Robert Anthony Eden Wie is de man met het elegante voorkomen, die Churchill zal opvolgen? Katwijks oude toren zou deze zomer worden hersteld EEN VROUW werkt temidden ran vele duizenden schimmels Op bezoek bij prof. Johanna Westerdijk BALONNENWEEK D. PLAN JE NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DONDERDAG 15 MEI 1952 .T AAT IN DE AVOND van de 20ste Februari 1938, terwijl ik werkte in „-Li mijn oude kamer te Chartwell, kreeg ik telefonisch bericht van Edens aftreden. Ik moet bekennen, dat mijn moed zonk. De donkere wate ren van de wanhoop kwamen over mij. In mijn lange leven heb ik voorspoed en tegenslag gekend. Gedurende de oorlog, die nu spoedig zou volgen, heb ik altijd kunnen slapen. Zelfs in de bange dagen van 1940, toen een zo zware verantwoordelijkheid op mij rustte, kon ik goed slapen: Maar in deze nacht na de 20ste Februari week de slaap van mij. Van middernacht tot de dageraad lag ik in mijn bed, overweldigd door gevoelens van smart en vrees. Er scheen éën sterke, jonge gestalte rechtop te staan tegen het lange trekkende getij van overgave, verkeerde besluiten en zwakke impulsen. In vele opzichten zou ik anders gehandeld hebben dan hij, nochtans scheen hij mij op dat ogenblik de levenshoop te zijn van de Britse natie, van het grote, oude, Britse ras, dat zoveel gedaan had voor de mensheid en dat nog iets meer te geven had. Nu was hij teruggetreden. Ik zag het daglicht lang zaam door mijn venster binnenkomen en voor mijn geestesoog verscheen het visioen van de dood. weinig politici ooit de hunne konden ■pjEZE woorden schreef Churchill in een deel van zijn mémoires, waar hij het aftreden van Eden behandelt. Het was één van de meest kritieke perioden van de Europese geschiedenis. Dit besluit, dat insloeg als een bom, werd genomen, om dat de jonge staatsman niet langer ver- antwoordeUjk wilde zijn voor de ver derfelijke verzoeningspolitiek van de eigengereide minister-president Sir Austen Chamberlain. Deze had slechts kort voor Eden's aftreden een initiatief van president Roosevelt voor een bij eenkomst van Europese regeringsleiders te Washington, in de kiem gesmoord. Eden bevond zich toen in Zuid-Frankrijk. Churchill, die Roosevelt's voorstel een formidabele en mateloos belangrijke stap noemde, schreef hierover: „Niets zou een grotere kans hebben gehad, een oorlog uit te stellen of zelfs te voorkomen, dan het binnentreden van de Ver. Staten in de kring van haat en vrees in Europa". Toen Chamberlain faalde rpOEN CHAMBERLAIN z'n nieuwe grote fout maakte, kwam Eden met bekwame spoed naar Engeland terug, waar hij op 15 Januari 1938 arriveerde. Hij was gewaarschuwd door z'n trouwe ambtenaren van het Foreign Office. Eden, Geen gemakkelijke vader vader, Sir William, een land goed had. Hij bracht daar de eerste negen jaren van z'n leven door. Men zegt, dat z'n vader een ongemakkelijk heer schap was, een huistyran, die in een boze bul eens aUe blóemen in z'n tuin nielde en de schrik was van elke mis dadiger, die voor hem verscheen, toen hij rechter was. De jonge Eden werd thuis dus al goed voorbereid op het leven met de kortzichtige „zakenlieden" Baldwin en Chamberlain, die dachten, dat dictators zoetgehouden konden worden door ze vooral maar te ontzien en en dan eens een concessie te doen. Toen Anthony negen jaar was, verliet hij het ouderlijke huis; hy ging Sandroyde voorbereidende school, waar hij in Eton terecht kwam. Niemand vermoedde, dat daar een toekomstig staatsman als student rondliep. Integen deel, het had er meer van weg, dat hij ongemerkt in een of andere kerkelijke functie zou verdwijnen. De oorlog bracht daar echter verandering in. In September die zo lang en zo hard voor de verster king van de Brits-Amerikaanse vriend schap had gewerkt, was zeer ontsteld. Het was duidelijk, dat een ontslagaan vrage op komst was. waardoor een eind zou komen aan een toestand, die eigenlijk al enige jaren hopeloos was. Het verzoek om ontslag kon echter niet gebaseerd zijn op het van de hand wijzen van