RENAULT Oud-Poelgeest heeft eerste stappen gezet voor opbouw van eigen geestelijk werk Het werk is pril en broos, maar het groeit verrassend N.V. TRIO Leiden Met Wilhelmina I (schipper Van der Plas) naar de Grote Vissersbank Consullen, een onmisbaar middel voor plaatsbepaling - f NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 31 MEI 195] Leien een beetje mens te zijn Vissen tussen het Skagenak en Schotland Eind Juli een Europees oecumenisch jeugdcongres (Van een onzer verslaggevers) In onze dagen, van massaficatie en mechanisering, van propaganda en vereconomisering, dreigt de mens als in een moderne zondvloed onder te gaan. Hij snakt naar ruimte en rust om eindelijk zich zelf te worden. Dat vraagt om een proces van geleide en geleidelijke bezinning op maatschap pelijke, culturele en persoonlijke krachten, waarvan hij speelbal was, maar niet behoeft te zijn. Want wanneer hij in een nieuwe houding van het door God bewaard mens-zijn deze tegenkrachten vreesloos onderkent, zal hij de verbeelding en de moed vinden om hier en daar aan de elementen een poldertje voor menselijk leven te ontroven. Zo heeft mr A. W. Kist, de directeur van het jeugd- en vormingscentrum Oud- Poelgeest te Oegstgeest, het doel van het centrum beschreven. Zo oud als de ge schiedenis van het voorname kasteel en zijn indrukwekkende entourage is duizend jaar! zo pril is het werk van de nieuwe stichting. En zo kolossaal als het buiten is, zo broos is haar opzet. In 1947 werd de stichting in het leven geroepen en nu kan men pas (al!) zeg gen, dat de arbeid van het centrum een beetje vorm begint te krijgen. Wie dit werk kent, zal zich niet laten misleiden tot vereenzelviging van de monumentale facade van het kasteel met zijn eerste pogen. Mr Kist spreekt graag over kleine dromen, die men droomt, en kleine stap pen, die men zet. Echter ook over kleine werkelijkheden. Er valt in Oud-Poelgeest wel degelijk iets te beleven. Er wordt iets levend gemaakt. Oud-Poelgeest is oecumenisch inge steld. Het wil, volgens de statuten, wer ken voor de vernieuwing van de geeste lijke, zedelijke en lichamelijke krachten van de jongeren, zonder onderscheid, in trouw aan de levenswaarden van de Bijbel en de Westerse cultuur. Ds mr H. Schokking, thans te IJzen- doorn, is er mee begonnen. Het was een moeizaam begin met veel vragen en pro blemen. Voor de restauratie van het kas teel, dat in de loop der jaren tot een ruïne was vervallen, heeft hij alles op alles gezet. In kasteel en koetshuis is door de stichting voor ƒ116.000 gerestau reerd en verbouwd, terwijl voor de in richting ƒ45.000 nodig was. Meer dan zakelijk Jeugd- en vormingscentrum is Oud- Poelgeest. Men stelt het gebouw ook gaarne ter beschikking van groepen, die met het eigen werk van de stichting geen relatie hebben. De algemene ge dachte is, aldus mr Kist tijdens een on derhoud, dat wij onlangs met hem had den, dat wjj aan de vorming ven de (Advertentie, Reeds méér dan 300.000 automobilisten profiteren van hun RENAULT 4. Vraagt inlichtingen aan Calandplein 2 Den Haag, of aan Uw dichtstbijzijnde dealer. Advertentie) AGENT VOOR DISTRICT LEIDEN: ZIJLPOORT-CARAGE Fa A. C. MEESTER, Haven 1—3a, Leiden Een dokter nodig De Zondagsdienst der huisartsen wordt op de Eerste Pinksterdag waargenomen door de artsen Jansen, Van Leeuwen, Nieuwzwaag, Postel en Verbrugge. Op Tweede Pinksterdag doen dienst de dokters De Bruijne, De Haan, Hart man, Langezaal en Pleiter. Welke apotheek De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van heden tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de apotheken Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider Apotheek. Lammenschansweg 4, tel. 23553. Van Maandagmorgen tot Zaterdag zijn voor deze dienst open Apotheek Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza Apotheek, Doezastraat 31, telef 20313. De Oegstgeester Apotheek, Wilhel- minapark 8, tel. 26274, is steeds geopend mens werken; jongeren en ouderen moe ten leren een beetje mens te zijn. We kunnen niet individueel bestaan. We zijn Hij noemde een paar groepen: A.N. W.B.