Een kruis op het graf van de heer Joh. de Groot Ter ere van de Lisser harmonie „Trou moet blijeken" ImroWE IETDSCHE COURANT 5 DINSDAG 3 JUNI 1952 Zaterdag werd het onthuld en overgedragen Zaterdagmiddag vond op de begraaf- de Hervormde Gemeente heeft gedaan, plaats Rhijnhof de onthulling en over- Hierna droeg ds De Ruiter het kruis aan dracht plaats van een steen op het graf de familie over. van de heer Joh. de Groot, in leven gods- Namens de familie dankte de heer P. dienstonderwijzer van de Leidse Herv. Galjaard, schoonzoon van de heer De Gemeente. De steen heeft de vorm van Groot, voor deze ogenblikken. Hij bracht een kruis. Onder de aanwezigen waren in het bijzonder dank aan hen, die het ds J. N. de Ruiter, predikant van de wijk- initiatief hadden genomen tot plaatsing gemeente Koolwijk, enkele andere leden van dit teken. van de wijkkerkeraad, de heer J. Kooij,| Op het kruis staat: Christus leeft directeur van het Hervormd tehuis voor mij. Op het voetstuk: Johannes de Groot ouden van dagen, vertegenwoordigers van 23121892 de mannenvereniging Paulus, die door de heer De Groot werd opgericht, en afge vaardigden van de Hervormde Diaconie. Toen allen by het wit-marmeren kruis stonden, voerde ds De Ruiter het woord. Verscheidene personen en instellingen wilden de nagedachtenis van de heer De Groot eren door op zijn graf een kruis te doen plaatsen, aldus ds De Ruiter. Het is geen monumentaal stuk, maar een een voudig kruis, dat toch een blijk wil zijn van de waardering voor het vele werk, dat de heer De Groot in het midden Nog geen andere woning Het is nog niet mogelijk geweest de bewoners van de onbewoonbaar verklaar de woningen 4e Binnenvestgracht 45 le Gortestraat 13, 31. 35 en 37 een andere ■woning te geven. Daarom willen W. de termijn van bewoning verlengen tot het volgend jaar Juli. Tegen deze verlenging bestaat in zoverre geen be zwaar, dat er nog wel enige tijd mee ge moeid zal zijn, alvorens met de uitvoe ring van het saneringsplan ter plaatse een begin kan worden gemaakt. De raad moet over deze verlenging op Maandag 9 Juni beslissen. Gemeentezorg voor de bestratingen Voor het onderhoud van kleine opper vlakten van .gesloten' wegdekken heefib de diienst der gemeentewerken een teer- en biitumensproeiwagen-'.je nodig. Teer en bitumen, nodig voor de oppervlak'ebe- Vacantietoeslagen gemeentepersoneel De ministerraad heeft besloten aan rijkspersoneel een vacantietoeslag toe te kennen ten bedrage van 2 pet van he salaris met inbegrip van de salarisver hoging van 1951. Het maximum zal ech ter voor gehuwden, voor hen, die ge huwd geweest zijn en een gezin hebben, en voor enige kostwinners ƒ75 bedragen Voor de andere belanghebbenden ƒ50. Het ligt in de bedoeling de uitkering 1952 bij wijze van overgangsmaatregel te doen geschieden op grona van een nog te lokken Koninklijk Besluit. Aan gezien het echter nog wel enige tijd zal duren, eer dit K.B. het staatsblad heeft bereikt, heeft de ministerraaad besloten het rijkspersoneel een voorschot op de vacantietoeslag voor 1952 uit te keren, op voet van de regeling, zoals die zal worden vastgelegd. In een circulaire verzoekt de minister de gemeentebesturen voor het gemeente- personeel een dergelijke regeling te tref fen. Dat zal voor Leiden op 100.000 ko men, waarvan reeds ƒ60.000 op de ge meentebegroting van dit jaar voorkwam. De overige 40.000 zal de gemeenteraad dus moeten bijleggen. De commissie _>r financiën en de commissie voor personeelszaken hebben zich al met dit voorstel accooril verklaard. Boeken ruilen in Haagweg- kwartier I De eerste boekenruiling in het Haag- wegkwartier is een groot succes gewor den. Het aantal boeken voor de ruiling handeling