MOHAMMED MOSSADEQ In Heemstede timmert men al zwaar aan Flora 1953 Jan Wolfslag NIEUWE tEIDSCHE COURANT VRIJDAG 30 MEI 1952 TFl6 IS de ziekelijke oude man, die tenslotte kreeg, wat hij zijn leven lang gewenst had? ER WAS EENS EEN EDELMAN, die leefde In een ver land, met vele hoge bergen. Deze edelman werd minister-president van het koninkrijk, dat altijd geregeerd was door mensen, die hem maar hadden laten praten en tegen wie hij zich dan ook steeds met hand en tand had verzet. Dat. was niet leuk voor die edelman en men zal begrijpen, dat hij zijn kans waar nam, toen hij eenmaal zelf aan de macht gekomen was. Na enkele maanden reeds slaagde hij er in, de ver achter de bergen van zijn land gelegen wereld te doen luisteren naar zijn woorden. Zijn daden, grappen, tranen en drift buien vond men aanvankelijk vermakelijk, maar spoedig bleek, dat zijn dolle sprongen konden beslissen over vrede of oorlog, vooruitgang of ver val, omdat ze grote invloed hadden op de toestand in andere landen, achter de bergen. De edelman regeerde op zonderlinge wijze. Als iemand hem bijvoorbeeld iets voorstelde, vond hij het vervelend, altijd maar „neen" te zeggen. Daarom riep hij dan telkens zijn tweejarige kleindochter bij zich en vertelde haar in het bijzijn van de bezoeker wat er aan de hand was. De kleine moest dan zeggen, wat grootvader moest antwoorden. Ze had haar lesje goed van buiten geleerd en antwoordde steeds zonder aarzelen: yJJeeri'. Na enige tijd echter brak zij met haar leuke gewoonte en zei plotseling „Ja". Dit schokte de oude man zeer, omdat het één van zijn mooiste grappen bedierf. Zeer actief was de edelman in buiten-1 bare schurk, maar hoe kunnen we praten landse aangelegenheden. Zo zelfs, dat in met een eerlijke fanaticus?" Nu is men in kanselarijen, die duizenden mijlen van het Westen geneigd iedereen als fana- zijn eigen land verwijderd waren, tot ticus te betitelen, wiens overtuiging laat in de nacht lampen brandden. An- krachtiger en wiens gedrag vreemder is 1 dan normaal. Het is misschien juist, Mos- sadeq een fanaticus te noemen, maar dat zegt nog niet veel. Mossadeq heeft een veel gecompliceerder karakter dan de meeste zonderlinge politici, waar het Westen thans moet optrekken. De belangrijkste factor, die Mossadeq dere politici peinsden dan over de nier, waarop zij tegemoet konden ko men aan de wensen van de zonderlinge edelman, zonder tegelijkertijd zichzelf te ruïneren. Niet dat hij piet oorlog dreig de. Neen, zijn enige wapen bestond uit het schermen met zijn eigen politieke zelfmoord. Hij deed, zoals een kleine weerbarstige jongen doet, die zijn zin niet krijgt en dan uitroept: „Ik houd mijn adem in, totdat ik blauw zie in mijn gezicht. Dan zul je er spijt van Op deze manier werd de edelman de beroemdste man, die zijn land sinds eeu wen had opgeleverd. Maar op die wijze verhoogde hij ook het gevaar voor een derde wereldoorlog, bracht hij zijn land aan de rand van de financiële afgrond en dreigde hij andere landen mee te slepen in het verderf. Toch geloofde zijn volk in alles wat hij deed en het juichte hem toe en droeg hem op de handen, als hij zich op straat vertoonde. Hoe sprookjesachtig dit alles ook lijkt, het neemt niet weg, dat het harde realiteit is en zich eerst vorig jaar heeft afgespeeld. Onze edelman is dr Mohammed land met de vele bergen is Perzië. Merkwaardig is alles aan deze Mos sadeq. Het begint al met zijn leef tijd. Waarschijnlijk werd hij in 1879 geboren, maar niemand weet het precies, aangezien hij de juiste da tum angstvallig geheim houdt en zich wel eens van een leugentje be dient om te voorkomen, dat men achter de waarheid komt Kluizenaar DE kamer op de tweede verdieping van het parlementsgebouw te Tehe ran, waar