Jlicuiuc £eiitsd)f GTourant plpl Sfff! Niet alleen zeilsport Zonderlinge avonturen bij nacht aan de oude wereldzee Tel de bomen en zing een liedje, als het eenzaam is m'v.U >-* Beslag op de „Rose Mary" tot 15 Juli verlengd Geweld zal met geweld worden beantwoord Wist U Godenschemering VRIJDAG 20 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal, 2.— per maand; 0 47 per week ADVERTENTIêN: 018 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9460 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: a W. I. ENSER1NR Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatvasUcfi Is ghebtevea tngn herl In tcgljeaspoet" De reis van Plot en Plat door Europa PERPIGNAN, 18 Juni 1952. Van onze biomlietsende reporter Goos Kamphuis) ER ZIT iets onheilspellends in» om in het donker langs de Middellandse Zee te brommen» van Montpellier over Sète naar Beziers. De enige verlichting, die ons daarbij helpt is van onze lampen en als bijna tege lijkertijd onze beide lichtjes doorbranden» doordat onze snelheid met de wind in de rug iets te hoog is, blijft alleen de schemering van de witte schuimgolven; op het korte strand zijn nauwelijks de tenten te onder scheiden van de kamperende vissers en rechts van ons weten wij een landschap, dat ons bij het vallen van de avond aan een woestijn deed denken: rotsgrond, zand, een groepje bomen en cacteeën; duistere, troosteloze eenzaamheid, slechts opgeluisterd door het monotone, on onderbroken ruisen van de zee niet aan de charmante verkeersagenten met tropenhelmen, want zij helpen U vlug door het snelverkeer heen. Maar U wilt niets missen van de oude monumen ten op uw tocht. Van de promenade in Montpellier niet noch van de triomfboog ter ere van Lodewijk de Veertiende, die daar is opgericht; niet van de schutslui zen in Beziers. die een verval van maar even 25 meter hebben en ook niet van de onvoltooide oude kathedraal in Norbonne en van de oude Spaanse wijken in Per- pignan, die een waar doolhof vormen en waardoor het zo gezellig bromfietsen is.. We zitten nu in de schaduw van de Pyreneeën. Als we de stad uitrijden, zien we ze straks weer staan in de verte: de grauwe toppen in nog grauwere wol ken. Het zal een belevenis zijn. om even te gaan neuzen aan de andere We hebben natuurlijk wel reserve lampjes bij ons, maar wanneer we daar, als schimmen langs de weg staan, met het gezicht op Sète, een stadje, waarvan de lichtjes op de berg glinsteren als de kaarsjes in een kerstboom, krijgen Johan en ik zomaar ineens het romantisch ver langen, om hier te kamperen. Een paar honderd meter verderop vinden we een hek en waar een hek is, moeten mensen zijn. Het lijkt er op, dat wij de oprij laan van een enorme kwekerij inslaan; ergens aan het einde van dit wegje be ginnen trouwe honden waakzaam uit hun sluimer op te staan bij het horen van onze brommers. Er is blijkbaar een hofje, waar de kwekerij-arbeiders wo nen: de enige, althans menselijke wezens in een straal van kilometers. Er gaan lichten aan en er slaan ramen dicht: als de honden blaffen is er gespuis onder weg en zodra we bij de huisjes arriveren, is de vesting reeds in staat van verde diging gebracht. Aan een man met een zweep en een ploertendoder vertellen we. wie we zijn en dat we zo graag op een stukje gras van de kwekerij willen kamperen, vlak bij de zee. Het vredes voorstel wordt aanvaard, de honden wordt het zwijgen opgelegd en wij gaan samen in het donker met monsieur le patron een plaatsje zoeken. Hoe de tent in de duisternis komt te staan