Duizenden gymnasten trokken naar de Baroniestad Nederlands Lutherse Jeugdbond hield 65e bondsvergadering Zilveren Bondsdag van CKB Zeer geslaagde bondsdag van het V.C.V. te Delft NIKUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 3 JUNI 1953 Toogdag gewest Holland N.C.G.V. (Van één onzer verslaggevers) V77AT men ver haalt is lekker, zegt een Nederlands spreekwoord. Dat is gisteren bewaarheid met de jaarlijkse toogdag van het Gewest Holland van het Ned. Christelijk Gymnastiek Verbond, want ditmaal was men eens buiten de grenzen van het eigen gebied getreden om een toogdag te houden, n.l. naar Breda. Het N.C.G.V. heeft daar met ruim 1700 leden getoond, tot welke prestaties het in staat is. Uit alle delen van Noord-Holland, Zuid- Holland en Zeeland hadden enige tientallen autobussen de geestdrif tig6 gymnasten naar de Baroniestad gebracht. De stad, die zich voor bereidt om over enige weken haar 700-jarig bestaan te vieren, heeft de in lange rijen voortmarcherende gymnasten gadegeslagen. Bont gewemel op N.A.C.-terrein Het feest was al vroeg begonnen, war om half elf was het op het N.A.C.-terrei reeds een bont gewemel van gymnasten uit velerlei steden en dorpen. De vai dels en vlaggen, de trommen en tro petten, de vlotte turnpakjes en niet het minst de vele honderden jongens meisjes gaven een prettige sfeer aan dit feest, waar kracht en vlugheid troef Tijdens de ochtend-uren drukte het wedstrijdelement een stempel op het werk. Ruim anderhalf uur hebben da- mesgroepen gewerkt aan een veelzijdig programma: been zwaai-, bal-, hoepel en knotsoefeningen. rhythmische er vrije gymnastiek. Daarna waren de he ren aan de beurt met tientallen vrije oefeningen van velerlei soort. Toen het middaguur was aangebroken, en de magen werden gevuld met de broodnodige versterking, werkten de mannen van de regelingscommissie aan de voorbereiding van de grote mars dooi de stad. Die moést in orde zijn. want de toogdag-Breda moest klinken als een klok. Voor het Stadhuis In één van de deftige zalen van het Bredase stadhuis sprak Inmiddels loco burgemeester A. J. Meijs vriendelijke woorden tot het bestuur van het gewest Holland: en ben ik zeer verheugd. dat U juist onze stad hebt uitgekozen voor het jaarlijkse festijn van Uw gewest, Gymnastiek erg belangrijk in onze tijd. En al doe ik er zelf niet aan, dat het goede vrijetijdsbesteding is, zult U ongetwijfeld met mij eens zijn. Dat Uw feest slage! Zijn woorden waren nauwelijks ver storven in de holle ruimte van de stad- huiselijke zaal of jubilerende trompet stoten weerklonken door het hartje van Breda. De feestmars! Daaar trokken ze voorbij: voorop de Bredase vereniging „Longo", op de maat van de pittige marsen van het orkest van de Holland- sche Kunstzijde Industrie, uit diezelfde stad. Vrolijk glimlachend hieven ze het hoofd naar het bordes van het Raad huis, waar de loco-burgemeester het de- filé gadesloeg. De medailles aan de vaandels rinkelden, de N.C.G.V.-meisjes keken trots voor zich uit, terwijl de Bredase jongelingschap een oogje aan al dat bonte gewemel waagde en de an dere burgers onverdacht van hun be langstelling blijk gaven. Demonstraties Tegen drie uur begonnen de grbte gymnastiekdemonstraties. nadat waai nemend voorzitter Joh. van Egmond va het Gewest Holland een kort opening.' woord had gesproken tot de duizende bezoekers. „Het doel van deze toogdag in Breda is contact te leggen met de Ohr. gymnastiekverenigingen in Noord- Brabant en Zeeland, die zich nog niet bij het N.C.G.V. hebben aangesloten. Het Christen-zijn mag geen etiket zijn doch moet in ons leven, ook in het ver enigingsleven. worden bewaarheid. En daarom