Mossadeq zich vorig jaar ge ruime tijd verschanst heeft, was ever kaal als de cel van een kluizenaar. Het vertrek was gemeubeld met een doorge zakt bed, een paar smoezelige stoelen, een voetenbankje en een tafeltje, waar op een potje inkt en een ring met drie sleutels. In deze saaie omgeving bivak keerde de oude ziekelijke man, die ver teerd werd door ziekte en door eer vreemdsoortig vuur van trouw. Zijn li chaam was zo broos, dat een windvlaag het omver zou kunnen blazen; zijn ge zicht was vaalbleek, zijn ogen jaagde de jonge Mohammed op gazellen wilde duiven met de favorieten het hof. Zijn moeder, een vrouw met sterk sociaal gevoel, nam hem mei haar bezoeken aan het Najmieh-hospi- taal, dat zij in Teheran gesticht had dat op het ogenblik nog steeds door Mos sadeq gesteund wordt. Buiten de paleis muren ontdekte de jongeman een on rustig, in armoede gedompeld land, over rompeld door zwermen vreemde avontu riers en uitgeperst onder het wanbeheer van het hof. Toen hij vijftien was, werd hij als finanoieel agent naar de pro vincie Khurasan gezonden. Later keerde hij terug naar Teheran ais een schran dere ambtenaar en de sjah schonk hem de titel „Mossadeq" (iemand, die be proefd, getoetst en waardig bevonden is), Enkele maanden later sloot hij zich aan bij de revolutie tegen de sjah; hij hield redevoeringen op de hoeken der straten. Toen de actie mislukte, moest hij de wijk nemen naar het buitenland. Drie jaar lang studeerde hij financiën en politieke weten schappen in Parijs. En hij herinnert zich nog een debat uit die tijd de vraag „Waarom wordt iemand socialist?" De conclusie, die hij thans toepast op het communisme, was: „Armoede". Spoedig voelde h;j zich diep ongelukkig in de wereldstad. Zijn jonge vrouw en twee kinderen had hij in Perzië moeten achterlaten. De verbannene werd nerveus droefgeestig en kreeg maagzweren. Toen de sjah dit hoorde, mocht Moham med naar zijn land terugkeren. Nadat hij in 1916 in Zwitserland was gepromoveerd tot doctor in de rechten, werd hij benoemd tot onder-minister van financiën. In deze functie zette hij met karakteristieke energie en een vol komen gemis aan tact honderden over bodige ambtenaren aan de kant. Waarop enigen van hen Mossadeq dreigbrieven stuurden, die met bloed geschreven wa ren. Hij werd ten val gebracht, maar in 1919 deed hij opnieuw van zich spreken en vestigde hij zijn politieke reputatie door de Engelsen aan te vallen, die juist een soort protectoraat van zijn land had den gemaakt. In 1925 proclameerde Re- za Kahn, eens sergeant in het Perzische leger, zich met de hulp van de Engelsen tot sjah. Mossadeq was fel gekant tegen deze manier van optreden. „Dit is on wettig", gilde hij in het parlement en hU was de enige prominente figuur, die de moed had, zoiets te zeggen Reza sjah, de vader van de huidige sjah, nam in 1940 nog een late revanche op zijn oude vijand. Op een valse be schuldiging arresteerde de geheime po litie Mossadeq in de tuin van diens huis. Toen hjj vrijgelaten werd door de tus senkomst van de kroonprins, na vier en een halve maand in de cel vertoefd te hebben, kon Mossadeq niet eens meer lopen. Lichamelijk herstelde hij wel, maar geestelijk draagt hij nog 9teeds de nadelige gevolgen van zijn verblijf in de gevangenis. Sluw politicus ALS uiterst sluw politicus ging Mossa deq te werk bij het vormen van een eigen politiek instrument. Met acht an dere parlementsleden vormde hjj de Na tionale party. Hoe ongelooflijk dit ook ip Westerse oren moge klinken, deze (Advertentie). Zodra premier Mossadeq op Schip hol was aangekomen, werd hij door een aantal journalisten om stuwd, een beeld, dat zich in elke plaats voordoet waar deze merk waardige man uit het grote olie conflict arriveert. negen