Geen nieuwe maatregelen in de strijd tegen werkloosheid Grote stijging der winst van Koninklijke Olie Onderwijsdagen in Arnhem besloten met jubileumviering van „Lukas" Voor emigratie zijn de kansen niet ongunstig Toch is het zo! 2 DONDERDAG 5 JUNI 1952 WEDLOOP EISENHOWER TAF T Nek-aan-nek-race tussen Taft en „Ike" Kleine voorsprong voor de rivaal Talt Bij de Republikeinse voorvérk-iezingen in South Dakota leverden Eisenhower er Taft het boeiend schouwspel van eer „nek-aan-nek"-race. In een uiterst span nende strijd gingen beide eandidaten voor het presidentschap der VB. bijna gelijk op, alhoewel tenslotte met eer ringe voorsprong voor Taft. De uitslag van 1923 der 1950 kiesdistricten gaven kennen: Eisenhower 64.050 en Taft 64.612 stemmen. Daar Dakota slechts veertien gedelegeerden naar de Nationale Con ventie stuurt, wordt aan deze uitslag veel waarde gerechts vanwege de invloed op de vele gedelegeerden, die zich nog niet voor een bepaalde candidaat hebben uitgesproken. Vaniwege een storing het elektrische net in de staat Dakota, ontstond er vertraging in het binnen komen der uitslagen. In Californië verwierf gouverneur Warren bij de voorverkiezingen alle 70 stemmen voor de Republikeinse Con ventie. Mocht zijn candidatuur echter kansloos bLijken, dan zal hij adviseren voor Eisenhower te stemmen. De Demo cratische Senator Kefauver uit Tennessee heeft een grote voorsprong gekregen op de andere Democratisahe eandidaten. De uitslagen voor 1842 van de 1947 distric ten der Democratische partij, luiden: Kefauver 21.425 en andere eandi daten 11.206 Nieuwe werkloosheidswet wordt al herzien Binnenkort zal bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel worden ingediend om de werkloosheidswet, die op 1 Juli wordt ingevoerd, aan te passen aan de herzie ning van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering, evenals reeds ge beurd ;is met dè ziektewet en de kinder bijslagwet. Dit heeft de minister aan de Eerste Kamer meegedeeld. De vraag of vóór 1 Juli 1953 alles gereed kan zijn om het gemeenschappe lijk administratiekantoor voor de sociale verzekering te laten optreden, wordt be vestigend beantwoord. Wellicht kan dit zelfs reeds op 1 Januari. Minister loekes beantwoordt vragen Traag tempo van verbetering o.a. gevolg van tijdverlies bij bouwprogramma DAT DE WERKLOOSHEID in de eerste maanden van dit jaar niet zo sterk is gedaald als de regering verwachtte, is volgens minister Joe- kes o.a. te wijten aan enig tijdverlies bij de uitvoering van het verhoogde woningbouwprogramma, aan de teruggang in de bereidheid om nieuwe in vesteringen te doen en aan de daling van de vraag naar duurzame ver- bruiksgoederen, in het bijzonder naar textielproducten. De minister kon digt geen andere maatregelen tegen de werkloosheid aan dan reeds waren toegezegd. Een onderzoek naar de verdere mogelijkheden om woningbouw en uitvoering van openbare werken te bevorderen, is nog aan de gang. Dit heeft minister Joekes, mede na mens minister Van den Brink, geant woord op schriftelijke vragen van hel Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) Twee maanden geleden had minister Van den Brink zoals men zich zal herinneren in de Tweede Kamer de hoop uitgespro ken dat de werkloosheid op 1 Mei ge daald zou zijn beneden de 100.000. Aardgas uit 't Noorden voor het Noorden Over een paar maanden al meer aansluitingen Minister Van den Brink heeft thans toegezegd dat het aardgas, dat reeds op tien verschillende plaatsen in het Noord oosten van ons land wordt aangeboord, ter beschikking zal komen van de Noordelijke provincies. Men is druk be zig buizen aan te leggen en over enkele maanden zullen vele huisvrouwen hun potje op aardgas kunnen koken. Zoals men weet heeft men in Coevorden al aardgas in de leiding sinds 4 September 1951 (1200 aansluitingen). Het Noorden heeft plannen om hogedruk-gastransport- en distributie maatschappij op te richten, waarin de staat, de provincies, de gemeenten e industrie zullen deelnemen (de staat het meest, maar minder dan 50 pet). Deze