ïlicuwo grciitsdje (Courant Nederlandse Straaljager duikt op Engels patrouillevaartuig Wist U Eisenhower doet aanval op Truman zijn rivaal Senator Taft en enkele LEERLINGEN Communsten hebben speciaal op Renaultfabriek gemunt DONDERDAG 5 JUNI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.- per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9447 Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staotpttstlch Is gheMmn tnya bert ia Cegfjeaspoet' Zomerhuisjes in sprookjesbossen Ontzettende ramp in het Marsdiep Piloot en 14 Britse schepelingen in brandende olie omgekomen ITanmorgen om kwart over zes is een Nederlandse Thunder- jet bij het maken van een duikvlucht neergestort op een Engels marinevaartuig in het Marsdiep tussen Texel en Huis duinen. Het toestel vloog onmiddellijk in brand en zette ook het grotendeels houten schip, dat een bemanning van ver moedelijk 15 koppen aan boord had, in lichterlaaie. Behalve de piloot van de straaljager zijn waarschijnlijk 14 van de 15 opvarenden van het schip in de golven omgekomen. Zowel het vliegtuig als het Engelse scheepje zijn spoedig gezonken. Op de plaats van het ongeluk bleef de motor olie nog een uur lang branden. Vissers, die onmiddellijk met een vletje te hulp echoten, hebben een van de opvarenden van het Engelse schip wetten te redden. Hij was zwaar met brandwonden over dekt, maar wist nog een reddingboei te grijpen. Uit de haven van Nieuwediep vc Nederlandse, Engelse en Amerikaanse ■leep- en hulpschepen uit, evenals de reddingboot Prins Hendrik, om de geving af te zoeken naar de slachtoffers. Het ongeluk gebeurde drie kilometer uit De Prins aanwezig De verschrikkelijke ramp is gebeurd tijdens Nederlands-Brits-Belgische oefe ningen met mariniers, marine-eenheden en parachutisten. Prins Bernhard, die de troepen gisteravond in Harlingen in- epecteerde, zou ook vandaag de moeuvres bijwonen. Hij vertoefde met het koninklijke jacht Piet Hein in de haven van Medembliik, toen het ongeluk vanmorgen vroeg gebeurde. Gisteravond is deze oefening, „Bhiebird" geheten, be gonnen en zij zou tot Zaterdag duren, onder leiding van de Commandant Zee macht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot. Ook de verongelukte Nederlandse Thunderjet en het Engelse schip, een IM.L. (Motor Launch) patrouillevaartuig, namen aan de oefeningen deel. Terwfjl een vissersvlet vanmorgen de vermoedelijk enige overlevende aai wal had gebracht, keerde de redding boot Prins Hendrik terug met het stoffe lijk overschot van een der omgekomen Engelsen of wellicht van de piloot. Het lichaam was totaal verminkt. Het werd gevonden bij de zandbank De Rui sende Bol. Schipper Bot heeft de om geving van de plek waar de ramp ge beurde afgezocht, maar heeft geen en kel levensteken kunnen waarnemen. Dt Prins Hendrik keerde daarop met de vlag halfstok naar Den Helder terug. Om half negen kwam de boot met haar droeve last in de haven. De enige geredde is de Engelse stoker van het schip Johnson. Hij is in het ma rinehospitaal De Centrale Ziekenboeg in Den Helder overgebracht. Zijn toestand was zeer goed en er bestaat voor hem geen levensgevaar. Schipper Kees Pronk heeft hem, tezamen met zijn broer Freek en Jan Tuithof uit Den Helder, gered. Relaas van ooggetuigen De vissers vertelden in Den Helder een boeiend, tragisch relaas. „Wij zaten met zijn drieën te vissen aan de dijk bij het Marsdiep", vertelde Kees Pronk. „We zagen de ramp voor onze ogen ge beuren. Het was erg heiig. Twee vlieg tuigen voerden een schijnaanval uit op het Engelse scheepje: Ze doken met grote snelheid. Ik zei tegen mijn broer: Dat gaat fout! Een van de vliegtuigen scheerde