Metiuie £rifcs(fa ÖToumitl 3-0ctober optocht: „Leidse meesters" Ernstige botsingen te Parijs tussen de communisten en politie De rode leider Jacques Duclos werd in arrest gesteld Loonsverhoging voor premie werkloosheidswet Wist U Roep om recht BONDEHDAG 29 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week ADVERTENTIêN: 0 18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Drie en dertigste jaargang No 9442 Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chel-Red.: H. W. F. ENSERINE Directie: F. DIEMER CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .4 tanteastfclj Is ghebltoro mgn htrl la tegheaspoet* Premier Mossadeq uit Teheran in Nederland aangekomen Hij zal Koningin Juliana verrassen mei enige fraaie Perzische kleedjes BEHALVE MINISTER MULDERIJE en enige andere hoge autoriteiten, was op Schiphol een legertje van persfotografen en journalisten aan wezig om dr Mohemmed Mossadeq, de 71-jarige Perzische minister-presi dent, te verwelkomen. Mossadeq was vergezeld van een staf van land genoten, onder wie dr Fatemi (vice-premier) en zijn zoon, die tevens zijn lijfarts is. De fotografen vereeuwigden de minister-president, toen deze gezeten was op een bank in de hal van het vliegveld, naast minister Mul- derije. Binnen enkele seconden hadden de journalisten dr Mossadeq om zwermd en volkomen ingesloten. Zoals bekend zal Mossadeq het Perzische standpunt bepleiten voor het Int. Hof van Justitie te Den Haag, inzake het oliegeschil met Engeland. Hij acht echter het Hof niet bevoegd, dit geschil I min de rit door de stad, de zanghulde ihet stadhuis, de taptoe en de aanbieding te beslechten. !van geschenken namens burgerij en ge- Ondersteund door twee leden van zijn gevolg, verliet premier Mossa deq van Perzië, die gisteren op Schiphol aankwam, het vliegveld. Zoals men weet wil de premier bij de behandeling van het olie-con flict tussen Perzië en Engeland de onbevoegdheid van het Interna tionale Hof van Justitie aantonen. Burg. Oud heeft lichte longontsteking Afscheidsfeest afgelast Burgemeester mr P. J. Oud van Rot terdam moet met een lichte longontste king het bed houden, in verband waar mee alle huldigingsplechtigheden bij zijn afscheid zijn afgelast. Sinds de aam ding van zijn ambt in October 1938 i Oud nog nimmer ziek geweest. Vanmiddag zou een parade van de ge meentepolitie voor het stadhuis worden gehouden, alsmede een bijzondere raads zitting. Morgen gaat het diner met de raadsleden en Zaterdag de huldiging in het Feijenoord-Stadion niet door. Even- Vijf minuten lang trachtte de Perzische premier op de hem gestelde vragen te midden van het vrij grote tumult te ant woorden, maar slechts diegenen, die bijna letterlijk aan zijn lippen hingen, waren in staat enkele woorden op te vangen. Uit het gefluister van de minister president kon worden opgemaakt, dat hij niet van plan is af te treden als hij naar Perzië terugkeert, zoals vorige week reeds verondersteld was. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, aldus de pre mier, doch dit zou slechts een gevolg kunnen zijn van de normale constitutio nele gang van zaken. Aan het slot van het „kruisverhoor", liet Mossadeq desgevraagd weten dat hij Perzische tapijten voor Koningin Juliana meentepersoneel. had meegebracht, al bleek later, dat hetl geen tapijten, maar kleine en grotere i kleedjes waren. Mossadeq maakte niet de vermoeide j indruk, die hij bij zijn vorige korte be-j zoek op Schiphol (op doorreis) had ach tergelaten. Wel werd hij, juist als toen, bij het verlaten steund door zijn zoon ,aan de ene er Perzische gezant aan de andere