van wegm. kunnen bij grote iop a s Donderdag zal met 50 worden uit oppervlakten in het algemeen op de gebreid weg worden geleverd. Voor kleine op-' jpervlakten is dit niet economisch, ter wijl het aanbrengen van deze stoffen op de weg mes bezems of schuivers (dus met de hand') slechte resultaten geeft De behandeling van kleine oppervlak ten kan niet alleen beter en regelmati ger, maar ook vlugger gebeuren met een teer- en bitiMner.sproaiwagentje. De kosten van zo'n wagentje bedragen 1900. De gemeenteraad zal Maandag ■beeüssen-. of het er komen kan. De vrachtauto, die bij de afdeling be- etratingen in gebruik is, is niet voor zien va-n- een kipbare loodbak. Er gaat zodoende bij het lossen en laden van! zand. puin en der-gelijk veel tijd en werkkracht verloren. Vijf jaar geleden, toen deze vrachtauto werd aangeschaft, was levering van kipbare laadbakken j inliet mogelijk; thans weL Aanschaffing zal de gemeente 2900 kosten. Ook h-ier-j over zal de gemeenteraad Maanda-gimid-1 da>g moeten beslissen. Wijziging weeglonen, markt- en havengeld De weeglonen en plaatsgelden- aan de! igemeentewaaig dia/teren reeds van 1016 em! werden voor het laatst in 1934 ge-wij- j zi-gvl. Zij wagen dringend verandering. Ook is wijziging van de mark-tgd-den noodzakelijk geworden iin verband met! die afschaffing va-n die avondimankt. Wat het havengeld en liggeld betreft, i B. en W. willen zich hierbij baseren op een regeling, die in zeer veel gemeenten ««am. kracht is. Daar heeft men n.L geen liigigeldverorden mg en is havengeld niet alleen verschuldigd voor het binnenko men rn het havengebied, maar ook voor ihet verblijf. I-n weer andere gemeenten wordt w-el onderscheid gemaakt tussen ba-ven- en liggeld, maar zyn beide hef fingen in één verordening geregeld'. B. en W. stellen de raad- voor de twee bes'aande verordeningen te vervan-gen door één, waarin naast -heffing ven-geld voor het binnenkomen blijven in het havengebied de ligging van woon-, kantoor, of magazijn schepen wordt geregeld. Het liggeld voor vaar- tongen, bestemd voor de verkoop var waren en brandstoffen wordt uit de lig- geldverordening gelicht en na-ar d* marktgeldverordendog overgebracht-. BENTHUIZEN Voor Simavi De collecte voor Simavi heft f29 op gebracht. Collecte voor de blinden Vanavond en morgen wordt alhier een collecte gehouden ten bate van de Chr. blindenhulp De Fakkels bijeen. Geeft zoveel mogelijk voor de blinde en mannen, meisjes en jongens, Burgerlijke stand GEBOREN: Hendrik, zn van P. Buijs en J. N. Buijs; Francisca J„ dr van C. J. van Eek en A. Mets. ONDERTROUWD: H. Bakker, 25 jr. en J, M. Verhoeff. 19 jr, zonder beroep, te Zoetermeer. RllNSBURG Zesjarige jongen verdronken Gistermorgen omstreeks tien uur is het zes-jarige zoontje van de heer M. v Gugten, Freekje, van de trambrug kanaal gevallen. De jongen liep daar met enkele vriendjes. De heer Vos uit Katwijk aafi den Rijn, die net onder de brug voer, zag het ongeluk gebeuren. Hij be gaf zich onmiddellijk te water, maar dook verscheidene malen tevergeefs knaapje. Na anderhalf uur werd Freekje gevonden. Beroep aangenomen Ds K. Brüning te Mildam heeft het beroep van de Geref. Kerk art. 31 alhier aangenomen, zo vernemen wij. Eind April nam ds De Wal afscheid, zodat de pred-i kantsplaats niet lang onbezet zal zijn. Ds Brüning is 30 jaar. Mutatie by de politie De wachtmeester eerste klasse Zeilst-ra is met ingang va-n 1 Juli o geplaatst naar de groep Bodegraven. Hij wordt daar postcomman-dan-t. De heer T. de Bruin is bevorderd tot wachtmeester eerste klasse. VOORHOUT Oranjevereniging Van de jaarvergadering der Oranje vereniging valt het volgende te melden. De kermis zal op 15, 16 en 17 September ■den gehouden. Voor de ouden dagen werd f 447.50 ingezanfeld. Dit be drag is niet toereikend en daarom zullen pogingen in het werk worden gesteld Stormvogels een wedstrijd tegen gelijkwaardige tegenstander te laten spe- Zatèrdagmiddag werd een Leidse taxi, toen deze het hek van „Duinzicht" te Oegstgeest passeerde, door een stadstram, komende uit de richting Leidse Duurt, gegrepen en zeer ernstig beschadigd. De wagen geraakte klem tussen tram en stenen hek. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. Foto N. van der Horst .Vernieuwing verwarming Jelgersmakliniek De v-erwarmiwgfnistallliai'ti'es wam die J-el- gersmakitóniiek (het voonmaltige sanato rium Rhijnigieest) zijin sterk verouderd. Vernieuwing is dm-'ugienid noodzakelijk. Obk zaïl de kelder van- de dépendance ■vergroot moeten wonden. Er zaïl een af zonderlijke kolen- en hergirurmte moe ten komen, en aan de kelder van het hoofdgebouw zuilen enige voorzienin gen moeten wonden getroffen. Da-ar dringt o.-l. voortdurend water binnen. De totale koeten zulten naar raming 181.000 bedragen. Ten laste van de ge stichten Endegeest en Voorgeest komt in heS eerste jaar een bedrag van 12.436.65. In de volgende jaren- wordt dit bedrag telkens 339.38 minder. Dr Y. J. v. d. Meulen 25 jaar tandarts Vandaag is het 25 jaar geleden, dat dr Van der Meulen zijn tandartsdiploma verwierf. Na praktijkervaring te hebben opge daan in Gouda, studeerde hij in Duits land verder en promoveerde in 1929 tot doctor in de tandheelkunde in Freiburg. In 1931 werd hij benoemd tot conser vator bij de tandheelkunde aan de Leidse universiteit en kreeg hij tevens een leeropdracht in de tandheelkunde. Bezuinigingsmaatregelen van de over heid gaven an 1932 aanleiding zijn arbeid ten bate van het Academisch ziekenhuis te beperken en zodoende kon hij zich als particulier tandarts aan de Rijnsbur- genveg vestigen. In 1940 werd hem door het college van curatoren va-n de universiteit de tand heelkundige behandeling van -het Duitse garnizoen (12.000 man) opgedragen. Deze behandeling moest gratis plaats vinden in de voor zijn eigen praktijk bestemde tijd. Dr Van der Meulen kon niet anders doen dan een dergelijke op dracht weigeren en werd dientengevolge uit de overheidsdienst ontslagen. Na de oorlog volgde rechtsherstel. De minister van Onderwijs weigerde de uit spraak van de ambtenarenrechter uitte voeren en werd nadien door deze rech ter tot schadevergoeding verplicht. Geslaagde einduitvoering van leerlingen der Toonkunst-Muziekschool Vrydagavond Is in dc Foyer van Stadsgehoorzaal de jaariykse einduitvoe ring gegeven door de gevorderde en ver gevorderde leerlingen van de Muziek school der MU voor Toonkunst te Leiden. Zulk een avond Is uiteraard een hoogte punt in de activiteit van leerlingen er leerkrachten; reeds lang te voren worden de werken in studie genomen en gerepe teerd, opdat de leerlingen op de grote avond zelf een zo goed mogeiyk figuur slaan en de traditie van deze Leidse in stelling hoog houden. Het grote aantal leerlingen dat zich op deze avond liet horen, en het in het alge meen hoge nivea-u van hun prestaties, wezen op degelijk en vakkundig onder richt. Het zou ondoenlijk zijn hier in bijzonderheden dn te gaan op de 15 uit gevoerde werken, waaruit 'het zeer ge varieerde, en misschien wel wat over laden programma was samengesteld. Het betreft hier immers dilettanten die in geen enkel opzicht zich met kunstenaars •an professie willen meten. Als we de meest geslaagde momenten rillen releveren, dan denken we vooral an de verdienstelijke uitvoering van het 1ste deel van Beethoven's eerste pianoconcert door W. Serlie, waarbij deze werd begeleid door het