mannen hadden maandenlang het 136 leden tellende parlement in hun macht. Dit was mogelijk omdat Mossadeq de weinige mannen in Perzië is, die iets van politieke organisatie afwe ten. Drie weken nadat de gematigde minister-president Ali Razmara in Maart 1951 vermoord was, kreeg de oude vecht jas zijn onvoorwaardelijke nationalisatie programma er door. Het parlement maakte hem daarop minister-president ofschoon oud en ziek, „boog hij zich", zoals hij zeide, „voor de verlangens van meerderheid". Nadat hij zich enige tijd in pyjama had teruggetrokken, kleedde hij zich even plotseling aan om voor het eerst dn dertien dagen uit zijn afzondering te voorschijn te komen. Zijn blauw-ge- streept costuum hing ruim en slap over zijn tengere schouders, toen hij over de prachtige tapijten in het parlementsge bouw wandelde om de buitenlandse journalisten te woord te staan. Hij hield een papier in zijn rillende handen en begon te lezen, maar na een paar woor den stokte zijn stem en zijn ogen vulden zich met tranen. Een bediende greep de heen en weer zwaaiende minister-presi dent om te voorkomen, dat hü op on zachte wijze met de grond zou kennis maken. Mossadeq herstelde zich, snoot zijn neus, schudde het hoofd en ging met horten en stoten verder in eentonig Per zisch. Hevig hijgend vertelde hij, d Perzië tot de dood toe zou vechten vo de nationalisatie van de olie. TVTU Mossadeq in Den Haag vertoeft c er de Perzische zaak te verdedigen voor het Internationale Gerechtshof en hier enige tijd zal verblijven, zij het niet als gast van de Nederlandse regering, zullen we in de komende weken nog ge legenheid genoeg krijgen om iets te zien te horen of te lezen van en over deze merkwaardige figuur. Hij toch was de man, die het machtige Engeland trot seerde en daardoor de gunst vai Perzische volk won, maar die er niet in slaagde het grote Perzische probleem: bittere armoede, uit de wereld te helpen. En dit is nu juist het gevolg van de hou ding, die hij tegenover Engeland heeft aangenomen. Nog steeds is niet uitge maakt, hoe de Perzische olievelden weer benut kunnen worden. De enige moge lijkheid lijkt op het ogenblik: Russische hulp. Maar zo ver moeten de Westerse landen het liever niet laten komen. van vele anderen onderscheidt, is een godsdienst, waarvan het Westen uit den aard van de zaak nog maar zo weinig weet: de Islam. Mossadeq is niet vroom; hij gaat zelden naar de moskee. Maar thuis en in het parlementsgebouw leefde hij bijna even streng als de stichter van zijn religie. Hij eet weinig, bezit slechts twee costuums en wil zich sadeq arriveerde op Schiphol een aantal Perzische kleedjes, een even geliefd nationaal product als de olie, welk woord Ao Mèt 1 premier zo'n pijnlijke klank kreeg. Mossadeq is voornemens de kleedjes aan Koningin Juliana en enkele leden van het Internationale Hof van Justitie te schenken. niet beter kleden dan zijn chauffeur. Nergens anders dan in een Moham medaans land zou dit verschijnsel- Mossadeq mogelijk zijn. Sociaal gevoel "1V/TOSSADEQ groeide op in Teheran aan het hof van de sjah. Zijn vader, Mirza Hedayat, was minister van finan ciën en zijn moeder, Najmos Saltaneh. was een nicht van sjah Nsr-el-Din, een monarch, die verzot was op vrouwen en er dan ook 50 had. Tussen de lessen In klassiek Perzisch en Arabisch door terig en zijn handen beefden. Maar in dit zeer breekbare omhulsel woonde een wil die onverzettelljker was dan een rots en eerder kon ontvlammen dan de olie van Abadan In zijn kale kamer in het parlements gebouw zat Mossadeq-in-pyjama te pein zen; af en toe sukkelde hjj naar de ka mer er naast om dan afgemat achterover te leunen op een canapé. Intussen vroe gen Amerikanen en Britten zich bezorgd af. wat er gebeurde