Jliettuie £riJisrf)r (iTourant Maar wij denken er zó over Peking beschuldigt Frankrijk maar even van 200 grensschendingen! De Tunis beloofde autonomie voedt het extremisme Mossadeq voelt zich hier zo gezond als een haring Wist U Wantrouwen ZATERDAG 7 JÜNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en 3erÜgsfe Jaargang No 9449 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. I. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NRTIONRRL DRGBLRD Voor Leiden en Omstreken .Stanteastfcb Is gh<&ltoeo tngn bert In tcafjeaspoet" In Indo China koude oorlog" verscherpt DE „KOUDE OORLOG" woedt in verhevigde mate op beide fronten, zowel in Azië als Europa. Peking en Moskou produceren hun be schuldigingen aan de lopende band. Te Pan Moen Djon, waar de onder handelingen over een eventuele wapenstilstand eindeloos worden gerekt, worden de Verbondenen permanent van „schendingen" etc. beschuldigd. Thans kom,t het communistische persbureau Nieuw China met de insi nuatie, dat Franse vliegtuigen uit Vietnam aanhoudend boven China vliegen. De Fransen zouden zich aan uitdagende handelingen, zoals bombarderen, beschieten en verkennen schuldig maken. Tussen Decem ber 1950 en April 1952, aldus de communistische klacht, hebben 286 Franse vliegtuigen bijna 200 vluchten boven Chinees gebied uitgevoerd. Het doel dezer beschuldigingen-actie is duidelijk: Het snode Westen is aggressief en niet het edele communisme I Het Frankrijk, dat behalve zijn intense moeilijkheden in Indo-China, ook nog die heeft in de Noord-Afrikaanse gebie den, geraakt in de knel tussen het anta gonisme van Oost en West. Het wordt in Noord-Afrika in een hoek gedreven en moet concessies doen, die de nationalis tische Destoerpartij slechts tot aanleiding dienen, nog meer te eisen. Thans, aldus -Reuter, hebben de premier van Tunis, Baccouche en de Franse resident-gene raal de Hauteclocque een nieuw hervor mingsplan voor Tunis uitgewerkt. Bin nen vijf jaar zal het protectoraatgebied volledig zelfbestuur krijgen, binnen het raam der Franse unie. Echter blijven uiteraard de buitenlandse politiek en de defensie in handen van de Fransen. Deze belangrijke hervormingen zouden eind Juni, wanneer de Mohammedaanse vas tenmaand eindigt, ingaan. De Bey zou er reeds zijn goedkeuring aan hebbengegeven. De wetgeving zou blijven berusten bij de Bey van Tunis, die souvereine macht zou bezitten en zijn bestuur uitoefenen door het uitvaardigen van decreten. Weliswaar zijn nog geen details bekend, maar het ligt in de be doeling, dat de Bey een Fransman be noemt tot zijn minister van Buit. Zaken Bliksem trof standaard van de Prins Bij lustrum Opleidingsinsti tuut voor het Buitenland Terwijl Prins Bernhard gistermiddag als eregast in een der zalen van het Kasteel Nijenrode te Breukelen de ver gadering bijwoonde ter gelegenheid van het eerste lustrum van het Nederlandse Opleidingsinstituut voor het Buitenland, 6loeg de bliksem in de vlaggestok op een hoog punt van het kasteel, waaraan de standaard was gehesen die men van het paleis Soestdijk ter leen had gekre gen. Het vlaggetouw vloog in brand en de standaard fladderde omlaag. Een stu dent, die het zag gebeuren, wist de standaard te pakken te krijgen en hees hem op een vlaggestok die op de begane grond in het park stond opgericht. De voorzitter van het instituut, ir A. Plate, herinnerde op de lustrumbijeen komst aan het doel van het instituut: het vormen van jonge mensen die niet te geleerd zijn, maar die weten op te treden en te handelen, die initiatief kunnen ont wikkelen bij het bevorderen van de ex- DrPaul Paul Rijkens van de Unilever sprak over het doel van reizen in het buitenland. Onder de aanwezigen be vond zich dr A. Plesman. en een Frans officier tot opperbevelheb ber. Er zullen twee Assemblée's worden ingesteld, een, uitsluitend bestaande uit Tunesiërs en