Toonkunst-orkest, dat onder de bekwame leiding staat van de directeur der Muziekschool, Henk Geimaert; verder aan de werkelijk voor treffelijke uitvoering van een gedeelte Reger's klarinetsonate in Bes door G. W. Drewes, aan Bach's flui-tsonate in C. vertolkt door C. van der Klaauw. fluit, en Ph. Mees. piano; en zeker ook het eerste deel van Mendelssohn's pianoconcert in g door mej. D. Lau-ren- 1 de fraaie voordracht door mej. Beelen van proza van Aart van der Leeuw, en poëzie van J. C. Bloem Doch ook anderen verdienen een loffe- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Leendert zoon van H. Hak- »r en C. Springer; Cornelia dochter van P. Neuteboom en S. Hartevelt; Anthonie van P. A. van der Burg en J. de Goeij; Anna Maria dochter van A. F. van Kesteren en J. H. de Man; Carolus zoon C. A. J. van Schie en M. M. Slierings; Riekje dochter van J. Laurier en A. Buis; Teuna dochter van P. van der Bent en van der Plas; Gerrit J., zoon van C. Klaveren en D. Vooijs; Pieter A. zoon C. A. J. van Schie en M. M. Slierings; Alida C. dochter van J„ J. Dubbelaar en an Rhee; Gerarda L. E. dochter van J. de Boer en A. Ottes. OVERLEDEN: J. Derogee, man, 77 jr.; J. H. Landesbergen, man, 52 jr.; W. H. Visser, zoon, 22 jaar. lijke vermelding: mej. R. va-n Beek speelde de zes Roemeense dansen Béla Bartók nog wat voorzichtig, doch wel muzikaal; de fluitisten C. L. Voor hoeve en R. J. Meyer gaven gave er goede vertolkingen resp. van een ge deelte van Gluck's fluitconcert en var ei... sonate van De Fesch. Mevr. E. Deeleman-Geytebeek was in Grieg'; prachtige liederen gelukkiger dan ir Handel's aria uit Josua; de heer A. var Graas zong Beethoven's Die Ehre Gottes in der Natur beter dan Beethoven": liebe d-ioh. De violisten waren in het algemeen de minst gelukkigen, misschien speelde de nervositeit hun ook parten. Wij willen wel vermelden het middendeel Lalo's symphonie espag-nole, gespeeld door A. J. Hansen. Doch wij moeten ons beperken, ook al werden ook door hen, di hier niet genoemd zijn, goede presta ties geleverd. Leerlingen en leerkrachten kunnen over deze avond tevreden zijn. J. v. d. V. Haar ware naam Is het met ons zo, dat wij. al dan niet tot ons genoegen, ons gehele leven de naam dragen, die het onze ouders ge liefde ons bij de geboorte te geven, bij het kind dat thans de naam heeft „Be scherming Bevolking" (B.B.) is dit niet het geval. Bij h3ar geboorte heette zij „Burger lijke Verdediging" (B.V.); edoch, haar peetouders achtten later BB. meer pas send bij haar wezen. Het gevolg van deze naamsverande ring is, dat men thans de naam hoort en in allerlei contaminaties: .Burger Bescherming". Burger Luchtbescher ming" enz. De juiste, de officiële naam ;h!cr „Bescherming Bevol- g" of afgekort B.B. Tournooi van A.S.C. Opstelling van D.W.S. en Xerxes In het kader van het eerste-klassers- tournooi van het jubilerende ASC komen morgen DWS en Xerxes tegen elkaar uit. De wedstrijd begint om 7 uur. De elf tallen komen als volgt uit: DWS: Richter, d.; Serlijn en Spel. a.; Wiertz, Kil en Bulder, m.; Meyer, Koe- voets, Dijkstra, Klein en Petit v. Xerxes: Möhring d.; Van Baarle en v. d. Valk, a.; v. d. Toorn, v. d. Knaap en Cammeralh, m.; Niesen, Coenraads, Rijs- houwer, Dame en Debussy, v. Slechts DWS heeft een invaller. Fanger kan wegens een blessure niet spelen en wordt vervangen door Bulder. KATWIJK AAN ZEE Geslaagd De heer C. H. Polet slaagde aan d« kweekschool De Klokkenberg te Nijme gen voor de akte onderwijzer. Hoog en laag water Woensdag 4 Juni: hoog water 23.46 er 12.12; laag water 7.38 en 20.18. KATWIJK Quick BoysFluks 76 Quick Boys speelde gisteren een vriend schappelijke wedstrijd tegen de tweede klasscr Fluks