Zomerhuisjes in de sprookjesbossen ran de schone Gelderse Achterhoek Herv. wijkvereniging Rehoboth bestaat vijf-en-twintig jaar Ds De Wit 25 jaar predikant en 25 jaar getrouwd MM 77777 Leids Juweel van K. en 0. gaat amateurisme bevorderen Meisjesverbond C. J. V. F. afd. jeugd groep Zuid-Holland bijeen IIEÜWE LETOSCHE COURANT 3 DONDERDAG 5 JUNI 1952 Een gouden goidel van vacantieooiden Daar, waar Staring dichtte de „Wildenborch" op ^NP ZEKERE MORGEN zijt ge wakker geworden als altijd. De werke- U lijkheid, objectief beschouwd, kan niet veranderd zijn, maar voor jj is alles anders. Het is vacantie. Het knellende keurslijf der dagelijkse rerplichtingen is afgelegd. Droom en romantiek liggen voor een korte jeriode voor U open. Zult gij deze vacantie gebruiken, om U eens te -erdiepen in de wonderen van de eigen streek, de wonderen die zo lichtbij liggen? Of hebt gij het initiatief genomen voor een reis naar het luitenland, op eigen houtje, avonturierende en U maar laten drijven tot en oord, hetwelk U het meeste bekoort. Misschien ook hebt ge de hulp ingeroepen van een der vele goede reisbureaux en reist ge straks per ouringcar door verre gebieden, waar Uw overgrootvader zelfs niet van [urfde dromen. te vinden, zelfs 's nachts als gij luistert naar de geheimzinnige geluiden, waar mede de wind de houten wanden van het dak van uw huisje omspeelt. Thuis zet gij het kraantje maar open, maar hier gaat gij met een reusachtige waterkan even naar buiten naar de pomp, waaruit met kraaiend geluid het heldere goedgekeurde drinkwater in uw neerschuimt. De bakker, de slager, de kruidenier weten U met hun orderboekje heus wel aan huis te vinden, maai dersna een kwartiertje lopen, komt gij aan een alleraardigst „warenhuisje", van een kruidenier, die U zowel thee, suiker, bakmeel, als „gehakt in blik", kip in gelei, coca cola, wijn en alle sigaret tenmerken leveren kan. Laten wij aannemen, dat gij zelfstan- ig, na rijp beraad, hebt vastgesteld, hoe ij met uw gezin de vrije weken zult oorbrengen en dat gij buiten nog meer uit leren waarderen de schone natuur weide, bos of duinpan het goede oek. Weet dan, dat zich ook als een gouden" gordel om de Nederlandse pro- incies heen, de grote verscheidenheid hotels, pensions, gemeubileerde vil- of landhuizen, de vrije weekend- uisjes. zomerhuisjes, bungalows, kam- eerboerderijen, kampeerhutten. kamp- uisjes of hoe zij* anders geheten zijn. ïtstrekken. Wij willen U in dit artikel ens wijzen op het weekend- of zomer- uisje, zoals wij dit vinden in vele prach- ige gedeelten van Nederland, zowel in loord- als Zuid- lolland, deVeluwe •n speciaal de Gel- Ierse Achterhoek, frij kennen deze (acantie-oorden uit •ïgen ervaring, o.a. ran Noordwijker- lout en Vorden. De :euze van hotel, lension of zomer- i is niet ge- afhankelijk ïw beurs. Het en ook het pension biedt gemakkelijke accommodatie, de verfijnde keuken, ir ook dient men zich te houden de „technische" eglementerihg van iet geheel. Immers :n hotel of pen- bevindt U zich alleen. De si- of weekend- ïuisje is geheel an ders. Bij wijze van preken, ge kunt er loken of niet ko len (in ieder geval ;eker niet van er gernis), ge kunt er ïatuurlijk ook cu linaire experimen- uithalen op uw mtagas, maar het grote voordeel voor 'U ligt toch meer dn de algehele vrijheid, die U daar wacht. Doorgaans zijn deze zomerhuisjes gelegen iin de duinen, dicht bij zee. op de heide, lof in de bossen. Met allerlei individuele variaties kan uw eigen huishouding, lan gehecht zijt, Agenda voor Leiden Donderdag Breestraat 81, 4 uur: ledenvergadering Leidse mij. voor weldadigheid. Tent Kaasmarkt, 8 uur: Youth for Christ- bijeenkomst. Vrijdag O., 8 uur: excursie naar Rotter dam (verzamelen Stadhuisplein) Foyer: bazar voor een nieuw dderen- ;vL Youth for Zaterdag Ant'honius Clubhuis. 