een andere bestaande uit Fransen en Tunesiërs, speciaal voor de begroting. De gemeenteraden zullen bij algemene stemming gekozen worden. De gefortuneerde Tunesiërs van de nationa listische neo-Destoerpartij zijn tegen dit hervormingsplan gekant. Zij eisen de middellijke erkenning van de „ondeel bare souvereiniteit van Tunis". Wat de binnenlandse situatie van Frankrijk betreft, dankzij de krachtige houding van Pinay, werd ook de derde stakingsoproep der communisten vrij- wijl genegeerd. Zelfs in de Renaultfa- brieken liep de actie ditmaal op niets uit. Hier en daar wordt nog wel de kreet „Duclos moet vrij" en „Weg met Ridgway" aangeheven, en komt het tot botsingen zoals te Bordeaux, maar de animo voor relletjes schijnt momenteel sterk bekoeld. Koning Talal eerst naar Zwitserland Na herstel gaat hij naar Jordanië terug De geruchten over Koning Talal van Jordanië, die de laatste dagen circuleer den, houden aan en 'spreken elkaar tegen. Thans meldt Reuter weer, dat Koning Talal gisteravond per trein uit Parijs Genève is vertrokken voor een verblijf van onbepaalde duur. Daarna zou hij naar zijn hoofdstad Annam terugkeren. Volgens de. premier van Jordanië moet de Koning onder medisch toezicht blijven, maar de premier heeft hem verzekerd van zijn loyaliteit. we 1. l.ii* Scheveningen als Perzisch Kurort In het onbezorgde Nederland kan je eerst heerlijk vrij ademhalen EEN ZOON sprak over zijn vader, namelijk dr G. H. Mossadeq over de Perzische premier, die in zijn apartementen in het Palace Hotel te Scheveningen, ziek of niet ziek, 10 a 12 uren per dag werkt, zich voorbe reidende op de zitting van het Intern. Gerechtshof, welke a.s. Maandag aanvangt. De lijfarts van zijn vader, dr G. H. Mossadeq, heeft in een ex clusief vraaggesprek het Perzische standpunt uiteengezet over de bekende oliekwestie. Wat ons Nederlanders deugd doet, is te vernemen, dat de ge zondheid van „vader Mossadeq", sinds hij in Nederland is, met sprongen vooruit ging. De mensen hier zijn zo onbezorgd en in Nederland kan men eerst vrij adem halen. Volgens de Perzische visie zal, als het Int. Gerechtshof zich bevoegd oordeelt om het Brits-Iraanse oliegeschil te be handelen, zulks in het gehele Midden- Oosten een ongunstige terugslag hebben. Het geschil, aldus zeide de zoon van de minister-president verder, gaat niet tussen Perzië en het Britse volk, doch tussen Perzië en de Brits-Iraanse olie maatschappij, welke naar het gevoelen der Perzen het land in economisch en daardoor ook in politiek opzicht beheer ste. „In Groot-Brittannië hee£t de Labour- regering de industrieën van essentieel be lang genationaliseerd in het belang van de gewone man, om het communisme er buiten te houden, doch toen wij hetzelfde wilden doen keerde men zich tegen ons," aldus dr Mossedeq. Perzië is er evenzeer als de Westerse mogendheden op uit, zo vervolgde hij, om de communisten uit het land te houden. „Wij kunnen dit slechts doen door de levensstandaard van ons volk omhoog te brengen en daarvoor hebben wij geld nodig. Dit geld kan ver kregen worden uit onze rijkste nationale hulpbron: de olie. Wij willen voor het omhoog brengen van die levensstandaard geen geld aannemen van de Verenigde Staten." Perzië is van wezenlijk belang voor de Westerse mogendheden bij het tot stand brengen van een pact voor het Midden-Oosten, aldus dr Mossadeq. „Het organiseren van een blok in het Midden- Oosten zonder Perzië, zou zijn als de Franse Magninot-linie in de tweede we reldoorlog. Deze linie strekte zich niet uit tot langs de Belgische grens en daar door konden de Duitsers er gewoon om heen trekken." Gevraagd naar de gezondheidstoestand van de Perzische premier, zeide zijn zoon- lijfarts: „De gezondheid van mijn vader is de laatste tijd zeer vooruit gegaan, vooral sedert hij in Nederland is. De mensen hier zijn zo onbezorgd, vindt