Roosevelt's voorstellen, aangezien de_ Amerikaanse president een groot risico* had genomen, door zijn land opzettelijk bij het donker wordende Europese toneel te betrekken. Alle krachten van het iso lationisme zouden toen losgebarsten zijn, als iets van de voorstellen uitgelekt was. De ontslagaanvrage van Eden kwam ruim een maand later, nadat Chamberlain nieuwe concessies aan het aggressieve Italië had gedaan. Chamberlain was diep onder de indruk van de schrik, welke het heengaan van de jonge minister in z'n kabinet verwekte. Hij verzocht oir uitstel, maar Eden volhardde in z'n be sluit en werd opgevolgd door Lord Hali fax. Samen met Churchill, die geen zitting had in het kabinet, heeft Eden zich van het begin af verzet tegen de verzoenings politiek. In 1938 zeide Churchill nog tot Chamberlain: „Ge hadt de keuze te oorlog en vernedering. Ge hebt de nedering gekozen en zult nog oorlog krijgen". Korte tijd na z'n aftreden hoorde' niets meer van Eden. Hij deed geen val op z'n collega's en gedroeg zich als een „gentleman". Dit was oprecht wellicht voorzichtig^ maar het stelde aanhangers teleur. Op massa-bijeenkom sten sprak hü verstandige en welgekozen woorden; het was echter niet, wat van hem verwachtte. Het was, alsof het volk hem als leider verlangde, maaj hy weigerde hieraan gehoor te geven. Was het een gebrek aan moed of w het de juiste kyk en z'n krachtige geest, die zich tegen dit enthousiasme verzet ten? In elk geval toonde hy hiermede een zelf-discipline te bezitten, die slechts 1915, nauwelyks 18 jaar oud, ging hy in het leger. Langer dan twéé jaar verbleef hy aan het front en naar men zegt, vocht hy In dezelfde sector en in dezelfde periode als wylen de korporaal Adolf Hitler. Na de oorlog ging Eden naar Ox ford om z'n afgebroken studiete vol tooien; voor het leger voelde hy niets, ook al dééd hy nauwgezet en knap zyn plicht. JN 1923 slaagde hij er in, door War wickshire te worden afgevaar digd naar het Lagerhuis. Midden ii de verkiezingscampagne trouwde hij met Beatrice Helen Becker, dochter Gervase Becker, eigenaar van de Yorkshire Post. Uit dit huwelijk werden twee zonen geboren: Simon en Nicholas. Spoedig trok hij de aan dacht van zijn politieke pleegvaders, Baldwin en Chamberlain. Achtereen volgens werd hij pari. privé-secreta- ris van Chamberlain, pari. ondermi nister van Buitenlandse Zaken en ii 1934 werd hij belast met Volken bondszaken, eerst als Grootzegelbe waarder en vervolgens als minister zonder portefeuille. Hij behield die positie onder Sir John Simon en Sir Samuel Hoare, totdat ook deze laat ste aftrad en Eden zelf minister van Buitenlandse Zaken werd. Altyd is Eden anders dan een ander geweest. De oorlog bracht velen in hun jeugd van de wys. Hy was echter één der weinigen, die kalm hun afgebroken stu die gingen hervatten. Ook z'n studie object was ongewoon Oosterse talen maar hy behaalde eervolle resultaten. Toen evenals nu verborg zyn ele gante verschyning en z'n gemakkelyke manier van optreden veel ernstige be doelingen. Later was hij in een periode van onrust en revolutie een onverzoenlyk conservatief, maar hy stond open voor ,ve ideeën, iets wat vele partyge noten misten Reeds vroeg had hy een buitengewone iteresse voor vreemde landen bracht veel tyd door in Europa Nabije- en Midden-Oosten. Toen hij in 1923 het parlement betrad, wist hij meer in de buitenlandse aangelegenheden, dan de meesten zyner mede-afgevaar digden, die veel ouder waren dan hy. Zweeg in Genèvè AL VOORDAT EDEN minister van Buitenlandse Zaken werd, had hij zich krachtig verzet tegen de halfslach tige Volkenbondspolitiek inzake de Ita liaanse aggressie in Abessinië. Hy wei gerde te Genève één woord te spreken gunste van hét plan van Sir Samuel Hoare, hetwelk Abessinië practisch Mussolini uitleverde. Hoare trad af Eden volgde hem op. Deze laatste had echter alles tegen, behalve het geweten het Engelse volk en de kleine landen. Zyn poging om olie-sancties te doen uit vaardigen tegen Italië strandde uitein delijk op de Franse