Stalin glunderde destijds over de voorraad gasbommen Thans noemt Moskou bacteriologische en chemische middelen misdadig Britse Correspondeer per girostrookje en bespaar postzegels MAAR**- TRIUMPH Toch is het zo 2 ZATERDAG 21 JUNI 1952 Goochelen met het protocol van Genève (Advertentie) PUROLpuur geneeskracht - gezondheid en zuiverheid voor Uw huid T^NGELAND heeft in de Veiligheidsraad betoogd, dat Rusland indertijd £i had ingestemd met een voorstel, om tijdens de jongste wereldoorlog gifgas te gebruiken, als de Duitsers dit wapen zouden toepassen. Die afspraak zou door Stalin met Churchill zijn gemaakt, mocht Duitsland dat wapen tegen Rusland aanwenden. Ten bewijze hiervan, werd door de Britse gedelegeerde Sir Gladwyn Jebb, een brief voorgelezen van Chur chill aan Stalin, die gedateerd was 20 Maart 1942. Hier valt dus weinig te ontkennen. In de tekst der boodschappen over dit onderwerp gewis seld, komt het volgende tot uiting: Churchill had Stalin medegedeeld, dat Engeland een enorme voorraad gasbommen had, om te gebruiken tegen de legers van Hitier, zodra de nazi's zelf gifgas zouden aanwen den. Stalin gaf toen te kennen, zeer verheugd te zijn, te vernemen, dat Engeland gas wilde gebruiken als represaille. De Britse gedelegeerde heeft daarom in de Veiligheidsraad opgemerkt, dat Rusland het thans wil doen voorkomen, alsof het toepassen van chemische en bacteriolo gische wapens een misdaad is. aan het Int. Rode Kruis worden verzocht, dit onderzoek in te stellen, waarbij ge leerden van internationale reputatie zul len assisteren. Hierby zij opgemerkt, dat de Sowjet Unie reeds eerder een verzoek van Amerika voor een dergelijk onder zoek van de hand heeft gewezen. In die dagen aldus Sir Gladwyn Jebb, had maarschalk Stalin het bezit va gas geen misdaad genoemd, hoewel het uiteraard duidelijk is, dat de voorraad niet uitsluitend in de oorlog, doch reeds daarvoor was aangelegd. De Brit wenste met dit betoog aan te tonen, dat de Sow jet Unie in wezen geen bijzondere waarde hechtte aan het protocol van Génève, waar het zich thans op beroept. Immers, iedere verklaring, aldus de Brit, volgens welke beperkingen in het gebruik van bepaalde wapens worden vastgelegd, is volkomen afhankelijk van het goede trouwen der deelnemers, zolang er geen stelsel is ter contróle, of de bepalingen wel worden nageleefd. Wij zelf, zo ging hij voort, hebben het betreffende proto col van Génève ondertekend en zijn voornemens het plan nauwgezet na te leven. Echter, het voorbehoud dat wij bij de ondertekening hebben gemaakt, lijkt zeer veel op dat van de Sowjet Unie.' (Wij wijzen er op, dat het protocol van Gnénève dateert van 1925). De Engelsman, Sir Gladwyn Jebb, ver klaarde tenslotte het standpunt van zijn Amerikaanse collega Gross te steunen, welk voorbeeld ook gevolgd is door de gedelegeerden van Griekenland, Turkije. Brazilië en Nederland. Dit voorstel van de Amerikanen luidt, de Russische eis tot algemene ratificatie van het protocol van Génève naar de bestaande „ontwa peningscommissie" te verwijzen. Ook de Nederlandse afgevaardigde vonBal- luseck was dus die mening toegedaan. De eis der Sowjets correspondeert de herhaalde beschuldigingen, als zouden de Amerikanen op Korea bacteriën bo ven de vijand hebben verspreid. De Ver. Staten hebben voorgesteld, onder auspi ciën der Ver. Naties een onpartijdig on derzoek te laten instellen naar de Sow- jetbeschuldigingen over het gebruik var bacteriologische wapens door de Ameri kaanse troepen op Korea. Volgens de Amerikaanse resolutie zal Het ziet er niet naar uit, dat de jongste zet van Rusland in deze campagne er in zal slagen, onder de Westelijke Geallieer den verdeeldheid te zaaien. Aardappeltelers krijgen een vergoeding Maar de piepers moeten er uit Minister Mansholt heeft gisteren eer deputatie volkstuinders uit Almelo ont vangen, die hem hun bezwaren hebben uiteengezet tegen het verwijderen aardappelen van terreinen waar aardap pelmoeheid heerst. De minister heeft eei tegemoetkoming in de geleden schade ii uitzicht