kant. Onderschepte circulaire Roergebied bedreigd door communisten De communisten in West-Duitsland verwachten, dat zij op korte termijn de steenkolenmijnen van het Roergebied lam kunnen leggen, zo meldt de Vkrant De Roden zullen trachten een golf van stakingen over heel West-Duitsland teweeg te brengen. Hun actie heeft ten doel, druk uit te oefenen op de leden van de Bondsdag in Bonn, wanneer dezen binnenkort voor de keuze staan, het verdrag van West-Duitsland met de NATO-landen goed te keuren of te ver werpen. Dit alles is gebleken uit ge heime instructies van de Kommunistische Partei Deutschland, die door Westduitse politie-autoriteiten onderschept zijn. Volgens deze instructies, mogen de communisten bij het ontketenen van stakingen geen enkel middel ongebruikt laten. In de opdracht staat letterlijk: „Met de mogelijkheid, dat botsingen met de politie zullen ontstaan, dient rekening te worden gehouden". Alle communis:en, die een leidinggevende functie bekleden in de partij of bij de actie, hebben op dracht ten minste twee dagen voor de staking onder te duiken. Dit om te verhinderen, dat de politie het hun on mogelijk zal maken hun taak te vervul len en om te voorkomen, dat de partij op het beslissende ogenblik zonder lei ders zal komen te zitten. Aan alle volge lingen wordt het bevel gegeven, zoveel mogelijk voertuigen aan de beweging beschikking te stellen. Nu weer kinderlijkje Zaandam gevonden Arbeiders van de gemeentelijke reini gingsdienst te Zaandam ontdekten het ledigen van W. C.-tonnen een kinder lijkje van een pasgeborene. Een 23-j ongehuwde moeder blijkt de daderes te zijn. Tegen haar en haar moeder is ces-verbaal opgemaakt. Churchill bezorgd over Korea Churchill heeft Zware gasontploffing in kerkekamer Lienden Ds Roosendaal bedolven, maar bleef ongedeerd In de consistoriekamer van de Ned. Herv. kerk te Lienden bij Tiel is gister avond een ernstige gasontploffing ge beurd, toen dominee G. C. Roosendaal, n de consistoriekamer wel een gas- lucht waarnam, maar geen argwaan kreeg, met een 'ucifer de gaskachel wil de aansteken. Door de hevige explosie werd in het (pas gerestaureerde) gebouw een enorme ravage aangericht. Ds Roosendaal werd tegen de grond geslagen en onder een gedeelte van het interieur bedolven, kwam wonder boven wonder met de schrik vrij. Alle ramen van het in gothische stijl gerestaureerde, aan de kerk grenzende gebouwtje werden vernield. Een zware tafel vloog door het vertrek en vernielde fraaie koperen kroon. De vloer werd bijna geheel omhoog gelicht. Een deur werd afgerukt. Een begin van brand werd door de om wonenden gqblust. De Dionne-vijlling werd al 18 jaar De Canade-se Dionne-vfjfling vierde gisteren haar achttiende verjaardag. Uit alle delen der wereld ontvingen de vijf zusters gelukwensen. Cecile, Marie, An nette, Emilie en Yvonne hebben op deze geboortedag afscheid genomen van hun privé-onderwljzeres en zullen zich nu naar de universiteit begeven. r het Lagerhuis de het vliegtuig ge- toestand op Korea „zeer ernstig" ge- oan Ho ono on Honoemd. De Roden hebben namelijk van de wapenstilstandsbesprekingen gebruik gemaakt, om hun strijdkrachten op te bouwen tot een sterkte van één millioen Volgens de Britse staatsman is dit are reden, waarom de Roden des tijds in.... wapenstilstandsbesprekingen hebben toegestemd. Min. Graaf Alexan der, die een verklaring van gelijke strek king in het Hogerhuis aflegde, deelde mede, dat hij een uitnodiging heeft aan vaard van generaal Mark Clark, om naar Korea te komen. Gedurende de tweede wereldoorlog was Alexander commandaht van het Middellandse