Jliettwe geit&ct) GTouranl Franse regering neemt zeer scherpe maatregelen tegen terreur Rode demonstranten probeerden invasie te Berlijn Wist U vrijdag 30 mei »sj BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal, 2.— per maand: 0.47 per week ADVERTENTIÊN: 0 18 per millimeter <By contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9443 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. I. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTEUIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Lèidea en Omstreken .Staatoastlclj It ghebteoea n«n hert la te gtieospoet" Mohammed Mossadeq? Zij maken hel heel gauwStil 1 Communisten proclameren algemene staking, onder de leuze „Duclos moet vrij" DE REGERING VAN PINAY handhaaft zich. Zij heeft onmiddellijk het onderzoek ter hand genomen naar het communistische complot, hetwelk gericht was tegen de veiligheid van de Franse staat. Zoals men weet, bevindt Jacques Duclos, de communistenleider, zich in arrest. Hem is „actie tegen de veiligheid van de staat" ten laste gelegd. Mede zal zich moeten verantwoorden de hoofdredacteur van het rode orgaan llfuma- nité, luisterende naar de naam André Stil. Het onder communistische leiding staande vakverbond, de C.G.T., heeft de Franse arbeiders opge roepen tot snelle actie en staking. De leuze weerklinkt: Duclos moet vrijl Duclos ie rvedls andisrvraiaigKï door diedioor kwam het i>e Ni-art, iin het Westen. proouneur-geiterael en die rechter vam jtnstuefcie. Hij is tbains vervoerd naair de gevangenis van Frèsmes, dwars door Parijs, waar 20.000 man gereed stonden, om elke nieuwe ordleverötoring de kop èn te drukken. De „Ile die la Clté", waar (het paiieis van Justi'de en het hoofd bureau van politie gelegen rijn. bevond zioh gisteravond in staat van beleg, uit ■voorzong voor nieuwe oomimundstieahe Opstootjes. Onrust blijft ook eldlers lm- Frankrijk, te Wairi'ers werden twee politieagenten aangevallen, waarop éen hunner zijn revolver tirok en de communistische be toger in zijn buik schoot Op vele plaat sen werden de communistische dag- en weekbladen in beslag genomen en daar- Passagiers krijgen corvée „Waterman" weg zonder Javaanse bedienden Conflict over toelage bij Javaanse vasten Het emigrantenschip Waterman, toebe horende aan de Nederlandse regering en in beheer bij de Kon. Rotterdamse Dloyd, is gistermiddag met 800 emigranten aan boord zonder Javaanse bedienden naar Halifax in Canada vertrokken. De be dienden hadden het schip verlaten, om dat zij ontevreden waren over het feit, dat hun'nog .geen gratificatie ter gelegen heid van het einde der Mohammedaanse vasten is toegekend. Over deze gratificatie zijn in Indonesië al geruime tijd besprekingen aan de gang en men tracht te komen tot een gezamenlijke regeling voor het gehele Nederlandse bedrijfsleven daar te lande De Mohammedaanse vasten eindigen op 24 Juni a.s. Het feit nu, dat de Water man vermoedelijk niet Voor die datum in ons land terug zal zijn, is voor het Javaanse personeel mede aanleiding ge weest reeds vóór het vertrek een grati ficatie te eisen. De Lloyd heeft gemeend deze eis niet te kunnen inwilligen. Vertegenwoordigers van het Indone sische Hoge Commissariaat in Den Haag hebben gistermiddag in Rotterdam be sprekingen gevoerd met de Javaanse be dienden. Aan boord van de Waterman is een beroep gedaan op de jonge passa giers om zich beschikbaar te stellen voor corvéediensten. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat door deze moeilijkheden ook het pas sagiersschip Willem Ruys Zaterdag a.s. zonder Javaanse bedienden naar Indone sië zal moeten vertrekken. Ministers over Brielsche Maas Geen goede grond voor natuurreservaat Een deel van de ©randen dlie door de afdemvmiiinig van de Bnieiedbe Moes zijn drooggelegd', zal iraderdiaadi ter beschik- inciidient. De havenwerkers van Roman rijn een 24-uur staking begon- ?n, waardoor geen schepen zijn gelost. Francois BiiMoux, een Franse commu nistische leider, dde zojuist uit de Sow- jet Unde is teruggekeerd, dringt aan op actie tegen de oprichting van Ameri kaanse militaire bases, terwijl die aan komst van Amerikaans oorlogsmateriaal verhinderd moet worden. Aan latere Éeuterberichten ontlenen wij nog, dat hét in Montpellier, het Zui- n Frankrijk, tot één botsing kwam honderden betogers en de politic. De demonstranten stonden hier onder leiding van Raoul Calas, voormalig af gevaardigde en lid van het communisti sche partijbestuur. Na twee dagen ver boden te zijn geweest, is vanmorgen het communistische orgaan l'Humanité weer verschenen. Men kan echter niet zeggen, de oproep der rode partijbladen tot demonstraties en stakingen over te gaan, op grote schaal wordt gevolg ge geven, maar hetgeen thans in Frankrijk geschied is, kan slechts een „begin" zijn. Of het vrgeven van l'Humanité een ver standige daad geweest is, moeten de Franse autoriteiten maar zelf uitmaken. Inmiddels zijn 156 der gearresteerde personen beschuldigd van .samenzwering tegen de veiligheid van de Staat", 562 worden aangeklaagd wegens lichtere mis drijven. De 156, als reeds genoemd, zijn ondeF politie-escorte overgebracht naar de gevangenis van Frèsnes, waar thans ook Duclos ressorteert. Op het delict staat als ?traf o.a. „deportatie naar fort". i het De ■wordlen gesteld. Het betreft hier echter geen goede cultuurgrond', maar 75 ha zandgrond' ten Zuiden vam hét eiland' Rozenburg, dde vóór de afdamming een. zandipdaat vormden en reeds tot 't r> vaart behoorden. Het stuk zal thans be bost wonden met .productieve hout* ten. Döit hebben de ministens Lieft&nok en MamshoUt .geantwoord op vragen van hèti Tweedle-KamenMid Btewenga (AR). Een overvloed van huisdieren (De Sophiavereniging tot Bescherming van Pieren is van mening, dat het tal zwervende honden en katten en verwilderde katten onrustbarend groot is. In het bijzonder in de steden veroorzaken de zwervende katten veel overlast de bewoners en het gevolg is, dat gr steeds meer klachten komen over het doden van deze dieren, aldus een rapport.) (Krantenbericht). Koning Boudewijn naar Italië Maar niet, om er zich te verloven De stroom van berichten van verschil lende persbureaux over een vermoede lijke verloving van Koning Boudewijn van België met Prinses Margherita van Savoie-Aosta, houdt aan. Wij hebben er gisteren geen melding van gemaakt, om dat wij er voorshands weinig waarde aan konden hechtén. Thans meldt het A.N.P. uit Brussel, dat Koning Boudewijn inder daad naar Italië is vertrókken. Hij zal daar in gezelschap van Prinses de Réthy, Prins Albert en Prinses Josephine Char lotte. die zich reeds in Italië bevonden, de Pinksterdagen doorbrengen. De reis van de Koning, aldus verluidt van de zijde van het Koninklijke paleis te Brus sel, draagt eeniuiver particulier" karakter. Er zijn dus geen feitelijke ge gevens over een aanstaande verloving. Bovendien dementeert „La Libre Bel- gique" van hedenmorgen volkomen de berichten van enkele buitenlandse pers-- bureaux, volgens welke Koning Boude wijn verlovingsplannen met de genoemde Italiaanse Prinses zou hebben. Endit soort, berichten zijn ook nog tegengespro ken door de familie van de Italiaanse Prinses. (Wij wijzen er op, dat soortge lijke geruchten blijkbaar een periodiek verschijnsel zijn, want zij werden een maand geleden ook reeds weerlegd. Red.) Drie jaar wegens moord op zijn pasgeboren kind Gisteren is de 31-jarige chauffeur uit Gèmert Th. M. wegens moord op zijn pasgeboren kind in Den Bosch veroor- dèeld tot drie jaar. (Eis: zes jaar). Ongeluk maakte einde aan veiligheidsdagen De veiligheidsdagen bij de Hoogovens in IJmuiden zijn gisteren afgelast, omdat een arbeider van een aannemer, die bij de cokesoven werkte, dbor eên misstap kwam te vallen en zo zwaar werd ge- I