Alleen in de classis Leiden werden al veertien Remonstrantse predikanten geschorst Rijnsburgse Collegianten een merk waardige stroming clS[ieuws uit de %ijn- en eenstreek VAKKLEDING A. Noort NIEUWE T.ETPSCHE COURANT 4 WOENSDAG 14 MEI 1952 Uit Rijnsbuigs verleden door onderdompeling en de overtui ging dat een Christen iveerloos („te- de zu> aar d e n") moest zijn, wijst op contact denCollegianten met Doopsgezinde kringen. Toch waren dit geen voorgeschreven leerstukken. Men wilde tot alle prijs de vrijheid handhaven. Voorkomendheid De aanhang der „Rynsburgers" zoals de Collegianten kortweg genoemd wer den, breidde zich sterk uit. Vooral toen bekende personen zich meermalen naar Het Nederlandse Protestantisme draagt het stempel van Calvijn en Eras mus. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat de tegenstelling door deze twee namen uitgedrukt, onze vaderlandse kerkgeschiedenis tot op deze dag be heerst. Wie dan ook meent, dat bij het begin van de Gouden Eeuw direct een tijdperk van vrede en rust begon, vergist zich. Al spoedig werd open baar, dat meningsverschillen in het maatschappelijk en kerkelijk denken tot een openlijk conflict zouden leiden. Dit kwam op het terrein der kerk dan ook in de vergadering van de Dordtse Synode van 14 Jan. 1619, waarbij het deel der hoogleraren en predikanten, dat zich Remonstrant noemde, schuldig werd verklaard aan vervalsing der religie". Men kan zich enigs zins voorstellen welke vergaande gevolgen dit had, wanneer men bedenkt dat alleen al in de classis Leiden veertien predikanten werden geschorst. Over het gehele land werden ongeveer 300 predikanten uit hun ambt ont heven of verbannen. Het plakkaat der Staten, waarbij voor het uitleveren van elke Remonstrantse predikant 500 gulden en voor iedere pro ponent 300 werd uitgeloofd deed velen der vervolgden een onzeker en zwervend leven leiden. Tot degenncn die de Re monstrantse zijde kozen, behoorde ook de familie Van der Codde. Deze Van der Coddes waren opmerkelijk begaafde men sen, die zowel in Rijnsburg als in War mond vooraanstaande kerkelijke posi ties bekleedden. Hoewel zij eenvoudige landbouwers waren, gaven zij hun kin deren een zeer degelijke opvoeding. Over hun ontwikkeling is ons een aardig ver haal bewaard gebleven. Toen Prins Maurits eens in gezelschap van de Franse gezant Benjamin d'Aubéry in de omgeving van Leiden tijdens een wandelrit langs de akkers van de Van der Coddes kwam, vertelde hij de gezant, dat de landlieden in Leidens omtrek even gemakkelijk Lat(jn en Frans spraken als hun moedertaal. Als antwoord op de ongelovige blikken van d'Aubéry hield de Prins, die de Van der Coddes kende, zijn paard in en begon een gesprek in 't La tijn en daarna in 't Frans waaraan de Van der Coddes tot grote verwondering van de gezant, vlot deelnamen. In 1601 werd een der Warmondse Van der Coddes benoemd tot hoogleraar in de Hebreeuwse taal aan de Leidse Hoge school. Maar ook hij werd na een twin tigjarige ambtsperiode geschorst wegens z\jn Remonstrantse gevoelens. Omstreeks die tijd werd ook de Warmondse predi kant om deze reden afgezet en begon Gysbert van der Codde aldaar samen komsten te organiseren voor de Remon strantse Gemeenteleden. Deze samenkomsten waren het be gin van een beweging, die later on der de naam van Rijnsbur g er Collegianten door het gehele land aanhang vond. Weldra bleek na melijk dat de Van der Coddes, ook na de heimelijke terugkeer van Re monstrantse predikanten, niet gene gen waren deze bijeenkomsten te staken. Als gevolg van de voortduren de aandrang daartoe, door een dezer predikanten, Passchier de Fijne 'ge naamd, werden de vergaderingen tussen 1620 en 1630 naar Rijnsburg verplaatst. Passchier de Fijne was een scherpzin nig en moedig predikant, die behalve in Warmond ook in Noordwiik en Rijns- burg