gesteld. Het bleek namelijk, dat als gevolg van het uitgebreide karakter van de besmetting de ministeriële bodsbepaling in Almelo laat afkwam, wijl zij bovendien door het gemeentebe stuur niet opvallend genoeg is bekend gemaakt. Daar de aardappelmoeheid ernstige bedreiging vormt, moeten alle noodzakelijke maatregelen, ook in Alme lo, echter met onverminderde kracht worden uitgevoerd. Grote waterleidingzinker dwars door de rivier Dwars door de Nieuwe Maas heeft de grootste baggermolen van Nederland, de Maasmond, in de rivierbodem als 't ware een kanaal gegraven van 10 m breedte en 4 m diepte, lopende van de Oude Plan tage naar de vroegere werf van Wilton- Fijenoord. Daarin zal de volgende week de grootste waterleidingzinker van Ne derland worden gelegd, bestaande uit n buizen van 1,25 m binnenwijdite. De lengte van de zinker wordt 384 m. Idee voor zakenlieden Een brief kost 20 cent, een giro-overschrijving nog niet het tiende deel Uil de pers Wil men dat? L eens uiteen, hoe de stemmen, uitge bracht op kansloze partijen, in feite winst betekenen voor de beide grote partijen: de KVP en de PvdA. Dat ligt voorname lijk in het systeem van de grootste ge middelden. Het blad schrijft: Om iedereen te laten zien, hoe dat gaat, willen we het. enige dagen voor de stem bus, nog eenmaal aan onze lezers uit leggen. Ze kunnen dan zien, dat een stem, uitgebracht op een kansloze lijst, niet maar zonder meer een verloren stem is, maar een stem, die vrijwel altijd mee helpt, om die grote partijen nog aan een extra zetel te helpen. Wij wilen dat duidelijk maken met de uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer in 1948. Het totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen bedroeg toen 4 932.959 en de kiesdeler dus, omdat de Tweede Kamer 100 leden telt. één honderdste deel van dit getal of wel 49.330. Een partij, die minder dan 49 330 stemmen op haar lijst heeft verenigd, al is het maar één stem minder dan dat getal, krijgt geen zetel. Ditmaal is het aantal kiezers weer zo toegenomen, dat de kiesdeler niet ver van de 55.000 zal liggen. In 1948 kregen de verschillende partijen het volgende aantal stemmen. Partij Aantal Aantal zetels Aantal stemmen 1.531.154 1.263.058 651.612 453.226 391.925 382.001 116.937 62.376 Over schot 1.924 298 10 322 9 256 46.615 AR CH VVD Comm. SGP 116.937 2 18 277 KNP 62.376 1 13.046 Bovendien waren er 80 639 stemmen op partijen uitgebracht, die geen zetel kregen. Wie in het bovenstaande schema de zetels optelt, komt tot 95. Het zijn de zetels, die werden toebedeeld, door het aantal stemmen op de lijst te delen door de kiesdeler. Er moeten nu nog vijf zetels worden verdeeld. Dat is een gevolg van de overschotten, die hier boven staan, én van de 80.630 stemmen, die verloren gingen- Ging men nu werken naar het vroegere stelsel van de grootste overschotten, dan zou er (zie boven) van die vijf zetels eerst een zijn toegekend aan de WD, daarna een aan de communisten, dan een aan de PvdA, vervolgens aan de SGP en tenslotte een aan de KNP. de lijst Weiter. Maar het is heel anders gegaan. Er wordt krachtens de wet gewerkt naar de grootste gemiddelden. Dat betekent, dat de vraag wordt gesteld: als we elk van die partijen er nog een zetel bij geven, hoeveel stemmen heeft zij dan gemiddeld per zetel „behaald"? En het gevolg is geweest, dat die vijf zetels als volgt zijn verdeeld: de PvdA krijgt er nog twee bij, de KVP met haar minimaal overschotje ook nog een, en verder wordt er nog een zetel toegekend aan de VVD en een aan de communisten. De beide grote partijen, de KVP en de PvdA hadden samen nog drievyfde van de kiesdeler over, toen de eerste ver- J deling had plaats gehad en zij kregen daarvoor met hun beide nog 3 zetels. Hier blijkt uit de feiten wel voldoende, dat de kansloze lijsten in de practijk een extra winstje betekenen voor de beide grote partijen- In elk geval hebben de vorige keer de KVP en de PvdA er ieder een zetel mee verdiend. lingen, bestellingen, enz. die gerust een dagje langer onderweg mogen