tussen de gele mu ren van het gebouw en wat er omging in het kale hoofd van de minister-president. Een Engelsman zei toen: „We zouden kuqnen onderhandelen met een betrouw- Grootse show met tal van attracties op stapel gezet De directie van Flora 1953 is heel wat van plan! In Groenendaal, het schit terend gelegen Heemsteedse wandelpark, brengt men met man, macht en ijver het tentoonstellingsterrein in gereedheid; daar ruimt men in de weg staande bosjes op; daar legt men perken aan en timmert men rustieke brug getjes. In het kantoor, waar de heer Vermeulen de scepter zwaait, rinkelt gehele dag de telefoon, lost men moeilijkheden op en denkt men stunts uit! Jawel!, het belooft volgend jaar iets groots te worden. Zo vertelde men gisteren op een persconferentie, dat op het 25 ha grote terrein niet minder dan twee en een half millioen bollen in de grond zullen worden gestopt; dat de tentoonstelling tot 's avonds elf uur geopend kan blijven, omdat er een feeërieke verlichting in een groot deel van het park aangelegd zal worden en dat men verder voor de bezoekers nog tal van attracties in petto heeft. Men zal hier niet alleen bolbloemen kunnen bewonderen. Want behalve de Algemene Vereniging van Bloembollen cultuur is bij deze manifestatie de gehele Nederlandse sierteelt-sector betrokken. Zo zullen zowel Aalsmeer als Boskoop met grote inzendingen komen op de bin- nententoonstellingen, waarvoor zgn. bloemenpaleizen zullen worden ge bouwd, met een expositieruimte van niet minder dan 2000 vierkante meters. Ver der komt er nog een grote show van Belgische Azaleas, terwijl de feestelijk heden binnenshuis besloten worden met een tentoonstelling van zomerbloemen. Het grote verschil met de Keukenhof is, zo vertelde de heer Vermeulen, dat men in Lisse uitsluitend bol bloemen exposeert. En bovendien worden de inzendingen daar ook niet, zoals bü de Flora, gekeurd door een internationale jury, die samen gesteld is uit vooraanstaande vak mensen uit alle delen der wereld. De prijzen hoopt men te kunnen putten uit een bekroningsfonds. Degenen, die een bedrag aan dit fonds cadeau doen, ontvangen een passepartout (minimum f 25). De milde gevers, die f 500 willen schenken, Kunnen bepalen, dat hun prijs als afzonderlijke ereprijs ter beschikking Het bediijisleven Naast de sierteelt-firma's zal ook het Nederlandse bedrijfsleven in de gelegen heid worden gesteld om de producten temidden van de bloemen te exposeren. Zo zullen paviljoens als „De mode en de bloem", „De vrouw en de bloem", „De bloem en haar toepassing" en vele andere WfS, als het ware H5H3E1 v in de nieuwe Mall-metal"-verpakking „Nun singen sie wieder" van Max Frisch geeft geen bevredigend antwoord Buiten het Woord om ook niet mogelijk geslacht opgroeit, dat de oorlog wel mee geleefd maar niet be-leefd heeft. Die tyd heeft by hen daardoor ook niet zulke diepe sporen kunnen achterlaten. Het vreseiyke en gruweiyke uit die Jaren hebben ze voor een groot deel van horen zeggen. Zij zitten met alle mensen even wel in dezelfde na-oorlogse misère en ellende, zy moeten tussen puinhopen en hun weg zoeken. Door de oorlog oor de ouderen begrippen als: vriend, vüand, wraak en vergelding tamelijk snel bepaald. Voor de jongeren is dait niet zo een voudig en tooh moeten ook zij zich oriënteren. We kunnen daarom begrijpen, de studenten een stuk gekozen heb- van Max Frisch, een Zwitser, die de oorlog niet aan den lijve heeft onder vonden en als „buitenstaander" over oorlog peinst. We schrijven met opzet: oorlog en niet d e oorlog, wamt de sohrijver bindt zijn stuk aan geen tijd of De enige reden voor de schrijver als buitenstaander over deze dingen Verster-tentoonstelling tot Maandagmiddag open De Verstertentoonstel-liing in de