wond, dat hy later is overleden. De politie sloeg de 15.000 betogers met gummi stokken en tiaangasbommen uiteen De politie van West-Berlyn heeft gis teren eén demonstratie van, volgens A.P., 15.000 jeugdige communisten uiteenge jaagd: enige honderden betogers werden gearresteerd. Omstreeks vijf uur versche de jongelieden in de wijken Kreuz- berg en Neuköln van de Amerikaanse Duizenden waren over de aan grenzende Russische grens geslipt. Op de Hermannplatz werden zy door de politie met gummistokken en traangasbommen opgewacht. De demonstratie ging tegen Amerika, de „conventie van Bonn", Ade nauer etc. Inmiddels worden de grensmaat regelen in Oost-Duitsland met spoed uitgevoerd. Langs de gehele grens tussen Oost en West-Duitsland zijn aan de Russische zij de arbeiders te werk gesteld, die de min stens tien meier brede scheiding moeten trekken. Een aantal dorpen werd door de Oost-Duitsers ontruimd. De bevolking van Goemenzin (Salzwedel) is door de volkspolitie onder strenge bewaking met onbekende bestemming weggevoerd. De controle op het telefoonverkeer is scherpt, niemand is zeker of zyn gesprek niet wordt afgeluisterd. Aan deze nieuwe maatregel zyn o.a. alle gesprekken tussen de Oostzone en de republiek Bonn onder- De Oost-Duitse vice-premier Ulbricht, [verklaarde te Leipzig, dat de Oost-Duit autoriteiten een groot aantal studen- van de hogeschool te Jena als „vyan- jdelyke agenten" heeft gearresteerd. Er zouden nu circa 20.000 leden van de volks politie aan de Oostgrens staan van de West-Duitse bondsrepubliek. Vóór 31 Mei moeten alle personen uit Johan Bodegraven (rechts) en Goos Kamphuis, onze verslaggever, hebben zich wekenlang moeten voorbereiden op hun grote tocht door Europa. Hier probeert Johan zijn braadpan. Die zal hen straks van groot nut zijn, wanneer hun tentje in de Alpen, aan de Rivièra of langs de Fjorden in het Noorden is opgeslagen. Hou ze in de gaten Achtduizend kilometer brommen door negen landen nPOEW JOHAN BODEGRAVEN gisteren tijdens de laatste studio-ster- A avond van dit seizoen van het NCRV-podium werd gesleept door drie ongure typen, heeft hij misschien even gedacht, dat men hem kwijt wilde. Die ontvoering echter was maar een grapje, doch dat men hem eer paar maanden niet wil zien was reeds lang van tevoren bekokstoofd. Ge rard Hoekde programmaleider van de NCRV is namelijk op het idee ge komen, om hem twee maanden met een bromfiets door Europa te sturen, voorzien van een opname-apparaat, een tent, kampeeruitrusting, een dosis goede moed en een berg grenspapieren voor België, Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Duitsland, Zweden, Denemarken en Noorwegen. Hy zal daarbij vergezeld worden door zyn vriend, onze verslaggever Goos Kamphuis, die, eveneens in het bezit van een bromfiets, gewapend met een camera en een vulpen, van plan is, om van deze reis zo mogelyk tweemaal per week iets te vertellen in de vier bladen van het Rotterdammer-kwartet: De Rotterdammer, De Nieuwe Haagsche Courant, de Nieuwe Leidsche Courant en het Dordtsch Dagblad. Ongetwijfeld zal hy daarby niet te klagen hebben over gebrek aan stof; als iemand verre reizen doet, dan kan hy veel verhalen. Overigens is het 'op zichzelf al een avontuur, om een reis door negen landen voor te moeten bereiden. Dagenlang heb ben Johan en Goos verstrikt gelegen in een warnet van papieren, documenten, contracten, visa, stempels en vergunnin gen en op een gegeven moment hebben zij, byna tegelykertyd, tegen elkaar ge zegd: „Leve een verenigd Europa". Maar dat is nu allemaal achter de rug. De grote reis kan volgende week Don derdag beginnen voor de N.C.R.V.