3 305 uur: re ceptie L.D.W.S. t.g.v. 25-jarig bestaan. Anthomus Clubhuis, 7.30 uc: feest avond L.D.W.S. t.g.v. 25-jarig bestaan. Jacobazaal Den Burcht, 3.305 uur: receptie gymnastiek- en schenmvereni- ging Excelsior t.g.v. 50-jarig bestaan. Wij leven in de tijd van de „Jan Hanlo's", de uitvinders van gedichten die ....Oote heten. Ongeveer zo: „Ah ach Ah ach ach ah aa", om te eindi gen met ,.D da d da d da d da d da da da"! Dit probleem ia zelfs in de Kamer door de afgevaardigde Wende- laar ter sprake gebracht. Wij menen ■zeker te weten, dat Staring zelfs geen vermoeden had, dat zoiets als het ge dicht „Oote" kon ontstaan. Wat wij wel weten is, dat de naam Staring nog eeuwen zal voortleven, al ware het slechts om zijn poëtische eenvoud en de natuurlijkheid zijner gedichten. Maar daarop hebben een Potgieter, een Busken Huet en zelfs een zeer critische Kloos reeds gewezen. Op de geboorte van het gedicht „Oote", zal echter een spoedige vergetelheid volgen. Volop zomer en de mens denkt niet meer aan „Verklaarde Uitzichten", noch aan rekeningen of belastingformulieren. Hij zit de weg tot het inzicht te bewandelen in een gemak kelijk schommelstoeltje voor zijn weekend-huisje, natuur lijk zonder jasje en misschien wel met pantoffels aan. Het inzicht, hoe mooi de natuur toch is in dit Gelderse, waar vogels juichen, de dennen ruisen en hazen, konijnen, zelfs een schuchtere, ranke, heuse ree over de wegen springen! Hier, in dit heerlijke vacantieoord, voelt men zich vrij van alle ....menselijk opzicht Lands wijs, 's Lands eer; wij beleven hier een hausse aan gemoedelijkheid. Komt U een glas tekort, de kruidenier zal het U wel lenen en wat dat terugbrengen betreft, als U uw vacantieverblijf vrijelijk door- dan ook geen wonder, dat het intal zomerhuisjes, zowel op de Veluwe andere gebieden van Nederland, (voortdurend in aantal toeneemt en de vraag er naar groot is. Het is dus zaak, U bijtijds een idyllisch zomerhuisje te laten „aanmeten". Ik schrijf met opzet Laanmeten", omdat de voor U genodigde (ruimte, uiteraard afhankelijk is van de «rootte van uw gezin. Nadat een 30 jaar (geleden, o.a. een Edo Bergsma, heel veel deed om Twente voor het toerisme open te leggen, is het opmerkelijk, dat bij velen de Gelderse Achterhoek, ondanks de «menwerking der plaatselijke V.V.V.'s, nog niet de bekendheid geniet, die deze IKhone streek terecht verdient. In een ligstoel bij dennen en vogels Wij maakten er kennis met mr R. E. Baron van Dorth, de huidige bewoner van kasteel ,,'t Medler", die ons wees op de zomerhuisjes, welke op zijn bos- en heideterrein, achter het buiten „De Wien- tjesvoort" te Vorden, gelegen zijn. Een aristocraat, met het kenmerk eenvoud, het type ook van landheer, die zelf toezicht houdt op richting en outillage der zomerhuisjes, waaraan hij de toepasselijke vogelnamen als „De Patrijs", „De Fazant" etc. gegeven heeft. De huisjes liggen in ongerept na tuurschoon, ver van het toch