rakelings over het schip. Maar het andere vliegtuig raakte de boot. Het moet tegen de mast gevlogen zijn. De hele zaak vloog onmiddellijk in brand". Kees Pronk vervolgde: „Met het vletje roeiden we dadelijk naar de plaats van Ihet ongeluk. Het was een heel stuk, ze ker drie kilometer. We manoeuvreerden ons 'bootje om de brandende oliemassa's heen, dde het water bedekten. Toen zag ik een man drijven in een reddingboei- Maar het was eb geworden en de man dreef af. Gelukkig wisten we hem te bereiken. We trokken hem op het vletje. Hij kon geen woord zeggen, van; hij had zware brandwonden". Een Engels schip nam de gewonde over. Toen was er voor de mannen uit Den Helder verder niets te doen. Tot zover het verhaal van Kees Pronk, die met zijn broer Freek en Jan Tuithof waarschijnlijk een der weinige ooggetui gen is geweest, die deze verschrikkelijke ramp in de vroege morgenuren voor zijn ogen heefb zien gebeuren. Later op de dag is de reddingsboot Prins Hendrik, die het ontzielde lichaam der slachtoffers aan land: heeft gebracht, opnieuw uitgevaren. Ook de duikerploeg van de Mijnendienst begaf zich naar het Marsdiep. Minister Staf, de chef van de Marine staf vice-admiraal A. de Booy, en de chef van de Luchtmachtstaf luit.-gene- raai I. A. Aler, brachten vanmorgen een bezoek van rouwbeklag aan de Britse ambassadeur in Den Haag. (De vanmorgen verongelukte Neder landse Thunderjet is sinds het begin van dit jaar de dertiende straaljager die boven ons land neerstortte en de 21ste ie sinds 1 Januari 1951 verongelukte. Het laatst botsten twee Thunderjets tegen elkaar in de nacht van 23 op 24 Mei- Red.). Ontsnapt aan de dood Behalve de enige geredde is nog een ander lid van de bemanning van het Britse vaartuig aan de ramp ontsnapt. Hij werd namelijk in de ziekenboeg in Den Helder verpleegd. Besproeiingsvliegtuig verongelukt Gistermiddag is in Retranchement in West Zeeuwsch-Vlaanderen, kort na he opstijgen van een weiland, het besproei ingsvliegtuig van de N.V. Vliegbedrijf Meteoor uit Amsterdam, verongelukt, vermoedelijk door motorstoring. De be stuurder, F. Traa, kreeg slechts enkele schrammen. Het toestel werd zwaar schadigd. Koning Talal van Jordanië is ernstig (zenuw)ziek En zal nooit meer kunnen regeren Nadat de laatste dagen vreemde ge ruchten de ronde deden over de verhou ding tussen koning Talal van Jordanië en diens regering, komen thans officiële be- EMIR TALAL ...moet wijken. Gespannen toestand te Berlijn houdt aan Schietpartijen en ontvoeringen in de Duitse hoofdstad Acheson geelt opnieuw de verzekering, dat geallieerden niet zullen wijken T~\E TOESTAND in Berlijn blijft zeer gespannen. De West Berlijnse politie kreeg gisteravond bevel, een hecht cordon te trekken rond het gebied der Westelijke sectoren. De Hoge Geallieerde autoriteiten gingen tot deze maatregel over, nadat een uur vóór het invallen der duisternis, de Russische troepen tot vlak voor de grens der Franse sector waren opgetrokken. Er is dus een Geallieerde veiligheidsafzetting gevormd langs de West Berlijnse sectorgrens. Duitsers, die aan de buitenkant der Franse sector wonen, heb ben gemeld, dat Oost Duitse of Sow jetsoldaten het vuur openden op West Berlijnse agenten, die dit vuur beantwoordden. Zo hebben zich dus de zaken ontwik keld, na een dag vol spanning. Te oor delen naar Reuter en Ass. Press werd een Amerikaanse soldaat gewond door een lid van de Oost Duitse volkspolitie. Bij de schermutselingen tussen de Oost Duitse (of Sowjet) soldaten en de West Berlijnse agenten schijnt echter niemand gewond te zijn. Voorts wordt gemeld, dat Russische soldaten de, in de Franse sec tor gelegen, helft van een