hij, en men kan in dit land zo vrij adem- Op de mededeling dat het waarschijn lijk enige tijd zou duren voordat het Hof uitspraak zou doen over zijn competen tie, zeide de zoon van de premier: „Waar om? Vele Perzen komt het voor, dat hoe langer men de tijd neemt om een kwestie te overwegen, des te minder juist de be slissing waarschijnlijk zal zijn." Zeggende, dat het stopzetten van de olietbevloed uit Perzië niet alleen voor Perzië een verlies betekent, doch ook voor Groot-Brittannië, gaf dr Mossadeq als zijn mening te kennen, dat alleen Amerikaanse hulp Groot-Brittannië in staat gesteld heeft in de oliekwestie het been stijf te houden. Het is echter de vraag, hoe lang de Verenigde Staten deze hulp zouden willen voortzetten. Dr Mossadeq zeide verder, dat zijn vader Nederland zeer bewonderde. Hij zag het als een land, dat door de eeuwen heen voor zijn vrijheid had gevochten, zoals Perzië thans vocht voor zijn natio nale onafhankelijkheid. De Perzische mi nister-president bewonderde ook „de de mocratische geest van Koningin Juliana" en „als blijk van dankbaarheid voor haar gastvrijheid" had hij een aantal Perzische tapijten meegenomen om Hare Majesteit aan te bieden. Deze tapijten zullen waar schijnlijk door middel van de Perzische gezant te Den Haag, Hossein Navab, aan de Koningin worden overgebracht. De premier en zijn raadgevers zullen Den Haag vrijwel terstond na de zitting van het Hof verlaten, daar vele zaken hun aanwezigheid in Teheran vereisen, aldus dr G. H. Mossadeq. Op de vraag, of dit niet een te grote inspanning was voor een man van twee- en-zeventig jaar, zeide dr Mossadeq: „Het doet hem helemaal geen kwaad. Zijn lichamelijke gesteldheid is heel goed, doch zijn zenuwen zijn zwak. Daardoor kan hij een sfeer van politieke spanning, zoals die in Teheran reeds zo lang be staat, niet verdragen." De Perzische minister-president werkt 10 12 uren per dag in zijn appartemen ten in het Palace-Hotel te Scheveningen, zich voorbereidend op de zitting van het Internationaal Gerechtshof op 9 Juni. Hij staat altijd vroeg op, te ongeveer 5 uur des morgens, en ontbijt dan te 8 uur. Reebok als arrestant in Bennekom Een prachtige reebok die sinds en kele weken ten Westen van Bennekom huisde, toonde zo weinig vrees voor mensen, dat hij gisteren rustig de dorpskom binnenstapte en zich prins heerlijk tegoed deed aan de rogge van een bewoner van de Veenderweg. Voorbijgangers bleven staan, opge schoten jongens wierpen begerige blikken op het ranke wild en gezien het jachtinstinct, dat in veel bewo ners van de Veluwe sluimert, besloten de politie en een jachtopziener het dier naar veiligers oorden over te brengen. Langzaam werd de reebok in de richting van een aangrenzende kippenren gedreven. Dit bleek een juiste tactiek te zijn, want toen de viervoeter voor de afrastering kwam, nam hij een kloeke sprong en.... be gaf zich daarmee tegelijk binnen af gezet terrein. Het was daarna nog een heel kunst stuk de reebok in handen te krijgen. Bij de worsteling die ontstond, rolden politie, jachtopziener en reebok ten aanschouwe van het toegestroomde publiek als een kluwen over de grond. Tenslotte moest het wild zich gevan gen geven, maar de vrijheidsberoving duurde niet lang: de arrestant werd naar de bossen overgebracht en daar in vrijheid gesteld. Prins had bij paard rijden licht ongeval En moet een week rust houden Prins Bernhard zal op medisch advies een week rust moeten houden ten ge volge van een licht ongeval, hem Maan dag jl. bij het paardrijden overkomen. De voor die periode gemaakte afspra ken moesten worden afgezegd. Gister middag was de Prins nog aanwezig bij de viering van het eerste lustrum van het Ned. Opleidingsinstituut voor het Buitenla.