Jlieuaic (iTouranl Zeer matig en zonder doelpunten Oost-Duitsland rammelt met de sabel na de jongste Westelijke nota Acheson: Geallieerden zullen hun posities handhaven Televisie zond Holland-Zweden uit tot einde van de wedstrijd Wist U Wat zal Rusland nu antwoorden 11 i i l, DONDERDAG 15 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal: 2.— per maand: 0 47 per week ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chof-Red.: H. W. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .ilantoastfcfi Is gbebleoen «ngn bert In tegtjeaspott" Drie en dertigste jaargang No 9431 De waarheid stelselmatig verdraaid DE SPANNINGEN in Duitsland en het touwtrekken om de Duitse een heid blijven in 't brandpunt staan der internationale belangstelling. De gebeurtenissen nemen een snel verloop en het lot van Berlijn speelt er een zeer belangrijke rol in. Minister Acheson verklaarde op zijn wekelijkse persconferentie, dat Amerika met de andere Westelijke Geallieerden vast besloten zijn hun positie in Berlijn te handhaven. Voorts verluidt, dat tiet West-Duitse vredestractaat reeds op 24 Mei te Bonn zal worden ondertekend en het verdrag over de Europese defensie gemeenschap zeker einde dezer maand. Merkwaardig: onverwacht heb ben de Russen gisteravond weer een Amerikaanse patrouille toegelaten tot de weg van Berlijn naar Helmstedt, waarmede dus de „kleine blok kade" weer tot het verleden behoort. Daar staat tegenover, dat de Oost- Duitse regering reeds heeft verklaard, dat de Westelijke nota, gericht tot Rusland, over de Duitse eenheid slechts een nieuwe poging betekent om de onderhandelingen te rekken en het vredescontract met de Bondsrepu bliek er door te jagen. Van „goodwill' is dus geen sprakel Het einde der kleine blokkade volgde kort na een bezoek der drie Westelijke commandanten van Berlijn aan het Russi sche hoofdkwartier te Potsdam. Een Ame rikaanse patrouille-auto kon zonder n lijkheden de Russische post te Babelsberg passeren. Daarna zouden ook de Brittei weer zo'n auto uitsturen. De Oost-Duitse reactie op de Westerse antwoordnota een voorproefje van hetgeen de Russen zullen verklaren. Oost-Duitsland insinueert reeds, dat de Westerse Geallieerden zich in hun nota hebben uitgesprokeh tegen een vredesver drag met Duitsland, het houden van kiezingen in geheel Duitsland onmogelijk willen maken en ook geen onderzoek wensen door de vertegenwoordigers der vier bezettende mogendheden naa voorwaarden voor het houden van vrije verkiezingen. Bot leugenachtiger kan het al niet en de Oost-Duitse verklaring be sluit met een „beroep op alle Duitsers, met alle ten dienste staande middelen, weerstand te bieden aan het sluiten v een West-Duits contractueel oorlogsv drag." Ook heeft de Oost-Duitse president Wilhelm Pieck op een massa-bijeenkomst verklaard, dat Oost-Duitsland geen tijd zal verliezen met het treffen van voorbe reidingen om zich tegen elke aanval te verdedigen, indien het Westelijke vredes tractaat wordt afgesloten. Adenauer en de Amerikanen worden gekwalificeerd als een „misdadige bende oorlogsstokers' Franz Dahlem, lid van het politieke bureau der Oost-Duitse S.E.D. dreigde. Na NederlandZweden Vier auto's botsten op elkaar Gisteravond om halftien, na afloop van de voetbalwedstrijd Nederland-Zweden, zijn op de Haagweg bij Hoofddorp vier auto's op elkaar gebotst Drie mannen, van wie twee uit Breda, werden gewond: één ernstig en twee licht. De ernstig gewonde is de 45-jarige W. v. d. S. uit Breda. Het ongeluk gebeurde bij de Vijfhui- zerweg, waar een dubbele rij auto's van het Olympisch stadion in de richting Den Haag langzaam opreed. De opstopping op de weg was zo groot dat een ziekenauto uit Amsterdam alleen via het rijwielpad de plaats van het on geluk