de verpleegden aangeboden sterke koffie met suiker en „een blad Janhagel", 's Avonds om negen uur ontving men gesmeerde kadetjes en bier. De grote zaal was met groen en vlaggen versierd. En op de 'binnenplaats was een erepoort opgericht, die tegen de avond prachtig werd geïllumineerd. Het 75-jarig bestaan werd bescheiden herdacht. Ook toen had men va: sierinig van de binnenplaats veel werk gemaakt, want het programma dag vermeldt om. een gezellig samenzijn op de feestelijk verlichte plaats. Zoekend naar iets over de herdenking an het honderd-jarig bestaan vonden y een redevoering, die toen door an de regenten werd gehouden. Wij ontlenen hieraan, dat de regenten er arnstug naar zouden streven voort te slagen weg en trachten de inrichting op peil te houden, dat beantwoordde de eisen van de tijd. Het gedrag van de verpleegden baarde gelukkig niet de meeste zorg. De stemming bij hen was goed. Straf 'behoefde maar weinig te worden gegeven, hoewel men er wel toe gedwongen werd. „Hoe velen hebben ons al dikwijls verklaard, nadat zij .enige weken hier hadden vertoefd: "rij wisten niet, dat het zoo goed was". Het aantal verpleegden is in de loop der jaren sterk verminderd. De veranderingen in de maatschappelij ke omstandigheden zyn daaraan van zelfsprekend niet vreemd. Kinderen waren in staat hun ouders in hun gezin op te nemen en vele ouden van dagen werd het mogelijk „op zich zelf" te blijven. De heer Joh. Sierat, voorzitter van het bestuur van het tehuis, deelde ons mee, dat in de ach terliggende periode ongeveer vijf duizend ouden van dagen hier ver pleging hebben genoten. Thans be staat de bevolking van het tehuis uit honderd personen. De directie berust bij de heer J. Kooy en echtgenote, die zich enige maanden geleden aan het hnis verbonden. Met het andere personeel zorgen zij er in het bijzon der voor, dat de bewoners zich hier thuis voelen. Ook aan de geestelijke verzorging is altijd ruime aandacht geschonken. Elke Donderdagavond is er in de kerkzaal Bijbellezing, diedoor veel 'bewoners wordt 'bijgewoond. Daarnaast zijn er de „persoonlijke bezoeken" van de geeste lijke verzorger. Er zullen nog tal van Hervormden zijn, die zioh de godsdienst onderwijzer J. Kok herinneren. Niet minder dan dertig jaar heeft hij de geestelijke verzorging van de ouden van dagen met toewijding en liefde behar tigd. Noemen wij ook de heer B. Rip- hagen. En ten slotte de onlangs overle den heer Joh de Groot, die de heer Kok indertijd opvolgde. Sterk waren de ban den tussen hem en de bewoners van het De medische verzorging werd gedu rende veertig jaar behartigd door dok ter H. P. Veldhuyzen sr; nu is deze in handen van de artsen Veldhuyzen jr en Lahr. De heer Sierat is al 28 jaar bestuurslid jn het tehuis, waarvan twintig jaar voorzitter. Zoals wij reeds hebben ge meld, is het zijn bedoeling na de her denking van bet 125-jarig bestaan als voorzitter af te treden. Hij wil voorlopig wel bestuurslid blijven. De heer Bink is 24 jaar bestuurslid. F eestprogramma Ten slotte over de feestviering het volgende: Op Zondag 22 Juni wordt in de Ooster kerk een herdenkingsdienst gehouden, ds J. Groot, in wiens wijkge- meente het tehuis staat, hoopt voor te gaan. Deze dienst begint om tien uur. Op Dinsdag 24 Juni maken de ouden van dagen hun jaarlijkse tocht Ditmaal