-d. IN TSJECHOSLO WAKIJE werd Josef Kysely benoemd tot vice-premier, in plaats van de ontslagen Jan Sevcik. Gisteren werd op paleis Soestdijk aan H.M. Koningin Juliana de Koninginne- haring aangeboden. Dit is, zoals men weet, de eerste haring, die door de Rijks keurmeester W. Don te Vlaardingen, is „uitgekeurd". Schipper G. v. d. Snoek van de VI. 84 overhandigde de Koningin het Oranje geverfde vaatje met malse maatjes. Rechts is nog de burgemeester van Vlaardingen, mr J. Heusdens, zicht baar. In het midden de heer Don. Stilte voor de storm Ulbricht beveeltStaat schouder aan schouder met de Russen Maar ziet een stroom van O.-Duitse vluchtelingen zoekt beveiliging bij het Westen T^E VREDELIEVENDE communistische leider, Walter Ulbricht, beveelt: Oost Duitsland moet zich ten snelste bewapenen, om schouder aan schouder te staan met riet Russische volk en de vaandeldrager van de vrede, Josef Stalin. De veiligheidszone rond Berlijn en langs de grenzen met West-Duitsland wordt versterkt. Inmiddels wordt de toestand voor de be woners der 5 km diepe versperde strook onhoudbaar. Zij verwachten, dat zij binnen korte tijd hun woonplaatsen moeten verlaten. Een stroom van vluchtelingen beweegt zich van Oost naar West Duitsland, tengevolge van de hernieuwde blokkademaatregelen der Russen. Ook de Britse Hoge Commissie werd verrast met een Oost Duitse telefoonnota, nl. van 4 Vz mil- lioen dollar. schijnen niet van plan te zijn het gebouw te verlaten. Zoals reeds gemeld, werd een nieuwe Oost Duitse telefoonrekening gecreëerd en wel voor het gebruik van telefoon en telegraafkabels tussen West Berlijn en West Duitsland, sinds de beëindiging van de oorlog. Deze nota zullen de Britten naast zich neerleggen. Men zal zich her inneren, dat aan de Amerikanen voor de zelfde verbinding reeds 14 millioen dollar werd gevraagd. Alleen in West Berlijn kwamen de laatste drie dagen 1500 Oost Duitsers over de grens. De Russen en Oost Duit sers hebben barricades opgericht en hun grenspatrouilles versterkt, teneinde de stroom van vluchtelingen te keren. Tot en halve km afstand van de zone- grens zijn alle café's, bioscopen en an dere openbare lokalen gesloten en bij eenkomsten der bevolking verboden. De Oost Duitser Albert Bellwinkel, winnaar de Stalinprijs, is eveneens met zijn gezin naar West Berlijn uitgeweken. De toestand in Berlijn zelf wijst er op, dat beide partijen nieuwe stappen voor bereiden. De belegering van de Oost Duit se radio-omroep duurt voort. Een Britse officier deed opnieuw een poging om voor onderhandelingen met de belegerden in contact te komen, maar een Russische schildwacht versperde hem de weg met zijn stengun. De Rus verscheen niet, maar wel de chef van de radio-omroep, Von Schnitzer, die het Britse aanbod echter vierkant afwees. De belegerden Koningin en Prins langs 17 Noordholl. plaatsen De Koningin en de Prins zullen bij hun officiële bezoek aan Alkmaar en West-Friesland op 20 en 21 Juni de vol lende plaatsen bezoeken: Alkmaar (de gehele ochtend, rondritten, bezoek aan de kaasmarkt). Middenmeer in de Wie- ringermeer, Slootdorp, Wieringerwerf (défilé van tractoren), na splitsing van de stoet: Medemblik, Opperdoes, Twisk, Middenwoud, Wognum, Hoorn (route de Koningin) en Sijberkarspel- Hoorn (de Prins) in Hoorn ligt het Koninklijk jacht Piet Hein gereed voor de nacht Zwaag (bezichtiging van de veiling), Blokker, Westwoud, Hoogkarspel, Grootebroek, Enkhuizen (Zuiderzee-museum en de Snouck van Loosen-stichting). In deze laatste plaats verlaat het Koninklijk Paar met de Piet Hein het gewest. Sowjet-ambassadeur uit V.S. geroepen Ambasadeur Alexander Panjoesjkin zal naar de Sowjet-Unie terugkeren uit dc Verenigde Staten om een nieuwe taak te aanvaarden. Georgi M. Zaroebin, de voormalige Sowjet-ambassadeur in Lon den, zal hem te Washington opvolgen. Panjoesjkin, die sinds 1947 als ambassa deur geweest is, heeft niet verteld wat zijn nieuwe functie zal zijn. Hij vertrekt Zondag uit Washington