NUM It.sï CHIEF WHIP Nederland-Zweden: zeer matig, vlak en zonder doelpunten ODD 2 DONDERDAG 15 MEI 1951 Een inteiland-voetbalduel om gauw Ie vergelen Defensie, met Kraak aan het hoofd, behoedde Oranje voor nederlaag (Van onze speciale verslaggever) n U1M 60.000 MENSEN hebben bet Nederlands eUtal gisteravond in het 1L Olympisch Stadion in Amsterdam tegen Zweden een dergelijk saaie, vlakke, kleur- en s/eerloze wedstrijd zien spelen, dat deze in de voetbalhistorie van het Oranjeteam stellig niet zal worden aangemerkt als een onvergetelijk wapenfeit. Goed beschouwd slechts 10 minuten kreeg men de indruk, dat hier een ploeg in het veld stond, welke zich realiseerde wat er van een goed resultaat zou afhangen Helsinki I Dat waren de eerste tien minuten. De overige 80 werd er aan Neder landse zijde met name door de voorhoede zeer gebrekkig voetbal gepleegd, waardoor het peil dat van een middelmatige eerste klas wedstrijd nauwelijks bereikte. Oranjemannen door te breken, dam stond beheerst en koel optredende keeper Svensson, niet zo jong meer maar nog steeds Zwedens beste doel wachter, die de hoop op een doelpunt in rook deed vervliegen. Waaraan het falen van de voorhoede, !e na de wedstrijd tegen Sunderland zulke hoopvolle verwachtingen deed koesteren, te wijten is? Om het met simpele woordspeling uit te drukken: aan voo rhoede-spcl. Uitgezonderd de eerste tien minuten werd er constant met slechts 2 k 3 spelers in de aanval geopereerd. Om beurten bleken Lenstra, die zijn jubileumwed strijd op een rustige wijze vierde, zoals een collega naast ons opmerkte. Benmaars, Clave-n en Van der Kuil (vooral in de 2e helft) er een voor liefde voor te hebben achter de voor hoede aan te spelen. Het ge volg hiervan was, dat het de Zweedse defen sie gemakke lijk viel grijpen. Van Melis, tooh al geen ster, had tegen Nilsson alleen, vrijwel brengen. Een dergelijke speelwijze zou nog tot succes leiden, als de „achter blijvers" door individueel werk voor de „spits" aanval kansen zouden scheppen. Maar hiertoe kwam men niet. Het werd wel geprobeerd, maar tijdens momenten Dat het tenslotte tegen dit Zweedse elftal, dat ook niet bepaald fraai aanvals- spel ten beste gaf. op een gelijk spel is uitgelopen, is voornamelijk te danken aan het uitnemend doelmanswerk van Piet Kraak, die bewezen heelt nog niet op zijn retour te zijn, maar integen deel zyo plaats onder de lat volkomen waard te zijn. Vooral in de tweede helft verrichtte hij serie fraaie safes bij gevaarlijke uitvallen gasten, waaruit enkele doel- rijpe kansen voortkwamen. Direct hierbij moeten we de namen noemen van de Haarlemmer Odenthal en de Vitesse-man Alberts, welke beiden op opvallende wijze het Nederlandse doel voor door boring wisten te behoeden. Eerstgenoem de wist in het begin van de 2e helft een maal fraai op de doellijn redding te brengen, terwijl Alberts, die ook verder op een goede wedstrijd kan terugzien,, hetzelfde een kwartier voor het einde presteerde. De Zweedse ploeg, welke qua conditie, techniek en positiekiezen ongeveer een klasse beter was dan het Oranjeteam, slaagde er evenwel niet in deze superio riteit in doelpunten tot uiting te bren gen. Ook hier laboreerde het aan ver band, zowel in als tussen de linies onder ling. Het sterkste deel van dit elftal vormde de defensie, met spil Nilsson aan het hoofd, waartegen de voorlinie der onzen geen schijn van kans had. Keer op keer strandden Lenstra c.s. op de rustig spelende verdediging en wisten de KRAAK waarop het geheel der Kuil op rechts e hielden het spel 3 Teleurstellend De leden vaïï'de keuz^eömmissie en van de technische commissie van de K.N.V.B. konden moeilijk enthousiast zijn over het vertoonde spel. Zowel de heren A. W. Verlegh, H. Mommers en O. de Vries, leden van de keuzecommis sie, als verscheidene vertegenwoordigers van de technische commissie hadden slechts één mening: teleurstellend. Dat kwam misschien ook, omdat de ongetwij feld goede wedstrijd tegen Sunderland van Donderdagavond jl. te Rotterdam nog te vers in het geheugen lag. De heer Verlegh