naar Groenendaal. De reis gaat weer per boot. Het bestuur geeft op Donderdagmiddag Juni van drie tot half vijf gelegenheid tot gelukwensen. Deze ontvangst vindt plaats in de bestuurskamer van het tehuis. De viering wordt gesloten met een feestelijke bijeenkomst in de grote zaal de Burcht, Donderdagavond. Sempre Avanti is verzocht een groot stuk van deze avond voor zijn rekening te nemen. Aan het slagen van het feest 'behoeft men niet te twijfelen. Leidse journalisten probeerden te voetballen... Programma AvondmuzieJc Het programma voor de Maandagavond om hall 9 in de Hooglandse kerk door Adriaan Blankenstein te houden Avond- muziek luidt als volgt: 1. Fantasie e Fuga in g moll vair J. S. Bach; 2. Kor aal variaties over: Meinem Jesum lass' ich nicht van Joh. G. Wal- ther; 3. Allegro Moderato uit Sonate I in Es dur van Joh. Seto. Bach; 4. Allegro en Largo uit Sonate IV in I dur van Carl Ph. Em. Bach; 5. Sonate III in A dur (eerste déél) (Aus tiefer Not schrei lch zu Dir) van F. I.Iendelssohn Bartholdy. Het is van belang dit programma uit te knippen en mee te nemen. Jaarverslag 1950 van museum voor volkenkunde Het rijksmuseum voor volkenkunde werd in 1950 bezocht door 15.519 perso nen, waarvan 12.555 betalende bezoekers. Het aantal bezoeken van buitenlandse geleerden steeg. De verzamelingen den weer uitgebreid. De bibliotheek be vat 8701 delen. Zeer veel inlichtingen werden door de staf verstrekt. In het al* gemeen kan worden gezegd, dat de bete kenis van het museum meer en meer voren komt. (Niet van ome sportredacteur) Endegeest heeft een gunstig gelegen sportveld! Het ligt precies aan de ach terkant van het mooie park, zodat het van de weg af met geen mogelijkheid te zien is. Op dit verscholen terrein hebben de Leidse journalisten zich gisteravond in alle stilte voorbereid op de grote strijd die hen wacht: de voetbalwedstrijd te gen de gemeenteraad op 3 Juli. Om de manoeuvre zo realistisch mo gelijk te maken, was er een tegenpartij, samengesteld uit technisch personeel van De Leidse Courant, die. wat drommel nog an toe, nog won ook! Jopie Brouwer, de vroegere A.S.C.- speler, verdedigde in de eerste helft het journalistendoel. De jeugdige spelers de tegenpartij waren hem toen drie maal te vlug af. Een doelpunt ontstond, nadat de goedmoedige referee Zonder- 3 voor hands een strafschop had laten Zo erg nauw hebben ze het echter niet genomen, want er gebeurden wel meer dingen, die niet door de beugel konden. Daar was bij voorbeeld onze uit Drente afkomstige Jaap Eleveld, die wij wel de Hun noemen. In zijn vrije tijd en dat is heus niet veel studeert hij judo. De vechtlust rit er dus wel bij hem in die bracht hij ook op het voetbalveld 'de h\j op de ballen af en zag wel over het hoofd, dat er soms een speler tussen hem en de bal stond. Prachtig samenspel kon men zien tus sen Joop Padding en Berend van Mourik die zijn lange broek had aangehouden, omdat hü er niet in geslaagd was korte te lenen. Zo speelde Joop hem keer de bal toe en Berend wist dit z> appreciëren, dat hij de bal met vriendelijk tikje aan Joop terugstuurde. Korthout in oranjeshirt heeft eens verteld, dat zijn voorouders in h garije woonden. Hij verried ook op het veld het Hongaarse temperament niet. Vos, die niet veel (vlees) om het lijf heeft, was hierdoor een van