Elke 3 minuten een blauwe uniform gereed BATAVUS 2 VRIJDAG 13 JUNI 195» Bescherming Burgerbevolking wordf ernst Eind September begint wervingsactie voor 200.000 vrijwilligers (Van een onzer verslaggevers) A CHTER DE SCHERMEN wordt de laatste tijd met grote vaart gewerkt aan de opbouw van de organisatie Bescherming Bevolking. Eind September zal de grote wervingsactie voor de 200.000 vrijwilligers begin nen, maar voor die tijd moeten de overall-uniformen gereed zijn en moet men ook de beschikking hebben over voldoende materieel om de opleiding onmiddellijk krachtig ter hand te kunnen nemen. Niets is immers zo ont moedigend voor een vrijwilliger als een organisatie, waar alles rammelt en niets gereed is. In een gr-oot aantal textielfabrieken,wordt met grote haast gewerkt aan de uniformen. Gisteren zagen wij voor het eers-t een man en een vrouw in het B.B.-pakje en we moeten zeggen, dat de vrijwilligers zich niet zullen behoeven te schamen om zich daarmee den volke te ver tonen. gesteld zullen worden. Toch is alles ge daan om aan de deugdelijkheid ook de sierlijkheid te paren. De mannen krijgen 1 overall en de vrouwen een blouse rok, beide van donkerblauwe stof met helm en pet. De petten zijn van dezelfde stof gemaakt. Die voor de mannen doen sterk denken aan de Amerikaanse ma rinepetjes, die ook door onze jongens in Indonesië werden gedragen, terwijl het vrouwelijk hoofddeksel min of meer ge ïnspireerd schijnt .te zijn op de cap van het Britse vrouwelijke hulpcorps. Na rijp beraad heeft de regering be sloten, dat geen sterren en strepen zul len worden ingevoerd als rangaandui ding. De B.B. is immers niet op militaire leest geschoeid en staat volkomen los van alle gewapende diensten. De rang (blokhoofd, hoofd medische dienst) zal in witte letters boven de rechterborstzak 'l Vorldaardé uitzicht Het drama van Koning Talal TjLS SHAKESPEARE nog leefde, zou koning Talal van Jordanië hem de stof hebben geleverd voor een boeiend drama. De geesteszieke koning, die ver van zijn Oosterse gebied, waar hij de scepter voerde, verblijven moest in West-Europa, Lausanne of Parijs, steeds in onrust ver kerende, dat men hem van de troon zou stoten. De koning, die af en toe hevige uitbarstingen van toorn heeft tegen zijn medewerkers en lijdt aan de idéé fixe, dat men tegen hem samenzweert, gezag te ondermijnen. Dan w koning Talal stil, droefgeestig n prooi aan een vale melancholie. Als koning Talal zich naar zijn gemalin be geeft in het Zwitserse hotel, blijkt deze verdwenen te zijn en de angst van de koning wordt heviger. Zijn gemalin, koningin Zain, durft hem niet meer te ontmoeten voor zijn toestand verbeterd is. Zij zou wel met hem naar Jordanië willen terugkeren, mits de zieke vorst zich daar onder geneeskundige behan deling stelde. Dan valt het besluit in het verre land. waarvan Amman de hoofd stad is: de koning zal nooit meer in staat worden gesteld tot regeren, en de re- gentschapsraad blijft voor hem het be wind voeren tot zijn zoon, kroonprins Hoessein, meerderjarig is en dus tot koning kan worden uitgeroepen. On machtig zit koning Talal ter neer en ziet de schim van zijn vader, koning Abdoellah, die door moordenaarshand werd geveld. Met onze politieke neuzen pal op deze bittere realiteit, zijn wij doorgaans niet in staat, het dichterlijke en „fantastische" ervan te ervaren. Daarbij komt, dat de landen van het Midden-Oosten, de Ara bische Ligalanden dus, geheel andere belangen hebben by de gebeurtenissen Jordanië dan t voorbeeld met een Shakespeare het ge val zou zijn geweest! Toen koning Abdoellah nog leefde, streefde hij naar een vereniging van Jor danië, Irak, de Libanon en Syrië. Tot deze grootse vereniging is het nooit ge komen, maar zodra de wereldpers ver kondigde, dat koning Talal wel nimmer meer de troon van Jodanië bestijgen zou, dook opnieuw