ÏHcuuie £diisrf)c (Tonmat mr Het nieuwe stationsplein Honderdduizend kleinhandelaren eerst nu van omzetbelasting vrijgesteld Heffing meer naar de bron - maar de opbrengst blijft gelijk Verschuivingen nAT BEKWAME WEVERS Wist U II 11 !fl lp s i; ZATERDAG 21 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Drie en dertigste jaargang No 9461 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTELHK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$taatva«Ucl) is ghf&leom mgn hert ia tegljensport" Vier dagen vóór de verkiezingen Honderdduizend kleinhandelaren zuilen hun functie van „onbezoldigd belastingambtenaar" tot hun vreugde verliezen, als het wetsontwerp dat minister Lieftinck vandaag heeft ingediend, zal zijn aan genomen. Dit wetsvoorstel bevat namelijk een geheel nieuwe regeling voor de omzetbelasting. De meeste middenstanders, die tot nu toe voor de staat elk jaar 210 millioen gulden hadden in te vorderen, zullen nu bij de heffing worden uitgeschakeld, omdat de leveringen door handelaren aan particu- ieren van omzetbelasting worden vrijgesteld. ver die 210 millioen gulden behoeft zich overigens geen zorgen te ze zullen tóch worden gehevei bet elders. De totale druk van de omzet belasting en de totale opbrengst zullen niet veranderen. Het stelsel van heffing Uitsluitend bij de bron is echter door de regering afgewezen. Omdat de kleinhandel zal worden vry- testeld, is het algemene percentage leffing voor leveringen van goederen loor de fabrikant-detaillist en voor in- ran goederen verhoogd van 4 tot 5. )at is ook het geval met het percentage heffing wegens het verrichten liensten aan ondernemers. De bestaande pet heffing voor het verrichten var iensten aan particulieren is echter ge- landhaafd (dit geschiedt veelal door mid- lenstanders). Evenmin wordt gewijzigd e 3 pet belasting voor diensten, bestaan- Ie uit vervoer van personen en goederen n uit de oplevering van een werk in inroerende staat. Ook de percentages oor leveringen door groothandelaren lijven lij en 1 procent. De bestaande vrijstellingen voor leren voor noodzakelijk levensonderhoud ijn vrijwel ongewijzigd gehandhaafd. Er rordt een nieuw tarief van 3 procent oorgesteld voor leveringen door fabrl- en bij invoer van enige bepaalde oederen, t.w. boeken, petroleum oeliersproducten. Het tussentarief van 7 procent is loogd tot 10 procent; de in de klein- landel weggevallen 3 procent is bij di pet opgeteld. De weeldetarieven vai en 30 procent blijven zo. (Dat de lasten nu meer naar de bron 'orden verschoven, betekent nog niet dat e prijzen zullen stijgen of dalen. Wel zou ijv. een banketbakker zijn artikelen !ts duurder kunnen maken, omdat hy fabrikant-detaillist) voortaan 5 i.p. rocent moet gaan afdragen van wat hU elf vervaardigt. Maatkleermakers, apo- hekers, hotel-, café- en restaurantbe- Irjjven krijgen met de nieuwe regeling tmaken. Aldus licht de Vkrt nader Loonbelasting op geld van werkloosheidswet In de Staatscourant van 20 Juni is eei «schikking van minister Lieftinck op- kenomen, waarbij is voorgeschreven dat Rn de nieuwe wachtgeld- en werkloos- jeidsuitkeringen loonbelasting moet wor- len ingehouden. Dat dient te geschieden |oor de bedrijfsverenigingen, die met de litvoering van de Werkloosheidswet zyn jelast, dan wel door de werkgever, in- Ben^de uitkering door diens tussenkomst (Ook de compensatie die de werknemers killen ontvangen i.v.m. het door hen te pagen deel van de premie, is aan de bonbelasting onderworpen. Dit deel van je premie kan echter voor de heffing pn de loonbelasting in mindering van jet loon worden gebracht. Dientengevolge zal de in te houden leonbelasting in de regel doch niet |ltijd eenzelfde bedrag als vóór 1 Juli Directeur Rijkspostspaarbank