ïlietuue GToumnl Frankrijk en Engeland „praten" met Maar de animo van Amerika voorshands niet groot willen nogmaals Rusland Mossadeqs verdediger gaat buiten zijn boekje B1 Wist U DONDERDAG 12 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: f 6.per kwartaal: 2.— per maand; 0.47 per week AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staat© actief) f« ghcbfeveti mqa btrt la tegljeospoet" Dri© ©n dertigste Jaargang No 9453 In Austialië W erkloosheidsspook komt nader Marianne wordt nerveus IS IT NGST laat zich niet gemakkelijk verdringen. Altijd vraagt Frankrijk weer op het nippertje nieuwe garanties, opdat West-Duitsland in de toekomst geen gevaar zal vormen. En nu is het Frankrijk weer, dat de steun heeft gekregen van Engeland, om op een viermogendheden- conferentie met Rusland over de Duitse kwestie te gaan praten. Frankrijk wil dus de laatste kans op een verdrag voor geheel Duitsland niet ver spelen. Het geval is, dat Frankrijk, Engeland en Amerika aan Rusland nog steeds antwoord moeten geven op de jongste Sowjetnota van 25 Mei, waarin directe besprekingen tussen de vier grote mogendheden werden voorgesteld. De Franse en Britse zienswijze wordt nu voorgelegd aan Amerika op de conferentie tussen de vertegenwoordigers dezer drie lan den. welke thans te Parijs plaats vindt. De animo van de Ver. Staten voor „praten" met Rusland, is niet bijster groot. Amerika houdt namelijk vast j lijn, die in de vorige Westelijke nota is gevolgd. Hierin stond, dat vdermogend- i heden-besprekingen sleobts dan zouden kunnen worden gehouden, indien eerst een onpartijdige commissie een onder- I zoek zou hebben ingesteld naar de moge lijkheid van vrije verkiezingen in dt beide zones van Duitsland. De Franse regering tracht de Ver. Staten tot haar standpunt over te halen, door te verkla- I ren „dat de besprekingen tussen de Grote Vier dan beperkt zouden blijven tot precies omschreven kwesties van onmad- l dellijk belang". Amerika en niet helemaal ten on rechte meent echter, dat een confe rentie met Rusland zonder het. hierboven i vermelde, „onpartijdige onderzoek m Duitsland", zou kunnen worden uitgelegd als een teken van zwakte bij de Weste lijke partij. Bovendien oordeelt het, dat de ratificatie van de conventie van Bonn en het verdrag inzake de Europese defensie (E.D.G) er door vertraagd zou worden. Het komt hierop neer: Frankrijk cn Engeland achten de ratificatie der iDuitse verdragen met het Westen proble matiek, als niet nogmaals (voor de I zoveelste „laatste maal". Red.) de op rechte bedoelingen van Rusland ten aan zien van de eenheid van Duitsland zijn onderzocht. Mislukt zo'n viermogendhedenconfe- rentie, dan kan het Westen met volle overtuiging zeggen: „Wij hébben toch I nog eens met Rusland onderhandeld, en i ihet is een fiiasoo geworden. Derhalve i b'ijft ons niets anders over, dan met I r-onn de verdragen af te sluiten". Inmid dels heeft minister Aoheson Senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen erkend, dat de genoemde verdragen, wanneer zij geratificeerd zijn, de Sowjet-Unie er toe kunnen brengen, Oost-Duitsland te schoeien op militair Russische leest. Het staat nog niet vast, of de Ameri kanen zich bij het Franse en Britse standpunt inzake Duitsland zullen aan sluiten. Eden, Sohuman en Aoheson zullen eind Juni te Londen de koppen nogmaals bij elkaar steken. Meer steun voor de „oude" werklozen Overbrugging en sociale bijstand omhoog Minister Joekes is bereid enigszins tegemoet te komen aan de werklozen die op 1 Juli reeds zonder werk zijn en die dus niet in aanmerking komen voor een uitkering uit de nieuwe werkloosheids wet, welke