verrader Laval, die gebonden was door een belofte aan Mus solini. De vlucht van de Negus sloeg tenslotte alle hoop de bodem in. Eden was verslagen. Als men zyn plan had aanvaard, dan had Mussolini gressie moeten staken. Het bewiftd in Italië zou wellicht veranderd zyn. De eer'van de Volkenbond zou gered zyn en Oostenryk, Spanje en Tsjechoslowa- kyé zou veel ellende bespaard zijn. Hy wanhoopte echter niet en bleef op post. Totdat in Februari 1938 niet knievallen voor Mussoiini hem tot af treden deden besluiten, daar Chamber lain buiten hem om allerlei rare bokke- sprongen maakte Na deze enkele grepen uit het leven van Eden komeh we tot de vraag of hij nu ook de man is, die Engeland, jt Europa en wellicht de wereld, nodig heeft, zoals eens met Churchill het ge val was. Daar valt niet veel over t€ zeggen. Voor de oorlog bleek Eden de din gen zeer juist te zien, maar hij had iéder- een tegen zich. Tydens en na de oorlog stond hy nog te veel onder invloéd Churchill om te kunnen beoordelen of hy geheel op zichzélf aangéwezèn zijnde, ook grote figuur zal zyn. Een politicus merkte in dit verband eens terecht op: „Churchill is als een machtige boom; zijn schaduw kan niets gróeién". TtEMOEDIGEND is echter het feit, dat Churchill in 1942, toen hij naar Amerika moest, het vólgende aan Koning George VI schreef: „Ik maak gebruik van het genadig ver zoek van Uwe Majesteit, de raad te geven, in geval van mijn dóód op deze reis, Anthony Eden té belasten met de vorming van een nieuw kabi net". Dat Churchill zulks deed in die uiterst belangrijke periode, bewijst dat de minister-president het volste vertrouwen had in z'n populaire jon gere vriend. Verwacht wordt dat Churchill, als hij orde op zaken heeft gesteld, het leiderschap in handen van Eden zal leggen,, omdat hij thahs. de. tijd daarvoor rijp acht. Men be weert zelfs, dat Eden bij de volgende verkiezingen meer stemmen zou krij gen dan Churchill Visseiijgoltjes Met 60 Schotse netten ter haringvisserij Wanneer men vasthoudt aan de 20ste Mei als uitvaartdatum van de Nederland- haringvloot, dan zullen Dinsdag a.s ruim 100 loggers uit de diverse visserij- plaatsén zee kiezen. De tweede groep zal dan op 27 Mei kunnen uitvaren. In rederskringen houdt men er rekening mée, dat er dit jaar met 60 Schotse net- zal mogen worden gevist op de Hol landse Nieuwe. Vorig jaar waren het tier netten meer en het jaar daarvoor 20 Voorts vernemen wy, dat op verzoek var IJmuidense reders dispensatie is ver leend van het verbod om voor 15 Juli met de trawlvloot ter zoute haringvisserij te gaan. Er zullen nu tenminste 4 traw- deze uitzonderingsmaatregel profiteren. Tot 15 Juni is het verboden n haring aan de wal te kaken. Prijs van IJmuiden Zoals ook verleden jaar is geschied heeft het gemeentebestuur van Velser een legpenning en een oorkonde uitge loofd voor het eerste schip, dat in IJmui den met eigen vangst nieuwe haring wal verschynt. Aangezien verl* jaar over deze eerste jager een kl -ei-warring is ontstaan, heeft men de zaak dit keer aan een streng reglement gebonden. Volgens verwachting Op de Woensdagmarkt werden ruim 4500 kisten rondvis aangevoerd, die ech ter geen betere noteringen konden maken dan op de Dinsdagmarkt. De tong bleef met uitzondering van de lappen, die op f 1,80 stand hielden, slechts gemiddeld met f 1— per kg betaald. De weegtarbot behaalde ten hoogste f 1,30 per kg. De kabeljauw bleef goed aan de prijs.