is een verhaal apart; er zou een cactus in voorkomen, waarop ik barre voets mijn zool zette, toen ik een venij nige mug wilde ontwijken. Maar neemt U ook zó van ons aan, dat de nacht min der romantisch was, dan wij ons hadden voorgesteld: een gutsende regen over stemde het fluisteren van de zee en don derslagen hielden ons uit de slaap, zodat wij de andere dag om vijf uur reeds, I wederom bij het veelstemmige blaffen van honden de kwekerij uitbromden. De Middellandse zee had ons een illusie armer gemaakt.... rpENMINSTE op dat moment. Want later op de dag klom de zon hoog aan de hemel en toen zagen wij de Middel landse Zee terug, op weg van Narbonne naar Perpignan. Een weerzien, dat alles goed maakte. Er lag, toen de weg hal verwege uit de rotsen slingerde, plotse ling een schilderstuk voor ons, waarvan wij stil werden. Een kleurenspel van turkoise, blauw en diep-groen, gevangen in het licht van de zon, een zacht dei nende waterlijn, die in schuimvlokjes uitrafelde aan het strand. Het is niet dat De Noordzee is woest en grauw en boeiend als er storm staat en een weelde onder de Hollandse zomerzon. Maar de Mid dellandse Zee heeft ons geboeid om heel andere eigenschappen: om de gratie, die er ligt in het samenspel van zon en water, dat honderd kleuren schijnt te bezitten. Het was, alsof wy voor het eerst een zee zagen.. jyU ZIJN WE dus in het allerzuidelijk ste puntje van Frankrijk. Unze brommers heooen het dan toen maar ge presteerd, ons hier, zonder noemenswaar dige peent heen te brengen. Als U zelf soms ook van plan bent, zo vér op een p.iottiets naar net Zuiden af te zaïtken, zult U wei eens schrikken van de uren lange eenzaamheid, vooral in Zuid- Frankrijk. Maar doe als wij: zing een liedje en tel de bomen. U Komt, op het traject Avignon-Nimes-Lunel-Séte-Per- pignan tot achtduizendvierenvijftig en dan raakt U de tel kwijt, omdat het land schap boeiender wordt. U ziet aan de palmen hier en daar, dat U in een sub-tropisch klimaat bent ge komen en bij het naderen van zo'n stok oud stadje ergens langs de weg, een stadje met een muur van de Romeinen, een uitkijktoren van de Franken en een communistische slagzin als „Ridgway- de Pest" op een geveltje uit 1300, begint U weer te leven op de altijd maar knet terende brommer. Zo'n stadje kruipt U door en dat ligt „Adriaan, ik kom terug," heeft de 19-jarige Maria Assunta Heemskerk tot haar geliefde gezegd, en daar vertrouwt hij vast op, nu hij gisteren tegen wil dank in het vliegtuig is gestapt om n haar ouders en tien broers en zusti Canada te emigreren. Het meisje bracht heel wait opschudding dn Aalsmeer doordait zij Woensdagmiddag van huis wegvluchtte, doch 's nachts door de politie weid opgespoord in Zoeterwoude, i Al te aantrekkelijk /J) M JJ yV,—f rv - Kom nou maar mee, dat is geen verkiezingsplaat. Wet-glijdende loonschaal verworpen Stelt Pinay thans de vertrouwenskwestie De Franse Senaat heeft gisteravond met 180 tegen 116 stemmen het wetsontwerp betreffende een glijdende loon schaal voor de minimumlonen verworpen. De Nationale Ver gadering had dit wetsontwerp reeds aangeno- PINAY men. Wat zal hij doen? De regering heeft premier Amtoine Pinay gisteren ge machtigd, de vertrouwenskwestie te stel len i.v.m. de wet, waarbij aan de fabri kanten verboden wordt, minimumprijzen voor hun produoten vast te stellen. Het debat over deze wet zou vandaag in de Assemblee worden geopend. „Zijde gij het rpOEN we eigens in een heel klein dorpje vlak voor Montpellier om streeks het middaguur