voor een kleine kudde Remon stranten preekte. Door het gevaar op de weg gearresteerd te worden, begef hij zich des Zondags met een polsstok dwars door de polders van Warmond naai Noordwijk en Rijnsburg. Omdat hij een; op het ijs vanaf een langzaam voortgaan de slede een predikatie hield, heeft hij de bijnaam „ysvogeltje" gekregen. Hoewel hij alles deed om de Van der Coddes voor de Remonstrantse zaak te behouden bleek dit niet mogelijk. Door het scherpe optreden der Calvinistische en de bemoeizucht der Remonstrantse predikanten hadden zij een afkeer predikanten gekregen. De Rijnsburgse bijeenkomsten ten huize van Jar Codde werden dan ook een verzamelpunt van een grote groep vryheidslievenden, die zich in geen enkel kerkelijk verband widen voegen. De vergaderingen droe gen een zeer vrij karakter, waar een ieder „hoe hij ook in het stuk der religie gesint mocht sijn" kon spreken. Als uit gangspunt voor deze opvatting beriep men zich op 1 Cor. 14. Door dit onker kelijk karakter was het plakkaat der Sta ten niet op hen toe te passen schien nam ook het dorp Rijnsburg onder het bestuur der Ridderschap een uitzon deringspositie in ten opzichte van de ju risdictie der Staten. De Rijnsburgse predikant Geeste- ranus, van wie bekend is dat hij ir Alkmaar uit zijn ambt ontheven werd omdat hij dingen had geleerd die „nadelig waren voor het Gemene best heeft een grote invloed op de collegianten gehad. Hij voerde o.a. het dopen van volwassenen in. Tij dens zijn omzwervingen als balling onderhield hij een Latijnse briefwis seling met de Van der Coddes, met wie hij zeer bevriend was. De doop hoeve van de bezoekers der vergade ringen lieten bouwen. Op de hoogtijdagen verpoosde men zich op „-Het bergje", een parkachtig aan gelegde heuvel, waarop een theekoepel De onrustige tijden die in 17S7 over het vaderland losbraken waren de oor zaak, dat het aantal colleges snel afnam. Men besloot de vergaderingen te Rijns burg te staken en kwam op 27 Mei 17S7 het laatst bijeen. Na de bediening het avondmaal sprak Cornelis van den Bosch ten afscheid over Ps. 143 10: „Uw goede geest geleide mij in een effen Verkocht Sindsdien bleef de vergaderplaats ge sloten en stonden de verschillende gebou- ongebruikt. Nog eenmaal, op 19 September 1801, werden twee personen te Rijnsburg gedoopt. De Franse heersing belette een opleving der verga deringen en eindelijk werden 't „groote" en het „kleine huys" in 1828 verkocht. Ten leste kwam ook de vergaderplaats onder de hamer, op 25 April 1832. De daarbij behorende kosterswoning wordt heden nog bewoond door de familie Haasnoot aan het Moleneind. Dit huis is het enige overblijfsel der gebouwen in Rijnsburg. Bijna twee eeuwen lang vormden de „Rijnsburgers" een merkwaardige stro ming naast de Calvinisten en Remon- stranten. Afziende van de eigenaardigheden der Collegianten is de broederlijke liefde die jegens hun naasten betrachtten, waard onze herinnering levend te blijven. S. Leenheer. Zwammerdams burger vader naar Alphen In, de gisteravond gehouden ver gade' ring van de gemeenteraad van Zwem mer dam is het voorstel tot verkoop var de oude burgemeesterswoning aangeno' men. De woning zal worden verkocht aan de heer H. Bentin© te Boxtel, de toekomstige eigenaar van wasserij De Ster te Alphen aan den Rijn tegen de >m van 118.000. Zowel B. en W. van Alphen aan Rijn als B. en W. van Bodegraven principe besloten een woning be schikbaar te stellen voor burgemeester Van Dubben de Bruijn, in verband met de benoeming van een nieuwe burge meester van Oud-Aliblas, de woonplaa' van Zwammerdams burgemeester. Met het oog hierop verzochten B. en W. de raad een machtiging voor een credlet van 13000 voor eventuele reparatie v de burgemeesters woning in Alphen of in bodegraven. Dit verzoek werd evc ingewilligd- Verwacht wordt dat Alphen