begraafplaats hebben bezet, die door de grens tussen West Berlijn en de Russische zone tweeën wordt gesneden. Er is ook sprake van ontvoeringen en o.a. is een Duitse vrouw, die uit een dorpje, hetwelk de Russen eergisteren hadden bezet, ontko men was, naar Oost Berlijn ontvoerd, voordat de West Berlijnse politie tussen beide kon komen. Generaal-majoor Mathewson, de Ame rikaanse opperbevelhebber te Berlijn, heeft bij de Russische contróle-comm' scherp protest ingediend tegen het verwonden van een lid der Amerik. mi litaire politie, waarvan wij reeds melding maakten. In het protest wordt gerept van „barbaarse en bandeloze geweldpleging". De Britten houden het beleg van radio- Berlijn vol. De bezetting heeft opnieuw geweigerd het gebouw te verlaten. Een stroom van vluchtelingen beweegt zich uit Oost Duitsland naar het Westen dit zijn vooral jongeren, die geen hebben aan de oproep der Oost Duitse autoriteiten ter verdediging van hel derland gehoor te geven. Dean Acheson, de Amerik. min. Buit. Zaken verklaarde op zijn perscon ferentie, dat er volledige overeenstem ming bestaat tussen Engeland, Frankrijk en Amerika betreffende de te volgen politiek in Berlijn. richten uit de hoofdstad Amman binnen, die even ernstig zijn. In een bijzondere zitting van het par lement heeft de premier van Jordanië nl. bekend gemaakt, dat koning Talal on geneeslijk geestelijk ziek is en nimmer meer zal kunnen regeren. Officieel is gisteren te Amman de vor ming van een gemeenschapsraad bekend gemaakt, welke uit drie leden bestaat. Deze raad zal de taak van de koning waarnemen, zolang er nog geen opvolger voor hem is. Spoedig verwacht men in officiële kringen te Amman een proclamatie, dat Emir Hoessein, de jongste broer va tegenwoordige koning en ook een van de vermoorde koning Abdoellah, op zijn 18de verjaardag, in Januari 1953, de troon zal bestijgen. We herinneren er nog aan, dat de thans zieke koning, toen zijn vader vermoord werd, reeds in een Zwitserse zenuwin richting werd verpleegd en er toen in zijn land grote deining ontstond over de vraag of hij wel in staat zou zijn zijn vader op te volgen. De koning is kort daarop echter genezen verklaard en be steeg toen toch de troon. In Londen had men toen reeds liever gezien dat zijn jongere broer die hem dus nu opvolgen zal de vermoorde koning had opgevolgd, omdat hij Engelse opvoeding heeft genoten er pro-Brits bekend staat. Over bakkerscompensatie „binnenkort" beslissing Over de compensatie aan de bakkers- patroons voor de verhoogde lonen, die Zaterdag ingaan, zal minister Mansholt niet meer deze week, maar wel binnen kort een beslissing nemen, zo is van be voegde zijde meegedeeld. Inmiddels heeft het Tweede-Kamer lid Van de Wetering (C.-H.) er bij de minister telegrafisch op aangedrongen de beslissing vóór Zaterdag bekend maken. DAT de Ver. tot Bevordering van Belangen van Slechthorenden op Zater dag 14 Juni op het slot in Zeist haar jaarlijkse reünie houdt. DAT de oudste textielgroothandel van ons land, de fa Van Wees en Weiss op het Broederplein van de Hernhutterkolo nie te Zeist, op 17 Juni zyn 200 j. bestaan viert. Dat een felle brand, vermoedelijk ont staan door vonken van een las-apparaat, gisteravond de machinekamer van het Duitse schip Ansgarilor (5880 ton) in de Waalhaven te R'aam grotendeels heeft verwoest. DAT de gegijzelde verslaggever Hom- merson thans ook van het Seniorencon vent in de journalistiek een telegrai van bemoediging heeft ontvangen. Koning Boudewijn zag „Haar" niet Geruchtenfabriek werkt door Koning Boudewijn van België is naar Brussel vertrokken, zonder Prinses Mar- gherita van Aosta Savoie in Italië te hebben