de weinige snelle journalistenspelers. Hard gelopen heeft ook $chramaen af en toe ee schop tegen de bal gegeven. Een ware ster was Maup Reckman. Di stond in de voorhoede, aan de rechter kant van het veld. Geen bal richting uitgekomen. Daarom ging hij r naar zijn vrouw. Zij en het meisje Eleveld waren de enige vrouwelijke toeschouwers. Zij pasten op de porte- naie van Padding en op de schoenen Reck, die het gemakkelijker vond de strijd op zijn blote voeten te be slechten. Succes bracht de tweede helft, toen met zijn rode dijbeen er was een bal tegenaan gekomen achterlatend. JopïS Brouwer ging toen backen en Zonderop nam als een tweede Leo Halle de doel verdediging op zich. Om kort te gaan, de einduitslag was 54 voor de jongens van De Leidsche Courant. Naar we verder vernemen, moest de Eerste Hulpdienst van Endegeest ook in het geweer komen. Joop Padding ont moetten We ter redactie met een zwach tel en vette watten om zijn rechter pols en een zekere N. N. van De Leidsche Courant had wat aan z'n duim. Bedriegen de voortekenen niet, dan zal de wedstrijd tegen de raadsleden zeer spannend worden. De journalisten zijn er nu volkomen „in" en daar tegenover staat, dat de oudste en meest wijze man nen der gemeente het toch nooit eens kunnen worden. Laat ze maar komen! En komt u ook, want dan steunt u de kankerbestrijding. Uw berichtgevers ruillen zich daarvoor door de echte voet balliefhebbers graag tweemaal drie kwartier laten uitlachen! Vroede-vadeien-elllal voor 3 Juli Het elftal van de Leidse gemeenteraad dat op Donderdag 3 Juli in de Leidse Hout tegen het Leidse journalisten-elftal zal spelen, is als volgt samengesteld: der Kwaak, d.; C. F. Lardee en B. de Kier, a.; mr C. J. Woudstra, F. C- de Hosson en J. A. Aalders. m.; J. van Stralen, A. van Dijk, dr J. Goslings, C. J. Piena en mr W. J. Geertsema, v. De afdeling der C.H. Unie bracht gisteravond leven in de Leidse brouwerij. K. en G., het Glippertje plus een hele nasleep (waaronder wethouder Van der Kwaak en enkele raadsleden) wekten ge zamenlijk op, het rode potlood aanstaande Woensdag te richten op Hjst vier: Tilanus! Foto N. van der Horst. Agenda voor Leiden Zaterdag Gehoorzaal, half 9: A.-R. verkiezings meeting, dr J. Schouten, Chr. van den Heuvel en mr dr N. G. Geelkerken (68 ar: propagandatocht). Zondag Oud-Poelgeest, half 4: zendings middag classis Leiden Ned. Herv. Kerk, openingswoord ds A. M. Knottnerus van Oude Wetering, ds J. H. Grolle van Utrecht over „Israël herovert z'n plaats in de wereld", mej. zr. Kolopita van Ce lebes over „De zending in mijn land"; 's avonds opvoering lekespel „Mozes" van Philip Lamb (half 9) Maandag Gehoorzaal, half 8: bijeenkomst C.H- Unie, sprekers H. W. Tilanus, Aad van Duist en ds P. W. Spruijt, m.m.v. Kat- wijks Zangkoor en muziekensemble der C.H. jongerengroep Voorschoten. Stadhuisplein, 8 uur v.m.: excursie K. en Onaar Leerdam en Loevestein. Hoogl. Kerk, half 9: Avondmuziek Adr. Blankenstein. De Zijl, half 8: waterpolo heren LWV Vitesse 2, dames RPC—LWV. Dinsdag Ambachtsschool, 8 uur: uitreiking diploma's leerlingstelsel. Tentoonstellingen Volkenkunde, 105 uur: Vertrouwd bezit van vreemde herkomst (tot 1 Oc tober). Verdere daling van de werkloosheid In de week van 1421 Juni deed zich te Leiden een verdere, zy het lichte, daling van