uit Dordrecht. De Kal- wijkers wonnen deze ontmoeting met korfbalachtige cijfers van 7—6. Voor valler-keeper Schaap van Quick Boys had de strijd een onprettig verloop. Hij liep namelijk een beenbreuk op en moest naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden worden gebracht. Inlichtingen gevraagd Men verzocht ons het volgende op te Op Vrijdag 30 Mei omstreeks 20 had op de Zeeweg voor het gemeentehuis een aanrijding plaats tussen sende verpleegsters van het zeehospitum ef? e.en drietel jongelieden, eveneens per rijwiel. Bij deze aanrijding is een v verpleegsters zeer ernstig gewond, jongelieden zyn na de aanrijding meteen doorgereden. De hoofdinspecteur politie alhier verzoekt ieder, die van deze aanrijding getuige is geweest, zich tot het verstrekken van inlichtingen te vervoe gen aan het politiebureau, Tramstraat 8. Burgerlijke Stand GEBOREN: Cornelis, z. van C. Zuijder- duijn en L. Plug; Hendrik, z. van H. Spierenburg en J. van Rhijn; Cornelia d. H. Schonenberg en S. Wolthaus; Wil- lemijntje, d. van J. Schipper Duijvenbode; Agatha C., d. van L. A. Be- zemer en C. Parlevliet; Jacoba D., d. J. van der Linden en C. Vooijs; Jannetje D. Messemaker en G. Haasnoot; van M. F. Schaap en A. Durieux; Leendert N., z. van A. v. d. Plas en H. de Best; Bouwe z. van C. van Rijn en Duijn; Leendert z. van J. Guyt en Rijn; Hubertha C. d. van C. Kerk- i J. van Beelen; Judith J. C. d. van H. W. den Ouden en C. van Wolferen; Albert R., z. van D. van Hoolwerff en T. H. Hadderingh; Maarten G., z. van G. Ouwehand en A. Zuijderduijn. ONDERTROUWD: H. Haasnoot en P. Ouwehand; J. van Duijn en W. M. H. Meulink; T. Kuijt en J. van Dijk. GEHUWD: W. v. d. Bent en J. G. Bo- gerd; A. A. van der Lende en J. Hoek; A. de Zeeuw en D. Meijvogel. OVERLEDEN: J. Vis 64 jr., echtgenoot an J. Bloot; R. Ros, 53 jr., echtgenote an C. van Beelen; A. Nijgh, 67 jr., we duwnaar v, II. v. d. Plas. VOORSCHOTEN C. J.M. V.-j ongensdag Gisteren was het in Voorschoten „Jon gensdag". Deze dag van ontspanning door inspanning was georganiseerd door de ring Katwijk e-. omstreken van jon gensclubs. De jongelui uit Leidschendam. Oegstgeest, Rijnsburg, Voorschoten en Wassenaar verzamelden zich 's morgens in het gebouw voor Chr. Belangen waar de heer H. v. d. Nagel de dag opende. Begeleid door pittige marsmuziek van :n geluidswagen marcheerden de jon gens door het dorp naar het Rouwkoop terrein waar zy hun krachten gingen Nationaal muziekconcours „Concordia" uit Leiden tijdens de marswedstrijd van het Na tionaal muziekconcours, dat Zaterdag en gisteren te Lisse werd gehouden. Onze stadge noten deden het best. Foto N. v. d. Horst De uitslagen Anno 1897 werd in het nu zo vermaarde bloemendorp Lisse een harmonie- Zaterdag 31 Mei: gezelschap opgericht door mensen, die werkelijk met hun vrije tijd wel 2de Afd- harmoni(:: „Kralingsche Veer" raad wisten. De naam „Eensgezind" hield een beginselverklaring in. Maar ROl'et'Aj5mhirmocfe^^Cb!!.CtnlS, ve?' Sur- de leden van 1926 vonden het aloude devies „Trou moet blijeken" toch'sum Corda" (Aalsmeer) 2e prijs "met beter. Welnu, die trouw is inmiddels wel gebleken. Thans mag deze Har- 292 punten, monie reeds haar 55-jarig bestaan herdenken. Onder grote belangstelling i cendo;- "tOudw Arnstó)-13^"^ s van alle zijden, want de banden met de bevolking zijn in de loop der jaren 1 310 punten" mSt e pnjS me" zeer hecht geworden. Van zijn kant wilde het dankbare jubilerende corps! Ere-afdeling fanfare: „Arti et Reli- zich ook niet onbetuigd laten en organiseerde daarom een concours, dat|gioni" «Haarlem): le prijs met 349 pnt. twee middagen en avonden in beslag neemt. Ere-afdeling harmonie: .Prijst God met geklank der