ontmoet. De Prinses ging in Napels aan boord van een schip, het welk haar naar haar grootmoeder in Barcelona zal brengen. Toch houden leden van de Napoliiaanse society vol, dat zij in Madrid ex-Koning Umberto van Italië zou ontmoeten, teneinde toe stemming te vragen voor haar huwelijk met Koning Bouewyn. Zo geeft de ge- rucntenfabriek het niet op, jaex- Koning Umberto zou reeds zijn toestem ming tot het huwelijk hebben gegeven- Een adder in een Haagse slaapkamer De Haagse familie L„ woonachtig in de Retiefstraat, ontdekte gisteren in haar slaapkamer een adder van 75 cm lengte onder het bed. Men waarschuw de politie, die het dier met een gummi knuppel doodde. De adder werd mee genomen naar het asyl om daar vast te stellen of het een gevaarlijk dier was. Het onderzoek viel in positieve zin uit. Niet bekend is waar de adder vandaan is gekomen en op welke wijze het reptiel het huis is binnengedrongen. Weer normale KLM-vluchten naar Amerika en Afrika De KLM-diensterf naar Noord- en Zuid- Amerika en Afrika, die ten gevolge van de oliestaking in Amerika enige tijd aan beperkingen waren gebonden, worden thans weer volledig uitgevoerd. Ook in Europa is de uitvoering van de KLM- diensten weer vrijwel normaal. Voor de diensten naar het Midden- en Verre Oosten gelden nog de bestaande beperkingen. De strijd om het presidentschap der V.S. „De Democraten waren reeds te lang aan het bewind" EISENHOWER, de weer burger geworden generaal, heeft zijn eerste belangrijke verkiezingsrede gehouden. Hij is de grote rivaal van Senator Taft, dingende naar de candidatuur voor het presidentschap der Ver. Staten; beide mannen zijn de „stars" van de Republikeinse partij. Het was in zijn geboorteplaats Abilene in Kansas, dat Eisenhower zijn verkiezingscampagne opende. De grote strijd om de macht tussen Repu blikeinen en Democraten is nu begonnen en duidelijk heeft Eisenhower uitgesproken, dat volgens hem de Democraten het heft te lang in handen hebben gehad. In de eerste plaats bestreed Eisenhower het politieke beleid van Truman, maar bovendien bleek hij het op essentiële punten geheel oneens te zijn met zijn rivaal, de Republikeinse Senator Taft. Men moet ter beoordeling de waarde zijn betoog tuurlijk ogen houden, dat het hier een verkiezings rede gold. Ter wijl enerzijds een aanval werd gedaan op de politiek Truman en spoorde hij derzij ds i kiem aan tot het bereiken TRUMAN van «en natio nale eenheid. Amerika, aldus „Ike" heeft millioenen uit gegeven om belangrijke gebieden te vrij- r het verderfelijke commu- Advertentie i anno 1770 heeft op haar afdelingen STOPPERI) en ATELIER direct plaats voor van 1417 jaar. Alleen keurig nette meisjes gelieven zich SPOEDIG te melden aan het kantoor Vestestraat 1afdeling Personeelszaken. EISENHOWER TAFT Pinay verslaat de Roden in eerste ronde Ook vandaag probeerde een minderheid het bedrijf tot stilstand te brengen Zoals in een deel onzer edities giste ren reeds vermeld, is de, door de com munistische C.G.T. geproclameerde sta king in Frankrijk mislukt. Het is te dan ken aan de uitgebreide voorzorgsmaat regelen, die de regering had genomen, dat het niet opnieuw tot wanordelijk heden en massale relletjes kwam. Op vele plaatsen had de regering een flinke politiemacht samengetrokken, zoals de stations, garages der autobussen, het hoofdkantoor van de Metro en de hoofd- bureaux van politie. Alle Parijse agen ten, die met verlof waren, had de rege ring telegrafisch teruggeroepen. Boven dien lagen rond de hoofdstad troepen gereed, w-o. drie bataljons parachutisten en een escadron tanks. Men was dus op alles voorbereid. Van massa-demonstraties tegen de arrestatie van