Zeegebied en stond Mark Clark direct onder hem. Koningin kreeg eerste Hollandse nieuwe Gisteravond is aan de Koningin de eerste Hollandse Nieuwe aangeboden. Om zeven uur ontving Hare Majesteit in het paleis Soestdijk de burgemees ter van Katwijk, mr YV. J. Woldringh van der Hoop, de schipper van de KW 45, H. Messemaker en echtgenote en de reder Joh. Parlevliet. Zij boden de Koningin twee vaatjes nieuwe haring aan, die 's morgens door de KW 45 Neptunus in IJmuiden was binnengebracht. Morgen gaan weer 175 man naar Korea Morgen vertrekken weer 175 Neder landse vrijwilligers per troepentransport schip uit Rotterdam naar Korea. Het detachement staat onder comman do van de kapitein H. Vader uit Leid- schendam. Onder hen bevinden zich weer verscheldenen die voor de tweede maal naar Korea gaan. Tegelijk worden ook 75 Belgische mi litairen ingescheept. C. H. G. M. Meuwese te Teteringen (k.v.p.) is benoemd tot Statenlid van N.-Brabant, in de vac.-mr dr C. J. M. A. van Rooy te Etten en Leur. Samenzwering fegen de Franse slaat DE PARIJSE POLITIE opende gisteravond het vuur op verscheidene honderden communistische demonstranten. Deze hadden een massa betoging op touw gezet, zogenaamd als protest tegen de aankomst van generaal Ridgway, de nieuwe opperbevelhebber der Geallieerde strijd krachten in Europa. Tijdens de bloedige gevechten tussen de politie en de communisteen werd te Parijs hun leider Jacques Duclos gearresteerd. Bij zijn arrestatie bleek hij een geladen revolver en een ploertendoder in zijn auto te hebben. Ook in vele andere plaatsen van Frankrijk kwam het tot ernstige onlusten. In de Ville Lumière was een politiemacht van circa 30.000 man op de been en een rondcirkelende helicopter gaf haar aanwijzingen. Volgens de eerste cijfers werd bij de gevechten een man, een inboorling uit Noord-Afrika gedood, 200 politiemannen gewond en 718 personen gearresteerd. Brune, de Franse minister van Binnenlandse Zaken, sprak van een „samenzwering om de republikeinse instellingen omver te werpen." togers, die van het plein waren verdre ven, probeerden verder in de stad met straatstenen barricades op te werpen. Spoedig waren dan ook tal van straten het terrein van een felle strijd. Ook op de Zuidelijke rivieroever, bij de Place de l'Odéon, werd hevig gevochten. De demon stranten bedienden zich van stokken met Deze constatering van Brune is be langrijk. Immers er blijkt uit, dat de naam van generaal Ridgway slechts éen voorwendsel was^ om chaos te veroor zaken. Volgens de regering werden de betogingen geleid door een permanent, goed georganiseerd commando, dat het bevel voert over alle „communistische •troepen te velde". Het was dit comman do, dat de honderden gewapende Com munisten de straat op zond. De gear resteerde communisrtenleider Duclos, ver- ving Maurice Thorez als waarnemend secretaris-generaal der communistische partij, omdat Thorez in Moskou ver toeft. De onlusten in Parijs droegen een zeer ernstig karakter. De reeds genoemde be zweken inboorling uit Noord-Afrika, was na een gevecht op het plein van Stalin grad, met drie revolverschotwonden een ziekenhuis binnengedragen. Voorts wer den een dertigtal der 200 gewonde po litiemannen in het ziekenhuis opgeno men; 17 communistische betogers zijn zeer ernstig gewond. De 718 arrestanten worden door de Franse politie aan een intensief verhoor onderworpen en velen zullen in staat van besehuldiging worden gesteld, wegens het dragen van wapens en het aanvallen der politie. De gevechten braken uit in de directe omgeving van de Place de la République. Onder de leuze „Ridgway ga naar