op I Juli in werking treedt. De tegemoetkoming van de minister houdt in dat voor de geldende overbrug gingsregeling de maximumbedragen ver hoogd zullen worden. Onder meer zal het piafond van de normen der overbrug gingsuitkering met f 1 per dag worden verhoogd. Bovendien zal, zoals reeds eer der is aangekondigd, de uitkeringstermijn voor de overbruggingsregeling worden veriengd van 13 tot 21 weken. Ook de sociale bijstandsregeling wordt verbeterd. Dit zal o.m. gebeuren door de manier waarop de uitkeringen wor den berekend enigszins te herzien. Deze mededelingen heeft minister Joe kes aan de Eerste Kamer gedaan ln zijn memorie van antwoord over het wets ontwerp overgangsregeling heidswet. „Willem Ruys" voer voor een mensenleven Ruim 8 uur na het vertrek van dt Willem Ruys uit Aden openbaarde zich bij de 22-jarige 4de stuur A. B. van den Engel te Rotterdam, plotseling een zeer hevige darmbloe ding, veroorzaakt door een zweer aar de 12-vingerige darm. Na consult met de scheepsarts en andere aan boord zijnde artsen besloot kapitein Goede- waagen terug te keren naar Aden omdat dit de enige kans was het leven van de 4e stuurman te redden. Intussen werd gedurende de nacht met succes getracht de patiënt, wiens toestand zeer ernstig was, in leven te houden door middel van bloedtrans- Teruggekeerd in Aden werd de heer Van den Engel terstond opgenomen in het hospitaal aldaar. Een hedenmorgen ontvangen tele gram meldt dat zijn toestand thans redelijk is. De „Willem Ruys" heeft om 5.30 uur vanochtend van Aden uit haar reis voortgezet en zal trachten op het traject AdenBelawan de vertraging van 15 uur zoveel mogelijk in te halen. De aankomst te Colombo zal echter in ieder geval een dag ten achter liggen b\j het voorplan. ln Ribeirao (Brazilië): Salaris van 48.000 voor Ned. koloniecommissaris Radiostaf in Berlijn afgelost Russen weigeren speciale pas te tonen Voor de eerste maal, sedert de Britse i blokkade van Radio-Berldjn in de Britse sector, Maandagnacht werd opgeheven, hebben 21 Duitse ambtenaren het station verlaten. Zij waren afgelost door ambte naren, die met Oost-Berlijnse auto's waren aangevoerd. Met ingang van heden zal een ieder, die het gebouw van Radio-Berlyn wil I betreden, een bijzondere, door de West- BerLijnse autoriteiten afgegeven, pa; j moeten kunnen tonen aan mannen var de Britse militaire politie en Wes'^Ber- I lijnse politiemannen, die het gebouw bewaken. De ijzeren toegangshekken tot het ge- I bouw waren in de afgelopen naoh; voor I het eerst na de blokkade geopend, Russische luitenant en vijftien Rus- I sische soidaiten door te laten, nadat een 1 Russische generaal het gebouw had ge- inspecteerd. I Gistermorgen hebben twee Oo®t-Ber- 5 lijnse functionarissen een kort bezoek "j gebracht aan het gebouw Ij De leiding van het, onder Russisch toezicht staande, radiostation „Radlo- I Berlijn" heeft gisteravond medegedeeld, I niet te kunnen instemmen met het, door j de West-Berlljnse autoriteiten uitge- 0 vaardigde, voorschrift dat een ieder, die 1 het gebouw van Radio-Berldjn will bin- nengaan, een speciale pas zal moeten B kunnen overleggen. „Dit is een voortzet- i ting van het Britse beleg", verklaarde I zij. Graaf van Byland in India ambassadeur Mr W. F. L. Graaf van Byland, thans Dj gezant in Rome, zal de heer A. M. L. Winkelman in het najaar opvolgen als 0 Nederlands ambassadeur te Nieuw Delhi 3 (India). Ga d'r eens uit Tip voor vacantiegangers, die een voudig en voordelig en toch gezellig op stap willen gaan. Het is niet juist dat de van de Nederlandse landbouwerskolonie Ribeirao in Brazilië jaarlijks aan salaris ,en andere inkomsten