Grootste vlootmanoeuvres sinds de jongste oorlog \JJLy Heib n BETROUWBARE BROMFIETS Jeugdliefde 2 ZATERDAG 14 JUNI 1952 Navo-oelening Castanets Honderden oorlogsschepen en 400 vliegtuigen zullen er aan deelnemen f)E SCHEPEN", die betrokken zijn bij de oefening „Castanets", bereiden zich reeds voor op de oefening, die op 18 Juni begint. In Plymouth, Portland, Portsmouth, Harwich, Leith en Den Helder oefenen de schepen van zeven landen (Engeland, Frankrijk, Nederland, Denemarken, Noor wegen, Portugal en Canada) tezamen om te bereiken, dat zij met de grootst mogelijke doeltreffendheid groepsgewijs en in elke combinatie van natio naliteiten kunnen opereren. Ook in andere havens, zoals Rosyfch, Brest, Cherbourg en Chatham, zijn de regionale zeestrijdkrachten van de betrok ken landen bezig zich voor te bereiden. Op de vliegbases, vanwaar de squadrons van maritieme jachtvliegtuigen en bommenwerpers zullen ope reren, is het ook druk. (verdedigende) partij zullen worden ge leid door de geallieerde opperbevelheb ber van het Kanaal-commando, admiraal Sir Arthur Power. De bevelhebber der Oostelijke At'antisohe Oceanen nf'm'rval Sir George Creasy, zal aanzienlijke In ternationale maritieme aanvalsecr.hcden leiden. Voor verschillende gebieden zijn onderbevelhebbers aangewezen, onder wie ook de commandant Zeemacht Ne derland, schout bij nacht C. W. Slot, die zijn hoofdkwartier op Walcheren zal vestigen. De strijdkrachten van de „rode" (aan vallende) partij, zullen worden geleid van Londonderry uit; onderzeeboten en verkenningsvliegtigen van het Coastal Command, en Den Helder (torpedo-mo torboten), terwijl de oppervlakteraiders en de aanvallende luchtstrijdkrachten van verschillende centra uit zullen worden geleid. De oefening begint op 18 Juni om 8 uur v.m. en eindigt op 26 Juni om de zelfde tijdi. „Castanets", de grootste internationale vlootoefening sinds de oorlog, zal acht dagen duren, onder omstandigheden die de oorlogstoestand zo dicht mogelijk be naderen. Zee- en luchtstrijdkrachten zul len de ingewikkelde problemen van de bescherming der zeewezen in het Oos telijk deel der Atlantische Oceaan, het Kanaal en de Noordzee, in de pracujk on derzoeken. Bovendien zal de verdediging en luchtbescherming naar de zeezijde, van een marinebasis in Engeland worden beproefd. In totaal zullen de landen deelnemen met: 1 slagschip, 5 vliegkampschepen, 3 kruisers, 3 mijn en-leggers, 45 torpedoboot- jagers en escorteschenen. 20 onderzee boten, meer dan 70 mijnenvegers en vele kleine vaartuigen zoals torpedomotor boten en patrouillevaartuigen. Meer dan 400 vliegtuigen van verschillende typen zullen bij de oefening worden betrokken. Bovendien zullen de deelnemende landen meer dan 100 ooorlogsschepen en marine- hulpschepen beschikbaar stellen voor het vormen van convooien. Rederijen werken eveneens mee. Sommige snelle schepen, die op hun route door het gebied van de oefening stomen zullen een speciaal sein voeren, aangevende dat zij alleenvarende schepen voorstellen, die door „vijande lijke" strijdkrachten mogen worden aan gevallen. Elf convooien-routes zullen gedurende de oefeningen worden gebruikt, waarbij zich op de kortere routes soms meer con vooien tegelijk zullen bevinden. Sommi ge van deze routes werden in de tweede wereldoorlog gebruikt. Deze zullen onge twijfeld bekend zijn aan vele van de offi cieren en schepelingen, die aan de oefe ning deelnemen. De convooien zullen veel aanvallen moeten doorstaan. De zeestrijdkrachten van de „blauwe" (Advertentie 'n héérlijke drank uit zuiver fruit Een rare Brit Met tank caféterras opgereden Een Britse tankcommandant is van daag te Evendorf (Neder-Saksen) met zijn tank het terras van een restaurant opgereden, omdat de eigenaar hem geen glas bier wilde verkopen. De eigenaar van het restaurant heeft aan Reuter meegedeeld, dat een Britse soldaat hem een fles Franse cognac te koop had aangeboden. Hij was daar niet op ingegaan. Even