llieutiie £ciitsd)e GTourout m Koningin nam roer van „Piet Hein" over en opende Amsterdam-Rijnkanaal Grootvader vindt kleinkind na 12 jaar terug Wist U WOENSDAG 21 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimete* (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. I. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilanltosiltli li «littltin mjn fatrl in iejlitnspotl' Drie en dertigste Jaargang No 9438 C.H.U.-list met succes bekroond Historisch ogenblik bij vlaggend Tiel Prins Bernhard, Irene en Marijke doopten ieder een sluis TViJET VASTE HAND stuurde Koningin Juliana, die op verzoek van minister Wemmers zelf het roer van de Piet Hein had overgenomen, vanmiddag omstreeks kwart over twaalf bij Tiel het Koninklijk jacht dwars door een lint, dat op korte afstand van de nieuwe sluis was ge spannen. Dit was het ogenblik, waarop duizenden toeschouwers en eigenlijk heel Nederland gewacht hadden: het AmsterdamRijnkanaal was door het verbrekeu van het lint officieel geopend. Uit de kelen van de schooljeugd en de matroosjes, die bij de sluiskolk opgesteld stonden, weerklonk een daverend gejuich, van de kade fladderden tweeduizend postduiven omhoog en op een hele vloot van gepavoiseerde schepen loeiden een halve minuut lang de stoomfluiten. Toen al dit feestelijk rumoer was verstomd en inmiddels de hefdeur plus twee stellen punt- deuren waren opengegaan, voer de Piet Hein onder de tonen van het Wilhelmus rank en statig de nieuwe sluis binnen. Even later stapte het Koninklijk gezel schap de Koningin, de Prins Prinsesjes Irene en Marijke de salonboot Kasteel Van Staverden, boord waarvan zich ook de ambassadeurs van Frankrijk en West-Duitsland er andere hoge autoriteiten bevonden. Mi nister Wemmers en de burgemeesters var Amsterdam en Utrecht hielden toespra ken en de Koningin reikte zes onder scheidingen uit. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw werd benoemd ir C. de Groot uit Maartensdijk, hoofd-ingenieur- directeur van de Rijkswaterstaat in directie Utrecht. Tot officier in de Orde van Oranje-Nassau ir J. Groeneveld de Kater uit Den Haag, president-directeur Het" Amsterdam-Rijnkanaal van de N.V. Nederlandse Aannemings Maatschappij v/h firma H. F. Boersma, en ir B. A. Gelders uit Utrecht, hoofd ingenieur van de Rijkswaterstaat. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau werden de heren W. Metzelaar en J. N. Maas uit Tiel, resp. technisch hoofdambtenaar en technisch opzichter-A van de Rijkswater staat. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud. kreeg de heer L. A. Bareman uit Utrecht, ad ministratief ambtenaar-B eerste klasse. Sluizen „gedoopt" Het einde van de plechtigheid na derde, maar eerst verrichtte Prins Bernhard nog een korte officiële handeling door een plaquette te ont hullen in de sluis, die nu officieel de naam Prins Bernhardsluis draagt. Nagejuicht door duizenden voeren de Piet Hein en de Kasteel Staverden naar de sluis bij Ravenswaay, waar Prinses Marijke een plaquette ont hulde aan het bouwwerk dat haar naam ontving. Om twee uur begon het feest in Wijk bij Duurstede. Hier was het Prinses Irene, die de naamgeving van de sluis en de onthulling van de plaquette verrichtte. Na een oponthoud van een half uur vertrokken de vorstelijke bezoekers met spoed naar Soestdijk, want om half zes wérd de Koningin verwacht in Amster dam