Laken hal is nog tot en met Tweede Pinkster dag geopend. Het bezoek van deze inte ressante expositie beweegt zich in stij gende lijn. Alhoewel van verschillende zijden op verlenging is aangedrongen, bestaat de mogelijkheid daartoe niet, zo dat de tentoonstelling onherroepelijk Maandag voor het laatst te bezichtigen is. attracties de aandacht van de bezoekers trekken. Men hóórt zelfs al fluisteren, dat er op deze bloemententoonstelling ook modeshows en dergelijke zullen den gehouden. De bezoekers zullen niet hongerig of dorstig naar de huiselijke haard behoeven terug te keren. Er komt een nesitatirainrt met 'n accommodBitde voor 2000 personen en bovendien wordt ei een snelbuffet plus een theehuis ge bouwd. Zo timmert men ginds met veel voort varendheid aan Flora 1953. Een tentoon stelling, die samen zal werken met de Keukenhof om 1953 te plaatsen in het kader van het „National Flower Festival of Holland." een godsdienstig element. Frisoh neemt heit de mensen kwalijk, dat zij ongemoti veerd omspringen met de woorden van aindere (gestorven) jongleert hij nogal met woorden, die de gestorvenen spreken, en speelit die uit ten opzichte van de levenden. Zo heeft ook Frisch in deze mdet het laatste woord gesproken. Gelukkig naetl Maar, en dat is zeker een grote ver dienste van het stuk, hij heeft het ge sprek geopend, dat evenwel nooit tot eer bevredigend eind gebracht zal worden buiten het Woord (logos) Het L.S.T. met medewerking rail de T.V.S.L. heeft met de opvoering van dit stuk een knappe prestatie geleverd. Onder regie van Arend Hauer en T. Hauer-MeLlemaheeft men deze lastige opgave, al werden alle moeilijkheden niet overwonnen, tot een uitstekend eind ge bracht. Er waren ogenblikken van grote dramatische spanning (eind 5e tafereel). De -tegenstelling tussen het eerste tweede gedeelte had in het spel tot uiting kunnen komen, dat had de hoorders de zaak duidelijker gemaakt. Het eerste stuk is werkelijker dan het tweede. Plastiek en d-iotie, de twee naamste punten bij dit stuk, waren goed, ofschoon sommigen, vooral de dames, j duidelijker. gearticuleerder, moeten spreken. Heel goed waren de heren J. schrijven is, dat degenen die het niet aan Foudraine. een harde, op zijn manier den lijve ondervonden hebben, van de eerlijke Herbert, J. G. Paardekoper, als verzoeking der wraak bevrijd zijn. Zijn de hopeloze Karl, en R. van Vleuten, de stuk bestaat uit twee gedeelten en een dichterlijk aangelegde Benjamin, epiloog. In het eerste gedeelte tekent hy R. K. J. Koumans en H. de Jong had- de mensen in hun wanhoop, hun des-1 den practische. sobere en stijlvolle décors illusie. De soldaat, die gijzelaars fusil-j ontworpen, goed van kleur en toon. Tot leert, omdat het hem opgedragen is,'slot-u'i maar daar nooit bovenuit kan komen.' Telkens weer hoort hij het gezang van de gedoden en -het zal weer klinken iedere keer, wanneer er geschoten wordt of onrecht bedTeven. „Nu zingen ze weer," is het refrein in dit requiem. Iedereen is vastgelopen, niet alleen de soldaat, ook de handwerksman, de kun stenaar, de vrouw als vrouw en moeder. loopt als blind door deze wereld, hij tast en kan zijn weg niet vinden. Ziende wordt hij pas, volgens Frisch. op de grens van dood eeuwigheid. In het tweede gedeelte klaart er veel voor hen op, en wanneer dan in epiloog blijkt, dat de overlevenden, met hun redevoeringen en kransen op de graven, -toch de kern van de zaak niet gegrepen hebben, eindigt het stuk zeer pessimistisch. Niet alles is echter voor niets; alleen de liefde is boven alles, omdat ze, wetend dat ze tevergeefs is, tooh niet vertwijfelt. Moeilijk probleem Frisch heeft in dit stuk een heel moeilijk vraagstuk aan de orde gesteld. Hij maakt het zich niet gemakkelijk, zelfs zo moeilijk, dat hij er eigenlijk ook niet uitkomt; wie zal dat ook buiten d Waarheid en het Leven om, want d priester brengt in dit stuk nauwelijks Samenwerking tussen EHBO, brandweer en andere diensten dringende eis Propagandasamenkomst Leidse E.H.B.O.