later bood de soldaat hem 60 Engelse sigaretten aan in ruil voor een fles Duitse brandewijn. Ook dit weigerde de eigenaar. Daarop was de soldaat, die volgens de restauranthouder niet dronken was maar wel wat gedron ken scheen te hebben, met zijn tank door de tuin gereden. Bloemen, struiken en meubilair werden vernield. Op een meter afstand reed de tank langs enkele lig stoelen, waarin gasten lagen te slapen. Voor het restaurant schoot de militair een granaat af, waardoor enkele ruiten sneuvelden. „De luchtdruk was ver schrikkelijk", aldus de eigenaar. „Mijn vrouw is nog aan beide oren doof en mijn negenjarige zoon viel uit zijn bed. Een 30-tal tafels en stoelen zijn vernield en de tuin is een ravage." Evendorf telt 400 inwoners en ligt op de Lueneburger heide. De heren J. F. G. BOOM en B. C. PEIJRA te Amsterdam en H. LEOPOLD te Den Haag zijn benoemd tot adsplrant- ambtenaren van de buitenlandse dienst. Zij zullen worden geplaatst te Djakarta, Parijs en ten departemente van Buiten landse Zaken. (Advertentie) HOE EELTGEZWELLEN AAN DE GROTE TEEN TE BESTRIJDEN Eeltknobbels of eeltgezwel- len ontstaan meestal door het dragen van te kleine of te smalle schoenen. Het is een zeer pijnlijke en hinder lijke kwaal. Gelukkig be staat er nu een product dat snel verlichting brengt Het Is een Franse vinding en bekend als Dalet Balsem. Dalet Balsem heeft een drievoudige uitwerking: 1. Ver jaagt de pijn; 2. heft de ontsteking op; 3. vermindert de opzwelling en doet de teen zijn normale stand hernemen. Neem de proef met Dalet Balsem; haar uitwerking ls verrassend. Dalet Balsem is verkrijg baar bij apothekers en drogisten. Ver laagde prijs: 1.85. Een circulaire met alle biimndorheden wordt U gaarne toegezon den op aanvraag bij N.V. Agila, afd. 17, IJmuiden. (Advertentie) Proberen blijit begeren! Keik en School Koningin Elisabeth in St Janskerk te Gouda Vermoeide geest bij Ned. Bachveieniging Het Holland Festival was gisteravond over twee plaatsen verdeeld. In hei Kurhaus te Scheveningen bracht het Residentie Orkest onder Willem van Otterloo Strawinsky's „Sacre du Printemps" en begeleidde in Brahms de pianosolist Leon- Fleisher, die in Brussel de eerste prijs heeft gewonnen op het Concours Reine Elisabeth". In de St. Janskerk te Gouda werden in tegenwoordigheid van Reine Elisabeth werken uitgevoerd van Buxte- hude, Bach en Handel. Bij de Koningin-Moeder van België I d'ere koren te noemen, die aanzienlijk be waren gezeten de burgemeester van ter zijn dan de Ned. Bachvereniging, Gouda, de Commissaris van de Koningin doch men schijnt tegeno ver de vele bui- mr L A Kesper, die voorzitter van het1 tenlandse gasten, die tijdens het Holland Holland Festival mr H. J. Reinink en de Festival in ons land verblijven, te willen voorzitter van de Nod. Bach vereniging C. J. A. de Ranitzt En midden op de markt, vóór het magnifieke stadhuis van Gouda, wapperde de Belgische vlag als een welkomstgroet aan de Koninklijke gast. Het Holland Festival «schijnt zich op een of andere manier gebonden te voelen aan de Ned. Bachverenigiing. Ied'er jaar heeft dit koor een vrij 'belangrijk aandeel in de manifestaties en treedt het zowel in Naarden als in Gouda op. Ongetwijfeld is deze verbondenheid1 een gevolg van de traditie van dit koor, een traditie die weer in nauw verband staat met de Grote Kerk te Naarden. Maar wel vragen we ons af of het wel goed is altijd aan tra dities vast te houden. Er zijn thans meer- De olie en nog iets Les in Franse grammatica voor de leden van het Hot Doet misverstand inzake onbuigzame regels Britten en Perzen niet buigen Inzake het Perzische oliegeschil heeft de Brit vandaag zijn pleidooi voor het Int. Hof té Den Haag voortgezet. Wij zijn nog l'ang niet aan het einde, want daarna zal Sir Eric Beckett het Britse standpunt verder verdedigen- Temidden der enigs zins .grijze" juridische sfeer, heeft. Sii;, dekt Heald enige vrolij'ke ogenblikken ver wekt. Blijkbaar -wilde hij de Belg prof. Hól-in een lesje geven in,grammatica, zoals deze eerder op zijn beurt had be proefd. Prof. Rolin had namelijk voor het Hof betoogd1, dat het onmogelijk was, dat het voegwoord „et"(dus uit het Frans in'het Nederlands vertaald „en".) ergens anders op zou slaan dan op de twee uitdrukkin gen, welke er onmiddellijk voor en achter staan. Natuurlijk, aldus Sir Heald, kan ik als een onwetende Angelsakser geen aanspraak maken op zijn (dus op Ro- lin's) gezag inzake de Franse gramma tica, maar ik heb advies ingewonnen van groot deskundige in die taal. Heald las daarop in het Frans de volgende zin voor: „Un homme trés sage, ayant k chef couvert de cheveux gris et né en Belgi- que". (Een zeer wijze man, wiens hoofd met grijze haren is bedekt en geboren in België) Welnu zei Heald volgens prof. Rolins, onbuigzame regel der grammatica, zou het voegwoord „et" (en) de woorden be- geboren verbinden. Zij moeten 'beide 'betrekking hebben op hetzelfde zelfstandige naamwoord „hoofd". Prof. Rolin, aldus nog steeds Heald, zou ons dus vertellen, dat alleen het hoofd van de wijze man en niet de man zelf gebo ren is in België. Deze tirade sloeg op de wederzijdse interpretaties van geformu leerde bepalingen in verdragen etc. waar door telkens misverstand tussen partijen, Engeland en Perzië, zou kunnen ontstaan. Als Heald het een zaak van gezond' verstand noemde, dat een staat, zoals een individu niet verondersteld wordt te ge ven met de ene hand en terug te nemen met de andere hand, is het dan mede niet een zaak van „gezond verstand", als on danks „onbuigzame regels" partijen wat naar elkaar toebuigen? doen voorkomen alsof dit koor 'beeld van de Ned. Koorzang genoemd kan worden. Het concert in Gouda gis teravond heeft het tegendeel bewezen. De prachtige Mis in A-dur van Bach werd door een klein koor uit de Bachvereni- ging allesbehalve goed gezongen. Niet al leen ontbreekt hier veel aan zangtechniek en zijn de mannenstemmen èn te gering èn te ongeschoold, maar d'e geest van dit koor is van een dergelijke moeheid', dat •het goed zou zijn als hier eens een ver nieuwing werd te weeg gebracht. Hier ligt o-i. ook een groot aandeel in de di rectie van Anton v- d. Horst. Hij was niet in staat de Barokgeest, die ook uit deze Mis van Bach spreekt, leven in te blazen en zelfs met het kleine koor was er te weinig doorzichtigheid. Sterker was ongetwijfeld het „Dettin- ger Te Deum" van Handel, al hadden we ons de verdeling van koor- en solisten partijen enigszins anders gedacht. Het 5e deel had' gewoon door het koor 'gezongen kunnen worden en niet door drie solisten met hulp van een ver weg staande 'koor tenor, die onhoorbaar bleef. Het Con certgebouworkest begeleidde toegewijd, maar de instrumenten waren niet al te zuiver, in het bijzonder de viool van Jan Keessen, die de bas-aria 'begeleidde. De sopraan Mea Naberman heeft zich uit muntend van haar taak gekweten. Zeer muzikaal heeft zij haar partij vertolkt. Ook de bariton David Hollestelle. heeft stimlioh prachtig werk geleverd, maar zal misschien Sn de expressie enigszins (Advertentie) geremd zijn geworden door de opvatting van Anton v. d. Horst. Minder goed leek ons de alt Annie Hermes, wier stem de kwaal van vele altzangeressen heeft nt dat het eigenlijk geen echte alt is. Voor af speelde de organist Willem Goedhart op het prachtige orgel Praeludium en Fuga in A van Buxtehude. Op dat spel viel technisch nogal wat aan te merken. We geloven niet dat het Holland Festival met de experimenten met de Ned. Bach- verenöging kan doorgaan. Het is jammer, want eigenlijk moest deze vereniging ons beste koor zijn. Corn. Basoski. Schepen weg, aluminium terug Ruilovereenkomst met Canada overwogen Minister Van den Brink is in Toronto met zijn Canadese collega Howe overeen gekomen de mogelijkheid te onderzoe ken van uitwisseling van Canadees alu minium voor industriële installaties, schepen en militair materiaal