zei b.v., dat de generale repetitie zeer bevredigend was geweest, maar dat de wedstrijd zelf niet voldaan had. Het had ook andersom kunnen zijn: een slechte generale repetitie en een voor treffelijke landenwedstrijd. De heer Mommers vond, dat er iets looms over de Oranjemannen had gelegen, iets, dal niet te verklaren was, want waar was in het Olympisch stadion dat enthousiasme gebleven, die felheid om een ongetwij feld betere tegenstander te overwinnen Was het voetbalmoeheid of waren de spelers te veel over zich zelf tevreden na de match tegen Sunderland? Deze en andere vragen waren moeilijk te beantwoorden, maar hoe het ook zij, verscheidene spelers waren volkomen üit vorm. Zij hadden een offday en zij ble ken niet in de gelegenheid te zijn om zich door hard werken daarbovenuit te werken. De Nederlandse officials gaven, voort bouwend op deze gedachten, toe, dat de Zweedse defensie over een sterk dek kingssysteem beschikte, het viertal in de achterhoede en de twee halfbacks vo den een hechte verdediging en i moest heel wat in zijn mars hebben deze verdediging met succes te passeren. Iedereen moest wel bewondering hebben voor spil en aanvoerder Nilsson. Maai wat ook opvallend is geweest, zo rede neerde men verder, was het gebrek teamverband in het Oranje elftal. Het merkwaardige feit deed zich v dat de Zweden er heel anders óver dachten. Zeker, het was geen prim wedstrijd geweest, dat geven zij toe, maar was het tempo wel zo langzaam als menigeen deed voorkomen? Aanvoerder Nilsson liet zich over de eigen spelers niet uit. Dat was verstandig van hem, want hij was zelf de beste man ge weest. „Iedereen heeft zijn plicht ge daan", luidde zijn repliek op onze vraag. Maar zwak was beslist de voorhoede van Nederland, zeker een klasse minder dan de achterhoede. Bovendien stond het spelpeil voor de rust hoger dan daarna. Scheidsrechter Orlandini, die zijn eer ste wedstrijd in Nederland floot hij is 42 jaaruond hef een zeer faire wed strijd en het publiek vond hij zo rustig. Hij vond het jammer, dat Terlouw had moeten uitvallen, maar zo verklaarde de Italiaan het was een ongelukje, waar niemand iets aan kon doen. En zo dacht Terlouw er zelf ook over. toen wij hem na afloop in hotel de l'Europe met een grote pleister naast zijn rechteroog zagen ziften, lachend en wel. Dr Thomee had hem verzekerd, dat het een heel lichte blessure was, snel zal genezen. ALBERS nodig was. Van Bennaars op links voetballend af en toe danig op. Neen, het vlotte in de voorhoede allerminst. Waar het boven dien aan initiatief en doorzetting schortte, mag het geen verwondering wekken, dat Nederland ook' maar goede scoringskans kreeg. Om hie aansluitend de spelers onder de loupe te nemen: Kraak was ongetwijfeld de het veld. Zoals hierboven reeds gezegd, verdedigde hij zijn doel op een sublieme wijze. Uitnemend was vooral zijn opstellen, waardoor hij zich terecht grote faam heeft verworven en getoond heeft, nog lang niet voor ver vanging „rijp" te zijn. Het is niet teveel gezegd, wanneer wij beweren, dat hij Oranje voor een nederlaag heeft behoed. Alberts, trapvast en resoluut als hij is, de beste man in de verdediging, hoewel ook Odenthal een zeer verdien stelijke party heeft gespeeld. Van Ter louw, die na een kopduel met midvoor Westerberg met een bloedende hoofd wond het veld moest verlaten en ver vangen werd door door zijn concurrent Hendriks van Vitesse, zag het publiek het gewoonlijke grove spel, dat hij gewend is te spelen, maar beheerst voet bal, hetgeen niet anders dan tot volle tevredenheid kon stemmen. Tot a hoop der Zweden slaagde hij er talloze malen in, hun aanvallen te onderbreken. Van de overige twee halfspelers viel Wiertz, die een goede eerste helft had, het meeste op. Van de voorhoede is niet veel goeds te vertellen. De aanvallers hadden het tegen de blauwwitte defensie gemakkelijk, maar speelden stuk voor stuk zo doorziohtig en tasieloos, dat er niet veel waardering hun epel is op te brengen. Abe Lenstra liet zelfs niet bij vlagen zijn onbetwistbaar meesterschap blijken, be