kon bereiken. Géén huisarrest. Wat dan wel? Bey van Tunis onder bewaking Parijs vraagt uitstel vaji debat in Assemblée Franse troepen, met bajonetten gewa pend, bewaken het zomerverblijf van de Bëy van Tunis. Toch zijn berichten, als zou deze onder huisarrest zijn geplaatst, tegengesproken. Naar verluidt heeft de Bey geweigerd zijn handtekening te plaatsen onder een decreet, waarin de staat van beleg wordt afgekondigd. Te Parijs heeft de min. van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, het Franse kabinet van de jongste ontwikke lingen op de hoogte gesteld. Het kabinet heeft besloten te verzoeken een voor a.s. Dinsdag op de agenda van de Assemblée geplaatst debat over Tunis uit te stellen of het zeer kort te houden. Ook in West-Algiers, te Orleansville, kwam het thans tot nieuwe botsingen, waarbij enkele doden vielen. „De Bijenkorf heeft 't" dat de Oost-Duitse jeugd met geestdrift de oproep zal beantwoorden, om zich op geven voor een nationaal leger ter ver- diging van Oost-Duitsland. Inmiddels laat het Westen zich niet in timideren: Met spoed komen de zes mi- nister^* van Buit. Zaken te Parijs bijeen, om de nog onopgeloste kwesties inzake het Europese leger te regelen. Te Bonn wordt de laatste hand gelegd aan het descontract, dat een einde moet maken aan de Geallieerde bezetting. (Men Verklaarde Uitzicht in dit nummer). Ds Loos toch niet Rooms- Katholiek Doch wenst ook geen predikant te blijven Ds J. Loos, Nederlands Hervormd pre dikant te Hilversum, die ontheffing uit zijn ambt heeft verzocht, omdat hij voor nemens was over te gaan naar de Rooms- Katholieke Kerk, heeft thans meegedeeld, op dit laatste voornemen te zijn terug gekomen Wel heeft hij zyn verzoek tot ontheffing gehandhaafd, omdat hij zich niet kan verenigen met de huidige Kerk orde in de Ned. Herv. Kerk. Omtrent zijn verdere plannen kon ds Loos nog geen mededelingen doen. Nieuwe taak voor Wegenwacht Borden waarschuwen voor bosbrand-gevaar De A.N.W.B. zal voortaan het verkeer op 'de Veluwe en ln de Stichtsche Lust warande waarschuwen tegen dreigend bosbramdgevaar. Langs de belangrijke wegen zullen in smalle kokers bevestigde borden worden neergezet. Zodra de cen trale posten in Apeldoorn en Utrecht (telefonisch) een periode van brand gevaar melden, zullen de wegenwachten deze rode borden uittrekken. Ook op hun zijspan zal de wegenwacht die in dit gebied patrouilleert, een soortgelijke waarschuwing bevestigen. Voor het eerst in Oranje's voetbalhistorie werd er van een landenontmoeting een televisie-uitzending gegeven. Deze was overal goed te volgen ondanks de opkomende mist. Een opname van de opname Ondanks vallende duisternis Première in Nederland werd succes, al liep het uit op schimmenspel VOOR DE EERSTE MAAL in de geschiedenis van het Nederlandse voet bal heeft een interlandwedstrijd buiten de 60.000 in het Olympisch Stadion een ontelbaar aantal kijkers er buiten gehad. Men mag gerust van tienduizfenden spreken, want overal, in de huiskamers, voor étalages, in café's en restaurants, werd de wedstrijd NederlandZweden gisteravond gevolgd voor het televisie-toestel. De Nederlandse Televisie Stichting bracht in een extra uitzending de primeur van een directe reportage. Het werd een groot succes. Nederlandsmysterie in Italië Ook echtgenoot van vermiste bruid verdwenen Was Von Stephen een lantast, die de politie iets op de mouw spelde TTET MYSTERIE rond de verdwenen Nederlandse bruid in Italië is gis- -"-J- teren nog geheimzinniger geworden, doordat de politie nu ook haar echtgenoot uit het oog heeft verloren. Von Stephen, zoals de man zich noemde, heeft in Salerno de trein naar Rome genomen op een kaartje, dat hem was verstrekt door de politie. De Nederlander of wat hjj ook is