-mentoren, Leidse huismoeders, kleuterleidsters, Rotterdamse moder ne jeugd, gezinsverzorgsters, studen ten van de zevende faculteit, padvin dersleidsters. Met hen moest hij pra ten van „Huis Clos"-tot „Het komen de Rijk van God" en van „De zin van de arbeid" tot „Spel en cultuur". „In die uren beleef ik de intense vreugde, dat het Evangelie elke groep op eigen wijze het essentiële te zeg gen heeft en daarbij merkwaardig in de roos schiet. En dat dit Evan gelie van jezelf de aanpassing aan iedere groep vraagt en ook als je niet tegenstribbelt geeft". Oud-Poelgeest heeft twee markante torentjes. Ze zijn er voor de mensen van dit nieuwe werk de tekenen van, dat in Europa alleen geleefd kan worden en Europa alleen de andere werelddelen kan dienen als de levenswaarden van de Bij en van de Westerse cultuur zo Het oude, donkere koetshuis werd verbouwd tot een gezellig, licht ontmoetingscentrum, waarin de grote conferentiezaal een belangrijke functie heeft. Boven zijn de slaapplaatsen. Geen wonder dat er een druk gebruik van gemaakt wordt. pas mens door de relatie met de ander. Het huidige jeugdcentrumplan bestaat uit vier hoofdgroepen: ovale-tafelreünies, Europese vorming, lekenspel en jong gezin. Mr Kist wees er op, dat de ge meenschap in het lekenspel op zeer nut tige wjjze wordt geoefend. De Europese vorming is moeilijk te overschatten. De jongeren moeten leren zich te bewegen als Europeanen. Nederland gaat niet ver loren; het zal meer floreren naarmate het meer in de rüimte komt. Het plan van Oud-Poelgeest als vormingscentrum valt in twee delen uiteen: algemeen en kerkelijk vormingswerk. Het algemene vormingswerk omvat o.a. conferenties voor intellectuelen, voor beroepsgroepen, voor bedrijfsstudiekringen en voor toe komstige emigranten. Het kerkelijke vormingswerk: gesprekcursus voor ouderlingen, predikants- en -vrouwen dagen en avondcursussen jnng gezin. Er is geen groep geweest, of de staf van Oud-Poelgeest had meer dan een zakelijk contact. Zeker met de deelnemers persoonlijk, maar dik wijls ook met de groep. Vaak werd mr Kist gevraagd om ook een duitje in hun zakje te doen en een onder deel van hun programma te leiden. Agenda voor Leiden Zaterdag. Vlies, 3.305 uur: receptie A.SC. De Burcht: 45.30 uur: receptie-Roo- denburg. De Burcht, 8 uur: feestavond Rooden- burg. 7 uur: Lugdunum—A.D.O. (L.D.W.S.- Maandag U.V.S.-terrein,, Wassenaarseweg, 115 uur Hutspottournooi. Wassenaar: zangconcours. Lisse: Hobaho-gebouw concours muziek corpsen. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Flo- ris Verster (tun. 2 Juni). Prytaneum: werken van de Haagse groep ..Verve" (tm. 2 Juni). Geref. Kerkkoor geeft jubileumconcert Het Geref. Kerkkoor geeft op Don derdagavond 5 Juni in de Zuiderke: een jubileumconcert, ter gelegenheid vi het 15-jarig bestaan. Op 9 Juni zal het 15 jaar geleden zijn. dat het koor oorspronkelijk als Geref. Evangelisatiezangkoor werd opgericht. De leiding werd opgedragen aan de heer P. L. Maaker. Ondanks de moeilijkhe den in de bezettingsjaren heeft het koor