- microfoon. De radio heeft er nog een prijsvraag aan verbonden: wie het we kelijks aantal kilometers raadt dat Johan en Goos zullen afleggen, dingt mee naar één bromfiets per week. Acht brommers in totaal zyn er als premie beschikbaar gesteld. Het spreekt dus vanzelf, dat de lezers vfln onze krant een voorsprong hebben op iedereen, die ons blad niet in huis krijgen. Want onze abonnees krij- gen het nieuws over de reis uit de eer ste hand. En verder is het voor iedereen, ook wie niet meeraadt, interessant oir te lezen en te horen, wat er tè zien er te horen is langs een weg van achtdui zend kilometer kris kras door ons we relddeel een stuk opge- het kader var de inhoud geschreven, hele dag. Redders K.L.M.-ramp in Frankfort beloond Duitser hielp stewardess en passagier uit toestel De 39-jarige transportondernemer Wil- libald Hoffmann uit Frankfort die op 22 Maart door zyn moedige hulpverlening de Nederlandse stewardess, Truus Gan- tier uit Delft en de Duitse mevr. Hom, uit het neergestorte K.L.M.-vliegtuig Ko ningin Juliana het leven heeft gered, heeft gisteren van de K.L.M. een aan- zienlyk bedrag in contanten ontvangen. „Al het goud van de wereld zou niet voldoende zijn om u voor uw heldhaftige daad te belonen", zei de hoofdvertegen woordiger van de K.L.M. in West-Duits land. De heer Hoffmann zal het geld ge bruiken voor het herstel van zijn vrouw, die al jaren aan t.b.c. lijdt. Van de Duitse regering heeft hy de Orde van Ver dienste ontvangen. Twee andere Duitsers, die nog gepoogd hebben de 45 slachtoffers van de ramp te redden, zyn door de KLM. eveneens beloond. Naar Ned.-Belgische legereenheden De Belgische minister van Landsver dediging. De Greef, heeft zich met de Nederlandse autoriteiten in verbinding gesteld om te komen tot de vorming gemeenschappelyke eenheden. In het Belgische parlement verklaarde hij gis teren, dat de besprekingen hierover nog gaande zyn. het Westen, die nog in de Sowjetzone vertoeven, vertrekken: dan worden alle internationale passen ongeldig. Ook zyn de vergunningen voor speciale Pinkster- treinen van München naar Leipzig inge trokken. Volgens Reuter hebben Russische ja gers aan beide zyden van de Westelijke luchtcorridor naar Berlyn by oefeningen met scherp geschoten. Russische Migs houden nauwkeurig toezicht op het Ge allieerde luchtverkeer in de corridor, er dus door de Sowjetluchtmacht een soort van „politiedienst" gevormd. Oude tijden herleefden op het Muiderslot D/JK UITGEDOSTE edele vrouwen en knappe mannen kwamen gis teren in al te moderne voertuigen, nl. met drie autobussen, aan op het Mui derslot. Het waren 120 leerkrachten en leerlingen van de kindergemeen schap De Werkplaats van Kees Boeke. Allen waren tot in de puntjes in de kledij gestoken, die gebruikelijk was ten tijde van P. C. Hooft, de grote Drost van Muiden. Er werd deze dag voerd, dat geheel in het slot paste door eigen krachten Het was een spel vc waarin werd voorgesteld dat Hooft een groot aantal gasten op zijn slot ontving ter gelegenheid van zijn hu welijk met Heleonora. Hellemans. Vandaag voerde een tweede ploeg leerlingen en leerkrachten hetzelfde spel uit De werkloosheidswet Middenstand protesteert tegen premieregeling Aweede-Kamerlid zal regering vragen stellen De commissie van overleg van dé drie giro'e middenstandsbonden heeft aam de iegerimg dringend' verzocht mdddelen te •beramen am het bedrijfsleven tooh een volledige compensatie te geven voor de gisteren aangekondigde loonsverhoging in verband met de premiebertaflfimg voor de werkloosheidsverzekering. Mt F. Bachg (KVP). lid van de Tweede Kamer en raadsadviseur van de Katho lieke Middenstandsbond, deelde gister avond op een vergadering van de Katho lieke Middens 'endsbondi in Den Haag mee, diat zijn fractiegenoot de heer Hooy voornemens is over de compensatierege ling schrifteiyke vragen aan de regering te stellen. Eng. en Belg. troepen gaan in Nederland oefenen In de tweede helft der volgende week, van 4 tot 7 Juni, wordt in Noord-Neder land, het Noordelyk deel van Noord-Hol land en de aangrenzende wateren een ge combineerde oefening van