bestoft en hon gerig neerstreken op een klein ter rasje om ons brood te nuttigen, hoor de Johan Bodegraven zich plotseling in smeuïg Vlaams toeroepen: „Zijde gij het Jehan Bodegroave?" En toen we verrast over deze herkenning naar de vier Vlamingen liepen, die aan een ander tafeltje zaten te lunchen, ont spon zich ver in Zuid-Frankrijk een hartelijk gesprek tussen Belgen en de twee Nederlandse verslaggevers, wier bromfietsen onze Zuiderburen zeker heid hadden verschaft omtrent onze identiteit. Joawe loistere alle Don- derdoage agge met de steraovend bezig zijt en we hebbe jullie hore ver- trekke met die machienkes. Wel, da's oarig, zunne, dagge nou toch nét hier z\jt!" Het was zéker aardig en we moes ten de vier vrolijke Vlaamse toeristen toegeven, dat de wereld „dan toch ok moar klein is, éh". Behandeling in kliniek? Nieuwe aandrang op Koning Talal Door premiers van Irak en Jordanië De Jordaanse premier Aboe El Hoeda Tawfiq vertrekt de volgende week i Zwitserland om Koning Talal te o reden zich in Zwitserland zelf of Amman (Jordanië) in een kliniek te laten behandelen. Op de doorreis na Zwitserland zal de Jordaanse premi besprekingen voeren met Syrische rege ringspersonen. De premier van Irak, Noeri Al Said, is gisteren per vliegtuig uit Rome te Genève aangekomen er middellijk daarop per auto naar Lausanne vertrokken. Ook hij zou een onderhoud hebben met Koning Talal. Later werd door Reuter bevestigd, Noeri Al Said zijn intrek heeft genomen in het hotel, waar thans Koning Talal verblijft. Circa 15 minuten na aankomst van de Iraakse premier, verliet Koning Tlal het hotel, om, zoals hij gewoonlijk doet, een ritje te maken met zijn vier jarig zoontje, Prins Hassan. Toen Noeri Pasja de hall van het hotel binnentrad, bevonden zich daar de Jordaanse chef van het protocol en de secretaris Koning Talal. Hoewel beiden de Iraakse premier kennen, en wisten dat hij zou komen, keerden zij hem de rug toe. Something rotten in the state? De Zweedse kroonprins geopereerd De zesjarige Zweedse kroonprins Carl Gustaaf is gisteren aan zijn blindedarm geopereerd. Zijn toestand is bevredigend. De operatie geschiedde in het Borgholm ziekenhuis op Oland, een eiland voc Zweedse kust. Moeilijk atscheid op Schiphol Meisje moest mee naar Canada, maar komt vast terug Aalsmeer in opschudding, omdat Maria Heemskerk bij verlooide wou blijven Kennan ontmoet Acheson in Londen Naar Ass. Press uit Moskou meldt, zal de Aimerik. ambassadeur in Moskou, George Kennan, volgende week in Lon den een ontmoeting hebben met de Amerik. min. van Buit. Zaken, Dean 'Aoheson. Reeds morgen zal Kennan met een Amerik. vliegtuig uit Moskou trekken. Na zijn ontmoeting met Acheson zal hy naar Duitsland gaan, om eer zoek aan zijn familie te brengen, wa hij dan tegen 1 Juli in Moskou zal terug keren Slachtoffer van ramp in Marsdiep aangespoeld Op het strand bij De Mok op Texel i gistermiddag een lijk aangespoeld. Men vermoedt, dat het een van de slachtoffers is van de ramp in het Marsdiep, waarbij een Nederlandse Thunderjet tijdens duikvlucht op een Engels patrouillevaar tuig is neergestort. Kind in Wateringen door vrachtauto gedood Het 3',i-jarig jongetje L- de Hoog, dat in Wateringen voor een stilstaande vrachtauto liep, werd gegrepen toen de wagen ging rijden. Aanvankelijk leken de gevolgen niet zo ernstig, maar later is het kindje in het ziekenhuis te Delft aan de verwondingen overleden. De 20-jarige soldaat W. F. de Man uit Breda is, toen hij met een scooter op het vliegveld