aan den Rijn Afscheid officieren Leger des Heils KOUDEKERK AAN DEN RJ1N Dingen van practische aard i- Een foto van een achttiende-eeuwse tekening van C. Pronk van het Rijnsburgse Collegiantenhuis. De tekening bevindt zich in het Amster damse prentenkabinet. Het huisje wordt tegenwoordig bewoond door de familie Haasnoot. Rijnsburg begaven. Onder hen bevonden zich de gezant der Algemene Staten, la ter burgemeester van Amsterdam, Coenraad van Beun in gen en de dichter Dirc Rafallsz Camphuysen. Namen als Paets en Boreel duiden op deelneming aan de Rijnsburger beweging van de zijde der regenten. De vergaderingen werden in het be gin veelvuldig, later maandelijks gehou den. eerst in het vlashuis der Van der Coddes aan het Moleneind te Rijnsburg, later in een eigen gebouw. Toen deze kiem ook elders in den lande wortel schoot, (Amsterdam, Alkmaar. Enkhui zen, Groningen, Haarlem. Harlingen, Hoorn, Zaandam) was Rijnsburg het centrum voor een jaarlijkse landelijke bijeenkomst, waarin de Doop en het Avondmaal werden bediend. Voor deze vergadering kwam men, meestal op de Pinksterdagen van heinde en ver naar Rijnsburg. Uit de Noordelijke provinciën kwam men zelfs via de Zuiderzee! Van Dotjben de Bruiji zich in Alpben zal vestigen. Omtrent de bouw van 19 woningen was de burgemeester optimistisch. Kent u uw fruil In verband met het 25-jarig bestaan van de bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in ons land is een album samengesteld met het doel de verschillende fruitsoorten -kwaliteiten en de tijden, dat zij komen en rijp zijn. aan het publiek bekend te maken. Het blijkt dagelijks in de winkels, dat dit nogal wenselijk is. De totstandkoming van dit album werd mogelijk door de medewerking schillende instanties op dit gebied. Om het publiek enige fruitkennis bij te bren gen, verstrekken alle kleinhandelaren bij aankoop van groenten of fruit een plaat je. Het album is bij hen ook verkrijg baar. De eventuele winst, die op het ver kopen van het album wordt gemaakt, wordt doorgegeven naar het Rode Kruis. Om het geheel aantrekkelijk te maken, zijn er nog enkele prijzen beschikbaar gesteld voor hen die het album het eerst vol hebben. Haagse rechtbank Schaap gestolen Wegens diefstal van een schaap uit een weide werd een Rijnsaterwoudse bakker door de Haagse rechtbank tot acht maanden m.a. veroordeeld, vier maanden voorwaardelijk. Voorts werd hij ter beschikking van de regering gesteld. De president had zich tijdens de zitting vooral geërgerd aan de wijZ' waarop het schaap was vervoerd. Geldkistje ontvreemd Een Leids opperman werd verooi deeld tot acht maanden waarvan vi« voorwaardelijk, met aftrek van vod arrest, omdat hij in Wassenaar een gele kistje met f 1700 had weggenomen. Ook Eerste Kamer accoord Met de bouw van 32 mijnenvegers De Eerste Kamer heeft zich gisteren verenigd met de financiering (gedeelte lijk uit de tegenwaarde van de Marshall rekening, gedeeltelijk voor rekening van Amerika) van de bouw van 32 mijnen vegers ten behoeve van de Nederlandse Marine. De commutiisten waren tegen. werd i de Tijdens de vergaderingen regel gevraagd, of iemand zich tot spre ken geroepen voelde. Na de verschillen de toespraken volgde een vrije gedach- tenwisseling. Ter afwisseling zong men Psalmen naar de berijming ven Camp huysen. De opbrengst der collecten kwam ten goéde aan de armen van Rilnsburg. De bedragen die de armmeesters ontvin gen waren aanzienlijk en dit zal een der redenen geweest zijn dat de Collegianten in het dorp zeer voorkomend behandeld werden. Later stichtten de Collegianten het weeshuis „De Oranjeappel" in Am sterdam waaraan de collecten nu ten goede kwamen. In het jaar 1747 was een Rijnsbur ger deputatie aan het hof om de nieuwe stadhouder, Willem IV, te be groeten. Interessant is ook dat de be kende schrijfster