zyn. Met deze simpele feiten voor ogen heb ben de directies van de N V. Handige Jongens te Grotebroek en van de N.V. Goedkoop Corresponderen te Lutjebroek een systeem ontworpen om de kosten hunner vrij omvangrijke correspondentie te drukken. Behoudens voor spoedgevallen of voor omvangrijke uiteenzettingen maken zij gebruik van het goedkoopste tarief, dat Tante Pos voor korte mededelingen heeft Een girn-nversch rij ving koel In Neder- vastgesteld, het tariel van de postcheque- land één cent voor het formulier en IbU en Bir°dilenst gelijktijdige terpostbegorging van meer v°°' bestellingen bgj hun leveranciers dsn één overschrijving) een fractie van ',met wie vaste "latie s?an) ,be EEN brief kost in Nederland: Post zegel f 0.10; bedrukt briefhoofd en enveloppe eveneens (minstens) f 0.10, dus twintig cèrit. In het locale verkeer f 0.16. Een briefkaart kost interlocaal f 0.06, locaal f 0.05. Er moet met tariefsverhoging in de na bije toekomst gerekend worden, zo dat brieven en briefkaarten dan nog duurder zullen worden. Huiseigenaren gaan ter stembus Huurbelasting zou werk loosheid en potverteren betekenen Aan het slot van de vergadering van de Ned. Bond van Huis- en Grondeige naren in de Dierentuin te 's-Gravenhage heeft drs Hermsen allen opgewekt bij de a.s. verkiezingen hun stem uit te bren gen en hen gewezen op de grote invloed, die zij konden uitoefenen, daar een mil- hoen kiezers op hun hand is. In zijn gisteren reeds kort vermelde rede wees drs Hermsen er op, dat men thans wel de onontkoombaarheid van huurverhoging inziet. De gemeen schap moet rekening houden met de noodzaak van een behoorlijk onderhoud vervanging van haar kapitaalsgoede- Doet zij dit niet dan teert zij haar _erves in en pleegt roofbouw. Tot nog toe hebben huiseigenaren het onderhoud verzorgd uit hun andere bronnen van inkomsten. ees er op, dat de voorgestelde huurverhoging tot 145 pet, rekening hou dend met de huurbelasting, voor de eige naars slechts een verhoging tot 124.58 pet betekent, terwijl voor een behoor lijk onderhoud en vervanging 164,20 pet r.odig is. Met deze en de vorige verho ging is nog niet eens door de overheids maatregelen van na 1930 veroorzaakte huurdaling van 30 pet ingehaald, huurbelasting beschouwde spreker als soort vermogensheffing, zij zal lei den tot verwaarlozing van het huizen- bezit en tot werkloosheid, zij zal juist komen te drukken op de grote gezinnen, op de arbeidersstand in het bijzonder, zij is een poging om een gat met een gat te stoppen. Spr. wilde een huurpeil van 145 tot 150 pet zonder afroming en een einde het jarenlange onrecht, dat de huiseige- iren is aangedaan. Slachtoffer van ramp in Marsdiep begraven Het niet geïdentificeerde stoffelijke overschot van een lid van de bemanning de verongelukte Britse ML 2582, dat op 18 Juni op de Texelhors is aange spoeld, is gistermiddag van een Britse patrouilleboot in zee begraven. Namens de Koninklijke Marine werd op de plaats de plechtigheid een krans in ze> worpen. cent voor de enveloppe. Ieder bedrag mag gegireerd worden, ook dat van één cent. Op het giro strookje is ruimte voor „Mededelingen voor de begunstigde" en .Aantekeningen voor de opdrachtgever zelf". Van enige beperking wordt niet gesproken, zodat de mededelingen of aantekeningen niet betrekking behoeven te hebben op de betaling. alle brieven of briefkaarten heb- NZ ben haast. Er zijn tal AV 52 POSTGIRO dienen z(j zich eveneens van het giro formulier.. Zij berekenden, dat zij gemiddeld dagelijks voor korte mededelingen of bestellingen verzonden: 20 interlocale brieven f 4, 15 locale brieven f 2.40, 15 interlocale briefkaarten f 0.90, 10 locale briefkaarten f 0.75, totaal f 8.05. bedragen f 0.61. Besparing per dag f 7.44. Als hun kantoren 300 dagen per jaar werken, betekent dit een jaarlijkse be sparing van 300 x f 7.44. in totaal f 2232. Het bedrag, dat zij bij iedere medede ling of bestelling overmaken, is f 001, welk bedrag zy hun relaties verzoeken hunnen gunste in rekening courant te boeken. Zo zijn de N.V. Handige