maatschappij zal aan het haar te leveren aardgas distribueren aan de industrie gasfabrieken. Grootverbruikers zullen rechtstreeks het gas van deze maatschap pij betrekken. De productie van olie in zes jaar verdubbeld De N.V. Kon. Ned. PetroleummiJ -heeftgrootste in 1951 een netto-winst geboekt van 127 mi>lioen tegen 111,2 m-ln in 1950. op een kapitaal, dat van 906,5 min tot 917,4 min gestegen is door omzeitimg van converteerbare obligaties in aande len. waardoor -het bedrag der lening van 250 tot 218,3 min gedaald is. Het di vidend kon zoals a-1 eerder gemeld, wor den bepaald op 15 pet, waarvan 2 pet in aandelen. De winst der Kon. Shellg-roep was 66 (55) min pond sterling. Voor raden en vlottende middelen waren 580,7 (467,9) min p.s., vlottende schul den 302,9 268,4) m-ln p.s., vaste eigen dom-men 420 rnlin p.s., het totaal der activa 676 (565) rn-ln p.s. tegenover een (kapitaal van 218,8 m-ln p.s. reserves en wiet uitgekeerd- in-komen 344 (232,7) min p.s., leningen 112,8 (113,4) m-ln p.s. De belasting op schijnwinsten bete kent een jaarlijkse kapitaalsheffing. Om het vermogen Intact te houden moet men grote bedragen dier z.g. winsten in het bedrijf houden en tevens met heti oog op noodzakelijke uitbreidingen omdat de zware belasting particuliere kapitaal vorming onmogelijk maakt. De totale vers-huldigde belastingen der groep waren 76 min p.s., het netto inkomen na belastingen-, afschrijvingen en reser veringen slechts 66 min p.s. Ook werd 206 min 'p.s. betaald aan omzetbelastin gen, accijnzen e.d. Men kan niet onbe perkt doorgaan mei handel en industrie overmatig te belasten zonder de wel vaartsbronnen ernstig aan te tasten. On-daniks het uitvallen van Iran is de wereldproductie van ruwe olie met 70 im-ln ton t-ot 610 min -gestegen. De groep nam 12 pot va-n de wereldproductie voor -haar rekening. Tussen 1930 én 1951 is het aandeel van de olie In de energievoor ziening buiten de V.S. verdu-bbeld. De groep kreeg de beschikking over 77 min ruwe olie in 1951, of 13 m-ln ton meer dan in 1950. De productie was tweemaal zo hoog als ln 1946. Dank zij de opspo ringen namen de reserves desniettemin De productie van Schoonebeek steeg tot 714.000 ton, het economisch maxi mum. In Noord Twen'.-he is een gascon- cessie aangevraagd van 17.700 ha. Na bo ring va-n verscheidene putten zal pas een duidelijk beeld krijgen vs economische waarde van het gas. De op sporing in Indonesië wordt op kleiner 6cha-a-l voortgezet. Die op Nieuw Guinea In West Vogelkop en op Salaeati gaa-t voort. De werkzaamheden te Mogoi en Wastan ln de Oost Vogel-kop wordt uit gebreid. Er ls een pijpleiding, ontwor pen. De raffinaderijen verwerkten 78 min ton, 20 pet meer dan in 1950, het dubbele van 1946. De raffinaderij te Pernis, de het vasteland, die 6 min ton heeft verwerkt zal tot een capaciteit van 9 min worden uitgebreid. De groep en de Eagle Oil and Shipping LT-i had-den een vloot van 6% min ton draagvermogen of 21 pet van de wereid- ta-n-kertonnage, waarvan 2Vi min ton eigen schepen. Eind 1951 hadden de groep en Eagle 47 tan-kers van 18.000 ton ln bestelling, aflevering 19531956, en 5 schepen van 31.000 ton. In 1952 zijn or ders geplaa-tst voor 28 tankers tezamen 600 000, aflevering 1956 of kort daarna. Het personeel is 251.00 (259.00) man. Het verslag waarschuwt er tegen-, dat regeringen steeds meer neiging hebben-, eenmaa-l aangegane venbln-tenlss-en niet na te komen. 30 April wan mannelijke werklozen. De betekenis van de verschillende zaken kan niet nauwkeurig worden gegeven, meent minister Joekes. Het tal woningen in uitvoering is gestegen van 37.600 op 1 Januari tot ongeveer 44.000 op 30 April. Aangenomen mag den, dat de vraag naar arbeidskrachten in de woningbouw zijn hoogtepunt nog niet heeft bereikt. De voorraadvorming heeft in hét bij zonder de weerslag ondervonden van de teruggang der investeringen. De inzin king van de vraag naar duurzame con sumptiegoederen kan voor een deel wor den beschouwd als een reactie op de overspannen vraag, die na het uitbreken van het Koreaanse