altijd woe lige, geluidencomplex van een kampeer- centrum. Ofschoon geheel vrij in de ruisende dennenbossen, waar slechts het „kur- haus"-concert der vele vogels hoorbaar is, kunt ge met een kwartiertje fietsen kerk bereiken, terwijl zich op (minuten afstand een buitengewoon fraai natuurbad bevindt. Op de hierbij afge drukte foto, krijgt ge een uitstekende in druk van deze „Hans en Grietjessfeer"; het huisje in het bos. De rood-en-wit ge blokte gordijntjes zijn fleurig men vindt er een kamer met openslaande deuren op het Zuiden, een gezellig keu kentje, twee slaapkamertjes met twee bedden, terwyl in de zitkamer zelf zich ook nog een gemakkelijke zit- en slaap bank bevindt. Hoe heerlijk is het niet. daar in een gemakkelijke ligstoel te luisteren naai het gezang der vogels, terwijl zich var ver het broeierige geluid doet horen var een haan op de boerderij, of een koe op een ver erf. Deze huisjes zijn zo geoutil leerd, dat ge er letterlijk niets mist, noch bezem of mattenklopper en wat let U in de melkkan een bont bouquet korenbloemen, klaprozen en margrieten te plaatsen, indien gij voor alles poëtische inslag hebt. De poëzie, de Ge- nestet wist het reeds, is ook hier vooral laat, dat komt wel terecht. „Meneer" dichter. „Acht Kastelentocht", zijnde een e sie langs de acht kastelen, die alle gemeente Vorden zijn gelegen, namelijk „Hackfort", „Den Bramel", „Den Wilden borch", ,,'t Medler", „De Wiersse", „On- stein", „Kieftskamp", en „Huize Vorden" De meeste dezer kastelen worden reeds in de veertiende eeuw vermeld. Kasteel ,,'t Medler" was in de vijftiende eei het bezit van Jacob van Hackfort. In 1684 kwam het aan Baron Van Dorth het is thans nog in het bezit van c geslacht. Een ander kasteel „Den Wilden borch", dateert van 1372 en het was toen een sterke vesting, bewoond door roof ridders. Later kwam dit kasteel aan de graven Van Limburg Stirum en de „Van der Heijdens" en in 1781 aan D. H. Sta ring, de vader van de dichter, die op het kerkhof te Vorden begraven ligt. De huidige eigenaar en bewoner, nazaat dus m de dichter, is mr W. Staring. Veel hier in de omgeving herinnert in Anthony Christiaan Winand Staring, die leefde van 1767 tot 1840 en Den Wil denborch, een buitenplaats tussen Vor- Lochem bewoonde. Hij heeft meer ...i halve eeuw op zijn landgoed in de Achterhoekse eenzaamheid gewoond, lang vóór er een transportonderneming als de „Achterhoekse Expresse" bestond. rentmeester, landbouwer en Wie dit prachtige, stijlvolle kasteel ,,'t Medler" aanschouwt, voelt zich toch wel een beetje klein als hij denkt aan de ingesloten étage van een woning in de benauwde grote stad. Hoe zagen de vroegere bewoners, eerst Jacob van Hackfort en later Baron van Dorth er uit, hoe leefden zij, waarvan was hun wezen vervuld? Geslachten werden er geboren en zijn weer heengegaan Stijlvol, waardig en rustig ziet ,,'t Medler" er uit en zou zulks ook op de be woners niet van invloed zijn geweest? Kan men zich indenken, dat er eeuwen geleden geen stofzuiger nodig was, om het kasteel schoon te houden, noch auto's noch treinen de serene rust verstoorden. Vele Hollanders vinden, dat zij niet meetellen, als zij niet de kastelen van de Loire hebben gezien. Vergeet niet, dat er rondom Vorden acht kastelen gelegen zijn, i even interessant i Uw bereik t zegt gij van de wjnter, als gij weer achter het haardvuur gezeten zijt,. „dat waren