Jongens en de N.V. Goedkoop Corresponderen er in ge slaagd, een aanmerkelijke bezuiniging op hun onkosten tot'stand te brengen er winstsaldo der ondernemingen op te is „maar een idee", maar dan idee, dat in de practijk zeer lonend bleek te zijn en dat misschien grote zowel als kleine zakenlieden tot navolging zal iEZE zestig korte mededelingen kun- 1 brengen, tot heil van hun onderneming, nen zy hun relaties ook doen, door tot keil ook van hun portemonnaie en gebruik te maken van zestig giro-strook- kun gezin. één enveloppe. De kosten hiervan i (Nadruk verboden) «Groen van Prinsterer" Samenwerking of -voeging geen principe „Er zit een goede kant aan het naai roren schuiven van de gedachte aar samenwerking tussen gemeenten. Dat wil echter nog niet zeggen, dat hiermee het verlossende woord voor alle pro blemen gesproken is". Aldus sprak bur gemeester G. Bramer van Den Ham op de tweede congresdag van „Groen Prinsterer", de vereniging van burge meesters. wethouders en gemeente- tarissen die op de Witte Hei gaderde. Spr. kon geen absolute tegenstelling en tussen de beide mogelijkheden in de vaak geopperde vraag samenwerking of samenvoeging van gemeenten. Het is geen toeginselkwestie, doch het hangt geheel van de omstandigheden in een gepaald geval af, welke oplossing ge kozen zal worden. Zijn er enkele kleine elkaar grenzende gemeenten, die elk zich de hun toegedachte taak niet behoorlijk kunnen vervullen, dan is samenvoeging de beste remedie. Pas als samenvoeging van gemeenten onmogelijk blijkt, kan samenwerking uitkomst ge- i. al blijft dit meestal een gebrekkige oplossing. In plaats van de heer K. Gerrits, bur gemeester van Onstwedde, die zich niet herkiesbaar stelde, werd in het bestuur ;ekozen mr A Brinkman, burgemeester 'an Uithuizen. Graven (4000 j. oud) nog net op tijd onderzocht De Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek tracht zoveel mogelijk de praehistoris;he grafheuvels, die in groten getale op de Veluwe liggen, te behoeden voor een wisse ondergang, nu er zoveel militaire oefeningen worden gehouden. De voor de oudheidkunde be langrijke terreinen zijn de afgelopen winter in kaart gebracht. Men zou het liefst de grafheuvels onaangeroerd laten liggen tot de wetenschap over andere en betere middelen beschikt om ze af te Van het erf van School en Kerk Beroepingswerk Christelijk B.L.O.: Geen compromis- of synthese-school In Utrecht is de jaarvergadering ge houden van de Vereniging voor Christe lijk Buitengewoon Onderwijs. Uit het jaarverslag blijkt, dat in 1951 weer 6 nieuwe Christelijke scholen zijn geopend. Tien schoolbesturen kregen toezegging voor rijkssubsidie voor een te openen b.l.o. school. Op meer dan twintig plaat- in ons land kunnen er nog Christe lijke b.l.o. scholen komen. 'J de bespreking van het jaarverslag blijkt ten duidelijkste, dat het bestuur der Vereniging voor Christelijk Buiten gewoon Onderwijs zich nimmer kan ver enigen met de compromis- of synthese- school, zoals deze door de Vereniging voor Volksonderwijs wordt gepropageerd, De heer A. Hanemaaijer van Gorin- chem vestigt de aandacht op de stich ting te Gorinchem van een gemeenschap pelijk schoolgebouw (vleugelschool) voor het Openbaar en Christelijk B.L.O., waar door de stichting van schoolgebouwen wordt vergemakkelijkt. Deze vorm van samenwerking, waarbij de Chr. school geheel zelfstandig blijft, wordt ten zeer ste toegejuicht. In de vacature van voorzitter werd gekozen ds Th. A. Vos van Arnhem. In de vacature G. J. v. d. Ploeg van Rotter dam werd de heer W. v. Tuyl van Rot terdam als bestuurslid gekozen. graven dan thans. Een eenmaal afgegra- heuvel is voor altijd verloren, omdat' vrijwel het enige dat van de graven rest, afwijkende kleur van de bodem is, waaruit men stoffelijke resten c.d. her kent. Maar de nood drong, en daarom zijn 34 graven afgegraven, alle daterend uit de jongere steentijd (2000—1800 Chr.) en altijd wint VIRGINIA Het lied der aethergolven ZONDAG 22 JUNI 1952 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 