Duclos is dus niet veel terecht gekomen. Het leven in Parijs en het overige deel van Frankrijk, verliep op enkele uitzonderingen na, normaal- Nu de uitzondering: In de Renaultfabrie- ken hebben grote groepen betogers de ruiten van de directiekamer ingegooid en werd het administratief personeel gedwongen, het gebouw te verlaten. Aangezien stakers de kabels der electri- citeitsvoorziening hadden doorgesneden, kon de directie het bedrijf niet op gang houden. Er wordt thans in de Ministerraad overleg gepleegd, hoe de Renaultfabrie- DAT voor de uitbetaling van de tijde lijke rijksbijslag op bepaalde Indonesi sche weduwenpensioenen en wezenonder standen is aangewezen de Stichting tot Verzorging en Afwikkeling van Pen sioenaangelegenheden betreffende gewe zen Overheidspersoneel van Indonesië. DAT staatssecretaris Cals een commis sie heeft ingesteld om na te gaan of de vorming en erkenning van medische spe cialisten wijziging behoeft (voorz. dr J. J. Brutel de la Rivière uit Den Haag). DAT de garnizoenscommandant var Den Bosch, luit.-kol. A. Rosmöller, m.i.v. 1 Juni is bevorderd tot kolonel. DAT wegens diefstallen uit het zieken huis Duin en Bos te Bakkum dt plv. chef van de keuken door het A'dams gerechts hof tot 15 maanden is veroordeeld uecht- bankvonnis 10 mnd), de portier tot 2 mnd. plus 2 voorw. (f 100) en de park wachter tot 3 mnd. plus 3 voorw. (6 mnd voorw.). ken te Billancourt verder tegen molest te beschermen. Maar vandaag hebben de communisten weer gepoogd het werk in de Renaultfabrieken tot stilstand te brengen. Volgens de directie staat een groot deel der arbeiders vijandig tegen over deze rode actie. Uit het voorlopig mislukken der sta king concludere men overigens niet, dat de communisten niet opnieuw zullen pro beren het leven in Frankrijk door sta kingen te verlammen. Zaanse aannemer in de hoofdstad beroofd Tegen een 19-jarig meisje uit Soest, Tinie M. W. L. de K., is voor de Amster damse rechtbank 12 maanden gevangenis straf, waarvan 8 voorwaardelijk, geëist wegens beroving van de 38-jarige Zaanse aannemer P. Kok. Deze was op 7 April met het meisje in de hoofdstad uit ge weest en na een vrolijke avond in café's hadden ze in een hotelletje gelogeerd. Toen de man 's morgens wakker werd, miste hij niet alleen het meisje, maar ook zijn portefeuille, die, vóór hij aan de rol was gegaan, ƒ800 had bevat. Toen het meisje door de politie aan de tand werd gevoeld, had ze eerst toegegeven de por tefeuille onder het hoofdkussen van de man te hebben* weggenomen, maar later trok ze deze bekentenis in. Uitspraak 18 Juni. DAT de werkloosheidswet niet passing zal zijn op personen die alleen of bijna uitsluitend huishoudelijk werk verrichten in een pensionbedrijf met der dan 5 verhuurbare hebben in stens 2 kamers, of in een kamerverhuur bedrijf met minder dan 5 kamers. DAT als leraar in vaste dienst aan de Rijkstuinbouwsohool te Boskoop m.i.v. 1 September is aangesteld P. J. Wever. DAT van 25 Juli tot 1 Augustus in West-Berlijn een internationaal juristen congres wordt gehouden. DAT de ballon van de Franse ballon vaarder Dolfus, die op Tweede Pinkster dag in Béthune (Fr.) door de wind werd losgerukt, bij Breda is neergekomen. DAT een comité van oud-cursisten van de le Centr. Opleidingsschool Adm. kader te Middelburg gelden inzamelt voor tuin- zitjes bij het nieuwe Prot.