heeft zich echter, nog steeds niet bij de politie in Rome aangemeld. Men begint thans ernstig aan de waarheid van zijn verhaal te twijfelen. nengekomen. De beloning van 2 millioen lire, die Von Stephen voor de opsporing zijn bruid heeft uitgeloofd, is dus nog Ook op het Nederlandse gezantschap :n Rome hegft men nog niets van hem ge hoord. „Het is een zeer geheimzinnig geval, omdat deze man blijkbaar zonder een cent op zak in Italië rondzwerft," verklaarde een secretaris van het gezant- De rijke Rotterdamse bloemenexpor- teur, van wie de 26-jarige Von Stephen beweerde een zoon te zijn, heeft even min nog iets van zich laten horen. Men twijfelt er dan ook aan of Von Stephen wel Von Stephen heeft geheten en uit Rotterdam afkomstig was. Het begint er veel op te lijken, dat hij alles (het ver haal over de bruid incluis) uit zijn duim had gezogen om op kosten van de polit* van Salerno naar Rome te komen. De r 1 had a de politie verteld, dat hij op zijn huwelijksreis met zijn 21- jarige vrouw (de archeologisch studenten Evi Montharberg, slank van figuur, met blauwe ogen een een gezonde gelaats kleur) op weg was naar oude Griekse tempels in Paestum. Terwijl hij op 'n een zame weg tussen Salerno en Paestum zijn auto (waarin zich ook kostbare juwelen bevonden) had verlaten om een repara teur voor de remmen te zoeken, zou de wagen met inhoud zijn verdwenen. De auto zou een Cadillac 1952 zijn geweest Noch van de vrouw, noch van de auto heeft de politie echter na vier dagen zoeken ook maar een spoor kunnen ont dekken. Nergens is zelfs een aantekening te vinden, dat een dergelijke auto met Nederlandse nummerborden Italië is bin- 15 Jaar voor aanslag op een boswachter Conform de eis heeft de Amsterdamse rechtbank vandaag de 43-jarige koop man H P. en de 32-jarige loswerkman M- Oh. P. uit Bussum veroordeeld tot 15 jaar terzake van diefstal van goederen, gevolgd door geweldpleging. Op 17 Jun: 1947 hadden zij op de Góoise Hei de bos wachter Albert van der Schagt zwaar, mishandeld. Een van her, heeft daarna do boswachter met een nekschot vermoord, het is niet komen vast te staan van de twee daarvan de dader is. zodat veroordeling wegens moord niet mogelijk was. Van kwart voor zeven tot kwart voor negen waren drie TV-camera's in het stadion opgesteld. Aanvankelijk had men alleen de eerste helft willen uitzenden, maar doordat er iets vroeger werd be gonnen. de rust wat korter duurde en er later met een witte bal werd gespeeld, kon zelfs het einde van de wedstrijd worden gehaald. Toen echter was het uiteraard bijna een schimmenspel geworden en was het nuttig dat com mentator Aad van Leeuwen overging naar een soort radioverslag (terwijl hij tevoren zeer spaarzaam was met zijn opmerkingen). Wanneer men bedenkt dat de licht sterkte buiten op een zonnige middag 50.000 Lux bedraagt, en de televisie min stens 1000 Lux nodig heeft voor een nor maal beeld, terwijl gisteravond om tien voor halfnegen het licht nog maar 100 Lux en aan het eind van de wedstrijd zelfs 50 Lux sterk was, krijgt men een goede indruk van de technische prestatie die gisteren geleverd is. Boeiend Het doorlopend kijken naar de strijd op het scherm was wel vermoeiend, maar toch boeide het schouwspel. Duidelijk was het spel te volgen en regisseur Eric de Vries kreeg eer van zijn werk. Voor al in de eerste helft, toen het nog goed licht was, was het beeld scherp en helder. Jammer genoeg viel het geluid enige tijd uit. waardoor het geheel op een stomme film ging lijken, maar op andere momen ten was zelfs het trappen tegen de bal en het koppen duidelijk hoorbaar. De Zwe den en Hollanders waren alleen van el kaar te onderscheiden door de zwarte kousen van de Zweden; één partij ln zwarte broekjes zou de televisiekijkers