voor de opening van de tentoonstel ling De Rijn in de R.A.I. Vaar tijd gehalveerd Het Amsterdam-Rijnkanaal brengt de vaarweg van Amsterdam naar Duitsland Examentijd begint weer terug van 160 op 120 km en de vaartijd van 40 op 20 uur. Dit laatste is mogelijk door de volgende voordelen. Bij de oude vaarweg van Amsterdam naar Duitsland moesten de schippers vier sluizen (t.w. bij Utrecht, Vreeswijk, Via- nen en Gorinchem) passeren. Deze sluizen konden het zeer drukke scheepvaartver keer (in 1939 ongeveer 110.000 schepen met een totaal inhoud van pl.m. 22 mil- lioen ton) niet snel genoeg verwerken, zodat het voorkwam, dat schepen drie dagen moesten wachten. In het nieuwe kanaal zijn twee sluizen, bij Wijk bij Duurstede en Tiel. Deze hebben een zeer grate ca paciteit (de tijdsduur van een schut ting bij Tiel vordert circa 20 minu ten). Bovendien is er nog een sluis bij Ravenswaay, doch deze zal slechts ongeveer 15 dagen per jaar werken en wel, wanneer er een zeer hoge waterstand is. In de oude vaarweg waren zeer veel draaibruggeh met een doorvaartwijdte van 14 meter, terwijl in het nieuwe ka naal alle bruggen hoog en vast zijn (vrije doorvaarthoogte 9 meter). Bovendien is het bij laag water verboden, om 's nachts op de Waal te varen, terwijl nu de af stand, die over die rivier moet worden gevaren, aanzienlijk korter is geworden. Rekening houdend met het varen stroom opwaarts kan men aannemen, dat alleen al hierdoor de vaartijd wordt bekort met ongeveer 12 uur. 72 Km giaalwerk De lengte van het Amsterdam-Rijnka naal is ruim 72 km, de breèdte is 50 m, de vaardiepte ca 4.50 m. Tussen de dijken bevat het kanaal van Amsterdam tot Wijk bij Duurstede mogelijkheid tot uit breiding van de bodembreedte tot 74 m en in het zgn. Betuwepand (van Wijk bij Duurstede tot Tiel) tot 52 m. Het kanaal geschikt voor het grootste Rijnschip, de Grotiya, metende 4300 ton. De normale tonnage van een Rijnschip is 2000 ton. Bij Tiel bevindt zich de grootste binnensluis van Europa. De lengte van de schutkolk is 350 m, de wijdte 18 m. Het hef portaal met de 190 tón wegende sluisdeur rijst 44 meter bo ven de sluisvloer. De hefsnelheid van deze monsterachtige deur is 40 cm per seconde, zodat met het op trekken er van ca 1% minuut ge moeid is. De 350 meter lange sluiskolk kan door middel van tussendeuren worden verdeeld in drie stukken, resp. van 90, 170 en 90 meter. Dit heeft tot voordeel, dat men al naar gelang de drukte, kan schutten met een kolk vaq 90, 260 ofwel 350 meter lengte. Dit laat dus ook toe, dat eei hele Rijnsleep, zonder wijziging va formatie, in haar geheel geschut kan worden, hetgeen met de sluizen in de oude vaarweg niet mogelijk was. Ook hiermee wordt een tijdsbesparing v ettelijke uren verkregen. De deuren in tussenhoofden zijn draaideuren, ieder n een gewicht.van 65 ton. Het opendraaien hiervan duurt 1 minuut. De sluisvloer rust op een funde ring van 6000 heipalen van gewapend beton. Elke heipaal heeft een lengte van 6 meter. Voor de bouw van de sluis is gebruik gemaakt van 8 mil- lioen kg wapenings-staal en 80.000 kubieke meter beton. Ongeveer 300 arbeiders zyn van Juli 1948 af met de bouw hiervan bezig geweest. Advertentie; TWEE DAGEN VRIJDAG 23 MEI EN ZATERDAG 24 MEI GROTE KARPETTEN-EXPOSITIE MET EXTRA PRIJSVERLAGING. "2 h^b.b€.n op zeer bijzondere partijen Karpetten wrrr e 2 daS®n tegen uiterst