zich kunnen handhaven en zo mag dan ook in dankbare stemming, op beschei den wijze, dit jubileum worden gevierd. Aan het concert, dat de gemeente gratis wordt aangeboden, zullen medewerken een strijkorkest en vier solisten. Men verwacht, dat vele gemeenteleden dit concert zullen bijwonen. (Advertentie) Het is nu de beste tijd voor vernieuwing van kolenbergplaatsen. BETON KOLENHOKKEN Telefoon 21747 21748 Er is geen steen meeidie doet den ken aan de „ruïne", die Oud-Poel geest enige jaren geleden nog was. Niet minder dan tien eeuwen zien reeds op het bui ten neer, maar dat neemt toch niet weg, dat het nieuwe werk, waarmee de stichting Oud- Poelgeest in 1947 is begonnen, zich er in de breedte en in de diepte vol- ledig kan ontwikkelen. Het begin is er. En het is een sterk begin. God wil in ons midden hoog worden gehouden, als wachttorens op ons conti nent. Het werk groeit verrassend. Men heeft nog niet veel kunnen doen. De eer ste stappen voor de opbouw van een eigen geestelijk werk zijn evenwel gezet, doelbewust. Mr Kist deelde ons nog mee, dat van 26 Juli tot 5 Augustus m het kasteel een Europees oecumenisch jeugdcongres wordt gehouden. Het thema van dit congres is; Wij leven in een veranderend Europa. Enkele onderwerpen zijn: Nieuwe levens vormen komen in Europa op; ver anderingen in onze internationale verhoudingen. Het is nodig zich er op te bezinnen, welke practische bijdra gen de jeugd aan deze ontwikkeling kan en moet geven. De congrestalen zijn: Engels, Frans en Duits. Dokter P. Jasperse viert Dinsdag zijn zilveren jubileum als arts* Bekende en geziene Leidse persoonlijkheid OP DINSDAG 3 JUNI is het 25 jaar geleden, dat dokter P. Jasperse, één van de meest bekende Leidse huisartsen, tot arts werd bevorderd. Dit jubileum van deze, in brede kring geziene arts, zal niet geheel onop gemerkt voorbijgaan. Er heeft zich een comité van patiënten en oud-pa- liënten gevormd, dat het voornemen heeft in de vorm van een huldeblijk uiting te geven aan de dankbaarheid en waardering van velen voor het werk van dokter Jasperse in de Sleutelstad. Dinsdagmiddag van 3.305.30 uur zal de jubilerende arts te zijnen huize recipiëren. Dokter Jasperse, die zich nu reeds sedert zün studententijd één met Leiden en haar burgerij gevoelt, is echter geen Leide- naar van geboorte. Zijn wieg heeft in Zeeland gestaan. Op 10 Juli 1901 is h'Ü in het Walcherse plaatsje Vrouwepol der geboren. Hij heeft in Vere de Chr. lagere school bezocht. Vervolgens heeft hij de Rijks H.B.S. in de Zeeuwse hoofd stad doorlopen, waarna hij in 1920 zijn medische studie, welke altijd de liefde van zijn hart heeft gehad, aan de uni versiteit in Leiden is begonnen. Van die tijd af dateren dus reeds de banden, welke dokter Jasperse met onze stad ver- P. JASPERSE binden. Na in 1923 het candidaatsexamen te hebben afgelegd, heeft de heer Jas perse in 1925 cum laude het doctoraal examen in de medicijnen gedaan. Op 3 Juni 1927 is hij daarop tot arts bevor- Niet lange tijd daarna heeft dokter Jasperse zich in onze stad als huisarts gevestigd en achtereenvolgens heeft hjj de praktijken van dokter Voorthuizen en dokter Blote overgenomen. Meer en meer heeft hij zich in de loop der jaren een uitgebreide praktijk verworven en in vele Leidse woningen heeft hij zijn voet stappen gezet om daar, onder Gods zegen, zijn arbeid ten dienste van de lijdende mens te verrichten. Dokter Jasperse is behalve huisarts ook narcotiseur. Zijn opleiding hiervoor heeft hij ontvangen van prof. Zaayer, wiens particulier nar cotiseur hij is geweest, en die hij