-raad De Leidse EH.B.O.-Raad, als over koepeling van alle EH.B.O.-verenigingen in Leiden en Oegstgeest, heeft gisteren in de foyer van de Stadsgehoorzaal een propaganda-avond belegd, die mede in 't teken van de Burgerbescherming zeker als geslaagd mag heten. De voorzitter, de heer C. Chr. van der Méér, was de tolk van allen, toen hij de burgemeesters van Leiden en Oegstgeest, alsmede de commissaris van politie, dr A J. Kors (Rode Kruis), de commandant van de Brandweer, de heer S. W. Hage- doorn, en vele genodigden van harte welkom heette. Dr L. W. van Liebenstein gaf een uit eenzetting van de noodzaak van E.H.B.O.- kennis voor ieder in de huidige tijd, en memoreerde in het kort de taak van alle burgers zich te melden voor het mooie „vak" E.H.B.O. Met vele voorbeelden toonde spr. aan hoe nodig het is E.H.B.O.-kennis te ver garen, waarbij hij wees op de cijfers uit de laatste statistieken over de verkeers ongevallen in het afgelopen jaar. Voor de pauze draaide de film „City, Fiire", waarin wordt aangetoond, Engeland tijdens de wereldoorlog door samenwerking veel werd bereikt. Na de pauze besprak de heer Hage- dooru de besoherming der burgerbevol king. Juist de samenwerking tussen brandweer, E.H.B.O. en andere diensten kan van groot nut zijn voor een algehele hulpverlening, aldus spr. Aanmelding voor de eerstvolgende c u-sussen kan geschieden bij: Ned. Ver. E.H.B.O.. Nic. Beetsstraat 14; Ka-th. Nat. bond, Melchior Treublaan 30; Vei E.H.B.O.-Dienst, Maredijk 85; E.H.B.O. Brigade, Nieuwsteeg 29. Met enkele geestige filmpjes en eei dankwoord tot alle autoriteiten en be langstellenden is deze geslaagde bijeen komst gesloten. Veertig jaar bij de N.Z.H. De heer H. J. Flandrijn, stadsconduc- teur bij de N. Z. H., heeft er op 14 Juni veertig dienstjaren opzitten. Vijf-en-vijf tig jaar getrouwd Op 9 Juni hoopt het echtpaar G. J. BinnendijkBoom. Voldersgracht 44, 55 jaar getrouwd te zijn. bloemen en woorden de tolk t veel dank en verdiende hulde. Ook U kunt nu FOTOGRAFEREN 'n Aardig Fototoestelletje 15. 'n Prima Film 1.50 Vraagt inlichtingen bij Foto Ciné Breestraat 123 to. Stadhuis Telef. 21851 Ver. v. Ned. Gemeenten vergadert in Leiden De afdeling Zuid-Holland van de v eniging van Nederlandse Gemeenten komt op Woensdag 11 Juni bijeen i foyer van de Stadsgehoorzaal te Leiden. Tijdens deze vergadering, die om IC begint, zal de heer Weststrate, uit Den Haag, spreken over het belang van de verwerking van afvalstoffen tot zgn compost. Het Leidse gemeentebestuur ontvangt de deelnemers des middags half 1 op het stadhuis. Tegen half 3 wordt op het terrein van de Leidse brandweer een demonstratie aangeboden. Na afloop hiervan gaat het gezelschap in Warmond thee drinken. Scholier uit Katwijk aan Zee door auto gegrepen Hedenmorgen om kwart voor negen heeft zich op de Rünzlchtweg. ter hoogte van de Borneostraat. een ernstig verkeersongeluk voorgedaan waarva 13-Jarlge scholier A. B. M. uit Katwijk aan Zee het slachtoffer Is geworder Is met een hersenschudding en een stlge wond aan het achterhoofd naa Academisch ziekenhuis vervoerd. Komende u-lt de riebttog Rljnsburg sloeg M. zonder op het verkeer te letten of richting aan te geven het rijwielpad waarop hij fiets* af, om op het beton- paadje tongs de trambaan zijn weg te vervolgen. Op dat moment wilde Judst de personenauto, bestuurd door de heer P. A. de J. uit Leiden, passeren Deze kon een aarvHJddTve ndet meer voorkomen Dr Varenkamp, die de eerste hulp ver leende. acht* geen direct levensgevaar aanwezig. Agenda voor Leiden Vrydag Foyer Stadsgehoorzaal. 