het gerucht op, dat in die richting door de regent van Irak (dus ditmaal werd het initiatief door de dere partij genomen) een poging gedaan. De Jordaanse regering heeft het bod van Irak echter niet geaccepteerd, waardoor althans voorlopig in de poli tieke situatie van Jordanië, de verhou ding tot de andere Ligalanden, geen ver andering schijnt te komen. De Arabische, landen, die hier een rol spelen, vor mende een eenheid naar buiten, ofschoon zii toch onderling weer zeer verdeeld blijken, zijn: Jordanië, Syrië, de Liba non, Irak. Saoedi-Arabië, Jemen en na tuurlijk Egypte. Ter handhaving van hun gemeenschappelijke belangen werd o.a. het Arabische veiligheidspact gevormd, dat enerzijds tegen de jonge staat Israël was gericht, maar anderzijds een soort van „Oosters blok" betekende waarmede de Westelijke mogendheden te maken hebben bij de verdediging van het Nabije Oosten. Al treedt de Arabische Liga naar buiten als een eenheid op, de historische tegen stellingen tussen bijv. Egypte, Jordanië Syrië zijn echter geenszins overbrugd, ook niet na de politieke moord op koning Abdoellah. Dit kan ook niet anders, waar immers nog steeds Engeland en Egypte met elkaar overhoop liggen, in zake de defensie van de Suezkanaalzone, het terugtrekken van de troepen en het geschil over de Soedan. Koning Faroek- heeft dus geen enkele reden bijster sym pathiek tegenover Engeland te staan, terwijl juist de Arabische landen, Jor danië en Irak, innige relaties met Albion onderhouden. Dan zal men zich herinneren, dat ook tussen Israël en de Arabische landen de vrede nog steeds niet getekend is, vinden er geen hevige gevechten meer plaats, toch richten beide partijen pro testen tot de Ver. Naties inzake grens- schendingen en het aanleggen van ver sterkingen etc. Er heerst weliswaar de toestand van 'n „bestand", maar om tot permanente vrede te geraken, zou in de eerste plaats het vluchtelingenvraagstuk geregeld moeten worden. Honderddui zenden Arabische vluchtelingen werden uit het gebied van Israël verdreven er lijden een moeizaam bestaan in dat zelfde Jordanië, dat nu door de toe stand van Koning Talal weer zo var zich spreken doet. Leze „ontheemde" Arabieren willen voor het grootste deel naar hun oor spronkelijke woonsteden terug en van daar dat Israël steeds vreest, dat te ge- legenertijd de spanningen weer worden omgezet in vijandelijkheden. Was het niet wijlen Koning Abdoellah van Jor danië. die het machtige Arabische legioen aanvoerde en bij de bestands besprekingen de gunstigste positie voor zijn land wist te bedingen! Nog steeds staat Engeland als een vrU machtige steun achter Jordanië, en is het voor de Jordaanse regering dus zaak, het wan trouwen der andere Ligalanden (Egypte) niet opnieuw op te wekken. Engeland zelf haastte zich te verklaren, het geru- moer om Koning Talal als een „zuiver binnenlandse aangelegenheid te be schouwen". In de huidige omstandigheden van het regentschap zal Jordanië cr verstandig aan doen zo tactisch mogelijk te ma noeuvreren, offerten van Irak af te slaan en de onafhankelijkheid van de troon te waarborgen. Dit is het uit vele ontwerpen ge kozen embleem van de Bescherming Bevolking, waarin verwerkt zijn de twee B's en de Nederlandse Leeuw. zijn vermeld, terwijl de functie (arts, instructeur e.d.) op de linkerbovenarm vlak onder de schoudernaad zal worden aangebracht. Aan de kleur van de epauletten zal te zien zijn, bij welke diensttak een B.B.