gaat heen Op 30 Jund zal de heer J. F. Faiber, preo'JeuT van die Rijkspostspaarbainik te wnsïerdiam, zijn taak neerleggen en ich in het ambteloze leven terugtrek ken. Hy heeft het bedryf dan byna 54 foren gediend. [Aan relaties budten het bedrijf zal ftUdag a.s. gelegenheid worden geboden pcheid van de heer Faber te nemen p het gebouw dier bank van 10 tot 12 u. Betaling per giro Ook nu geven wij gaarne gelegen heid om het abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1952 per giro te voldoen. Het aanbieden van een kwitantie kunt U voorkomen als U ons vóór 30 Juni f 6,— ,doet toe komen. Wilt U vooral Uw volledig adres op het girostrookje vermelden? By voorbaat zeggen wij U voor Uw medewerking vriendelijk dank. De Administratie. Postrekening 58936. thans in het algemeen plaats vindt, ls verlaten en vervangen door heffing naar de verkopen (facturen), zoals ze ook voor 1941 geschiedde. Nu de kleinhandel is vrijgesteld, bestaat daar tegen uit dien hoofde geen bezwaar. Wanneer de werkgelegenheid dat wen selijk maakt, zullen de bestaande tabellen nader worden gewyzigd, zo kondigt de minister aan. De nieuwe regeling betekent een aan passing aan het systeem van de Benelux, al is er nog geen volledige overeenstem ming tussen de drie landen bereikt. De ijsjes worden straks goedkoper Als de voorstellen van minister Lief tinck t.z.t. worden aangenomen, zal het consumptie-ys, waarop thans 7 procent omzetbelasting wordt geheven, niet ir het tot 10 procent te verhogen tussen tarief vallen, maar een byzonder tarief van 5 procent krijgen. Het kan dan iets goedkoper worden. Alle eerste levensbehoeften (ook de krant) blijven vai omzetbelasting vry- gesteld. Maar spijsolie zal belast worden en kan dus duurder worden. Nieuwe serie vragen over zaak-Menten Waarom schikkingspogingen ineens stopgezet? Het Eerste Kamerlid Reyers (C.-H.) heeft zich opnieuw tot de regering ge wend over de zaak-Menten. Hy vraagt naar het waar en het waarom van bericht dat serieuze schikkingspogingen tussen het ministerie van Oorlog ei heer Menten, in Januari van dit jaar eensklaps, zonder motivering en op tot dusver nimmer toegepaste wyze zyn ge staakt. Dat zou gebeurd zyn door het In grijpen van de raadadviseur mr W. G. Belinfante. Dit stopzetten is volgens de heer Reijers in stryd met toezeggingen die schrifteiyk en in de Eerste Kamer zyn gedaan. Hy vraagt voorts of het waar is dat de staatssecretaris van Oorlog (Materi eel) aan mr Broens van het Commissa riaat voor Oorlogsschade heeft gezegd: „Zeg maar aan Menten dat er in deze zaak niemand vervolgd zal worden en niets zal worden onderzocht." Dochter van generaal Botha contra dr Malan De óudste dochter van generaal Botha, De Waal, heeft de leiding ge- van een „actie-comité van dat de vrouwen in Zuid-Afrika wil oproepen tot protest tegen het op treden van de regering-Malan. Het liet de bedoeling, een permanente orga nisatie te vormen, aldus meldt de Times, doch een campagne van een maand te Verkiezingsplaten die inslaan Heren voelden zich genomen Op verschillende Haagse aanplakzuilen schuttingen is thans de door de bur gemeester van de Hofstad getolereerde anti-communistische verkiezingsplaat aan geplakt. De plaat draagt tot opschrift, zoals men weet, „Kiest communisten voor terreur en slaverny". De communisten, blijkbaar fel verontwaardigd over deze manoeuvre van de anti-communistische actiegroep voor Vrede en Vrijheid, plak ten er 's nachts een plakkaat overheen met de leuze: „Geeft Romme een les, kiest lyst 6." Weer werd door Vrede en Vrijheid-propagandisten over deze plaat een nieuwe geplakt. De daarop volgende reactie van de communisten was: de teer kwast erover. Maar de pek heeft het niet lang gehouden, want op de