Jlicutwc £ci!isrl)c GTüurant W\ w Reders wijzen bemiddeling van Stichting van de Arbeid af Wist U DINSDAG 20 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0 47 per week AD VERTENT1ËN018 per millimeter (By contract belangryke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9435 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. f. ENSERINR Directie: F. DIEMER CHRlSTEUm-NATlONAAL DAGBLAD Vpor Leiden en Omstreken .Stantoafittcfj It gfitbftoea bert in tcgtjeaspocf WENNEN AAN VIER-LAGEN- WONINGBOUW ZIE PAG. 3 Vissers vergaderden gisteravond Toch naar een bindende uitspraak van College van Rijksbemiddelaars? (Van een onzer verslaggevers) T^NKELE UREN vóór het moment, waarop de helft van de Nederlandse J-J haringvloot zou hebben moeten uitvaren, namen de bij de Centrale en de Christelijke Bond aangesloten haringvissers gisteravond het be sluit, dat zij in afwachting van het verloop der voortgezette besprekin gen tussen de Unie Verkeer en de reders voorlopig nog niet zullen monsteren. Tijdens de Vrijdagavond en gistermiddag gehouden bespre kingen met resp. het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid, hebben de reders elke bemiddelingspoging door de Stichting afgewezen. Dit is meegedeeld op de vergaderingen, die beide bonden gisteravond belegden. Ongeveer 1300 bij de Centrale Bond aan gesloten haringvissers uit de gehele kust streek vulden de grote zaal van de Haagse Dierentuin tot de laatste plaats. In het C.J.M.V.-gebouw aan de Keizerstraat kwamen de vissers van de Christelijke Bond te Scheveningen in grote getale bij een. Op beide bijeenkomsffen is verslag uitgebracht van de ontwikkeling geschil, zoals dat zich na Donderdag heeft ontwikkeld. Vrijdagavond werden de ders en de Unie Verkeer telefonisch persooonlijke mening te kennen, dat de Unie Verkeer niet meer op een bespre king zal aandringen. „Wy hebben de zaak het College van Rijksbemiddelaars. De aanhangig gemaakt by de Stichting reders hebben deze bemiddeling afgewe- i zeide hy. „Wat ons verder te doen staat? Afwachten wat de reders of het College van Ryksbemiddelaars gaan doen' Het lykt ons niet onwaarschijnlyk dat de reders zich thans tot het College Ryksbemiddelaars zullen wenden. Vol gens het Besluit Buitengewone Arbeids- - ju- voorwaarden kan het College een binden- orienterende bespreking bijeen (Kroe- opleggen: 1) op verzoek pen door de voorzitter van het College bei(Je verPzoek va„ van Rijksbemiddelaars mr J J. Berger. o( initiatief. Deze besprekmg leverde volgens the., De c y d Wyl de chr Bond ren De Boon en v. „i r- I deelde ons nog mede. dat hij onbegrijpe- Centrale en de Chr. Bond geen enkel re.lljk ach d>( de reders «„'"ucStbïè Zb°a~LSiS de" d* De besprekingen van gistermiddag Vervolgens hebbende reders en de werknemers gistermiddag hun standpun ten uiteengezet voor de Stichting van de Arbeid. Deze vergadering was niet uitge schreven als een poging tot bemiddeling, doch de bespreking kreeg na enige tijd wel een bemiddelend karakter. De Stich ting van de Arbeid heeft tijdens de ver gadering aan beide partijen gevraagd, of zy staande de vergadering bereid; waren een door de Stichting te formu-' leren bemiddelingsvoorstel in overwe ging te nemen. De reders hebben toen ruggespraak gehouden over de bij de Stichting te volgen procedure. Zij deel den daarop mede, dat zy geen enkele be middelingspoging van de Stichting van de Arbeid konden aanvaarden. De werk nemers deden de toezegging dat zy een eventueel bemiddelingsvoorstel in over weging zouden willen nemen. De reders zyn van oordeel, dat het niet in overeen stemming met het karakter van de C.A.O. is de bemiddeling te aanvaarden van een orgaan, waarin werknemers en werk gevers zitting hebben, aldus de heer De Boon van de Centrale Bond. Mysterie in Italië opgehelderd „Gedupeerde bruidegom" gearresteerd De man die zich uitgaf voor