lage prijzen gaan verkopen WILTON - HAAR VELOURS - BOUCLÉ - MACH. SMYRNA EN HOLT.APKARPETTEN. Ziet onze etalages en komt U ook even binnen. Bleef in Frankrijk bij bombardement achter in handen van 'n soldaat T~\E FAMILIE VAN LOO-MAHEY uit Kesselloo, nabij Leuven, behoorde tot de vele duizenden Belgen, die na de Duitse invasie in Mei 1940, langs de, door de stuka's bedreigde, landwegen een veiliger heenkomen naar Frankrijk zochten. De familie, die bestond uit grootvader Van Loo, diens schoondochter Yvonne van Loo-Mahey en haar beide kinderen Denis en Georgette, werden bij Abbeville in Noord-Frankrijk gebombardeerd, waarbij de moeder en haar yierjarig zoontje Denis om het leven kwamen. Het meisje van twee jaar, Georgette, werd aan de linkerhand gewond en door de grootvader toevertrouwd aan een soldaat, die verklaarde haar te zullen laten verzorgen bij een hulppost van het Rode Kruis. Toen de grijs aard zich van de droeve taak had gekweten, een laatste rustplaats te graven voor zijn schoondochter en kleinkind en hij voor Georgette wilde zorgen, kwam plotseling het bericht dat Abbeville ontruimd moest worden, omdat voor nieuwe bombardementen gevreesd werd. Ondanks zijn protest werd dé oude man op een militaire auto geladen en naar het Zuiden geëvacueerd. Nadat de strijd in België en Frankrijk was geëindigd, keerde de man terug naar de plaats, waar zoveel droeve herinne ringen voor hem waren - verbonden Haarlemmerstr. 150 Leiden, Tel. 20750 De verdragen met West-Duitsland Minister Eden start vanmiddag voor Parijs en Bonn Schumacher en De Gaulle blijven zich tegen ondertekening verzetten De Britse minister Eden vertrekt middag per vliegtuig naar Parijs. Mor gen zal bij de bijeenkomst van ministercomité van de Raad van Europa Straa tsburg bijwonen. Daarna gaat naar Bonn voor die ondertekening der overeenkomsten met de Bondsrepu- ANTHONY EDEN Nachtmerrie van de scholier. Prins bij leest van Holl. Mij der Wetenschappen Prins Bernhard zal Zaterdag a.s. aan zitten aan een diner in de hal van het Haarlemse stadhuis ter gelegenheid van het tweehonderdjarig bestaan van de Hollandse Maatschappij der Wetenschap- Het jubileum wordt Vrijdag gevierd met een symposion in de Teylerstichting te Haarlem en Zaterdag met een bijeen komst in de Doopsgezinde kerk, waarin ook o.m. minister Rutten zal spreken. Ter gelegenheid van hét jubileum werd een penning geslagen en verscheen een gedenkboek. bliek. Vervolgens keert Eden weer terug naair Parijs, waar het verdrag inzake de Europese verdediigingsgemeensohap zal worden getekend. Aldus een Reuer- berioht. Volgens A.P. zal Eden uk naam van Engeland een Pact met de E.D.G teke nen, op grond waarvan Engeland elk der landen, behorende tot de Europese de fensiegemeenschap, Ingeval van eer aanval, zal te hulp snellen Wederkerig krijgt Engeland oen soortgelijke garantie voor ck Brii se strijdkrachten in Europa. Inmiddels heeft de West Duitse bonds kanselier dT Adunauer verklaard,' dat de contractuele overeenkomsten tussen de Wettelijke mogendheden en West Duits land (welke dus het bezettingastatuui zullen vervan-gen - Red.) Maandag ochtend te Bonn zullen worden onder tekend. Het verdrag, waarin de instel ling van een Europees leger zal worden vastgelegd, wondt Maandagmiddag, uiterlijk Dinsdag as. te PaTijs door West Duitsland getekend. De Socialisten blijven zioh krachtig