uit de gouden eeuw Aagje Deken (Betje Wolff en Aagje Deken) in het collegianten weeshuis werd opgevoed en dat zij op de 23e Augustus 1760 te Rijnsburg werd gedoopt. Het dopen geschiedde eerst in de Vliet aan het Moleneind, later in een gemetselde bak bij het „Groo te Huys" dat de Collegianten ten be- Raad van Lisse Principiële geluiden inzake openstelling van de Keukenhof op Zondag Garantiestelling f 100.000,— voor stichting werd aanvaard De raad van Lisse heeft gisteren een lijvige agenda in een snel tempo afgewerkt. Het laatste agendapunt: een voorstel van B. en W. om de stichting de Keukenhof een garantie van f 100.000 te geven, veroorzaakte een heftige discussie: de hand having van de Zondagsrust kwam In het geding. Gisteravond werd in het gebouw de Noorder Nassaustraat een samen komst gehouden van het Leger des Heils, waarin de officieren E. den Har- tog en E. Hessing, wegens vertrek naar elders, afscheid namen van het plaat selijk korps. De samenkomst werd ge leid door zuster De Grauw, die de schei dende oficieren toesprak en hua eik de nieuwe vertaling van de Si.ibel over handigde. De broeders Tijsterman en De Looy voerden eveneens het woord. Het jeugdkoor zong een* afscheidslied en ook het zusterkoortje bracht enkele liederen ten gehore. De heer M. Heyden bespeelde het orgel. Luitenante Hessing zei het heerlijk te vinden, jong te zijn en in Gods Koninkrijk te mogen arbeiden. Ik heb slechts een h; midden verkeerd en moe gaan verlaten. Waar God roept heengaan, aldus spr. Het is niet ge makkelijk om. zoals Christus vraag:, vissers van mensen te zijn, zo sprak ten slotte luitenante Den Hartog. Er is ve»l geduld voor nodig. Ik ben me er van bewust, hierin te kort te zijn geschoten. Hierom had ik dikwijls verdriet, maar het is o.m. het Jeugdkoor, dat mij door zijn vrolijkheid weer bemoedigde. Zij besloot de samenkomst met een medi tatie over 1 Thess. 5 23 en 24. Wij vernemen nog, dat de nieuwe of ficieren, kapteine Haneveld en luite nante Arendse morgenavond hun intrede zullen doen. Alphens elftal Westelijke politie. Het Alphens elftal komt Zaterdag om 6 uur op het terrein van Alphen uit tegen het Westelijk politie-elfsl. De opbrengst komt ten goede aan de afdeling Alphén ouderdomszorgen, roor de ouden Ouderdomszorgen, de de ouden van dagen, -ordt Zaterdagavond. 6 uur, op het ter rein van de vereniging „Alphen" een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een Alphens elftal en het Nederlandse po- litie-elftal. Het plaatselijke elftal is als volgt samengesteld: doel: Britsemer; achter: Y. Tuinen burg en Oosterman (allen Alphen); midden: J. van Egmond (Alphia), P. Mooy (ARC) en W. Leeu wenhoek (Alphia); voor: J. v. d. Linden (ARC), R. Tuinenburg (Alphen), Jac. de Bruin en F. Bablmann (A Boys) en M. Tuinenburg (Alphen). De opstelling van, het polditie-elftal volgt zo spoedig mogelijk. Twee Jaar Avifauna In verband met de tweede verjaardag van Avifauna, dat nu door de bloemen weelde op z'n mooist is, worden deze week weer drie zig.n. ambassadieurs- avonden gehouden, waarvoor zeer grote belangstelling bestaat. Het programma bevait een borat allerlei. Bedrag voor Israël De Israël-avond, waarvan we gisteren een verslag gaven, heeft ruim f 1500 op- de bond t Voetbal Ten bate van vereniging gebracht. De heer J. Davids, voorzitter vara de C.I.A., heeft toegezegd, dat uit erkentelijkheid voor de organisatie, in Israël vijf bomen geplant zuilen worden, dae de namen krijgen van die vijf co mité-leden, de heren F. Bos, A. van Dier, L. de Graaf, inr R. Sa/msom en P. Stehouwer. 