-Chr. Militair Tehuis (girorekening 586853 t.n.v. W. H Naarding, A 4, D« Wük, Drecle). nisme en het heeft krachtige Geallieer den aan zich gebonden in een ideologische wereldoorlog. Het bereikte succes wijst er op, dat de huidige aan het Congres voorgelegde rekeningen topcyfers men, althans voor zover zij betrekking heb ben op de Pact- landen. In de toekomst zou den de cijfers echter kunnen dalen zonder dat essentiële belangen wor den opgeofferd. Amerika dient „open kaart" te spelen met Europa en er mag geen sprake zijn van de geheimzin nigheid, die bij voorbeeld de overeenkomst van Yalta omringde. Ten aanzien van de binnen landse, huishoudelijke politiek der Ver. Staten, wees Eisenhower op het volgende: De gevaren schuilen in onenigheid, infla tie, zware belastingen en bureaucratie. Een ieder dient zich een verantwoorde burger te tonen, opdat het niet nodig zou zijn een lange reeks strafwetten in te voeren, het geen uiteinde lijk zou leiden tot de reglemen tering der ar beiders en een bureaucratische controle van alle productie middelen. bl'yft steeds de inflatie, want die zou zelfs de onderne mersvrijheid kunnen vernie tigen. Dit gevaar betekent een der sprekendste argumenten tegen een over- concentratie van macht bij de federale regering. Daarom: Vooral tegengaan van inflatie zowel als deflatie. Met het oog op het gevaar van een derde wereldoorlog dient men zich grote opofferingen te getroosten. Eisenhower noemde tenslotte de val van China in 1949 een der grootste internationale ram pen van onze tyd, een soort tragedie, die zich nergens mag herhalen. Vermelden wij nog, dat de begrotingscommissie van het Huis hem uitgenodigd heeft zijn oor deel uit te spreken over de wet op de hulp aan het buitenland. Hij heeft reeds verklaard tegen verdere besnoeiing te de door Truman gevraagde gelden. Uit vele delen van het land waren dui zenden samengestroomd om Eisenhower te horen spreken. Hij sprak zyn rede u't tegen een kleurige achtergrond van span doeken met de opschriften „Eisenhower for President" en „We like Ike". Bijna elk huis was met deze geestdriftig ge stelde spandoeken getooid. 67.000 Mark opgevist De gelukkigste man in Duitsland is een vierendertig jarige Duitse Rijnschipper. Verleden week vul de hij een formulier in van de Duitse voetbalpool. Toen zijn schip aan de kade kwam, ging de kapi tein aan de wal om zijn formulier te posten. Een windvlaag rukte het papier echter uit zijn hand en blies het in de wateren van de Rijn. De schipper zag toen maar van ver zending af en ging terug naar zijn schip. Een half uur later, toen de lichter weer stroomafwaarts moest, zag hij een stukje papier in het water drijven. H{j leunde over de reling en viste het op. Het was zijn pool-formulier, aldus de „Vkrf. Onder de indruk van dit vreemde toeval, gaf de schipper het papier aan een kadeknecht in de volgen de haven en vroeg hem het te ver zenden. Vandaag lieten de toto officials weten, dat de kapitein goed had geraden en nu 67 000 mark uitbetaald zal krijgen. Mossadeq bezocht lachende de Koningin Heel wat mensen waren gisteren tegen 'ijf uur samengestroomd voor het Paleis lan het Voorhout in Den Haag. toen H.M. de Koningin arriveerde om er premier Mossadeq van Iran te ontvangen. H.M. was gekleed in een turquoise zomertoilet, waarbij zij een zilvervoscape droeg en een klein wit veren hoedje. Slechts enkele minuten na haar reed de auto van de Iraanse gezant voor, be geleid door vier politiemotoren. Eerst stapte de gezant Hoessein Navab uit. daarna premier Mossadeq. gekleed in zwart jaquet en licht leunend op een dunne wandelstok. Ondersteund door de gezant verdween hy in het Paleis. Ruim een half uur heeft het onderhoud ge duurd. By zijn vertrek klonk uit de rijen van het wachtend publick een licht ap- ■olzus voor Mossadeq, die er zeer opge- jwakt uitzag en even lachend rondkeek. Een roep om hulp V° di 'OOR de Protestanten in het Zui- Limburg en Brabant, hebben we een zwak. Zij staan