tegen de betreffende verdragen verzet ten. In de Fra-nse Nationale Vergadering dringen de Gaullisten aan op een debat deze verdragen me; West Duits land-, vóór de ondertekening zal plaats vinden. hij stelde bij alle Rode-Kruisposten in de omgeving van Abbeville een onder zoek in naar de verblijfplaats van zijn kleinkind. Al zijn moei'-e was echter vergeefs en niemand herinnerde z:ch ts van het meisje Grootvader Van Loo zette zijn naspo ringen onverdroten voort en thans, 12 jaar later, is het kind, mede door zijn toedoen ontdekt bij een familie te Doornik (België). Het blijkt'nu. dat de twee-j-ari'ge Georgette door de soldaat in kwestie werd toevertrouwd aan de heer levTouw Lefèvre uit die plaats, die eens door het oorlogsgewei van huis en haard waren verdreven. Het kind droeg geen enkel kledingstuk, waaruit misschien de identiteit had vastgesteld kunnen worden en daar de aanvankelijke pogingen, om de ouders op te sporen vergeefs waren, adopi den de heer en mevrouw Lefébre, die -kinderloos waren, de baby, die zij de jam gaven va-n Nad'ine Abbeville. Later, toen aangenomen werd dat de ouders dood waren, schonken zij het kind htm eigen naam. Toen het meisje 14 jaar werd. moest evenwel de in België verplichte identiteitskaart worden ge maakt. Het parket van Doornik stelde bij die gelegenheid nog eens een uitgebreid onderzoek in bij de gehuchten Ln de om geving van Abbeville. Hierbij kwam ter ore, dat een oude ;an, afkomstig uit België, nog bijna ieder jaar naar Abbeville kwam om hier opsporingen te doen naar zijn kleinkind. Hieruit meende de Doornikse politie te mogen concluderen, dat de, in 1940 spoorloos verdwenen, baby Georgette van Loo dezelfde is als de thans 14-jarige Nadine Lefébvre, een gevolgtrekking die nog bevestigd werd door het feit, dat het meisje een groot lidteken heeft aan de linkerhand. De gerechtelijke instan ties zullen zich echter pas definitief uit spreken nadat getuigen zijn gevonden van het drama, dat zich in 1940 te Abbe ville heeft afgespeeld. De vader van Georgette, die in 1940 elders zijn militaire plichten vervulde, is intussen hertrouwd hij heeft weer een zoon die Denis heet en meent met zekerheid in de foto van de 14-jarige Nadine zijn Georgette te herkennen. In Kessel-Loo heeft zich inmiddels on der voorzitterschap van de gelukkige grootvader van Loo een feestcomité ge vormd, dat zich opmaakt Georgette een Tientallen brandweerlieden zijn gisteren urenlang in actie geweest voor een grote brand in de hout opslagplaats van de N.V. Fibra te Zaandam. Ongeveer 1500 m3 hout ging in vlammen op. - Blussen onmogelijk Veenbrand in Drente op 600 hectare In de gemeente Roden, in het Noorden an Drente woedt sinds enkele dagen reeds rer een oppervlakte van 600 hectare een veenbrand, die alleen door een fikse re genbui geblust zal kunnen worden. Men doet dan óok geen moeite het vuur te be dwingen. Vrijdag werden voor het eerst enkele kleine brandjes ontdekt. Maandag breid de het vuur zich door de straffe wind aanmerkelijk uit. Prins bezocht Oegstgeest Prins Bernhard heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Marine-Electro- nische Bedrijven te Oegstgeest. De Prins legde dit bezoek af in zijn hoedanigheid inspecteur-generaal der Koninklijke Marine. In het bedrijf te Oegstgeest wordt gewerkt aan wat wel genoemd wordt het zenuwstelsel van de vloot, dat radio, radar