7.45 uur: eind- les muziekschool Mij voor Toonkunst. Manege: 7.30 uur: uitvoering Leidsche Manege. Den Haag. 8 uur: Gebouw voor K. en W.: „La Traviata". voor K. en O, Leiden. Noordwijk: Casino. 95 uur: lustrum-tournooi van de L.S.M. L.T.V. Koudekerk aan den Rijn: 7.45 uur: afscheid burgemeester Verheul. Zaterdag. 10 uur: eerste steenlegging Chr. Nat school Roodenburgerpolder. Vlies, 3.305 uur: receptie A.S.C. De Burcht: 4—5.30 uur: receptie-Roo- denburg. De Burcht 8 uur: feestavond Rooden- burg. 7 uur: LugdunumA.D.O. (L.D.W.S.- Tentoonstellingen Lakenhal. 104 uur: werken van Plo ns Verster (t.m. 2 Juni). Universiteitsbibliotheek, half 10—half 8: teksten en andere uitgaven Association Dion Budé (t.m. 31 Mei). Prytaneum: werken van de Haagse groep ..Verve" (tm. 2 Juni). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken. Hoge- woerd 171, tel. 20502. en apotheek Reyst, Steenstraait 35, tel. 20136. „Kracht van Omhoog" Wij moeten ons geloof beleven Nadat Dinsdag en Woensdag reeds bij eenkomsten waren gehouden, is gister avond in gebouw ..Prediker" de laatste samenkomst van de Pinksterconferentie onder het motto „Kracht van Omhoog" gehouden. De evangelisten H. van der Flier en W. Malgo hebben gesproken over het onderwerp: „Gemeentelijke opwekking". Eerste spreker is daarbij uitgegaan van de woorden uit Gen 45 vers 928. met als thema: Jozef leeft nog". Hij heeft gewe zen op het getuigen zijn van het beleven, de kracht des Evangelies voor het bele- het beleven van het geloof. De stuwkracht van de prediking moet altijd zijn de liefde van Jezus en deze bood schap zullen wijzelf steeds moeten bele ven en in practjjk brengen. Wij moeten tot de wereld gaan met de zegen van het Evangelie, welke wij de „gouden koets" het Evangelie kunnen noemen, aldus spr. Daarin zullen wij plaats moeten evenals de broeders van Jozef hebben gedaan. De heer Malgo, afkomstig uit Zwitser land, heeft het woord gevoerd naar aan leiding van Joh. 3 vers 3, waarbij hij op de kenmerken van de wederge boren mens. Geloven, aldus spr., is altijd actief zijn als getuigen van het Evangelie. Hij wekte op tot daadwerkelijke bekering in deze tijd. waarin zovele religieus ver leide mensen leven. Wij zullen ja tot God moeten zeggen en ons zo in Zijn dienst De evangelist, de heer H. Schouten jr. gisteren naar Zwitserland vertrokken _jn daar gedurende vijf weken mede te werken aan een tentcampagne. Geslaagde oudermiddag Leidsche Buitenschool Op de Buitenschool te Katwijk aan Zee had de voorjaarsouderbueenkomet plaats en velen hadden aan de oproep gehoor gegeven met de leiders en leid sters de belangen der kinderen te ko men bespreken, kermes te komen maken met het werk en de gebouwen en het terrein en de ligiholilen te bezichtigen. De directrice deelde na een woord van welkom mee. dat deze middag geheel aan de belangen van he; onderwijs sou zijn gewijd. Uitvoerig wend stilgestaan bij de moeilijlcheden waarmee het on derwijs te kampen heeft, door een klas- eebevolking, samengesteld uk leerlingen van verschillende richtingen van onder wijs uit verschillende plaatsen on hoe de zwakke gezondheid, waarin de kinderen bü aankomst verkeren, remmend werkt op de prestaties. Een dringend bercop werd op de ouders gedaan hun belang- etellhng te tonen ook voor het onder wijs. Daarom werden rij uitgenodigd ce lessen bü te wonen, die buiten werden gegeven. Natuurlijk hadden de onder wijzers voor wat aantrekkelijke stof ge zorgd. De kleintjes vertelden van hei itenleven en zongen er van, in de hogere leerjaren stond de hygiëne en het Rode Kruiswerk a het méddelpunt der

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3