-er behoort. Rood is de kleur van de brand weer, oranje van de Sociale Dienst, groen van de geneeskundige dienst, blauw van de niet-ingedeelde comman danten en grijs van het administratief personeel en de verkenrrings- en: ber- glngsdienst. Eén uniform in 3 minuten Gisteren brachten we een bezoek een kleine textielfabriek in 's Heeren- berg, waar 35 meisjes er voor zorgen, dat elke drie minuten een complete uni form gereed komt. Daar ook verschillen de grote fabrieken meewerken, zal er in October geen vrijwilliger zijn, of er is >k een uniform voor. Op de begrotingen voor 1951 en 1952 is f 61.500.000 voor de B.B. uitgetrokken het eerste materieel begint than: binnen te lopen, terwijl overal grote orders zijn geplaatst. Er komt dan ook heel wat kijken, voor het gestelde doel is bereikt en overal aanwezig is, wat er behoort te zijn. We doen maar een greep uit het dos sier met plannen: Er komen 212 i plete telefooncentrales en 112 aparte netten met eigen batterijen om te bruiken als tijdens het oorlogsgeweld het gewone telefoonnet ergens wordt (Advertentie) Sommige dienstplichtigen ook naar de B.B. O.a. de niet-opgeroepen lichtingen uit de oorlogsjaren De regering heeft besloten dat er uit militair oogpunt geen bezwaar tegen be staat dat dienstplichtigen van de lich tingen 1941, 1942 en 1943 en de buiten gewone dienstplichtigen van de lichting 1944 zich vrijwillig melden voor de Be scherming Bevolking. Dit geldt niet voor die jongemannen van deze liohtingen, die al een verbinte nis met de gewapende strijdkrachten hebben aangegaan of zijn afgestudeerd of nog studeren voor arts, tandarts, apothe ker of ingenieur. (Zoals men weet zijn de dienstplichti gen uit de jaren 1941 t/m 1943 indertijd (oorlogsjaren) niet opgeroepen, en van de lichting 1944 slechts enkelen Red.) Voor zover de buitengewone dienst plichtigen van de lichting 1940 en vroe gere jaren in of na 1945 niet in militaire dienst zijn geweest, kunnen zij zich ook voor de Bescherming Bevolking aan melden. Uiteraard kunnen ook de dienst plichtigen die in 1952 de leeftijdsgrens bereiken of bereikt hebben waarop ze niet meer opgeroepen kunnen worden voor dienst bij de gewapende macht, zich voor de Bescherming Bevolking aanmelden. Die leeftijdsgrens is volgens de wet voor soldaten en korporaals op 35 jaar, voor onderofficieren op 40 jaar en voor officieren op 45 jaar. Leden van het Nederlandse Rode Kruis die uitsluitend worden opgeleid voor een medische taak bij de strijd krachten in geval van oorlog en leden van de Nationale Reserve, Res. Grens bewaking, Reserve-politie en luchtwacht dienst en de uitkijkdienst van de mijnen kunnen niet in de organisatie van de Bescherming Bevolking worden opge nomen. nield. Verder 13 radiozenders, 912 mo bilofoons en 1736 walkie-talkies. Er zullen 1000 sirenes bijkomen voor de alarmering en de brandweer .wordt uitgebreid met 264 autospuiten, 580 mo torspuiten en 132 trekkers. De bestelde brandslangen zijn samen 700 km lang, ruim tweemaal de afstand Maas- tricht-Groningen. De G.G.D. krijgt 23.000 brancards terwijl in de hospitalen voor noodgevallen 10.200 extra bedden zullen worden opgeslagen met de daar bij behorende dekens, lakens enz. Mobiele keukens In een rampgebied zullen grote tallen vluchtelingen aan een ws maaltijd geholpen moeten worden. Hier voor zijn drie mobiele keukens besteld, die elk een capaciteit hebben van 120.000 kg (of liter, als er soep bereid wordt). Voor vluchtelingen, die in nachtgewaad hun huis moeten verlaten, worden 14.000 stel kleding" iri reserve gehouden. Als de waterleiding uitvalt in een stad of streek, staan 8 grote en 65 kleine mobiele waterzuiveringsinstallaties klaar om uit te rukken, zodat zich bij de dere rampen ook nog niet een epidemie voegt tengevolge van het drinken uit sloten en grachten. Deze kleine bloemlezing geeft wel een beeld van de geweldige organisatie, die moet worden opgebouwd om onze be volking zo veel mogelijk te beschermen tegen de gevolgen van het oorlogsgeweld. Ir H. A. Vreeburg, het hoofd van de afd. Materiaalvoorziening van de B.B., die ons deze cijfers verstrekte, wees er op dat natuurlijk al dit materieel niet kan worden aangeschaft van de thans gevoteerde gelden. Een deel zal dan ook in 1953 en volgende jaren peis kunnen worden besteld. Dit alles betekent weer een offer voor ons volk als geheel. Dit offer heeft ech ter alleen zin, als in October vrijwilligers toestromen om te leren het materiaal te gebruiken in dienst van zichzelf, van bezittingen en hun medeburgers. Indeling gemeenten voor de B.B. QM de organisatie van de Bescherming Bevolking zo doelmatig mo gelijk te doen zijn, zijn de Nederlandse gemeenten verdeeld in twee groepen, z.g. A.