de Neder lander Von Stephen en sensatie verwek te door aan de Italiaanse politie me delen dat zyn bruid en zUn auto w verdwenen, is in Palermo, aan de Noord kust van Sicilië, gearresteerd. Het is de 26-jarige Duitser Heinz Bauer uit Mün- chen (en dus niet, zoals eerst werd ge meld, Gerard Baver), die enige tyd ge leden in Rome heeft ingebroken in de Villa Medici, de zetel van de Franse academie. De politie heeft zyn naam ont- cyferd op de snippers van een verscheur de foto, die in het gebouw van de demie werden aangetroffen. Bauer, op wie een revolver werd ge vonden, is naar Rome overgebracht om door de vreemdelingenpolitie onder vraagd te worden. Gewone auto's kunnen tot militaire omgebouwd In de D.A.F.-automobielfabriek tè Eind hoven is dezer dagen voor autoriteiten van de NAVO een ombouwconstructie gedemonstreerd, waarmee gewone han delsvoertuigen kunnen worden omge bouwd tot militaire terreinvoertuigén. Men overweegt deze constructies op te slaan en in geval van nood op civiele voertuigen aan te brengen. Het ombou wen vraagt met'twee monteurs slechts Verontwaardiging over besluit van reders Op beide vergaderingen werd veront-i waardiging uitgesproken over het besluit van de reders om elke bemiddelings poging van de Stichting van de hand te wijzen. De hoofdbesturen van beide bon-;--- den is opgedragen „voort te gaan op de Weer strubbehnqen met weg, die is ingeslagen en elke poging te ondernemen, die een oplossing moeilykheden óp vreedzame wyze moge- lyk maakt". De heer De Boon gaf als zyn Generaal Eisenhower brengt momenteel een afscheidsbezoek aan ons land, alvorens wegens de presidentsverkiezingen naar de Verenigde Staten terug te keren. Gisteren arriveerde de generaal op het militaire vliegveld Gilze Rijen. Links: vice-admiraal jhr E. J. van Holthe. Vandaag was Eisenhower in Den Haag. Generaal Ridgway in Washington Gisteravond laat is generaal Ridgway, de nieuwe opperbevelhebber van de At lantische strijdkrachten in Europa, met zyn vrouw en zyn drie-jarig zoontje in Washington aangekomen, waar hy op het vliegveld werd verwelkomd door vice-president Barkly, de minister van Defensie, Lovett, en andere autoriteiten. Ridgway verklaarde tegenover verslag gevers, dat hij een drukke week voor de boeg heeft, vóór hy Maandag a.s. naar Frankryk zal vertrekken. Hij zal o a. verslag uitbrengen over de stand van zaken in het Verre Oosten. Voorts zal generaal Ridgway morgen verschijnen voor een besloten zitting van de „Se naatscommissie voor de strijdkrachten." Vrije prijs voor wit of crème huishoudelijk aardewerk Aangezien de voorziening met wit en crème huishoudelyk aardewerk ruim vol doende is en niet behoeft te worden ge vreesd dat de pryzen zonder reden zullen worden verhoogd, is de prijzenbeschik- king die hierop betrekking heeft met ingang van 20 Mei ingetrokken. Haringvloot vaart nog niet uit VP 1 V IIIjl r*\ 1 1 de R.T.C. Maar hy oefent vast..... Naar wy vernemen, zou de Surinaamse delegatie ter Ronde Tafel Conferentie in Den Haag heden een brief zifter der conferentie nioh-ten. Zyn wy wel ingelicht, dan zou in deze brief tot ui''.tag komen, dar. men het) nieuwe werkstuk ln zyn huidige vorm onaan vaardbaar aoht. Malans actie tegen het communisme De Zuid-Afrikaanse min. van Justitie, Swart, heeft de algemeen secretaris van d Zuid-Afrikaanse bond van arbeiders de kledingindustrie, Sachs, gelast, binnen 30 dagen voor twee jaar uit de bond te treden. Voorts mag Sachs de komende twee jaar Transvaal, wj woont, niet verlaten. Voor zover bekend, is Sachs de blanke, die onder de termen van op onderdrukking van bovenstaande beperkingen krijgt Defect in wasmachine: jonge vrouw gedood Kindje verdronk in Waalhaven De 28-jarige echtgenote van de heer C. V. te Reusel (N.Br.) is gisteren ge dood tengevolge van kortsluiting in de electrisohe wasmachine. De vrouw was bezig met de was