bazuin" ('s-Graven- n.woordelijke zande): le prijs met 334p. .Albert jubileumconcours kun-j jurylid. Een moeilijke, -v vergelyken bij een verjaardagspartij, taak hadden ze hiermee op zich geno- Hehn's MuziekcorM" «Z^a damV le zasten ieder meervoud-te hezet men Wp i "G^ns Muziexcorps az;a0.iaam). le De gasten ieder meervoudig bezet houden zich echter niet bezig gebruikelijke koetjes en kalfjes. We konden ons met hun beslissin- de gen zéér wel verenigen. Over het algemeen werd er goed of gaan een wedstrijd aan op het terrein'zéér goed gespeeld; opvallend was danniekap®1 .■■Canit" Tuba" <Lisse): le prys hun aller edele liefhebbery. dei ook (op de eerste dagi het relatief grote met 326u- fanfaremuziek. De jarige aantal eerste prijzen (vyf van de zeven).! Marswedstrijd: „Canite Tuba" (Lisse): mag toe-j De meeste corpsen vertoonden in de'le prijs met 97p.; .Albert Heijn's mu- hun middengroep een ziekcorps" «Zaandam): le prijs met 98 p.; De uitspraak was hier| „Crescendo" (Ouder-Amstel): 2e prijs voldoende duidelijk. Inzake het met 92 p.; „P.G.M.G.D B." ('s-Graven- harmonie- zèlf dingt dan niet 1 kijken, luisteren, alles en nog wat be- redderen en er voor zorgen, dat de strydj wat zwakkere s vlot verloopt. Ook „Trou moet blijeken" was zich vanjrhythme, duidelijkheid van lijn, klank-, zande): le prijs met 97 p. haar taak als jarige gastvrouw terdegei eenheid bewust. En drukke, moeizame voorbereiding door de leden van het „Uitvoerend Comité" Zaterdagmiddag jl. eindelyk Tal de voordracht viel er] meten met allerlei spelletjes. De geluk-plaats in tegenwoordigheid ligste koekhapper was J. de Mooy 1 Rijnsburg. Uit Leidschendam bleek J. d. Akker het beste aan het lijntje kunnen trekken. Hardlopen naar de trein kon G. Moot van de Rijndijk het beste. De bandenwagenrace met hindernissen werd gewonnen door J. Lenstra en Joh. Vlekkêrt uit Voorschoten Touwtrekken door jongens van 14 tot 16 jaar werd ge ien door Theo Broers van de Rijn dijk. 100 m hardlopen: M. Verhaar, Rijn dijk; 1000 m hardlopen: W. Velo even- Ryndyk. De 4 x 100 m estafette jongens van 12 en 13 jaar werd ge wonnen door de groep Rijndijk; tweede werd „Voorwaarts" van Voorschoten- dorp. In de estafette voor 14 tot 16 jaar behaalde Rijndijk de eerste en tweede prijs. Het voetenwerk van de Rijndijkers blijkt dus wel in orde te zijn. De ,3ronzen Voetballer" bleef ook dit ar in handen van de jongensclub „Voor waarts" Voorschoten-dorp, terwijl de zil veren wisselbekér door „Jonathan" van Voorschoten-dorp werd veroverd op de afd. Rijndijk. Na afloop verzamelden de jongens weer in het gebouw waar ook de prijs uitreiking plaats vond. Ds W. G. Meije- ring sloot deze jongensdag. In de middag was ook burgemeester Van der Hoeven op het terrein aanwezig. C. H. kiesvereniging Morgen spreekt in het gebouw voor Chr. belangen de heer H. Kikkert. Lid van de Tweede Kamer, op een propaganaa- avond van de Chr. Hist, kiesvereniging Waarom stemt óók de arbeider Christelijk Historisch? Het muziekensem- ble van de Jongerengroep verleent mede werking. Feestavond De Geref. Jeugdclubs geven Vrijdag avond om half 8 in het gebouw voor Chr. belangen hun jaarlijkse feestavond. WASSENAAR Geref. Bond Vóór de Geref. Bond zal morgenavond uur in gebouw Excelsior spreken ds K. Bartlema van Ridderkerk. 