nog eens eieren, die je bij boer Kreu- kon kopen, en gecombineerd met zijn e melk-kuur, zijn wij thans immuun alle offensieven der griep." Dit nu wat het materiële en voor het physiek direct nuttige betreft. De Acht Kastelen tocht" Overigens bevinden wy ons hier in een zfeer bekoorlijke omgeving van uitge strekte dennenbossen, heidevelden en vruchtbare akkers met bloeiende Gel derse boerderijen. In de zomermaanden vindt men er de akkers van golvend ruisend graan, malse weiden met prach tig bont vee achter het schrikdraad, en dicht beloverde beuken- en eikenbomen. Bijna alle wandelingen zijn hier vrii. want men behoeft zich niet te laten af schrikken door de bordjes „Verboden Toegang", want die komen meer te pas bij jachtdelicten. Beroemd ook is Even voorbij Almens kerkje, het vriendelijke dorpje van die naam ston den wij voor Starings koepel. Het is hoge, ouderwetse koepel, waarin i langs een wenteltrap kan opstijgen, dan hoog uit over velden en bossen uit te zien. Hier moet Staring vele zijner gedich ten geschreven' hebben, terwijl de zwa- over het weivlak glipte of onder het klinken van de sikkels het graan ruisend viel. Hier was het, dat Staring hoorde het vleugelgeruis der trekkende kraanvogels. Toen wij er waren, werd de stilte plotseling doorbroken door het geluid der honderden vogels in de kraaiennesten der hoge bomen. Hoeveel sinds Staring veranderd, hij, die zijn gedicht „Het Stoomtuig" eens grote veranderingen bezong, die de toe passing der stoomkracht heeft gebracht. Dat was toen het toppunt van moder niteit, terwijl wij thans staan vo< wonderen der atoomkracht. Te Vorden, in de grafkelder der Sta rings, werd in 1840 de dichter Staring Foyer: bazar voor een nieuw dieren- Tent Kaasmarkt, 8 u-ur: Youth for Christ-bijeenkomst. Gymnastiekzalen in Sept. open Naar wij vernemen, zullen de in a; bouw zijnde gymnastieklokalen aan Van de Sande Bakhuyzenlaan op Maan dag 1 September officieel worden ge opend. Verder deelde men ons van offi ciële zijde mee, dat van de opening veel werk zal worden gemaakt. Het Hervormde wijkgebouw Rehoboth op de hoek van het Rapenburg en de Langebrug is een van cfe grote gebouwen, die dit deel van het oude Rapenburg beheersen. De voorgevel geeft al een indruk van de soliditeit van het gebouw. Maar al kan Rehoboth voorlopig de tand van de tijd. doorstaan, enkele lokaliteiten, waaronder de grote benedenzaal, moeten toch nodig worden opgeknapt. Binnen afzienbare tijd zal men hierover wel een en ander horen. (Foto N. van der Horst) zovele vrije tijd te gebruiken voor het kerkelijke werk in al zijn vertakkingen. Hoeveel liefde en trouw ligt daaraan niet ten Grenzen verlegd aantal gezinnen toegenomen VOOR DE HERVORMDE WIJKGEMEENTE Rembrandtwijk is de maand Juni een jubileummaand. In de eerste plaats is het op 13 Juni 25 jaar geleden, dat de wijkvereniging werd opgericht. Op 19 Juni hoopt ds J. de Wit, de wijkpredikant, te herdenken, dat hij 25 jaar geleden .zijn pastorale loopbaan begon. En het derde is, dat ds en mevrouw De Wit op 9 Juni precies 25 jaar zijn getrouwd. Dat Rehoboth aan dit alles niet wil voorbijgaan, spreekt vanzelf. Toen de wijkvereniging Rehoboth werd Dankbaarheid is er voor de bereidheid opgericht, was ds A. D. Meeter, thans te St Johannesga (Fr.), predikant van de wijk. Hij slaagde er met het bestuur in twee jaar de hand te leggen op het gebouw