ook nog gedurende een half jaar als assistent heelkunde heeft terzijde gestaan. Hij is penningmeester van de afd. Leiden van de Ned. Maatschappij tot bevordering Op ander gebied Behalve op medisch terrein geniet de a.s. jubilaris, die de voortschrijding der medische wetenschap steeds nauwlettend heeft gevolgd en dit nog steeds doet, ook bekendheid op kerkelijk- en onderwijs gebied. Hij is sedert vele jaren bestuurs lid van de Geref. Schoolvereniging en heeft de Vrijgemaakte Geref. Kerk als ouderling gediend. Dokter Jasperse is lid van de Gen. Synode van Amersfoort (1948) en lid van de generale deputaten voor de Zending geweest. Hij is thans lid van het Adviescollege voor de Zending van de Vrijgemaakte Geref. Kerken en is medewerker van he weekblad „De Reformatie", waarin hi! bezig is een artikelenreeks over de be kende Zwitserse arts Paul Tournier te publiceren. Bovendien heeft dokter Jas perse vele jaren zitting gehad, ook als secretaris, in het bestuur van de Leidse Chr. Oranjevereniging. Het zal dokter Jasperse op zijn jubi leumdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Onze hartelijke geluk wen: Positie bepalen Zaterdag, Zondag en tot Maandag drie uur heeft Teun van der Plas, de eerste monteur, de 270 P.K. Sulzer- Dieselmotor op zijn volle toerental van 400 laten draaien en als de schip per Maandagavond gaat consullen, dan (Van onze speciale verslaggever) OM MAAR METEEN met het schip de thuishaven binnen te vallen, de Gorredijk (IJM 75) meerde Donderdag in de achtermiddag bij de vishallen in IJmuiden met 58 kantjes Hollandse Nieuwe en een stuk of zeven acht prenters aan boord. De kantjes groene en de helft van de potverteerders waren op 57 graden 30 min. N.B. en 3 gr. 30 min. O.L. aan de runnertouwen of op andere wijze aan boord van Bart van Duins snelle haringjager gekomen. Voor ons betekende die overstap om de Noord met een harde bries uit de Noord West het einde van een tocht met de KW 25, de Wilhelmina I, naar de Grote Vissersbank. Je schreeuwt nog eens naar schip per Jacob van der Plas, die in deur van de brug staat, en vol vooruit geeft, als hij ziet, dat de touwen om de machterbolders los zijn. Je neemt voor de zoveelste maal met een arm zwaai afscheid van de bemanning er dan raak je langzaam en dan snel van elkaar weg. Maar één ding weet je zeker. Er is met de KW 25 en zijn bemanning een band ontstaan, die je niet weer zult willen loslaten en die je op een latere tocht hoopt te ver sterken. Vorige Zaterdag begon het verhaal. Zo omstreeks half vier liepen de eerste trawlers daar langs een afscheid zwaai ende, schreeuwende en fluitende menigte de pieren uit, recht met de kop in het „kouwetje" uit het Noord-Westen. Harde bries of niet, de Hollandse Nieuwe wordt gehaald. Je voelt je een echte Hollandse Jan en als ze op de bak en op de last zeggen, dat je na een paar uurtjes de deining goed verdraagt, dan voel je je verguld. En je zegt maar niet, dat je je op het zelfde ogenblik afvraagt, of misschien dat duizelige, nog weer wegzakkende ge voel in het hoofd misschien het begin is van zeeziekte. Een uur later is je zwijgzaamheid toe genomen en met je rug tegen de haring- krebben geleund, begin je langzamer hand naar een abnormaal strenge winter te verlangen. Een winter, die zó streng is, dat de haringvüver er van kan be vriezen. Er is maar één ding, dat schra le troost geeft. Dat is de katterigheid van de schipper, die ook nog aan de zeegang moet wennen. Trouwens, er zijn meer be manningsleden, die het in de maag krij gen. "s Avonds breng je het eerste offer aan