een bedrag van werkloos- f 100.000 ontvangt, zo heeft minister Joekes aan de Eerste Kamer meegedeeld Het salaris van de commissaris is 240 contos per jaar. In Nederlands geld uit gedrukt is dit ongeveer f 48.000. waarin het rijk f 18 000 bijdraagt. Verder heeft de commissaris een vrije woning met een huurwaarde van ongeveer f 3.000 per jaar en ontvangt hij f 2.000 voor het ge bruik van een auto. Al deze bedragen moeten uiteraard worden beoordeeld naar het hoge kosten- en salarispeil in Brazilië, aldus minister Joekes. „Wie doet ons wat" schijnen deze twee kleine Britten, Johnny en Jimmy (3 en 4 jaar oud) te willen zeggen, die in hun zelf gemaakt autootje onbevreesd door de drukke straten van de wereldstad Londen tuften Ziekte van Koning Talal kost f 5000 per dag Engeland blijlt liever „buiten spel" De Jordaanse regering doet grote moeite om koning Talal te overreden, zyn land terug te keren en zich daar onder behandeling te stellen. Dit schijnt in verband te staan met de hoge kosten, die het verblijf van de konink lijke familie in het buitenland meebrengt. Jordanië is een betrekkelijk arm land en d ebodem van de schatkist wordt zichtbaar. Koning Talal en koningin Zain verblijven in Zwitserland in afzonder lijke hotels, waarvoor als minimum 5000 gulden per dag nodig is. Aldus de tendenz van een Reuterbericht uit Am- waar het Jordaanse kabinet de ont stane toestand nogmaals besprak, na de weigering van koning Talal om naar zijn land terug te keren. Emir Naif, de jon gere broeder van koning Talal heeft de Zwitserse autoriteiten verzocht zijn zie ke broer te mogen bezoeken. Engeland onthoudt zich er van raadgevingen aan koningin Zain, koning Talal of de Jor daanse regering te geven, er de nadruk op leggende, dat het hier een zuiver bin nenlandse aangelegenheid betreft. Prins Bernhard op feest Nat. Luchtvaartschool In 25 jaar 750 vlieger opgeleid Deze maand zal op enkele plaatsen in is land het 25-jarige bestaan van de Nationale Luchtvaartschool worden ge vierd. Op 19 Juni wordt in Rotterdam een maaltijd gehouden, waaraan behalve luchtvaartautoriteiten ook Prins Bern hard zal aanzitten. Op 21 Juni worden op het sportvliegveld Hilversum wed strijden en demonstraties gegeven. Aller- soorten vliegtuigen worden er ge toond, en er zullen parachutisten sprin gen. De Nationale Luchtvaartschool zal om streeks Juli het aantal instructeurs uit breiden van 13 tot 16, oun. omdat de voorselectie voor de militaire vliegerop leiding zoveel werk geeft. Ook het aantal lesvliegtuigen zal moeten worden ver groot. In de 25 jaar van haar bestaan werden 750 leerlingen opgeleid. Woning voor Joh. Bodegraven aanbesteed In het Bouwcentrum te botterdam werd door het architectenbureau Sutter- land namens de stichting Koningin Wil- helminafonds ter bevordering van de kankerbestrijding aanbesteed: de bouw van een woning aan de Sterrelaan te Hilversum ter verhuring aan de leider der Haak-in-actle der NCRV, de heer Joh. Bodegraven uit Utrecht. De hoogste inschrijver voor deze eens- gezinswoning was J. Duurland uit Hil versum met een bedrag van f 26.484; de laagste was het bouwbedrijf Hartog en Van As te Hulzen (N.H.) met een be drag van f 22.687. De gunning werd aangehouden. President der Mormonen bij de Koningin David O. Mckay, president van de „Kerk van Jezus Christus van de heili gen der laatste dagen" (de secte der Mormonen, hoofdzetel in Utah, Ver. Sta ten) zou vanmiddag in audiëntie door Koningin Juliana op paleis Soestdijk worden ontvangen. President Mckay kwam gisteravond op Schiphol aan, op tournée langs de zendingsposten in Europa. Tijdens zijn korte verblijf in ons