hebben geholpen. Er stonden deze avond drie lenzen op het veld gericht, die nauwlettend de bal volgden. Vrijwel geen ogenblik is de bal uit het beeld weggeweest. De camera mannen wisten óók wat samenspel was. Via een straalzender op de marathon toren en een linkzender op het nieuwe Amsterdamse telefoonkantoor werd het beeld naar Lopik gestuurd. De reacties van de toeschouwers was over het algemeen waarderend voor de kwaliteit van deze uitzending. Na groot ceremonieel in Londen Begrafenis Baron Michiels van Ve'rduynen Zaterdag De begrafenis van mr E. F. M. J. Baron Miohiels van Verduynen, de Nederlandse ambassadeur in Londen, zal Zaterdag omstreeks 12 uur op de R.K. begraaf plaats te Wassenaar geschieden. Het stoffelijk overschot zal in het familiegraf worden bijgezet. De uitvaart zal in Engeland gepaard gaan met groot ceremonieel. Om dit te regelen heeft generaal Guy Salisbury- Jones, die het contaot tussen het Britse hof en het corps diplomatique onder houdt, zich gisteren naar de Nederlandse ambassade begeven. De laatste ambassadeur die in Londe: overleed, was de vooroorlogse Duits ambassadeur Baron Von Hoeioh. Zijn stoffelijk overschot werd boen door Eritse torpedobootjager naar Duitsland overgebraoht. In Hyde Park werden 19 saluutschoten afgevuurd. Men venvacht, dat het stoffelijk sohot van Baron Miohiels van Verduynen morgenmiddag per vliegtuig naar Neder land wordt gebracht. DAT Europese landbouwdeskundigen uit zes landen op het ogenblik de land- bouwcredietinstellingen in Nederland be studeren en o.a. Poeldijk hebben bezocht. DAT de Alg. Ned Ver. van Kunsthan delaren in Nederland, Die Constghesel- len, aan minister Lieftinck heeft ver zocht de weeldebelasting op lijsten en platen af te schaffen. DAT in het marine-opleidingskamp te Hilversum door kap.-ter zee J. J. Hogen- doOrn 34 marine-officieren en 10 Marva's zijn beëdigd. DAT deze maand in Amsterdam het 100-j. bestaan wordt gevierd van de aardappel-exportfirma Bouwman, die nu reeds door de vijfde generatie Bouw man en de derde generatie Kunst wordt geleid. DAT de Europese Beweging en de Ned. Jeugdgemeenschap op 19, 20 en 21 Mei op Woudschoten bij Zeist voor de top figuren uit de Ned. jeugdorganisaties een conferentie over Europese vraagstukken houden. DAT het aantal luchtreizigers van Amerika naar Europa door de invoering van de toeristenklasse op de Noord- atlanti6che route waarschijnlijk zal stij- DAT de gemeenteraad van Amsterdam f 1.5 millioen beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van een was-badhuis met zwembad op het Marnixplein, f 6.4 mil lioen voor 420 woningen en 50 garages, f 1.8 millioen voor 7 tanks in de Petro leumhaven en f 4.4 millioen voor twee loodsen en 6 kranen in de Coenhaven. DAT Amsterdam een mozaïek zal af staan voor de fontein op de binnenplaats van het nieuwe ministerie van O. K. W. in Den Haag. DAT een brochure over het verdrag van Genève omtrent de bescherming burgers in oorlogstijd verkrijgbaar is de Sociale Voorlichtingsdienst, Zeestraat 73, Den Haag. DAT Zaterdag in Leeuwarden t.g.v. de opening der electrische spoorlijn Zwolle- Leeuwarden een historische optocht van vervoermiddelen wordt gehouden. DAT minister Albregts vanmiddag ir. Groningen het nieuwe industriepark heeft geopend. DAT twee Larense jongens in het Kerkebos een hond ontdekten, die on geveer een maand lang met zijn poot in een oude hazenstrik moet hebben vast gezeten en al die tijd zonder eten in leven was gebleven. DAT de 54-j. verzekeringsagent J. H. W. te Diemen is gearresteerd omdat hij in enkele jaren tijd f 16.000 aan geïnde bedragen van kwitanties zou heben Eén der weinige keren, dat de Oranje-voorhoede, die in de gis teravond te Amsterdam gespeelde interlandwedstrijd tegen