moeten we niet als eenling blij ven staan doch elkander tot steun zijnBH Tevoren sprak de heer M. brugwerk en groepen meisjes intussen op een ander gedeelte van het uitge strekte sportterrein aan de ringen, ten einde niet met het tijdschema in con flict te geraken. Er zat vaart in de af werking van dit veelzijdige programma. Dat was ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan de hoofdleider van de technische commissie, de heer J. L. Zuij- dervelt, die bovendien tot zijn groot ge noegen en nog grotere verrassing zijn vereniging „Advendo" uit Den Haag twee prijzen in de wacht zag slepen. Natuurlijk ontlokte dat bij de Hage naars blijde gezichten en een daverend hoera-geroep! Trouwens de prijsuitreiking aan het slot van de middag leverde voor menige vereniging een verrassing op. Uitslagen MarswedstrUd: „Advendo". Den Haag. 22014 ptn: „Excelsior", Delft, 206 ptn; „Die Haghe", Den Haag. 203 >4 pnt; „Ro- bur". Scheveningcn, 200 ptn: „D.O.K.". Schiedam, 218 ptn. (buiten mededin- ginfri- Wedstrijdprogramma: Eerste prijzen; „Excelsior". Delft (dames) beenzwaaj- oefeningen; „Advendo" en „Die Haghe", Den Haag. (damesi hoepeloefeningen, „Die Haghe", Den Haag (dames) knots oefeningen. „Kracht en Vlugheid'', Zaan dam (heren) vrije oef. Tweede prijzen: „O.KK", Goes (da mes) baloefening. „Oranje Nassau". Den Haag, knotsoefening: „Kracht en Vlugheid", Pijnackcr (dames) bal- en knotsoefening. Derde prijzen: „Robur", Scheveningen (dames); „Oranje Nassau". Den Haag (dames) baloefening; „D.I.O.". Dordrecht (dames) knotsoefening: „D.I.O." Den Haag (heren) vrije oef. z. onderst.: „Ex celsior". Delft (heren), vrije oef. m. onderst. i het N.C.G.V. voor de autoriteiten, die op het bordes i het Bredasche raadhuis verzameld waren. VEJO-jeugd was in Apeldoorn Christenjongeren moeten in deze tijd geen toeschouwers zijn (Van een onzer verslaggevers) rVPGEWEKTE marsmuziek klonk gisteren in de straten van Apel- doorn. Het was van het muziek- en tamboerkorps „Soli Deo Glo ria" der Vrije Evang. Gemeente te Leeuwarden. Daarachter liepen honderden leden der Vrije Evangelische Jeugdorganisatie, „V.E.J.O. Nederland", die hun jaarlijkse toogdag in Apeldoorn hielden, 's Mor gens waren zij bijeen in „Berg en Bos" en 's middags, voor de slot bijeenkomst, in de Ned. Herv. Kerk aan de Arnhemseweg, waar allen naar bezielende toespraken luisterden. mi i spijt mededelen, dat H.K.H. Prinses Toespraken en sport en spel Toen allen zich in „Berg en Bos" ver zameld hadden, sprak de bondsvoorzit ter, ds Jac. Verboom, uit Den Hang, z(jn openingsrede uit. H(j moest tot z(jn De Jonge Kerk te Lunteren bijeen Rede van drK. H. E. Gravemeyer over: „De mensen kunnen het niet laten" (Van een onzer verslaggevers) Vlaegen uit allerlei plaatsen in Nederland markeerden gisteren de Goudsberg te Lunteren, waar honderden leden van de Jonge Kerk te midden de geurende hei en beschut door de dennebomen, hun toogdag hielden. Met twee kerkdiensten, één in de Ned. Herv. kerk van Lunteren onder leiding van dr H. Bartels en één in een tent op het terrein onder leiding van ds H. A. Visser, de voorzitter van de Jonge Kerk, werd deze toogdag geopend. „Longo" te Breda een nog koi woord, waarin hij meedeelde, dat zijn vereniging aansluiting bij het N.C.G.V. sterk overwoog Een uitgebreid programma heeft men daarna afgewerkt. Het was een lust voor het oog om dat gade te slaan. Meisjes en dames van de Kring Den Haag eo. zwaaiden met ruim 50 vendels, de Chr. gymnastiekvereniging „Rust Roest" te Eindhoven (de enige Brabantse vereni ging. die bij het N.C.G.V. is aangesloten) werkte met drie groepen tegelijk. Aan de vrije oefening werd