Rapenburg 10, waarin, vóór de brand, De Leidse Courant gevestigd was geweest. Rapenburg 10 is al spoedig het centrum van wijk III geworden- Allerlei takken van kerkelijk werk monden er uit. In 1932 ging ds Meeter naar Wage- ningen en een jaar later kwam ds De Wit, uit Leidschendam. In de loop der jaren heeft het werk zich dermate uit gebreid, dat het enige jaren geleden noodzakelijk was verbouwingen te laten uitvoeren en de vergaderruimte uit te breiden. Ook was het een wens om de grote benedenzaal van het wijkgebouw ander aanzien te geven. Het is nog wens; voor de restauratie van deze zaal zal een niet gering bedrag nodig zijn. Om toch de gelden bijeen te krij gen, worden de opbrengsten van het ver jaardagsfonds gereserveerd, terwijl men plan is in het najaar een bazar te houden. De wijk van ds De Wit onderging ook belangrijke uitbreidingen. Toen de predikant in Leiden kwam negentien jaar geleden dus telde zijn wijk zevenhonderd Hervormde gezinnen. Nu zijn er ongeveer dui zend. En als men weet, dat achter de Da Costastraat vijfhonderd woningen worden gebouwd, dan is een sterke uitbreiding ook in de toekomst alles zins te verwachten. Onlangs heeft de kerkeraad van de wijkgemeente in het Haagwegkwartier een begin ge maakt met Zondagsschoolwerk, kin- derkerk en wüksamenkomsten, waar voor de speeltuinvereniging Wester kwartier haar gebouwtje aan de Ten Katestraat afstond. Ds De Wit is er met al zijn medewerkers van over tuigd, dat hiermee niet langer ge wacht kon worden. Binnen afzien bare tijd hoopt de Hervormde Ge meente in dit deel van de stad een permanent wijkgebouw te plaatsen. ter ruste gelegd. In de grafsteen konden wij zijn naam nog ontcijferen; door de dennen boven zijn graf ruiste de wind, •naar hij in zijn leven zo vaak ge luisterd heeft. Er zijn hier in de streek merkwaardigheden. Zo vonden wij, vlakbij het Kasteel Vorden, achter het 'koetshuis, de „Lodewijkslinde", een ont zaggelijk dikke boom, onder wiens scha duw Lodewijk XIV, toen hij in 1672 deze streek bezocht, met zijn gevolg moet heb ben verpoosd. Fietstochten zijn vanuit Vorden, waar zich de zomerhuisjes bevinden, naar alle kanten van IJsel en Berkel te maken. noemen Lochem, Barchem, Ruurlo, Almen. Doetinchem, Hoog en Laag Kep- pel, Hummelo en Hengelo. En wie in deze zeldzaam mooie arcadische natuur- omgeving, toch nog heimwee zou krijgen de stad, de Gelderse Tramweg Maatschappij met haar vriendelijke char mante conductrices, voert U in no time naar Zutphen of Arnhem. Met Vorden als centrum, staan voor de autobezitters 1001-mogelijkheden open: 's Heerenberg, het kasteel van de heer Van Heek; het ver-Nederlandste Hoog- Laag Elten, met panorama over de Rijn! H. S. Keuls. D e methode te Leiden. In 1926 had hy zijn studie achter de rug. Van September 1926 tot Mei 1927 hij hulpprediker onder dr F. W. A. Korff te Heemstede. In Juni 1927 werd hy te Vollenheye tot het pastorale ambt be vestigd. Drie jaar later vertrok hy naai Leidschendam, als opvolger van ds Van Dijken, die naar Gouda was gegaan. En op 23 Juli 1933 deed ds De Wit zijn In trede in de Leidse Hervormde Gemeente, na bevestigd te zijn door zijn vriend ds P. Hofstede van Leusden. De intrede- tekst van ds De Wit was 2 Cor 4 5: Want wij prediken niet onszelf," maar Christus Jezus, de Heer; en onszelf, dat wy uw dienaars zijn om Jezus' wil. Al sinds 1933 is ds De Wit scriba van de