en onderwaterdetectie om vat. Duurder benzine in België Met 98 tegen 92 stemmen heeft de Belgische Kamer een voorstel aangeno- om de benzineprijs tot 6 francs 60 centimes (50 cents) de liter te verhogen. De benzine blijft in België goedkoper dan in andere landen van Europa, met uit zondering van Nederland. hartelijke ontvangst te bereiden, zij dezer dagen een bezoek gaat brengen aan haar vader en grootvader. De droe fenis in de harten der pleegouders Le fèvre is echter zeer groot en wordt slechts getemperd door de hoop, dat de vader van Georgette er in zal toestemmen, dat het meisje zij spreekt slechts Frans bij hem zal mogen blijven, een verwach ting, die door haar wel zal worden ge- Opnieuw rumoer om Evita Zowel Reuter a-ls A.P., vestd-gen de aandacht op Evi'.a Peron. Er 3 ldjk im de Ca-n-adese bladen een bericht gepubliceerd, dat Evita, de echtgenote van de Argentijnse president, d-rie ken geleden Ln een ziekenhuis in Canada Geschil in de haringvisserij nu in een beslissend paa-lde kringen ech'er vol. diat dit be- Ons pand hierboven het stiefkind onder de Christelijke feestdagen. Zo vol als de kerken op Oudejaarsavond zijn, zo matig zijn zij op Hemelvaarsdag bezet. Wel wat merk waardig. Want bij beide gaat het om een afscheid. Komt het door het jaargetijde? Is het voorjaarsweer hier de grote concurrent, waartegen slechts weinige getrouwen het kunnen volhouden? Of hangt alles hier mede samen, dat op dit feest toch niet het afscheid van het wezenlijke is. maar het b 1 ij v e n d e? Wij willen het hopen Oudejaarsavond heeft altijd iets ver ontrustends. het verontrustende van vergankelijkheid. Het jaar is ongrijpbaar geworden: voltooid verleden tijd. Het Ts dezelfde tijd. die ons als een metgezel begeleidt van wieg naar graf. Zoals het jaar. dat ging. onherroepelijk geworden is, zo gaan wij ook onherroepelijk voort op de weg naar ons sterven, naar de dood. Dat is het verontrustende van het afscheid. Anders op de Hemelvaartsdag. Bij de discipelen valt van verontrusting niets te bespeuren. Er staan engelen, maar die behoeven ditmaal niet te gewagen van vrees. Integendeel, we lezen alleen maar van grote blijdschap, van lof en van BEGRIJPELIJK is dat. De Hemelvaart kwam trouwens niet als een verras sing. Er is een uitvoerig onderricht aan vooraf gegaan. Niet alleen waren de dis cipelen bij dit gebeuren zelf tegenwoor dig (anders dan bij de Opstanding) maar het „voltrok zich" ook. nadat het onder wijs was afgesloten. Wij zouden zeggen: op. de juiste tijd. Ook voor ons mag de Hemelvaart niet worden losgemaakt van de „toelichting". Dan is ook voor ons niet het afscheid het beheersende, maar het blijvende, dè Blijvende. Of om het te zeggen in de prachtige woorden van onze oude caij- chismus: „Hij wijkt De catechismus verheelt het niet. dat de Hemelvaart werkelijk ..nut" voor ons heeft Ons Hoofd is in de hemel, is ons voorgegaan. Die gang is er waarlijk een geweest van kosmische betekenis, van betekenis voor heel de kosmos, voor de eenheid van hemel en aarde. Op de Eer steling der schepping kan heel de oogst der aarde volger- feest, het Paasfeest, evenals ook de Goede Vrijdag en evenals straks het Pinkster feest Daarom moet er van de Hemelvaart ook voor de bezorgde wereld van van daag een machtige vertroosting uitgaan. Dat moge vreemd lijken; in een afscheid plegen we niet veel troost te