8.00 Nieuws 8,15 Gram 8.25 Hoog- ziek 12 55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws Lunchconcert 1.45 „Uit het Boek der boeken" Cello en piano 2 30 Holland Festival: ine d'Arc au BOcher". oratorium (In auze: Melodie der bergen) 4.00 Gram Katholiek Thuisfront overal 4.15 Sport 4.30 Vespers IKOR: 5.00 Ned. Herv. Kerk- t 6.15 Zangdie „Het gebed des KRO: 7.45 Actualiteiten 7.52 Boe 8.05 De gewone man 8.12 Gev 10.45 Avondgebed 11.00 Nieuws HILVERSUM n. 298 m. VARA: 8 00 Nieuws 8.18 Gram 8.35 Voi et platteland 8.45 Orgelspel 9.00 Gi 10.00 Gev muziek 10.30 st en zonder omslag" 11,00 Promenade- est: Intermezzo: Voordracht AVRO: 12.00 im 12 35 „Even afrekenen, heren!" 12. intjongmuzlek 1.00 Nieuws 1.05 Gram 1. :estconcert 1.55 Boekbespreking 2.15 Gra Filmpraatje 3.15 Metropole-orkest 3 nerorkest en solisten 4.30 Sportrevi VARA: 5.00 Orkestconcert 5.20 Gemengd 5,35 Voor de jeugd 5.50 Sportjournaal iek" AVRO: 8.p0 Nleu\ koi&Bt- op- t&gem.é$4 verzoeke uoj "sta ris 'uiade 'te-ureagsn Aöe^viMvei'kd.ar mg. ase-v od- sorekAiig. op. Vrüïiföé Juii .'aeaegöüeoxd.' Verzocht tóons-terirwde-te ar- 8.05 Gev :iek 9.00 „George en Caroline", hoorspel 25 Gram 10.25 Strijkkwartet 11,00 Nieuws 1 15 Weekoverzicht 11.25—12.00 Dansmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.10 Critieken 1.00 Nieuws 1.10 „Country lagazine" 140 Operamuziek 2 00 Wenken oor de tuin 2.30 Amusementsmuziek 3 00 [oorspel 4.00 „Tannhfiuser", opera (frag- jekbespreklng 5.00 Voor di kinderen 5.50 Cai serie 6 30 Kamem 825 Liefdadigheidso e 6 00 Nieuws 6.15 Cau- ziek 7.45 Avonddi. roep 8.30 Hoorspel 9 00 ENGELAND. BBC Light Programm iws 7.30 Lichte muziek 8.30 Com- inging 9 00 Gev muziek 10.00 Niei piani 10.45 Orgelspel 11.15 Nieuws. FRANKRIJK Natli 1.00 Niei 24 De uitkomst was niet twijfelachtig. Eduard won ge belangstelling?" vroeg hij op spottende toon. Even was hij besluiteloos. Binnengaan? Nee, en Gerard verloor voor de zoveelste keer. De „Och, het welzijn van alle leden bevorderen dan zouden ze misschien op hun hoede zijn, want jongeman wond zich hoe langer hoe meer op. behoort nu eenmaal tot de taak van het bestuur," Jan had al lang gemerkt, dat Eduard hem niet Woest smeet hij de kaarten op tafel, die nu door antwoordde Binnendijk op even spottende toon. vertrouwde. de dokter geschud werden en Gerard betaalde het „Mag ik weten, wie de gelukkige winnaars zijn?" Opeens kreeg hij een idee. Hij ging terug naar verlies. Opnieuw werd gegeven en het spelletje „Om beurten," antwoordde de dokter, „dan de de portier en zei: „Wim, ik wil liever niet naar van voetendrukken volgde. Ditmaal was het de een, dan de ander. Van der Ham wint ook wel binnen gaan. Wees zo vriendelijk, en roep jij bleke, die blijkbaar de speelkaart had en ook eens." even Binnendijk en Van Ginkel, je weet wel, de deze ronde verloor Gerard. „Dat lieg je," antwoordde Gerard, „ik heb voorzitter en de secretaris van de sociëteit. Waar- „Dat is vals spel," constateerde Van Ginkel, vanavond het eerste potje gewonnen en de rest schijnlijk zitten ze ergens te lezen of biljarten ze. die rood van verontwaardiging was geworden. verloren. Het lijkt wel, of die kaarten behekst Vraag even, of ze naar hier willen komen, maar „ik ben blij, dat de heren het nu zelf eens zijn/' noem myn naam niet, wil je?" constateren," zei Jan op snijdende toon. „Ik voor Verstoorde JpU^dlwfclc door MAARTJE ZELDENR1JK „Dat zijn ze ook, Van der Ham," antwoordde Van Ginkel op kalme toon. „Mag ik de heren winnaars verzoeken bun winst hier op tafel te deponeren?" De andere studenten, die nu ondekten, dat er iets aan de hand was, staakten hun spel en hun gesprekken en kwamen nu ook naar het tafeltje in de nis. „Wat heeft dit te betekenen?" vroeg de bleke, die met een ruk overeind kwam. „Het betekent, dat ik, als bestuurslid, van de heren vorder, dat ze hun winst onmiddellijk weer aan de heer Van der Ham teruggeven, dat der Ham ze voorts hun verteringen betalen en zo spoedig mogelijk verdwijnen om nimmer meer terug te De portier knikte. „In