kerkeraad (thans centrale kerkeraad). Als zodanig volgden hij ds J..C. S. Locher op. Van zyn andere functies noemen wij: vorzitter van de afdeling Leiden van het Ned. Bijbel-Genootschap; visitator pro vinciaal in deze provincie; geestelijk ver zorger van Endegecst; bestuurslid van het kleuterdagverblijf Margriet en be stuurslid van de vereniging voor Chr. onderwijs. Vele jaren ook heeft ds De Wit zitting gehad in het bestuur v; Drie dagen speelclubs voor het Haagse Hof Mr Zaayer hield „algemene beschouwing" (Van een onzer verslaggevers) Het Haagse Hof behandelde gisteren de hoger-beroep-zaken tegen 22 leden van de speelclub Aristo. De hele zitting werd eraan besteed en ook de zittingen van en 18 Juni zullen voor een groot deel et dergelijke zaken gevuld zijn. Allereerst stonden vijf leden van Aristo terecht, die tegen betaling als croupiers hadden dienst gedaan. Zij waren door de politierechter veroordeeld tot boeten van tot f 500. Voorts haden zij allen voor waardelijke gevangenisstraffen gekregen. De verdachten meenden allen niet straf baar te zijn. In deze eerste zaak hield de proc.-generaal, mr Zaayer, een algemene beschouwing. Hierin schetste hij de na oorlogse opkomst van de speelclubs, er op wijzend dat roulette een algemeen aan vaard gezelschapsspel dreigde te worden. Door het ingrijpen van de justitie zouden de buitenlandse financiers nu wel hebben ingezien dat het geen goede geldbeleg ging is. Aristo was wel een zeer omvangrijk bedrijf, met zelfs een eigen opleidings school voor croupiers. Deze speelclub was tenslotte gevestigd in het Casino te Sche- veningen. Mr Zaayer betreurde het dat de hoge heren de mogelijkheid van chicanes het burgerlijk wetboek hadden be- ;n de straf nog waren ontlopen. Juri disch is hun lot echter al uitgeknobbeld. De proc.-generaal meende dat een deel- emer is: iedereen die aan het spel mee- erkt Men dacht dat in verenigingsvorm geen natuurlijke persoon exploitant was niemand strafbaar. In feite zijn echter alle leden strafbaar. De proc.-generaal roeg bevestiging van de straffen. Uit spraak 18 JunL Tuist toen dr Drees passeerde Tussen Dordrecht en de Moerdijk had in December een gecompliceerd auto ongeluk plaats met dodelijke afloop, juist op het moment dat mi",-president Drees daar passeerde. De automobilist L. J„ die bet ongeval zou hebben veroorzaakt, kreeg een maaod gevan genisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. *n hoger beroep legde het Haagse Hof hem eenzelfde straf op. De Zijl aan de slag Drie zeventallen van De Zijl hebben er al een wedstrijd voor de zomercompetitie op zitten. In de Zijl speelden de Leidse reserves tegen A.Z.P.C. 2 uit Amersfoort, dat, ondanks een meerderheid van De Zijl, met 1—2 won. De Zyl 3 speelde tegen A.Z. '70 2 uit Amsterdam gelijk met 33 en de dames van De Zijl hielden het Haagse Swift met 21 onder de duim. classis Leiden. Omdat ds De Wit het langst in Leiden staat, is hij voorzitter van het ministerie van predikanten. Na hem komt ds M. Ottevanger. De receptie van het bestuur van de wijkvereniging zal worden gehouden op Vrijdag 13 Juni van 7 tot 9 uur in het wijkgebouw. Voor de wijkbewoners wordt ook een feestelijke bijeenkomst georganiseerd. Ds De Wit is op 19 Juni de gehele dag thuis. Op Zondag 22 Juni des morgens 10 uur hoopt hij in de Pie terskerk voor te gaan en slechts met een enkel woord by zijn jubileum