en zal Dinsdag afvaren van New York, om via Zweden te reizen. Televisie met vacantie van 218 Augustus Studio wordt verbeterd De Nederlandse televisie zal in na volging van het buitenland een zomer- pauze houden van 2 tot 18 Augustus. Dan zal de apparatuur in de Bussumse studio kunnen worden nagezien en tevens kan men aan het studio-interieur de nood zakelijke verbeteringen aanbrengen. Er worden nog besprekingen gevoerd over het uitzenden per TV van de be langrijkste gebeurtenissen der komende Olympische Spelen. De Europese TV- maatschappijen, waaronder ook de B.B.C. zullen gezamenlijk hun belangen verde digen. Verder is men nog bezig met het uitwerken van- de plannen om ooi kroningsfeesten in Engeland op scherm te brengen. Hagel vernielde fruitgewas deel van Betuwe Man in Rotterdam door bliksem gedood heeft gistermiddag in Een hevig in de Betuwe een enorme schade richt aan het fruitgewas. In Rotterdam werd door de bliksem een tuinarbeider getroffen en op slag gedood. Boven de dorpen Ommeren, Lienden en Kesteren in de Betuwe ontlastte zich omstreeks 5 uur een hevige hagelbui. De stukken ijs waren bijzonder groot vernielden in een strook van 5 tot 10 kilometer breedte vrijwel het gehele fruitgewas. Hierbij bleef het echter niet. Want ook het koren en de aardappelen leden door de 10 minuten lang aanhou dende bui ontzettend veel schade, bui ging verder en bracht ook in c Rhenen en Wageningen grote ravage aan. De verslagenheid onder de fruit telers is groot. De 50-jarige tuinarbeider P. de Man uit de Kortlandstraat te Nieuwerkerk aan de IJssel, die gistermiddag werkte in een broeikas aan de Kralingseweg Rotterdam, werd door de bliksem dood. Het hemelvuur trof een boerderij Leerbroek, bewoond door de families D. DAT de erepenning voor menslievend hulpbetoon, in brons, is toegekend aan de Schiedamse politie-agent G. Gros, die in de nacht van 12 op 13 Mei een drenke ling heeft gered uit de Korte Haven in Schiedam. DAT minister Van den Brink in een radiotoespraak het aantal inzendingen van grote Nederlandse firma's op de jaarbeurs in de Canadese stad Toronto veel te klein heeft genoemd. DAT 1200 a 1500 militairen op 11 Juli in Aduard (Gr.) zullen deelnemen aan oefeningen en een défilé t.g.v. het 750-j. bestaan van het plaatsje. DAT de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart volgende week Zaterdag in A'dam haar jaarvergadering houdt en het leden tal reeds de 5.000 nadert. DAT de plaatselijke prijsbeheersings- commissies in Nieuw-Lekkerland aan de melkhandelaren heeft opgedragen de verhoogde melkprijs, ^ie in de sneeuw- periode ten onrechte is berekend, vóór 15 Juni terug te betalen. DAT een landbouwvademecum v< bestrijdingsmiddelen in voorbereiding hetgeen gisteren in A'dam werd meege deeld op een studiedag van de „Konink lijke" en de Shell. DAT de Bossche St Jansmarkt dit jaar i.v.m. de verkiezingen wordt vervroegd van 25 tot 18 Juni. DAT de directie van de Hoogovens IJmuiden voorstelt ir P. van Delden tot directeur te benoemen. DAT op 24 Juni het diamanten jubi leum van de oudheidkamer in Zaandijk gevierd wordt. DAT Marten Toonder de laatste hand legt aan de tekenfilm De Gouden Vis, die déél zal uitmaken van de Ned. inzen ding naar de internat, filmtentoonstelling te Venetië, de Biennale. DAT in Alkmaar een 26^ m lang Fins toeristenvaartuig te water is gelaten, maar heel voorzichtig, daar het van aluminium is vervaardigd. DAT de pastorie van dc Herv. evan gelisatie te Nieuwe Krim (Dr.) is afge brand en de bewoners, het gezin Nijen Twilhaar, zich ternauwernood konden redden. DAT in de A'damse haven Chinees is gearresteerd, die een kilo opium, in een doek gewikkeld en op zijn lichaam verborgen, van een Ned. schip wou smokkelen. DAT voor het afwerken van een nieuwe textielfabriek qan C, T. Stork te Hengelo (O.) laagste inschrijfster was de fa G. J. Oude Wolbers te Borne voor 449.300 (hoogste ƒ575.000). DAT de burgerij van Deventer gister avond met veel feestbetoon het ver nieuwde klokkenspel van de Lebuinus- toren binnen de veste heeft gehaald. DAT wanbetalers in de Beemster na slechts één keer tevergeefs te zijn ge maand niet meer zullen kunnen kopen bij alle andere winkels, aangesloten bij de Alg. en R.