Haagse muren prijken nu weer de oorspronke- lyke platen, al is het beeld soms wat vaal en vuil geworden. Gistermiddag werden twee mannen door de politie gearresteerd, die juist met de teerkwast in de weer waren op de Houtmarkt en in de Grote Brouwerstraat. Zy werden per jeep weggevoerd. Des avonds kwam nog een derde op het bu reau terecht, omdat hy in de Grote Brouwerstraat bezig was de biljetten af te scheuren. De drie kregen een proces verbaal wegens vernieling en zyn later weer op vrye voeten gesteld. Een gekke benoeming bij onderwijs Kamerlid Reijers stelt vragen Het Eerste Kamerlid de heer Reyers (C.H.) heeft minister Rutten schriftelijk de volgende vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat tegen de by K.B. van 11 April 1952 no 15 (St. Crt van 16 Juni) bij zijn ministerie be noemde administrateur A in tydelyke dienst sinds lVè jaar een ernstig justitieel onderzoek gaande is, zulks op grond van de verdenking, dat betrokkene zich in zijn functie van raadsheer-commissaris aan het vervaardigen van een vals pro ces-verbaal heeft schuldig gemaakt? Is het de minister bekend, dat blykens de mededeling van zyn ambtgenoot van Justitie in de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot vaststelling van hoofdstuk 4 der Ryksbegrotinj-1952 dit gerechtelyk vooronderzoek nog niet is gesloten? Acht de minister het niel een aantas ting van de waardigheid van de Justitie, indien aan zyn departement ambtenaren worden benoemd, tegen wie een onder zoek vanwege de Justitie gaande is? (Blykens de St. Crt van 16 Juni J.l. werd mr F. P Th. Rohling in de door de heer Reijers bedoelde functie benoemd Mr Rohling was vroegei raadsheer-com missaris in de zaak-Menten. Red.). Zilveren ambtsketen voor Prinses Beatrix Als zij. Madurodam opent By haar insdallatie als burgemeester van de miniatuurstad Madurodam Woens dag 2 Juli zal Prinses Beatrix een zilve ren ambtsketen ontvangen. De schakels van deze keten worden gevormd door de geëmailleerde wapenschilden van de universiteits- en hogesohoolsteden Leiden, Uitrecht, Groningen, Amsterdam, Delft, Nijmegen, Rotterdam en Tilburg, als mede van de gemeente Den Haag, die de miniatuurstad herbergt. De hoofdschakel is een combinatie van de wapenschilden van Curagao en Nederland, gedekt door een kroon van margrieten als symbool van de jeugd. Aan deze hoofdsohakel, op het lint waarvan de naam Madurodam is gegraveerd, hangt het geëmailleerde wapen van de Curacaose familie Maduro, tjie het stamkapitaal voor het stadje heeft geschonken en die thans reeds in land vertoeft. De keten, een product van Nederlandse edelsmeedkunst, is een schenk var Koninklijke Begeer te Voorschoten het bestuur van de Stichting tot bijstand van het Nederlandse Studentensana- toriurn. Het ligt in de bedoeling dat het kleinood na bij de opening door Prinses Beatrix te zyn gedragen, in het stadje blijflt, waar het door het publiek zal kunnen worden bezichtigd. DE TRAM heeft in Londen haar tijd gehad Na 6 Juli zullen alle Londense trams door bussen zyn vervangen. Russische leugens bewezen Ook vermiste Dakota omlaag geschoten Evenals de Zweedse Catalina Van gezaghebbende zijde is vernomen dat het Stockholmse politie-laboratorium de Zweedse regering in kennis heeft ge steld van het resultaat van zijn onder zoek naar een rubber reddingsboot, af- komstig van de vermiste Zweedse „Da- Het onderzoek heeft uitgewezen, dat ook de „Dakota", evenals later de „Cata lina", die naar het vermiste toestel zocht, door de Russen omlaag is geschoten. In de rubberboot bevonden zich gaten, scheuren en verkleuringen, die, naar dooi de laboranten is vastgesteld, door kogels zyn veroorzaakt. De resultaten van het onderzoek zyn ook ter kennis gebracht van de