deelgeno men door vier verenigingen, die 's mor gens opvallend goed werk presteerden, n.l. „Excelsior". Delft. „Kracht en Vlug heid". Zaandam en „Die Haghe" en „Ad vendo" uit 's-Gravenhage. „Advendo" won Het was een demonstratief program ma. dat men voor deze gelegenheid had opgesteld. Vandaar dat aan talrijke on derdelen van het gebruikelijke werk. dat men op de verenigingen beoefent, een plaatsje was ingeruimd. De heren wericten in de ringen, jongens deden -I Ongetwijfeld was wel één der hoog tepunten de toogdagtoespraak van dr K. H. E. Gravemeyer, wiens onderwerp luidde: „De mensen kunnen het niet laten". Inderdaad, zo zei dr Gravemeyer, de mensen kunnen het niet laten, zich steeds weer van God af te wenden; zij kunnen het niet laten, oorlogen te voeren en oorlogen voor te bereiden. Maar Gode zij dank kan God op zijn beurt het niet laten, in Jezus Christus Zijn werk voort te zetten. God heeft gezorgd, dat er een kerk in de wereld kwam. Maar met die kerk is het ook al een trieste geschiedenis. De mensen kunnen het niet laten, er steeds nieuwe kerkjes bij te maken. Doch God maakt geen nieuwe kerken en kerkjes. Hij maakt dè kerk alleen maar nieuw. Na de Franse revolutie is de Hervorm de Kerk anderhalve eeuw lang een zwijgende kerk geweest, terwijl de par tijen in de kerk steeds luider gingen roepen. Tijdens de oorlog is de kerk weer gaan spreken, maar thans trach ten de duivel en de mensen dit werk weer kapot te maken en steken de splitsingen weer de kop op. Daardoor is er in de Jonge Kerk-kring een zekere vermoeidheid ontstaan. Het is een troast. dat Jezus Christus zijn werk ten einde toe volvoert. Zijn Koninkrijk komt op ons toe. het Ko ninkrijk, dat bestimd is voor allen, die Scheiding van Museum en Instiuut Sinds een aantal jaren zijn het Ma ritiem Museum „Prins Hendrik" en het Nationaal Technisch Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart gevestigd in twee vleugels van hetzelfde gebouw aan het Burgemeester s' Jacobplein. Het is gebleken, dat het publiek de beide instellingen niet goed weet te on derscheiden en het museum voor een aanhangsel houdt van het instituut. Daar is al verbetering in gebracht door een duidelijk opschrift aan de gevel van het Te Essen kwam dezer dagen het be- Maritiem Museum. Voorts is een blik- fttuur van de Prot. Chr. Arbeiders Inter-vanger ontworpen die duidelijk aangeeft nationale bUeen. Het bestuur nam met'dat het gebouwencomplex iets met vreugde kennis van de eerste rapporten j scheepvaart te maken heeft: een groot, van zün algemene secretaris, de heer oud ijzeren anker dat door het bij. F. P. Fuvkschot. die thans op het „Vecht in 1950 uit de Oostzee werd op- Amerikaanse continent belast Is metgehaald, zal op het grasveld bij het trot- de leiding van een bureau der Interna- j toir van de Rochussenstraat worden op tional. Als secretaris voor Europa be- gesteld. De nieuw gemaakte houten P.C.AI. vergaderde te Essen Plaats in het bureau van het I.C.V. gevraagd door Gods geest wedergeboren zijn. En nu ben ik zo blij, zei dr Grave meyer, te mogen spreken tot jonge mensen, die het niet laten kunnen, om er van te getuigen, dat Jezus niet ver loren heeft, maar dat Hij is gestorven, om zondige mensen tot Gods heerlijk heid te brengen. Zo lief had God de wereld, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft. En het is geweldig, zo besloot dr Gra vemeyer. dat wij op onze pelgrimage te midden van oorlogen en geruchten van oorlogen, mogen zingen: de ber gen zullen vrede dragen, de heuvels 't heilig recht. Muziek en zang Aan deze toespraak van dr Grave meyer ging vooraf massazang op het St. Jorisveld onder leiding van