orde mijnheer. Ze zijn met een minuut hier." Twee verwonderde jongelui kwamen even later achter de portier aan uit de societeitszaal naar de gang, waar ze Jan zagen staan. De verwondering ging over in teleurstelling: „O, ben jij het?" vroeg Binnendijk. „Wat is er aan de hand? Waarom kom je niet binnen?" „Dat zal ik je vertellen," antwoordde Jan op grimmige toon. „Kom eens hier bij mij staan, voor de deur, zo. Hé, Wim dit tot de portier kom jij er ook eens bij, hoe meer getuigen, mij had al lange tijd een vermoeden, dat hoe beter. Juist zo. En willen de heren nu eens niet in de haak was, want Gerard kijken naar het tafeltje, waaraan de heren Van was steeds de verliezende partij." der Ham, Van Waelsdorp, De Wilt en de zoge- „Daar zullen we meteen een einde aan maken, keren in deze sociëteit. Dit is een instelling, be- naamde dokter Willertsma zitten? Ja, daar in de heren," besliste Binnendijk, die de deurknop om stemd voor „heren" en niet voor oplichters." nis, vrijwel geheel verborgen voor alle andere draaide en naar binnen ging, gevolgd door de bei- De bleke smeet zijn stoel achteruit en voor aanwezigen. Dat is wel met een speciale bedoe- de andere studenten. Het drietal ging naar het iemand het had kunnen verhinderen had een har- ling gedaan. U ziet, de heren zijn aan het kaar- tafeltje in de nis en Binnendijk zei, min of meer de vuistslag Binnendijk gevloerd. „Deze beledi- ten. Kijk, de bleke geeft veer. Zo, nu heeft ieder op snijdende toon: „Zo, de heren vermaken zich ging neem ik niet," schreeuwde hij. zijn kaarten en bekijkt die. Mag ik nu Uw scher- nogal zie ik? Hoe zit het, Van der Ham, kun je Het volgende ogenblik had Jan ingegrepen. Hij pe aandacht vestigen op de benen, meer in het nogal winnen?" pakte de bleke beet en draaide zijn armen ach- bijzonder de voeten van de drie laatstgenoemde Gerard nam een teug uit zijn glas en keek de ter zijn rug op een zodanige manier, dat de vals- heren? Daar gaat het spelletje weer beginnen, ander met gefronste wenkbrauwen aan. „Ik heb speler een kreet van pijn niet kon weghouden. De heer Van Waelsdorp geeft een seintje aan de geen veine, vanavond," antwoordde hij met enigs- „Van Ginkel, haal jij zijn zakken even leeg, als bleke, ziet u wel? Eén trap op zijn voet, nog zins dubbelslaande tong, „ik heb nooit geen vei- je wilt." één, nog één. En nu krijgt de dokter hetzelfde ne; Fortuna is met iedereen, behalve met mij." Maar dat ging zo gemakkelijk niet, want de I seintje, gezien heren? Laten we nu eens even „Ja," zei de bleke op kalme toon, „Van der andere studenten begonnen te protesteren en een I kijken, wie de gelukkige winnaar zal zijn." Ham heeft vanavond wel bijzonder pech." van hen zei: „Zeg, zijn jullie nu stapel gewor- I Er heerste een pijnlijk ïwijgen in de halfduis- „O, juist," vervolgde Binnendijk. „En wie zijn den? Wat is er aan de hand? Dat gaat toch zo tere gang, alwaar ze met hun vieren voor de de gelukkige winnaars?" maar niet?" half beslagen ruit het verloop van het spel had- Van Waelsdorp v/as de eerste die door had, dat Binnendijk, die inmiddels weer op de been was I den gade geslagen. er iets niet in orde was. „Vanwaar die plotselin- gekomen, gaf aanstonds de nodige inlichtingen. muziek 3.30 „La-Haut", operette 5.15 er Gram 6.00 Orkestconcert 7 58 Gram Lichte muziek 8.15 Gram 9.02 Klank' 10.48 Kamermuziek 11.45 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Radiojournaal 12.34- Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Gram 2.00 Operamuziek 2 Orkestconcert 4 45 Dansmuziek 5.00 Viool plano 5.40 Gram 5.50 Marsmuziek 6.00 Gr. 6.30 Godsdienstig halfuur 7.00 Nieuws 7_. Gram 8.00 Muziekfestival ln Oostenrijk (In BRUSSEL. 