Zweedse legerleiding. Men verwacht dat vandaag, later op de dag, een officieel communiqué' zal worden uitgegeven. Beide vliegtuigen waren, als gemeld, ongewapend. Oefeningen bij slecht weer Karei Doorman kreeg „voltreffers" By de oefening Castanet deden „rode" Seafury- en Firefly-vliegtuigen gisteren een aanval op een „blauw" gevechtssmal deel, waarbij de Xarel Doorman zwaar te verduren kreeg. De aanval werd op het Nederlandse vliegkampschip ge concentreerd, zo snel dat er geert enkel vliegtuig kon opstygen. Het vliegdek werd „ontredderd" en het vaartuig kreeg zovele „voltreffers" dat het snelheid ver loor. Een Britse onderzeeër van de „rode" party drong door een scherm vai „blauwe" torpedobootjagers heen en „tor- de deerde" de Karei Doorman. Gemengde flottilles van Nederlandse, Belgische, Franse en Britse mynenvegers opereerden van Brest tot Hoek van Hol land. Zij werden echter door het slechte weer gehinderd. „De Held van Stalingzad" Gen. von Paulus docent aan rode academie Thans worden de geruchten van lange tijd geleden, als zou de ex-Duitse veld maarschalk Friedrich von Paulus, „de Held van Stalingrad", officier in het Rode Leger zyn,' door een voormalig Duits krijgsgevangene bevestigd. De ge vangene, Vincent Kraupe, die gisteren uit de Sowjet-Unie naar West-Duitsland is teruggestuurd, verklaarde, dat Von Paulus thans als docent aan de militaire academie te Moskou is verbonden Von Paulus' familie in Duitsland heeft elk contact met de veldmaarschalk loren. Na zijn capitulatie voor de Russen werd Von Paulus de belangrijke man van het Comité Vry Duitsland, dat in 1944 te Moskou werd opgericht Vele van zijn collega's, die eveneens tot dat comité toetraden, zyn thans actief in de her bewapening var. Oost-Duits land inge schakeld. Kraupe vertelde nog, dat hij in een kamp te Sverdlofsk in aanraking was gekomen met een broer van Alfred Krupp, die met nog andere vooraan staande Duitsers tot 25 jaar dwangarbeid was veroordeeld. Angst in Ubatuba... Opstandige misdadigers varen naar de stad Ongeveer 350 zware misdadigers, die gevangen zijn op het Braziliaanse eiland Anehieta, 250 km ten Zuiden van Rio de Janeiro, zyn in opstand gekomen. Naar gemeld wordt hébben zy zich van sche pen meester gemaakt en bedreigen zij thans de tegenover het eiland gelegen stad Ubatuba. Vliegtuigen patrouilleren 'boven het gebied, waar zich de ontsnap- bevinden. De autoriteiten van de staat Sao Paulo hebben de toestand ern stig genoemd. Er zijn troepen naar Ubatuba gezon- ;n ter bescherming van de stad. De ge vangenen hébben verscheidene bewakers gedood, zich van hun wapens meester gemaakt en zyn overgestoken naar het vasteland. ZAL er by de komende verkiezingen veel veranderen? Dat is een vraag, welke men in deze dagen nogal eens hoort stellen. Het antwoord is meestal, dat dit niet het geval zal zyn. En hier en daar schynen er mensen te zijn, die zich deswege ook maar niet al te druk met de zaak wensen in te laten. Nu hebben voorspellingen ook naar onze overtuiging weinig zin. Het is nu nog, zoals dr Schouten onlangs terecht opmerkte, een som met uitsluitend on bekenden. Onbekend echter toch alleen in zoverre, dat het in de macht der kie zers ligt. straks van die onbekenden be kenden te maken. Of wij zelf menen, dat er by de komen de verkiezingen veel veranderen zal? Een grote verandering in het beeld behoeft men in ons land niet spoedig te verwach ten. Dat houdt verband met de omstan digheden. volk de partij keuze tegelijk een keuze van diepe over tuiging, van diepe levensovertuiging ook. Men verandert in de regel niet gemakke lijk van party. En dan is daar ons kies stelsel. dat. heel wat minder bijvoorbeeld dan het vroegre districtenstelsel, wijzi gingen van het