- en B.-gebieden. A.-GEMEENTEN zijn die gemeenten, welke als gevolg van hun stra tegische ligging of door het bezit van belangrijke bedrijven en instel lingen of beide, kunnen behoren tot de belangrijkste doelen voor eventuele vijandelijke aanvallen. B.-GEMEENTEN zijn alle overige gemeenten, welke tezamen in z.g. B.-kringen zijn ondergebracht, terwijl ook enkele A.-gemeenten in A.-kringen zijn gegroepeerd. Nederland kent 40 A.-gemeenten C;q. gebieden en 72 B.-kringen. De organisatie B.B. in de A.-gemeenten zal uiteraard omvangrijker wor den dan die in de B.-kringen. Advertentie Expogé herdacht doden te Vught De 500 oud-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, die deelnamen aan het zevende congres van de Expogé, in Den Bosch, begaven zich na afloop der ope ningszitting naar dé fusilladeplaats van het voormalige concentratiekamp te Vught, waar een plechtige dodenherden king werd gehouden. De prefect van hét Seine-departement, de Fransman Pouzet, overhandigde aan de heer J. de Swart uit Den Bosch, die voorzitter van de internationale federa tie van expogé's >,s, de gouden plaquette van de stad Parijs. De corfgresslsten zijn gisteravond ten stadhuize Ontvangen. Nieuw suikerinstituut en nieuwe zuivelfabriek Minister Mansholt heeft Woensdag in Bergen op Zoom een nieuw gebouw geopend voor het Instituut voor rationele, Suikerproductie, een orgaan van suikerfabrikanten in Nederland. Het ge-' bouw staat op de plaats van het suiker huis der voormalige suikerfabriek Zee land aan de Wittoucksingel. In Donkerbroek (gemeente Ooststel- lingwerf) werd gistermiddag de modern ste zuivelfabriek van Friesland in ge bruik genomen. Het is het nieuwe gebouw van de coöp. zuivelfabriek Het Klaver blad, die precies vijftig jaar geleden reeds haar eerste gebouw opende. benoemd J. Dr G. Lammers wordt nu directeur van de R.V.D. Dr G. J. Lammers, thans nog hoofd van de afd. Algemene Zaken ten depar- temente van Sociale Zaken, zal met in gang van 1 September a.s. optreden als directeur van de Regeringsvoorlichtings dienst Hiermee zal dan de vacature vuld zijn, ontstaan door het vertrek op dezelfde datum van mr J. M. Landré, een functie in het particuliere be drijfsleven heeft aanvaard. Men zal zich herinneren, dat dr Lam- ers kortgeleden aan de Vrije Universi teit promoveerde op een proefschrift over de Kroon en de kabinetsformatie. De enige Hels mei de 5 plussen No. 21 In rubber opgehangen spatborden Van het erf van School en Kerk Beroepingsweik Ned, Herv. Kerk «roepen: te Ede (toez.) L. Trouw borst te Monster. Aangenomen: naar Oudega en Kolderwolde cand. K. van Liere te Rot terdam; de benoeming tot catecheet hulpprediker voor het streekplan van N.O. Groningen (standplaats Weiwerd) J. Kuipers, Hervormde pastorie te Em- mererfscheidenveen. Geref. Kerken «roepen: te Murmerwoude cand. J. Melse te Oostkapelle. :dankt: voor Avereest J. Dijk te Raamsdonkveer. «roepbaar: cand. H. B. Weiland ftheol. hogeschool Kampen), Prins Alexanderlaan 8, Breda, is door de clas sis Klundert praeparatolr geëxamineerd beroepbaar verklaard; hij zal gaarne i eventueel beroep terstond over wegen. Geref. Gemeenten Tweetal: te Paterson (V.S,) F. J. Dieleman te Yerseke en J. W. Kersten te Genemuiden. BENOEMINGEN CHR. ONDERWIJS. Benoemd: tot onderwijzer aan de Oran- je-Nassauschool te Schiedam L. Mosterd te -- te Vrouwenpolder Vries te Emmen; G Torenbeek, te Den Ham en J W de Roo te Koekange. PROMOTIES. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 13 Juni. Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Alternerende Hyperphorle, de heer R A Crone, geb. te Amsterdam en op proefschrift: Over hyperplasie en neoplasie van het chorionepitheel de heer D. Bloe- mers. geb. te Zutphen. GRONINGEN, 12 Juni Gepromoveerd tot ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 13 Juni Geslaagd voor het doc toraal examen Nederlands recht: de heren M Polak. Oegstgcest; R v d Koppel, Vi t Candidas -Hofstee, Lelden, Lsexamen Neder- :cht: mejuffrouw W A Blank, Leiden. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 12 Juni. Ge slaagd: doet. ex. scheikunde mej. A de Klerk. Heemstede en de heer M H de Jong. Hilversum; doet. ex. wiskunde mej. H Meer- waldt, A'dam; cand. ex. rechten J J H Sael- W P Boenma, L P M Mulder en J Duyvls, A'dam. AMSTERDAM (Gem. Univ.), 13 Juni. Ge- aagd: cand. ex. rechten mej V Stelnkuhler .msterdam, mej M A Blijham, Haarlem en e heer Gvd Bergh, Haarlem. GRONINGEN, 12 Juni. Geslaagd: cand. x. wis- en natuurkunde (1) mej. A. Attema. 'oorburg. GRONINGEN, 12 Juni Geslaagd: cand con wetensch: H B Bos, Den Haag. GRONINGEN, 12 Juni. Geslaagd: cand. x. Frans: J H R Goedhardt, Assen: cand. x. econ. wetenschappen: I E G van der Boon, Groningen. Nlemeijer. Paters "oordwolde. GRONINGEN, 13 Juni Geslaagd: artsex le ged: H Kuipers. Leens; dr J Moll. Gro ningen; E H Sprenger, Haaren (Gr); J H J arts: mej E J Nagel. Haren (Gr); S Westra, Gaastmeer. tra, Akkrum; H A van Geuns, N L L van der Laan, Win- DELFT. De heer J. P. van der Walt zal op 18 Juni promoveren bij prof._ dr Kluyver, op het pr— Candida Pulcherrln prof. dr ïr A J irift: On the Yeast Pigment. De Geref. Kerk van Zaandam hee «r™"',?,: plaatsen. Ook in het N.O. deel is een kerk in aanbouw. Door het overlijden van kardinaal Von Faulhaber in Münohen is het aantal kardl- naler j j| Amsterdam ichoten. DELFT. 12-Juni Geslaagd: prop electro- teohnisch ingenieur: H A Nossbaum, A'dam: civiel-ingenieur: D C de Jong. Schie- Cand werktulgk ing.: L E Govaert. Wychen; Ong Tiong Lian. Delft en C A J Pullens, Waalwijk; Cand vliegtuigbouwk ing: J Maarse Aalsmeer; en C L Spigt, Hoogkarspel; Ing. ex.: civiel ingenieur: A H Stofberg, Amsterdam. NIJMEGEN. 12 Juni Geslaagd: doet rechten: mej G J M Lemmlnk, Losser en de heten P J M van den Bosch. Nijmegen en A A J Smits, Oosterhout, N.-B. ROTTERDAM, 11 Juni. Bevorderd tot ac countant A Pool te R'dara. F D B Praal te R'dam en H R Liebelt te Drunen. ROTTERDAM. 11 Juni Bevorderd tot accountant H M van Harte, Den Haag. UTRECHT. 12 Juni Geslaagd: doot rech ten: mr W D Ancona. Velp: Chr M Janssen, Utrecht en W L v d Kolf, Doorn: Kerk ex: J Cremijn, Utrecht: A A Spijkerboer, Utrecht: G E Zevenbergen, Hilversum en H R Blankensteyn, Utrecht; Doet geografie (vrije studierichting)W W de Jong. Utrecht; -*-* J- lette, rafle: G W Jansen; Cand phys nik, Zeist; C J Jar Het examen cadeau n Echt Prisma ancre horlogi Sierlijk en solide PRISMA u! 1 iev.a.49!5* Het lied der aethergolven Voor de kleuters 11.45 Klein ZATERDAG 14 JUNI 1952 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 hulsvrouw 9.35 Gram 10.00 Voor de in 15 Gram 11.00 Voor de zieken jkoor 12 03 Pianoduo 12.33 12 55 Verkiezingstoespraak 1.00 Nieuws 1.20 Lunchconcert 2.00 Boekbespreking 2.10 Gram 2 40 Gemengd koor 3.00 Kroniek van letteren'en kunsten 3.38 Gram 4.00 Musette- orkest en- solist 4.20 „De Vliegende Hollan der" 4 30 De schoonheid van het Gregoriaans 5.00 Voor de jeugd 6.00 Nieuws 6.15 Jour nalistiek weekoverzicht 6.25 Gev muziek 6.