-Regels dikkoppen, die aan de vereiste grote kon den voldoen, gingen voor f 9080 per 10 stuks, terwijl de kleihere soorten f 40 maakten. De IJslandse schelvis, die zeer goed van kwaliteit was. kon iets betere noteringen maken dan de Noordzee-kwa- liteiten. De grote soorten, welke aanvan- kelyk f 23 per 50 kg opbrachten, liepen later op tot f 30. De Noordzee-kwaliteit bleeft staan op f 27 per kg. De groot- en de klein-middel soorten van de IJslandse schelvis maakten f 25 pèr kist en waren dus hoger dan de Noordzee-kvvaliteiten. die voor de genoemde -soorten f 2223 per kist opbrachten. Voor de koolvis be stónd niet veel belangstelling. Zy boekte slechts f 3332 per 125 kg. De makreel kreeg, zoals géwoonlyk, vlotte afneming en was met f 26 voor de zeer kleine soor ten lang niet slecht betaald. Door het ge ringe aanbod kon de schol de goede note ring van f 2428 voor de tweeën behou den en f 1316 voor de schol III- Enkele kisten tongschar noteerden f 35 per 50 kg. Schrale eindresultaten De gevolgen van de lage noteringen bleven Woensdag voor de trawlers niet uit. De Tzonne, die een 3-weekse IJsland se trip had gemaakt én ruim 2000 kisten aan de afslag bracht, kon toch niet hoger komen dan f 31000. De Eli en de Polder man kregen ieder f 15000 voor een 13- daagse reis en de Limburgia en de Bloe- mendaal f 11.300 voor 12-daagse reizen. De laatste Nu de Vios en de Postboy nog niet ge meld hebben, dat ze deze week komen markten, is het wel zo goed als zeker, dat er na de Schoorl. die vandaag aan de afslag was met 750 kisten, voor dit weekeinde geen verdere trawleraanvoeren meer zullen komen. Ook zijn er weinig loggers te verwachten. By de vloot Woensdag zyn nog binnengekomen de loggers KW 5. KW 3 en KW 49. die zich bij de haringvloot in de vissershaven heb ben gevoegd. VANAVOND IS ER EEN SPOEDEISENDE RAADSVERGADERING OVER en W. van Katwijk hebben de gemeenteraad aldaar een schrijven doen toe komen ©ver de herbouw van de toren van de Oude Kerk aan de boulevard en de financiering daarvan. Het is de bedoeling van het college nog gedurende dit bad seizoen de toren in oude luister te doen herstellen. Vandaar dat reeds vanavond in Katwijk een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad zal worden gehouden. Moe: de amovering van talloze wonin gen in het boulevardgebied als de hoofd oorzaak worden gezien van de tegenwoordige huisvestingsmoeüykheden. daarnaast heeft ook de afbraak van de toren van de Oude Kerk een diep spoor na-gelaten, omdat kerk en toren in Kat wijk steeds een belangrijke functie heb ben vervuld, zo schryven B. en W. Scneen de eerste actie tot volledige mis lukking gedoemd, de herhaalde pogin gen mochten ten slotte tot dit succes leiden, dat de minister in Augustus 1949 meedeelde, dat hy zich er in principe mee kon verenigen, dat tot herbouw zou worden overgegaan. Omtrent de wyze van uitvoering en van financiering werd verwezen naar het rijksbureau voor de monumentenzorg. Op 3 Maart van dit jaar werd door de rijkscommissie voor de monumentenzorg aan het herstelp'ar. goedkeuring gehecht, terwijl op 23 April d.a.v. de minister de benodigde rijks- goedlteuring verschafte. Ir feite komt de situatie echter hier op neer, dat formeel geen beletselen meer aanwezig zijn om tot herbouw over te gaan, maar ten opzichte van de financiering moet voorlopig nog een af wachtende houding worden aangenomen- B. en W. hebben de minister doen we ten, dat het in hun voornemen ligt hem voor te stellen de financiering van het project voorlopig voor rekening vai gemeènte te nemen, in afwachting de uitkering door he{ rijk. De kosten van het totale werk kunnen geraamd worden op: 1 aanneemsom f36.735; 2. aanvulling voorraad stenen f2800; 3. natuursteen f4500; 4. uurwerk f1500; honorarium architect en toezicht f6000; 6. vernieuwen van twee vloeren (geheel voor rekening der gemeente) f1500; 7. aanschaffing luidklok f9000; totaal f 62.035- Welk deel daarvan ten slotte voor rekening van de gemeente zal zijn. is nog onzeker, maar aanvaar dende, dat het rijk met de kostenbere kening ad f53 035 (het totale bedrag min het bedrag voor de luidklok) min f1500 - f51.535 kan instemmen, zal naar alle waarsChijnlykheid mogén worden gerekend op een rijksbijdrage van min stens 75 procent, dat is f38.651.25. B en W. hebben zowel het bestuur van de coöp. Raiffeisenbamk .Katwyk als dat van de gemeentespaarbank bereid gevonden een geldlening aan de gemeen te te verstrekken voor de duur van tien tegen een rentepercentage va 334. terwyl de aflossing van het gehel bedrag eerst na tien jaar zal plaats heb ben. Het voorstel