trok veel te weinig zijn vleugelspelers in het spel, waaraan Bennaars t.o. Clavan eveneens in gebreke bleef, ter wijl Van Melis „nergens te vinden i Zijn schoten waren sporadisch en slecht zijn positiekiezen niet veel beter, hetgeen trouwens voor de gehele voor hoede geldt. Het is wel jammer, dat de Off-side! IpEN INTERLAND voetbalwedstrijd midden in de week trekt heel wat luisteraars samen rond het radiotoestel Zo heeft een groot deel van het Neder landse publiek gisteravond in mir. meer grote spanning geluisterd naai verslag, dat ir Van Emmenes gaf de VARA. Deze omroep was dus zekerd van een aandachtig en uitgebreid gehoor. Gewoonlijk wordt voor de omroep ge durende de rust gramofoonmuziek ge geven. Dit w zo ongeveer een ongeschre ven wet geworden in de voetbal-repor tagegeschiedenis, teneinde de twee delen van een wedstrijd met elkaar te verbin den. Het radio-program vermeldde vt de tien-minuten rustperiode dan ook het VARA-program: gramofoonmuziek. Maar de werkelijkheid was anders. Aanvankelijk kwam inderdaad i muziek. Maar toen hoorden de baasde luisteraars plotseling een kxezingsredevoering van mr J. W. Burger ten behoeve van de Partij van de Arbeid. Klaarblijkelijk werd hier een handig ge bruik gemaakt van het feit, dat zoveel Nederlanders de radio hadden aanstaan. Wat echter voetbal met politiek te ken heeft is ons niet duidelijk. Tenzij de heer Burger het doel had, duidelijk te laten uitkomen, dat de P.v.d^A.-poii- tiek iets met schoppen te maken heeft1 Het komt ons voor, dat hier van' een internationale voetbalwedstrijd, die toch de nationale gevoelens van een groot deel van het Nederlandse volk wakker roept misbruik is gemaakt ten behoeve var een politiek partij-belang. Het was eer handige, maar misplaatste stunt van dt P.v.d.A. Het schot van mr Burger op het pu blieke doel werd geplaatst toen hij off side stond. Dat is in dit geval geen vrije schop maar zelfs een strafschop waard. Keuzecommissie het ndet heeft aange durfd Van Roessel in zijn plaats op te stellen, een een robuste, van doorzet ten wetende aanvalsleider, die doel punten kan maken men denke aan de wedstrijd met Nederland B tegen Sunderland en tot het laatst onver saagd blijft doorvechten. De beste speler bij de Zweden wa: onmiskenbaar spil Nilsson, een voetbal ler met buitengewone kwaliteiten, die vrijwel het gehele middenveld heerste. Van de voorhoede willen het blnnentrdo BroddWesterberg Loefgren noemen. J I Dezelfde kwaliteit- Dezelfde 100 °/o Virginia en reeds 30 jaar DE BESTE SIGARET VOOR UW GEZONDHEID! Aanval speelde een van zijn slechtste wedstrijden Alleen de eerste 10 minufen bezorgden Lenstra c.s. de Zweden de nodige zorgen Een kritieke situatie voor het Neder landse doeldat door Piet Kraak en in 'dit geval ook door Alberts met leeuwenmoed werd verdedigd. Door dat de bal net Over de lat ging, ont snapte Nederland aan een groot gevaar Van Roessel in bonds- ploeg tegen Oostenrijk B De Nederlandse bondsploeg, welke Don derdag 22 Mei t-g.v. de Olympische Dag in het stadion te Amsterdam tegen Oos tenrijk-B uitkomt, is als volgt samenge steld: Doel: Landman (Sparta); achter: Oden thal (Haarem) en Alberts (Vitesse): mid den: Wiertz (DWS), Hendriks (Vitesse) Blesbrouck (RCH) aanvoerder; voor: Van der Kuil (VSV); Bennaars (Dosko); Van Roessel (Willem II); Mommers (Wil lem II) en Clavan (ADO). Reserves zijn: Van der Land (HBS); De Jong (ADO); Van Schijndel (SW) en Kuneman (HBS). De wedstrijd begon nog voor de vastge stelde tijd, namelijk om 1 minuut voor zeven, nadat een Groningse postharmpnie de volksliederen ten gehore had gebracht Biesbrouck had de tosS verloren, zodat Van Melis de aftrap mocht verrichten. Dat begin van de Oranjèhemden was fel en overrompelend en beloofde wat voor de rest van-de wedstrijd. Reeds binnen twee minuten hadden zij de Zweden, die de volle zeilen moesten bijzetten, tweetal corners afgedwongen, al ontston den deze niet direct, uit schermutselingen in de gevaarlijke zone. Maar hoopvol het. Ook in de volgende vijf minuten trok het aanvalsquintet