-K. Middenstandsver. DAT de raad van advies (met o.a. alle commissarissen der Koningin) cn het werkcomité van de Nat. Commissie voor Vluchtelingenhulp op 19 Juni te Utrecht door de voorz. L. Neher, worden geïn stalleerd. DAT ruim 500 leden (in 15 autobus sen) van het Kon. Instituut van Inge nieurs gisteren het A'dam-Rijnkanaal en do sluiswerken in Tiel hebben bezocht van Buuren en Kortlever. De hoeve brandde geheel uit, de inboedel ging ge deeltelijk verloren. De boerderij was laag verzekerd. Poppenkast in gebruik bij verkeerspolitie Mannen van de Amsterdamse verkeers politie zullen in de zomervacantie op straat voorstellingen geven met een zelf gemaakte poppenkast. Het onderwerp is een verkeersspel. waardoor men de klein tjes op een prettige manier verkeersles wil geven. In dezelfde periode wordt een extra-veiligheidscampagne gehouden met slagzinnen als „Vaart minderen spaart de kinderen". Kappers vliegen elkaar in het haar In het dorpje Heijen bij het Lim burgse Gennep ondervindt de wettig gevestigde kapper concurrentie van beunhazen die de Hejjense hoofden soigneren zonder daartoe bevoegd te zijn. De wettige figaro heeft nu aan zijn concurrenten de oorlog verklaard. Hij stapte naar de politie en die zal er op letten dat in Heijen voortaan alleen de erkende kapper de hoofden bewerkt. Burgers die met pas geknipt haar rondlopen, kunnen ieder ogenblik door de politie worden aangehouden rekening en verantwoording af te leggen omtrent de identi man, die hen van de overtollige haar dos heeft bevrijd. DE |E hoopvolle woorden, welke minister Peters gesproken heeft aan het slot der Ronde-Tafel-Conferentie met de West, kunnen aUeen verantwoord zijn. wanneer de onderhandelaars nadat al het reeds bereikte ondersteboven is geworpen, per# soonlijk dichter bij elkaar zijn gekomen. De woorden van minister Peters doen dit vermoeden. Het verloop der conferen# tie wijst echter in een geheel andere rich ting. Grondoorzaak van de voorlopig® mislukking der R.T.C. is immers het wan trouwen der Surinamers tegen de bedoe lingen van de Nederlandse onderhande laren en hun knappe juridische formule ringen, verergerd nog door een wantrou wen onderling en een zekere- beduchtheid voor de in Suriname achtergebleven po litici, die zo gaarne de afwezigen be schuldigen en attaqueren. Het gaat hier om het uiterst moeilijk® probleem een regeling te vinden, die noch de eenheid van het Koninkrijk noch de zelfstandigheid van Suriname in gevaar brengt. Voor zulk een werk is wijsheid nodig en samenwerking. Samenwerking was hier zoek en in zulk een geval staat wijsheid ook machteloos. Het tijdsgebrek heeft de zaak nog ver ergerd. Tevoren was gewaarschuwd dat de tijd nog niet rijp was om te confereren en dat men beter tot na de Nederlandse verkiezingen had kunnen wachten. De pessimisten hebben gelijk gekregen. Naar een mededeling van Nederlandse zijde waren het de delegaties van Suriname en de Antillen die haast hadden. De opposi tie in de West had echter geen haast en vreesde dat een R.T.C. de minderheden in verdrukking zou brengen. TiE voornaamste reden van haast was evenwel de aandrang van het buiten land. Nederland kreeg onlangs een lesje in de V.N., dat het te weinig opschoot. Het felst waren daarbij staten die zich niets bekommeren om hun eigen ver drukte minderheden en graag een beetje in het Nederlandse water willen roeren. Met deze R.T.C. is men verder van het doel afgeraakt dan ooit. Er bleek name lijk wel overeenstemming