Gilze-Rijen reed, tegen een benzineauto gebotst en spoedig daarop de verwondingen overleden. De 27-jarige mevrouw Marion Man ning te Weymouth (Massachusetts) heeft het leven geschonken aan een VIER LING. drie jongens en een meisje. Zij had reeds drie kinderen. zij wilde onderduiken i Nederland te kunnen blijven, bij haar 25-jarige loofde, de kwekerszoon Adriaan Berk uit Aalsmeer. De vader van het meisje is tegen deze verloving. Toen het meisje verdwenen was, noemde haar vader de politie de naam van Adriaan Berk. Hij werd aangehou den en net zo lang verhoord tot hij toe gaf dat het meisje was ondergebracht bij een van zijn vrienden, een transport ondernemer in Zoeterwoude. Toen Maria daar gevonden was, werd Adriaan vrij gelaten. Gistermiddag waren er veel Aalsmeer ders naar Schiphol gekomen om afscheid te nemen. Vader Heemskerk wilde zijn dochter tegen de fotografen beschermen en gooide haar een jas over het hoofd op weg naar de vertrekhal. Buiten stond Adriaan Berk. Een zusje van Maria fun geerde als postillon d'amour en bracht briefjes over. „Over twee jaar is Rie meerderjarig en dan laat ik haar terugkomen. Het geld voor de terugreis heeft mijn vader al op een bank gestort," vertelde Adriaan het AD. Toen de vader druk met de douane bezig was, kreeg Maria kans haar geliefde nog gauw een afscheidskus brengen Voorlopige beslissing Eden verwekt hilariteit„Ik zou niet weten, waarom de tanker naar Aden ging" DE RECHTÉR van het gerechtshof in het Britse protectoraat Aden heeft voorlopig beslist, dat de betwiste lading ruwe Perzische olie, aan boord van de Italiaanse tanker, de „Rose Mary" een maand in de haven moet blijven. Het conservatoir beslag werd tot 15 Juli verlengd. Tot die datum heeft het gerechtshof de zitting over de interessante procedure verdaagd. De „Rose Mary" blijft dus voorlopig waar zij is en een deel der beman ning zal vermoedelijk naar Italië gerepatrieerd worden. De „Rose Mary" was gehuurd door de firma Bubenberg te Spiez, in Zwitser land, voor een reis heen en terug, var Italië naar de Perzische Golf. Nu heeft de president der firma Bubenberg ver klaard, dat er niets onrechtmatigs school in het vervoer van ruwe Perzische olie. Zijn visie is, dat de transactie was geslo ten tussen de genationaliseerde Perzische oliemaatschappij en een Zwitserse firma, derhalve niets te maken had met de zaak, die in Den Haag diende. Verder zeide hij, volledig verzekerd te zijn tegen alle ri sico's, zodat hij hoegenaamd geen schade zou lijden, indien de olie verbeurd klaard wordt. Ook Eden, de Britse min. van Buit. Zaken, heeft zi)n oordeel gegeven. Hij verklaarde, dat de kapitein van de „Rose Mary" geweigerd had zijn lading aan een vertegenwoordiger van de „Angtjo Iranian" over te dragen, voordat het ge rechtshof in Aden maatregelen had ge nomen. Desgevraagd zeide de minister, dat de R.A.F. tijdens de reis van het schip geen ogenblik in verbinding was geweest met de „Rose Mary". Op de vraag, waarom het schip naar Aden was gegaan, antwoordde Eden onder hilari teit: .Dat zou ik niet weten". Reuter meldt nog uit Teheran, dat... ihet 21ste contract voor de verkoop var I olie, na de nationalisatie gesloten, vol- Igens een Perzisch blad, ondertekend Ook op zee is Zwedens parool Russen wijzen in tweede nota alle Stockholmse protesten als „ongegrond" af DE ZWEEDSE VLOOT en luchtmacht zal schieten, indien zij op of boven de Oostzee wordt aangevallen. Aldus heeft een woordvoerder van de Zweedse staf verklaard. Zweedse oorlogsschepen of