is. dat de gemeente de genoemde geldleningen aangaai bij wyze van onderhandse aanbesteding de uitvoering van het plan wordt opge dragen aan Katwykse KatwykSleutels HedeViavond om 7 uur wordt op het Katwijk-terrein een voetbalwedstrijd ge speeld tussen Katwyk 1 Sleutels 1. Spoedeisende vergadering Hedenavond 7 uur komt de gemeente raad bijeen. In deze vergadering, die spoedeisend is, wordt slechts één punt behandeld, nl. de herbouw van de toren de Oude kerk- Men zie het artikel elders in dit blad. KATWIJK AAN ZEE Gent. Gemeente Vrijdagavond om half J spreekt in het Hoog en laag water. Vrydag 16 Mei: hoog water 8.12 e 20.50; laag water 3.42 en 16.10. H1LLEGOM Propaganda voor kankerbestrydlng De afdeling Hillegom BENTHUIZEN Ouden van dagen gaan weer uit Het comité voor een zomeruitatapje voor de ouden van dagen heeft gemeend dit jaar weer een tocht te moéten orga niseren. In de tweede helft van Juni za! de tooht worden gehouden. Alle ouden van dagen van 64 jaar en Ouder kunnen hieraan deelnemen. Eind van deze week wordt begonnen met een geldinzameling, waarvan men vèrwacht, dat zy weer volledig slagen zal. Waarheen de tooht zal gaan. blijft een verrassing. Men moet zich vóór de 23ste Mei ter ge meentesecretarie of by één van de leden van het comité opgeven. Men vertrekt uit Benthuizen 's morgens om half 9. De leden van het cómité zyn: mevrouw Steenbakker, mevrouw H. J. 4« Leeuw, zuster A. Vogelesang,de heer A. A. v. d. Maas. de heer C. van Galen, mevrouw C. A. van Dnel, mevrouw E. Dogterom, de heer G. J. A. Runsink én de heer D. van Soest. (Van een bijzondere medewerker) Zal men na de penicilline nieuwe ontdekkingen in het schier onbegrensde rijk der schimmels doen? Ziehier een vraag, die de medici in alle landen der aarde bezig houdt en niemand kan dit beter weten, dan Prof. Johanna Westerdijk, die het grootste botanische schimmel-reservoir ter Wereld (dat zich geheel onopvallend in Baarn „schuilhoudt") onder haar beheer heeft. Dagelijks moeten er schimmels in steriele buisjes naar alle windstreken verzonden worden en uit de bestellingen valt o.a. af te leiden dat er nog steeds gezocht wordt haar „het" effectieve middel tegen tuberculose. Na de Streptomycine. die slechts voor bepaalde vormen van t.b.c. te gebruiken is, speurt men naar nieuwe geheimen, die in dit wonderlijke rijk met zijn bijna magisch schynende groeikracht en vele spelende en grillige vormen, verborgen moeten liggen. Reeds veroverde de Aureomycine (die goede diensten be wijst by bepaalde infecties, waar de PeniciUine faalt) de markt, terwyl de .Terramycine gevolgd is. Men vindt thans te Baarn 8300 soorten schimmels en in de ruim 45 jaren, dat Prof. Westerdyk dit „buitenbeentje" der biologie beheert, is er wel heel wat veranderd. Wie dacht er b.v. in het be gin van deze eeuw, toen het Botanisch Congres het noodzakelyk achtte, een in ternationaal reservoir voor schimmels in reincultuur aan te leggen (de bioloog moest toch ergens een plaats hebben, waar hij de belangrijkste schimmels der aarde keurig ingedeeld bij elkaar vindt) aan het wonderlyk vermogen van som mige dezer „planten", stofwisselingspro ducten af te scheiden, die in staat bly- ken, ziekte-verwekkende schimmels te doden of sterk in hun ontwikkeling le se staf, die uit 5 universitair geschoolde mycologen bestaat, genoegen moet nemen half salaris. En eigenlijk zou het personeel uitgebreid moeten worden, want het materiaal is zo gevoelig, dat de hele collectie minstens eens in de maanden over-geënt moet worden. Dit betekent: nieuwe „soepen", alias kunst matige voedingsbodems van bonen, ten, graan of andere vruchten koken, tal ontsmettingsmaatregelen nemen (op- door verdwaalde schimmel- Na de verbluffende ontdekking van de penicilline ontstond ineens een stormloop op die collectie. Men zag in Baarn een j soort „grondstoffenfabriek" voor tal van medische industriële doeleinden, zodat Prof. Westerdyk ineens met een glim lach kon ontdekken: „Ik ben eigenlijk een soort handelsreizigster". Maar