zee-, land- en luchtstrijdkrachten gehouden, met strijd krachten van Nederland, Engeland en België. De oefening staat onder leiding van de Commandant der Zeemacht in Nederland, de schout by nacht C. W. Slot. Van Britse zijdie zullen aan de oefe ningen deelnemen ;wee torpeóoboot- jagers, een opleidingsschip en een aantal kleine vaartuigen. De grootste hangar van het vlieg veld Schiphol, genoemd naar de Australische pionier Kingsford Smith, werd gistermiddag onder grote belangstelling in gebruik ge ien. De echtgenote van de Zuid- Afrikaanse ambassadeur in Neder land, mevrouw Hoogenhout, ver leende het eerste van de zeven DC- 6 B- toestellen, waarmee de K.L.M.- vloot zal worden uitgebreid de am Jan van Riebeeck. Naar r •et moeten de overige 6 mat s nog door Amerika geleverd worden. Strijd met de wet Een lid van de Tweede Kamer mag volgens de wet niet gelyktydig een uit 's lands kas bezoldigd ambt waarné men, met uitzondering van achttien spe ciaal genoemde functies. Tot deze acht tien behoort b.v. het secretariaat van de Onderwijsraad: jarenlang bekleedde een Tweede-Kamerlid, de heer Tilanus, deze functie. In 1946 werd de functie van secretaris in de voorlopige Natuurbeschermings- raad by de uitzonderingen opgenomen, toen het Tweede-Kamerlid de heer Van der Goes van Naters als zodanig benoemd iu worden. Hoe zit het echter met de benoemingen in de Tweede-Kamerleden tot lid van de Commissie Vergunningen Personen- Der, de heren Roolvink (K.VF.) en Posthumus <P.v.d.A.)? De leden dezer Commissie genieten een salaris van f 4200 hebben een pensioengrondslag als iedere Rijksambtenaar. Hoe zit het met de benoeming van het Tweede-Kamerlid Schilthuis (P vdA..) tot ■an de Adviescommissie voor het vrachtvervoer en de binnenscheepvaart? Dit ambt is niet lager bezoldigd dan het lidmaatschap van de Commissie Vergun ningen Personenvervoer. Hoe zit het met de benoeming van het Tweede-Kamerlid Donker (P.v.d.A.) tot voorzitter van de Raad voor het Rechts herstel? Ook dit Kamerlid bekleedt een Ryks kas bezoldigd ambt, welke be zoldiging nog veel hoger is dan die van de leden van de Commissie Vergunnin gen Personenvervoer. Waarom is in al deze gevallen met de et de hand gelicht? Indien men meent, dat deze functies wel verenigbaar moe ten zyn met het Tweede-Kamerlidmaat schap, had men toch een aanvulling van de wettelyke regeling moeten uitlokken. Of wilde men liever niet voor het voet licht komen met deze cumulaties, waar tegen men van socialistische zyde vóór 1940 zoveel bezwaar placht te maken? Of heeft men alleen te doen met de verachting van de wettelyke vóorschrif- waarvan de na-oorlogse Kabinetten herhaaldelyk blyk hebben gegeven? De tijdelykheid van een functie doet natuurlyk niet af aan het feit, dat voor noemde personen gelyk met hun lidmaat schap van de Tweede Kamer een uit Ryks kas bezoldigd ambt v DAT B. en W. van Vlaardingen aa gemeenteraad voorstellen voor f 75.000 deel te nemen in een N.V., die gevormd zal worden voor de exploitatie van ei te stichten hotel by de Maasboulevard. DAT minister Staf aan het oudste regi ment van de Kon. Landmacht, het le reg. genietroepen in Den Bosch, heeft toege staan weer een eigen muziekkapel te DAT het gemeentebestuur van Dor drecht mét de gemeente Drunen (N.-Br.) onderhandelt over de aankoop van 20 ha grond voor de stichting van een creatie-oord. DAT het fregat Johan Maurits Nassau op 6 Juni uit Nieuw-Guinea op de rede van Texel wordt verwacht e 7 Juni om 11 uur in Den Helder zal DAT tegen de 27-j. arbeider H. J. T. die door het aansteken van een sigaret brand veroorzaakte in de spuitinrichting van een A'damse metaalwarenfabriek, voor de rechtbank te A'dam f 100 boete is geëist. DAT binnen twee maanden wordt be gonnen met de voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe Maasbrug te Venlo plus een viaduct en een spoorwegstation waarmee drie jaar gemoeid zal zyn. DAT op 63-j. leeftyd in Hilversum is overleden gen.