toen het ongeluk ge beurde. De oorzaak van de kortsluiting is het 'ontbreken van een aardleiding in de wasmachine. De vrouw was vroeg in de morgen met de was begonnen. Haar echtgenoot werd om negen uur wakker en toen hy verwonderd dat zijn vrouw hem niet eerder wakker had gemaakt haar ging zoeken, vond hy haar by de wasmachine. De levensgeesten waren toen reeds geweken. De driejarige Edward W. uit de Jaars veldstraat te Rotterdam is in de Waal haven te water geraakt en verdronken Een 17-jarige matroos uit Breda, H. C. Hendrikx. is het kind herhaalde malen nagedoken, maar zonder resultaat. In de Middellandstraat te Rotter dam werd een echtpaar door een vracht auto gegrepen, toen het van een vlucht heuvel stapte om op het bordje van de tramhalte te kyken. De man, de 60-jarige P. A., is aan de verwondingen overleden; zyn vrouw werd slechts licht gewond. In Maastricht gebeurde gisteren het eerste dodelyke verkeersongeluk van dit jaar. Het 7-jarige jongetje Sch. stak plotseling de Meersenerweg over en werd door een auto aangereden en gedood. In de Waal onder Nijmegen is gis teren het lUkje gevonden van het 5-J. jongetje J. A., dat enkele weken geleden by Gendt over boord is gevallen en 1 dronken. „Ik stik er mjISSCHIEN was het de invloed Amerika. Minister Stikker is mers kortgeleden met de Koningin uit de Ver. Staten teruggekeerd. Of misschien was het alleen ji de hitte. De thermometer wees graden Fahrenheit aan, wat voor Meidag in Parijs knap warm is. vendien was het in de officiële salon met zijn zware gordijnen bedompt- Hoe het ook zij, halverwege een be langrijke conferentie over het Euro pese legerverdrag in de salon Beau- vais van het Franse ministerie uau Buitenlandse Zaken, deed minister Stikker het zonder enig schaamtege- Hij stond op en trok zijn jasje uit.. De kamer is flink hoog, zodat de protocolaire wenkbrauwen flink op getrokken konden worden, terwijl minister Stikker de besprekingen in hemdsmouwen voortzette. De andere ministers zwoegden voort in diplomatieke trant. Maar Herve Alphand, adviseur van de Franse delegatie, stond op en volgde het voorbeeld van minister Stikker, die hij zelfs nog overtrof. Want de heer Alphand droeg rode bretels over zijn overhemd DAT mr dr W. F. J. Frowein, die van 1907 tot 1942 president-directeur van de staatsmijnen is geweest, Donderdag in Eijsden (L.) zyn 50-J.huwelyksfeest DAT de Ned. tuinbouwtentoonstelling te Essen (Did) sinds de opening op 10 Mei reeds 250.000 bezoekers heeft ge trokken, waarva" 70.000 in het afgelo pen weekeinde. DAT mr P. W. H. Truyen. president van de raad van toezicht (Ier Coöp Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, t.g.v. zijn 50-j. jubileum by deze bank het commandeurskruis van de Orde van O.-N. heeft ontvangen. DAT de Ned. torpedobootjager Van Galen vandaag uit Korea in Willemstad (Curacao) werd verwacht en op 5 Juni naar Nederland zal vertrekken. DAT ir F. S. Otten, voorzitter van de raad van bestuur der N.V. Philips, we gens zijn Benelux-activiteit door de Koning van België is benoemd tot com mandeur in de Orde van Leopold II. DAT de gemengde Noors-Ned- com missie, die de atoomoven te Kjeller be heert, vandaag en morgen voor het eerst in Nederland vergadert. DAT het echtpaar De Bruyn-Stam, Rechte Zandweg 24 te Dubbeldam, gii- teren 60 jaar was getrouwd. DAT in Engelen bij Den Bogch een station voor kunstmatige inseminatie geopend. Afscheidsbezoek aan Nederland „Soldaat moet geestelijk doel hebben", zegt Eisenhower Generaal sprak op de man af lot cadetten van Koninklijke Militaire Academie OP EEN BIJNA vaderlijke toon en recht op de man af, heeft generaal Eisenhower gisteren in Breda tijdens zijn tweedaagse afscheidsbezoek aan Nederland het lerarencorps en de cadetten van de Koninklijke Militaire Academie toegesproken. „De geestelijke training van de manschappen is nog onvoldoende", zei