Jet van Rhijn uit Amersfoort en vrolijke mu ziek vaneen tamboer- en pijpercorps uit Apeldoorn. Na de toogdagrede viel de toogdagfamilie in drie groepen uit een: al naar de belangstelling uitging naar volksdansen.' toneel of verpozing op het marktterrein. Daar was ook een aantal stands, dat een beeld gaf van het kampeerwerk van De Jonge Kerk van „Kerk en Wereld". De open deur" en het Ned. Bijbelgenootschap Met de opvoering van het openlucht spel „Mozes" door de lekespelgroep uit Leiden werd het programma besloten. tocht Wilhelmtna, die weest aanwezig te zjjn, daartoe verhin derd was. Spr. gewaagde van de activiteit van de bond in de zes jaren van zijn bestaan. Er is iets bereikt, doch het moet nog beter worden. De waarde van ons jeugd werk wordt nog te weinig beseft in de gemeenten, aldus ds Verboom. „Wij moe ten elkaar vasthouden onder het geklank van het Evangelie en anderen trekken. Wij moeten het strijdperk ln, want Christus roept ons tot de daad", zo zeide de bondsvoorzitter. „Berg en Bos" ging het in op- ïaar het kerkgebouw, waar ds Vliet aanwezig was namens de Bond van Vrije Evang. Gemeenten. Hier spraken ds A. J. Buurman, uit Franeker en ds Joh. uit Apeldoorn, over: spelers?" Ds Buurman betoogde, dat ook velg Christenjongeren behoren tot de toe schouwers in deze wereld. Zij weten meestal precies hoe het moet en lopen zelf met de handen in de zak. Doch juist zij moeten zich bewust zijn van hun taak en opdracht in deze wereld. Wjj allen hebben een goddelijke roeping lichten in deze wereld te zijn en dienen een open oog te hebben voor de nood var. de naaste, van ons volk en van volkeren der aarde. Wjj kunnen o daarbij maar niet rustig neerleggi Het is onze Christenplicht^te strijden tegen onrecht Petegem. „Toeschouwers of recht, waarheid Bewuste spelers Het defaitisme in deze tijd bedreigt ook ons, aldus spr. Juist daarom zullen wij bewuste spelers moeten zijn op het wereldtoneel. Wij geloven immers in onze gekruisigde en opge stane Heiland. Die heerschappij voert alles. Wij zijn met Hem J"~ Ds Van Petegem benaderde hetzelfde onderwerp vanuit de gedachte in Filip- penzen 2 15 en legde er de nadruk op, dat wij te midden van een verdraaid en krom geslacht voor ons geloof moeten uitkomen. Wij zien een vervlakking van het Christendom en het verval neemt toe en juist nu zal moeten blijken, dat wij als Christenen willen leven. Wij moeten lichten zijn in de wereld, omdat wij uit de duisternis zjjn geroepen tot hét Licht. Dan zjjn wij ook geen toe schouwers, doch spelers als kinderen des lichts, aldus eindigde spr. Jongeren te Nijmegen bijeen (Van een onzer verslaggevers) JK geloof in de gemeenschap der heiligen betekent het belijden van een letterlijke broederschap. Deze gemeenschap is daar, waar men zich bewust is uit enen bloede geboren te zijn, uit het bloed van Jezus Christus. Door dit moederschap van Christus ontstaat de Kerk en het herkennen van elkaar aan onze doop is de moedervlek van het nieuwe leven". Aldus ds H. J. Jaanus uit Rotterdam, in zijn referaat over: „Kerk is gemeenschap", dat hij gisteren op de bondsdag van de Ne derlandse Lutherse Jeugdbond te Nijmegen heeft gehouden. Dr H. J. Jaanus over „Kerk is Gemeenschap' Spr. merkte op. dat ware gemeenschap enigheid des geestes vergt en deze alleen te vinden is in de weg der liefde. Wij weten echter nauwelijks meer. wat wij onder gemeenschap moeten verstaan ot er van moeten verwachten, omdat wij hyper-individualist zijn geworden. In onze tijd wordt de enkeling steeds zamer. nu wij in wereldformaat moeten denken, doch naarmate de wereld klei ner wordt, wordt de afstand tussen de mensen groter. Men tracht