vaak op eenzame posten. Vandaar dat een roep om hulp en steun uit hun niet al te dichte rijen onder ons een willig oor moet vinden. Ook hier geldt, dat hun zaak mede de onze is. Nu weer vraagt men onze sympathie voor het Prot. ziekenhuis te Roermond. En die sympathie zal zich dan moeten betonen in financiële bijstand. Dat is nodig. Want door verschillende omstan digheden staat dit ziekenhuis er niet best voor. rfet ziet er zelfs naar uit dat het ge sloten zal moeten worden. Het is onze stellige overtuiging, dat het zover niet komen mag. Dit ziekenhuis moet daar blyven. De Protestantse zie kenhuizen boven de Moerdijk zijn dik wijls overvol. Welnu, dan moge men be denken dat er te Roermond een zieken huis is dat misschien nog ruimte heeft. Dit ziekenhuis te Roermond moge zijn zorgen hebben het heeft gelukkig ook nog een gironummer. En wel 63820, ten name van ..De Vereniging Prot. Zieken verpleging te Roermond". Verstandige taal GFIJN verkiezingscampagne voor het Amerikaanse presidentschap is Eisenhower begonnen met een verstan dige opmerking. Dat is op zichzelf niet verwonderlijk en wy hadden het ook niet anders van deze man verwacht. Doch welke was deze opmerking? Hij zette uiteen dat het bezwaarlijk is wanneer een partij te lang regerings partij is geweest. Dat moet, zei hij, bijna onvermijdelijk leiden tot geknoei en tot politiek onvermogen. Onze indruk is dat hierin een groot element van waarheid schuilt. Ook in de politiek zijn het alleen de sterke benen die weelde kunnen dragen. Nu zal het in ons goede land met het geknoei wel gaan. Er is echter een ander gevaar, dat in zyn soort weinig minder bedenkelijk kan zijn. Dat is het gcv?ac van verstarring. Een verstar» ing, welke nog wordt geaccentueerd, wanneer de partijen die in het regeerbeleid de touw tjes in handen hebben onderling het touwtrekken beoefenen en het aan de oppositie nauwelijks toestaan op dat re- geerbeleid nog enige invloed ui; te oefenen. Zonder nog de grote Eisenhower voor zich te annexeren zal toch vooral de oppositie te onzent van gevoelen zijn dat de Amerikaanse pretendent al dadelijk verstandige taal gesproken heeft. Oud-minister Albarda vandaag 75 jaar Weldra uit de Raad van State Ir J. W. Albarda te Den Haag, lid van de Raad van State, viert vandaag zijn 75ste verjaardag. In verband hiermee zal hij eind Juni moeten ophouden deel uit te maken van de Raad van State. De heer en mevr. Albarda zijn de hele eer ste week van Juni uitstedig, omdat zij zich aan huldiging willen onttrekken. In 1913 werd ir Albarda voor de So ciaal-Democratische Arbeiderspartij ge kozen als lid van de Tweede Kamer. Voor dezelfde partij had hij van 1915 tot 1927 zitting in de Haagse gemeenteraad. Van 1917 tot 1923 was hij wethouder van Onderwijs in Den Haag en van 1916 tot 1919 tevens lid van de provinciale staten. In 1925 volgde hy mr P. J. Troelstra op als leider van de S.D-AP.-fractie in de Tweede Kamer. Samen met zijn partijgenoot V. d. Tem pel werd ir Albarda kort voor de tweede wereldoorlog minister in het kabinet-De Geer. Dit was de eerste keer in onze geschiedenis, dat socialisten als minister optraden. (Advertentie; JACHTLAKKEN HUIDVERVEN I JAPANLAKKEN I „DE VERFTON" Hogewoerd 75 I Leiden. Telefoon 26621. Kaas op buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt, met later kans op enkele regen- of onweers buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind. In het Zuidoosten van het land nog warm. elders iets lagere middagtemperaturen dan vandaag. (Opgem. te 10 u.) ZON EN MAAN Vrijdag: Zon 4.22—20.55; maan onder 1.30, op 19.35. Op 8i Juni V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1