Jïieuuie geitetfft (fourant II Eisenhower: „Ik spreek voor de vuist weg en laat mij niet dicteren Voorbereide redevoeringen aan flarden gescheurd Wat de eerste atoom-duikboot ons te zeggen heeft Zweeds militair vliegtuig door Russen beschoten Chinezen prepareren zich op atoom-oorlog Wist U II MAANDAG 16 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal. 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIËN: 018 per milllmetet (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9456 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W f. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTELI1R-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastlcli fs gfirbltotn mgn (ter! la Ugfjenspott" Op jacht naar reuzen- schildpadden Medicijnman, noch wonderdokter De nieuwe burgemeester van Breda GENERAAL EISENHOWER sprak te Detroit voor circa 50.000 toe hoorders. die hem met een donderend applaus ontvingen. In burgerkleren in een open auto naar de vergaderplaats rijdende, werd hij begroet door wel honderdduizend mensen. Als de Republikeinse partij mij candidaat stelt voor het presidentschap, dan zal ik een vechtcam- pagne voeren en... vechten is 40 jaar.lang mijn beroep geweest, zeide hij. Het sensationele van zijn optreden wordt gevormd door de verkla ring, dat hij voortaan nog slechts voor de vuist weg zal spreken. Voor bereide redevoeringen zal Eisenhower in stukken scheuren. Ike neemt geen woorden meer in de mond over kwesties, waarvan hij niet op de hoogte is, en dat doen vele politici wel. Ik ben geen medicijnman, noch wonderdokter, uitkomst wetende voor alle kwalen, aldus Eisenhower. Resumerende: de generaal zal in de strijd tegen zijn rivaal Senator Taft absoluut zijn eigen weg gaan. Door zich aldus van zijn voorzichtige politieke adviseurs te dastainciëren, heeft Eisenhower met een politieke traditie gebroken. Voortaan zal hij niet tot de Amerikanen spreken ais tot boeren, arbeiders, middenstanders en industriëlen, maar uitsluitend als tot burgers. Natuur lijk is ia het kamp van Taft hierop direct gereageerd. Enerzijds zag m< de 'beslissing van Eisenhower een teken, dat de campagne voor zijn candidaat- sohaip onvoldoende 'is voorbereid, ander zijds zag men hierin een handige „stunt". Echter heeft Eisenhower op een latere persconferentie de woorden, die Reuter en Ass. Press hem dn de mond hadden "gelegd, weer enigszins getemperd. Hij ontkende zich van zijn politieke adviseurs te hebben losgemaakt en sprak zelfs waarderende woorden over hen. Echter verluidt, dat Senator Lodge, die tot itoe aanvoerder was van de Eisenhower- campagne, zal aftreden en vermoedelijk vervangen worden door de leider der Republikeinen in de staat Michigan, namelijk Summerfiield. In zijn redevoeringen heeft Eisenhower vele belangrijke aspecten van de Ameri kaanse politiek naar voren gebracht. Deze betreffen: 1. Opvoering der Amerikaanse militaire paraatheid. 2. Over het al dan niet zenden van een ambassadeur m het Vaticaan dient de publieke opinie beslissen. (Wij herinneren er aan, het plan van Truman, om een ambassa deur bij de Paus te benoemen, bij het merendeel der Amerikaanse Protestanten scherp toecritdseerd werd en tenslotte door het Congres afgewezen. Red.) 3. Indien Engeland en Amerika de ontwikkeling in 'Duitsland steunen, zou er geen ge- Voorschriiten genegeerd Aardappelen (onrijp) uit de grond getrokken Minister gelastte maatregelen echter op te schorten Te Almelo is een ani'i-aard-appelcomité gevormd, bestaande