conflict optrad. In dit opzicht is een verbetering binnen afzien bare tijd waarschijnlijk of in enige be drijfstakken reeds aan de gang, aldus de bewindsman. Algemene ontwikkeling I Van de 200 Engelsen, wie werd ge vraagd iets te vertellen uit het leven van een bepaald aantal beroemde persoonlijkheden, bleken er 23 pet niet te weten dat Ernêst Bevin overleden is: 10 pet verkeerde in dé mening dat Veldmaarschalk Montgomery over leden was; 1 pet dacht dat Bernard Shaw een Heilsoldaat was! Aldus het „Hbld." - Minister Beel en Rutten: Kampeerheffing Putten is geoorloofd Geen strijd met de wet als men binnen de perken blijft De heffing van leges voor een kam- peervergunning in de gemeente Putten volgens de ministers Beel en Rutten niet in strijd met de wet. Aangezien te gen de tarieven ook uit een oogpunt van kampeerbeleid geen bezwaar behoeft te bestaan, ligt het in hun voornemen de gemeentelijke verordening ter Konink lijke goedkeuring voor te dragen. Dit hebben de ministers meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.)- De ministers herinneren er aan dat de gemeenteraad van Putten op 10 April de kampeerverordening opnieuw heeft gewijzigd, waardoor de heffing van leges beperkt blijft tot personen die buiten de door B. en W. erkende kampeergelegen- heden kamperen. De legesheffing zou volgens de ministers alleen het karakter van een onwettige belasting krijgen, wanneer zij niet in redelijke verhouding zou staan tot de kosten, die voor de ge meente zijn verbonden aan het uitreiken van kampeervergunningen en het uit oefenen van toezicht. Dat de legesgelden ook gebruikt zullen worden voor sub sidie aan plaatselijke verenigingen u volgens de ministers door de gemeente raad niet besloten. Het besluit om bij de bepaling van het tarief rekening te hou den met de duur van het verblijf, vin den de ministers juist. Lijstnummers voor 13 partijen (Van een onzer verslaggevers) Het Centraal Stembureau in Den Haag heeft gistermiddag ten stadhuize de Groenmarkt de lijstnummers loot voor de vijf politieke groepen partij-en die aan de Tweede Kamerver kiezingen deelnemen en nog geen zetel in het parlement hebben. De -nummers 1 to: en met 8 toegewe zen. resp. aan de KVP. P.v.d.A., A.R.P., C H U C.P.N., Staatkundig Geref. Partij en K.N.P. Nummer 9 is de Partij v. Recht, Vrij heid en Welvaart, 10. de Socialistische Unie, 11. Jong Conservatief Verbond, 12. Geref. Politiek Verbond en 13 de Mid denstandspartij. Meisjes naar haar bondsdagen in verschillende plaatsen „Trouw in vervulling van de dagelijkse taak' HET overlijden van de professoren Schilder en Holwerda is gisteren ook herdacht op de bondsdag van de (Vrijgemaakte) Geref. meisjesver enigingen in Rotterdam. De tweede presidente van de bond, mej. B. v. d. Berg, sprak over hun arbeid in 't belang van de Kerk en van het ver enigingsleven, als een strijd om het werk zuiver te houden naar de norm n Gods Woord. ,Zo gewillig en getrouw als de engelen Gods" was het thema waarover ds H. Knoop uit Delfshaven in de morgenver gadering voor een talrijk gehoor sprak. Iedereen, in welk beroep of ambt hen ook gesteld is, heeft zijn wil af te stemmen op wat God hem leert. Grote trouw wordt daarbij gevraagd. Trouw in de vervul ling van de dagelijkse taak, die God iedereen opdraagt. Nooit mag worden vergeten dat door Woorddienst, catechese verenigingswerk een ieder zich moet laten toebereiden tot de bediening van het ambt aller gelovigen in het dagelijkse leven. Ds Joh. de Wal behandelde 's middags het onderwerp „De vrouw van morgen". Tegenover emancipatie, revolutiegeest, humanistische doorbraakpogingen, ver nieuwing onder de schijn van christelijk heid. verachting van beginselsttudie en nivellering stelde ds De Wal de aanvaar ding van de normen van Gods Woord. Het leven moet ingericht worden naar de orde van God. De strijd van het ge loof moet gestreden worden om de grens te bewaren tussen Kerk en wereld. Declamatie en samenzang wisselden het gesprokene af. In Arnhem waren gisteren vele jonge meisjes op de Meisjesdag