stil te staan. Ds J. de Wit, die straks 25 jaar pre dikant is en al negentien jaar de Leidse Hervormde Gemeente dient. grondslag. Er is altijd een kern geweest, die de arbeid met beschamende toewij ding heeft gedragen, aldus ds De Wit. Dit alles gaat men straks sober memo reren. Wij willen er nog wel aan toe voegen, dat ds De Wit zelf in het be tonen van trouw en ijver altijd is voor gegaan. Zijn medewerkers in het bijzon der zullen dit volmondig beamen. Er zyn twee bestuursleden, die de op richting van de wijkvereniging ook als bestuurslid hebben meegemaakt. Dat zijn de heren P. J. Jansen en J. de Geus. Ds De Wit werd op 12 Januari 1901 te Noordwijkerhout geboren. Hij studeer de aan het gymnasium en de universiteit Scheiding tussen volk en kunst.. Zeven-en-dertig verenigingen komen aan bod Wanneer in de late middeleeuwen ergens een landjuweel werd gehouden om de ,JComst van rethorijken" te bevorderen, kwamen de kamers van heinde en ver naar het feest en de burgers van die plaats leefden mee, deelden in de vreugde en keken hun ogen uit bij het zien van al de pracht en praal die aan zo'n feest was verbonden. De kunst leefde toen nog onder het volk en kwam er uit op; men voelde zich er bij betrokken. In dc loop der jaren is dat helaas anders geworden. Er is een scheiding gekomen tussen kunst en volk. Tot nadeel van beide. Gelukkig zijn er nog wel mensen, die uit liefheb berij de kunst beoefenen maar zy blij ven in vele gevallen dikwijls zonder veel contact met de bevolking. De meesten zullen dit wel als onge wenst voelen, maar hoe daar verbetering in te brengen? Na de oorlog is er ver andering te bespeuren en ook in Leiden is het stadsbestuur zich ervan bewust geworden dat het ook financieel in deze een taak heeft, zodat K. en O. in de af gelopen jaren in staat gesteld is door cursussen en anderszins het werk van amateurverenigingen op een hoger plan te brengen. Hoe goed en noodzakelijk dit ook is, toch blijft er nog steeds het gebrek aan belangstelling van de kant van het pu bliek voor het werk van de amateurs. Mooie jeugddag in Avifauna (Van een onzer verslaggevers) Stralende zonneschijn heeft de jeugddag van het meisjesverbond C.J.V.F. Y.W.C.A. in Avifauna te Alphen aan den Rijn tot een ware feestdag voor de 1216-jarigen gemaakt. Gistermorgen om half elf kwam men van alle kanten van de provincie Zuid-Holland bij elkaar onder de enkele oude bomen van het vogelpark, waar in de open lucht werd ver gaderd. In een halve cirkel zat men om de verhoging heen, waar de tefka's de lentekoningin deden aftreden en de zomerkoningin installeerden en het motto voor deze dag werd uitgegeven: „Wie vrolijk geeft, steeds blijde leeft". Het welkomstwoord werd gesproken door mevr. T. van Heuven-Vels Heijn uit 's Gravendeel, die optrad als heraut van de lentekoningin. Zij had daartoe een baret, versierd met bloemen opgezet. Iefka Klooster uit Noordwijk leidde de openingsdienst, die begonnen werd met het zingen van „Komt nu met zang van zoete tonenEr volgde een toespraak, waarin het motto van de dag werd uit gewerkt. Na het gebed werden nog ge zongen ,0 Heer. die daar des hemels tenten spreidt", ..Wilt heden nu treden" en „Gelukkig is het land". Samenzang vormde het overgangsnum mer. dat voerde naar het intreden van de „ministerraad in het land der C.J V.F.". De ministers waren zoals dat hoort afkomstig uit Den Haag