beeld in de hand werkt. Geen grote veranderingen derhalve, vermoeden wy. Maar juist dezelfde om standigheden, die geen grote verande ringen doen verwachten, maken ook de kleine veranderingen tot belangryke ver anderingen. Men mag dan te onzent niet spoedig van partykeuze veranderen cuegenen die wél hun keuze wyzigen zyn daarom, wat de uitkomst betreft, van dubbel belang. Dan is er voorts altyd nog de groep (die overigens niet in groepsverband Jeeft) dergenen, die, anders dan de meesten, by elke stembus opnieuw be palen, hoe zy stemmen zullen. En nu valt het niet te ontkennen, dat èn zy die van partykeuze veranderen èn zy die telkens opnieuw hun keuze bepalen, op •wt t-| 1 telkens opnieuw nun keuze bepalen, op Koningin en L nns aan diner met mag voor de trouwe partyleden 26 West friese burgemeesters Zegetocht door Hoorn op de late avond langs rijen fakkeldragers TN DE SFEERVOLLE RAADZAAL van het Hoornse stadhuis waren A Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteravond de gasten van 26 Westfriese burgemeesters, aan een diner ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek dat aan de kop van Noord-Holland gebracht werd. Het was pas kwart over elf toen de hoge gasten het stadhuis verlieten en langs rijen fakkeldragers naar het jacht Piet Hein reden. Burgemeester Canneman van Hoorn het feest op het stadhuis vooraf gegaan. bood de Koningin een eredronk de beker van Bossu, een kleinood dat In 1573, tijdens de slag op de Zuiderzee, op de Spanjaarden werd buitgemaakt. Ver der ontving H.M. een oorkonde, getekend door de Hoornse kunstenaar Wouter Ydo. De dijkgraaf van Drechterland, burge meester Elders van Bovenkarspel, of freerde de Prins een dronk uit een glazen hoorn. Dat betekende dat aan de Prins het erelidmaatschap van het ambacht Drechterland werd aangeboden. Z.K.H. kreeg een zilveren legpenning als her innering. Luister werd aan het diner bijgezet door het bekende Wognums Zangkoor o.l.v. Dirk Saai en de Westfriese confe rencier Kees Stet. Een zegetocht door het stadje was aan Mariniers willen weer in het blauw De mariniers willen graag weer het oude uniform dragen, maar dan een mo dern uniform met open kraag. Aan dit verlangen is tijdens het tweedaagse con- van de Militaire belangenvereniging beroepsschepelingen bij de Zeemacht, dat te Hilversum is gehouden, uitdruk king gegven. Deze wens vindt zyn oorzaak in de om standigheid, dat voor een buitenstaander ïarinier veelal niet van een militair de landmacht is te onderscheiden. Het hoofdbestuur van de vereniging zal alle mogelyke middelen yverert voor de Invoering van de nieuwe uniformen, de marine-autoriteiten, naar wordt verwacht, niet onsympathiek tegenover zullen staan. (Aaverieniiei anno 1770 VOOR DEKENS EN STOFFEN DAT de pas vorig najaar gereed gekomen houten turfstrooiselfabriek in het Fochteloër Veen by Oosterwolde (Fr.) door onbekende oorzaak is uifcge- DAT de ln Juni 1949 gestichte Ned. sectie van de Oostenrijkse Alpenver. thans 2500 leden heeft. DAT de K.R.O.-stiudio by de brand op 21 Mei een schade van f 160.000 opliep en nu spoedig wordt gerestaureerd. DAT de hoofdbesturen van alle Ned. jeugdorganisaties door de N.J.G. zijn uit genodigd op Donderdag a.s. in Berg en Dal het wetsontwerp Raad voor de Jeugdvorming te komen bespreken. DAT de Friese K. v K. minister Wem- mers opheffing zal vragen van de tollen op de Friese wateren. DAT het grote Portugese dagblad bijlage van 18 pag. heeft ge- DAT over enige maanden wordt be gonnen met de tweede baan van de auto weg NijmegenArnhem van Waal- tot Rijnbrug, waardoor deze verbinding 3 km wordt bekort. DAT er eind Mei nog 111 met mond en klauwzeer besmette bedrijven waren tegen 298 eind April en 3196 eind Januari. DAT de Friese