militaire vliegtuigen, die dus in internationale wateren worden blootgesteld aan een gewelddaad, met kennelijk vijandelijke bedoeling door vreemde militaire vliegtuigen verricht, zullen zich dus met geweld van wapenen verdedigen. Dit slaat dus op 't geval van beschieting of bombardering. Inmiddels heeft de Russische min. van Buit. Zaken, Wisjinsky, in 'n nieuwe nota aan Zweden 't protest over het neerschieten der Zweedse Catalina van de hand gewezen. schoten Zweedse Catalina Rusland betoogt, dat de verklaringen in de Zweedse nota's van 16 en 18 Juni ongegrond zijn Er wordt oa. beweerd, da: het in strijd is met de waarheid, dat de Catalina alleen maar boven de inter nationale wateren heeft gevlogen voormalige patrouille-vliegtuigen an de Canadese luchtmacht, die in 1948 in Zweden zijn verkocht. De toestellen waren tevoren van de militaire uitrusting ontdaan en uitgerust niet dichter bij Russisch grondgebied is|,u „op.porinrs- cn reddinnvlierliiiren". geweest dan 15 mijl. Neen, beween nil was Se„hied op verzoek van de Wisjinsky, de Catalina was wel degelijk Zweedse „gering. Het is meer dan be- HH lachelijk aan te nemen, dat zulk binnen de 4 mijl van Russisch grond gebied, toen het toestel werd ontdekt- De Russen eisen maatregelen van de Zweedse regering, om nieuwe gebieds- söhendingen te voorkomen. Erger nog is de Sowjet-verklaring, dat het Zweedse vliegtuig wel bewapend was en, de in structie van Sowjetvliegtuigen negerend, het eerst het vuur had geopend. Wij laten nu de directeur van de „Babb Cy". de heer Oheston Newhall aan het woord. Hij heeft er te Montreal (Canada) met nadruk op gewezen, dat de neerge- vllegtuig ook maar één schot zou kunnen lossen, aldus Cheston Newhall. Zoals men weet, is een rubberboot vac de, sinds Vrijdag 13 Juni vermiste, mi litaire Zweedse Dakota naar een labo ratorium gezonden en het onderzoek zou reeds hebben aangetoond, dat ook de Dakota werd neergeschoten. Het slechte werd door de Perzische regering en de Italiaanse maaschappü „Consortive Car- boni" te Genua. Het contract zou betrek king hebben op de verkoop van 30 mil- lioen ton olie, voor een periode va jaar. Vrijgelatenen vertellen: Nog Nederlanders in een Sowjet-gevangenkamp Gisteren is een aanzienlijke groep krijgsgevangenen de tweede in deze week uit de Sowjet-Unie naar West- Duitsland teruggekeerd. Een groep, be staande uit 44 vrouwen, zes kinderen en 37 mannen, heef: bij Helmstedt de zone- grens overschreden. Voorts zijn twee groepen één van 57 en één van 38 personen bij Hof (Beieren) over de zonegrens gezonden. De vrouwen zijn door de Sowjet-legers bij hun opmars i° 1945 in Duitsland gevangen genomen. Zij hebben in Siberië in mijnen en bij bouwondernemingen gewerkt. De man nen hebben in de nabijheid van Kiëf ge werkt. Allen zagen er gezond uit en waren vrij goed gekleed. De groep van 87 heeft tot een trans port behoord, van die een groep In Oost-Duitsland en een andere groep in Oost-Berlijn zijn gebleven. De vrijgelatenen verklaarden, dat in een Kamp bij Kiëf nog verscheidene Nederlanders worden gevangen gehou den. Zij noemden de namen van een Eindhovenaar. Hans Wigmans. een Am sterdammer, Rein Krahnen. en van een Nederlandse journalist, B. S Slier. De laatste die in 1948 door de Russen tot drie jaar veroordeeld werd omdat hij illegaal in Oost-Duitsland verbleef, is volgens de Duitsers onlangs overge bracht. Prins Bernhard lid van Britse aero-club Prins Bernhard, die gisteren met mi nister Wemmers, secr.-generaal Spitzen, luit.