van de Bond van Ned. Herv. J.M.V. op Geref. Grond slag. Er was een toespraak van cand. C. Balke uit Arnhem, n.a.v. de keuze Ruth. Mej. H. Oost uit Ermelo vertelde een verhaal. In het park Sonsbeek wérd urenlang gespeeld en-tenslotte togen de meisjes naar het Openluchtmuseum. Veel belangstelling was er ook voor de meisjesdagen die de Bond va.n Chr. Geref. Jongemeisjesverenigingen deze week in Assen en in Zeist gehouden heeft. In Zeist was een dergelijk pro gramma als bij de Hervormde meisjes in Arnhem: 's morgens toespraken en een vertelling, 's middag^ een tocht naar de Piramide van Austerlitz. Verder waren er raadwedstrijden en een declamatorium, Dr K. H. E. Gravemeijer thans in Pretoria begonnen Dr K. H. E. Gravemeijer, te Den Haag, algemeen gedelegeerde van de synode der Nederl. Hervormde Kerk, die kort geleden uit Zuid-Afrika is teruggekomen, heeft thans een beroep ontvangen van wege de Nederduits Hervormde Ge meente te Pretoria om als predikant, in algemene dienst de geestelijke verz'or-, ging op zich te nemen van de Nederland se immigranten. Als een eigen dominee te duur is... Ds Pop Waarom altijd een beroepskracht De nood van vele kleine kerkelijke gemeenten, die eigenlijk een eigen predi kant niet meer betalen kunnen, heeft de laatstè tijd verscheidene voorstellen doen tomen. Een merkwaardig geluid doet dit verband ds F. J. P o p, directeur Kerk en Wereld te Driebergen, ho- i. Hij schrijft in Woord en Dienst van 31 Mei o.a. het volgende: „Mijn uitgangspunt is: elke kleine ge meente moet een pastor hebben; een mid delpunt; een voorganger; een, die de verantwoordelijkheid voor het leven der gemeente draagt; iemand bij wie men terecht kan; die de gemeenteleden bij elkaar houdt en als herder leidt. M.i. heeft elke gemeente zo iemand nodig; zij heeft er zelfs recht op. Mijn stelling is nu: Het staat nergens beschreven, dat deze pastor een beroeps kracht van de kerk moet zijn. Waaroir zou hij in een kleine gemeente! niet een wereldlijk beroep kunnen heb ben en toch de pastor der gemeente zijn' Waarom zou een man, die een kantoor baan heeft (bijv. op een zuivelfabriek) niet in die pastorie kunnen wonen? 's Avonds een paar uur catechisatie kun nen geven? 's Zondags de leiding hebben van de bijeenkomst der gemeente? Zo nu en dan de kerkeraadsvergadering voorzit ten?" Ds Pop schrijft te weten dat hij nu hier-en-daar een storm van verontwaar diging heeft ontketend. Daarom gaat hij nader in op zijn voorstel en betoogt dan dat bijv. vijf kleine plattelandsgemeenten tóf een streekgemeente moeten worden verenigd. In vier daarvan komt een beroepskracht, in de vijfde een predikant, de streekdominee, die de Sacramenten be dient, zijn goedkeuring moet hechten aar kerkeraadsbesluiten, kortom die predikant is en uiteraard de wijze leidsman van de overige vier pastoriebewoners. De hoofd zaak is echter aldus ds Pop dat elke gemeente in de pastorie haar middelpunt heeft en elke Zondag bijeen kan komen voor haar innerlijke opbouw. Dr Brants uit Den Haag overHoe Christelijk lesgeven in geschiedenis (Van een onzer verslaggevers).) Het geschiedenisonderwijs moet ge dragen worden door een Christelijke geschiedbeschouwing en moet uitgaan van de erkenning van de souvereiniteit van God over het gehele leven. Dat was de kern van Het referaat van dr J. L. P. Brants, leraar aan de Christelijke H.B.S. in Den Haag, dat gisteren aan de orde was op de vergadering van de Ver eniging van Christelijke Onderwijzers in Arnhem. „Christelijk geschiedenisonder wijs is niet een algemeen historisch over zicht plus een wijzen op Gods Hand, maar het moet ten doel hebben Gods Hand te laten zien in heel het historisch gebeuren." Dr Brants betoogde dat de mens zich niet kan en mag opsluiten binnen zijn eigen cultuur. Uitwisseling is noodza kelijk; dit blijkt ook uit de geschiede nis. Het is Christelijke roeping, op elk terrein van het leven de cultuur tot God terug te roepen. Wanneer wij zo letten Grafsteen prof. J. W. Geels overgedragen Vanmorgen, voor het begin van de Theologische-Schooldag