de generaal. „Aalmoezeniers en veldpredikers wijzen nog Ie weinig op de grote waarde van de geestelijke v(rijheid. De soldaat moet een geestelijk doel hebben om voor te strijden en daarom moet de officier de weg naar het hart van zijn manschappen vinden. De mensen zyn allen gelijk in het aan- nenhof, waar hy een buitengewone zit- gezicht van hun Schepper. Indien gij deze grondgedachte niet begrypt, dan zult gij, als officieren, nooit het beste wat zy hebben uit hen kunnen krijgen." Overigens was de géneraal van mening, dat goede discipline zeer belangrijk is. Hiervan hangt volgens hem het gedrag van de troep af. Het hart van de soldaat gapt vaak ook door de maag en daarom moet iedere officier een kok kunnen zijn, merkte Eisenhower op. Toen hy dit zei, dacht hy waarschynlyk aan de tijd, dat hij zelf nog óp de koksschool zat. Nadat de generaal zyn toespraak had beëindigd, ontving hy uit de handen van de caóet-sergeant H. Hiddema de gouden medaille van de Koninklyke Militaire Academie. „Ik bewaar een zwak plekje in myn hart voor uw land, regering en volk," zei de generaal in zyn dankwoord. Aardig moment Een aardig moment veroorzaakte Eisenhower, toen hij zich bij het ver laten van de aula wendde tot een der cadetten, die zijn linkerarm, in het verband droeg. „Hoe heb je dat gekregen?" vroeg hij. „Ik heb mijn arm met basketball gebroke'n, gene raal", antwoordde cadet Dirk Spij ker uit Arnhem, die van kleur ver schoot. „Dat was dan wel een erg ruw partijtje, hè?" lachte Eisenho wer en achter zijn gastheren spoedde hij zich naar de uitgang om per auto naar Den Haag te vertrekken. De generaal was om tien minuten ovei ier uit Parys op het vliegveld Gilze- Ryen aangekomen en vandaar per auto naar Breda gereden. Op het vliegveld werd hij verwelkomd door de voorzitter i het comité verenigde chefs van sta- i, vice-admiraal jhr E. J. van Holthe. de Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin. By het kasteel van Breda ge beurde dit o.a. door de chef van de ge nerale staf. luit.-generaal B. R. P. F. Has- selman. Op het voorplein waren de drum band van de cadetten, de vaandelwacht en een erecompagnie van honderd cadet ten aangetreden. In de ministerraad Vanmorgen maakte de generaal met minister Staf zyn opwachting bij minis ter-president dr W. Drees op diens de partement op het Plein 1813. Begeleid door de beide ministers begaf hy zich later naar de Trèveszaal aan het Bin- de ministerraad bijwoonde. Minister Drees dankte Eisenhower Dor diens werk in het belang van West- Europa. „Uw vertrek zal een léegte na laten", meende hy. „Ge hebt u een bly- vende plaats verzekerd in dé eregalerij van ons voik. Het moet voor u als echte beroepsmilitair wel eens moeilijk zyn geweest om te zien hoe langzaam de op bouw van de Atlantische strijdkrachten vorderde. Wij hebben by u echter steeds begrip gevonden voor onze problemen". Dr Drees deelde verder mee „u bent thans toch buitengewoon lid Ministerraad" dat het Kabinet besloten heeft het ontwerp-verdrag Europese defensiegemeenschap in het Parlement te verdedigen. „Ik ga naar huis met de gedachte, dat Europa op de goede weg is", antwoordde Eisenhower. „De grondvesten zyn ge legd. Er moet echter nog gewerkt wor den, niet alleen met onze handen, maar ook met onze harten". De generaal her haalde, dat hy de situatie in Europa met vertrouwen beziet. „Alleen in het Verre Oosten zyn nog wat gevaarlijke punten". Tenslotte verzekerde hy: „Welke positie ik in de toekomst ook moge vervullen, nooit zal ik myn geloof in de noodzaak van samenwerking in Atlantisch band verliezen". Onder gejuich van het publiek begaf de generaal zich naar het ministerie Oorlog, waar hy een laatste bespreking had met minister Staf, de staatssecreta rissen Moorman en Kranenburg en dc drie chefs van staven. De minister bood Eisenhower een album aan met foto's ter