uit Neder land. De minister deelde dit gisteren mee, toen hij aan boord van de Veen- dam naar Nederland vertrok na de ope ning van de internationale jaarbeurs in Toronto. Afzetmoeilijkheden in de klompenindustrie Op een vergadering van de opgamdsa- ties van fclompenfabrikaniten is de vraag besproken of de productie niet tijdelijk rnoen worden stilgelegd, aangezien ver scheidene fabrikanten met grote voor raden zijn blijven zitten. De overproduc tie is o.a. veroorzaakt doordat de klom pen, tihflms veelal mechanisch in serie worden vervaardigd en uitvoer naar Dtül'.elanid ten gevpltge van de hoge In voerrechten pract'isch onmogelijk Sommige fabrikanten hebben hun pro ductie reedis drastisch verminderd. Een tijdelijke stopzetting van - de productie vond' men echter nog niet nodig, omdat In het najaar een gro:ere vraag wordt verwacht. DE NED. LANDBOUW ATT ACHé'S in de Europese landen, en enkele col lega's uit Amerika, zullen van 16 t.m, 24 Juni hun jaarlijkse vergadering In Den Haag houden. Beroep ingswerfc Ned. Herv. Kerk roepen: te Emmererfscheiden- veen (toez.) cand. J. C. de Bruine te Hen gelo; te Wezep (toez.) H. Goedhart te Middelharnls. angenomen: naar Dordrecht -R. ten Kate) K. H. L. van Selms te Silvolde. Bedankt: voor Huizen (N.-H.), vac.- J. Zwijnenburg, L. Trouwborst te Mons ter. Geref. Kerken ij riet al: te Urk (twee vac.) A. G. Kornet te Castricum, W. Diepersloot te Franeker en H. R. Groenevelt te Andijk. troepen: te Westeremden cand. A. Vos te Voorburg. Aangenomen: naar Renkum— Heelsum J. Brouwer te Middelstum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) >roepen: te Diever F, van Dijk te Heerenveen. Mr H. H. Hoskiins nam afscheid als leotor in de Engelse letterkuinide te Groningen. (Advertentie) Britse admiraal Creasy naar Rotterdam Vervoerde in '40 Prinselijk Paar Admiraal sir George Creasy, oppep- bevelhebber vain de Brkse tbuisvloot, zal ziCh aan boord bevinden van het grootste slagschip van de Britse marine, de Vanguard, dait samen met twee tor- pediobootjagiers van 28 Juni tot 4 Juli een informeel bezoek aan Rottendam brengt. In Mei 1940 heeft admiraal Creasy, die toen nog kapitein was, in IJmuiden Prinses Juliana, Prins Bernihard en de| Prinsesjes Beatrix en Irene aan boondl genomen en hen behouden naar Harwiohj in Engeland gebracht. Achttien inbraken door twee jongens van 15 j iilllliiiiiliiiillllliiiiiiiiiiir ii::iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini Vaderdag Voor hem geen moeilijkheden, omdat hij alles kan. Wat merkt men van zijn zorgen voor huishoudgeld of huur? Hij is hun steun en stuur. Zij weten zich geborgen achter een sterke muur. De Vaderdag komt nader Wat doen we daar nu mee? Wie Vader iets wil geven, draagt water naar de zee! Wie zo zou redeneren Hèeft twee dingen verward. Houd ze toch goed apart: de kracht waarop wij teren en't tere Vaderhart. ROBBIE RADAR. DIXAP - is louter vruchtensap, dat volgens een geheel nieuwe methode is ingedikt. Eén flesje van 500 gr. bevat daardoor de volle kracht, smaak, geur en vitaminenrijkdom van 5 kilo rijpe appels. Door het water, dat eraan onttrokken werd, er opnieuw aan toe te voegen, bereidt U daarvan drie liter vruchtensap van natuurlijke samenstelling. f. 1,10 per fles voor Vllflffg I f 1 1 DERTIEN i 1 1 i 1 GLAZEN Product van COVELT, Swalmen Het lied der aethergolven ZONDAG 15 J ÏKOR: 8,30 Néd. Herv. Kerkdienst KRO: 9.30 Nieuws 9.45 Gram 9.55 Hoogmis 11.30 Gi StrJjkoi' Concertgebouworkest 2,35 Pianorecital 3.00 „Melodie der bergen" 3.15 Radio Phllh. sex tet 3.55 Gram 4.10 Kath. Thuisfront overal! 4 15 Sport 4.30 Vespers NCRV: 5.00 Geref. Kerkdienst 6.30 Gewijde muziek 7,15 „Het gebed des Heren" 7,30 Nieuws, sport KRO: 7.45 Actualiteiten 7.52 Boekbespreking S.05 De gewone man 8.12 Gev programma 10,45 Avondgebed 11,00 Nieuws 11.15—12.00 Ka merorkest. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.30 „Wat er groeit en bloeit" 8.40 Orgelspel 9.00 Va- itlps 9 10 Gram 9.45 „Geestelijk leven" steld, die bekenden zich sinds het van 1951 te hebben schuldig gemaakt aan 18 inbraken, 10 pogingen tot inbraak, ter wijl voorts nog tal van diefstallen door hen zijn gepleegd. Ze braken de lokalen van 3 speeltuinen, bij een wasserij, een veiling, een bakkerij, een machinefabriek en enige scholen. Soms bedroeg de buit enkele honderden gul dens, vaak was deze ook gering en soms helemaal niets. Van de buit kochten o.a. twee windbuksen, waarmee ze het Paterswoldse meer gingen schieten^ ook op toeristen. Hierdoor kwamen ze in aanraking met de politie, die toen al gauw wist, wat voor vlees ze in dó kuip had. den. Expogé protesteert bij regering Tegen terugvordering Zweedse kronen en gijzeling Afgevaardigden van de ex-politieke ge- vangenen uit de bezettingstijd hebben gis. teren op hun landelijk congres in Den Bosch een motie aangenomen, waarin ge protesteerd wordt tegen de gerechtelijke terugvordering van de f 47.50 aan Zweed- se kronen, die in 1945 in Zweden zijn uit gereikt aan zieke en verzwakte Nederlan. iders, afkomstig uit Duitse concentratie- kampen. Aan de regering is verzocht de terugvorderingsactie onmiddellijk te sta- kén en af te wachten welk standpunt de Tweede Kamer in deze kwestie zal inne men Verder zal de Expogé bij minister Mulderije aandringen op het waarborgen van het verschoningsrecht der journalis ten en opheffing van de gijzeling van de Zaanse journalist en oud-verzetsstrij. der, A. H. Hommerson. Gezant van Bolivia legt functie neer Tengevolge van de gebeurtenissen in Bolivia in April van dit jaar heeft de ge zant van Bolivia bij ons hof, de heer J, Ortiz Tinares, zijn functile neergelegd. Het gezantschap is voorlopig geslote.., i afwachting van een nadere beslissing der Boliviaanse regering. De archieven Gev programma 7.00 Nieuws 7.30 Gev mu- zijn toevertrouwd aan de heer A Geahln ziek 8.30 Community-singing 9,00 Gev pro- honorair consul van Bolivia te'Brusse" gramma 10.00 Nieuws 10.15 Pianoduo 10.3O ie -^russe. Muzikale causerie 10,45 Orgelspel 11.15 G muziek 11.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma n 249 m. i Hoorspel 3!.30 „Miss Heiyett. operette 5,15 Gram 8,00 Sympho- xün jS 2? J- J* nle-orkest 7 30 Gram 7.58, 8.02 en 8,15 Gram °"s nd 25 gevallen van kindier- 10.35 Kamermuziek 11.35 Gram 11,45 Nieuws, verlamming aangegeven. Het waren ei BRUSSEL, 48. m. g 5 if&S* 18 Lichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Ver- -- programma 2.30, 3.00, 4,00 en 4.30 Gram 5^. 111 Ge^rlarwl Nieuws 6.10 Gram 7.00 Godsdienstig Noord-Birabanit. halfuur 7.45 Nieuws 8.00 Hoorspelen 10,00 Nieuws 10.10 Gram 10.50 Nieuws 11.00 Gram 1,55 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Radiojournaal 12.34 Lichte VPRO: 10.00 Voor de jeugd 1KOR: monstrantse kerkdienst AVRO:_12.00 Neder landse liedjes 3.45 To 4.30 Spot luisteraa VARA: 12.45 Orgelspel 1,00 Ni Accordeonmuziek 1, .15 Gram 2.30 Opet teïtik" n 30 Fanfare-corps 5.50 Sportjour naal 6.15 Nieliws en sport 6.30 Gram 6.53 Sport 7.00 Metropole-orkest en klein koor 7 30 Radiolympus AVRO: 8.00 Nieuws 8.05 Gev muziek 8,35 „Het luchtkasteel", hoorspel 8.55 Gev muziek 9-30 Koor solisten 10 05 Gev muziek 1' 11.15 Weekov< orgel, piar ïofooni ïziek. ENGELAND. BBC Home Service, 330 m. 12.10 Critieken 1 00 Nieuws 1.10 Causerie 2.00 Wenki 6.00 Nieuws 6.15 orkest en solist 7.' spel 9.00 Nleu' 6.30 Symphonie- ddienst 8 30 Hoor- i Opera orkest' 10.30 Voordracht 10-52 Epiloog 11.00 Nieuws. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Verzoekprogramma 12.50 Reportage 1.00 Gev muziek 1.30 Variété-i 1.45 Gev programi :age 4.05 Voor de i 2.30 Gra /rouw 4.30 F -.uu «aaiojournaai iz.34 Dichte muziek 1.00 Nieuws 1.15 Gram 1,30 Voor de soldaten Operamuziek 4.00 Klassieke muziek 5.00, 5.20 en 5.30 Gram 5.45 Sport 5.50 Gram 6.00 tziek 6,30 Godsdienstig halfuur 7.00 1.30 Gram 8.00 Hoorspel 9 22 Gram "-uwj 10,15 Verzoekprogramma 11.00 Nieuws 11.05 Dansmuziek. MAANDAG 16 JUNI 1952 HILVERSUM I, 40 2m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde muziek 45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws „.10 Sport 8.20 Gram 8,55 Voor de vrouw 9.00 Voor de zieken 9.35 Gram 10 00 Orgel spel 10.30 Morgendienst 11.00 Mezzo-sopraan Piano 11.30 Militaire Kapel 12.10 Gram 12.25 Voor boer en tuinder 12 33 Orgelconcert .00 Nieuws 1.15 Lichte muziek 145 Gram .00 Schoolradio 2.35 Gram 2 45 Voor de ,3-15 Gram 3.25 Strijkkwartet 4 00 Bijbellezing 4,30 Fluit, clavecimbel en cello 5.00 Voor de kleuters 5.15 Gram 5 30 Voor de Jeugd 5.45 Regeringsuitzending: Prof dr M. H. v. d. Valk: „Indonesië en China" 6 00 Nieuws 6,15 Sport 6.23 „Voor de m grijs, groen èn blauw 7.30 Gram 7.4 krant 8.00 Nieuws 8.10 Vijf min: Radio Philh. orkest 9.15 Kamerkoor a au Orgelconcert 10.00 „Verkenningen in Zuld- Amerika" 10.10 Metropole-orkest 10.40 Gram 0.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 1115— 12.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws 7,15 Ochtendgymnas tiek 7.30 Gram 8,00 Nieuws 8.15 Gram 9 00 Morgenwijding 9.15 Gram 9 25 Voor de huis- 30 Gram 11.00 „Op de uitkijk" 11 15 ...„-„rkest 12 00 Orgel en zang 12.33 „In spionnetje" - had om hem te laten roken. Enfin, die zou hij wel tendrit hem hongerig had gemaakt, besloot hij De avond vloog om. Tegen elven vertrokken in de gaten houden. te bellen. Na enige.tijd hoorde ht, de sloffende a T__ bleef nog, zodat de twee Geraid leek hem t huis reden. Gerard was ta- het ook^eem^die blijkbaar terwijl ze getikt te jongelui.samen^^ar nms ^ellich^tenge- van studieboeken hield. Maar zijn papa was fa- ze behoorlijk gekleed, melijk spraakzaa^ u:__t Pf A.n öoKr„;tf bad. brikant, woonde in Wassenaar en zelf had de „Goeden morgen, mijnheer, volge van de vele biertjes, die hij gebruikt had. Dat waFe/factoren van beteke- het blad op tafel zette. „„ioz-iAor-Vtort mnoct Viü nr» vrriie ctpll^n- En toen. verleéen lach „„we,-. hij, terwijl de nis. Deze vriendschap moest hij op prijs stellen; Én toen, verlegen lachende: „Bent u altijd zo de verlaten straten reed, »daar heb^ je^me jDieKe w-g wee^ Wejic nut hij er nog van kon hebben, vroeg op?" „Jonge, Jan, erlaten sti eens mooi op zijn nummer gezet. We hebben al- al een hekel aan hem, dus het was wel eens goed, dat hij een pak slaag kreeg. Enfin, je mag tevreden zijn over je debuut in de club. Je zult van ontgroenen geen last meer hebben, want we hebben allemaal een tikje respect voor je vuisten gekregen." Jan knikte slaperig. Hij was het laat op zijn niet gewend. „En," vervolgde Gerard, „het is goed, dat je niets als water drinkt. Ik zal je morgen rijden leren en dan kan jij voortaan de wagen besturen, als ik soms wat te veel op heb, Ik moet me nu beperken, anders maak ik ongelukken." Jan echter dacht, dat hij nu eigenlijk al on bekwaam was om te rijden, want het schets Jan ging overeind zitten en zich half uit zijn ïd buigend, keek hij door het raair van Gerard's kamer. Nee, niets te Verstoorde MAARTJE ZELDENRIJK „Nu, vroeg, vroeg," antwoordde Jan, „het is naar dat maar wat U vroeg noemt. Ik kom van buiten, zien na- ziet U en daar staan we meestal met de zon op." „Maar de mensen hier niet, hoor. Mijnheer Ge rard slaapt tenminste nog. Enfin, hij kan het er nu nog Van nemen'. Doch en weer dat verlegen lachje ik zal er voortaan 's morgens om denken. Ik schrok een beetje, begrijpt U. Ik was niet gedisponeerd, hè, zal ik maar zeggen Nu, eet smakelijk, mijnheer." Toen de vrouw vertrokken was, bekeek hij zijn ontbijt. Dat zag er smakelijker uit, dan hij ver wacht had- Die Gerard had wel gelijk. De kost was hier voortreffelijk. Die maaltijd gisteravond., en nu, dit ontbijt. Hij had nét een flinke hap genomen, toen juf- - de tweede maal klopte en u, mijnheer, tuurlijk; die zou nog wel een paar uur blijven maffen. Moet-ie overigens zelf weten. - Hij sprong uit bed en begon zich te wassen, frouw