der Chr. Geref. Kerken, heeft op de begraafplaats te Apeldoorn de overdracht van de gedenk steen op het graf van wijlen prof. J. W. Geels, in leven hoogleraar der school, plaats gehad. Deze steen is aan de familie Geels aangeboden door de kerken van 's-Gravendeel, Haarlem, Apeldoorn en Hilversum, welke prof. Geels als predi kant heeft gediend. Bij deze plechtigheid waren aanwezig de hoogleraren der Theologische School, vele predikanten en gemeenteleden der Chr. Geref. Kerken in Ds M. Holtrop uit Leeuwarden, tot voor kort predikant te Haarlem-C., vroeg na mens genoemde gemeenten de grafsteen over. Ds J. P. Geels uit Rotterdam-C. sprak voor de familie woorden van dank. Een kwart ging weg met subsidie Op menig gebied werd verbetering geboekt en de contacten werden steviger T~\E KANSEN VOOR EMIGRATIE uit Nederland zijn niet ongunstig. Dat -L/ blijkt wel uit het jaarverslag van de Stichting Landverhuizing Neder land. In 1951 is op menig gebied verbetering geboekt en de internationale contacten werden dermate uitgebreid, dat de Nederlandse landverhuizer een flinke kans heeft op welslagen in het nieuwe vaderland. Ondanks de aanwas der aanmeldingen vertrokken in het eerste halfjaar 1951 evenveel emigranten als in het gehele jaar 1950. Bovendien waren voor 1 September alle uit 1950 stammende aanmeldingen behandeld. Vorig jaar emigreerden 37.605 Nederlanders (21.330 in 1950). Met de speciale emigrantenschepen vertrokken naar Canada 12.619, Afrika 588. naar Australië/Nieuw-Zee- land resp. 5628 en 2621 envgranten. Daar naast nam het luchtvervoer toe: de K.L.M. vloog in speciale vluchten 3168 landverhuizers naar Australië, 114 naar Nieuw-Zeeland en 1965 naar Canada. De subsidie-verlening aan emigranten ging door en werd uitgebreid. Met finan ciële steun van de regering gingen naar Australië 3951 personen, naar Canada 5504, Nieuw-Zeeland 1315, Zuid-Afri kaanse landen één, Z.-Amerika 35, totaal 10.806. Dat is 27 procent van het totaal aantal emigranten. (Dit percentage was voor Australië, Canada en Nieuw-Zee land resp. 38, 41 en 30). Verbeteringen Het verslag vai huizing gaat ook derlijk. Canada: de mogelijkheid om aange trouwde familieleden, relaties, kennissen of vrienden te doen overkomen, is ver vallen. De meeste Nederlanders gingen naar de provincie Ontaria. Australië: emigratie is weer voor vrij wel alle aanvragers mogelijk. Stimule rend werkte ook de in samenwerking met de Australische autoriteiten in Den Haag ingestelde belangrijk vereenvou digde procedure. Nieuw-Zeeland: voor gehuwden die niet in staat zijn een huisvestingsverkla ring te produceren, is de mogelijkheid geopend toch een „entry permit" te krijgen door een mon-tagewoning mee te nemen. Grotere mogelijkheden zijn het afgelopen jaar geopend en de vooruit zichten blijven gunstig. Zuid-Afrika: de emigratie-procedure yverd aanmerkelijk bekort, waardoor thans reeds na 8 10 weken de beslis- 10 doorleren. Dat bedrag, nodig voor schoolgeld en Jan zelf liep opgetogen naar zijn buurman om „.louw huis?", schamperde de ander; „het kleren, is over een jaar gerekend zo gering, dat hem te vertellen dat hij op 2 September naar mocht wat! Geen pan is er van jou bij. Alles staat dit best opgebracht kan worden. En nu praten het gymnasium zou gaan. Maar de buurman was dik onder de hypotheek, het land ook. En waar we -er verder niet meer over. Wat ik zeg, ge- in de tuin en Ida stond in het achterhuis, wou je het geld vandaan halen om Jan naar die beurt: Jan gaat doorleren. Nogmaals, wie het „Dus je gaat toch doorleren", constateerde het school te sturen?" hiermee niet eens is, wordt verzocht zijn biezen meisje- Dat gaat jou niet aan wel?" te Pakken. Hoe eer hoe liever." „Ja', antwoordde hy, „van alles: Frans, Duits, - De toon van de vader had zo beslist geklonken, Engels, enne algebra enne wiskunde, enne nog „Het gaat me in zoverre aan, dat je «niet dat niemand meer een woord durfde te zeggen Veel meer." op moet rekenen van h.ier de centen te^ krijgen. j^or a]jeen jjep naar de deuri en verdween naar zei het