Zweden, totaal machteloos was, het vijan delijk doel kon bedreigen. Keeper Svensson maakt een aanval on schadelijk. Links Abe Lenstra, die toekijkt, wat de hoog opspringende Van Melis kan klaar maken. Tweede van rechts Clauan, zwaar bewaakt door een drietal Zweedse verdedigers. Op pap. 2 leest men Prins gehele dag bij de manoeuvres in Brabant Prins Bernhard heeft als inspecteur- generaal der Koninklijke Landmacht van gistermorgen vroeg tot in de loop van de middag militaire oefeningen bijgewoond, die ten Zuiden van Eindhoven werden gehouden. Deze manoeuvres waren een onderdeel van de tiendaagse oefening dwars door Noord-Brabant en Limburg, gehouden door de gevechtsgroep uit de jongste lichting, die de eerste oefening in acht maanden heeft voltooid. Gisteren traden alle onderdelen ge zamenlijk als één gevechtsgroep op en als blauwe partij werd ten Zuiden van Weert de strijd tegen de rode partij (het Corps Commandotroepen) aangebonden. De Prins bezocht alle deelnemende on derdelen, en liet zich over de details in lichten. De gevechtsgroep zal midden September aan de grote geallieerde ma- Duitsland deelnemen. Het Int. Postnnie-congres werd te Brussel door minister Segers, in tegen woordigheid van Koning Boudewijn ge opend. Er waren 325 gedelegeerden uit 92 vérschillende landen, w.o. ook de Sowjet-Unie. ylJN DE TWEE DELEN. Oost- en West- Duitsland, met elkaar te herenigen, vast, dat zij niet meer van elkaar los kunnen als de twee .Maagdenburger halve bollen"? De meeste Duitsers wil len dit natuurlijk wel en hier ligt de moeilijkheid dus niet. Het probleem is echter of er in een herenigd Duitsland een regiem mogelijk is. dat zowel de aanhangers van de democratie als van de communistische ideologie bevredigt. Geven de Duitse Sociaal-Democraten, de meer links gerichte Labourrebellen en sommige Franse bladen als bijvoorbeeld „Le Monde" zich daar wel voldoende rekenschap van? Hereniging van Oost en West is heel mooi. maar men kan van principes toch geen amalgama maken. Bovendien, de stem van geheel Duits land zou moeten worden gehoord en hiertoe zijn allereerst vrije verkiezingen in de beide delen van Duitsland nodig. Bestaat er nu in Oost-Duitsland „vrij heid", zoals wij die opvatten in het democratische Westen, of leven de bur gers daar onder een beklemmende druk? Zij zouden wel anders icillen misschien, maar de politieke duimschroeven be lemmeren iedere vrije meningsuiting. Dit is primaire voorwaarde voor een totalitair regiem, zoals Italië onder Mus solini, Duitsland onder Hitier en Rus land onder Stalin zulks hebben geleerd. Vandaar, dat de zaakwaarnemers van Stal in in Oost-Duitsland tn werkelijkheid afkerig zijn van de. door het Westen aangeboden vrije verkiezingen. Een con ferentie tussen de uier grote mogend heden over de toekomst van Duitsland, zoals er ettelijke zijn geweest, zou door de communisten slechts misbruikt worden. de alliage van West-Duitsland met West-Europa te vertragen en zo moge lijk. geheel te verhinderen. Het is er de Oost-Duitse Ullbricht in Berlijn vooral te doen, roet in het eten te gooien. De herleving i Expeditie in Cycloopgebergte Studenten gaan speuren naar erts op Nieuw-Guinea Delftse hoogleraar en mijningenieur vertrekken in luni om weg voor hen te banen T^EN DELFTSE HOOGLERAAR, twee mijningenieurs en acht oudere jaarsstudenten van de Technische Hogeschool zullen binnenkort naar Nieuw-Guinea vertrekken om daar de aanwezigheid van bodemschatten te onderzoeken. Begin Juni vertrekken prof. ir C. L. van Nes en ir G. J. H. Ubaghs, kort daarna volgen dr G. J. H. Molengraaff en de studenten. De duur van de expeditie wordt op minstens een half jaar geraamd. Het doel is het Cycloopgebergte, ten Westen van de hoofdplaats Hollandia. Reeds