-generaal vlieger Aler en anderen in Rotterdam aanzat aan een diner t.g.v. het 25-jarig bestaan van de Nationale Lucht- vaartschool, is voor het leven benoemd tot lid van de Britse Kon. Luchtvaart club. Dat werd aan het diner bekend ge maakt. De heer J. Montauban van Swyn- dregt, werd gehuldigd voor het werk dat hij 16 jaar lang heeft verricht als direc teur van de jubilerende school. De president van de Delftse Studenten Acroclub. de heer Schmidt, onthulde „het geheim van de vliegende schotels" door kruik, bevestigd aan twee ballonne- aan voorzitter C. Kolff te overhan- weer heeft de berging van het wrak nog steeds verhinderd. Zweedse oorlogsschepen en militaire vliegtuigen hebben Donderdagavond en vanmorgen gezocht naar Sowjet-Russische oorlogsschepen, die in het gebied ter Noorden van Gttland, waar het wrak var de vermiste Zweedse Dakota vermoede lijk ligt, gesignaleerd zijn. De nasporin gen hadden geen resultaat, aldus eei ficieel communiqué. Felle protesten van Chr. zijde tegen catalogus in Delft Samenstelster gal haar eigen visie op vele voorstellingen uit de Bijbel stellingen uit de Bijbel gegeven. De wijze waarop zij dit deed, heeft felle protesten uitgelokt zowel van Rooms-Katholieke Prot.-Christelijke zijde. Algemeen van oordeel, dat de tekst in de catalogus krenkend is voor ieder gelovig „Prisma der Bijbelse kunst" in het stede lijk museum Het Prinsenhof te Delft. Deze geïllustreerde en ruim driehonderd pagina's tellende catalogus is eind vorige week in de verkoop gekomen, doch nu wordt van verschillende zyden de eis gesteld, dat zij onmiddellijk zal worden ingetrokken. De samenstelster van de catalogus, mej. dr Anne Borendsen, wetenschappelijk assistente van het museum, heeft n.l. in de tekst haar eigen visie op tal van voor- DAT voor het Erefonds voor oud- verpleegsers al bijna 100.000 is bin nengekomen. DAT voor het Hof te Leeuwarden een jaar is geëist tegen de aanvankelijk tot 1 jaar (waarvan 8 mnd. voorw.) veroor deelde 20-j. chauffeur W v. d. V. uit HarkemaOpeinde, die in Nov. jL door wild rijden bij Doezum een kind heeft DAT aan de 50-jarige Ver. van Leden der Ned. Ridderorden (die het sana torium Orange-Nassau's Oord te Ren- kum steunt) het praedicaat Koninklijk is verleend. DAT een door de gemeente ingesteld en me, 18.000 gesteund Comité voor Stadsontspa-nndng op 12 Juli in Utrecht een wa'ersteekspel organiseert en later o.a. een „voetbalwedstrijd in auto's en een modeshow op bromfietsen. DAT de Alg. Ver. van Ned. Reserve Officie-en 11 en 12 Juli in Breda bijeen komt. DAT de fa H. van Dijk te Edam voor ƒ195.000 de bovenbouw van de spoor baan van Delfland t-ussen Hoek van Hol land en Kijkduin over 10 km zal slopen. DAT de 76-J. heer Storm, torenwach ter en omroeper te Vlaarddn-gen, is over leden. DAT de Tielse agent H. v. D., dtle ver volgd werd i.vm. een proces verbaal tegen iemand die een zangvogeltje ge vangen hield, nu ook door het Arnihemse Hof is vrijgesproken. DAT de Alg. Militaire Pensioen-bond 24 en 25 Juli ln Rotterdam vergadert. DAT op 23 Juni met het ms Noordam weer 20 leerling-vliegers van de lucht macht naar de Ver. St. vertrekken om 67 weken lang te worden opgeleid, DAT ln het centraal college voor de Reclassering J H Salomon, secr. voor rocia-le en reclaseeriwgsz: -ken by het Leger des Heils, de ludt-koL van het Leger des Heils D. Ramaker, opvolgt. DAT de KNAC min. Lieftinok heeft gevraagd het bedrag der toeris'en- devieze- (maximum ƒ400 per jaar) te verbogen vanwege de hoge prijzen in het buitenland. DAT 