-maj. Jac. van Rees van de inspectie militaire geneeskundige dienst van het H.N.I.L. DAT de gemeenteraad van Rheden f 300.000 heeft geleend voor de voltooiing van het sport- en recreatiecentrum Beek huizen te Velp (zwembad, sportvelden, kampeercentrum en restaurant). DAT als curatoren van het K.N.M.I. in De Bilt zyn herbenoemd schout-by- nacht Th. K. Baron van Asbeck en prof. dr J. Clay. DAT het personeel van de N.V. My voor Vliegtuigbouw Aviolajjda te Papen- drecht t.g.v. het 25-jarig bestaan der N.V. aan de directie twee gebrandschilderde ramen van de glazenier Max Nauta heeft aangeboden. DAT minister Albregts t.g.v. het 100-j. bestaan van de Kamer van Koophandel voor Drente te Meppel aan de voorzitter, B. H. Eekman Rooda, de versierselen van officier O.-N. heeft uitgereikt. DAT het personeel van Philips byna f 79.000 voor de nationale woningbouw leningen heeft byeengebracht en het Philipspersoneel in Eindhoven omgeving 1000 woningen in aanbouw zyn, terwyl er dit jaar nog 200 worden aanbesteed. DAT de Groningse commissie van stedebouwkundigen aan het gemeente bestuur een plan heeft aangeboden voor de bouw van een luchtbrug tussen het oude en nieuwe deel van het stadhuis en voor een studentensociëteit en kunst centrum aan de Grote Markt. Plechtigheid op Schiphol Grootste hangar van vasteland geopend Eerste DC-6B kreeg naam van Jan van Riebeeck Terwyl een muziekkapel de K.L.M.- mars speelde, liet dr Plesman gisteren op Schiphol door een druk op de knop de enorme deuren van de grootste han gar op het vasteland van West-Europa openzwaaien. De nieuwe loods, waarin volgend jaar de "nieuwe Super-Constel- lations worden ondergebracht, was door deze handeling officieel in gebruik ge- Tevoren had de Austrauüsche ambas sadeur Stirling een bord met de naait van de hangar onthuld: de naam van d< Australiër Kingsford Smith, die van 31 Mei tot 9 Juni 1928 de eerste vlucht ovei de Pacific (Oakland-Brisbane) maakte. Burgemeester d'Ailly van doopte de korte toevoerweg loods met de naam „Southern Cross straat", zodat ook de naam van het toe stel. waarmee de Oceaanvlucht werd vol bracht, zal blijven voortleven. En terecht, want het vliegtuig was in Amsterdam by Fokker gebouwd en op Schiphol gemon teerd en ingevlogen. De loods heeft ƒ3.5 millioen gekost. De oppervlakte is 9500 m2. waarvan 6500 m2 is bestemd voor vliegtuigen, lengte is 185 meter, de diepte 51 meter en de hoogte 15 meter. Als het 's winters buiten 12 graden vriest is het in de han gar 15 graden boven nul, doordat 7 km pyp voor warme lucht zorgt. Na de opening doopte de echtgenote van de Zuidafrikaanse ambassadeur H. M. P. I. Hoogenhout de eerste DC16B van de K.L.M., de Jan van Riebeeck. Kortzichtig Was het al te betreuren, dat de regering zo uitzonderlyk lang ge talmd heeft met de uitvoering van de werkloosheidswet, de wyze, waarop deze uitvoering thans zal geschieden, is niet minder ongelukkig. Het betreft uiteraard de compensatie regeling voor de te betalen premies. Dat het premieaandeel van de werknemers geheel zal worden gecompenseerd, over de noodzakelykheid en wenselijkheid hiervan was men het in de Stichting van de Arbeid zowel van ondernemers- als van arbeiderszyde eens. Ook hierover echter was men het eens, dat aan de bedrijven niet een nieuwe last behoorde te worden opgelegd. By de beslissing, wélke de regering thans genomen heeft, wordt nu wel het aandeel, dat de werknemers hebben te betalen, geheel gecompenseerd, doch voor de bedrijven wordt de compensatie slechts een gedèeltelyke. Met andere woorden: aan de bedrijven wordt toch opnieuw een last opgelegd. Deze laatste beslissing nu achten wy kortweg ongelukkig. Het bedryfsleven gaat reeds onder uiterst zware lasten ge bukt. Geen wonder, dat terstond van Amïêrtam U*» P"»«> "8™ beslissing der regering