huis" hadden de communisten dit historische plein uitgekozen voor hun snode bedoe lingen. De demonstratie werd verboden, maar aangezien de communisten niet van plan bleken de betogingen op te geven, mobiliseerde de regering een macht van circa 20.000 politiemannen, versterkt met 10.000 man van de Garde Mobile. Een jroot deel dezer macht werd op de Place de la Republique samengetrokken en slaagde er in, de communisten te be letten het plein te betreden. Volgens Reuter en Ass. Press werd de politie het eerst met stokken en stenen aangevallen, waaraan ook door ware „ke- werd deelgenomen. Groepen be- puntige spijkers. In andere gedeelten van Parijs werden politieauto's omver geworpen. Ook te Versailles, Marseille, Caen, Lyon en Aix Provence kwam het tot gevechten tussen politie en communisten, of bleef het bij rumoerige demonstraties. De communistische partij heeft een be roep op haar volgelingen gedaan, om „een stortvloed van stakingen, de monstraties en protesten" te reageren op de arrestatie van haar waarnemende secretaris-generaal Duclos. Opnieuw zijn bladen in beslag geno- en, thans ook de ochtend-uitgave van twee te Lyon en Grenoble verschijnende communistische dagbladen, „La Répu blique" en „Le Patriote". In deze bladen werd een beroep op de bevolking gedaan te demonstreren voor de vrijlating van Duclos. De ernstige incidenten te Parijs bewijzen, hoe gevaarlijk de vorming is dezer „derde colonne" en tot welk een afgrond de „derde weg" zal lelden. De arrestatie van Duclos Volgens latere telegrammen, werd Duclos gearresteerd, nadat politieauto's zijn wagen op de Place de la République hadden nagezeten. Een politieman rap porteerde, dat de auto van Duclos een kruispunt passeerde en de inzittenden een radio-ontvanger bedienden, die bood schappen van de prefectuur en politie auto's onderschepte. Ook de echtgenote van Duclos, die zich mede in de auto bevond, werd in hechtenis genomen. Ze ven communistische advocaten hebben bij het O.M. geprotesteerd, dat zij zich niet met Duclos in verbinding kunnen stellen. Zij betoogden, dat Duclos als lid van het parlement, onmiddellijk voor een politierechter geleid had moeten worden. Beslissing eindelijk gevallen: Werkgevers moeten echter een offer van gemiddeld ongeveer 3 pet. brengen ALLE WERKNEMERS zullen een volledige compensatie ontvangen voor hun aandeel in de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidswet, die op 1 Juli in werking treedt. De compensatie wordt verleend in de vorm van een loonsverhoging. Uit deze beslissing, die gisteren is gevallen, blijkt dat de Regering het standpunt van de Stichting voor de Arbeid heeft overgenomen. Met de vergoeding aan de ondernemers staat het echter anders. Om de lasten van de loonsverhoging voor de werkgevers op te vangen, had de Stichting voor de Arbeid namelijk voorgesteld de eveningsheffing met 2 procent te verlagen. De Regering is evenwel van mening dat de positie van de schatkist slechts een verlaging met een half procent toelaat. Daarnaast zal de premie voor de kin derbijslag, die door de werkgevers wordt opgebracht eveneens met een half pro cent worden verminderd. Bovendien besloten de premie voor de werkloos heidsverzekering zo te drukken, dat de laatsten van het bedrijfsleven' 0,2 pet De gaande en de komende man van het hoofdkwartier der Atlantische strijdkrachten schudden elkaar de hand. Links generaal Dwight D. Eisenhower en rechts zijn opvolger Matthew B. Ridgway, die pas in Parijs aankwam en voor de communisten aanleiding zag de lichtstad op stelten te zetten. DAT de A'damse gemeenteraad heeft besloten genoegen te nemen met 50 pet van de vordering op de exploitanten van Damstadt, waaraan surséance van beta ling is verleend. DAT het nieuwe (kleinere) plan voor de bouw van een tehuis voor ouden van dagen op Tholen zo goed als gereed is en dit tehuis plaats zal bieden aan 60 be jaarden. DAT in het gezin Joh. EngelenWou ters in Gerwen (N.