45 Jaar getrouwd. Hét echtpaar A. BoerfiinJ. Sprokke- rieft, Steekterweg 130K, hoopt op 24 Mei 45 jaar getrouwd te zijn. Het dopen van een volwassene in de openlucht te Rijnsburg. Allereerst werden diverse verzoeken n aanschaffing van leermiddelen en reparaties aan scholen goedgekeurd, be halve de aanvrage van de R.K. school de Engel, inzake het aanschaffen een radiotoestel. Over radiolessen als hulpmiddel bij het onderwijs zal nog nader met de schoolbesturen en de schoolhoofden worden gesproken. Enkele geldleningen werden aange gaan en verschillende aanvragen voor woningbouw volgens het financierings plan werden goedgekeurd. Een perceel grond aan de Veldhorststraat werd aan het rijk verkocht. Het perceel Gracht- weg 29 werd onbewoonbaar verklaard; het zal worden afgebroken. De brug Stationsweg werd van de- N.S. overge- De aftredende leden van de commissie electriciteitsbedrijf werden allen herko zen. Een verzoek van caféhouders om het sluitingsuur van 11 op 12 uur te brengen, werd verworpen. Toen kwam het belangrijkste punt: de garantiestelling van f 100.000 voor d stichting de Keukenhof in bespreking De voorzitter lichtte het voorstel eerst nader toe. Het centraal bloemencomité stelt zich garant voor f 200.000, d Twentse bank,voor f 100.000 en Holland' 'bloembollenhuis voor f 50.000. De ge meente mag, zo zei de voorzitter, niet achterblijven. Eerst nadat de andere gi rantles zullen zijn aangesproken, volj die van de gemeente. Dc heer C. H. Steen winkel (AR.) had bewondering voor wat er op de Keukenhof wordt gepresteerd, maar hij betreurde, dat juist de Zondag de belangrijkste dag is voor de stich ting. Het voorstel van B. en W. be tekent uiteindelijk een bestendiging en bevordering van dc ontheiliging van de Zondag, iets, dat door een deel van de Prot. Chr. bevolking ten zeerste wordt betreurd. Spr. wilde er dan ook nogmaals zyn spijt over uitspreken, dat door de open stelling op Zondag de godsdienstige gevoelens van velen worden ge kwetst en dat de Chr. vakbeoefena ren op Zondag van deelneming wor den uitgeschakeld. Adihaesie kreeg de heer Steen-winkel van de heren H. van Waveren, Scholte en De Vries. De heer Van Leeuwen (P.v.d.A.) zag in het geheel geen principiële zaken en |hij merkte verder op, dat de Prot. Chr. I raadsleden gemakkelijk "konden tegen stemmen, omdat ze weten, dat het voor stel er toch wel doorkomt. De heren Steenwinkel en De Vries waren door deze woorden pijnlijk getroffen en zij verzochten de heer Van Leeuwen zyn woorden terug te nemen. Deze zei toen, dat hij niemand had willen treffen. Nadat ook nog de heren Lcfeber en Tlbboel het hunne hadden gezegd, legde burgemeester De Graaf de nadruk het wordt gediend. Hy vroeg dan ook, het zakelijke belang goed in het oog te wil len houden. Er volgde een korte pauze, waarna de heer Steenwinkel namens de A.R.- fractie en de heer Van Waveren (SGP) 'erklaarden, tenvolle van het vakbelang ivertuigd te zyn. De Zondagsheiliging gaat echter boven het vakbelang uit. Bji de hoofdelijke stemming verklaar den ook de heren Van Waveren, Soholte, De Vries en Stéenwinkel zich voor de garantielening, maar zij verzochten tekening van hun bezwaren tegen de openstelling op Zondag Burgemeester De Graaf dankte raadsleden tenslotte voor de wijze, w op de discussies werden gevoerd. O EGSTGEEST Sportieve avond Endègeest beleefde gisteren een spor tieve avond'. Patiënten gaven een uit voering. niet alleen van gymnastiek, maar ook van zang en declamatie. Toen het doek open ging. stond het gehele ensemble opgesneld en werden enige pit tige marsen op vier trommels geslagen, gevolgd door het gymnastcralded. Har- mowicatwuziek en kleppermars werden gevolgd1 door turnoefendn® en, terwijl ook een dubbel demeskwariet zich deed) horen. Het was al met al een goed ge slaagde uitvoering, waarop zuster Kra mer, die de leidster van dit alles was me: genoegen kan terugzien. Dokter Stotijn sloot met een enkel woord de Duitse dames te gast Een veertigtal Duitse dames is hier aangekomen, als gast van die Christen- vrouwenbond. Morgen wordt o.m. eer bezoek gebracht aan de Zendings hoge school. (terwijl ook het Geref. Zendings- centrum in Baam zal worden bezocht. 