is aangetekend. Daarbij komt dat de regering zelf nog zeer onlangs heeft gewezen op de nood zakelijkheid van voorzichtigheid ook met het oog op onze export. Zy verzekerde toen zelf, dat een prijsverhoging van één percent zou leiden tot een daling van het exportvolume met het dubbele en meer. En zy bracht in dit verband zelf de werkloosheidswet ter sprake. Moeten wy aannemen, dat de regering zo kort van geheugen is en dat zy thans zelf vergeten is. wat zij nog zo kort ge leden heeft verkondigd-' In elk geval zal deze slechts gedeeltelijke compensatie (waarbij nog komt. dat door de hogere lonen ook de sociale lasten hoger wor den) niet in het belang geacht kunnen worden van het bedryfsleven, het werk- nemersbelang daarby inbegrepen. Men kan zich over zoveel kortzichtigheid alleen maar verbazen. Anna Pauker in ongenade Volgens de „Neue Wiener Tageszei- tung' zou Radio-Boekarest hebben om geroepen, dat de Roemeense min. van Buitenl. Zaken Anna Pauker, gisteren „met onmiddellyke ingang van al haar functies ontheven" is. De naam van de Roemeense minister van Buitenl. Zaken, Anna Pauker, die als tweede op de ranglyst van het poli tieke bureau stond, komt niet meer voor op de lyst van het nieuwe bureau, aldus meldt het Roemeense nieuwsbureau „Agerpress". De naam van Anna Pauker komt thans op de vyfde plaats het organisatiebureau, een ondergeschikt uitvoerend orgaan van het politieke bureau. Mevrouw Pauker stond tact met Luca, die enkele dagen geleden uit het hoofdbestuur van tische party is gestoten. K.V.P.-leidei piot. Romme: „Zonder ons kan niet geregeerd worden" „Ik ka<n nrij geen ministerie onder Katholieke signatuur indenken zonder als zeer stelQlige programmapunten een verdere doorvoering en naleving van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en spreiding van de private eigendom". Dirt verklaarde prof. mr C. P. M. Romime, de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der KVP. gister avond toen hy in Blauwvoe: by Sr.eek zyn verIdezangrtounr.ee begon. Prof. Romme zei verder o.a.: „We zul len als minderheid een gezinspolitiek moeten doorzetten. We moeten enerzijds een politiek van verdraagzaamheid voe ren, hoewel Nederland zolang er een Katholieke eenheid is, niet zonder Ka tholieken geregeerd kan worden, maar anderzyds het stamdtpunc innemen dat aan bepaalde redelijke Katholieke eisen moet worden voldaan". Of de PvdA In de oppositie zal gaan. liet prof. Romme in het midden. De Italiaanse Kamer zal met spoed een aanvang maken me; de behandeling der we; tegen het NEO-FASCISME. Rode meisjes als burge meester gevraagd Volgens een rapport van de plv. pre mier van Oost Duitsland, Walter Ulbricht, zyn er in 1405 Oost Duitse steden en dorpen wel veel jeugdige burgemeesters, maar nog veel te weinig vrouwelyke. Het huidige aantal jeugdige burgemees ters, gevormd door het vrouwelyke ele ment, bedraagt slechts 185. Maar ook, en Ulbricht is nog steeds aan het woord, moeten er op andere verantwoordeiyke posten meer jonge vrouwen komen. Griekse vrouwen mogen nu ook stemmen Het Griekse parlement heeft een wets ontwerp goedgekeurd, waarby aan Griekse vrouwen volledige burgerrech ten worden toegekend Alle vrouwen boven de 21 jaar krygen stemrecht. Vrouwen boven 25 jaar kunnen zich candidaat stellen voor verkiezingen Twee jongens onder auto's gedood In de Fahrenheitstraat te IJmuiden is een 12-jarige jongen onder een zand- auto geraakt en gedood. Hy liep naast de volgeladen zandauto, viel en kwam onder het achterwiel terecht. In de Zoezemstrata te Rotterdam is gisteren de vierjarige H. W. Dekker uit de Pleretstraat by het oversteken tegen een vrachtauto gelopen en kort daarop overleden. ZON EN MAAN Zaterdag: zon 4.2S—20.49; maan onder 1.11, op 11.45 uur. E.K. t Advertentie) Wol - moquette TAFELKLEDEN BULTHUIS Botermarkt 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1