Neptunus. Je herinnert je twee dagen later nog, dat je in een gelaten onver schilligheid de KW 23, de Margaretha en Maria, als een onwillig omhoog sprin gend en in golvend dalend paard aan de tros hebt zien slepen. Of ze op het schip achter de Wilhelmina I belangstelling voor je „offerandus" hebben gehad, doet niet ter zake. Je herinnert je verder nog, dat je Willem Krijgsman, ook de Leeuw genoemd, met een vuile kiomp en de puts bezig hebt gezien en je weet, dat dat ook iets met zeeziekte te maken heeft gehad. Twee en een halve dag laat het leven je koud en pas Maandagsmid- jaloers op te worden, de trap van het achteronder omlaag. Hü plant de grijze, afgeblasterde theeketel op de vloer en spaart zijn stembanden niet als hij de kreet „Bakkie!" doe horen. Slaapdron ken verschijnen eerst de benen en dan de hoofden in de kooi-openingen, die op grotten in de scheepswand lijken. Stuur- Jan Zuiderduin schenkt een paar mokken vol. Als je je verwondering over het kleine thee-zeefje uitspreekt, laat hij je lachen met „Ja Japie, daar kan je je handen wel in wassen jonge." Inderdaad, de mok heeft met een pre cieus porceleinen theekopje van een freu le niets gemeen, noch het van porcelein zijn, noch de grootte van de inhoud. Maar voor een zeeman en vooral voor een vissersman die van wanten weet, is de mok beter. Vooral als je een tong hebt als een muilezel, die drie dagen tegen een helling op loopt. Als de schipper zijn binnenzee heeft droog gelegd, verschijnt de hele manschap op de last. De Leeuw en Kees van Duin, die een beetje „moerziek" is, laten de Schotse blazen aan de luchtpijp vol lopen. De reepschieter zit in het ruim, de afhouwer brengt de blazen bij de kok, die ze in de haringkrebbes op de breeltouwen steekt, de twee jongstes halen de speerreep en halen het want op. De stuur- Dit is de Wilhelmina 1 (KW 25) waarop schipper Jacob van der Plas om de Noord op haring vist met een bemanning, die de kennismaking met het zware leven van de visserman voor de buitenstaander tot een genoegen maakt. Een sterke loper, de Wilhelmina 1, een schuit, die de snelle Gorredijk (4 M 75) van schipper Bert van Duin nog wel tot roken weet te dwingen, als er op de Grote Vissersbank eens een vriendschappelijk wedstrijdje in snelvaren wordt gehouden. Foto D. Kruyt. blijken Bushmills, of in de schippers taal Busmeel, in Engeland en Stavan- ger in Noorwegen door middel van radio-seinen voor de Wilhelmina I een positie van 56 gr. 52 min. N.B. en 3 gr. 40 min. O.L. op te geven. Inmiddels is 1n de positie de vleet ge schoten. Wat geen wacht had, sliep des middags tol een uur of vier. Dan stom melt Jannetje Berkheij, met een ri verwarde kuif en een paar zeebenen Schooltandverzorging krijgt beschikking over drie behandelkamers Begin van onderzoek doet beste hopen FR BLIJKT NOG STEEDS veel misverstand te bestaan omtrent de schooltandverzorging, waarmede na de Paasvacantie in Leiden begon nen werd. Er zijn nog steeds ouders, die niet kunnen geloven, dat het werkelijk waar is. „Ze praten er al zoveel jaren over; ik dacht, dat er nooit iets van komen zou," is een mening die nog veel wordt gehoord. Anderen verkeren in de veronderstelling, dat de Schooltandverzorging zich alleen bezig houdt met controle, zoals de schoolartsendienst. De Schooltandver zorging behandelt echter de kinderen, nadat dit bij het onderzoek nodig gebleken is. De Schooltandverzorging is gestart met de kinderen van de April-scholen.. Van de 473 hiervoor in aanmerking komende leerlingen (alleen van de eerste klas) kregen er 450 toestemming van hun