484. m. igramma 2.30 Gram 3.00 Orkes 50 en 4.00 Godsdienstig halfuur 7.45 8.00 Orkestconcert 8 40 Gram t 10.00 Nieuws 10. MAANDAG 23 JUNI 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde muziek Nieuws 1.15 Mandoline-en! 2.00 Schoolradio 2.35 Gra de kleuters 5.15 Plant 5.45 Regeringsuitzending: L. O Schum „De vastentijd in Indonesië" 6 00 Niei 6 15 Sport 6.25 „Voor de mannen ln grijs, groen en blauw" 6.30 Gram 7.00 Verkiezings. toespraak 7.15 Gram 7.30 Tenniskampioen schappen Wimbledon 7.40 Radiokrant 8 00 Nieuws 8.10 „Vijf minuten" 8 10 Kamerkoor 8.30 Omroeporkest en solist 9.15 De aardbei in de Bommelerwaard". klankbeeld 9 30 Orgelconcert 10.00 „In de Arabische wereld" 10,10 Salonorkest 10.45 Avondoverdenking 1100 Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuzlek HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.33 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8 50 Kookpraatje 9.00 „Denk om de bocht" 9,15 Gram VPRO: 10.00 „Voor de oude dag" 10.05 Morgenwijding VARA: 10 20 Voor de kleu ters 10.40 Gram 11.00 Voor de zieken 11.45 Zang en piano 12.00 Dansmuziek 12 33 Voor het platteland 12.38 Gram 1.00 Nieuws 1 15 Voor de middenstand 1,20 Orgel en zang 1.45 Gram 2.00 Voor de vrouw 2.15 Plano recital 2.45 Gram 3 05 Gev programma 4.05 Fragm. „Der Freischütz". opera 5 00 Voor de jeugd 5.30 Lichte muziek 5.50 Militair commentaar 6.00 Nieuws 6.15 Verkiezings toespraak 6 30 Gram 6 40 Voor de jeugd 7 45 Regeringsuitzending: dr lr B J B Groe- neveld: „Paardenfokkerij" 8.00 Nieuws 8.05 Actualiteiten 8.15 Gev programma 8 50 Gram 9 15 „De harp van ebbenhout", klankbeeld 9.40 Lichte muziek 10.10 Causerie 10 25 Or- ----- n 15 Soclallstisch 1120 Orgelspel 11.45— kestconci nieuws in Esp 12.00 Gramofoc ENGELAND. BBC :iek i Service. 330 i v programma ïk 1.55 Sport 12.00 Hoorspel 12.30 Ge Nieuws 1.10 Lichte muzii Voor de scholen 3.45 Act 1.30 Interviews 5.00 Voor de kinderen Nieuws 6.15 Sport 6.20 Boekbespreking t ENGELAND. BBC Light Progra 1500 en 247 i 12 30 Sport 1.35 Gra 12.00 Orkes tconc 1.45 Voor de kinderen 2.00 Vc._ 3 00 Sport 3.30 Voor de soldaten 3.45 Lichte muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4 30 Hoor- n 6.45 Hoorspel 7.00 Progr Hoorspel 9.01 15 Sport 10.20 I chte 10,00 Nleui nek 11.00 156 Niei dracht 11.15 Lichte BRUSSEL. 324 m. .34 Voor de landbouwers 12.42 11.45 Gra Gram 12.50 Koerse 2.00 Kamermuziek 3 0 Nieuws 5.10 Lichte m 6.15 Gram 6.25 Duiveni ioldaten 7.00 Nlei Radlofeul iortkroniek 6 30 Voor /s 7,40 Gram 7.50 Orkestconcert 9 00 ecital 9.30 Graih 10.00 Nieuws 10 15 Orgelspel 10.55 Nieuws 10.15 Orgelspel 10 55 Nieuws. BRUSSEL. 484 m. 12 05 Orkestconcert 1.00 Nieuws 110, 2 15 en 3.00 Gram 4.00 Lichte muziek 4 25 Gram 4.35 Lichte muziek 5 00 Nieuws 5.15 a 45 en 6.30 Gram 7 00 Orkestconcert 7.45 Nieuws Gram 9.00 Orkestconcert 10.00 Nieuws M) Gram 12.30 „Rose et Colas", operi Nieuws 1.18 „L'Ecossais de Chatou" operette 1.58 Gram 2.00 Nieuws 2 05 Grnrr Gewijd concert 3.00 Orkestconcert 4 0( ermuziek 5.00 Gram 5,80 Viool en pianc Amerikaanse uitzending 7.58 Gram 8.31 Ned. Herv. Kerk Aangenomen: de benoeming tot bijzonder hulpprediker te Sohiermonnik-i oog ds J. Bax. emeritus predikant te Ge-I nemuiden Bedankt: voor Ernst B. G. A. v d. Wiel te Tholen. Beroepbaar: drs J. Kerekes.' hulpprea. te Zaandam, Maliebaan 80 t« Utrecht, stelt zich beroepbaar Geref. Kerken Aangenomen: naar Westmaat cand. A. Vos te Voorburg, die bedankte voor Lekkerkerk, Makkum, Oosterend, (Fr.), Oostiwold (Old), Oudega (W.); Suawoude en Westeremden. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt: voor New Westminster (Canadian Reformed Churoh) L. Doekes te Hilversum. Evang. Luth. Kerk Tweetal: te Enkhuizen H. L. G. Ouwerkerk te Tiel en C. F. S. Stegengs te Zwolle. VrUe Evang. Gemeenten Aangenomen: naar Amsterdam' (2e pred. pi.) I. J. Vasseur te Kampen, voorheen te Den Haag. Synode Geref. Kerken (art. 31 K.O.) De particuliere synode van Zuid-Hol land van de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) heeft de roepende kerk van Ber- kei voorgesteld om de generale synod* bijeen te roepen, zulks ter vervulling van de beide vacaturen aan de Theol Hogeschool te Kamjpen, togen 14 Octo- ber a.s. Benoemingen Chr. onderwijs tot directeur van de eer! Gordelweg dir ambachts-j ...JBi.