uit 75 aardappel- verbouwers uit de omgeving van Alme lo. Men is overgegaan tot vorming van dit comité, omdat de Plantenziiektekun- dige Dienst de 75 boeren gelast 'heeft de aardappelen op hun percelen te trekken wegens aardappelmoeheid. Het comité heeft protesten verzonden aan de minister van Lamdibouw, de poli- tóe en B. en W. varn Almelo. Algemeen werd besloten de opdracht van de Plan- tenziektenikundiige Dienst niet uit te voe ren. Mooht door politie of door anderen hier worden ingegrepen dan zou schade vergoeding worden geëist. In opdracht van d'e Plannenzlekten- kuudiige dienst zijn dezer dagen inder daad werklieden bezig geweest met het trekken van de aardappelen. Na het in dienen van het protest heeft de minister evenwel onmiddellijk de Plantenziekten- kundige Dienst verzocht alle maatrege len in verband' met de aardappelmoeheid voorlopig op te sohonten. vaar zijn voor een Duitse overheersing van Europa. 4. De kosten der regerings machinerie kunnen belangrijk vermin derd worden. 5. Inzake de staking bij de Amerik. staalbedrijven bewees de poging deze kwestie op te lossen slechts staaltje van onbekwaam leiderschap". Tenslotte zeide Ike, in antwoord op vraag, waarom hij in 1945 Berlijn i had bezet, dat de politieke chefs bevolen hadden, 200 mijl ten Westen van Berlijn halt te houden. Op het moment, dat de Geallieerden naar Berlijn hadden kun nen oprukken, bevonden de Geallieerde strijdkrachten zich op 300 mijl Berlijn en de Russen op 30 mijl Oosten van deze stad. Verstandiger daarom de Russen uit Denemarken te houden en diit land voor bezetting te be hoeden. Eisenhower deelde mee. dat de Russen bij de verovering van Berlijn bijna 10.000 man hadden verloren. En hij besloot: „Niemand van de dapperen van 1952 heeft zich aangeboden om de 10.000 Amerikaanse moeders uit te kiezen, wier zonen opgeofferd hadden moeten worden voor de inneming van een vrijwel waardeloos object". Breda, de Oran jestad die thans haar 700-jarig bestaan viert, krijgt op 1 Juli in mr dr C. N. M. Kortmann burgemeester. I Zoals wij meid- was de heer I Kortmann sinds I 1946 tot op he- I den burgemees- van Weert. I Ook is hij voor I zitter van df 1 Mijnindustrie- raad. Dr Kort mann, die 43 jaar oud is, wordt de vader van meer dan 85.000 burgers. Verkiezingsuitslagen ook op de televisie De uirslagen van de verkiezingen zul len op 25 Juni van 9 tot 12 uur 's avonds worden bekend gemaakt in een extra uitzending van de televisie. Commentaar zullen leveren mr Jan Derks én dr E. van Raalte. „Ik kom geld brengen" is weer in actie De onbekende oplichter, die sinds 1949 al 35 landbouwers heeft opgelicht door hen te vertellen dat hij geld kwam bren gen maar er dan met een mooi pr. soms met honderden guldens vandoor ging, is weer actief. Opnieuw opereert hij vooral op de Veluwe. Zo vervoegde hij zich dezer dagen bij een 79-jarige land/bouwer in Uddel. Hij zei geld te ko men brengen van de Boerenleenbank, kreeg f 225 van de boer om even ergens te wisselen, maar keerde niet terug. Truman bij kiellegging van de Nautilus Duizenden kilometers op een paar pond uranium President Truman heeft Zaterdag ter gelegenheid van de plechtigheid van de kiellegging voor de eerste door atoom kracht voortbewogen onderzeeboot, de .Nautilus", te Groton (Connecticut) klaard, dat de atoommotor voor de oi zeeboot byna gereed is en dat de Ver enigde Staten het antwoord hebben ge vonden op het vraagstuk van de aan ding van de atoomkracht tot heil der mensheid. Truman