Jlieutue feiterfje (tfiroront 4 Op de bromfiets door Europa Nederlandse lunaparkexpeditie vond een roemloos einde bij de Nijl Een half millioen aan materiaal verloren door avontuur met Egyptenaar Over twee jaar Duits leger van 500.000 man Één olietanker op Oceaan beter dan 10 in Abadan! Anderhalve week Wist U ZATERDAG 14 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangryke korting) Drie en dertigste jaargang No 9455 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEME3 Choi-Red.: H. W. J. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHR1STELUK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantpastictj Is gfitbltorn mga hert la tcgfjeaspotf Amusement werd een treurspel... HET IS NU ZEKER, dat de Nederlandse lunaparkexpeditie, die in Maart 1947 naar Egypte is vertrokken, aan de rand van de Nijl en onder een onbarmhartige zon, die de waarde van het materiaal met de dag deed dalen, een roemloos einde heeft gevonden. Na tegenslag op tegenslag en teleurstelling op teleurstelling, zijn alle spullen nu voor een appel en een ei verkocht aan de heer Halim, die de organisator was van de wereldtentoonstelling in Cairo. Slechts één stuk is dit lot ontgaan, namelijk de „Parijse ketel" van de heer Van Merckhoven uit Tilburg, die na veel avonturen in ons land is teruggekeerd. Alles bij elkaar genomen vertegenwoordigde het verloren gegane materiaal een waarde van een half millioen gulden. In het Nederlandse kamp kwamen als gevolg van de slechte gang van zaken grote meningsverschillen tot uiting. Toen de waarde der uitrusting steeds maar daalde, zodat het tenslotte de vraag was of transport naar Nederland nog ooit de moeite waard zou zyn, wierpen de kleine bazen, die het zwaarst waren getroffen, alle schuld op de grote combinatie, die hen zonder voldoende informatie in dit avontuur gestort zouden hebben. Ook verweet men elkaar oneerlijke afspraken met Hassan en oneerlijke verdeling van de inkomsten. Vast staat echter, dat het materiaal van zowel de kleinere bazen als van de verenigde amusementsbedrij ven verloren is gegaan en dat de over dracht aan de heer Halim een einde heeft gemaakt aan aUe onzekerheid over het lot der expeditie. In October 1946 was de tragedie van de expeditie begonnen. Drie Nederlandse kermisexploitanten stelden in Egypte een onderzoek in naar de mogelijkheden die daar zouden bestaan voor een Neder lands Lunapark. Overeengekomen werd, een contract te tekenen met de Egypti sche kermisimpressario Aly Hassan, die dit soort van amusement al eerder in Egypte had geïntroduceerd. Eerst zou het Lunapark worden neergezet in Cairo, daarna in Alexandrië. Reeds negen maanden nadat in Maart 1947 de expeditie, bestaande uit 45 Neder landse mannen, vrouwen en kinderen met het materiaal naar Egypte was ver trokken, kon worden vastgesteld dat de expeditie voorshands op een grote teleur stelling was uitgelopen. Men had nog geen vier maanden kun nen draaien en sedert September van dat jaar stonden de draai- en zweefmolens, de schiettenten en de autoscooters werk loos op een veld bij Cairo. Vele vrouwen en kinderen begonnen toen reeds veelal op kosten van de familie naar Nederland terug te keren Geen werkvergunning De moeiiykheden begonnen al direct bij Hassan. Hij had voor een werkver gunning in Cairo moeten zorgen, maar had dit niet gedaan. Omdat men nu een maal van hem afhankelijk was en alle spullen al naar Egypte had overgebracht, trok de troep op zyn advies naar Alexan drië, waar echter de werkvergunning eveneens slechts in fantasie bleek te be- Toen na twee maanden van gedwongen werkloosheid het Lunapark voor het eerst kon gaan draaien, leek het alsof dc perspectieven beter werden. Duizenden Egyptenaren, waaronder zelfs Koning Faroek en de jonge Koning van Irak, draaiden rondjes