land, bracht premier Robert Menzies van Australië gisteren een bezoek aan paleis Soestdijk, waar hij met Koningin Juliana de lunch gebruikte. De premier is intussen al weer doorgereisd naar Parijs, om besprekingen te voeren met leden van de Franse regering. De oliekwestie voor het Hoi „Er bestaat geen verdrag met Engeland van 1933, slechts een concessie"! IJ DE BEHANDELING van het Perzische olieconflict met Engeland, is de verdediger van Mossadeq's standpunt, de Belg prof. Rolin, nog steeds aan het woord geweest. Hij heeft, zakelijk, juridisch inderdaad ver schillende gronden genoemd, waarom, van Perzië's standpunt beschouwd, het Hof onbevoegd zou zijn in de onverkwikkelijke olie-affaire uitspraak te doen, maar hij ging ook op zijsporen, dus buiten het juridische boekje. Vandaar, dat in de loop van het pleidooi, vice-president Guerrero, beleefd doch dringend vroeg dit exposé te beperken. Immers, Guerrero had van Rolin maar al te veel gehoord over problemen van concessies, nationali satie en internationaal recht, maar niets over de kwestie der jurisdictie. Blijkbaar had Guerrero angst, dat er geen einde zou komen aan de debat ten, als de Britten straks dezelfde zijwegen zouden gaan bewandelen. Echter, Sir Eric Beckett, die Vrijdag het Engelse standpunt in het olieconflict gaat verdedigen, zal Rolin niet antwoor den op deze „propaganda-redevoering"; hu zal zich houden aan de kwestie der ccmpetentie, dus de bevoegdheid van het Hof, een oordeel uit te spreken. Pof. Rolin heeft betoogd, dat er in feite geen regelen van internationaal recht bestaan, die betrekking hebben op het probleem der nationalisatie van de olie. Engeland heeft in Augustus 1951 het beginsel der nationalisatie aanvaard en de Britse eis is ,,dus"(?) niet ontvankelijk, omdat zij gedaan werd na de ontkenning Wat de eis van Engeland betreft in zake de schadeloosstelling, stelde Rolin vast, dat deze werd gedaan, nadat Perzië haar verklaring had teruggenomen. Ook heeft Perzië het recht „opschorting" te Amerikaans rapport: Oost-Duitsland vrijwel anti-communistisch Het Amerik. min. van Buit. Zaken heeft en rapport gepubliceerd over Oost- Duitsland onder Russisch bestuur. Hier- staat, dat viervijfde der Duitsers anti communistisch is en deze dus bij vrije verkiezingen overeenkomstig zouden stemmen. De anti-communisten in Oost- Duitsland hebben eigen agenten in vjjf Russische spionnageorganisaties. De in lichtingen dezer anti-communisten in de Sowjetzone worden via radio-Berlijn aan de Oost-Duitsers doorgegeven. Het re giem omverwerpen zou echter onmoge lijk z»jn. omdat de Sowjet-Unie dan met het volle gewicht van haar legers zou terugslaan. vragen, omdat de zaak nog hangende bii de Veiligheidsraad. Rolin betwistte, dat het in 1933 gesloten verdrag tussen Engeland en Perzië een „nieuw" verdrag zou zijn, maar dit is slechts een.. con cessie" op nieuwe basis tussen Perzië en dc Anglo-Iranian. Derhalve niet een ver drag tussen twee leden van de Verenigde Voorts beriep hij zich op het Hand vest, dat internationale inmenging in binnenlandse aangelegenheden verbiedt. Wij zullen het hierbij laten, om onze lezers niet met al deze spitsvondige juri dische details te vermoeien. Resumeren de. prof. Rolin hield vol, dat het Hof niet competent is in dit geschil een oor deel uit te spreken. De volgende zitting van het Hof is be paald op morgen 13 Juni, des ochtends om half 11. Men verwacht, dat de Britse Attorney General, Sir Lionel Heald het Britse standpunt zal uiteenzetten, na te Zijn ingeleid door Sir Eric Beckett. Truman wenst neutraal onderzoek op Koje Tot dusver 38 doden Truman heeft gisteren voorgesteld, militaire