keer op keer naar vo ren en konden we zelfs een vrij redelijk schot van Bennaars noteren, dat net naast de doelpaal suisde en waardoor doelman Svensson zichtbaar was verrast. Hierna echter kreeg de Zweedse defensie goed vat op het. spel van onze voorhoede, dat om succes te kunnen boeken, te kort te peuterig werd gehouden. Abe gaf nog wel een juweel van een pass waa helaas uitermate zuinig mee was Van Melis, maar deze, hoewel in moeilijke positie verkerend, wist niets beters met de bal te doen, dan hem tegei het lichaam van een Zweed uit te schie ten. Het goede opvangen der vijandelijke achterhoede begon zich hierna ook aan de Nederlandse verdediging kenbaar te ma ken, in de vorm van een serie gevaarlijke aanvallen, waartoe de voorlinie der gas ten in staat werden gesteld, en nadat Kraak zijn eerste kunnen heeft moeten tonen, onwikkelt zich langzamerhand het spelbeeld, dat deze wedstrijd heeft geken merkt: een gestaag doorkomende Zweed- aanval, die, hoewel ook vrij onsamen hangend opererend, de Nederlandse de fensie kracht geducht beproeft. ras moet ook Alberts enkele corners weggeven, maar deze leveren, evenals de andere kant. geen resultaat op. Als de 18-jarige debutant Sandberg in zijn ijver een scherpe pass. wil benutten vre- wij de Nederlandse nederlaag te zien inluiden, maar Kraak weet de bal net iets eerder te bereiken en deze met een ferme trap de tribunes op te zenden. Even later moet hij vallend redding brengen bij een overigens zwak schot van midvoor Wes terberg en weerklinkt een flauw „heja"- geroep van de Zweedse kolonie toeschou wers om een doelpuntMaar ook de Zweden weten behoudens enkele keren niet tot de doelmond door te dringen en zo verloopt de eerste helft zonder enerve rende dingen. Duur gekocht,.. Direct na de hervatting trok de Neder landse aanval met evenveel élan op het vijandelijke doel af, als na het allereerste begin. Maar wie zich ook nu illusies maakte, kwam bedrogen uit. Na drie vier aanvallen was de fut er weer uit en werd het wel duidelijk, dat deze ontmoe ting tot de eentonigste wedstrijden ging behoren, welke het Oranjeteam ooit heeft gespeeld. De wedstrijd was ontdaan van alle intèrlandsfeer. Het publiek had blijkbaar in de eerste helft al genoeg gezien, om te beseffen, dat het voor 't plaatskaartje, voor wel!:e billijke prijs wellicht ook verkregen, veel en veel 'x duur had betaald en onthield zich, alsof hier niet het nationale team in een internationale.. wedstrijd in het veld stond, maar een gewone, xïcutrale club zelfs var. elke aanmoedigingDe man, die cif en toe „hup Holland" riep, moet zich bij nader inzien beschaamd hebben gevoeld. De hoon van het publiek voor dit Oranjetam menen wij te kunnen mer ken, als Terlouw, die in de eerste helft gezwoegd heeft als een karrepaard en terecht de spil was, wagr de Hollandse defensie om draaide, met zijn hand naar het hoofd grijpend, na een ongelukkige botsing met de Zweedse midvoor het veld uitloopt. Een aantal mensen begint dan namelijk te klappenwe mogen toch niet aannemen, dat zij dit alleen deden om hun -Hendriks-aanhang te be tuigen?. Met de Vitessenaar op de spilplaats verandert er niet veel. Hij weet net als Terlouw de zaak tebeheersen en te tonen niet zonder reden als een ernstige concurrent voor de Spartaan te worden aangemerkt. Weliswaar weten de Zweden tien minuten nadat hij in veld gekomen, enkele malen zeer gevaarlijk door te breken en ontstaan voor Kraak de meest kritieke situaties in deze overi gens vlakke wedstrijd, maar dit is meei het gevolg van het opdringen der Zweed se middenlinie, die zich dit bij het povere aanvalsspel der onzen zonder vrees kan permitteren, dan van zwak spel van de Arnhemmer. Een combinatie tussen Loefgren en Westerberg levert bijna een doelpunt op, als de uitgelopen Kraak omspeeld wordt en Loefgren een harde schuiver geeft. Odenthal weet de bal nog net corner te werken, tot vreug- van Kraak, die zijn back waarderend de hals valt. Een schot van linksbin nen Brodd weet onze nationale doelman zelf nog op het laatste moment te keren. Verband