4V4 Gemeentelening Dordrecht Thans komt Dordrecht met een 4U% 30-jarige obligatielening groot 3.000.000. De inschrijving wordt opengesteld op Dinsdag 20 Mei a.s. tot de koers Beursnotering zal worden aange- LEIMUIDEN Bevordering De heer H. G. Rattirak, wachtmeester tweede klasse by de rijkspolitie, is met ingang van 1 Januari jJt bevorderd tot wachtmeester eerste klasse. GEBOREN: Martina M A, d. van P W de Graaf en M M van Doorn, Oosterweg 23: Arethonius J J. z. van P C Turk en M J Veenswijk, Vriezekoop 45; Maria C, d. van W Kinkel en J Bos. Bilderdam 31; Jacobus Chr,, z. van J J Boere en. P G v Diemen, Vriezekoop 26: Elisabeth, d. van J P van den Hoek en E Nab. ONDERTROUWD: J G Maarschalk. 28 j. Velsen en S C M Straathof, 21 jaar; C H van Egmond. 23 jaar en M H P Mol- lers. 23 jaar: C J Verlaan, 25 jaar, Ter Aar en A A Touw, 23 jaar. GEHUWD: Th Kraan. 25 j en E M van Berkel, 25 j; J van der Luit, 24 j en M Brassen, 22 j. OVERLEDEN: K Kooij, 80 j, echtge noot van A van Leeuwen; G A Schraal, 44 j, echtgenote van M J J Kaartsteker; H van Helden, 10 j, echtgenote van F Charlet; M Schoenmaker, 3 maanden, d. van A Schoenmaker en A de Vos. OUDE WETERING Geref. kerkkoor In die lokalen van de Geref. kerk werd! een vergadering gehouden met het doel te komen tot oprichting van een Geref. De heer H. W. Tilanus sprak gieter zond voor de C.H. kiesvereniging over dingen van practische aard. Spr. stond! allereerst stil bij de politieke ontwikke ling van vlak na de oorlog én bij het onitstaan van de P.v.d.A. Na gewezen te hebben op de komende verkiezingen, belichtte de heer Ti'.araus uitvoerig en duidelijk de verschillende facetten van ce Europese samenwerking en het plan- Schumara. Een uitbreiding van I tal Kamerleden achtte spr. op practische en financiële ©ronden onaanvaardbaar. De algemene politiek had vervolgens zijn aandacht, terwijl hij ook nog stilstond bij de Ned. handelsbalans, de lonen, de prijzen en het militaire vraagstuk, vergadering werd geleid door de heer C. Stroo en werd ook bijgewoond door burgemeester Verheul. Bevolkingsonderzoek Ook in onze gemeente heeflb zich, door bemiddeling van de afdeling van, Het Groene Kruis, een uitgebreid' comité gevormd, dat zioh heeft belast met de voorbereiding voor het onderzoek de bevolking op tuberculose. Naar wij kerkkoor. De bedoeling is onder vernemen, zal op 19 Juni een begin met om de zang in de kerk, die niet al te het onderzoek worden gemaakt. De co- best is, te verbeteren. Tot dirigent werd miréleden hopen in de komende weken benoemd de heer J. Vervvey. Een kleine de gezinnen ite bezoeken. 25 personen gaven zich voor het koor op. Nieuws van en voor Katwijk BENTHUIZEN Geref. Gemeente. Voor de Geref. Gemeente hoopt Vrij dagavond om half 8 voor te gaan ds W. de Wit te Moerkapclle. NOORDWIIK Damver. „Noordwijk" Ter sluiting van het seizoen hield de Noofdwijkse damvereniging een leden vergadering. De voorzitter, de heer C. J. Bouwmeester, getuigde in zijn openings woord van een opgewekt verenigings leven. Ook de secretaris, de heer J. Pessohier, was optimistisch gestemd in zijn jaarverslag. Er bleek, naar de pen ningmeester. de heer J. v. d. Niet, mee deelde, een batig saldo te zijn. De kas- contrólecommissie meldde alles in de ■beste orde bevonden te hebben. Hierna werden de prijzen uitgereikt, die be haald waren in de kampioenswedstrij den. Th. Zwetsloot wist voor de derde keer in successie beslag te leggen op de beker, die thans zijn eigendom werd. Tweede was H. de Reus. 3. J. Pesschier 4. Th. Vink. J. Terveen won de beker de jeugdcompetitie. In de 2e klasse werd J. Kortekaas kampioen en in de 3e klasse J. Zwetsloot. Dc. bestuursver kiezing had tot resultaat