de werkloosheid voor; aantal ingeschreven werkloze mannen liep namelijk terug van 1776 tot 1749. Vergeleken met het hoogste aantal inge schrevenen van dit jaar, namelijk ruim 2700 op einde Januari, betekent dit een daling van bijna 1000. De grootste vraag naar arbeidskrach ten richt zich op jeugdige personen, zo wel wat betreft kantoorpersoneel als han denarbeid. De werkgelegenheid ln de bouwvakken ontwikkelde zich verder op bevredigende wUze. Jaarverslag 1951 van het Legermuseum Alle zalen van het Ned. legermuseum „Generaal Hjefer" zijn thans in een danige staat, dat zij door het publiek kunnen worden bezichtigd, aldus het jaar verslag over 1951. Er werden belangrijke aanwinsten verkregen. De inkomsten het museum werden ongunstig beïnvloed door de spoorwegwerken, waardoor de toegang zeer moeilijk werd. Het aantal excursies van militairen nam belangrijk toe. Aan tal va.i personen in binnen- buitenland werden inlichtingen verstrekt. De financiële toestand L: ongunstig. Er is een nadelig südo van f 183.23. In taal bezochten 2825 bezoekers burgers én militairen het museum. Het aantal donateurs van de stichting Vrienden het Legermuseum bedraagt 127. Zandwinning uit Braassemermeer kan beginnen De gemeenteraad van Alkemade verga derde gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Hoynck van Papen- drecht. Het comité bloemencorso te Aals- kreeg 25 voor het aanschaffen een prijs voor het op 6 September te houden corso. Met de N.V. Bank voor Ned. gemeenten werd een lening aange gaan van 170.000 voor de uitbreiding van de R.K, school te Oud Ade met een leslokaal, alsmede voor het bouwen van een zesklassige R.K. school te Roelof- arendsveen ter vervanging van de school te Nieuwe Wetering. Het voorlopige comité tot oprichting m een speeltuin voor de schooljeugd te Roelofarendsveen kreeg een renteloos voorschot van ƒ3000. Jaarlijks zal moeten worden afgelost. De Googerpol der zal aan de Veender- en Lykerpolder 2500 vergoeding moeten betalen voor de opheffing van de schutsluis te Oude We tering. De raad besloot in principe 1000 hiervan te betalen. Deze polder moet voorts het onderhoud van een duiker op zich nemen en de vaargelegenheid in de Ringvaart verbeteren. De sluis zal door D.U.W.-arbeiders worden gedempt en de nevenkosten komen voor 3/5 voor reke ning der gemeente. G. de Wit kreeg ƒ500 voor het beteren van de weg naar zijn bedrijf. De Chr. school te Oude Wetering kreeg geld voor het aanschaffen van schoolbe- hoeften. Gelden werden ook beschikbaar gesteld voor het uitbreiden van de R.K. meisjesschool te Roelofarendsveen met een leslokaal voor huishoudonderwij: Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidscheer in! Braassemermeer. De voorzitter antwoord de, dat het besluit hiertoe door de Kroon is bekrachtigd en hieraan administratief niets meer aan te veranderen is. De heer Van der Veld verzocht daarom de grootst mogelyke publiciteit om de bevolking er van in kennis te stellen, dat de bagger uit het meer door de zandwinning w Geen feestelijkheden De Leidenaar, die gedacht heeft, dat de opening van hei station en de ingebruikneming van de ver hoogde baan met feestelijkheden gepaard zou gaan, kan deze hoop gerust laten varen. Alles wijst er op, dat de directie van de Ned. Spoorwegen deze ogenblikken ge ruisloos, voorzover dit natuurlijk mogelijk is, wil laten voorbijgaan. Maar Leiden loopt dit feest niet mis; het wordt dan namelijk ge vierd als de Spoorwegen kunnen zeggen: Leiden is klaar. En dat is over enkele jaren. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. C. Eek te Leiden: Het herenhuis met tuin te Leiden, Zoeterwoudse Singel 53, in bod f 11.600, koper de heer J. W. Goddijn q.q. te Leiden voor f12.550. He«t huis met tuin te Oegstgeest, Juffermansstraat 29, in bod f6800, koper de heer G. Mol te Leiden voor f6800. Het huds met tuin te Oegstgeest, Deutz- straat 15, in bod f6200, koper de heer J. J. Abspoel q.q. te Leiden voor f6200. Het huis met tuin te Oegstgeest, Deutz- straat 13, ir bod f6000, koper de heer H. Niepoith i.q. te Leiden voor f6000. schyniijk niet voor de tuinbouw geschikt is. Hy wees er nog op, dat de commissie •aste lasten in 1940 en het waar- borginstituut er toe hebben bijgedragen, dat de tuinbouw werd gesteund. Door het zanduinningsbesluit echter worden de tuinders van de wal in de sloot gehol pen Toelatingsexamen stedelijk gymnasium Tot de eerste klasse zijn toegelaten: Marijke Assink, Loesje Bakx, Resy Bo- gaars, Jan Braams, Marien van den Ende, Wim van Evert, Emmy Fischer, Marian Flim, Niek van Ginkel, Annemarie Haan tjes, Hanneke Haantjes, Gerhard Hart- man, Marten Hofstede, Jacques van Hove, Kiki Huijding, Harry Kamma, Jaap Ko ningsberger, Elly Leenen, Deetje van Leeuwen, Caty Nap," Ulrika Oosterhoff, Jan Kees Prins, Marc Spijker, Leny van der Steen, Eduard Vermeulen, Dini Vijl- brief, allen te Leiden; Trijntje Brouwer, Rob van der Plas, Lydia Versteeg, Jan Kuyper, allen te Oegstgeest; Tineke de Bruin, Jan Karstens, beiden te Leider dorp; Jet Bosch te Warmond; Marianne de Graaf te Noorwijk aan Zee; Gerard de Groot en Ankie Verhoef, beiden te Sassenheim; Emmy Muller te Voorscho ten; Ite Reyers te Leidschendam. BEDE Leid mij, o God, aan Uwe hand door 's levens wildernis, die dreigend rond mij is, naar t beter Vaderland. Help mij, mijn vijanden ten spijt, die op mijn ondergang reeds loeren, jarenlang. Geef moed tot nieuwe strijd. Blijf met Uw vrede mij nabij. Toon, ondanks spot en haat, dat Gij mij niet verlaat, maar wacht houdt aan mijn zij. Richt Gij omhoog het moede hoofd. Troost over veel dat smart. Geef vreugd' aan 't eenzaam hart, dat slechts in U gelooft, R. R. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Dyonisius zn v. G. H. Lan- kester en H. van der Tuijn; Karen A. dr v. F. Dijkstra en A. A. Crommelin; Anna dr v. H. Oostendorp en M. Knol; Andries C. zn v. C. Spaargaren en J. de Roode; Elisabeth C. dr v. W. Flanderhijn en G. J. van Houwelingen; Catharina dr v. J. Smit en C. Slegtenhorst; Annigje J. M. dr v. F. F. van Zessen en A. G. Nagte- geller; Lucas P. zn v. L. P. Hemerik en S. Blankestijn; Hendricus W. J. zn v. J. Noordermeer en M. Vrijburg; Elizabeth A. dr v. J. van Laar en K. Oudshoorn; Petronella C. dr v. D. IJkema en A. An- genent; Maria J. C. dr v. G. A Geerhngs en J. Zonneveld; Ronald Chr. zn v. P. van der Leek en M. A, de Graaff. OVERLEDEN: H. Roggeveen, zn 6 d. (Advertentie) Het is nu de beste tijd voor vernieuwing van kolenbergplaatsen. BETON KOLENHOKKEN onverwoestbaar Inhoud ca 8 hl met separatie Telefoon 21747 21748

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4