in de zweefmolens. Na een maand of vier liep echter het bad seizoen in Alexandrië ten einde en ver trok men naar een terrein aan de Nyl bü Cairo, waar het Lunapark opnieuw werd opgetrokken. Verder kwam het echter nooit. De autoriteiten bleven bij hun weigering om toestemming te geven voor de exploita tie. De inkomsten waren derhalve nihil en het spaarpotje uit Alexandrië teer de op. De Nederlanders begonnen een proces tegen Hassan, maar de Egyptische rech ter voelde niets voor toewijzing van con tractbreuk en stelde vast, dat geen der partijen verplichtingen had. 130.000 Belasting Intussen had Hassan de Nederlanders een kool gestoofd door hen een aanslag te laten bezorgen van ƒ130.000 voor ach terstallige belasting. De Egyptische fiscus bleef onbewogen voor de protesten der Nederlanders en stelde hen voor de keus: betalen of beslag op de zaak leggen. Dordtse huisvrouwen willen geen opgedrongen melkboer Boycot-actie op til? Donderdag jl. zou de gedwongen melk- sanenng, die een maand geleden in Dordrecht werd ingesteld, overgaan in een vrije sanering, omdat 80 procenit van de huisvrouwen zich by een enquête tegen had verklaaird. Maar thans wil de saneringBcomimiissie de toestand tooh be stendigen. Een comité van consumenten wek- nu de Donditse huisvrouwen op, minder melik te kopen en geen eieren, boter en kaas van de melkboer te be trekken. Men overweegt zelfs een bond van melkconsumenten op te richten. Blokzijls weduwe vraagt pensioen Pensioenraad in verweer voor Centrale Raad Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, zal de Centrale Raad van Be roep te Utrecht op 23 Juni a.s. des voor middags om kwart over tien een aan vrage van de weduwe van Max Blokzijl om pensioen behandelen. Zoals men weet was Max Blokzijl ge durende de oorlog in overheidsdienst van het departement van Voliksvoorlich- ting en Kunsten. Op grond daarvan verzoekt zijn weduwe toekenning r fjkswedu wen pensioen De pensioenraad zal deze aanvraag bestrijden. „Europese" jongeren op Soestdijk Koningin Juliana heeft op het paleis Soestdijk de bestuursraad van de Neder landse Jongerenraad der Europese Bewe ging ontvangen. De Koningin liet zich op de hoogte stellen van de plannen voi Europese jeugdcampagne en voerde met haar bezoekers 'n diepgaand gesprek de opvoeding van de jeugd tot Europees Door koelbloedig optreden van deze twee marinemannen werd een ernstige rampdie tientallen opvarenden van de Nederlandse duikboot O 21 het leven had kunnen kosten, voorkomen. Op 100 meter diepte voor de Franse kust, nabij Cherbourg, ontstond er door een breuk in de dieselolie-leiding brand in de boegbuiskamer. Met levensgevaar slaagde het tweetal erin de vuurhaard door het hermetisch sluiten van een toegangsluik, te isoleren. Links onderofficier G. van de Pas, rechts zijn collega H. van der End. Optimistisch geluid van Blank: Maar eerst moet de gevangenenkwestie nog worden geregeld de heer Theodor Blank, de Westduitse defensie-commissaris mag ge loven, zullen de eerste Westduitse solda ten nog dit jaar in uniform worden ge stoken. Het zouden mannen zijn van de voormalige „Wehrmacht", die het kader moeten vormen voor het 500.000 man sterke Westduitse leger in Europees yer- band. In 1954 kan West-Duitsland z'n twaalf devisies op de been 'hebben. De vraag of zij dan ook gevechtsklaar zul len zijn, hangt af van het africhtingspro- gramma van generaal Ridgway en het van de gevechtsklaarheid dat deze verlangen. Als voorwaarde Duitse bijdrage noemde Blank, ceptabele beslissing over die Duitse ge vangenen, die door de Duitsers niet als oorlogsmisdadigers worden beschouwd. ..Wanneer deze niet komt, kan men van de Duitser niet verlangen dat hij de uni form aantrekt", aldus Blank. Of het optimisme van Blank gerecht vaardigd is. lijkt zeer de