Bloemers hem toe, dat Gerard al niet meer branaschoof intussen met zichzelf overleggend, wat hij van- binnenkwam, tvas. Gelukkig kwamen ze veilig en wel thuis en daag zou doen. Het was nog lekker vroeg en tio ja," zei ze, „wat ik zeggen voordat Gerard, die zijn wagen eerst nog moesj misschien niet zo druk op straat. Hij moest maar eh.hebt U goed geslapen?" wegbrengen, weer terug was, sliep Jan al. eens een flinke fietstocht maken. Zodoende kon „Puik," verzekerde Jan met volle mond. Jan was de volgende morgen al vroeg wakker; hij de stad eens bekijken. „Dat doet me genoegen," glunderde het vrien- nog onwennig ir. zijn nieuwe omgeving had hij niet Toen hij zich gekleed had, liep hij de trap af delijke mens. „Nogmaals: smakelijk eten, mijn- bijster best geslapen. Hij keek eens op zijr.'wek- en kwam in de gang de hospita tegen, die nog heer." ker; pas zeven uur In huis scheen verder alles in nachttoilet liep. De vrouw trok zich haas- Jan lachte eens en at verder. Het was blijk- nog' te slapen. -tig in een kamer terug. Jan mompelde zoiets baar een goeie ziel. Nu, ze zou hem wel een jaar De jongen rekte zich uit en besloot nog even als „pardon'' en ging vervolgens naar buiten, 0f vijf houden, als alles goed ging. te blijven liggen. Zijn gedachten verwijlden weer waar hij met volle teugen de ochtendlucht in- Na zijn ontbijt pakte hij de rest van zijn boe bij de avond in de soos. Jonge, wat een raar ademde. Inwendig moest hij lachen om de kost- ken uit en begon er eens in te bladeren. Daar- volk was dat, die studenten. Zouden ze wel ooit juffrouw. Die was zeker niet gewend, dat haar mee was hij nog bezig, toen er om een uur of elf studeren? Als ze iedere avond in die zogenaamde commensaals 's morgens al zo vroeg de trap weer geklopt werd Het was Gerard, die binnen- soos zaten, zou er van leren we1 niet veel te- afkwamen. Luilakken! Het was nota bene al half kwam en Jan kon een schaterlach niet weer- recht komen. Die Gerard scheen ook aardig wat acht. Maar ja, in de stad sliepen de mensen al- houden, zo komiek als de ander er uit zag. De gedronken te hebben, hij reed tenminste zo gek. tijd meer overdag dan 's nachts, zei buurman jongeman was gehuld in een vuurrode kamerjas, Daar kwamen nog eens ongelukken van. Nee, hij Meijer altijd. waarvan de koorden los rondbengelden, Door de voelde er niet veel voor 'om zich met die lui In de dwarsstraat was de rijwielstalling, waar wijde opening gluurde een witte borstrok. Twee in te laten, vooral niét met die Eduard. Dat hij zijn blinkend ros haalde en weldra reed hij somber afhangende sokken staken in een paar scheen hem'een stiekemerd toe. Jan «vas er vasi door de straten van Delft. scheefgetrapte sloffen. Om zijn hoofd had hij een Van overtuigd, dat Eduard die bleke opgestookt Om negen uur was hij terug en daar de och- doek. 0 Radio, iten 8,15 ïld?" 2.20 Gram 2.30 Vooi 2,45 Sopr: pole-orkest en soli: acht i de 4.15 Grar „45 Musl- Kadvlnders 5.45 Gram commentaar 6.00 Nieuws 6.15 '.45 Omroeporkest 7,15 Verkle- 7,30 Gram 7.45 Regeringsuit zending: „Landbouwrubrlek" 8.00 Nieuws Orkestconcert 8 45 „Een reisje naar de 9.45 Gram 10.30 Fluit en piano 11 00 Granmfoonmu j^eense muzIek 11.40—12.00 ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Hoorspel 12.30 Gev programma 100 Nieuws l.io Gev programma 1.55 Sport 2ioo Schoolradio 3 20 Discussie over actuele vraagstukken 4,05 Gram 4.30 Interviews 5.00 Voor de kinderen 6,00 Nieuws 6.15 Sport 6-20 Causerie 6.30 Orkestconcert 7 30 Causerb 7-45 Pianoduo 8.00 Gev programma 8.45 Ame rlkaans commentaar 9.00 Nieuws 9 15 Hoor spel 10.45 Parlementsoverzlcht 11 00 Nieuws 11.03 Schaken, ENGELAND. BBC Light Pi 1500 en 247 m. 12 00 Orgelspel 12 30 Dansmuziek 1.00 Or kestconoert 1,45 Voor de kinderen 2,00 Vooi de vrouw 3.00 Liohte muziek 3,30 Voor de soldaten 3.45 Lichte muziek 4 15 Mrs Dal dagboek 4.30 Hoorspel Orgelspel o.00 Pianospel 6.11 Hoorspel 7,00 Nieuws en radio- 7.25 Sport 7,30 Amusementsmuziek 8.00 Hoorspel_ 9.00 Gev progr Niei 10 15 Lichte 5 Gev muziek 11.56 Nieuws. FRANKRIJK Nationaal Programma 347 en 249 m. 12.30 Malsor 1.00 I i 1.18 „Maisc 12,05 ire", opera 1.58 Gram 2,00 Nieuw icrmuzlek 5,00 Gram 5,30 Plano, Amerikaanse uitzending 7.01 Gram 8.C sstconcert 9 52 Gram tl" BRUSSEL. 