noeemde de „Nautilus" de voorloper van door atoomkracht voort gedreven koopvaardijschepen en vlieg tuigen en van atoomfabrieken, die elec- triciteit produceren voor fabrieken, hui- ;n boerderijen. De president zei niet, ïeer de duikboot in de vaart zal komen. De romp is reeds te Arco (Idaho) gebouwd en men brengt er thans de atoommotor in voor proefdraaien op het De „Nautilus" zal met een snelheid lim 20 knopen (37 km) onder water kunnen varen. Een paar pond uranium zullen ruim voldoende zijn voor een reis duizenden kilometers op topsnelheid. De boot zal onbepaalde tijd onder water kunnen blijven en dank zen de atoom motor geen enkele invloed ondervinden Premier Erlander riep onmiddellijk kabinet in spoedzitting bijeen Een Zweeds verkenningsvliegtuig, de „Catalina" is door twee Russische jagers beschoten. Volgens de laatste radiobood schap van het toestel der Zweedse lucht macht, bevond het zich op 50 km ten N.W. van het eiland Dagoe, ter hoogte van Riga in Estland. Na de aanval poogde Onder ons gezegd aardappeltrek-comité" het ongewapende verkenningsvliegtuig nog zijn basis te bereiken, maar het is daar niet gearriveerd. De „Catalina" zocht naar een Zweeds oefenvliegtuig, een Dakota, die reeds sinds Zaterdag werd vermist. Aan dit onderzoek werd ook deelgenomen door Zweedse jagers, oorlogsbodems en eenheden van de Finse kustwacht. Aan boord van de Catalina bevond zich een bemanning van zeven koppen. Volgens een woordvoerder der Zweedse luchtmacht waren enkele der vliegtuigen, die deelnamen aan het onder zoek der vermiste Dakota, wel bewapend. Latere berichten wijzen er op, dat het wrak van de vermiste Dakota gevonden is, althans werden twee rubberboten wrakhout opgevist. Zweden had Rusland en Finland verzocht mede te helpen bij het zieken naar de „Dakota", maar op deze verzoeken was door Rusland niet geantwoord. De aandacht verdient, dat de Russische Oostzeevloot thans uitgebreide oefenin gen houdt in het zeegebied vanaf de Golf van Danzig tot het punt bij de Letlandse kust, waarboven de Dakota zich bevond, toen deze haar laatste positie opgaf. Stockholmse bladen beweren, dat ook de Dakota door de Russen werd bescho ten, maar zulks is niet officieel bevestigd. Onmiddellijk zijn zwaar gewapende Zweedse jagers opgestegen om naa beschoten Catalina te zoeken. Premier Erlander, aldus Reuter, heeft zijn bezoek aan Norrkoeping afgelast. Hij heeft het Zweedse kabinet in spoedzitting bijeen geroepen, ten einde maatregelen te be ramen inzake dit ernstige Zweeds-Rus sische vliegtuigincident. van de atmosfeer der aarde. Zelfs lucht toevoer van boven water is niet nodig. De militaire betekenis van de duikboot noemde Truman geweldig, doch haar be- longen gewurgd in bos bij Veenhuizen Verpleegde van R.W.I. als verdachte gearresteerd Za terdagimiiddiag is de zevenjarige Jan nes Houkes, zoontje ven een zaalopzie ner der Rijkswerkinrichting te Veenhui zen, gewurgd gevonden in een bosje ach ter de Hospitaadfaa- te Norg. In verband' hiermee is een politiek delinquent, die in de stichting werdt verpleegd, aangehou den. onder verdenking deze moord te hebben gepleegd. Het jongetje had 's morgens gevtót. Toen hij thuis kwam, wilde hij nog ever weggaan, omdat een man hem een mooit vogel had beloofd. De jongen kwam ech ter niet terug. In de loop van de middag is de ongeruste vader met vele bewoners van Norg gaan zoeken, tot men de sellende vondst deed. Het lijkje vs jongen werd met een touw om de hals onder bladeren gevonden. Over