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Wes terse defensie 7.00 Gram 7.15 Lichte muziek 745 Verkiezingstoespraak 8.00 Nieuws 8.08 De gewone man 8 15 Lichtbaken 8.35 Gram 9 00 Cabaret 9.40 Verkiezingstoespraak 9.47 Gram 10.30 Wij luiden de Zondag in 11.00 tlek 7.3$ Cl Voor de huisvrouw 9.00 Gram VPROr 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld" 10.05 Morgenwij ding VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven 11.35 Viool-solo 12.00 Gram 12.33 Metropole-orkest 1.00 Nieuws 1.15 Dans muziek 1.50 Gram 2.25 „Onze vacantie hun brood", klankbeeld 2,35 „Over plannen enherinneringen" 3.00 Amateuruitzen ding 3.30 Boekbespreking 3.45 Dansmuziek 4.15 „Van de wieg tot het graf" 4.30 Kamer- 17 ingeschreven voor de Technische Hogeschool, ik niet bang is, maar dat imponeert mij niet, ventje." Pas toen het lawaai weer wat luwde en de heb je naam zelf gelezen. En als zodanig ben je Nauwelijks had hij deze woorden gezegd, of hij jongelui elkaar de hand hadden gedrukt, kreeg student, eerstejaars, en een groen. Daarom, en nu lag al in de hoek van de zaal. Hoe het precies men Jan in het oog. voor het laatst: rook." gegaan was, wist niemand te verklaren, het uit- „Wat heb je daar meegebracht?" vroeg een Zonder antwoord te geven verwijderde Jan zich schieten van Jan's vuist was echter een kwestie van het clubje, „je oppasser?" nu. Dit was de bleke jongeman blijkbaar te bar. geweest van een onderdeel van een seconde. Nie- Jan zag er in zijn stijve, ietwat boerse kleding Hij werd, als het kon, nog bleker en schreeuw- mand, ook het slachtoffer niet, was er op ver vreemd uit te midden der modieus geklede heer- de: „Heren, pakt hem vast! We zullen hem ge- dacht geweest. De gevloerde stond nu vloekend tjes. hoorzaamheid moeten leren." en zijn kin betastend op. „Dit is," zei Gerard met nadruk, „mijn nieuwe Jan wilde wat zeggen, doch voelde zich eens- Jan wilde nu werkelijk vertrekken, maar de kamerhuur, en als zodanig mijn vriend. Ik stel klaps van achteren beet gepakt. Snel draaide hij bleke was alweer bij hem. jullie voor Jan Reising, eerstejaars." zich om en duwde de beide aanranders zo fors „Re, dat gaat zo niet! Dit is een belediging, De ogen waren vol belangstelling op Jan ge- van zich af, dat beiden languit over een tafeltje die ik niet neem. Nu zul je vechten, of je wilt richt. Een eerstejaars betekende een groen en een of niet!" groen betekende immers plezier. Men taxeerde Dit; vond bijval bij de meeste soosleden. Dade- hem alvast naar zijn uiterlijk. Doch eerst wilde y TT X T 1Jjk waren een aantal tafels en stoelen aan de men met hem kennis maken en even daarna was Vprstrmrrl#» I Ol I CYfl IT PTClP kant gezet! en Jan beêreeP« dat hi3 niet kon te" Jan omringd door een aantal oudere studenten, wie T-ciamuruc J XZ'LV^XA/WxZ/ i X.l>X^ rugkrabbelen en hoewel hij helemaal niet vecht- hij de hand drukte. Zodoende zag hij niet, dat X-J lustig was, trok hij zijn jas uit en stroopte zijn Eduard naar een lange, bleke jongeman was ge- joor mouwen op. Zijn tegenstander kwam al dreigend gaan en met hem enige tijd een fluisterend ge- .tA.pT1I? vtttnTTTVPTiK" op hem af" u sprek voerde. MAAK 1 JE ZELUEJNK1JK. Eén van de studenten zou als scheidsrechter De bleke knikte en liep op Jan toe. De kringfungeren en men kwam overeen, dat men drie- opende zich, zodat hij tegenover de nieuweling maal twee minuten zou vechten. Daarna zou het stond. Hij keek hem enkele seconden aan en rolden, waaraan vier studenten aan het kaarten publiek oordelen, wie de sterkste was. stak toen zwijgend een geopende sigarettenkoker waren. Deze sprongen verwoed op en smeten hun Doch de toeschouwers behoefden helemaal geen toe. kaarten op tafel. oordeel te vellen. De eerste ronde was nog niet „Dank U wel," antwoordde Jan lachend, „ik „Begint die gekheid weer, Frits?" zei een der verlopen, of de bleke lag al met een ontwrichte rook niet." spelers, terwijl hij zijn geld uit het bier, dat rij- kaak knocked out op de grond. De vuistslagen „Kijk