waarnemers uit vijf neutrale landen uit te nodigen tot een bezoek aan Korea, teneinde te kunnen waarnemen, hoe de strijdkrachten der Ver. Naties hun krijgsgevangenen behandelen. Dg landen zijn: Zweden, Zwitserland, India, Pakis tan en Indonesië. Het aantal doden in de strijd om kamp 76 op Koje, die zich Dins dag heeft afgespeeld, is thans tot 38 ge stegen. Zeven gewonden zijn in een zie kenhuis overleden. DAT bij zekere heer Smolders in Moer gestel een kip een ei heeft gelegd waar uit twee kuikens te voorschijn kwamen. DAT gisteren in de Ned. duikboot O 21 bij Cherbourg een brandje woedde in de keuken, juist toen het schip ging dui ken, maar het gevaar spoedig geweken DAT de Leeuwarder Crt en het Friesch Dagbl., die enige dagen geen politie nieuws van Leeuwarden meer kregen i.v.m. hun houding in het conflict ron dom de Friese taalkwestie, zich met de politie hebben verzoend. DAT de overheid door de Ned. Aan nemers- en Patroonsbond in de Bouw bedrijven zal worden verzocht sneller te gaan betalen. DAT het hoofdgebouw van het nieuwe, deze zomer officieel te openen station in Den Bosch vandaag onofficieel is ge opend. DAT er voor reizigers op de intercon tinentale K.L M.-lijn er thans in elk toes tel een schrijfmachine beschikbaar is. DAT vele politiemuziekcorpsen, die hun jaarlijkse nat. festival hielden, gis teren voor het Utrechtse stadhuis defi leerden en de medaille van de stand ont vingen. DAT Friesland, waar 20 pet van de Ned. melkproductie vandaan komt, bin nenkort evenveel koeien als inwoners zal tellen, nl. ongeveer 460.000 (heel Nederland heeft 2,9 millioen koeien). DAT vier personeelsleden van het Acad. Ziekenhuis in Groningen zijn ge arresteerd wegens diefstal van koperen buizen die bij sloopwerkzaamheden wa ren vrijgekomen. DAT tegen een coöp. melkproducten- fabriek in Groningen aldaar f 65 000 boete is geëist en tegen de adj.-dir. f 750 we gens het niet opgeven van 430000 ké suiker die voor gecondenseerde melk zou worden gebruikt. DAT sinds enige tijd de KJL,.M-passa- giers op elke landingsplaats hun tocht mogen onderbreken, zonder dat dit extra kosten meebrengt. DAT op Schiphol een hypermodern acculaadstation is geopend voor een snel le mechanische afhandeling van de aan komende of vertrekkende vliegtuigen. DAT de C.J.M.V. in Dordt op 2 Juli het 90-j. bestaan met een openluchtspel viert, met 1500 medewerkenden. DAT burg. v. d. Dussen van Dordt als „vader" van 73.000 burgers morgen avond van de verenigde sigarenwinke liers aldaar sigaren krijgt aangeboden, daar het Zondag Vaderdag is. DAT het aantal nieuwe tbc-gevallen in het district Dordrecht steeg van 134 in 1950 tot 152 in 1951, terwijl men meende dat het aantal zou dalen. DAT in het ontwikkelingsplan voor de kop van Overijssel het watersportgebied van Giethoorn behouden blijft. DAT de A'damse raad zijn verontwaar diging heeft uitgesproken over een min of meer georganiseerde campagne van jongelui om verkiezingsborden te ver nielen. DAT de raad van A'dam aan woning bouwverenigingen ruim f 16 millioen zal lenen voor de bouw van in totaal 1389 woningen in Tulnstad-Slotermeer. DAT de Ncd. Aannemers- en Patroons bond in de Bouwbedrijven een verbod zal voorbereiden om in te schrijven op werken waarbij de „opzet-clausule" in de voorwaarden is opgenomen. Plan op termijn goedgekeurd Commerciële televisie in Engeland B.B.C. houdt radio-monopolie D* conservatieve regering van Chur- chfiU leef: gisteravond van het Lager huis goedkeuring verkregen voor haar plan, ln betere tijden de commerciële televisie in Groot-Britaiwiië in te Het Lagerhuis keurde het plan der re gering met 297 