ondanks deze bron van inkom sten is de financiële toestand van het ..Centraal Bureau voor Schimmelcultu res" zorgelyk te noemen. Daar er slechts twee andere en veel kleinere collecties op de wereld zyn (één in Amerika en één in Engeland) sprong de Unesco en-1 kele jaren geleden met een subsidie in de bres. Maar dit wordt steeds minder en thans is de toestand zo, dat de Baarn-1 PROF. JOHANNA WESTERDIJK. sporen geen ..verrassingen" krijgt) uiterst voorzichtig met fyne pincetjes „overplanten". Inmiddels beginnen de steeds groeiende registratie- en determinatie-problemen, het enorme leger glazen buisjes met hun wattepluimen, de kolven met paddenstoe len. mycelium, met kleurig en fantastisch spinnende schimmeldraden, het laatste restje ruimte in Baarn te vérslinden. En dan kan men slechts met een lichte huivering bedenken, dat juist dit on derzoek nergens grenzen kent: er groeien evengoed schimmels op de koffiebonen van Java, als in de goudmynen var Transvaal, dé pruimenbomen van dn Betuwe of by u thuis in de broodtrom mel. Er bestaan honderd-duizenden soor ten en zelfs prof. Westerdyk, een dei weinige Europese experts op dit uitzon- aerlyke terrein, krygt nog wel eens schim mels gezonden, die zij in haar lange wetenschappelijke loopbaan nog nooit gezien heeft. En wanneer men dan bij dit alles bedenkt, dat een uitbreiding 2000 schimmelsoorten minstens twee werkkrachten meer vraagt, dan begrijpt men. dat er in Baarn een „nood-toestand" „Ik heb reeds contact opgenomen ^met de Wereldgezondheidsorganisatie verschillende zaken te bespreken", aldus prof. Westerdyk. „maar over yet alge meen verkeer ik teveel in tydnood. Ik heb twee halve professoraten in de Plan tenziekten een te Amsterdam en eer in Utrecht en moet naast het ontvan gen van veel buitenlandse gasten ook allerlei correspondentie afdoen. Eigeniyk zou ik er eens uit moeten om te bevoeg- ner plaatse de toestand uiteen te zetten" Hoewel de hele wetenschappelyke reld met spanning in de schimmels vorst en men er van overtuigd is; dot haas: de medische en industriële toepassingen ook de veeartsenykunde en de landbouw aan de beurt komen, is het enorme schim- j meireservoir toch zo'n beetje 't stiefkind. Een belangrijke ontdekking werd reeds odaan: een oud-medewerker van hét Jentraal Bureau, onze landgenoot Van -uyk, vond het patuline al$ tegenwer- ter van planten-parasieten. Een schitte- end middel om gronden te steriliseren, naar helaas voor practische toepassing r.og te duur. Totnogtoe worden verschil lende anti-biotica in Amerika vervaar digd, maar de uitstekende bereiding van penicilline door de Gist- en Spiritusfa- I briek te Delft heeft bewezen, dat we geenszins deze buitenlandse hulp van node hebben. Het is dan ook te ver wachten, dat de Nederlandse industrie Matroos raakte (te land) op drift Een 22-jarige matroos op de grote vaart (C. H. S. geheten) kwam op II Maart van zee thuis. Hy kreeg ruzie en ging bü de ouders van zyn meisje in Hillegersberg wonen. Ook dat beviel hem niet en hij ging er vandoor. HU trok het lond in en op Goede Vrijdag kwam hy in een Limburgs dorp. HU at en dronk het goede der aarde in de pro visiekelder van de burgemeester, ging aldus gesterkt terug naar Hillegersberg en pleegde daar een inbraak. De buit, f 350, ging op aan wijntje en Trijntje. Toen volgde een tweede reeks diefstal len: f 45 uit de offerbussen van de Hil- legondakerk, de volgende nacht een scheerapparaat, een aktentas, een por tefeuille en een geldkistje uit een woning aan de Statenlaan. Met die buit nam hy zijn intrek in de kelder van een school. Hy schoor zich met zijn pas ver worven bezit. Het geldkistje bevatte voor hem waardeloze papieren, die hy dan ook maar opstookte. Na deze avonturen ging hy via Am sterdam naar Franeker, waar hU f "0 kaapte. Die maakte hij in Den Helder op. Verder trekkende logeerde hU in Helloo op een hooizolder. Een bakker vond hem daar en stuurde hem weg. De nacht daarop liep hy tegen de lamp by een kraakje in een voetbalkeet te Castricum. Nogmaals moest hy, thans onder po- lltlegeleide, alle plaatsen langs, nu in omgekeerde volgorde. Hy heeft volledig bekend en is nu ingesloten. .