meisje. Ze begreep er niet veel Over drie maanden ga ik trouwen en.. zijn meisjGi aan wje j^ij zijn nood klaagde. De van- Zelf was ze wat blij, dat ze van school af „Dat kan mij niet schelen," stoof Reising op. anderen gingen verder met eten en ieder was met was- Wat e.en mens toch aan dat leren had, be- „Als jij trouwen wil, moet je zelf daarvoor de zijn eigen gedachten bezig. greep ze niet. centen verdienen, van hier krijg je ze niet. En Enkele dagen later kwam het maandelijkse vei- "Watga je nu worden- vroeg die jongen gaat naar het gymnasium. Als ik er geld voor uit wil trekken, doe ik dat. Het land en de behuizing, al zijn ze verhypotheekt, zijn nog van mij en ik zal doen, wat mij belieft, begrepen? En wie het niet aanstaat, kan ophoepelen!" Enkele seconden heerste er een gespannen stilte. Kor, de oudste zoon, was even geschrok ken van de heftige uitval van zijn vader. Al sinds jaren had hij samen met zijn moeder het „spul" bestuurd, omdat Reising zich daar zelf Verstoorde Jeugdliefde door MAARTJE ZELDENRIJK een kor te pauze. „Dat weet ik nog niet. Misschien ingenieur. Maar dat hindert niet. Kijk eens, als ik al die ta len enne, dat andere, wiskunde en zo, weet, staat de wereld voor me open." Dit laatste had hij z'n oude bovenmeester meer dan eens horen zeggen en het zo prachtig gevon den, dat hij het had onthouden. En het maakte ook indruk op het eenvoudige tuinderskind. Ze keek met eerlijke verbazing naar haar buurjongen alsof hij al die kennis reeds machtig was. Doch geen stap zelfs. „Jij bemoeit je nergens mee," toon tot zijn vader; „wij werken ons in het zweet restant toen aan zijn vrouw, zich niet storend om de zaak op poten te houden, terwijl jij hier aan de dreigende blik van Kor. Die dag betaalde V1°.neeV antwo°rdde de ganse dag uithangt als een banjerheer en niks hij de eerste schoolgeldtermijn Een maand la- ontvettend veel leren, „Nu zul je wel niet veel t*jd meer hebben, hè? gen de enveloppe met geld uit de handen van zijn i hij op bittere oudste zoon, nam er vijftien gulden uit en gaf het ik" bedoel: "'vrije'tijd.' „O nee", antwoordde Jan, „ik moet nu 's avonds je. want op het gym schoolgeldtermijn. doet dan alleen de baas spelen, als het je zo uit- ter legde hij wat opzij vcor de eerste schoolbe komt? Het gebeurt niet!" hoeften. krijg je altijd een bende huiswerk mee Doch toen zag hij het teleurgestelde gezicht van z'n buurmeisje. „Toch houd ik nog wel tijd over hoor" voegde hij er vergoelijkend aan toe. „Ik kom nog wel eens bij je spelen." Ida lachte. Een heldere, parelende meisjeslach. „We worden te groot, om te spelen, jö. Ik „En ik zeg, dat het wel gebeurt!" Met een Begin Juli kwam er een officieel schrijven, dat dreunende slag kwam de gerimpelde vuist van Jan Reising toegelaten was en op 2 September Reising op de ruwe houten tafel, zodat de verwacht werd. Verder was er een lijstje bij, pap uit de borden spatte. waarop de benodigde boeken stonden vermeld. De oudste zoon stond met een vuurrood hoofd Reisine haalde het spaarpotje voor de dag. ging I op en smeet zijn stoel naar de muur met Zljn zoon naar de stad en s avonds kwamen moeder helpen en jij moet leren, dus zullen T* 4* nrhoit «nohomnoi^ ?1J mef een meuwe «IiooltM, gevuld met allebei geen tyd meer hebben om te spelen. Of „Je hebt je nooit met éen van ons bemoeid, bof.ken en schriüen. wil ik het fornuisje en de poppen en het keuken en kn«nl«nt 6 faton De moed«' nu haar dochters haar veel werk tje halen, dan gaan we vader en moedertje spe- -f-P 3. e b. hfer ,en uit de handen konden nemen, benutte haar kunde len, zoals vroeger? Zullen we dat doen?" mn^kraaien?" J°UW als naaister e,n maakte voor haar jongste spruit Ze schaterden het allebei uit. Ze waren nog Iiiug itiddien. een nieuw pak, zodat hij tenminste niet voor de eohte kinderen. „Ja, nu zeg ik: één in de familie zal tenminste andere jongens behoefde onder te doen. (Wordt vervolgd) sing urt Pretoria kan worden verwacht, terwijl men voordien 8 a 10 maanden op goed- of afkeuring moest wachten. Ver geleken met 1950 is de emigratie-activi teit naar Zuid-Afrika verdubbeld. i:!lllli!ill!illli!iilili!l!HI!llllilllllDII||||||!