nu wel aller lei gemeenschappen te organiseren, zc zeide dr Jaanus. maar deze maken nog geen gemeenschappen, evenmin als club en kudde dit zijn. Onze tijd is dol op en vol van surrogaat-gemeenschappen, maar een echte gemeenschap heeft geen van te voren uitgedachte doelstellingen. Als Christenen uit enen bloede beves tigen wü aan het H. Avondmaal onze gemeenschap met elkaar. En onze kerk gang. welke wij zo vaak beschouw een gaan naar b.v. de Volksuniversiteit, is de thuiskomst bjj onze Moeder. Daar komt tussen Doop en Avondmaal de prediking tot haar recht. Maar de Kerk probeert een vereniging te den, Is z« ver va aldus dr Jaanus. Het „ziet hoe lief zij elkander hebben" >n de eerste Christengemeente geldt echter nauwelijks meer in deze tijd. In gesprekken moet veel meer uitko- dat wij met iemand te doen heb ben, die mijn broeder/zuster is. In onze gemeenschap als eenheid der heiligen zullen wij ons egoïsme moeten laten va- en voortdurend aan zelfonderzoek i het moederschap af, Advertentie. Zorgeloos eten en eten wat U lekker vindt Een kop HERBES AN-thee per dag en U behoeft zicli niets meer te ontzeggen. De reinigende, zacht- laxerende en bloedzuiverende wer king van HERBESAN maakt het U mogelijk van alles naar waarde te genieten. HERBESAN is ook voor U samengesteld uit 14 verschillende kruiden met extra sterke genees kracht. Neem dagelijks een kopje HERBESAN om gezond te blijven! Verkrijgbaar bij Uw Apotheek en Drogist. Prijs per pak 1.79. Vol doende voor 6 weken. Prijswinnaars op de V.C.V.-bondsdag Dagblad „D« Rott« ille van ZK.H. Prlni om. 2. CSVD. Delft. Wisselbeker var Sernhard: 1. Apel- iht, 2. Zuid- land. 3. Jong Holland. Alkmaar: C: 1. Ri -loost. Eindhoven. 2. CSVD 2, Delft. 3. HB Schiedam; D: 1. Groen Wit, Rotterdam. CSVD 3, Delft, 3. SBW, Dordrecht; E: HNC 2. Spi fi i 3. Uti HBSS _lt. 2. Hl 2. Eindhovc i. Klasse A: 2 HBSS, Schiedam, 3. Grc B: 1. Lr Zuidlanc Vlaardin Vlaardingen, 2. 2. DOTO. Per ardingen. 2 If tal: Oranjr moeten doen. Zo zij de Kerk voor gemeenschap, zoals het Moederhuis v ons is, zo besloot spr. zijn referaat. Bon dsvergaderin g Aan deze bijeenkomst is op Eerste Pinksterdag, onder leiding van de wnd voorzitter, de heer J. K. Schendelaar uit Den Helder, de 65e bondsvergadering voorafgegaan. Het jaarverslag van d cretaris, de heer G. Gunderman. werd goedgekeurd, evenals het financieel slag Besloten werd het werk onder de jongens en de meisjes niet langer te or ganiseren volgens sexe, doch volgens methodiek in verschillende secties, als padvinderij. Luthcvs groepswerk Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan zal een jubileum-weekend of „Hoeke- lum" worden gehouden. Voor dit jaar staan op het program een zomerweek, verschillende weekends en conferenties, terwijl voorts het plan bestaat contact te zoeken met de Oud- Katholieke Jeugdbond. Getracht zal den in 1953 een „oecumenische jeugd- week" te beleggen, alsmede een werk kamp in Zuid-Limburg. Zaterdagavond op de begroetingssa menkomst is het spel „De Poorten der Hel" van Joyce Biddell en vertaald door C. M. de Vries, opgevoerd. De bondsvergadering is besloten met traditionele bondsdiner. Landelijke zangersdag te Amersfoort Dat het Landelijk Verband van (Vrij gemaakte) Gereformeerde Koren, dat maar slechts één jaar oud is, recht bestaan heeft, is gisteren overdui delijk bewezen tijdens de eerste Lande lijke Zangérsdag. die in het Openlucht theater „Bilthoven" te Amersfoort is ge houden. Met grote toewijding hebben van de 41 aangesloten koren een ander van hun kunnen laten horen. Naast koren uit Assen, Amers foort, Utrecht, Blija. waren er de Geref. zangver. „De Lofstem" uit