-Br.), waar twee jaar geleden een tweeling ter wereld kwam, nu een drieling is geboren. DAT in Belfeld (L.) een hol met zes jonge vossen is uitgegraven en de laatste vijf maanden in dit dorp reeds 25 vossen onschadelijk zijn gemaakt. DAT als voorzitter van de Chr. Mijn werkers Internationale is gekozen Frans Dohmen te Heerlen, voorz van de Ned. Kath. Mijnwerkersbond, en als bestuurs lid oa. C. Feenstra, voorz. van de Ned. Prot-Chr. Münwerkersbond. DAT tot ridder O.-N is benoemd dr Th. J van Capelle, directeur van het ge meentelijk abattoir in Hilversum. DAT de Alg. Bond van Ambtenaren heeft besloten te streven naar verbete ring van de gemeente-classificatie op basis van rechtgelijkheid van stad en platteland, waarbij slechts rekening wordt gehouden met aantoonbare ver schillen in de kosten van levensonder- DAT op 5 Juli in Vlissingen een nieuw bronzen standbeeld voor de 18e eeuwse mensenreddei Frans Naerebout wordt onthuld naar een ontwerp van de beeld houwer Ph. ten Kloostei in Veere. DAT bij Eerde, aan de prov. weg Om menDen Ham (O borden met „over stekend wild" worden geplaatst. DAT de postzegeltentoonstelling ITEP in Utrecht op 28 Juni wellicht wordt ge opend door Prins Bernhard en er zegels met een waarde van f 500.000 per stuk tentoongeste'd zullen worden. DAT het echtpaar W PetersenHagen uit d? Zeelsterstraat Eindhoven Zater dag zijn 60-j. bruiloft viert. DAT een technische school te R'dam in het kader van het Jeugd Rode Kruis 23 oude fietsen tot 18 zo goed als nieuwe heeft omgetoverd ten behoeve van tro- pisch-chronische patiënten in een Veluws sanatorium, die zich vrijwel alleen per fiets kunnen verplaatsen. DAT pendelvervoer (het vervoer met autobussen van gezelschappen naar een vacantie-oord in het buitenland, waarbij op de terugrit een eerder gebracht ge zelschap terugkeert^ naar België niet is toegestaan en naar andere landen slechts voor eer. reisbureau of reisver- eniging. DAT twee jongens in Horst (L.), die van een bank een zakje met waardeloos geworden muntstukken uit diverse lan den hadden gekregen, hiermee een twee- centspostzegelautomaat van zijn inhoud hebben ontdaan, hetgeen mogelijk was door een fout in de automaat. DAT de leider van de Franse Hlmalaya- expeditie Maurice Herzog. de eerste die een hoogte van 8.000 meter bereikte, door de Ned. Alpen vei eniglng t.g.v haar gouden jubileum tot erelid wordt noemd. lager zullen worden dan aanvankelijk was berekend. In totaal zal op deze manier de tegemoetkoming voor de on dernemingen 1.2 pet bedragen. Dit be tekent. dat van de werkgevers een aan zienlijk offer wordt gevraagd. Om dit te verduidelijken herinneren we er aan dat de premie voor de werk loosheidsverzekering voor alle bedrijfs takken is vastgesteld op 2.' lonen. Hiervan wordt 1.4 pet betaald door het rijk, 0,7 pet door de werkne mers en eveneens 0,7 pet door de werk- De wachtgeldpremie varieert voor de verschillende bedrijfstakken van 1 tot 10 pet, maar als gemiddelde wordt 2,8 pet aangenomen. Hierin betaalt het rijk niet mee. De werkgevers en werkne mers betalen daarom elk 1,4 pet. Een eenvoudig sommetje leert, dat de werkgevers en werknemers voor beide soorten verzekering elk 0.7 pet plus geveer 1,4 pet, ofwel in totaal elk 2.1 pet moeten opbrengen. Voor