herinnering aan de bezoeken, die hy ii het verleden aan ons land gebracht heeft. Tegen half twaalf vertrok de generaal naar het paleis Soestdyk, Koningin hem voor de lunch had ge nodigd. Nu ook nieuwe aardappelen van de koude grond Op de veiling van de Langèndyker Groentencentrale zyn vanmorgen de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Er werden twee par tijen van respectievelijk 333 en 300 kg eerstelingen geveild. De prijzen varieer- clen va.n 47 tot 51 gulden per 100 kg. De groeityd was door het prachtige voor jaarsweer acht tot negen weken geweest. Het vorige jaar werden de eerste aard appelen van de koude grond op deze veiling op 6 Juni aangevoerd. De vroeg- flj J-|u toe 13 Mei geweest. ste datum is tot t DAT de middenstandstentoonstelling Heerlen-Mijncentrum, die t.g.v. het gou den jubileum der staatsmynen is ge houden, ruim 100.000 bezoekers heeft getrokken. DAT in de Zeeuws-Vlaamse plaatsjes St Kruis (gem. Aardenburg), Groede en Waterlandkerkje pseudo-vogelpest is geconstateerd en de ziekte waarschijn- lyk is overgebraoht door jonge haantjes, die van een vreemde poelier waren ge kocht. DAT houdt. DAT de Nederlandse Bond van Chr Schoenmakerspatroons zijn landelijk congres op 18 Juni houdt in Dordrecht tg.v. het 30-jarig bestaan der Dordtsc afdeling. DAT bestuursleden van alle Spaanse genootschappen in Nederland en België te Antiyerpen het 25-j. bestaan van het Antwerpse genootschap hebben gevierd en hun jaarvergadering hebben gehou- DAT van 9 tot 14 September in Pur- merend een nationale dameshandwerk- tentoonstelling voor amateurs wordt ge houden en reeds 3.000 aanvragen om in lichtingen zijn ontvangen (secr.: Peper straat 18, Purmerend). DAT het Ned. schip Prins Willem IV (1535 ton) by een gecompliceerde bot sing met twee Britse schepen en een Pools vaartuig in de Theemsmondir.g schade aan het benedendek heeft opge lopen, maar vannacht op eigen kracht in Rdarn arriveerde. DAT op de plaats waar de Leuvehaven en Wynhaven in Rotterdam samen ko men een kantoor- en pakhuisruimte van zes verdiepingen (kosten fl.5 a 2 mil- lioen) is gereedgekomen voor de LC.L Holland, die in chemische producten handelt. DAT de Indonesische regering aan de Dordtse scheepswerf v.h. H. J. Koopman de bouw van een patrouillevaartuig heeft opgedragen en by dezelfde werf een vissery-inspectievaartuig voor Zee land is besteld. DAT de Landelyke Ver. van oud militairen van het dekkingsregiment Willemsdorp op Hemelvaartsdag in Dor drecht en Dubbeldam bloemen zal leg gen op de graven van de in Mei 1940 ge sneuvelde kameraden. DAT voor de viering van het eeuw feest Breda Oranjestad 1952 een ere- comité is gevormd onder beschermheer schap van jhr mr F. Beelaerts van Blok land, vice-president van de Raad van State. DAT de directeur van Fokker, ir P. J. C. Vos, door de Franse regering benoemd is tot ridder in het Legioen van Eer, op grond van zyn verdiensten als voorzitter van de Intern. Ver. van Vliegtuigbou- DAT de K-N-P-oandidaat C. de Jong by Ged. Staten in de verschillende provin cies beroep zal aantekenen tegen de be slissingen van 17 stembureaux, die hem op de candidateniyst voor de Tweede Kamer handhaafden, terwyl hy bericht had gestuurd zUn bewilliging in te trek ken. Alvorens naar de Verenigde Staten terug te keren in verband met de verkiezingen om het president schap, bracht generaal Dwight D. Eisenhower een afscheidsbezoek ons land. Vanmorgen werd hij door de voltallige Ministerraad in Den Haag ontvangen. Op de foto men Jke" vijfde van links. Pinay handhaaft zich in Frankrijk In aansluiting aan hetgeen gisteren reeds vermeld, doen wy hier thans vol gen de uitslagen voor 158 der 161 zetel6 van de Franse Senaat. Gebleken is, dat de Conservatieven van premier Pinay 10 zetels hebben gewonnen en de Gaullisten 9 zetels hebben verloren. De uitslagen luiden: Gaullisten 26, Communisten 15, Socialisten 19, radicalen 37. Volks- Republikeinen 13. Gematigd Conserva tieven 40 en partylozen 8; totaal 158, inclusief 2 zetels voor Tunesië. Het zal nog wel enige tyd duren voor de offioiële einduitslag bekend zal zyn. Over 3 Van de 161 zetels zal in veraf gelegen overzeese gebieden volgende week of later worden gestemd. Nu ook met M.T.S.