ouders zich te laten controleren. Zonder ouderlijke toestemming gebeurt dit niet. De eerste contróle wordt in-het school gebouw gehouden. Per klas neemt dit niet meer dan 20 minuten in beslag. De eerste ervaringen wijzen uit, dat onge veer de helft van de kinderen een tand artsbehandeling nodig heeft. Op een daartoe vastgesteld tijdstip worden zij De laatste dtuppel door een tandarts-assistente van schoo gehaald en naar het gebouw van de G.G en G.D. aan de Mare gebracht, waar ir een der lokalen een keurige behandel kamer is ingericht, van alle moderne hulpmiddelen voorzien. Na afloop worden de kinderen door de assistente weer school teruggebracht. In het begin van de volgende week zullen in de school Medusastraat e: school Duivenbodestraat twee dergelijke behandelkamers in gebruik genomen worden, zodat de drie schooltandartsen, mevr. R. Scheffer-Wildschut. mevr. M J. H. van Rij-Zitman en mevr. D. W. G. Karstens-Wicherink, ieder over een eigen lokaal kunnen beschikken. Met September zullen ook de eerste klas-kinderen van de September-scholen in de Schooltandverzorging worden op genomen. Tot aan het verlaten der lagere school zullen zij jaarlijks gecontroleerd worden; statistieken uit andere steden wijzen uit, dat 80 procent van de lagere school-leerlingen in het tijdvak van zes jaar eens of meerdere malen behandeld Het zal in Leiden echter nog zes jaar duren, voordat dit percentage bekend is, want pas over zes jaar zal het lager on derwijs onder de Schooltandverzorging vallen. Het begin is echter gemaakt, me de dank zij de rr> '«werking van school artsendienst cn gemeentelijke instanties De resultaten zullen hopelijk spoedig merkbaar zijn! Geslaagde uitvoering Leidse jachtclub In de Leidse Manege werd gisteravond een buitengewoon geslaagde uitvoering van de Leidse Jachtclub gehouden, slagen van de hippische avond was het grootste deel te danken aan vloeiende afwerking van het program ma, en de handhaving van een stricte discipline onder de medewerkenden door de heer J. E. Kok. directeur van Manege. De avond werd met een kort woord door de voorzitter van de Jachtclub, de heer H. Borregaard, geopend. Degenen, die in het bijzonder welkom werden ge heten, waren prof. dr J. H. Boeke, rector- magnificus van de Leidse Universiteit, afgevaardigden van de 3 Octobervereni- ging en van zusterverenigingen. Alle plaatsen in de Manege warei. zet, waaruit de grote belangstelling voor de uitvoering duidelijk genoeg bleek. De voorzitter noemde als doel van de Jacht club het op peil houden van de hippische sport. Hij bracht dank aan de heer Kok voor diens medewerking. De dames L. Becherer, R. Hoogstra, G. Arnold Bik. T. de Haas, R. van Benthem en A. v. Brugge voerden het eerste num mer, een carrousselmanoeuvre, uit. He' paard Lucien bleek wat „plankenkoorts" te hebben, maar het nummer werd toch zo gaaf uitgevoerd, dat het publiek reden had om dankbaarheid voor de gracieuze beweeglijkheid van het geheel te demon streren. Vera van Bossen reed even char mant een manoeuvre la flêche met een veulen dat sinds September in de school wordt getraind. Zeer goed uitgevoerde passades bevatte het nummer campagne- school van de heer en mevrouw Kok, mej. I. Michielse en de heer J. W. Pinke. Dat ook de jongeren de club waardig weten te representeren, toonden de jeug dige Job en Toon Frohwein. Mariette en Bertil van Wijk, Ria van Mastrigt en Rlentje de Nie. Twee van de jeugdige deelnemers, die nog maar twaalf lessen hadden gehad, verstoorden het beeld van het kunnen niet. Een nog in de laatste dagen vóór de