16 dieven en helers, betrokken by inbraken in Loosdrecht. Landsmeer, La ren en Hoorn, gisteren in A'dam werden veroordeeld tot straffen van 4 mnd. voorw. tot 15 mnd., en de hoofddader. J de J. uit A'dam. tot 2 Jaar, conform de eis. DAT in A'dam 144 j. Is geëist tegen de 22-j. K. H. K., die een hoofdstedelijke kleermaker overviel en van ƒ26 be roofde. DAT gisteren een busdienst Hoek van HollandKeulen v.v. is geopend (drie maal per week). DAT in een weiland langs de Middel weg bij Delft 's nachts twee koeien door onverlaten werden geslacht en het vlees werd meegenomen. DAT de gemeente Doorn de Kaapse Bossen (192 ha) voor ƒ425.000 heeft aan gekocht. DAT is benoemd tot burgemeester ven Franekeradeel F. W. Steemhuissen, thans «eer. en wnd. burgem. dJer gemeente. DAT de Braakman, die ingepolderd op 25 Juni voor de scheepvaart wordt afgestoten. Het R.K. gemeenteraadslid de heer G. M. F. Rontcltap heeft naar aanleiding van het verschijnen van deze catalogus schrif telijke vragen gesteld aan B. en W. Ook zyn gistermiddag vragen gesteld door het A R. raadslid de heer N. den Hertog, die - - vraagt of het college niet met hem mening is dat de catalogus onver wijld dient te worden ingetrokken. Drs D. H. G. Booten, de directeur van het museum, verklaarde wat gebeurd is uiterst onaangenaam te vinden. Daar mo mentcel overleg wordt gepleegd over de eventueel te nemen maatregelen, wenste hij zich echter nog niet verder over deze aangelegenheid uit te laten. Oefening Castanette in volle gang Straaljagers deden aanval bij Hoek van Holland De geallieerde viootoefening Castanette is in volle gang. Nabij Hoek van Holland werd een convooi aangevallen door straaljagers van bases in Centraal West- Europa en Mitchell bommenwerpers van het marinevliegkamp Valkenburg. Een schip werd „beschadigd" en door een sleepboot naar een Nederlandse haven gesleept. Voor de eerste maal werden hefschroefvliegtuigeri ir. gezet Een er van spoorde een onderzeeboot op perioscoop- diepte op en waarschuwde bovenwater schepen, die de onderzeeboot „onschade lijk" maakten. TN het Delftse Prinsenhof is thans (tot 12 Augustus) ^nder de titel Prisma der Bybelse Kunst een prachtige tentoon stelling te zien. welke de inhoud van de Bijbel in een lange reeks van beeldende kunstwerken uit verscheidene eeuwen te aanschouwen geeft. De tentoonstelling is een bezoek waard. Des te meer betreuren wij het, dat thans bij deze tentoonstelling een catalo gus is verschenen, welke de toets der critiek in genen dele kan doorstaan. In deze catalogus toch wordt by de aange kondigde schilderwerken een „bijbelver haal" geschreven, naar de geest geheel strydig met de orthodoxe opvatting en strijdig zeker ook et de geest, waarin stellig de meeste kunstenaars hun werken hebben gewrocht. Deze catalogus immers betrekt de Bijbel goeddeels in de sfeer van de sym boliek. van de allegorische voorstelling, van de mythologie De schrijfster heeft zich beijverd om voor gedeelten uit de Bijbel parallelplaatsen te zoeken in hei dense literatuur en meermalen stuit men op allerhande pantheïstische ideeën. Zo de schrijfster nog ge neend mocht hebben dat zij daarmede bepaalde voorvallen ons „duidelijker" voor ogen heeft gesteld, dan moet daartegen worden opgemerkt, dat in tal van passages in haar „toelich ting" de duisternis verre de overhand heeft. "pNKELE voorbeelden om onze critiek te motiveren laten we hier volgen. Al dadelijk bij het begin lezen we: „De eerste dag scheidde God licht en duister nis. Wat niet