de werknemers wordt deze last nu geheel overgenomen door de werkgevers (via de loonsverho ging). De ondernemers betalen dus 4.2 pet meer dan tevoren. Voor deze 42 pet krijgen zij nu van de regering slechts 1.2 pet vergoed (0.5 pet vereveningshef fing, 0,5 pet kinderbijslagpremie en 0,2 pet premie werkloosheidsverzekering), zodat voor de werkgevers een verlies van gemiddeld ongeveer 3 pet resteert. Zoals te begrijpen is. hebben de heren Ruppert, voorzitter van het C N.V. en A. Borst, voorzitter van het Verbond van Prot-Chr. Werkgevers, er gisteravond reeds bun teleurstelling over uitgespro ken dat de regering aan de verlangens van de werkgevers niet verder is tege moet gekomen. „Daar het bedrijfsleven de loonsver hoging toch niet zo maar kan dragen, verhoging van de prijzen een logisch gevolg van de huidige maatrege len. En dat is iets wat we in deze tijd zowel met het oog op de export als met het oog op de kosten van levensonder houd niet moeten hebben", zei de heer De verlaging van de premies voor de kinderbijslagwet en de werkloosheidswet I achtte hij slechts een „zoeken om toch doen" Bovendien betekent dit.! dat tot dusver blijkbaar een onnodigi hoge kinderbijslagpremië is gevraagd. I meende de heer Borst. De R.K. werkgevers en werknemers hebben tegen de verlaging van de kin derbijslagpremie geprotesteerd, omdat zU juist een sterkere progressie in deze regeling voorstaan. Zij leggen er zich echter bij neer. omdat deze premiever-1 laging volgens de regering niet aan hun verlangen in de weg zal staan. Togliatti wil nieuwe verkiezingen De resultaten in Italië Togliatti. de Italiaanse communistenlel- der, „confrère" van de Fransman Duclos, heeft verklaard. da> de samenstelling der regering niet meer in overeenstemming is met de politieke krachtverhouding Ergo, in Italië moeten zo spoedig moge lijk nieuwe algemene verkiezingen wor den gehouden. Volgens de laatste gege vens van de verkiezingen voor de pro vinciale raden is de verhouding als volg.t stemmen zetels Blok van het Centrum.. 2911 484 317 TJ7EINIG of niets horen we van de Nederlanders, die in Indonesië al geruime tijd gevangen zitten. Een aantal reeds meer dan twee jaar. Er is over ge praat in de Kamer en er is op aangedron gen. dat er nu eindelijk van de zijde van onze regering eens iets zal worden ge daan. Daarna heeft de Nederlandse Hoge Commissaris, de heer Lamping, te Dja karta een nota aangeboden, en hij heeft met verschillende autoriteiten gepraat. Daarbij is het dan blijkbaar weer geble ven en de laatste weken dreigt de zaak opnieuw in de doofpot te geraken. Nu moet men vooropstellen, dat iedere regering het recht heeft verdachte per sonen aan te houden en dat niemand aan dat recht kan tornen. Dat recht heeft na tuurlijk ook de Indonesische regering en het heeft geen zin als allerlei dilettanten zich met de zaak bemoeien. Onder dilet tanten verstaan we dan goedwillende mensen, die op verzoek van familieleden van de aangehoudenen brieven gaan schrijven aan autoriteiten in Indonesië. Dat is namelijk al vele malen gebeurd. Ten onrechte is men dan verbaasd en ver ontwaardigd, als er geen antwoord komt. We vermoeden, dat ook de Nederlandse Justitie niet zou ingaan op allerlei brie ven van particulieren, indien zich soort gelijke gevallen zouden voordoen. Het bedenkelijke zit niet in het feit, dat Nederlanders in Indonesië als ver dacht van het een of ander worden aange houden. Het bedenkelijke zit hierin: als men een aantal mensen meer dan twee .jaar vasthoudt en men verhoort ze niet of zelden en er wordt hun niet gezegd, waarom ze worden