zoek Ook de witte bal, die na een goed half iir, als het reeds begint te scherr door Van der Leek in het veld wordt gegooid, weet onze voorhoede niet tot actiever en beter spel te stimuleren. Van Melis blijft zich onbegrijpelijk voor international, maar waar achter zijn belagers opstellen, waardoor va hoorlijk afspelen geen sprake kan zijn, Bennaars en Van der Kuil leven zich uit in nutteloos pingelen en Lenstra heeft kennelyk een off-day, de laatste keren helaas nogal eens vaakEn zo blijft het een weinig fris partijtje. Slechts keer werd keeper Svensson, die zelden zo'n gemakkelijke wedstrijd zal hebben gehad, in gevaar gebracht, toen Van Melis na een korte combinatie Lenstra en Van der Kuil de uitgelopen Zweedse doelman wist te passeren. Maar nog wist de Scandinaviër zich van de bal meester te maken. De laatste mii leveren nog enkele spannende ogenblik ken op, als beide teams het winnende doelpunt willen forceren. De Hollandei-s geven hierbij, in tegenstelling tot het ge hele vorige verloop, zelfs een wijle de toon aan en voor het eerst mengt het vol tallige stadion zich in de strijd. Maar tezelfdertijd fluit de zeker leidende Ita liaanse scheidsrechter Orlandini voor het einde, dat doelpuntloos komt. Het einde een partij uiterst matig voetbal, die niet lang in de herinnering zal blijven voortleven. Of het moest om zijn onge ëvenaarde saaiheid zijn. ^Geschil reders-haringvissers in een nieuw stadium Vanavond vergaderen de werknemers ie Scheveningen (Van een onzer verslaggevers) reders voor het seizoen in drie teelt perioden in te delen. Voor elke periode was een verschillend garantieloon voor gesteld. Hoewel dit voorstel niet géheel beantwoordde aan de eis der werk nemers, leek het de laatsten toch wel aanvaardbaar. Ook de vastgestelde deel- percentages konden de goedkeuring van de Unie Verkeer wegdragen. Dit waren dus de tegenvoorstellen van de loonraad der reders. Katwijk tevreden De gistermiddag in spoedvergadering bijeengeroepen leden der Redersvereni ging konden zich op een aantal punten echter niet accoord verklaren met de tegenvoorstellen. Het geschil heeft zich thans eigenlijk uitsluitend op Scheve ningen toegespitst. De eisen van de an dere visserij plaatsen, waaronder ook Katwijk, zullen door de genoemde cor recties zijn ingewilligd. In Scheveningen zullen de twee bonden zich vanavond speciaal moeten uitspreken over de ver goeding voor slijtage aan oliegoed en de acantietoeslag, de twee punten die nog n de lucht hangen. De Unie Verkeer zou zich vandaag tot het College van Rijksbemiddelaars wen den met het verzoek in.te grijpen in het loonconflict tussen de reders en de ha ringvissers. Hoewel het zich na de gister morgen tussen de werknemers en de redei-s gehouden besprekingen liet aan zien, dat een oplossing in het geschil zonder arbitrage mogelijk was, zijn deze optimistische verwachtingen kort na deze bespreking weer in rook opgegaan. De door de loonraad der reders bij de werknemers ingediende tegenvoorstel len, die voor de laatsten aanvaardbaar leken, ziin tijdens een spoedvergadering de Redersvereniging te Schevenin gen gistermiddag grotendeels verworpen. De werknemers zien geen andere moge lijkheid meer, dan de kwestie thans voor te leggen aan Rijksbemiddelaars. Ook de reders zouden zulks van plan zijn te doen. Tot zover het A.N.P. Uit kringen die nauw bü de onderhan delingen betrokken zijn, vernemen we echter, dat er vandaag toch nog contact zal worden gezocht met de Stichting van de Arbeid om die te laten bemiddelen. oplossing van het geschil vóór 20 Mei mogelijk te maken zien anderen de weg, die naar'het College van Rijks- bemiddelaars leidt, thans als de enig juiste. Naar wjj vernemen zijn door de Christelijke en de Centrale vissersbon den te Scheveningen vanavond de leden bijeengeroepen om tot een definitieve uitspraak te komen. De loonraad van de Redersvereniging bracht gistermorgen een aantal tegen voorstellen ter conferentie-tafel, die voor een belangrijk deel tegemoet kwamen aan de door de werknemers gestelde eisen. O.m. werd