de arrestatie van de verpleegde in üe Rijks we rkanriohting weigeren jus titie en politie nadere mededelingen te doen. De man is overgebracht naar d strafgevangenis te Assen. België zet ook invoer tomaten stop Met ingang van morgen zal, naar de Nieuwe Leidsche Crt neemt, België ook de invoer van Ne derlandse tomaten stopzetten. Een zelfde maatregel werd op 9 Mei reeds ten opzichte van sla genomen, w van de invoer nog steeds is verboden. Ook de invoerstop voor tomaten weer onder het mom dat onze producten de prijs op de Belgische markt bederven, zodat de Belgische telers beneden kost prijs zouden moeten verkopen. In Ne derland bedraagt de veilimgprijs vooi tomaten e oh ter f 1.per kilo. Hierop heffing van f 0.90 per kilo bij aar België gelegd, daar /ie ■import-prijs op f 1,90 is vast gesteld. Overigens is de uitvoer van tomaten België niet zo bijster groot, de laatste tijd gemiddeld 10 ton per dag, terwijl Duitsland en Engeland ieder gemiddeld per dag 250 a 300 ton afnemen. Ex-koning Leopold in België teruggekeerd Ex-koning Leopold van België is gil teren in Brussel teruggekeerd na ee maand lang het gebied van de Orinoco- vier in Venezuela verkend te hebben. Op het vliegveld werd de koning welkomd door koning Boudewijn, prinses De Rethy, prinses Josephine Charlotte, prins Albert en prins Alexan- Mossadeq Vrijdag naar Teheran terug Premier Mossadeq van Perzië zal ver moedelijk Vrijdag naar Teheran terug keren, zo heeft de correspondent var Belga Zaterdag uit kringen van de Per zische delegatie te Den Haag vernomen De debatten over de bevoegdheid var het Internationale Gerechtshof zullen waarschijnlijk Woensdag worden beslo- vloten der wereld een eeven grote wnteling betekenen als 120 jaar geleder» de eerste oceaanstomer. Na het vervaardigen van deze motor zal het de Amerikaanse geleerden niet te veel moeite kosten in de toekomst een voudiger en goedkoper electriciteits- fabrieken te bouwen; aldus Truman. zal doen. Rose Mary morgen in Suez verwacht De tanker „Rose Mary", die onder de vlag van Honduras met Perzische olie naar een Italiaanse haven vaart, heeft de haven van het Britse protectoraat Aden „Gebruik van atoomkracht op grote [niet aangedaan. Het schip wordt morgen schaal ligt nog jaren in het verschiet,!in het Suez Kanaal verwacht. Bevestigd doch met deze boot maken wij een ge-1 wordt, dat twee Zwitserse maatschap- weldige stap voorwaarts." pijen waarschuwingen van haar regering Truman noemde het bouwen van de te Bern ontvingen, in verband met het „Nautilus" een onderdeel van de grote risico dat aan het kopen van Perzische inspanning der vrije wereld om zich in [olie verbonden is. In Oslo wordt tegen- het belang der veiligheid krachtig te gesproken, dat Perzische olie-aanbiedin- maken. Igen in Noorwegen waren geaccepteerd Koning Faroek van Egypte heeft de aandacht der wereld op zich gevestigd door het conflict met Engeland inzake de Suezkanaalzone en zijn bijzondere ospiraties betreffende de Soedan. Een aantal landen heeft hem zelfs reeds mede als Koning van de Soedan erkend. Droomt ook hy zich een rijk, met de suprematie in het Nabije Oosten? Hier op de foto ziet men hem in de Faroek- moskee in Alexandrië ter gelegenheid van de herdenking van zijn over- overgrootvader, Mohammed Aly de Grote. Deze was de stichter van de huidige Egyptische dynastie. Links van Koning Faroek bevindt zich diens neef, Prins Mohammed Aly en rechts een Sjeik van Al Azhar. Eeuwenlang vloet het water door de Nijl en de