Voorburg en het Geref. gemengd koor „Cam nu met Sang" uit Rotterdam, die èn afzonderlijk èn gezamenlijk optraden. De declamator Anton Langeler uit Rotterdam droeg verscheidene gedichten voor, waardoor een welkome afwisseling in het pro gramma werd verkregen. Alle koren hebben gezamenlijk, onder begeleiding van het fanfarekorps „Prijst den Heere" uit Blija, de hymne „Van U wil ik zin gen". bewerkt door Feike Asma, uitge voerd. waarvan de NCRV. een opname maakte, welke later op de dag werd uit gezonden. De voorzitter van het Landelijk Ver band. de heer E. B. van Loenen te Rot terdam. heeft in zijn openingswoord de wens uitgesproken, dat dit eerste lande lijke contact allengs mag uitgroeien tot een hechte samenwerking op cultureel gebied. Het ligt in de bedoeling alle deelne mende koren een rapport over de mu zikale prestaties te doen toekomen. Er was dan ook welbewust afgezien van het concours-element. De jury bestond uit de heren J. Verkuil. Groningen, A. de Vries. Drachten en H. v. d. Schaaf, Amsterdam. TIET is elk jaar voor de korfballers van de Chr. Korfbalbond weer een evenement, wanneer hun Bondsdag wordt gehouden. Zo was het ook gisteren en dat nog te meer, omdat het de 25ste Bondsdag was, een zilveren korfbalfeest dus. Om half acht in de morgen reed de eerste autobus met korfbalenthousiasten reeds Amersfoort binnen en langzamerhand volgden vele anderen per bus, per trein of op de fiets. Om half tien waren er drieduizend spelers op het fraaie sport complex Birkhoven, waar de Aimersfoortse vereniging M.I.A. de orga nisatie van deze monsterbondsdag in handen had, bijeen. Behalve de spelers waren er bovendien nog vele honderden toeschouwers. Pemix werd winnaar Al liet de zon dan nog al eens ver stek gaan en al dreigde een buitje wel eens roet in het eten te gooien, de veelkleurigheid van al die shirts gaf aan de velden een vrolijk Om precies half tien klonk de bel voor de eerste ronde. Daarvóór had voorzitter Kuilman de verzamelde C.K.B.-ers toegesproken en hun e: gewezen, dat bij alle uiterlijke groei en bloei het voornaamste blijven moest het bouwen aan de innerlijke kracht van de eigen organisatie. Het frote uittel deelnemer» »an del rende het verdere verloop «n het pro- Voetbalbondsdag in Dellt heelt etch gramma do kleine achterstand, welke weer kostelijk kunnen amuseren. Wel van het vorenstaande het gevolg was, was het jammer, dat de sterke wind in te lopen De uitreiking der pn|«n dikwijls als spelbreker fungeerde, waar-1 en do offieiele sluiting konden dan ook door VOD bepaald mooi spel geen spra- nagenoeg op de aangegeven tijd plaa» ke kon zijn. Toch neemt zulks niet weg, vinden door de Heer J dat een ieder kreeg wat hem toekwam en de werkelijk sterkste clubs de prij-i het hoofdbestuur noemde het bestuur de heer A. Borstlap kerstok steekt (C.N.V.)bronzen plaat Met b(izondere voldoening nam het ingang bestuur kennis van het in Duitsland ge-1 gang besluit tot stichting omhoog, bij geeft aan waar de het Instituut, en waar de in- het Maritiem Museum zijn te devinden. Een nieuw tegelpad, schuin over verder De Bondsdag werd reeds om 9 uur des morgens geopend door de Heer A. Teeuw, als secr.penn. van het V.C.V., na een inleidend woord door de voor zitter der organiserende vereniging, „C.S.V.D.". de Heer Ros. Onmiddellijk werd om half tien met de afwerking van het lijvige progi begonnen en behoudens „De Rotterdammeibeker" wisselt van eigenaar De vereniging „Zwaluwen" uit Vlaar dingen, welke vorig jaar in Rotterdam beslag wist te leggen op de zilveren wisselbeker, zag deze thans in andere handen overgaan. Zij werd zelf im- jgHmers reeds in de voorronde