een aantal verbeterin gen in de sociale positie van de haring vissers voorgesteld, zoals een 2% vacan- tietoeslag en een vergoeding voor slijtage aan oliegoed. Daarenboven stelden de Advertentie Niet krabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de :iektekieipen, geneest tot diep In de huidporiën. JEUK: Duizend auto's voor de wedstrijd gestrand QP DE PARKEERPLAATSEN by het Olympisch stadion te Agister- dam werden gisteravond bij de wed strijd NederlandZweden ruim 900C auto's, ruim 200 bussen en 8000 fietsen gestald. Dat was meer dan bij de wedstrijd NederlandEngeland Tegen halfvier reden de eerste be zoekers de stad binnen en om voor zeven was al het rijverkeer het stadion afgelopen. Een groot tal bezoekers die per auto uit de rich ting Den Haag kwamen en geen par- keer-„P" op hun voorruit hadden, verdwaalden in de Aalsmeer buurt. Ongeveer duizend personenauto's ble ven daardoor op en in de naaste om geving van het Hoofddorpplein ste ken en werden daar maar neergezet. Toen het parkeerterrein voor het ver keer uit de richting Den Haag maar half vol was, toog de politie op onder zoek en vond de gestrande wagens in de Aalsmeerbuurt. 22 Sportvliegtuigen zullen rondvlucht maken Twee en twintig, sportvliegers, voor de helft met Piper Cubs, hebben thans inge schreven voor de deelneming aan de tweede na-oorlogse Nederlandse rond vlucht die Vrijdag 23 Mei om half vier van Ypenburg af zal beginnen en vis Texel en Leeuwarden naar Teuge en Hil versum gaat. Op Texel landen de 22 toe stellen ter gelegenheid van de opening van het nieuwe vliegveld en in Leeuwar den i.v.m. de vligfeesten die daar dan gehouden worden. Het lied der aethergolven VRIJDAG 16 MEI 1952 HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.15 Gewijde i dag 8.00 .v l ..Hoop". '1 Lichte xsemble 6.15" Lichte muziek 6 30 Gram 6.5(1 luzikale causerie 7.15 Regeringsuitzending Verklaring en toelichting" 7.40 Radiokrant 00 Nieuws 8.10 Vijf minuten 8 15 Gram 8.4c Winkelier en verbruiker, belangenstrijd of elangengemeenschap" 9.05 Radio PW" Ionisch Orkest en solist 10.00 „In de Lehe wereld" 10.10 Harpensemble 10.30 Or- f Advertent" WEK DE GAL IN UW LEVER OP U zult morgen» „kiplekker" nlt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem do plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om dTe liter gal op te wekken cn uw epiiavertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig «acht go „Wordt geen Simson", had Adriaan gewaar- vergeefs wachten en een nacht zwaar van ge- „En nu moet je me vertellen wat er gebeurd schuwd en hij moest erkennen dat zijn kracht peinzen, zijn eerste sleep vast en halsstarrig ver is," beval hij. Na een ogenblik peinzen antwoord- aan zijn liefde ten onder ging. Terwille van Toos meed hij de Eben-Haëzer aan te zien, want zijn dè Adriaan: „Het is jouw schip, je hebt het recht had hij steeds weer aan de onredelijke verlan- trots groeide steeds meer zijn verlangen over het van vragen."" gens van haar vader toegegeven, maar nu waS" hoofd. JHet zekerheid stelde hij vast dat Toos door Alles vertelde hij aan de ontstelde Willem, van de maat vol en trots had hij zich afgewend van haar wegblijVten bewees hoe zij in werkelijkheid de beschuldiging .die de Jong had durven uitspre- alles wat op en aan de Eben-Haëzer was. Ge- was, haar schurkachtige vader ging haar boven ken en van de vechtpartij. makkelijk viel hem dit niet, want zijn hart wist alles. Geslagen zat Willem na het verhaal terneer, vele redenen aan te voeren om Toos vrij te plei- Deze zekerheid gaf hem de kracht om te vol- maar toen hij zich het optreden van de Jong kon ten van medeplichtigheid aan de daden van haar harden in zijn houding en steeds zag hij bij het realiseren, voeren wilde gevoelens in zijn ziel. Hij vader. passeren langs de Eben-Haëzer heen. t0U... Hij dwong zijn arglistig hart echter tot stil- Doch /het pijnlijk verlangen naar de nabijheid „Je doet niks," remde Adriaan nu, „jij keert zwijgen met de klem van verstandelijke overwe- van Toos sleet met de dagen niet weg en toen