-diploma naar T.H. te Delft (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich vanmor gen verenigd met het wetsontwerp tot wyziging van de hoger-onderwyswet. waardoor het mogelyk zal worden, tot de Technische Hogeschool toegelaten te wor den met een M.T.S.-diploma plus aanvul lend examen. Ook ging de Kamer accoord een wetsontwerp tot naturalisatie 22 personen. Bij een afscheid derland. Straks is het moment daar, waarop hy afscheid neemt van Europa om de oversteek te maken naar Amerika, een oversteek die ditmaal, naar het zich laat aanzien, tevens een overgang is van het generaalschap naar het president schap Afscheid van Europa? Niet lang is Eisenhower opperbevelhebber geweest in Europa: ruim een jaar. Maar het was voor de organisator genoeg om veel te verrichten- Dit jaar is naar onze indruk voor de vryheid en de beveiliging van Europa een zeer belangryk jaar geweest. De generaal had zelf wellicht nog meer willen bereiken. In Europa pleegt het tempo nog wel eens anders te zyn dan in Amerika- Een men heeft wel wat geduld nodig, om het oude Europa op gang te zien komen. Het jonge Amerika doet daar niét zo lang over. TT ET is een van de onvergankelijke ver- -*"*■ diensten van Eisenhower geweest, dat hij enerzijds niet heeft nagelaten Europa altyd weer te stimuleren, doch dat hij aan de andere kant voldoende be grip heeft gehad voor de moeilykheden. welke hier te overwinnen waren. Tact was niet de onbelangrijkste eigenschap van deze grote man. Groot, ook in zijn eenvoud en bescheidenheid en in het winnen van \riénden overal waar hy kwam. Hij heeft aan zeer velen in Euro pa het zelfvertrouwen, dat verloren dreigde te gaan. hergeven. Daarom is het afscheid van Eisenhower ook inderdaad een afscheid, een afscheid dat men neemt vpn een vriend, van een groot vriend. Maar een afscheid is het toch ook weer niet. Hij gaat near Ame rica om daar deei te nemen aan de strijd om het presidentschap. In die stryd be landt hy eigenlyk zyns ondanks Hy heeft die stryd niet gezocht, Hy, de be roepsmilitair. heeft zich van de actieve politiek verwijderd gehouden als van een andere wereld. Maar dit vol te houden, bleek aldra onmogelyk. Er ging een machtige roep naar hem uit en aan die roep heeft hy gehoor gfegeven. Wy moe ten ons wel zeer vergissen, wanneer dit niet voor hem een offer heeft betekend. W/"AAROM is nu dit afscheid van Euro- pa toch ook weer geen afscheid? Om dat Eisenhower beseft, dat de vrede en de veiligheid van Amerika en van Euro pa voor 'n belangryk deel hiervan afhan kelijk zyn, dat zij samengaan en in een dracht macht maken. Het is voor Europa een zaak van grote betekenis, dat de man die straks mogelijk de zetel van het pre sidentschap in Amerika bezet. Europa kent en de Europeanen. Zeker, hy heeft zijn werk in Europa niet kunnen vol tooien. Maar hy heeft de grondslag ge legd. Aan zyn taak zullen voortwerken zyn opviiee- en n.et ijn opvolger, die genen. d e door l?un grete chef zyn ge ïnspireerd- Europa brengt straks by het af- scao:d zijn offer. Maar het moge dan een opperbevelhebber verliezen die overi gens door een bekwaam militair zal wor den opgevolgd het weet dat de vriend schap blyft. Onze beste wensen vergezel len Eisenhower. En God moge onze we reld in h3ar stryd om veiligheid en om vrede Zyn zegen niet onthouden. De expeditie naar wrak van Stratocruiser Amerik. vliegers als gijzelaars in Braziliaans oerwoud Vastgehouden dooi een groep, die eigen onderzoek instelde yN HET BRAZILIAANSE OERWOUD worden een vertegenwoordiger