lang was bekend, dat hier chroom-, koper- en cobalterts aanwezig zijn. Een geologisch-mijnbouwkundige dienst groot Tenslotte viel de keus op mag in geen enkel land een luxe worden Cycloopgebergte Ni'T"GuLneL'8 dez,e Grote verwachtingen behoeft men nog steeds niet gevestigd, zo deelde prof. I- dr Ir F. J. Faber uit Delft mee. niet te koesteren. Het kopererts- Het ministerie van Uniezaken en Over- lichaam dat reeds eerder hier werd zeese Rijksdelen biedt de ertskundige en:gevonden, bevatte slechts een hoe- T£r^rlhe,d er,s van 50 t0n met Mn aantal ouderejaarsstudenten op enkele"alte tussen 3 en 7 pet. Zoiets heeft plaatsen onderzoekingen te doen. Dit-geen economische waarde. Pessimis- aanbod is graag aanvaard, ook al omdat me is echter evpn7ppr njf Apn dit voor de studenten een prachtgelegen- ecnier evenzeer uit den boze heid is om pract\jk op te doen en tropen-als optimisme, want anders zou een ervaring te krijgen. [onderzoek nauwelijks zin hebben. Zuiver wetenschappelijk gezien kan overigens een negatief resultaat even belangrijk zijn als een positief. De afdeling Mijnbouwkunde van de T.H. beschikt over wetenschappelijke as sistenten, die vóór de souvereiniteits- overdracht als geoloog werkzaam waren bij de Dienst van de Mijnbouw in In donesië. Hun adviezen en rimboe-erva ring kunnen voor het succes der expe ditie van groot gewicht zijn. Ir Ubaghs, die het gebergte uit eigen onderzoek kent, zal de deelnemers korte tijd weg wijs maken en dr Molengraaff zal de expeditie in haar geheel leiden. Prof. Van Nes heeft zich belast met het toe zicht op de ondiepe boringen, de bemon stering en de analyses van de gevonden ertsen. De ertskundige resultaten wor> den bestudeerd o.l.v. prof. ir VV. F C. Engelbert van Bevervoorde en het geo logisch deel staat onder toezicht van prof. Faber, die de studenten enige tijd in Nieuw-Guinea zal vergezellen. HET WEER IN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 out Een expeditie diep in het binnenland is uitgesloten. Daarom is gezocht naar een studieterrein dicht bij de beschaafde wereld. Eerst had men gedacht aan het eiland Japen, maar de onzekerheid om trent een vaste scheepsverbinding was te DAT de afd. Apeldoorn van de Ned. Ver. voor Dierenbescherming bij de plaatselijke Oranjeverenigingen heeft ge protesteerd tegen het gebruik van kui kens bij een goochelvoorstelling ->p Koninginnedag, waarbij vele kuikens onder de voet werden gelopen. DAT Betuwse dorpje Ochten, waar in de oorlogsjaren 80 pet van de 370 woningen werden verwoest, thans oo 30 huizen na is hersteld en op 20 Juni het nieuwe gemeentehuis, andere open bare gebouwen en riolering worden in gewijd. DAT oud-minister Ch. J. I. M. Weiter op 21 Juni in Breda zal aftreden als voorzitter van de Kon. Ver. Oost en West. DAT in het Engelse plaatsje Scratby. in de provincie Norfolk, een „vliegende schotel" werd gesignaleerd, die echter uit drie Nederlandse luchtballonnetjes bleek te bestaan. DAT het vernieuwe gemeentemuseum van Arnhem in aanwezigheid van minis ter In 't Veld en staats-secretaris Cals is heropend. DAT de officier van justitie bij de A'damse rechtbank ontslag van rechts vervolging heeft gevraagd voor de 59-j landbouwer A. V. te Landsmeer, die had geweigerd huisvuil aan de gemeenterei niging af te geven en ook reeds door de kantonrechter is ontslagen van vervol ging. 3 2 lei ijl IsS Stockholm Kopenh Geneve Paros Nice Berltir München geh bew. zw bew 'licht bew licht bew zw bew. zw. bew. N 4 windstil N 4 W 2 windsUl windstil NW 2 WNW 6 WZW 2 N 2 12 4.4 19 0 15 2 18 0 23 0 «1 0 21 0 15 0.1 ie 0 17 0.1 'f Verklaarde uitzicht .koude oorlog' in Duitsland stimuleert het Westen tot het y betrachten van spoed. Immers de Sowjet- Unie begon de uitwisseling van nota's Duitsland op 10 Maart, het Westen reageerde tien dagen later, Moskou zond op 9 April een nieuwe nota. waarop Amerika. Engeland en Frankrijk giste- uitvoerig geantwoord hebben. Het essentiële van het Westelijke antwoord wel iets ziet in een vier- mogendheden-conferentie over Duits land, mits een „onpartijdige commissie" verslag mag uitbrengen over de moge lijkheid van vrije verkiezingen in de beide helften. klein verschil met vroeger. Het Westen prefereert nog steeds een V.N.