vraag. De kwes- Betaling per giro Ook nu geven wij gaarne gelegen heid om het abonnementsgeld voor het derde kwartaal 1952 per giro te voldoen. Het aanbied en van een kwitantie kunt U voorkomen als U ons vóór 30 Juni 6,doet toe komen. Wilt U vooral Uw volledig adres op het girostrookje vermelden? Bij voorbaat zeggen wij U voor Uw medewerking vriendelijk dank. De Administratie. Postrekening 58936. Groot Ned. overschot in E.B.U. De Ned. Bank deelt mede, dat blij kens de definirieve cijfers he'. overschot Nederland de Europese Beta-hngs- over Mei ƒ42.6 mdililioen heeft be dragen. waarvan Nederland ƒ21.3 ml® itn dollars heeft ontvangen, terwijl hei -'-1,3 mlm crediet heeft verleend. De vordering van Nederland op de EBU bedraagt thans ƒ547.8 mlm. Koninklijke gift voor geteisterd gebied Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een gift Beschonken aan het actie comité Kesteren-Lienden, dat gevormd is om gelden in te zamelen voor de slacht offers van de hagelstorm op 6 Juni. ties die de tot standkoming van het Euro. pese leger regelen, moeten niet alleen door de Westduitse Bondsdag (Tweede Kamer), maar ook door het Staatsge- reohthof en mogelijk ook door de Bonds raad (Eerste Kamer), waarin de sodalis- ten de meerderheid hebben worden be- kraohtigd. Van de zijde van de Bonds dag worden de minste moeilijkheden verwacht, ook al is het nog niet zeker of dit orgaan zal instemmen met de door Adenauer gevraagde verdaging van het zommerreces. Veeleer zullen tempo ratificatie afhangen van de Bondsraad het gerechtshof. De belangrijkste hindernis is echter de Bondsraad. Een poging van Adenauer, het vetorecht van dit orgaan te ontgaan, lijkt tot mislukken gedoemd. Met dat al wordt het te Bonn hoogst twijfelachtig geacht dat Adenauor er in zal slagen, de verdra gen vóór Augustus as. er door te krijgen. Het ziet er op het ogenblik naar uit, dat de partijen zelf zullen weigeren de ie van het parlement, die 20 Juli moet beginnen, uit te stellen. DEGRADATIE De Rus Gromyko naar Londen Ambassadeur en niet meer plv. van Wisjinsky Gromyko, de plaatsvervangende min. ran Buit, Zaken der Sowjet Unie, is be noemd tot ambassadeur te Londen. Al dus radio-Moskou. Gromyko voLgit daar Za-roebin op, dae uit Londen vertrekt, nger GROMYKO Wysjinski 1 rei- am via Moskou na-a-r Washing zen, waar hij Rusland zal vertegenwoor digen als ambassadeur. Zaroebin gaat eerst dus nog naar Moskou, hem nadere instructies zal verstrek ken. Tegelijk met zijn aanstelling als ambas sadeur in Engeland, werd Gromyko ont heven ren zijn functie ate plv. min. van Buit. Zaken. Volgens A.P. heeft men hier, tot veler verrassing, te maken met een ..degra datie" van Gromyko. Hy is iets langer dan drie jaar de „tweede man" op het Russische min. van Buit. Zaken geweest, en verving vaak Wisjinsky. Als perma nent Russische gedelegeerde by de Vei ligheidsraad deed hij veel van zich horen. Het laatste vestigde hy de dacht op zich ate leider der Sowjet- delegeiae naar de conferentie over het Japanse vredesverdrag te San Fran cisco. In Washington neemt Zaroebin de plaats in van Panjoesjkim, die zoals be kend, benoemd wend tot Russische ara- Peking. Een kapiteindie de Anglo-lranian negeert Hebben Zwitsers, Noren en Denen met Mossadeq toch transacties afgesloten? !n° Terwijl in Den Haag voor het Hof het geding plaats vindt over de Perzische olie, zijn volgens Ass. Press, enige tan kers met de kostbare olie onderweg naai Zwitserland, via Italië, Noorwegen en Denemarken. Zulks zou geschieden danks de krachtige vertogen van de be trokken .Anglo Iranian", dat door derge lijke aankopen de rechten der Engelse maatschappij geschonden worden. Sinds de Perzische oLie werd genationaliseerd, zouden dus thans transacties plaats den. Er is rumoer over de tankboot de ..Rose Mary", welke in de Rode Zee rende, met zwaar weer te kampen heeft en nu zou de Anglo Iranian bovendien •bevolen hebben, dat het schip terug i Aden "moest, waar beslag op de olie worden gelegd. De tanker vaart onder de vlag van Honduras en ofschoon het hier slechts een kleine lading olie betreft, vormt deze een onderdeel van een veel grotere transactie. Deze transacties worden beschouwd als een „precedent", want de Britten houden vast aan het standpunt, dat deze Perzi sche olie het eigendom is van de „Anglo Iranian". Tetwyl de directeur der „Epim", zynde de chef der onlangs opgerichte Italiaanse oliemaatschaapij, meedeelde, dat de Brit se legatie te Bern bij Zwitserland stap pen zou hebben gedaan inzake de Zwit serse aankoop van Perzische olie èdie in Italië zou worden gerafineerdj werd zulks later weer tegengesproken. Een Britse woordvoerder verklaarde, dat het hem wel bekend was. dat sommi ge Zwitserse petroleumimporteurs de aankoop, van uit Perzië afkomstige pe troleum overwegen, maar dat de Britse j"legatie tegen zodanige aankopen geen protest zou uitbrengen. Ook heeft de zegsman van het Britse ministerie er gewezen, dat Italië beloofd had geen P< zische olie te zullen afnemen. In Italiaanse zakenkrin,gen neemt m het standpunt in, dat het hier doorvoer van olie 'betreft, waartegen weinig ge- Met Nederlands en Amerikaans geld Verdubbeling van productie in Ned. vliegtuigfabrieken? Fokker maakt kans op order voor bouw van nieuw type straaljagers DE NEDERLANDSE VLIEGTUIGINDUSTRIE, die nog maar op halve kracht werkt, verwacht dat verhoging van de productie van vlieg tuigen en onderdelen binnenkort tegemoet kan worden gezien. Deze week zijn in Den Haag Amerikaans-Nederlandse besprekingen gevoerd, om deze productieverhoging te bewerken met behulp van het Amerikaanse „Off shore program" (krachtens welk program Amerika in Europa bestellingen doet voor de NATO-legers). Tot nu toe werden voor deze rekening alleen onderdelen in West-Europa gefabriceerd. De Nederlandse regering heeft plan-1 Zoals men weet, heeft Prins Bernhard 'OG ANDERHALVE WEEK en de verkiezingen werden gehouden voor e volksvertegenwoordiging. Het zou gemakkelijk zijn, te constateren, dat te; dusverre van die verkiezingen niet veel te bespeuren valt. En het zou weinig moeilyker zyn, daaraan bepaalde defai tistische conclusies te verbinden. Wij be twijfelen, of dat verstandig en zelfs of het judst zou zijn. Iemand, die een ingezonken bestaan leidt, brengt men niet tot meer leven door beschouwingen ten beste te geven over zyn ingezonkenheid. Men maakt hem er alleen te duffer en te moedelozer door. Neen, zo iemand moet men de ogen openen; aan zo iemand moet men vertellen, wat er rondom hem gaande is en welk aandeel hij daarin behoort te hebben. Een man of een vrouw, die in gedommeld is, moet men wakker maken, opwekken tot medeleven en tot activiteit. We spreken graag over particulier initiatief en we zyn over het algemeen van oordeel, dat in onze dagen de staat veel te veel en almaar meer doet en dat het hoog tyd wordt, dat daarnaast en daartegenover het particulier initiatief eens aan zijn trekken komt. Maar wat Ft, Amnrilrrr dan 1 Ic"ra 20 Li 11 fimeilKa aan cuüer initiatief, aan activiteit, aan werk zaamheid, aaft den dag? Zeker, in onze tyd doet de staat zo wel het een en ander; maar we mogen ons wel eens afvragen, in hoeverre hierbij geen sprake is van onze eigen schuld. We hebben de staat de kans gegeven, zich te gaan uitdyen. Dat niet alleen: door gebrek aan eigen werkzaamheid heeft de B'.aat zich ook wel taken moeten toe eigenen, waarvan hy by voldoende ont plooiing van particulier initiatief verre gebleven zou zijn daan zal kunnen worden. In, Februari was een contract getekend voor de levering van 200.000 ion olie, maar