uitgescha- enkelekeld, hetgeen niet behoeft te verwonde- laatkomer (die nog geen spoorboekje lezen kan), waren allen op tijd. Geluk-! Apeldoorn scoort het eerste doel- kig zag de Bondsdagleiding kans gedu- punt tegen Oranje Wit. belangrijke schrede voorwaarts de ontwikkeling van de Chr. sociale be weging in Duitsland. Inzake de verhouding tot het IC.V. bevestigde het bestuur zjjn reeds vroe ger ingenomen standpunt, dat het I.C.V. z(jn vruchtdragende arbeid op interna tionaal vakverenigingsgebied (Interna tionale ArbeidsorganisatieVerenigde Naties en dergelijke organisaties) on verkort behoort voort te zetten, terwijl daarentegen de beide confessionele ar beiders-internationalen (de R.K. en de Prot.-Christelijke tot taak hebben werkzaam te zijn op het gebied van de bezinning, de scholing en de propaganda. Tussen deze beide, internationalen enerzjjds en het I.C.V. anderzijds be horen e*>n taakverdeling en een samenwerking lot stond te komen, o.m. tot uitdrukking komende ln de benoeming van een rrotestants- Christelijke functionaris In het bureau van het I.C.V. Het bestuur Is er van overtuigd, dat op deze wijze de be- langen der Chr.-soclale beweging het beste bevorderd worden. De b\j de P.C.A.I. aangesloten organisaties zul len een hiermede In overeenstemming zijnd standpunt innemen op het a-s. tongres van het I.C.V. toegang I dat zodoende nauwer' bij de grote verkeersweg wordt betrok- j Verder heeft het bestuur kennis ge nomen van de uitspraak van het Deense Hooggerechtshof, inzake het boycotten van de Textielfabriek Laeso. welke boycot tegen de Chr. vakbeweging was fericht. De P.C.A.I. bevestigt opnieuw at zij met alle kracht voor de vak bewegingsvrijheid zal strijden. De be ginselen van de democratie en van de gerechtigheid moeten voor alle sociale organisaties gelden. Wie de vrijheid van organisatie aantast, tast dit beginsel der democratie aan. Het bestuur stelde voorts een bood schap vast, bestemd voor de plenaire bijeenkomst van de Lutherse Wereld bond in Hannover. Tenslotte werden regelingen getroffen voor het vijfde Internationale Chr.- sociale congres, dat D.V. in het najaar van 1953 in Duitsland wordt gehouden. De volgende bestuursvergadering van| de Internationale zal in Nederland wor- den gehouden en wel begin Juli 1952 in aansluiting op het congres van het I.C.V. are kampioenswedstrijd, welke jl. Zaterdagavond in Numansóorp gespeeld werd. Deze keer ging de Be ker over in handen van de aanvoerder van „Apeldoorn", zodat dus deze eniging genoodzaakt zal worden ook vol gend jaar aan de Westelijke Bondsdag deel te nemen. De winnaars vertoonden ongetwijfeld het beste spel van dit tour- nooi, zodat de Beker inderdaad terecht gekomen is bij de sterkste deelnemer. Van de Brabantse verenigingen vielen de meesten af. althans wat de Lang straat betreft. Want het zo geïsoleerde „Rust Roest" in Eindhoven behaalde ook dit jaar weer twee prijzen, hetgeen een waardige bekroning is voor het dap per volhouden van deze Chr. Sportver eniging, welke zo weinig contact heeft met andere geestverwanten. Van de nieuwelingen, degenen, die voor de eerste keer aan de Bondsdag deelnamen, vielen in de prijzen Zuid- land, S.B.W. uit Dordrecht en Loosdui nen. Zij toonden zich dus reeds direct zeer op hun gemak en kunnen als aan winsten voor de Voetbalbondsdagen wor den beschouwd. Bij de Junioren, waar sedert vorig De heer J. v. d. Meyde reikt de zilveren ..Dagblad De Rotterdnm- mer"-beker uit aan de aanvoerder van Apeldoorn. jaar ook een Wisselprijs aan de kop staat, werd deze veroverd door Zwalu wen uit Vlaardingen, nadat Exelsior, Pernis deze het vorig jaar behaald had. Gedurende de