joumalisitenver. mevr Hommers on, de echtgenote van de ge gijzelde collega, een Friese kaas heeft gezonden. DAT kapt Carlsen vanmorgen vroeg per vliegtuig uit Denemarken op Ypen- burg aankwam en naar R'dam reed, waar de Flying Enterprise 2 ligt. DAT Huize Annette aan de Alb. Thymstraat te A'dam, waar plaats is voor ruim 20 alleenstaande werkende moeders en 60 65 kinderen, door mevr. d'Ailly is heropend. DAT de Groesbezkse schoolkinderen deze week met bosbessen-vacantie zijn gegaan, en hele gezinnen nu wekenlang gaan plukken. DAT een coöp. melkfabriek in Gronin gen wegens een verboden transactie me suiker tot f 67.500 boete is veroordeeld en de assistent-dir- tot f 750. DAT 80.000 kg stro en 450 pakken turfstrooisel te Snolgen (L is verbrand, waarschijnlijk door storing in een mo tor waarmee een stro-pers werd aange dreven. DAT 100 Nederlanders in Londen een internat, congres van accountants heb ben bijgewoond DAT de R'damse machinefabriek Nel len voor f 2% millioen landbouwschuren aan Turkije zal leveren en voor f 250 000 benzinetanks aan de Amerik. lucht macht. DAT in Utrecht is overleden de 73-J. H Boudier, oud insp. in alg. dienst der PTT en oud^postdir. te Utrecht, de echt genoot van de schrijfster Ina Boudier- Bakker. DAT dc veerdienst Duivendyke-Oud- dorp. die per 1 Juli zal worden geopend, voorlopig niet zal varen, daar de haven van Duivendyke te ondiep is. De Koningin was met de Piet Hein uit Midwoud gearriveerd; de Prins was van Alkmaar rechtstreeks naar Hoorn ge gaan. De Koningin had 's middags de Wieringermeerpolder bezocht, onder be geleide van twintig amazonen en ruiters. H.M. zag het verwoeste en herbouwde land rondom Middenmeer, Slootdorp en Wieringerwerf, ontving geschenken van allerlei dorpen, hoorde naar zanghuldes van schoolkinderen en ontving vele bloe- In Medemblik bood de Noordhollandse afdeling van de Ned. Ver. van Platte landsvrouwen een tafellaken aan met het wapen van de provincie er op gebor duurd, alsmede 63 vingerdoekjes, die de wapens dragen van even zovele afdelin gen van de vereniging. De gemeente deed er een naaitafeltje, gevuld met ge rookte paling, by. Katje op koninklijke schouders yOEN de Koninklijke stoet gisteren op haar tocht door Noord-Holland voor een grote boerderij nabij Wieringerwerf had gestopt en de Konigin het erf betrad, bleek daar de grote macht, die uit kan gaan van een klein dier. Er waren pas geleden jonge katjes gekomen en een daarvan trad op de weg van Neérlands Koningin. Het kleine donzen ding staarde onbevangen de bezoekster aan. Het was paar centimeter hoog en het miauwde met een zilveren klank. riep de Koningin, „wat een schat!" Zij bukte zich en de poes bleef kijken. Het diertje liet zich vol vertrouwen pak ken en vlijde zich tegen haar schouder. Het voelde zich raar blijkbaar wonder wel, aldus meldt de Tel De Koningin droeg het vederlichte dingetje mee de boerderij in en de aan wezigen zagen glimlachend toe. Ook baron Baud, groot-officier in speciale dienst, die zelf een zusje van het poesje had opgepakt. jN de boerderij zette de Konigin het katje op haar schouders, zodat z\j de armen ury kreeg om handen te kunnen drukken van de gastheren en toch het katje bezig kon houden, want zij wilde er voorlopig geen afstand van doen. De poes voelde zich zeer op haar gemak en zat als een volleerd acrobaat op haar hoge positie. Het hele gevolg van d< Koningin en ook de burgemeester var Middenmeer, de heer C. G. Loggers, had den veel plezier in deze pas gesloten vriendschap. Voordat de Koningin de boerderij ver- liet zette zij het poesje op de grond, zo dat het diertje zich weer bij haar broer tjes en zusjes kon aansluiten. Zij nam. dat zag ieder, slechts node afscheid van deze kleine