er waren steeds geen definitieve aankopen gedaan, dn afwachting van de uitspraak van Hof te Den Haag. De kapitein van de tanker .Rose Mary" gaf te kennen, dat hij in oharter voc Zwitserse Bubenberg-tirma vaart en de hele Anglo Iranian niets te maken heeft! Contracten voor de olie, bestemd voor Noorwegen en Denemarken zyn af gesloten door de Deense consul te Rome, en hij vertrouwde dat er geen moeiiyk heden zouden ontstaan. wy hebben hierboven melding ge maakt van de Zwitserse scheepvaart- maatschappy Bubenberg, die de ..Rose Mary" heeft gecharterd. Thans heeft de president dezer maatschappy verklaard, dat hij er geen snars van begrypt. waar om de Anglo Iranian zich zo opwindt over de verscheping van ruwe olie. Wat hy beweert, is niet mis. Kyk eens Amerika, waar grote Amerik. oliemaat- schappyen reeds contracten hebben af gesloten met de genationaliseerde olie maatschappijen van Mossadeq. Het be treft hier zelfs de levering van 5 mil lioen ton ruwe olie. en de verscheping moest binnen een maand geschieden. Aan ons de maatschappy Buben berg is nog steeds aan het woord is verzocht maatregelen te treffen voor het vervoer van een deel er van. In de loop van het. op 1 Juli a.s. beginnende en eind Juni 1953 eindigende jaar, zullen de volle viif millioen ton worden verscheept. Ik kan me desnoods begrypen, dat vervoer van geraffineerde producten niet moge lijk is voor het geschil in Den Haag is geregeld, maar begryp niet, waarom zulks ook voor ruwe olie zou moeten geiden. „Wy zyn volledig verzekerd tegen alle ®et komt risico bij het laden van Perzische olie cux-e.- uiuiuatief. trouwens een eerste lading van 2800 I mening zyn, dat ook zyn avond aan avond op pad. De kranten geven weer wat ze zeggen. Daarbij kan dan blijken, dat somiruge® hunner een dergelijke mate van progressiviteit heb ben bereikt, dat het Is. alsof we reeds in de dagen der kabinetsformatie zijn aan geland. Is dat ook al een reactie op de ingezonkenheid? Al te gemakkelijk laten we ons door deze partijleiders toespreken. We maken het ons zelfs zó gemakkelijk, dat er niet veel voor nodig is, om ons hun ver gaderingen niet te doen bezoeken. Maar parti al in schepen van de Buben- berg7®aatschappy naar Zuid-Amerik ver scheept entoen heeft men daar niets over gezegd". Ook Argentinië, aldus Reuter, zal de onderhandelingen over de aankoop van Perzische olie hervatten. Resumerende, geldt voor alle betrokke- inclusief Amerika niet het „zaken zyn zaken"? Kleine hond beet vijltig konijnen dood In Purmerend is een kleine hond ge- grepen, die de laatste dagen in de om- i ]yj_' geving byna vyftig konynen heeft ge- I dood. In de nacht beet hij de beesten, na de hokken te hebben vernield, de keel af. Het dier probeerde nog te vluchten - toen hij werd nagezeten, door drie kwar- gedaan om.de mgezonkenen de ogen te tier in een sloot te blijven zwemir~ ooenen- Maar hij werd ten slotte gegrepen s leven de staat zioh langzamerhand eng breed gemaakt heeft, dan is er nu ruiimte voor eigen werkzaamheid. Wat zullen we doen tegen s taats- overheersing? Wait tegen staatsbe moeiing? Het antwoord is eenvoudig: de hand aan de ploeg; zélf wat doen: het maar niet overlaten aan de weinigen die al bezig zyn. Zeker, óók naar de politieke vergadering gaan en zich daar nog eens goed laten voorlichten waar over het nu bij de verkiezingen gaat; maar dan ook zelf aan de slag. EN ZEGT. dat er ingezonkenheid is. We zouden menen: men moet er niet al te veel tyd voor nemen om dat te constateren. Men heeft er eigenlijk de tyd al niet meer voor. Wat heeft hun al onder de afgemaakt. New York i Press. De financiering zou dan infabrieken gepleit. Hy voerde daarop in de eerste plaats door Nederland zelf ge- I Amerika besprekingen met ir P. C. J- schieden, maar in de toekomst tevens j