1 genodig den. dirigenten en voorzitters der deel nemende verenigingen. Na een welkom van de „Uitvoerend comité"-voorzltter, de heer Joh. Vaatstra, was het woord aan de burgemeester van Lisse, mr Th. J. M. de Graaf. Spr. zei, er trots op te zijn, de jubilerende vereniging in dubbele kwali teit te kunnen gelukwensen, als be- sohermheer en als voorzitter van het ere-comité. Telkens weer heeft „T.M.B." zich met nieuw élan kunnen vernieuwen. Dc vereniging is sterk, heeft sociaal be wustzijn en dient het prachtige streven, de vrije tijd goed te besteden. Haar plaats in onze gemeente is zeer belangrijk, want aan alle feesten en plechtigheden werkt zij mee. „In deze dagen zult u," zei spr., „de ware betekenis van de muziek weer demonstreren. Van harte wens ik u per soonlijk succes toe en hoop tevens, dat het concours naar wens zal slagen." De heer Vaatstra vertelde na zijn dankwoord, dat de medewerking van alle zij-den de stoutste verwachtingen had overtroffen. Zo stond de directie van de Ho-Ba-Ho de grote hal geheel belange loos voor de beide concoursdagen af. De Lissese kistenfabriek zorgde voor kisten, het podium werd gebouwd door de firma Gebr. Randsdorp De grote hal bleek wel een geschikte limte voor een muzikale ontmoeting. De klank van blaasinstrumenten is doordrin gend genoeg om een dergelijk volume te spreken, terwijl het lage plafond de hinderlijke nagalm afdoende belet. He podium stond opgesteld voor een indruk wekkende muur van drieduizend bollen- manden, die de zaal over de volle breedte naar achteren afsloot. Behalve enkele rijen gereserveerde stoelen," had me zitplaatsen handig geconstrueerd kisten met opgelegde planken. Toen het tegen drie uur begon, was belangstelling nog wel niet groot, ma van lieverlede werd het toch drukker. De eerste middag kon het opgestelde tijdschema niet worden gehandhaafd ei geraakte men dus in tijdnood. De diri gent van de jarige vereniging-op-non actief, de heer L. van der Hoef, en d< heren Marius Egberts (Rotterdam) en S A. Noom (Nieuwendam) fungeerden als genoeg le loven. De programma's nogal conservatief ingeslagen, maai niet slecht samengesteld «„Orpheus onderwereld", „Feest-Polona-ise", Ouv, „Barbier van Sevilla", „Coppelia"-ballet, enz.). „Canite Tuba", het zusterensemble van „T.M.B.", had als verplicht nummer het interessante „Suite classique" van Boekei. Zo af en toe hoorde men ook een mars. We verwonderden er ons echter over, dat men dan niet een waarderijker speoimen gekozen had (Sousa b.v.). Van de nu gespeelde ma-rsen gaan er dertien in een dozijn. Dit gold althans de eerste dag. Na afloop va-n de concerten volgde er om het gebouw heen een wedstrijd in marsvaardigheid (resp. met harmonie- en fanfaremuziek en tambours). De be langstelling hiervoor was enorm en In de avonduren was voor een novum gezorgd. De corpsen, die hadden behaald, kwamei eens tegen elkaar uit, n werk. een eerste prijs 1 onderling nog u met één vry Joh. Tambourswedstryd. „Arti et Religioni" arenj (Haarlem): 2de prys met 90 p.; „Crescen- toch do" «Hillegom): le prijs met 100 u.; „Alb. Heijn's Vendelcorps" (Zaandam): le prijs met 98 p.; „Canite Tuba" (Lisse): le prij» met 101 p.; „Tambour- en Hoornblazers- corps" (Sassenheim): le prijs met 99 p. Tweede Pinksterdag. 2e afd. fanfare: „Nieuw Leven" (Loos- drecht): le prys met 315 p. le Afd. fanfare: „Kunst na Arbeid" (De Rijp): 2de prijs met 260 p.; „Door Gunst Verkregen" (Nieuwe Wetering): 2de prijs met 279 p. le Afd. harmonie. „Gusto's muziek ver." (Schiedam): 2de prijs met 267 p.; R.K. muziekver. „Unitas" (Vinkevean): 2de prijs met 267 p. Afd. uitmuntendheid fanfare: „Excel sior" (Hagestein): 3e prijs met 249 p. Afd uitmuntendheid harmonie. Chr. muziekver. „Concordia" (Leiden): 2e prijs met 291 p. Ere afd. fanfare. „Warmond's fanfare" «Warmond) le prijs met 343 p. Ere afd. harmonie: „Uitspanning door Advertentie) Zaterdag werd de eerste steen gelegd voor de nieuwe Geref. lagere school aan de Van Vollenhovenkade in de Burgemeesterswijk. De plechtigheid werd verricht door de heer De Jong namens het bestuur van