gehele dag heerste er een ware sportieve sfeer, welke bij de uitreiking der vele schitterende prijzen culmineerde in een steeds weerkerend gejuich, als een aanvoerder in het be zit gesteld was van een verdiend klci- De organisatoren hebben de prettige idee gehad, dat hun werk niet voor niets is geweest en er is wederom een schitterend blijk van medewerking ge leverd voor de samenbundeling der Christenvoetballers in ons land. Het ideaal van het verbond wordt hel beste uitgedrukt in de zinsnede „Alle Chris tenvoetballers in Nederland verenigd in het Verbond van Christelijke Voetbal verenigingen." De Delftse Bondsdag be wees wederom het grote nut van sa menkomsten als deze. waar altijd De eerste ronde werd gevolgd door nog zestien andere alvorens de win naar van de bijna 500 twaalftallen be kend was. Een geweldige organisatie dus. Maar ten bewijze, dat de zaak zeer behoorlijk marcheerde, mag gelden dat elke ronde op de juiste tijd kon be ginnen. Het is niet mogelijk over al die onden te schrijven. Slechts iets over de groep, waarin de eerste-klassers van de C.K.B. waren ondergebracht. In de hoogste klasse, die in vier af delingen was ondergebracht, ging de strijd hoofdzakelijk tussen de clubs, die ln de competitie in de 1ste klasse CKB uitkomen. In 1 A waren dat „Pernix" en „Thor" „Pernix" won vier en „Thor" drie wedstrijden, zodat „Pernix" zeker was van zijn plaats in de eerste halve finale. In 1 C zorgde „Odilo" uit Eind hoven voor de verrassing door vóór „DVS" te eindigen. Dit twaalftal, dat als buitengewoon lid van de CKB aan deze bondsdag deelnam, speelt niet in de com petitie van de CKB. In Brabant zijn na melijk maar weinig CKB-clu'os. Daarom hebben deze vereniging en haar plaats- genote ..Rust-Roest" toestemming om in de competitie van de NKB uit te komen. Gisteren waren beide echter present Hoe het ook zij. „Odilo" eindigde vóór DVS en kwam dus ook in de halve fi nale. „Rotterdam-Zuid", de landskam pioen. deed het minder goed. maar toch eindigde het. zij het met moeite, als eer ste in de derde afdeilng en „VES" uit Den Haag versloeg „Vriendenschaar" voor de eerste plaats in de vierde afde ling. „Pernix" won met 2—1 zijn halve fiiale tegen „Odilo" en „VES" versloeg tot ieders verrassing Rotterdam-Zuid met dezelfde cijfers, zodat de finale gespeeld werd tussen de Leidenaren en de club uit de Residentie. Finale Het is een spannende eindstrijd ge worden, die onder grote belangstelling werd gespeeld. Alle deelnemers, voor zover ze de terugreis nog niet hadden moeten aanvaarden, stonden in dichte drommen rond het veld om gade te slaan, wie de erepalm van de Bond zou wegdragen. Aanvankelijk ging het spel ongeveer gelijk op. VES leek wat sterker, maar Leiden probeerde winst te behalen met verre schoten. VES behaalde toch het eerste succes. Pernix liet de moed niet zakken en maakte voor de rust dan ook gelijk (11). Na de rust bleek dat Pernix technisch toch de meerdere was van de Hagenaars, maar VES trok zich daar niets van aan en wist de stand op 2—1 te brengen. Ten zette Pernix alles op alles en was het met de Hagenaars gedaan. Twee goed geplaatste treffers brachtén de stand op 32 voor Pernix, dat daarmee de overwinning behaalde. De heer Kuilman deelde de prijzen uit aan de aanvoerders van de beide twaalf tallen en daarmee was de goed geslaag de Bondsdag ten einde. Nog een kort slotwoord van de voor zitter, het zingen van het ,,'k Wil U God mijn dank betalen" en de duizenden stroomden de velden af. klommen weer in hun bussen en togen huiswaarts met de herinnering aan een prettige spor tieve en sfeervolle dag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4