tegen 269 stemmen goed, nadat een socialistisch amendement, waarin de commerciële televisie bestre den werd, me: 304 tegen 267 stemmen was verworpen. He: Lagerhuis heeft nu een witboek van de regering goedgekeurd, waardoor het verbod voor radlo-advertemles in Engeland gehandhaafd blijft. Commer ciële televisie-uitzendingen zullen echter gehouden mogen Worden, wanneer de financiële positie van het land znch zo danig heef: verbeterd, dat de controle maatregelen op bouwwerken en uitga ven van particuliere ondernemingen kunnen worden verzacht. Het bestaande B B C -monopolie op radiogebied zal gehandhaafd blijven, maar haar televisiemonopoMe zal in de toekomst concurrentie krijgen van par- tictP'eren. Dit zal ecb*w nog wel drie of vier jaar, of nog langer, duren. Expeditie naar de ark van Noach Zes Franse ontdekkingsreizigers zullen morgen uit Parijs naar de ber gen van Ararat (Turkije) vertrekken, waar de ark van Noach na de zond vloed is gestrand. De expeditie staat onder leiding van de Poolreiziger Jean de Riquer. Twee filmoperateurs zullen de tocht meemaken. De expe ditie zal, naast het zoeken naar over blijfselen van de ark, bodemkundige onderzoekingen doen en zich bezig houden met fauna en flora uau het ruim 5000 meter hoge gebergte. Zwaluwen bouwden nest in de huiskamer Aan een balk in de huiskamer ran de familie J. Groot Mz. te Middelie heeft een zwaluwpaar een nest ge bouwd. Eerst hadden de vogels een nest aan de buitenmuur, doch toen deze voor herstelwerkzaamheden werd uitgebroken kozen zij een ge schikt punt binnenskamers, en wel boven de tafel, als domicilie. Onjuiste verlangens Het gaat met de export naar Ameri- ka nog zeker niet in alle opzichten naar wens. Dat is te betreuren en het werkt buitendien ontmoedigend wan neer firma's zich met de export van haar producten gaan richten op Amerika en daarbij veel moeite aan de dag leggen en aan de voorbereidingen er van veel kosten besteden, om dan op moeilijk heden te stuiten. Het gebeurt dat onze regering er bij onze industriën op aandringt, zich op de dollar-area te oriënteren, maar dat Amerikaanse firma's bij de Amerikaanse regering verzoeken in dienen om verhoging van de invoer- belasting op buitenlandse en dus ook op Nederlandse producten. Die Amerikaanse firma's schijnen daarbij over het hoofd te willen zien, dat wat ingevoerd zou worden nog altijd slechts een fractie is van de Amerikaanse productie. Maar daar naast vergeten die Amerikaanse onder nemers, dat het voor de landen van Europa een levensbehoefte is, dat zij ex porteren. en dat uiteindelijk 't Europese belang ook hun belang is. omdat het het belang is van de vrije wereld. Men weet, hoe het gegaan is met de export van kaas naar Amerika. Nu bereiken ons soortgelijke mede delingen uit de breeuwwereld. Neder landse ondernemers gaan zich toe leggen op de export van breeuwwerk naar Amerika, maar de touwindustrie aldaar schijnt zich reeds bedreigd te voelen en heeft zich al tot Washington gewend. Eerst was er de kaas. Nu betreft het weer de touwproducten. Er is geen reden om te menen, dat het hierbij blijven zal. Het minste wat wij van onze regering en met name van onze vertegenwoordigers in Amerika vragen mogen, is, dat zij ten overstaan van de Amerikaanse regering met grote klem zullen wijzen op het onjuiste en bovendien geheel onredelijke van deze Amerikaanse verlangens. Verlangens bovendien, die met het alge meen belang zozeer in strijd zijn. Hoog de naam Enige tijd geleden heeft de Tweede Kamer bij motie uitgesproken, dat vreemdelingen, die Nederlanders wor den, hun vaak moeilijk uit te spreken amen behoren te „vernederlandsen Zelf