onderken nen. Maar Hemelvaart is voor ons veel meer dan het afscheid het feest der hereniging. ~'i is opgevaren „ons ten goede". En dat gelooft, zal niet trachten Hem vast te houden, maar zal wèL alle zorgen ten spijt, zijn weg met jlijdsctoap gaan. Komt, laat ons hopen, bidden, waken en ons versterken in ons Hoofd! Ook heden wil Hij vreugde maken voor al wie deze Geest gelooft. Gij stort uit den hogé stromen op het droge, laving aan wie dorst. Gij werdt opgenomen, maar zult wederkomen, 's werelds Vredevorst! Reders vragen bindende uitspraak van de Rijksbemiddelaars stadium beland DAT G. H. de Nivelle heengaat als r. van de D.R.U. tp Ulfst en wordt op gevolgd door C. Viskil, dir. van de Breda Visada N.V. te Littleborougn (Eng.). DAT de Austr. ambassadeur Stirling gisteren en vandaag in Wageningen al lerlei landbouwinstituten bezocht. DAT mevr. de wed. H. W. Folmer-Van der Linden 125 schedels en andere skeletdelen van de oudste bewoners van land, verzameld door haar schoon vader dr A. Folmer uit Eenrum, aan de Groningse universiteit heeft geschonken. DAT voor de Raad voor de Scheep- aart werd geconcludeerd dat de kapt. a de stuurman van het 7.000 tons m.s. Maasland, waar in Dec. en Jan. brand uitbrak, geen schuld treft en broei du oorzaak moet zijn. DAT op de internat.conf. voor leider schap op Chr. basis in Noordwijk Zater dag gen. Gruenther, chef-staf van de SHAPE, spreekt en Vrijdag de Westduitse min. Lukaschek. DAT de Kon. Ned. Mij ter bev. der pharmacie van 16 -18 Juni in Den Bosch congresseert. DAT Bruynzeel gisteren 25 jaar in Zaandam was gevestigd, hetgeen intiem werd herdacht. DAT A. F. P. Vermeulen, dir. van het Noordholl. bestuur van de Stichting 1940- 1945, vandaag met vrouw en negen kin deren naar Canada emigreerde en wordt opgevolgd door J. G. Renes, tevens dir. van het district Amsterdam. DAT de nieuwe watertoren van Zand- voort ter vervanging van de oude, die in 1943 werd opgeblazen gisteren in gebruik is genomen. DAT de Nederlandse rondvlucht, die van 23 tot 25 Mei door 31 sportvliegtui- gen wordt gehouden, gedeeltelijk wordt meegemaakt door burgemeester d'Ailly van Amsterdam. DAT de gemeenteraad van Terneuzen er bij minister Wemmers en de Staten- Generaal op heeft aangedrongen niet over te gaan tot herinvoering van de volledige tarieven voor de veerdiensten op de Westerschelde. De leden van de Redersvereniging heb ben gistermiddag in een spoedvergade ring besloten het College van Rijksbemid delaars te verzoeken een bindende rege ling te treffen in het loongeschil met de haringvissers. Daarmee is de laatste phase n het geschil bereikt. Volgens het Besluit Buitengewone Ar beidsverhoudingen kan het College van Rijksbemiddelaars een regeling treffen, die bindend is voor beide partijen. Een dergelijke regeling kan worden getrof fen: ten eerste op verzoek van beide par tijen. ten tweede op verzoek van één partij of ten derde op initiatief van het College zelf. Thans zijn het dus de reders, die om een dergelijke maatregel hebben ge vraagd. In verband met de urgentie wordt een beslissing op korte termijn verwacht. Unie Veikeei sprak nog met Stichting v. d. Arbeid Naar wij vernemen is er vanmiddag door de Unie Verkeer nog een bespreking gehouden met de looncommissie v< Stichting van de Arbeid, welke handelde over het verzoek van de reders, om eor bindende regeling in het