uitvoering door Br. Kramer en mej. B Schuur gecomponeer de clowneske noot ontbrak niet. Het man steekt de setzinps op de reep en twee schotters •paaien de netten over boord. De schipper staat dit gedoe onder de bak aan te kijken en bedient ondertus sen het voorroer, dat het langzaam ach teruit stomende schip in het gareel houdt. Commando's vliegen van de voor plecht waar de schipper staat, naar de brug, waar Teun stopt of stoomt al naar gelang het verlangen is. Gestopt wordt er bijvoorbeeld, als een breeltouw de muts van Henk Messemaker overboord Hard werken Er wordt hard aangepakt, maar met plezier. De manschap kan er tegen, want de goede producten des koks kookkunst, bruine bonen, spek en aardappelen, vet en uien, liggen in de maagruimen hoog opgestouwd. Tar- zan, zoals Alt in het vooronder ook wel wordt aangeroepen, grijpt in de mazen van het net met felle handen. Maar hoe hard hü ook te palmen staat, een praatje en een grimas van zijn beweeglijk gezicht kan er altijd nog wel af. Als er zestig netten uit zijn, is het stoppen. Nu moet alleen de zwinker, een stuk reep, dat de van de netten wegsto- mende logger met de halve vleet van 60 netten verbindt, nog worden uitgescho ten. Dit stuk reep, de zwink, komt aan de Schotse blazen, die nu de naam zwin kers dragen, te hangen. Om de twee muizen gaat er een zwmker op de zwink. Dan is het schot te boord! En met de hoop in het hart, dat het in de komen de nacht maar een goede visserij zal worden, verhuist de schietvlag van de voormast naar de top van de achtermast, waar hij visvlag wordt. De motor wordt gestopt en het schip ligt nu stil aan de vleet te deinen. Er daalt een diepe rust over het schip. De stilte suist met de wind in je oren, als bijna dagenlang stampende geluiden van de motor is verstomd. In het Wes ten zakt langzaam de zon in zee. Het water verliest zün helder groene en blau we kleur en wordt donkergrijs. Een paar Deense snurrevaadvissers gaan in de verte voor anker en ver weg deinen an dere loggers log op de afgenomen zee gang. De Here zal voorzien Je geniet van dat alles, van het geluid van de langs spoelende golven. Langza merhand word je doezelig. En je trekt naar het vooronder of het achteronder, waar het water Je langzaam in slaap zingt. Op de brug zit de schipper nog. Hü luistert nog naar Busmeel en Stavanger of naar de gesprekken, die sommige schippers via de aether met elkaar voe ren. Maar dan gaat ook hij zich ter ruste leggen. Nog even wikt hü de kansen in zun hart op een goede vangst in de ko mende nacht. Maar hü kan anders niet dan hopen op zegen. Want alleen de Here zal het voorzien. En dan slaapt hü in. Alleen de wacht Is nu nog op. bleek nog niet eens een wanklank te zijn. En zoals het voor de pauze was. was het daarna. Vooral de Hongaarse Post van de heer J W Pinke was buitenge woon attractief. In zün bonte kledü op de achterste twee paarden staande, mocht de ruiter zich de hulde van de toeschou wers laten welgevallen Een pas de deux een ingelast cowboy-nummer en een vooral door Boudewyn Commandeur uit stekend gereden cavaletti-les met Els de Grooth vormden het belangrijkste deel van het programma na de pauze. Een visueel boeiend springnummer en het massale slotnummer mogen niet onver meld bUjven. Mevr. Commandeur en mevr. Stoop kregen na de pas de deux bloemen van de heer Kok aangeboden. De gever werd trouwens zelf niet vergeten En evenmin zün echtgenote, die voor de organisatie van de uitvoering naar het woord van da voorzitter zo veel werk had verzet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 7