zijn wij voor die motie niet zo enthousiast geweest. Inderdaad kan een vreemde naam op bezwaren stuiten, r een naam is een gewichtig ding. ding, waaraan een historie verbon den kan zijn. iets waaraan men hecht. Dat geldt voor ieder. Dat geldt ook voor vreemdelingen, zelfs wanneer ze Neder landers worden. Er is nu een Pool. luisterend naar de aam Pazdrijowski, die Nederlander worden wil, maar die er bezwaar tegen heeft, zijn geslachtsnaam te veranderen. Kamerleden blijken nu van mening, dat man zich derhalve blijkbaar nog niet alle opzichten Nederlands voelt. An ders, zo oordelen zij, zou hij tegen ver nederlandsing van zijn naam geen be vaar hebben. Wij kunnen hier echter geen oorzake lijk verband ontdekken. Wij kunnen ons wel degelijk voorstellen, dat een vreem deling de hoedanigheid van Nederlander wil verkrijgen en niettemin prijs stelt op het bewaren van zijn naam, zoals hij deze heeft geërfd. r is in deze tijd al genoeg vervlakking onderlinge „aanoassing" Het kon eens zijn dat achter dit verzet, tegen deze vervlakking, een man schuilt, op het Nederlandse volk straks trots 30.000 Aanmeldingen voor Australië En te weinig schepen Reeds meer dan 30.000 personen hebben zich aangemeld voor emigratie naar Australië. Het staat nu al vast dat de maximale vervoerscapaciteit voor dit niet voldoende zal zijn. Daarom aan hen die zich na 15 Juni aanmel den, geen enkele zekerheid worden ge geven omtrent hun acceptatie of vertrek mede omdat de voorwaarden voor 1953 nog niet bekend zijn. Zij kunnen niettemin een aanvrage indienen, ten einde de prioriteit van hun volgnum- bij eventuele behandeling te behou den. Dit alles geldt niet voor gezinsher eniging en voor hen die goedgekeurde huisvestingsverklaringen bezitten. Aangenomen mag worden dat perso- :n, werkzaam in de metaalindustrie en de agrarische sector, alsmede huishou delijk personeel, in het programma 1953 eerste kans maken om weg te ko- Aldus heeft de commissaris voor de emigratie verklaard. Het door de regering gecharterde ms Nelly (11080 ton) zal op 11 Juli met 1250 emigranten van Rotterdam naar Austra lië vertrekken. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 our Voor Ned. boeren geen kans in Venezuela Landbouw slechts mogelijk met subsidie van regering Het opzetten van een Nederlandse boe- renkolonie of het beginnen van landbouwbedrijf voor individuele Nedi landse boeren is in Venezuela een ze. riskante onderneming. Door de hoge lonen en de hoge materiaalprijzen is landbouw in dit land voorlopig alleen naar mogelijk met regeringssubsidie Dit verklaarde de Nederlandse gezant in Caracas, dr H. Riemens, in een pers- gesprek. Met de andere bedrijven staat het in Venezuela, volgens dr Riemens, feitelijk precies eender als met de landbouw; alleen grote en kapitaalkrachtige Neder landse bedrijven zullen er iets kunnen beginnen. De 2000 Nederlanders (vrou wen en kinderen inbegrepen), die op het ogenblik in Venezuela werken, hebben dan ook slechts in een enkel geval een igen zaak. Meestal behoren zij tot het personeel van de Hollandse Bank Un.-. de K.L.MPhilips e.d. De Nederlandse import bedraagt ln Venezuela ongeveer 1>4 pet. van het totaal, maar kan stellig omhoog worden gebracht, zei dr Riemens. lil WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met veranderlijke bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen en weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). Vrijdag: Zon 4.20—21.01; maan 00.18— 10.44. Op 14 Juni L.K. (Advertentie) Wat zal VADER blij rijn met SIGAREN uit de Speciaalzaak >1. WOLTERS DOEZASTRAAT 32

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1