eens, waarde heer," zei de bleke, ,ik ben kelijk over de tafel stroomde, trachtte te vissen, van de stevige tuindersjongen troffen gelijk mo de oudste student en de traditie wil, dat ik door „Dan mag ik hopen, dat je vandaag of morgen kerslagen. iedereen gehoorzaamd word en wel in de aller- eens goed op je kop krijgt." En toen de bleke na de tiende tel niet was op- eerste plaats door een groen. Dus: rook!" De met Frits aangesproken, bleke jongeman gestaan, ging er een luid gejuich op. Jan Reising Jan stak zijn handen in zijn zakken en zei op liet zich niet zo gemakkelijk afschepen. „Het is kwam handen te kort. De andere studenten gemoedelijk-spottende toon: „Ik wil graag gelo- altijd de gewoonte geweest.." begon hij. troonden hem mee naar een tafeltje en drongen ven, dat de gebruikelijke gewoonte is, dat U dooi „Jawel," schreeuwde een andere speler, „dat net zo lang aan, totdat hij een glas spuitwater allen gehoorzaamd wordt. Ik leg me er geheel bij weten we, maar dan breek je die gewoonte nu nam. Jan had op de eerste avond grote popu- neer. Doch mijn schoolperiode moet nog aanvan- eens een keer. Laat die groen met rust, je ziet, lariteit verworven. gen. Ik meen, dat ik vanavond niet. anders ben dat hij niet van je aardigheden gediend is." „Je moet bij ons op de boksclub komen, Jan',' dan bezoeker en ik matig me daarom de vrijheid Frits nam van de laatste woorden geen notitie zei er een. „Als je goed getraind wordt, zul aan uw vriendelijk aanbod af te slaan. Nogmaals: en stapte nogmaals op Jan toe, die met een drei- je de sterkste lichtgewicht van' heel Zuidhol- ik rook niet!" gend gezicht aanstalten maakte om te vertrekken, land zijn." Jan draaide zich om en wilde zich verwilderen, Hij pakte de jongen nogmaals beet. Hij was de held van de avond; op een enkeling maar de bleke pakte hem bij de jas en hield hem Jan rukte zich los en siste: „Als je me nog één- na vormden de studenten een kring om het tegen. maal aanraakt, zal het je berouwen!" „boertje", dat over een paar stevige vuisten „Je argumenten zijn heel mooi, groen," zei de „Goed zo!" zei de bleke spottend, „zo mag ik scheen te beschikken. Dat was even een aan- bleke spottend, „maar ze gaan niet op. Je staat het horen! Jij bent tenminste een mannetje, dat winst voor de soos! irkest 5.15 Sport 5.3! ."oaikaart 7.40 „Het Oude Testament in deze tijd" 7.55 „Deze week" VARA: 8.00 Nieuws 8,05 Actualiteiten 8.15 „Mijn dochter speelt Flfi", muzikale come- die 9 15 Socialistisch commentaar 9.30 Hol land Festival: Concertgebouworkest 10.15 „Onder de pannen", hoorspel 10 35 Sémi- klassieke muziek 11.00 Nieuws 11.15 Lichte muziek 11.35—12.00 Gramofoonmuziek. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.10 Gev programma 1.00 Nieuws 1.10 Gev V 6.30 Gev muziek 7.15 In terviews 7.45 Causerie 8.00 Gev programma 9.00 Nieuws 9.15 Hoorspel 10.45 Avondgebe- 12.15 Lichte muziek 1.00 Sport 1.35 Gram 1.45 Voor de kinderen 2.00 BBC Midland Light Orchestra 2 30 en 3.00 Sport 3.15 Lich te muziek 3.30 Sport 4.15 Arbeidersorkest 4.45 Sport 5.00 Jazzmuziek 5.30 en 5.45 Sport 6.35 Gram 6.45 Causerie 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Hoorspel 8.30 Opname van pro gramma's uit 1951 9,00 BBC Northern Or chestra 10.00 Nieuws 10.15 Sport 10.25 Lichte muziek 10.45 Dansmuziek 11.15 Gram 11.50 Sport 11.56 Nieuws. FRANKRIJK. Nationaal Programma orkest 3.12 Gram 4.50 Kam Gram 6.15 Gram 6.30 Amerika? ding 7,02 Gram 7,15 Hoorspel 7.58 Grs l Hoorspel 10.15 Kamer- 11.25 Gram 11.45 Nieuws. aziek klfoa50 12.05 Gram 1.00 Nieuws 1.10 I gramma 3.00 Gram 4.30 Lichte i Nieuws 5.15 Lichte muziek 6.30 spel 7.00 Zang en piano 7.20 Nieuws 8.00 Gram 9.15 Int tet 10.00 Nieuws 10.10 1 Nieuws 11,00 Gram 11.55 Nieuws, BRUSSEL. 