hij 11 gereed stond om met de beurt naar huis te gaan, terug van een verkeerde weg en zo zal deze zaak ons nog tot winst worden. En nu gaan we Sla pen, ik moet morgen weer vroeg weg". Hij stapte de slaaphut binnen en schoorvoetend volgde Willem hem. Zij spraken niet en zij slie pen niet, zij volgden beiden de vlucht hunner ge dachten. Willem worstelde om banden los te maken wel ke een paar uur vroeger steviger waren aange haald en dat viel hem zwaar- Adriaan hoorde de stem van zijn vader; „Niét zevenmaal, maar zeventig maal zevenmaal..." Ook ditmaal zou hij zijn broer diens zonden vergeven, maar nu was de grens bereikt, voortaan geen excuus was zou de gerechtigheid voorafgaan 2^eventig maal zevenmaal zag hij vanaf de brug met een hongerige blik naar de Eben-Haëzer, die juist bij de molen JL kwam met een sleep lege bakken. De gehele wereld leek hem veranderd, het was alsof er een schaduw lag over mensen en din gen. Hij lilde en zuchtend nam hij zijn koffer op, zijn aanstekelijke en zorgeloze lach was hij voor a BAARDMAN altijd ikwijt, naast het leven zou hij staan want de gemeenschap verdroeg geen zuurpruimen. „Hoe is het met Toos?" vroeg zijn moeder, toen gingen, die hem zonneklaar bewezen dat liefde hij met een somber gezicht bij haar aan de tafel geen excuus was voor eerloosheid. Nee, hy kón zat. de vergeving moeten Toos niet gaan opzoeken, iets' anders zou het wor- -.Ik heb met Toos niets meer uit te staan." ant- den als zij tot hem kwam met de belijdenis: woordde hij onwillig en aan de pijn welke deze HOOFDSTUK XI kan njet langer met mijn vader leven; zijn woorden hem deden, begreep hij dat hij loog. Vermoeid ging Willem Mondijn aan het stuur- goddeloosheid is niet langer te dragen... hiér ben Toos-beheerste nog altijd zijn gevoelens en zijn rad van zijn mooie schip. Tweemaal per dag ik, beslis jij wat er mij gebeuren moet." denken, al wilde hij dit niet erkennen, maakte hij een nieuwe sleep vast en viermaal Zo zou zij zich vrij maken van de ongerechtig- Onderzoekend zag zijn moeder hem aan boord. zo deed zou hij hetE --- - Star staarde hij voor zich uit, want hij kon nen vergeten, hij zou haar naar zijn moeder breh- geloven wilt, later merk je wel hoe niet vergeten hoe de Jong zijn broer had toege- gen en het leven zou weer goed worden. was." takeld. Met zulk een man kon hij geen gemeen- Als hij 's avonds aan de wal lag zat hij ge- schap meer hebben, er waren grenzen waar hij spannen te luisteren naar de voetstappen op de als fatsoenlijk man niet overheen kon stappen kade. De gedachtenis aan zijn rechtvaardige vader stond Telkens meende hij de voetstap van Toos te je fout Meer zei ze niet, zij kende haar zoon en zij vertrouwde dat hij wel weer blank water zou we ten te vinden. „Hoe ,is het met de jonge dochter?" vroeg avond van (Wordt vervolgd) rt 10.45 Avondoverdenking 11, 11.15—42.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Oehtendgymns tiek 7.30 Gra 8 00 Nlt >uw 9.00 Gram VPRO: 10.00 lensen" 10.05 Morgei „Kinderen VARA: 10.20 Schoolradio 10.50 Gi Bariton en piano 11.15 Radiofcuilleton 11.; Gram AVRO: 12.00 Dansmuziek 12.33 Spo: 12.48 Gram 1.00 Nieuws 1.20 Orkestconce. 2.00 Kookpraatje 2.20 Gram <3 20 Voordrach VARA: 4.00 Orgelspel 4.30 Voor dc kindere 6-45 „Denk om de bocht" 7.00 Planoconct VPRO: 7.30 „Op huisbezoek" 7.50 Bericht' 8.00 Nieuws 8.05 Boekbespreking 8.10 Gra 8.30 Benelux 8.40 „Leven op aarde" VAR. 9 00 Gev programma 9.30 De ducdalf 9. Buitenlands t Grar ndwijding VARA: 11.00 Nieuws 11,15 „In ïuwelijk en gezin" 11.30—12.00 Kamerorkest. ENGELAND. BBC Home Service. 330 m. 12.00 Dansmuziek 12.25 Voor de arbeldei .00 Nieuws 1.10 Gram met anecdotes 1.55 iport 2.00 Schoolradio 3.00 Ci ick 7.00 Amuser 10 Voordracht 8.00 Klankbeeld 9.00 Nieui 5 Causerie 9.30 Gev programma 10.00 Pian cital 10.45 Parlementsoverzicht 11.00 Nieui icht 12.15 Orgelspel 12.00 Parlcmentsovi 12.45 BBC Welsh Oi Voor de kleuters 2.00 Voor de vrouw 3.0< Dansmuziek 3 30 Voor do soldaten 3.43 LichU muziek 4.15 Mrs Dale's dagboek 4.30 Orgel spel 5.00 Gev muziek 5.30 Variété-orkest er solisten 6.15 Lichte muziek 6.45 Hoorspel 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Gev progi Verzoekprogramma 8.45 Gev prog iLtionaal Programma 1.00 Nieuws 1.50 Nieuw zending 7.10 Altviool e .00 Orkestconcert 10.; 12.05 Omroeporkos 00. 