484 1.00 Nieuws MO. 5 Nieuws, u «muaciiientsmuzlek 425 Gram 4 35 ...antsmuzlek 5,00 Nleuw6 5,15, 5.45 'en 6.30 Gram 7.00 Viool en plano 7.20 Gram 7.45 Nieuws 8.30 Gram 9.10 Omroeporkest 0.00 Nieuws 10.10 Gram 10.50 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.34 Voor de landbouwers 12.42 Gram 12.80 loersen 1.00 Nieuws 1,15, 2,00, 3.00 en 4.00 Iram 5.00 Nieuws 5.10 Lichte mufciek 6 00 /ranse les 6.15 Grom 6.25 Financiële kroniek 6.30 Voor de soldaten 7,00 Nieuws 7 40 Gram lorkest ^ên Orgelspel 10.55 Nieuws. In één week 25 gevallen van kinderverlamming I 1 tot en met 7 Juni Toch is het zo jjoewel ik de nodige onverteerbare literatuur daarover heb doorwor- ff n00lt in mljn botte hoofd duidelijk kunnen worden welke voor- «?i?,n,?Cn v?n staatsuege geleide ex ploitatie oplevert. Maar het is niet voor discussie vatbaar dat, wanneer ,£ipauhCUher, \n een bePaalde streek volledig verstek laat gaan, staatsex- plm&tie van dit gebied de voorkeur verdient boven 't braak laten liggen van de grond. Als zodanig zullen weini gen dan ook bezwaar hebben tegen de werkzaamheid van de Russische Com pagnie die de exploitatie van de Sow- letgebieden in de Poolstreken op zich heeft genomen. In het dagelijks leven araagt deze compagnie de onuitspre kelijke naam Glavsevmorpoet, een samentrekking van een naam die ..Centrale Administratie van de Noor- delyfce zeeroute" betekent. Zoals de titel reeds uitdrukt, lag het oorspron kelijk voornamelijk in de bedoeling de z.eeR>eg langs Noord-Europa en Noord- Azie begaanbaar te maken, waardoor het Russische Rijk in tijden van oor log minder angst voor blokkade be hoefde te koesteren. Maar naarmate e plannen vorderden ontstond de wens deze vrijwel onaantastbare Russische kustlijn tot leven te bren gen. Het gehele gebied, dat deel van de Sowjet Unie beslaat en rijk ls aan steenkool, olie goud, zilver, pla tina nikkel, tin en andere waarde volle grondstoffen, werd in exploi tatie gegeven aan de Glavsevmor poet die 'n volledig monopolie in voerde. In dit vrijwel lege land, welks ge weldige uitgestrektheid bevolkt werd aoor nog geen millioen mensen, ver rezen talloze Poolstations, waar niet alleen waarnemingen werden ver- .™H J?0) waar tevens tuinbouw werd beoefend. Mijnen werden in ex- ploitatie genomen, vliegvelden aange legd, loodsdiensten opgericht, ijsbre- kers gestationneerd, kortom, het is Zï£e',iik en""' mef moderne middelen in korte tijd In dit veria ten en achterlijke gebied werd ge presteerd. Ja, zelfs hele steden ver rezen binnen de Poolcirkel, zoals bijv. Igarka, Khatanga, Nordvik, Kolimsk, waarvan enkele tussen 15 en 20.000 mwoners tellen. Maar bi) de erkenning voor wat de Sowjets In deze barre streken hebben gepresteerd dient het afgrijzen over de gebezigde middelen niet achter wege te blijven. Want U kunt zich wel indenken wie een groot deel van de nieuwe Noord-Siberische bevolking moet vormen, wie in de onbarmhartige kou te werk wordt gesteld in de mij nen, wie de diensten moet leveren waarvoor geen particulier ooit uit, ..winstbejag" te vinden was? Het zijn! de slaven van de Glavsevmorpoet, de. socialistische koloniale compagnie! Nu zullen we maar overstappen naar iets vrolijkers. Wellicht heeft U de vorige week een bekend spreker voor de radio horen vertellen dat de hoogste boom ter wereld de sequoia in de Verenigde Staten is, welke boom wel meer dan 100 m hoog wordt. Nu is dat wel aardig, maar de hoogste bomen steken hun toppen altijd nog een 50 m. hoger de lucht in, en om die te zien moeten we in Australië zijn. Daarover Maandag. Nadruk verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2