haringvisserij- geschil op te leggen. Het besluit van dc reders is door de onderhandelaars nar visserszyde met „de nodige nuchterheid" ontvangen, zo zei men ons van die kant Het wordt niet onmogelijk geacht, dat het College vandaag nog tot een uitspraak komen. Gezien de oriënterende sprekingen, die verschillende leden het College de laatste tijd met de partijen hebben gevoerd, neemt men aan dat zulks mogelijk moet zijn. Wij herinneren nog de tweede Europese confe- even aa" het bindende karakter, dat de thans tegemoet geziene uitspraak va richt onmogelijk waar kon zijn. En toch meldde het blad „Toronto Telegram", dat Evita onder de grootste geheim houding per vliegtuig naar Canada was gebracht. Zij zou behandeld worden voor een tumor. Zoals reeds gezegd, in Buenos Aires hou-di: men vol, dat de echtgenote van de Argentijnse president aldaar in die tijd verschillende redevoeringen heeft ge houden. Tenslotte heeft ook de directeur van het ziekenhuis de geruchten krach tig tegengesproken. Rijksbemiddelaars zal dragen. Er zijn hierna dus twee mogelijkheden gegeven: beide partijen aanvaarden het besluit of er wordt een staking uitgeroepen, die dan uiteraard niet tegen de wederpartij, maar tegen de Overheid gericht zou zijn. Wy hebben echter wel de indruk, dat uit de 2 „hangpartijen" tenslotte remise zal voortkomen! Advertentie) rentie over het staatstoezicht op het par ticuliere verzekeringswezen, waar 15 landen vertegenwoordigd zijn. DAT in Roermond 2 j. iö geëist tegen de 52-j. vertegenwoordiger Th. B. te Weert, die voor de N.V. Koudijs veevoe derfabrieken in totaal ƒ37.000 inde en verbraste. DAT het bestellen van textiel door po litiepersoneel bij een centrale inkoop- comb. op het hoofdbureau is afgelopen op verzoek van burg. d'Ailly. DAT prof. dr J. F. Haccoü, hoogl. in de economie te A'dam, een brochure heeft geschreven over het Ned. luchtha- venvraagstuk. waarin hy pleit voor slechts één vliegveld. DAT in Den Helder mevr. D. P. is ge arresteerd, die zichtzendingen textiel ver duisterde en op die manier 1000 ver diende. DAT Vrijdag het door de rechtbank af gewezen verzoek om ontslag uit de gijze ling van de Zaanse red. van Het Vrije Volk. A. H. Hommerson. door het Am sterdamse Hof wordt behandeld. Morgen geen krant Morgen. Hemelvaartsdag. zijn onze bureaux gesloten en zal ons blad niet verschijnen. Directie NLC. Frans de taal van het Europese leger De officiële documenten betreffende het verdrag voor de Europese defensie gemeenschap zullen in de Franse taal worden gesteld. Er zullen echter af schriften worden gemaakt in de talen der andere deelnemende landen Bij de strijdkrachten zullen de nationale talen worden gebruikt. Het Engels zal echter worden beschouwd als de algemeen ge bezigde hulptaal op het gebied van de verbindingen en codes. Aldus werd gis teren in Parys besloten. s. STOKVIS S ZONEN N.V. HET WEER IN EUROPA Rapporten van beden morgen 7 uur II a 3c II «S ll StocKholm Londen bew. NNO NNO NNO O NO NO Harm onbew on bew JjjjOa onbew N NNO NV Wenen zw. bew WEERBERICHT Koude nacht Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag zonnig weer met dezelfde of iets hogere tem peraturen. Zwakke tot ma tige Oostelijke tot Noorde lijke wind. «Opgemaakt te ZON EN MAAN Jiemelvaartsdag: zon 4 36-20.37; maan .Vrijdag: zon 4 35—20.39

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1