3.30 en 4.00 Gra 7 45 Nieuws 8.00 Om i Orgelspel 2.00 Schoolradio 3.30, Gram 5.00 Nieuws 5.10 Amuse- t 6.00 Gram 6,10 Causerie 6.20 s 7.30 ■■■■'8.11 mphonie-orkest. koor en solisten (8 45 nstoverzicht) 10.00 Nieuws 10.15 Cause- ën 10.45 Gram 10.55 Nieuws. TELEVISIE LOP1K frijdag. KRO.: 20.15—21.45 uur: 1. Kant- issen; 2. Pluimvee; 3. Weerberichten, uze. 4. Gevarieerd programma. (Advertentie) Wordt U gekweld door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Uw toevlucht tot Togal. Het middel dat baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar gebruik regelmatig Togal. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0,95, 2,40 en 8,88. (Advertentie) Nerveute Uw hart is gezond, zegt de dokter. Maak U dus niet bezorgd, maar probeer Uw zenuwen de baas te worden. Gebruik Sanatogen.j dat precies datgene bevat»! wat Uw gestel broodnodig heeft; het pure phosphor- eiwit-de ware bouwstof voor Jichaam en zenuwen. Allengs ■verminderen de klachten en spoedig zal frisse, jeugdige gezondheid U Uw hart vol ledig doen vergeten. g/tNATOGEty Vr Hel zenuwsterkende voedsel Keik en School Beioepingswerk Ned. Hcrv. Kerk. Beroepen: te Neerlangbroek D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek; te Schoonrewoerd J. T. Doornenbal te Oene; te Sleeuwijk (toez.) W. J. Hottinga te Vuren en Dalem. Bedankt: voor Poortvliet G. C. Roo- zendaal te Lienden. Geref. Kerken. Beroepbaar: de heer O. Jager, cand. aan de V.U., kan na 15 Juli een eventueel beroep in .overweging nemen. Zijn adres is: Esdoornlaan 34, Delft Geref. Kerken (Art. 31 K.O.). Bedankt: voor Middelburg H. van Tongeren te Rouveen. Nog te weinig Christel, nijverheidsscholen Dr J. Schoneveld Twaalf procent is te laag (Van een onzer verslaggevers) Wij moeten blijven strijden voor uit breiding van het Christelijk nijverheids onderwijs, want er is nog een grote ach terstand: van de 1010 nijverheidsscholen in cms land zijn er slechts 122 Prot. Chris telijk, tegen 630 neutrale en 258 R.K. scholen, hetgeen neerkomt op 12 procent. Dit zei dr J. Schoneveld, Ned. Hervormd predikant in Den Haag gisteren als voor zitter van de Bond van Verenigingen van Christelijk Nijverheidsonderwijs, die in Utrecht vergaderde. Bij de oprichting van nieuwe -scholen zullen wij aldus dr Schoneveld ons moeten inzetten voor de stichting van zo veel mogelijk Christelijke scholen. Spr. was dankbaar dat men op het ministerie begrip heeft voor het streven van de bond. Van de 51 nieuwe scholen van ver enigingen, voor welke op de begroting 1952 subsidie is uitgetrokken, zijn er 17 Christelijke scholen, zodat hier een ge lijke verdeling tot stand is gekomen. Ook achtte dr Schoneveld verdieping van de grondslagen nodig. Het eigen ka rakter is niet te bepalen door reglemen ten. maar het gehele onderwijs zal door trokken moeten zijn van het Evangelie. Daarom zal ook aan de opleiding van de leerkrachten alle mogelijke zorg moe ten worden besteed en in samenwerking met de Vex-, van Chr. lei-aren (essen) bij- het N.O. zal de bond een diploma gods dienst onderwijs instellen. In de middagvergadering sprak, prol <!r ir H. van Riessen over: De principiële en practische betekenis van het Christelijk nijverheidsonderwijs. Bondsdagen Herv. en Geref. vrouwen Zowel de Hei-vormde vrouwengroep -CJVF" als de Bond van Geref. Vrouwen verenigingen hebben gisteren, resp. te Utrecht en te Arnhem, hun bondsdag gehouden. Wegens plaatsgebrek moeten de verslagen van beide vergaderingen overstaan tot morgen. Ir W. Baarda aanvaardde gisteren in Delft hét ambt van gewoon hoogleraar in het waterpassen en de geodesie. ACADEMISCHE EXAMENS GRONINGEN, 14 Mei - Geslaagd: cand êcón wetensch: A B Mettlvler Meyer. Paters- J Visser, Hengelo (O). PROMOTIES

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2