de Geref. school vereniging. Op de achtergrond de Nieuwe Vaart. Foto N. van der Horst Verkrijgbaar bij GEBR. HUISMAN CARRIERHUIS LEVENDAAL 76 TELEFOON 22962 De tweede Pinksterdag trok het con-1 inspanning' cours veel meer bezoekers dan op de 315 p- openingsdag. Maar er vielen relatief veel minder eerste pryzen. (Rozenburg): le prys met Onze indruldcen Het komt ons voor, dat enkele vereni gingen zich zelf te hoog classificeren en uitkomen In een afdeling boveu hun stand. Andere nemen de „finishing touch" lang niet ernstig genoeg. Uiterste nauw keurigheid, veel ernstige training, om de toon zo gaaf mogciyk te maken, teloos streven nauwkeurig op elkaar af te stemmen, kan niet sterk genoeg den aanbevolen. Men neme daarby onder andere de eerste rangsprestaties „Diemen in „Volendam" tot voorbeeld, lat was werkelyk subliem musiceren! Het uitvoerend comité van „T-M.B." mag zeker op dit zeer geslaagde con cours dankbaar terugzien. Het ba tig saldo aan muzikale en geeste lijke winst voor deelnemers en toe hoorders kan niet licht worden over schat. Vele outsiders achten misschien zo'n blaasconcours een tamelijk vervelende aangelegenheid. Dc werkelijkheid is, cat de rechtstreeks of zijdelings by de mu ziek betrokkenen de tijd. al luisteiend, volkomen vergeten. Ze vergelyken. taxe- ontdekken en doen massa's nieuwe indrukken op. Overigens zien ze een als een uitgeo-eil concert met bonte afwisseling en veel pauzes. Moge ook deze wedkamp enerzyds het zelf-musiceren en anderzijds de serieuze studielust krachtig hebben bevorderd. Dan is alle moeite niet te vergeefs geweest. Het maximum aantal te behalen pun ten bedroeg 420. (7 Rapportcyfers. 2 werken, 3 juryleden). Men zie hieronder dat „Diemen" en „Volendam" deze top heel dicht hebben benadara. De laatste «fanfare) eindigde als allerhoogste. «Met Boedijns „Landelijke Suite" en „Ballet lEgyptien). Van „Diemen" hoorden we een voortreffelijke uitvoering van de drie bekende delen uit Berlioz' „Damna- tion de Faust", en de praentige („Marche des Parachutistes beiges"). beker. Superieure afd. fanfare: „Wilhelmina" (Volendam): le prys 395^4 p. (met lof der jury). Superieure afd. harmonie: „Dlemer Harmonie" (Diemen): le prys 3921a p. «met lof der jury). Marswedstrijd. „Nieuw Leven" (Loosdrecht): 2e pr., 87 p.; „Gusto" «Schiedam): le pr., 97 p.; „Concordia" (Leiden): 2e pr., 92 p.; „D.G.V." (Nieuwe Wetering): 2e pr.. 92 p.; „Unitas" (Vinkeveen): le pr-, 93 p.; „Warmonds Fanfare": le pr.. 96 p. Tambourwedstryd: „Concordia" (Lei den): le pr., 103 p.; „Unitas" (Vinke veen): le pr., 103 p. Ere-Wedstrijd (31 Mei), tussen de le prijs-winnaars): „Crescendo" (Ouder- Amstel): 4e prys, 147 p.; „Arti et Reli gioni" (Haarlem): 2e prijs, 182 p.; „P.G. M.GJD.B." Cs-Gravenzande): le prys 184 p.; „Canite Tuba" (Lisse): 3e prijs. 158V4 p. Ere-Wedstryd (2 Juni): „Nieuw Le ven" (Loosdrecht): 2e pr.. 163 p; „Wil helmina" (Volendam): 3e pr., 156 p.; „Diemer Harmonie": le pr., 201 p. Joh. van W. OUDE WETERING S.V.O.W.—D.O.S.R. 2—4 De Zaterdagavond gespeelde wedstrijd om de zilveren Brasem tussen SVOW en DOSR is met 24 gewonnen door de club uit Roelofarendsveen. Voor de rust lieten beide ploegen goed spel zien. Reeds na twee minuten wist Brugman uit een voorzet van Rosier de score te openen, maar Moaky zorgde tien minuten later voor 11. Door H. van Amsterdam nam DOSR een 1—2-voorsprong, terwijl H. Vliet nog voor de rust de stand op 22 bracht. Na de thee viel er weinig meer te genieten. DOSR was sterker en erdiend met 2i. Dc heer H. Hors secretaris van SVOW. reücte de zilveren Brasem aan de aanvoerder van DOSR uit De SVOW-captain kreeg een

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5