-commissie voor dit onderzoek, maar is ook bereid een andere proefballon van Rusland voor zo'n onpartijdige commis- van onderzoek te overwegen. Men neemt daardoor het Kremlin een troef uit de handen en foont a? oppositie in Duitsland (gericht tegen het Westelijke vredestractaat), maar ook Oost-Duits land. dat men de hereniging van Duits land heus wel wil. Nu zal Stalin zijn kaarten op tafel moeten leggen en kan hij deze offerte onmogelijk blijven ne geren. Levert Moskou wederom een camouflagespel van bedoelingen, dan kan Adenauer de oppositie in West-Duitsland onder de neus houden, dat er met die Russische „Chinezen" nu eenmaal niets te beginnen valt Dat wist de democra tische wereld trouwens toch al. maar het is goed, wanneer zulks nog eens duide lijk blijkt De Sowjetpolitiek is gericht op het uitoefenen van druk. het telkens weer doen opleven van de „koude oorlog" en vandaar, dat in het communistische kamp geen democratische hereniging van Duitsland gewenst wordt. De Westelijken laten zich thans niet meer van de wijs brengen en zetten door. De intimidatie om Berlijn opnieuw te zullen isoleren, het uit de kast halen van het blokkade- spo?k- als Bonn met West-Europa nu definitief in zee gaat, boezemt weinig vrees meer in. Wij herhalen, wat wy reeds vroeger schreven, dat het nonsens is de Westelijke Geallieerden aggressieve bedoelingen ten aanzien van Duitsland in de schoenen te schuiven. Het is de Sowjet-Unie zelf, die met een schier imperialistische penetratie- politiek de splitsing in Duitsland ver oorzaakt heeft. Het antagonisme tussen het democratische Westen en het com munistische Oosten duldt anderzijds ook geen zg .neutraal" Duitsland, zoals Rus land wel heeft voorgesteld en thans ook m de Westelijke nota's wordt afgewezen. Het Kremlin moet nu een formeel en duidelijk antwoord geven en niet langer om de zaak heendraalen. Men kan er zeker van zijn, dat het volgende Russische antwoord weer pro beert het democratische Westen met een kluitje in het communistische riet te stu ren. Moskou wil niet, dat West-Duits land zich aansluit bij het democratische West-Europa en Amerika, welk blok uiteraard vijandig staat tegenover de communistische ideologie. Voor de on- dertekenig van de verdragen met het Westen, zal Bondskanselier Adenauer de bezwaren der oppositie zien weten te overwinnen. Koortsachtig wordt er gewerkt, de aansluiting bij het Westen te doen plaats vinden. Zullen de dromers van een herenigd Duitsland, malgré tout, toch nog de weg vinden naar de harde bodem der werkelijkheid? Luchtvaartbenzine in ons land gerantsoeneerd Met ir.gang van morgen is de lu<S»t- vaartbenzine in ons land gerantsoeneerd, voorlopig zal voor een periode van 28 dagen een toewijzing wordenn verstrekt van 65 pet op basis van het verbruik in April j 1. Dit is een gevolg van de staking in de Amerikaanse olie-industrie. Aanhoudend droog weer .VrYTi Iot morgenavond verwacht yV -iiy De Bilt: In de nacht èn vroe*e ochtend plaatselijk mut- Overigens droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden Meest zwakke wind en weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te ZON EN MAAN Vrijdag: zon 4 45—2059; maan. 15*- 11-32. L. K

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1