kameraad. Dit is de macht van een klein, al zijn vertrouwen gevend katje, doch noch een majesteit, noch baronnen kent, maar dat de mensen zoekt en de allerhoogsten ont wapent met zijn blik. HET WEER IN EUROPA partijaanhangers wel i treuren iets zyn by de verkiezingen is toch vooral het woord aan degenen, wier stem nog ongewis is. Men doet in tussen goed. dit niet al te tragisch op te vatten, want de ongewissen brengen hun stem uit op het fundament van hen, van wier stemmen de partyen reeds ver zekerd zyn. Men kan het zo zeggen: De ongewisse stemmen hebben invloed, omdat de ge- 'isse stemmen daaronder hun de gele genheid geven die invloed uit te oefenen. Daarom mene men bepaald niet, dat de gewisse stemmen op zichzelf weinig •waarde zouden hebben en de ongewisse stemmen op zichzelf een des te grotere waarde. Een stem is tenslotte een stem en een party kan ze beide gebruiken. Het is intussen wel duidelijk, dat dit maal de ongewisse stemmen toch wel van bijzondere betekenis zyn. Het gaat <it straks bij de stembus mede om, of er iets veranderen zal. Men behoeft cr de redevoeringen van enkele partijleiders maar op na te lezen om in deze over tuiging versterkt te worden. 'yO hebben socialistische woordvoerders het niet in het onzekere gelaten: rinze positie, zo hebben ze gezegd, zal vooral hiervan afhangen, of we bij de verkiezingen een zetel zullen verliezen dan wel winnen Inderdaad, die ene zetel zal doen uitkomen, of ook te onzent de socialisten op de terugweg zyn dan wel of ze nog nieuwe kiezers voor hun socia listische opvattingen hebben kunnen winnen. Bij onze r.k landgenoten is het al niet anders. Mocht het zo zyn, dat de heer Welter over enige tyd met een tweede man in de volksvertegenwoor- aiging komt, dan zal die éne tweede man op het beleid der K.V.P. in de komen de jaren zeker zoveel invloed uitoefenen als tientallen Kamerleden uit de K.V.P. by elkaar, allerhande verzekeringen van prof. Romme van het tegendeel ten spijt TTET spreekt nu ook wel vanzelf, dat splinterpartyen op het totale beeld een belangryke betekenis kunnen heb ben Zelf zullen ze nauwelyks of niet een man in de Kamer kunnen brengen, maar ze zullen wél kunnen veroorzaken, dat grotere partyen Juist stemmen tekort komen om zich te handhaven of een zeteluitbreiding te verwerven. Inderdaad men mag te onzent geen grote verschuivingen meer verwachten. Maar kleine verschuivingen winnen er door aan belangrijkheid. Het moge voor ieder onzer een aansporing zijn om in deze laatste dagen voor de stembus zyn krachten te geven. Wie nu het kleine niet eert. is het grote niet waard. En ook in dit kleine gaat het om de grootste dingen: om de doorwer king van het Evangelie in het leven van de staat Zo bezien behoor» elke verschui ving er een te zyn ten goede. Het gaat, zoals het in het A.R.-program omschreven staat, om de overtuiging, dat alleen op grond van de belydenis van Christus' koningschap weerstand kan wor den geboden aan willekeur en wanorde, aan terreur en tyrannie. Eerste appelen in het Westland aangevoerd In Naaldwyk heeft de heer H. C. v. d. Hoeven de eerste appelen aangevoerd. Ze gingen voor 22 cent per stuk van de hand. I zs i co S |a§ Stockholm ï-rr Genève i'arys Nice Berlijn Frankfurt Wenen regen licht bew 'W. bew, licht bew w. bew. Z 5 W 8 ZZW 9 W 7 windstil WZW 5 WNW 3 ZZW 4 ZW 5 W 4 17 <f 18 0 Ib 7 16 0.1 22 0 26 0 1 26 0 20 03 20 0 30 0J. Veel bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan enige regen of motregen. Matige tot vry krachtige Zuid westelijke wind, iets zach ter dan vandaag. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: ion 4.20—21.04; r 21.49. N.M. Maandag 3.43— 4-20—21.04; maan 4.45

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1