| Het lied dez aethergolven VRIJDAG 6 JUNI 1952 HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7.15 Hollandse liederen .45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram 9.00 9.35 Schoolradio 10.05 zieken 11.40 Kamerorkest op de historische ontwikkeling, zal de geschiedenis als geschiedenis voor de kinderen gaan leven. Ook dit referaat is in zijn geheel op genomen in het Correspondentieblad van de Grote. Jubileum „Lukas" was nog een vergadering in het kader van deze Arnhemse congresdagen. „Lukas", de Vereniging tot uitoefening van barmhartigheid aan Christelijke on derwijzers, vierde namelijk gisteren het vijftigjarig bestaan. Altijd heeft „Lukas" stilte gearbeid en vergaderd, nu kwam meer voor het voetlicht der openbaar heid. Er zijn nu 64C0 leden. Sedert 1902 het totaal bedrag aan ondersteuningen >t over de f 466.000 gestegen. De tweede voorzitter, de heer S. J. Matthijsse uit Rotterdam, sprak een dankbaar openingswoord. De directeur de „Grote", de heer D. P. Bothof uit Den Haag, hield een opwekkende rede vroeg om voortdurende trouw en Beroepincrswerk Kate) K, H. L. van Selms te Silvolde; Zwijndrecht (vac.-J. Godthelp) ds mr C. Luiten te Mijnsheerenland (toez.). ngenomen: naar Nootdorp (toez.) C. Spoor te Wassenaar, voorheen predikant van de Prot. Kerk in Indonesië. dankt: voor Amersfoort (vac.- Jac. Vermaas) J. de Lange te Nunspeet; Dedemsvaart E. Kempenaar te Nieuw-Stadskanaal. Geref. Kerken roepen: te Oosterend (Fr.) cand. A. Vos te Voorburg. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) roepen: -te Bussum-Naarden P. Lok te Stadskanaal; te Eindhoven J. Verkade te Zuidwolde (Dr.). dankt: voor Rozen-burg E. Koop te Zwartsluis: voor Blokzijl J. D. Hout- te Overschild (Dr.). Chr. Geref. Kerken eroepen: te Middelharnis J. G. Minnen te Huizen (N.-H.). H. Nieuwenhuysen overleden in Zoetermeer In de ouderdom van 75 jaar is in Zoe termeer overleden de heer H. Nieuwen huysen, rustend hoofd van de Chr. Nat. school aldaar, oud-leraar aan de Chr. normaallessen te Gouda en in vroeger jaren een vooraanstaand figuur in de kringen van het bijzonder onderwijs. Hij negen jaar lang hoofdbestuurslid ge weest van de Ver. van Chr. Onderwij- redacteur van het orgaan van deze vereniging en van het blad Onze Kin deren en lid van vele andere organisa ties. De begrafenis heeft vanmiddag in Zoetermeer plaats gehad. Ds J. G. J. van Iterson verlaat Indonesië Ds J. G. J. van Iterson, die drie jaar .predikant geweest is in de Prot. gemeen- m Bandoeng, heeft met Pinksteren afscheid genomen van deze kerk en zich Maandag ingescheept op weg naar Ame rika. Na een reis door de Ver Staten Canada zal hy in September met zyn echtgenote naar Nederland terugkeren. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN. 5 Juni Geslaagd voor het docto- lal examen Nederlands recht de heren F. Carp. Leiden. A van Daal, Hoofddorp. UTRECHT. 4 Juni. Geslaagd: doet rechten Z H A Kolk, 's-Graveland. A v d Willigen. Eindhoven. Kerkelijk ex. C Graafland. Gou da. J J Poort, 's-Gravenhage. Gram 11.00 Vo< 12.03 Lunchconcert 12.33 Pil 1.00 Nieuws 1.20 Actualiteiten n Ronde van Nederland 1.45 Voor .00 Schoolradio 2.20 Kamerorkest 1.25 Gra de vrou en solist 3.15 „Der land 5.45 Gr Actualiteiten 6 22 Dansmuziek 6 40 „De uit kijkpost" 6.50 Lichte muziek 7.05 Militaire causerie 7.15 RegeringsuiUendlng: „Verkla ring en toelichting" 7.35 Gram 7 50 De Ronde van Nederland 8.00 Nieuws 8 08 De gewone man 8.15 Residentie-orkest 8 50 Voordracht 9.02 Metropole-orkest en soliste 9 35 „De wereld, waaraan wij bouwen", klankbeeld 1020 Lichte muziek 10.45 „Het Christelijk Oosten" 11.00 Nieuws 11.1512.