-an de Ned. vereniging tot steun aan het Koningin Wilbelminafonds hield gisteren goed bezette zaal een propaganda- avond. Dokter Versluys, voorzitter, op het doel van de avond: bet werven mi nieuwe leden. De heer Bruins hield een korte rede imens het hoofdbestuur. Daarin v "telde hij, dat voor de instandhouding de uitbreiding van de voor de kanker bestrijding nodige voorzieningen jaar- lyks f 1.500.000 nodig is. De basis dit bedrag wordt tot nu toe gevormd door collecten. Daar deze eèn te wankele basis vormen, deed spreker een beroep op de aanwezigen om lid te worden. Dokter Van Leusden, dié hierrta het woord voerde, sprak over het grote aantal kankergevallen. Het toenemen het aantal geconstateerde gevallen meende dokter Van Leusden té moeten verklaren uit het hoger worden gemiddelde leeftyd. De kanker treedt namelijk meestal op oudere leeftyd op. Bovendien wórdt door - de moderne onderzoekingsmiddelen veel kanker ontdekt. De sprekers werden afgewisseld met zang van het Hdlfegoms dameskoor en het Katholiek jongenskoor. Na de pauze werden nog enkele films vertoond. L1SSE Afdeling voor ouden van dagen opgericht Lisse heeft een afdeling van de alg. bond van óuden van dagen. In de zaal de heer Van Riel zat gistermiddag dertigtal oudjes en luisterde eerst wat de landelyke voorzitter, de heer G. de Bruyn. te vertellen had. Spr- belichtte de groei en het doei van de bond. Het streven is. de uitkeringen voor hen, die niet meer aan het arbeidsproces kunnen deelnemen i.v.m. de leeftyd. danig te doen zyn, dat men er werkélyk van kan bestaan. En niet bestuur of maatschappelijk hulpbetoon behoeft te lopen. Na de lezing bedankten de heren Bal kenende en Van Dyk spr. voor zyr boeiende voordracht en trachtte men eer bestuur te vormen- Men wilde de heer Balkenende op de voorzitterszetel heb ben. Maar de heer Balkenende, die in Juli tachtig jaar hoopt te worden, de, dat genoeg „jongelui" van zeventig dit konden opknap pen. De volgende heren werden gekozen: Dijk. A. v. Steyn. R. Overwyk Z. J. de Jong. De heer Van Dijk zal als oorzitter fungeren. De andere bestuurs functies moeten nog verdeeld worden. Straatprediking Zaterdagavond 8 uur wordt op de hoek van de Wagenstraat straatprediking ge houden. Ds A. K. Krabbe. Geref. predi kant te Hillegom, hoopt te spreken. A.R. Verkiezingsappèl Het rayon Bollenstreek vain de A.R partij organiseert op Zaterdag 7 Juni eet groot verkiezingsappèl. Emmabloemcollecte De Emmabloemeolleote in Lisse heeft ruim f700 opgebracht. Een mooi resul taat! OEGSTGEEST Bevolkingsonderzoek Gistermiddag is onze gemeente be gonnen met het bevolkingsonderzoek door middel van schermbeeldfotografie. In het gymnastieklokaal der openbare school had de officiële opening plaats, waarby tegenwoordig waren de burge meester en echtgenote, de beide wethou ders, de gemeentesecretaris, vele raads leden, dokter F. W. N. Hugenholtz er enige dames en heren, die een werkzaarr aandeel hebben gehad in de voorberei ding. In zyn welkomstwoord sprak de voor zitter. de heer G. J. Blomsma, zyn er- kentelykheid uit over de grote mede werking van vele zyden, in het byzon- der tot mej. Cosyn als hoofdcommies ter secretarie. Er zijn erJiter nog weifelaars. Spr. verzocht met Andrang. deze twy- fel te overwinnen, wijzend op de Belgische order voor Ned. vliegtuigfabriek De Belgische 1 uchtvaartmaatschappy' Sabena heeft een order geplaatst voor de bóuw van enkele Safirs van het nieuwe type Saab-91, bestemd voor de opleiding van piloten. De vliegtuigen zullen in licentie bU De Schelde in Dor drecht worden gebouwd. Vermoedelijk zal het eerste toestel over enkele weken gereed zijn. Safirs zijn eenmotorige, twee- tot driepersoons toestellen, die vervaardigd worden door de Zweedse Saab-fabrieken. In licentie bouwt De Schelde de Saab-91 voor de Zweedse luchtmacht, maar ook de burgerlUke en militaire uitvoering de