historie gaat verder Lord Alexander naai Canada Zware explosies (met branden) deden Poesan op zijn grondvesten schudden aan, die bestand moeten zijn tegen aanvallen met atoombommen. Al dus de verklaring van een hoge Amerikaanse officier tegenover Lord Alexander, de Britse min. van Defensie, die een bezoek aan het strijd toneel heeft gebracht. Gevraagd of communistische bases in Mandsjoerije wel gebombardeerd zullen worden als de Roden een groot offensief met hun luchtmacht ondersteunen, zei Alexander: Hierover zouden wij ons wel twee keer moeten beraden, want wij willen de oorlog in geen geval uitbreiden. De Engelse min. van Defensie wilde zich er niet over uitlaten, óf dit een standige of onverstandige oorlog is, maar wel legde hij er de nadruk op, dat het noodzakelijk was zich tegèn de com munistische aggressie op Korea te zetten. Derhalve had Truman toch juist gehandeld. Wat de, door de Chinezen aangelegde onderaardse loopgraven be treft, officieren der Ver. Naties zijn var oordeel, dat deze bestand zijn tegen aan vallen uit de lucht en ook moeten dienen als schuilplaatsen tegen het atoomwapen. Alvorens naar Canada en uiteindelijk naar Londen te vertrekken, (in Ottawa zal Alexander 0%-erleg plegen met de Ca nadese regering) heeft de Britse minis ter, in gezelschap van zijn collega Sel- wyn Lloyd, te Poesan, een onderhoud ge had met de Zuid Koreaanse president Syngman Rhee. Hieruit blijkt, dat de Zuid Koreaanse gearresteerde parle mentsleden binnen drie dagen in het openbaar terecht zullen staan. Selwyn Lloyd had er bij Rhee de nadruk opge legd, dat de gebeurtenissen in Korea, de Britse opinie sterk hebben geschokt. Inmiddels is in Zuid Korea een scherpe msuur ingesteld op alle nieuws, dat voor president Syngman Rhee nadelig kan zijn. Zo wordt er ook censuur uitge oefend op de Amerikaanse weekbladen „Newsweek" en „Time", alsmede op Ja panse dagbladen. In Poesan hebben zich hevige ontploffingen voorgedaan. Bij de bestandsbesprekingen heeft de Noordelijke generaal Nam II verklaard, dat geen enkel werkelijk neutraal land vensen deel te nemen aan het Instel- an een onderzoek inzake de krijgs gevangenen, die in handen der Verbon denen zijn. Geen land, aldus Nam II, zal delegatie zenden en hij beriep zich daarbij op de „conventie van Genève' Japan wenst vrijlating van oorlogsmisdadigers Ook een verzoek aan Nederland Op grond van artikel elf van he vredesverdrag heeft de Japanse regering de Verenigde Staten, Frankrijk en Ierland gevraagd om vrijlating veertien oorlogsmisdadigers klasse „B" en „C", die reeds een derde deel van hun straf hebben uitgezeten de Sugamo-gevangenis te Tokio. Aan de Amerikaanse ambassade is het verzoek gericht om vrijlating van vijf ge vangenen, aan de Nederlandse ambassade vrijlating van zeven en aan de Franse ambassade om invrijheidstelling in twee gevangenen. Van bevoegde zijde verneemt de ieuwe Leidsche Crt, dat het hier niet betreft, een verzoek van de Japanse regering, doch afzonderlijke gra tieverzoeken door te Tokio gevangen ge zette oorlogsmisdadigers aan H.M. de Koningin. DAT ir C. M. R. Davidson uit Den Haag mr dr L. J. J. Caron is opgevolgd als grootmeester van de Orde van Vrij metselaren onder het Grootoosten der Nederlanden. DAT de Zeeuwse prov. stoombootdien sten (zes veren) vorig jaar ruim 4.150.000 passagiers vervoerden en 555.000 auto's, hetgeen ƒ722 000 opbracht, terwijl het Rijk ruim 2 min gld. bijdroeg. DAT mr C. W. Thöne, die met pensioen gaat. op 23 Juni afscheid