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnas tiek 7.33 Gram 8.00 Nieuws 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvrouw 9.05 Gram VPRO: 10.00 „Thuis" 10.05 Morgenwijding VARA: 10 20 Schoolradio 10.50 Gram 11.20 Radiofeuilleton - Fluit en piano AVRO: 12.00 Dansmuziek 's 120 Or- 2.20 Gram 12.33 Sport 12.41 kestconcert 2.00 Voor VARA: 4.00 Gev progr un mien is r ^uzik-a!? .".Denk - Verkiezingstoespraak vrijheid" 750 Berk „Kunstmaand Amst 8.40 „Leven op aar- muzlek 9.30 Twintig- lands overzicht 10 „Vandaag" 10.45 Avi Nieuws 11.15—12.00 Gramofoonmuziek ENGELAND. BBC Home Service. 3: 12.00 Dansmuziek 12.30 Voor de ar :dotès 1.55 2.30 Cau- e" VARA: 9.00 Lichte 'ragen-spel 9 00 Buiti 0 Gram VPRO: IC wijding VARA: 11 .00 Nieuws 1.10 Gi tslagen 2.00 Lichte 3 45 Opera-orkest 4 40 serie 3.00 Cl Vogelgezang 5.00 Voi. Nieuws 6.15 Sport 6.20 Gi de kinder 6.00 Causerii euws 9 15 Nieuwsbrief 'v programma 10.00 Baritoi euws 11.03 Schaken. ENGELAND. BBC Light Programme 1500 en 247 m. Klankbeeld 9 Amerika 9 30 sn piano 11 00 12 00 Orkestconcert 2.30 Testmatch 1.33 ïuters 2 00 Voor d< stmatch 3.30 Voor d< Jziek 4.15 Mr: 5.00 Uitwisse- t het vasteland 5.30 Test- ragstukken 10.00 Nieuw FRANKRIJK. Nationaal Programma 12.30 Orkestconcert 1.00 Nieuws 6.30 Ai ending 7.10 Zangrecital 7.58 Gram -eporkest en koren 11.01 8 02 Lyrisch Omi Gram 11.45 Nie BRUSSEL. 484 m. 12.05 Gram 1.00 Nieuws 1.10. 2.30, 3.00 4.00 Gram 5.00 Nieuws 5.15, 6.30, 7.00 en £r?«mJ.-45„N,euws 8 00 HoorsPeI 10 00 Nieuws 10.10 Vioolkwartet 10.50 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Omroeporkest 12.34 Gram 1.00 Nieuws .15 Har i 5.00 indorgel 5 5.10 Gran i 6.30 Voor Geslaagd: prop. school t CNS-schoc Zwolle. Rotterdam A Verhoef te Ede. aan Chr. school :j. J Kaptein te Vlaardingen e Delft mej. N Douma t- Lemelerveld mej Oranje Nas :hool te OuddorpfZ fJ 1 Knoop, Delft. soldater 10.15 Cause- 6.20 Volksliede Nieuws 7.30 C( niek 8.15 Symphonle-orkest Kunstoverzicht) 10 00 Nleu- rleën 10.45 Gram 10.55 Nieu TELEVISIE LOPIK Vrijdag. V.AR.A. 20,15—21 45: 1. ,Xa Servr Padrona", zangspel; 2. Telenews: 3. Weer- kykspl! Pauze' 4 ••Eon l4n* kerstdiner" rR ZIJN gelukkig of niet, dat laten we geheel in het midden verschillende soorten vlooien. Zou de gemiddelde mens al heel tevreden zijn, indien het hem gelukte een hon- denvlo van een katten dito te onder scheiden, de wetenschap gaat nog een stapje verder en heeft niet minder dan 800 verschillende soorten vlooien geclassificeerd. De hondenvlo behoort niet tot dezelfde soort als de vlo, die het kattenvel tot woonoord heeft ver kozen. En de gewone vlo, die zulke verrassende aanvallen op de mens kan ondernemen, zonder diens waar digheid maar in het minst te ontzien, behoort weer tot een andere soort. Het is waar, dat elk dezer soorten zich het liefst tot het eigen terrein bepaalt, maar aan de andere kant weet iedere vlo van de nood toch ook een deugd te maken, zodat een hon den- of kattenvlo, die naar een mens overspringt, zich heus niet zal laten verhongeren, maar tot zich neemt wat hij meent dat hem rechtens toekomt. De entomologen weten bij vlooien de plaatsen aan te wijzen, waar in lang vervlogen tijden eens vleugels moeten hebben gezeten, doch deze zijn tengevolge van de parasitaire levenswijze zo volkomen gedegene reerd, dat er vrijwel niets meer van over is. Mèt de degeneratie der vleu gels zou in de loop der tijden een ge weldige ontwikkeling der achterpoten gepaard zijn gegaan, waardoor de vlooien tot de springkampioenen in het dierenrijk zijn geworden. Want springers zijn het! Zou een mens de vlooiensprongen naar verhouding moeten nadoen, dan zouden we onge veer 400 meter moeten vèrspringen en 60 meter hoog. Deze cijfers zullen we voorlopig wel niet in onze record- lijsten aantreffen. U kunt opmerken, dat het U weinig interesseert hoe ver een vlo springt, in een tijd dat uw aandacht wordt opgeëist voor het Atlantisch Pact. de Europese integratie en het uitvaren van de haringvloot. Accoord! U heeft de laatste dagen natuurlijk weer de nodige loftuitingen moeten aanhoren aan het adres van wijlen Willem Beu- kelszoon. de man die het haringkaken heeft uitgevonden? Weet dan. dat Willem Beukelsz. aan de uitvinding van het haringkaken even onschuldig is als U of ik.' Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2