meer zelve deel aan het licht heeft, zoals de latere aarde, krijgt het voortaan van buiten af geschonken. Het zijnde wordt geleed" Van de mens wordt gezegd, dat hij „van oorsprong deel van God zelve" is. Van de zondvloed geldt: „Het verhaal van de zondvloed, dat bij alle volkeren, in alle culturen aanwezig is. kan zeer goed wijzen op een verstoring in het atmospherische. die vele boze geestelijke krachten van de mensen hebben veroor zaakt in de tijd, dat de door God ge schapen aarde en zyn omgeving uit een nog minder verharde vaste substantie bestond dan tegenwoordig." Van tal van bijbelverhalen wordt ons in deze catalogus verzekerd, dat ze als „beelden" moeten worden verstaan. Ook zijn figuren, ons in de Bijbel getekend, veelal niet anders dan „beelden van een zielstoestand". De geboortegeschiedenis van Jacob en Ezau doet de schrijver den ken aan de hiel van Achilles. Jozef wordt ons zelfs voorgesteld als „lieveling der AL kunnen we slechts een greep doen, enkele exempelen van deze op vattingen willen we nog weergeven. Welnu, van het verhaal van Mozes in het biezen kistje lezen we, dat we er ver standig aan doen, dit niet letterlijk te mmen. „Men kan het verhaal zien als een teken van Mozes' verbondenheid met het goddelijke". Het Paasmaal is „de grandiose verbeelding van het wegtrek ken van de Israëlieten, die op eigen kracht (het lam is geofferd) trachten de weg te vinden". Van het manna in de woestijn ligt het wonder vooral in „het zoete beleven van de ziel. waarmede Je mensen hun spijs in een bepaalde tijd genuttigd hebben". „In herinnering wo.Jt deze zoetheid tot het beeld van het hemelse manna". De slang in de woestijn kunnen we volgens de schrijfster verstaan „als toespelend op een mogelijkheid van contact met de wereld der goden". De geschiedenis van Simson wordt kortweg een mythe ge noemd. Legio andere van soortgelijke aanhalin gen zouden we kunnen doer.. We beper- ons tot nog een, stellig niet de minst tekenende. Van de woorden, door Christus gesproken bi; d- instelling van het Avondmaal, lezen we: „Hij spreekt uit. dat de aarde door Hem bezield is, dat wat uit de aarde bloeit zijn lijfelijk heid is". /^ENOEG intussen. Genoeg om te zien, in welke geest deze catalogus ge schreven is. Het is niet de geest van de Bijbel, maar de geest van het menselijke, het al te menselijke. Het is de geest van de zinnebeelding. van de mythe en de legende. Wij moeten instemmen met het oordeel, dat „De Maasbode" over deze catalogus gaf: Dit is ninde Godsgeloof dan wel godenschemering. In deze catalogus gaat aan de beschrij ving vooraf de vermelding van een ere- comité. De leden hiervan hebben dit ge schrift niet vooraf gezien. Wij kunnen aannemen, dat het erecomité als zo danig er verrukt over is Wij zouden het toejuichen, wanneer deze catalogus, als niet genoegzaam in de geest van deze tentoonstelling werd inge trokken. De tentoonstelling zelf verdient In vele delen van OOSTENRIJK heeft gisteren, na een dag van grote hitte, een HEVIG NOODWEER gewoed, waardoor voor millioenen schillings schade is toegebracht aan gewassen en vruchtbomen. HET WEER IN EUROPA rw. bew ZZW 2 24 WEERBERICHT Veel bewolking morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar tot half bewolkt met enkele verspreide buien, voornamelijk in de Noorde lijke helft van het land. Overwegend matige Weste lijke wind. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 4.20—21.04; maan ?52- 11.03 uur. 22 Juni N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1