neemt als pre sident van de A'damse rechtbank. DAT burgemeester J. de Bruin van Rheden gekozen is tot voorz. van de Ned. Ver. tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. en 3-j. kind op het steile Noord en geparkeerde jeep klom, de losmaakt en kraaiend van ple zier naar beneden reed, doch een voor bijganger bijtijds de jeep wist te stoppen. DAT de veel omstreden urn met as van gevangenen die in Auschwitz zijn omgekomen, vandaag op de Oosterbe graafplaats te A'dam is bijgezet, en gis teren duizenden er lang hebben gedefi leerd in de aula van een begrafenis ondernemer. DAT thans 13.000 Groningers in of bui ten de provincie georganiseerd zyn in 57 afd. van de ver. Grunnen, die Zaterdag in Hengelo bijeen kwam. DAT de jarenlang door het kwelwater van het Twente-Rijnkanaal „gekw' ie" boeren in Bornerbroek e.o. een schade vergoeding van f360.000 van het Rijk krijgen. DAT de 33-j. A. Uilenbroek Zaterdag in A'dam een kellnerswedloop won, door een dienblad met een champagnefles vol watel-, een glas en een schoteltje over 700 m te dragen, en de 20-j. Bep Hagen de eerste van de serveersters was. DAT gen.-maj. wnr A. Baretta, plv. chef van de Luchtmachtstaf, morgen het Inst. voor Scheepvaart en Luchtvaart te R'dam een model (schaal 120) zal aan bieden van De Brik. het door de R'dam- mer Van Meel in 1913 gebouwde eerste Ned. militaire vliegtuig. DAT in Baarle Nasau een Benelux- jeugdkamp is geopend, hetwelk tot 1 Sept. open blijft om de jeugd van de drie landen met elkaar in contact te brengen. DAT vier Franse parlementsleden een bezoek hebben gebracht aan de Lim burgse mijnstreek. De Verbondenen hebben wederom de eis afgewezen, dat alle krijgsgevangenen te ruggezonden zouden worden. Ten Wes ten van Tsjorwon wordt hevig gevochten. Reuter meldt nader, dat de explosies plaats vonden op ongeveer een km af stand van het vliegveld, waar Lord Alexander zich aan boord van een vlieg tuig had begeven, dat hem naar het eiland Koje zou brengen. Enige Ameri kaanse en Koreaanse burgers werden ge wond. De ontploffingen deden Poesan gedurende twintig minuten op z*n grond vesten schudden Er brak brand uit in verschillende opslagplaatsen. In het be treffende gebied bevindt zich een der grootste voorraden-ammunitie van Poe san, waar vrijwel al het materiaal voor de Verbonden legers wordt aangevoerd. Als centrum der explosies wordt Haeun- de genoemd. Talal wil niet naar een kliniek Ondanks aandrang van zijn broer Koning Talal van Jordanië, wiens troon wankelt, heeft gisteren in Lau sanne een onderhoud gehad met zijn jongere broeder Emir Najef, die uit Rome was overgekomen om hem er van te overtuigen, dat hij zich onder behan deling moest stellen in een kliniek voor geesteszieken. Koning Talal pleegde in de loop van de dag overleg met de Syrische ex- premier Fawzi el Koery en een Egyp tische politicus. Men verwacht, dat dezer dagen een nieuwe boodschapper uit Amman naar Lausanne zal reizen om de koning er van te doordringen onverwijld naar Jordanië terug te keren, omdat zijn af wezigheid onrust wekt in het land. Het verluidt, dat 'skonings toestand in Zwit serland snel achteruit gaat en dat hij weinig eet en bijna niet slaapt. De houding van de Jordaanse regering heeft de instemming van alle Arabische staten, met uitzondering van Irak. Gen. De Gaulle eist een Franse defensie Generaal De Gaulle, leider der RPF, heeft Zaterdag te Bayeux op een partij bijeenkomst onder meer verklaard: „Het is meer dan ooit noodzakelijk dat Frank