Vos. een der directeuren van Fokker. middelen van het Amerikaanse pro-I." Vos heeft zich vervolgens gewend tot gram. de vertegenwoordigers van Amerika in Onze vliegtuigindustrie heeft op slechts Parijs. Draper, het hoofd van de M.S.A. 50 procent van haar capaciteit kunnen] in Europe (Ho organisatie van de Ameri- werken en door gebrek aan geld was het; kaanse hulpverlening), bepleitte onmogelijk de vervaardiging van vol- week ledige Meteor-straalvliegtuigen te Ned 'andse zegsm-.n verklaarde hogen. Volgens De Tel. is het vry wel j zeker, dat de Fokker-fabrieken straks in c'at de Amerikaanse politiek inderdaai licentie een nieuw straaljager-type gaan bouwen, dat de opvolger mag heten van de Meteor. Waarschijnlijk zou de Neder landse luchtmacht ook een order plaatsen voor een twintigtal S 14 straal-trainers. Nijmeegse studenten lijden armoede Ook in Delft maar tweemaal per week warm eten Een groot gedeelte van de studenten gebruikt slechts één, hoogstens twee keer per week een wanme maaltyd. Vele stu denten zijn ondervoed. Bovendien is de behuizing voor velen slecht. Deze ernstige mededeling deed de heer A. P. v. d. Stee, praeses van het Nij meegse Studentencorps, tijdens de vie ring van de 28ste dies. Hij zei dat min stens 25 procent der studenten de stu diekosten niet kan dragen. Het aantal spoorstudenten neemt zeer sterk toe. Binnenkort is er volgens de praeses een rapport te venvachten over de nood toestanden. Klachten over de ondervoe ding der studenten zijn reeds eerder ge uit. o.a. bij de opening van de mensa aan de TH. te Delft, enige maanden geleden. Toen werd er echter van sommige zijden op gewezen dat een deel van de „onder voede" studenten hun geld besteden aan vele nutteloze zaken. DAT de laatste tijd in Dordt weer enige gevallen van diphteritis zyn ge constateerd, waarvan enige met dodelyke afloop. DAT de bevolking van de Wieringer- meer de Koningin by Haar bezoek op 20 Juni een houtsculptuur zal aanbieden. DAT in Havelte in een vroegere Duitse munitiebergplaats een gem. kampeer- centrum Het Meeuwenveen is geopend, vooral bestemd voor vacantie van school kinderen. DAT pres. Truman het erevoorzitter- schap van de Purmerender pijprokers- club heeft aanvaard en de „clubpyp" heeft ontvangen. DAT de fa W. Th. Timmer te Vaassen voor ruim een millioen 126 arbeiders woningen in Hengelo (O.) zal zetten. DAT Prinses Beatrix gisteren met haar klasgenoten de beeldententoonstelling op Sonsbeek te Arnhem heeft bezocht. DAT dieven er in twee ritten per vrachtauto met 200 blokken (10 ton) gietijzer van een gietery te Hengelo vandoor zijn gegaan. DAT het Duitse oorlogskerkhof by iJsselsteyn (De Peel), met 25.000 graven.j op 27 Juni definitief wordt opengesteld. DAT prof. dr ir T. H. Thung. dr J G. :en Houten en dr H. J. de Fluiter binnen kort tot midden September naar de Ver. Staten vertrekken om de bestryding van plantenziekten te bestuderen. Dat was de les van de sensatiefilm Gisteren in im Dordt een hafof jaar voorwaardelijk geëist legen een Slïe- direchtee jongeman, die de „lessen" van slechte detectives en sensatiefilms in practijk had willen brengen. Hij had kennis opgebeld met het verhaal, hiy in de macht van twee mannen dóe hem zouden inspuiten met een tv, dodelijk serum. De mannen had- dien hem een kans gegeven om aam de vreselijke dood te ontkomen, als hy binnen korte termijn ƒ2500 zou betalen. De kennis geloofd' er nnefcs van. maar beloofde he: geld te komen brengen op de afgesproken plaats Toen de jonge man het geld dat er niet lag kwam hailcn. werdi 'hij door de politie gegrepen Twee motorrijders bij botsing gedood Bij een botsing tussen een motor en een vrachtauto is gisteravond te Barger- Oosterveld in dc gemeente Emmen de motorryder H. Brink uit Nieuw-Dor- drecht op slag gedood. De duo-passagier, de heer W. Hooge uit dezelfde plaats, werd ernstig gewond en is later over leden. De bestuurder van de vrachtauto bleef ongedeerd. Het ongeluk gebeurde in een bocht, die thans onoverzichtelijk is doordat aan de binnenzijde op een akker koren staat. 