Safir. op de duur allerlei hoogst belangryke schimmel-preparaten, waarvan de naam op „mycine" eindigt, zelf zal gaan ve vaardigen. Natuuriyk houdt men zich in Baa niet bezig met chemische proeven, maar men doet wel andere experimenten. Men gaat b.v. na. hoe schimmels zich gedra gen by verschillende temperaturen er allerlei soorten gekleurd licht Zo raakt men in deze wonderlyke wereld nooit uitgestudeerd en ziet men nergens grens. De tyd nadert voor prof. Wester dyk, dat zO haar docerend ambt gaat neerleggen, maar ze hoop- Baarn t te blyven en dan meer gelegenheid te vinden voor het interessante en belang rijke wetenschappelyke werk. dat haar hier wacht antwoordelijkheid tegenover gezin en medeburgers. De officiële opening werd door de burgemeester verricht, die allen dank bracht namens het gemeentebestuur. Hy noemde de hulpvaardigheid een koste- lyke daad van burgerzin. Hierna wérd een begin gemaakt met het onderzoek, dat dank zy de hulp van dokters en zusters vlot verliep. Binnen vyf minuten werd van 26 personen een foto genomen. Zy, die nog niet het besluit namen, zich ook aan dit onderzoek te onderwer pen, kunnen zich de komende dagen nog melden in de Terweeschool. (Advertentie) Bij aankoop van 5. een ballon cadeau Textielhandel Schoolstraat 150 Tclet. 586, Voorschoten VOORSCHOTEN Boerenleenbank hield jaarvergadering In „Iréne" werd de jaerlykse alge méne vergadering gehouden van de coöp. boerenleenbank „Voorschoten". De voorzitter van de raad van toezicht, de héér W. T. Lekkerkerker gaf na een woord van welkom een kon overzicht het afgelopen- jaar. Na herinnerd te hebben aan de algemene internationale financiële toestand deelde hy mede dat nen tevreden kon zyn over de gang van aken en de reserve belangryk verste- igd is. Het streven blyft er op gericht <p zo voordelig mogelijke wyze credit- en te veest reltken, ondanks de algemene •erhoging van de rente. De notulen wer den onveranderd vastgesteld. Als lid van de raad van toezicht werd herkozen de heer L. A. Hoogendoorn; tot bestuurs lid gekozen de heer A Rodenburg. Hierna werd het financiële verslag uit gebracht door de heer C. H. de Ruyter. Op 1 Januari 1951 was in de spaarbank ingelegd een bedrag van f 1 356.204.21- Gedurende het afgelopen jaar werd in gelegd en aan interest bygeschreven f608 009.06. terwyl werd terugbetaald f786.742,48. zodat op 31 December 1951 aan spaargelden schuldig was f 1.177.531.39. Aan rente werd uitbetaald of bygeschrev-en f26.048.83. Op 1 Januari 1951 waren aan 27 leden voorschotten verstrekt tot een bedrag van f 129 428,76. In 1951 werden 4 nieuwe voorschotten verstrekt tot een bedrag van f9740 terwyl werd terugbetaald f 19.189. zodat op 31 December 1951 aan voorschotten te vorderen was f 119 979.76. Aan rente werd gekweekt f5 552,62 Aan leden was op 1 Januari 1951 verstrekt f 802 085 50 en hadden dezen te voederen f86 283,33. In 1951 werd daarbij in reke ning-courant uitgegeven f 1 .502 899,75 en werd terugontvangen f 1.456.961,07 zodat op 31 December aan leden verstrekt was f835.909,11 en dezen te vorderen hadden f 74170,26. Aan interes; werd daarover genoten f35.084.84 en uitgegeven f257.88. Op 1 Januari 1951 hadden de centrale bank te Utrecht in lopende rekenit>g een schuld van f 440.714.77. Gedurende het jaar 1951 werd naar Utrecht verronden f 1.164 553 91 en van Utrecht ontvangen f 1376 167.47, zodat het credit-saldo by de centrale bank op 31 December f229 101.21 bedroeg. De totale omzet bedroeg f 8-046.575.34 en de winst f63.071, 67 (v.j. f55 099.21). Bij de op 19 December 1949 begonnen scboolspaarbank zUn 4 soholen aangeslo ten; het aantal schoolspaarbankboekjes bedraagt 351 In '.otaal was door de leer lingen ingelegd f 6 863.94. De rekening en balans over 1951 werden goedgekeurd. Geslaagd BU het In het berfn t gehouden examen van stituut voor de oplek*** instructeurs te Overveen ia k_ voor leraar lichamelijke oeferV.r* bulten srtooh-rt-nd W. P. J. v. d ByL i deze maand

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 5