en hielden korte, maar krachtige toespraken. Na de pauze, waarin loten werden verkocht ten bate van het jubileum in 1953 en het meege brachte brood werd geconsumeerd, werd er ..volkstelling" gehouden. Het bleek, dat aenwezig waren de afdelingen: Voor schoten. Alphen aan den Rijn (met vijf groepen). Boskoop, Aarlanderveen. Rjjns- burg. Leiderdorp. Zoeterwoude. Katwijk aan den Rijn. Zoetermeer, Noordwijk. Hillegom. Pernis en Zevenhuizen Oud- verlaat. De afdelingen verdeelden zich naar gefingeerde namen, die ieder wer den toebedeeld, volgens de beginletters en vormden zo groepen, die deelnamen aan de troonswisseling tussen koningin Lente en koningin Zomer. Er werden orkesten gevormd en ontvangstcommissies samengesteld Een spannend moment was de uitslag van de poppenwedstrijd. waarvan de pop pen zélf werden verloot. Het spel ..Jeanne d'Arc" was het slot van een programma, dat een vrolijke meisjesschare een volle dag onder de wijde hemel en in een stra lende zon heeft bezig gehouden. Om Tweeledig doel el het werk van de ver schillende verenigingen, als de belang stelling der burgerij te stimuleren, heeft het bestuur van K. en O. besloten in het komende seizoen een Leidsjuweel te organiseren. Men hoopt omstreeks October-No vember te kunnen beginnen en de avonden over de wintermaanden te ver delen. Aan dit juweel kannen deelne men Leidse verenigingen, die toneel, muziek en zang beoefenen. Er komen vier afdelingen. n.l. voor toneel, harmonie- en fanfarekorpsen. capella mannenkoren en capella ge mengde koren. Alle afdelingen krijgen een deskundige jury, bestaande uit drie, niet in Leiden woonachtige leden. Voor elke afdeling zal als eerste prijs een kunstwerk beschikbaar worden ge steld, dat vervaardigd is door Leidse kunstenaars. Als 2e, 3e en 4e prijs zyn er verguldzilveren, zilveren en bronzen medailles. Deelneming aan een tournool ls voor een vereniging in de regel een kostbare geschiedenis. K. en O. vraagt echter geen inschrijfgeld. Integendeel: iedere ver eniging krijgt vijftig gulden, bovendien zjjn zaalhuur en kosten i.v.m. auteurs rechten voor rekening van K. en O. Dit zUn dus wel zeer aantrekkelijke voor waarden. Het spreekt vanzelf, dat men een maximum gesteld heeft. Voor toneel zullen kunnen inschrijven twaalf vereni gingen, voor muiiek acht, tien gemengde koren en zeven mannenkoren en kwar tetten. Op de slotavond zulen de prijzen wor den uitgereikt, terwijl aan de deelne mende verenigingen een gedocumen teerd en critisch verslag wordt toege zonden. ..Volksgericht" Het doel van dit Leidsjuweel is niet alleen het stimuleren van de verenigin gen. ook het vergroten van de publieke belangstelling, zoals al gezegd. Om dit laatste te bevorderen zal er een soort „volksgericht" worden gehouden. De bezoekers krijgen een biljet, waarop zij invullen welke vereniging naar hun me ning voor een prijs in aanmerking komt Op de slotavond zal men de verenigingen die de meeste stemmen van het publiek hebben gekregen een publieksprijs uit reiken. De entreeprijzen zullen laag xijn. Zo is met deze actie van K. en O. heel wat in het werk gesteld om in Leiden het amateurisme te bevorderen en door ken nismaking met wat in onze stad door amateurs wordt gepresteerd, te komen tot meer waardering en medeleven; zon der deze kan geen beroeps- en amateur- gezelschap bestaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3