van de Amerikaanse burgerluchtvaart en een Braziliaanse majoor-vlieger als gijzelaars vastgehouden, nabij het wrak van de, onlangs verongelukte stratocruiser der Pan American Airways. Zij zijn in handen van een groep van circa 30 mannen, die enige dagen vóór de officiële expeditie der Pan American Airways met valschermen in de omgeving van het wrak waren geland. Reuter wijst er op, dat de verongelukte stratocruiser grote hoeveel heden diamanten vervoerde. geseind, dat de, hierboven genoemde Amerik. en Braziliaanse functionarissen worden vastgehouden, omdat het hef- schroefvliegtuig der groep „niet-offi- ciele" parachutisten is beschadigd en een verzoek, om met de Amerik. heli copter te worden geëvacueerd, zou zyn afgewezen. Inmiddels zyn de lyken der 50. by de ramp omgekomen inzittenden, door de officiële expeditie, die Vrydag het wrak bereikte, naast de overbiyfselen van het vliegtuig begraven. Aldus de korte inhoud van dit merk waardige Reuterbericht. Deze groep van 30 mannen, die dus op eigen gelegenheid een onderzoek naar de lading van het vliegtuig wilden in stellen. eiste met een Amerikaans hef- schroefvliegtuig naar de bewoonde we reld te worden teruggebracht. Teneinde aan deze eis kracht bij te zetten, hebben zy de Amerikaan Scott Magness en de Braziliaanse majoor Miranda Correa, die na de eerste landing van het hefschroef- vliegtuig waren achtergebleven maar als gyzelaars vastgehouden. Er is meer, want de bestuurder van bet hefschroefvliegtuig seinde radiogra fisch aan zyn basis in Panama, dat hy gedwongen werd deze groep zonderlinge avonturiers te bevoorraden, waarby hy gevaarlyke vluchten van honderd kilo meter moest maken boven een dichte wildernis. Volgens deze zegsman staat de groep onder leiding van Lino de Mat- tos, een parlementslid uit de staat San Paulo. Om de sensatie nog groter te maken, wordt er by verteld, dat zich onder de 30 man zelfs verslaggevers be vinden, betaald door het hoofd van de Aeromis Brazail, d.i. de Braziliaanse luchtvaar tmaatschappy. Prompt zyn uit Rio de Janeiro drie vliegtuigen met parachutisten uitgezon den, om hulp te verlenen. Later werd Met auto opzettelijk z'n rivaal overreden Slachtoffer ernstig gewond in Eindhoven De Eindhovense politie onderzoekt vol gens De Tel. een vermoedelyk geval van poging tot moord, dat zich in de nacht van Vrydag op Zaterdag heeft voorge daan. Zekere De G. uit Eindhoven, die ;n café te Woensel ruzie had gehad :en liefdes-affaire met zekere V. uit Helmond, is later op de avond door V. overreden en zeer ernstig gewond. De G. stond met zyn fiets op het trot- ir van de Anna van Engelandstraat. V. reed met grote snelheid in zyn vracht auto op De G. in. Volgens ooggetuigen was hier geen sprake van een ongeluk, maar van duidelijke opzet. V. blyft ech ter ontkennen. Gevleugelde inwoning in Hilversum Twaalf rilla', aan da Uirechtsewtg te Hilversum ter hoogte van de Hoorneboeg hebben op het ogenblik gevleugeldeinuioninp. In even zoveel brievenbussen hebben zich namelijk op korte afstand van elkaar twaalf koolmezenfamilies geïnstal leerd. Ouders en jongen trekken zich er blijkbaar weinig van aan als een der villabewoners de voordeur eens hard dicht trekt En overigens zijn de menselijke bewoners zeer coulant tegenover hun tijdelijke gasten. Alleen de brievenbesteller in deze wijk moet wel over een zak boekhou ding beschikken omte onthouden in welke bus h\) wil of niét zijn brieven kan deponeren Nachtvorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met vannacht op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag zonnig en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. - Zwakke tot matige wind tussen Zuidoost en Noordoost. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Woensdag: Zon 4.38—20.36; Maan 3.03 -13.26. Op 23 Mei N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1