dat de heren Bouwmeester, Pesschier en v. d. Niet werden herkozen. Na een zeer geani meerde rondvraag werd de goed bezochte vergadering gesloten. Schaakver. „Dan. Noteboom" „Dan. Noteboom" sloot het seizoen met de traditionele gongwedstrijd. Er werd weer behoorlijk gekampt en gelachen! Winnaar van de beker werd A. Leen heer, 2. J. J. Bizot, 3. G. Marijt, 4. J. Hoogeveen en 5. J. Plug. Medegedeeld werd nog. dat in deze zomer weer bad gastenwedstrijden zullen worden georga niseerd. Op 15 Augustus komt een Til- burgse schaakclub naar Noordwijk om een wedstrijd te spelen. Postduivenver. „Stormvogels" De Zaterdagvliegers hielden een wed vlucht van Tilburg af. In concours waren 84 duiven. De afstand was 88 km. Gelost werd om half 2 met Z.O. wind. Snelheid van de eerstaankomende duif 1282 i min.; laatste 1160 m. Uitslag: 1 15 G. Duin, 2 3 P. Waasdorp, 4 11 J. v. d. 5 13 W. Knoppert, 6 14 W. de Bruin. 7 12 M. v. d. Niet, 8 C. van Duin. 9 21 N. Smit, 10 20 A. Cramer, 17 J. Plug, 18 C. Smit. 19 J. van Beelen. Voorts werd een wedvlucht gehouden van Weert af. afstand 140 km. In con cours 68 duiven, gelost te 1 uur met Z.W. wind. Snelheid eerstaankomende duif per minuut, laatste 1029 Visseiijgolijes Het visserijconflict Reders zien nog een oplossing Zijn we wel ingelicht, dan zijn de Ne derlandse haringreders van mening, dat er nog andere wegen gekozen kunnen worden voor oplossing van het visserij conflict dan door de Unie-Verkeer (waar in de bonafide vissersbonden verenigd zijn) gesuggereerde interventie door de Stichting van de Arbeid. De redersver enigingen, die gistermiddag in het Haag se Parkhotel in spoedvergadering bijeen kwamen, hebben nog geen beslissing ge nomen inzake de suggestie van de Unie- Verkecr. Wel is er diepgaand en lang durig gesproken over de procedure, die kan worden gevolgd om de oplossing van het loongeschil naderbij te brengen: De reders hebben de vertegenwoordigd van de Unie-Verkeer vanmorgen uitge nodigd voor een nadere bespreking. Vlaggetjesdag gaat in ieder geval door in de drie visserijplaatsen, onafhankelijk m het nog niet opgeloste looncoraflict. Gelukkig en ongelukkig Gisteren verkochten trien garnalen- issems om 5 uur de vangst gekookte garnalen. Zy kregen daarvoor enkele centen per kilo boven de (verlaagde) prijs. Er werd van 5155 cent per kilo gemaakt. De gelukkigste visser ving 400 kilo. De ongelukkigste warer. de HD 34 en de CG 36 met ongeveer 40 en 50 kilo. Hun netten waren vastgelopen dat er hulp kwam opdagen, 1 enige kostbare tiren' verloren g Haring Voor kleine kistjes haring door de trawlers aangevoerd', waarvan de kwa liteit bijna altijd prima is. bestaat bij de vishandel grote belangstelling. De Fla- gringo kreeg voor de kistjes mei 35 kilo „verse" f 19 Barometer stygt Daar er Dinsdag maar één trawler de markt verscheen en er dus maar schijntje rondvis in de hal stond, kregen de prijzen eindelijk de kans lichtelijk op te lopen. De regels grote kabeljauwer gingen van f 60 op f 90 en de regels mid del grote stegen van f40 tot 150 de 10 stuks. Ook de kisten grote kabeljauwen werden aanmerkelijk duurder, zodat er af en toe f 70 per 125 kilo werd betaald. De schaarse makreel kreeg eveneens alle belangstelling, vooral van de rokers, die de kleintjes betaalden met f 25 per kist. Fijnvis werd eveneens iets beter betaald, maar het gemiddelde bleef toch nog al tijd beneden de maat: grote tong f 1.80 slips 80 et en de rest f 1 per kilo. Daar de schelvis niet van de allerbeste kwali teit was. bewandelde hij de middenweg met f 28i 30 voor de grote soorten f23f35 voor de braatjes. Omkeren De Katwljkse logger Willy, die Maan dag ter visserij ging. moest dezelfde avond omkeren, daar de kcerkoppelin-g lastig werd. Op een sukkeldraf wist de schipper met zijn schip IJmuiden weer te bereiken, waar de reparatie zal den uitgevoerd. vraagd. Ook hier dient de opbrengst slag; i 6 17 J. Plug. 2 16 G. van Duin. vow financiering van diverse kapitaals. 