vastgehouden dan is dat in strijd met een normale rechtsproce- Idure en dan kan daartegen worden ge protesteerd. I Maar als dan de familie iets wil berei- iken. of althans de kans wil hebben iets te bereiken, dan moet die familie een jurist inschakelen, zoals dan nu eindelijk in één geval is gebeurd. Dat is n.l. de normale weg. TJET is wel wonderlijk, dat deze nor- -"--l male weg niet eerder is gevolgd. Nu heeft dan mevr. Altmann zich gewend tot mr Veldhuis (die ook Westerling verde digt) en hem gevraagd de belangen van haar man (een politieman, die meer dan twee jaar in Indonesië gevangen zit) te behartigen. Twee weken geleden heeft de heer Veldhuis zich gewend tot de procureur- generaal te Djakarta, mr Soeprapto. In dit schrijven heeft mr Veldhuis gewezen het feit, dat de heer Altmann reeds ;r dan twee jaar gevangen wordt ge houden; hij heeft gevraagd of hij kan worden toegelaten als verdediger van de heer Altmann; hij heeft gevraagd of hem eventueel inzage van het dossier kan wor den verleend en hij heeft zich bereid ver klaard naar Indonesië te gaan om deze zaak te behartigen. Er is helaas uit Djakarta nog geen ant- •oord gekomen. Het zou bedenkelijk zijn oor de gang van zaken, indien dit ant woord zou uitblijven Hier immers vraagt jurist namens de vrouw van een ge arresteerde om inlichtingen en hij vraagt tevens om gagevens teneinde de verde diging te kunnen voeren. In een dergelijk geval zal een goed werkend justitie-appa- raat de gevraagde inlichtingen ten spoe digste verstrekken, ook al omdat het hier gaat om een man, die al zo lang gevan gen zit. Mochten langs deze weg geen resulta ten worden bereikt, dan is inderdaad de Indonesische regering wel zeer duidelijk en opzettelijk in gebreke en dan zou de zaak rijp zijn voor behandeling op inter nationaal niveau. Maar het is juist, dat het eerst langs deze weg wordt gepro beerd. En in dit verband: het zou aan beveling verdienen, wanneer de familie leden in Nederland van in Indonesië aan gehouden Nederlanders gezamenlijk een raadsman zouden nemen om de verschil lende zaken bij de Indonesische autori teiten te kunnen voorbrengen en te kun nen behartigen. Ernstig tramongeluk te Madrid 18 Doden; 60 gewonden Tengevolge va. het weigeren der rem men is een tram te Madrid in volle vaart van een heuvel af. tegen een stenen muurtje gereden. Het voertuig sloeg over het muurtje heen en stortte dertien me ter omlaag. Volgens Reuter zyn 18 pas sagiers om het leven gekomen, terwijl er 60 werden Tewond De ramp. aldus A. P., is de grootste, die het vervoerbe drijf in de Spaanse hoofdstad ooit heeft getroffen. De meeste slachtoffers zijn arbeiders, die op weg naar buis waren. Voor de uitbreiding van het zieken huis te Heerenveen van 180 tot 250 bed den, plus een aparte polikliniek en een zusterhuis) was de fa Van der Wijk, Bu- valda en Schaap aldaar laagste inschrHf- ter met ƒ138.440. HET WEER IN EUROPA Stockholm Londen Kopenh van hedenmorgen 7 uur i l «•S - E 3c s «?s 12 f E 5 al EÏ Zx windstil wfndstil ZZW windstil be- Linkse blok 2 182 998 235 'Rechtse blok 1.505.122 117 (Advertentie) JACHTLAKKEN m HUID VERVEN JAPANLAKKEN I .DE VERFTON" - Hogewoerd 75 I Lelden. Telefoon 26621 WEERBERICHT Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot r*-aar be wolkt mot enkele buten Vannacht in het binnenland tijdelijk rwakke, overigens matige tot krachtige Weste lijke wind. Weinrig verande ring in temperatuur. (Op gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Vrijdag: zon 42720 48; maan op 10.34, onder 0J8. Op 31 Mei E K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1