324 m. Gram 1.00 Nieuws 1.15 :lek 2.50 11.45 Gi Vlaamse muziek 2 00 Klassieke Gram 4.00 Jongenskoor 4.45 Engelse les 5.00 Nieuws 5.10 Gram 5.30 Orgelconcert 6.30 Voor de soldaten 7.00 Nieuws 7.40 Radio feuilleton 7,50 Gram 8.00 Gev programma 9 30 en 9.45 Gram 10,00 Nieuws 10.15 en 10.45 Gram 11.00 Nieuws 11.05 Vcrzoekprogramma. (Advertentie) Uw vloer glanst met X-0L zonder J boenen. Slechts j eenmaal aan brengen per 3 maanden. Dèt is iete voor U! Een goede drogist heeft het Turco-fabriek Rotterdam Toch is het zo rrre zijn er een beetje aan gewend geraakt dat de Sowjet Unie op de meest onverwachte ogenblikken de patentrechten komt opeisen voor uit vindingen waarvan wij niet beter wisten dan dat zij hun oorsprong in het Westen hadden. Zou men afgaan op de lijst van uitvindingen die de Russen sedert de laatste 25 jaar aan zichzelf hebben toegeschreven, dan ontkomt men niet aan de indruk dat het' Westerse genie de laatste drie eeuwen een bedenkelijke steriele pe riode heeft doorgemaakt, waarin de hoogste geestelijke begaafdheid in uiterste krachtsinspanning het hoog stens tot de uitvinding van 't zwarte garen heeft kunnen brengen, terwijl alle andere geestelijke voortbrengse len, welke in gecompliceerdheid daar bovenuit stijgen, moesten worden overgelaten aan de volstrekt supe rieure wetenschap en het machtig in ventief vermogen der Russen. Deze Russische waan ontmoet bij ons niet beter dan een bemoedigend lachje. Hetzelfde lachje dat wij een kleutertje toewerpen, wanneer het veronderstelt met drie emmertjes zeewater de vloed te hebben bewerk stelligd. Maar in onze houding schuilt het gevaar dat wij alles over één kam gaan scheren. Dit trad o.a. bij velen aan de dag, toen zij kennis namen van de Russische mededeling dat het op 3 Mei j.l. op de Noordpool gelande Amerikaanse vliegtuig 15 jaar te laat was, aangezien de Rus Vodopjanov deze prestatie reeds in 1937 had ver richt. De Russen spraken hier volko men waarheid. Laten we toch ieder de eer laten die hem toekomt! Dan moeten we volmondig erkennen dat, wat de Rus sen op het gebied van Poolonderzoek hebben gepresteerd, verbazingwek kend is. De eerste landing, die ooit op de Noordpool werd ondernomen, werd op 21 Mei 1937 uitgevoerd door prof. M. V. Vodopjanov, en slaagde schitterend. Twee dagen later was onder leiding van prof. Schmidt een radiostation op de Noordpool opge richt dat viermaal daags de weerbe richten uitzond en een naam verwierf bij de meteorologische diensten. Zoals men weet, bevindt zich op de Noordpool geen land, zodat het radio station zich in feite op een ijsschots bevond. Dit ijs geraakte op drift zodat de radio in 7 maanden tijds niet min der dan 800 km van de Pool was weg gedreven. Hierdoor niet ontmoedigd, richtten de Russen het volgende jaar in de driftgang van het ijs 3 radio stations op. die op een zodanige af stand van elkaar waren gelegen, dat zij om beurten de Pool zouden passe- Hoe normaal de Russen het polaire vliegverkeer opvatten, blijkt alleen al uit het feit dat zij in 1938 niet minder dan drie vluchten vla de Pool naar Californië ondernamen! Zij voelen zich hier thuis, dankzij schrik niet de Glavsevmorpoet, het socialisti sche equivalent van onze vroegere Oost-Indische Compagnie! Daarover morgen. Nadruk verboden. Delflands spoorbaan naar de sloper In Delft werd gisteren het slopen en wegvoeren van de bovenbouw van Delf lands spoorbaan op de zeewering tussen Hoek van Holland en Kijkduin over een lengte van 10.632 meter aanbesteed. Laagste Inschrijver was C. Griekspoor te Lisse met f 47.500 (hoogste f 195.000). De gunning is aangehouden. De aannemer komt in het bezit van het vrijkomende materiaal, nl. 800 ton ijzer aan rails, 8500 houten dwarsleggers agi 6500 rubber onderlegplaatjes. PROF. MR ADR. KOELMA, oud burgemeester van Alkmaar en oud-b.g. hoogleraar te R'dam is te A'dam op 62-J. leeftijd overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2