1IP Waasdorp. 5 M. v. <i. Niet. 7 J. uitgaven, zoals scholenbouw, aanleg van |BeelMi c. van Dui„ 9 14 A. Cramer, straten e.d. 110 ]3 ,5 c Smit> u w plug ,2 w j Knoppert. De Ruttcns Bierbrouwerij „De Zwarte I Gemeenteraad v v Rotterdam keert o<— 1 7 (7) Dinsdag vergadert de gemeenteraad. WIE STRAKS GAAT NAAR ZEE NEEMT KOEK EN KNIP VAN D. PARLEVLIET MEE ALS RECLAME geven wy in de Vlaggetjesweek: 1 POND KATWIJKER MOPPEN van 1.40 voor 1.10, of 1 POND KNIP van 1.40 voor 1.10. vakbelang, dat door de Keukenhof I D. PARLEVLIET. Dwarsstr. 21, Ligusterstr. 46, Katwijk a. Z. UW ADRES voor Rijnstraat 65 Katwijk aan den Rijn Telefoon 2798 Afsnyders aan dc lopende band Ook de KW 110 heeft Maandag na de afslag de trawlvisserij vaarwel gezegd binnendoor naar het Prins Hen drikkanaal vertrokken om de vleet aan. boord te laten zetten en de ballast er uit te laten gooien. Alle schepen, van N. Parlevliet zijn met- deze Rijnmond V nu 'nnera om klaar te maken. Hollen of stil staan Nu de Bloemendaal ook nog voor de afslag is gekomen, wordt her plotseling wel heel erg druk in de markt. In totaal t de handel vandaag niet minder dan 4100 kisten wegwerken. Alleen al de trawlers met als supplement nog een en ander van de kustloggers en de kotters. Hiervan nam de Tzonne met zijn 2000 kisten van IJsland het leeuwen deel voor zijn rekening. De Lim- burgia had in totaal 455 -kisten en 250 stijve kabeljauwen, de Polderman had! 760 kisten cn 130 stijve, de Eli 500 kisten 250 stijve kabeljauwen en de Bloe mendaal tenslotte 320 kisten. 550 ijska- beljauwen en 470 stijve. Maar dan is het ook helemaal uit. De oudste schepen zijn van de zesde Mei en er zal heel wat beter gevaren moeten worden, willen er hiervan nog 1 of 2 deze week naar huia komen. In en uit Dinsdag binnengekomen de KW 46, KW 14, KW 163. KW 227. Naar zee en naar binnen de KW 46„ KW 35, KW 140 en KW 95. Vijfhonderd ballonnen de lucht in Al vroeg waren gistermorgen velen naar het Katwykse gemeentehuis ge trokken om getuige te zijn van het op laten van een groot aantal ballonnen. De fontein spoot haar zilveren stralen omhoog. Om elf uur gebeurde het. De burgemeester en de wethouders Bloot en Van Leeuwen, omringd' door raads leden en ambtenaren, maakten zich ge- De eersté ballonnen gingen onder ge juich ven de schare de lucht in. Ze dre ven af In de richting Leiden In totaal werden 500 ballonnen losgelaten. Elke vinder heeft recht op een vaatje haring mifi6 het kaartje wordt ingezonden. Foto D. Kruyt KATWIJK Quick BoysMariniers: 34 In een matige wedstrijd hebben de Mariniers gisteravond gewonnen van een zeer gehavend eerste elftal van Quick Boys. Bij de rust hadden de gas ten een 12 voorsprong, die na de her vatting tot 1-4 uitgroeide. Luid aangemoedigd door het publiek zette Quick Boys alles in het werk oiri de achterstand in te lopen. Schoneveld en V. d. Oever reduceerden de achter stand tot 34, maar verder kwam de thuisclub niet. „De Rbijnmonders" De postduivenclub „De Rhynmonders" deed met een aantal duiven mee aan een wedvlucht van Weert af. In concouri waren 82 duiven. Gelost werd te 13 uur. Eerste aankomende duif 14.55.43, laatst- aankomende duif 15.10.43, De uitslag is: H. Hoek 1, 13, 15; Kr. Schaap 2, 4, 6; A. Grimbergen 3. 9, 14, 20; J. van Schaik 5, 7, 11. 17; N. Verkaik 8; L. Noort 10; A. J. Degens 12; P. Varkevlsser 16. 22; J. Heemskerk 18; W. van Ryn 19; H. Tjebbes 21. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Morgenavond om acht uur spreekt Dor de Geref. Bond ds Dorsman van Schelluinen. Hoog en laag water. Donderdag 15 Mei: hoog water 7.07 en 1.41 uur; laag water 2.48 en 15.15 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4