rijk er voor zorgt een afdoende en para te landsverdediging te hebben. Er mag geen sprake van zijn, dat Frankrijk, on der het voorwendsel der g-allieeröe een heid, onder buitenlandse overheersing komt te staan. Frankrijk moet verant woordelijk blijven voor zijn eigen lands verdediging". Een nieuwe waaischuwing Brits radio-telegrafist bleek een spion te zijn Sowjet-diplomaat veitiok plotseling naai Rusland Een 24-jarige telegrafist van het radio station van het Engelse Foreign Office. William Mactus Marshall, is in het King George's Park te Londen gearresteerd, wegens het doorgeven van geheime in lichtingen aan de Sowjet-Unie. Marshall, die Zaterdag voor de rechter verscheen, weigerde in te gaan op het voorstel om weer vrijgelaten te worden tegen borg stelling. De jonge telegrafist kwam in 1948 in dienst van het Britse ministerie var Buit. Zaken. Hij heeft als radio-telegra fist gewerkt in-Moskou en andere diplo matieke posten in het Midden- Oosten. De te legrammen, die Marshall verzond, ren steeds ge codeerd, leen minder vertrouwelijke telegrammen worden in kla re taal over geseind. Vrydag werk te Marshall nog op het delde hij met reign Office, 's Avonds wan- buitenlander in het King George's Park, toen twee recher cheurs hem aanspraken en zeiden: „Wij zijn politiebeambten en hebben redenen om te veronderstellen, dat u hebt misdreven tegen de wet in zake officiële geheimen. Wij arresteren u." Marshall zeide niets. Maar in het po litiebureau van Wandsworth, waar hij heen werd gebracht, wees hij de aan klacht af. De buitenlander, die Marshall vergezelde, beriep zich op zijn diploma tieke onschendbaarheid en verdween. Het staat wel vast, dat deze buitenlan der Pawel Koeznetsow was, de tweede secretaris van de Sowjet-ambassade te Londen. In de officiële beschuldiging, welke Zaterdag voor de rechter werd voorgelezen, wordt Koeznetsow genoemd als de man. aan wie Marshall op ver schillende data en verschillende plaat inlichtingen heeft verstrekt voor een doel, schadelijk voor de veiligheid en de belangen van de staat. Koeznetsow, zijn vrouw en zoontje zijn verdwenen. Zyn huls, dichtbij de am-( bassade, was verlaten, en pakmateriaal wees er op, dat de bewoners hun kof fers hadden gepakt Men neemt aan. dat hij reeds op weg naar Moskou is. Ver scheidene Londense Zondagsbladen zijn van mening, dat hij is vertrokken met de scheidende Sowjet-ambassadeur Za- roebin op de „Beloostrow" naar Lenin grad. De Sowjet-ambassade weigerde elke commentaar op het feit, dat zijn naam genoemd is in verband met de zaak- Marshall. Ook ambtenaren van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken twij gen daarover. In diplomatieke kringen wijst men er op, dat het vaste Sowjet-practyk is, di plomatieke vertegenwoordigers, die in het buitenland in een moeilijke positie zijn geraakt, onmiddellijk terug te roepen. HET WEER IN EUROPA '1 h z s SS 8 a Stockholm Londen A-xr Geneve Har(Js Nice Berl(jn Wenen Locarno xw. bew licht bew xw. bew licht bew xw. bew onbew. zw. bew ZW 5 W 2 WZW 7 ZZW 4 Z 1 windsUl NW 1 WNW 3 W 3 Z 1 21 2 16 0 15 0 11 7 29 6 23 0 25 0 18 13 27 0.1 24 2 WEERBERICHT Iets warmer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk wei nig, later weer toenemende bewolking, maar by na overal droog weer. Zwakke later matige Zuid-Westelijke wind. Iets warmer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag: zon 4 19—21.03; maan 1.10— 6.14. Op 22 Juni NJd. ■m

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1