te bestaan tus sen Nederlanders en Antillianen, maar niet met de Surinamers. Deze laatsten waren vooral beangst voor hun zelfstan digheid en langdurig is er gepoogd hun zo ver mogelijk tegemoet te komen. De bevoegdheden van Suriname en de Antil len bij de totstandkoming van grond wetswijzigingen werden verduidelijkt. Beide landen zouden worden betrokken bij ministerieel overleg inzake de grond rechten. het vertegenwoordigend lichaam en de justitie. De uitdrukkelijke opsom ming van de fundamentele menselijke rechten verdween. Een bedenkelijk feit. Als men weet, hoe deze in de statuten van de V.N. zijn neergelegd, vraagt men zich af waarom zij dan niet worden opgesomd in de statuten van een Koninkrijk. TOT tweemaal toe hebben de Neder- x landers gepoogd de zaak te redden door indiening varr-een -verkort statuut (13 en 16 Mei) terwijl men de meeste zaken aan een" latere regeling over wilde laten. Doch dit was olie op het vuur. Want nu wilden de Surinamers dat er geregeld zou worden en dat de be handeling van tal van principiële punten niet naar de toekomst zou worden ver schoven. Zij stelden zelfs een soort ulti- tm door opheldering te vragen over zevental punten alvorens men ver zou kunnen praten. Deze punten weken zover af van de constructie van het Koninkrijk. als die was neergelegd in het werkstuk, dat verder onderhande len geen zin had. Dit zou misschien te overwinnen zijn, als men zeker was van Suriname's ver langens en tevens van Suriname's ver trouwen in de bedoelingen van Neder land. Het verloop van de conferentie wyst er echter op dat men op dit punt geen zekerheid heeft en dit maakt de gang van zaken bedenkelijk. Lente was bijzonder droog en zonnig Van onze weerkundige medewerker). Wanneer we letten op de maanden Maart, April en Mei kunnen we zeg gen, dat de lente dit jaar buitenge woon droog en zonnig is geweest. Het aantal uren waarop de zon scheen, bedroeg in De Bilt 546 tegen normaal 501. De gemiddelde tempera tuur, berekend uit uurlyjkse waarne mingen, was in De Bilt 9.5 graden Celsius. Dit is 0.9 graden boven nor maal. Zomerse dagen, dat wil zeggen dagen met een maximumtemperatuur van meer dan 25 graden Celsius, wa ren er in De Bilt eveneens meer dan normaal, namelijk drie, terwijl het gewone cijfer één is. Er waren 16 (normaal 14) vorstdagen. De warmste dag beleefde men in De Bilt op 1 Mei, toen de temperatuur steeg tot 26.4 graden Celsius. De neerslag bleef in het hele land belangrijk kleiner dan gewoonlijk. In De Bilt viel in Maart, April en Mei in totaal 110 mm tegen 150 mm nor maal. Maart was de natste van de drie lentemaanden en ook vergeleken met het gewone cijfer de koudste. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur Is' if li Windsnelheid per seconde S «9 J 1 Is Stockholm Londen KopenJi. A'dam Genève Parijs Nice Berlijn Frankfurt Wenen licht bew. geh. bew zw. bew zw. bew. zw. bew zw bew. geh bew. Keh. bew. Z 6 NNW 1 ZW 4 NNO 3 W 5 NW 1 ZZW 4 WZW 4 NW 1 21 0 19 7 17 1 24 17 26 14 25 12 25 3 29 8 25 23 26 0 Eerste (echte!) Meikersen in Tiel geveild Aan de Tielse veiling Septer werden gisteren door de kweker C. Bronsmans uit Varik de eerste originele Meikersen aangevoerd. Ze werden gekocht door de handelaar A. van de Plaat uit St Oeden- rode. Als het weer meewerkt, kan men in de komende week een toenemende aanv vroege Meikersen (zgn. Duitse) echte Meikersen verwachten. Koude nacht Tot morgenavond verwacht de Bilt: Koude nacht met weinig wind. Morgen over dag wisselende bewolking met in de middag kans op enkele liohfte regenbuien. Zwakke tot matige Weste lijke wind. Ongeveer dezelf de temperaturen als van daag. (Opgemaakt tc 10 u.) ZON EN MAAN. Zondag: Zon 4.21—20.57; Maan onder 3.44, op 22.09. V.M. Maandag: Zon 4.21—20.58; Maan onder 4.48, op 23.01. Op 14 Juni L K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1