-Jt onderL_ Dl te Oud-Beijerland: einenoord: aan Chr. school te Watering J. Dekker te Den Haag (tijd.); school te Katwijk aan Zee: E. J. Lenslnk| te Surhuizum: aan Chr. school te IJsselste G. ter Meulen te Velsen-Noord (tijd.). ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM (Gem. Univ.). 20 Juni Geslaagd: doet economie: Wc" Cand rechten: W Goemans en r n ft-ern^ kamp. Amsterdam AMSTERDAM (Gem. Univ.). 20 Juni Bevorderd tot doctor in de geneeskunde met lof op proefschrift getiteld Experimenteel tieprc Schiedam: Bevorderd tot doctor in :eskunde op proefschrift: De vroeg-1 loslating der placenta, de heer T Uyttenbroeck geb te Lier (België) en op' proefschrift: The Significance of the Hypo physial Portal System. J de Groot, geb te' Bandoeng. GRONINGEN, 20 Juni Geslaagd: artse^ le ged: mej a J Ensink. Enschede; L Smidj Sappemeer; Bevorderd tot arts: mej B Veenland. Lippenhuizen: J A Colenbrander,' Varsseveld; A G A Dekker. Groningen: G A1 Jonge. Apeldoorr doet. Fiolet. O.F.M., Nijmegen. ROTTERDAM. 20 Juni. Geslaagd: cand. e isch. H in uit Rotterdam; doet. ex. Eizènga, Doetinchem, E Meijer. Den_ Haa Binnendijk, Den Haag. T C Proper C Zwagerman en W E Snijdoodt. allen uij Rotterdam. TILBURG, 20 Jutii. Geslaaj ■Wefbnsch. J P Veuger, Tilburg Gorp, Nijmegen. iGJM' vat WE in het algemeen gaarne nze ogen niet de grootst mogelijke perfectie hebben. Immers, een valk ziet scherper dan wij en een kat heeft in het donker weer andere mogelijkheden dan haar meesteres. Maar dergelijke kleinigheden daar gelaten, zijn we met ons zintuig toch best tevreden en we veronderstellen, dat de vrijze waarop wij de voorwer pen waarnemen, de werkelijkheid wel zo ongeveer nabij komt. In de wereld van het kleine is deze opvatting moeilijk voor bestrijding vatbaar, doch niet zodra nemen de voorwerpen een wat grotere afmeting aan, of wij gaan alles krom en scheef zien. En we vinden dat noa doodae- woon ook! Ter illustratie hiervan moge ik U meenemen naar de binnenplaats van een zeer hoog gebouw. Wanneer V daar naar boven kijkt, ziet U dat de muren van het gebouw zich in de hoogte naar elkaar toebuigen en dat het vierkante stukje lucht dat u kunt waarnemen, aanzienlijk kleiner is dan de oppervlakte van het binnenplaatsje. „Nogal duidelijk zal een teke naar hierop antwoorden dat is het perspectief, dat ons doet schijnen als of alle lijnen in het verre verschiet in één punt samenkomen". Inderdaad, maar welk woord we aan de zaak geven, doet weinig ter zake, het verschijnsel is er nu een maal. En wanneer we ons voorstellen dat de vloer van de binnenplaats van glas is en dat zich daaronder een enorm diepe put bevindt, dan zouden wij constateren, dat ook de wanden van die put héél in de diepte schijnen samen te komen. Overeenkomstig de indruk van onze ogen staan we dus in een koker die onder en boven smal toeloopt en waarvan de grootste breedte zich juist ter hoogte van onze ogen bevindt. De rechte wanden van de koker lopen dus volgens onze ogen Een groot bouwwerk, dat u vanafi enkele tientallen meters bekijkt, ge-, draagt zich al niét anders. In het midden dus juist de plaats waan u staat is de dakgoot het hoogst doch naar rechts 'en links neigt zij naar beneden. En zo is het met alle, horizontale lijnen van het gebouw, zij lopen perspectivisch naar beneden Geen enkele rechte lijn kan echtei links en rechts dalen en in het rkid- den het hoogst zijn. Dat is alleen mogelijk bij een geknikte of gebogen lijn. En inderdaad zien we rechte lijnei van dergelijke gebouwen, of lange kokers, waarin we ons bevin den. als hyperbolen, waarvan kromming zich om ons heen buigt Gaat u maar in het midden van e lange spoorbaan staan, dan ziet u c beide zijden de rails zich naar elkaat toeneigen. tervnjl de grootste wijdtt zich bevindt op de plaats waar staat. Is het niet of we een atioi aan het pierewaaien zijn geweest, blijkt dat we alles eigenlijk kron zien? Bij dat pierewaaien kunnen wt wel even stil staan, want het klinki zo gezellig oud-Nederlands. Maar hel is verfomfaaid Russisch. Daarover Maandag Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2