't Frans-Amerik. geschil voor het Haagse Hof Het Marokko-geschil tussen Frankryk en Amerika over de rechten der Ame rikanen in Marokko, zal einde dezer maand voor het Int. Hof van Justitie in Den Haag behandeld worden. Er is dus erk aa nde winkel voor het Hof, het publiek 1 zodra het geschil over de Perzische olie is afgehandeld. De Fransen willen vast houden aan zekere invoerbeperkingen en het gebruik van buitenlandse valuta door Amerikanen, die in Marokko wonen, en zaken doen. Amerika beroept zich op een, in 1836 gesloten, verdrag Keizer van Marokko. Tot degenen die gisteravond het Bach-Handel-concert in de St Jans- kerk te Gouda bijwoonden (zie pap. 2), behoorde o.a. Koningin-Moeder Elisabeth tian België, een welbeken de figuur op de uitvoeringen van de Nederlandse Bachvercniging. openen? Heeft aandaoht gebracht, wal er op het spel slaat? Heeft men hun al verteld, dat defaitisme eigenlijk alleen maar dom heid is? Domheid daarom, omdat de verkiezin gen een zaak zyn van ons allen omdat de verkiezingen een appèl vormen op ons allen, omdat by de verkiezingen wy het nu eens zelf voor het zeggen hebben. Ingezonkenheid is eigenlijk een vorm van bewusteloosheid. Daartegen bestaat een voortreffelijke remedie: Men moet de ingezonken burgers weer maken tot ba- wuste burgers. Verkiezingen vergen bewuste burgers. Burgers, die bereid zyn tot een daad. De partijleiders kunnen voortreffelijke woor den spreken en we zouden niet graag beweren, dat er geen verstandige woor den vallen. Maar waarop bet aankomt is de daad, waartoe we nu en straks weer geroepen worden. Die daad van straks moet nü worden voorbereid. Het is een simpele daad. Ze bestaat in het invullen van een hokje. Eenvoudiger kan het al niet. Al wat men meer doet, maakt deze simpele daad zelfs tot een ongeldige. Vooral dus niet méér doen. Maar het is een daad var wijde strekking; zij strekt zich uit over heel een parlementaire periode. d3ad die goed moet worden voorbereid. Een daad, die nu reeds van ons daad- werkelykheid vraagt, activiteit, mee doen, initiatief. Niet afwachten dus en er op speculeren, dat anderen het werk wel zullen doen, maar zelf er op uit trekken, ons goede burgers betonen. Over die daad nog een enkel woord. Wat betekent zy in feite? Dit: wy hebben nu de gelegenheid te doen uitkomen, dat het naar onee stellige overtuiging van de grootste waarde is. dat ook In het leven van de staat het Evangelie een be- j 6lissend woord spreekt. Daarop komt het, scherp gezegd, in de politiek r.eer met 1 die simpele en toch zo belangrijke daad van ons: op de doorwerking van het j Woord in het leven van de politiek. En dat leven van de politiek we weten I het dat is in onze tijd zo nogal wat. I Daar hebben de vrouwen zelfs bijna evenveel mee te maken als de mannen. Geen ingezonkenheid dus. maar ijverig aan de slag. ons bewust van wat er op het spel staat Als mensen, die zich niet schamen, dat ze raag willen zyn: Christen-burgers. En die willen weten, welke verplichtingen dit oplegt. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Tamelijk koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselyk en kele buien. Matige tot zwakke Westelijke tot Stockholm geh bew Noordwestelijke wind Ta- Londen motregen w.v melyk koel weer. (Opge- £jJPenh maakt te 10 uur) I 2 5 1 li Paros g: zon 4.20—21.02; nu de 13.32 uur. Maandag: zon 4.19—21.02; maan 0.56—1453 uur. Op 22 Juni NJ4. Locarno licht b geh b. licht b 8S.Ï ZO ONO 2 windstil NNW 2

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1