„Kom nog eens kijken over over twintig jaar!" tien, Nieuwe Joodse staat in het centrum van de belangstelling Prins Bernhard was weer in Oegstgeest Misdadigheid onder emigranten naar verhouding klein Onbillijke critiek op nieuwelingen met sprekende cijfers weerlegd rara NIEUWE IEIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 13 MH 13* Isiaël-avond in Avifauna Uit alle windstreken van Nederland waren gisteravond in de grote boven zaal van het Avifauna-restaurant de vrienden van Israël, Joden en niet- Joden, bijeengekomen om te luisteren naar vooraanstaande Joden, die iets van het jonge Israël en van de geest, waaruit het werd geboren, zouden meedelen. De organisatie van de avond was in handen van een niet-Joods comité, dat hiermede iets wilde doen ten bate van de jonge staat, die de aandacht van de wereld als een ongekend historisch fenomeen gevangen houdt. Het talrijke publiek, waaronder de ge zant van Israël dr Lewin en zijn echt genote, en de consul, de heer Y. Nassi, eveneens vergezeld door zijn echtgenote, werd welkom geheten door de leider van de avond, mr R. H. Samsom, lid het comité. Ook de oud-burgemeester van Jeruzalem was onder de aanwezigen. De spreker van de avond was mr Abel Herzberg, die met een benijdenswaardig redenaarstalent de strijd om het bestaan van de Joden en van de staat Israël te kende. Mr Herzberg achtte het een voor recht tot niet-Joden over Israël te kun nen spreken, vooral omdat men de Joden nog niet zó lang geleden in een toestand heeft meegemaakt, die alles behalve benijdenswaardig was. Spr. was er trots op, dat zyn volk de vreselijke - vervolging doorstond. „We zijn er nog, zoals we er na iedere vervolging weest zijn", zei hij. „Maar we zijn niet alleen, we bouwen ook en dragen het onze bij aan de vooruitgang van de wereld." Spr. schilderde, hoe Israël na vele tientallen jaren van schijnbaar vergeefse strijd thans zelf zijn vrijheid en onaf hankelijkheid heeft genomen. Als recht, in het belang van het eigen volk en van allen in de wereld. De feitelijkheden, die zich daarbij voordeden, zoals de strijd met de Ara bieren, werden door mr Herzberg uit voerig besproken. „Het Arabische broe dervolk heeft de strijd zélf gewild" Mobilofoons voor Leidse politie en brandweer De toeneming van het verkeer gedu rende de laatste jaren, gepaard gaande met een belangrijke uitbreiding van de bebouwing, zou uitbreiding van het po litiecorps ten zeerste rechtvaardigen. Maar dit is door de vastgestelde maxi- muimsterkte vooralsnog niet mogelijk. Het is eohter noodzakelijk,, die surveil lance voor een deel te doen geschieden me; gebruikmaking vgm een auto, uit gerust met een mobilofoon. De aanschaffingsprijs zal ongeveer f 12.000 bedragen. B. en W. achten het noodza kelijk. dat de voordelen vam het gebruik van mobilofoons ook door de brandweer worden benut, De brandweer heeft twee mobilofoons nodig. Deze kosten f18.000. De totale kosten van aanschaffing zuilen dus f30.000 bedragen. B. en W. sellen de raad' voor, dót bedrag te voteren. Meer kaas naar de Waag Personeel zal witte kleding dragen Het heeft de aandacht van B. en W. getrokken, dat een groot deel van de kaas, die ter kaasmarkt wordt aange voerd, niet wordt gewogen in de Waag, maar bij particuliere wegers. De oorzaak is ook, dat de particuliere wegers de kaasboeren ter markt bezoeken. Om te bewerken, dat een grotere hoeveelheid kaas in de Waag wordt gewogen, zijn on derhandelingen aangeknoopt met enige particuliere wegers. Van hen is de firma J. J. Lagerberg en Zn bereid gevonden, op Vrijdag alle partijen kaas, die haar ter weging worden aangeboden, alsmede de kaas, die op "die dag van gemeentewege zou worden gewogen, van harentwege in het Waaggebouw te doen wegen en daar bij gebruik te maken van de bestaande, historische weegschalen. Zij is ook be reid aan de gemeente voor het gebruik van de Waag. van het boterhuis en van de weegschalen een vergoeding van f 750 te betalen. Het wegpersoneel zal witte kleding dragen. B. en W. zyn van me ning, dat de historische bestemming van de Waag nu beter tot haar recht zal komen. Uit het water gered Een ooggetuige schreef ons: Toen Zondagmiddag half zes een taxi chauffeur de Oude Vest bij de Lange Scheistraat passeerde, zag hij, dat een on geveer zes jaar oude jongen in de Oude Vest lag. De chauffeur bracht zijn wagen tot stilstand en het gelukte hem de dren keling, die steeds verder afdreef, bij zijn haren te grijpen en op het droge te halen. De jongen wilde zijn voetbal pakken en plompte in het water. zei mr Herzberg. De belangstelling van het Westen voor de Arabische vluchte lingen achtte spr. méér een gebrek aan belangstelling voor de Joodse staat. Dat Israël heeft stand gehouden tegen de overmachtige aanstormende legers, mag een wonder heten. De jonge staat bezat geen enkele militaire traditie. Zoals het een wonder mag heten, dat Israël na het sluiten van de wapenstilstand orde en welvaart uit de grond wist te stampen met een volk, dat slechts een conglome raat van emigranten genoemd kon wor den. (In vier jaar tijd verdubbelde de bevolking van het land en zelfs méér dan dat!). Wat dat aan problemen op wierp, kan slechts een deskundige besef fen, die ervaring heeft op bestuurs gebied. Daar moest gewerkt worden onder uiterst moeilijke omstandigheden met heterogene bevolkingsbestanddelen, be stuurd door ongeschoolde ambtenaren, niet voorzien van de nodige hulpbronnen etc. etc. Gebrek aan deskundigheid op elk terrein; maar dit had óók zijn goede zijde, want waar de deskundige onge twijfeld zou zijn terug geweken, zetten de Joden in Israël door, gedragen door het geloof, dat dit volk werd geschapen en werd behouden door de Euwige. „Dit historisch bewustzijn, aldus spr., Is eindeloze bezieling". Spr. ging nog in op de culturele pecten van de zaak en vermaande zijn gehoor geduld te hebben. „Men kan iets niet binnen enkele jaren volbren gen. Komt u nog eens kijken over tien jaar, over twintig, over 3500 jaar Hierna bespeelde Rosa Spier de harp op de van haar bekende, fijnzinnige wijze. Zij liet vier eigen composities ho ren, impressies over de geschiedenis var Saul en David, die onder ademloze stilte werden beluisterd. Enny Mols-de Leeuw droeg een Joodse legende voor, „Gods rechtvaardigheid" van Else Schubert- Kristaller. En Paolö Gorin zong eer aantal Joodse liederen, waaronder het prachtige Jerusalem. De film, die gedraaid werd, was montage van kleinere filmische repor tages over de strijd van Israël met de Arabieren, met de woestijn, met de po litieke constellaties in de vergadering van de Verenigde Naties, met het on mogelijke, dat mogelijk werd. Men zag de Joden wegtrekken uit de Duitse centratiekampen, de vrijheid van eigen nationale tehuis tegemoet niet treinen en schepen. Men zag de Joden uit Yemen aankomen per vliegtuig. Het geheel, „Zo was het" genaamd, product van de Collectieve-Israël-Actie (C.I.A.), was wat rommelig, maar niet na indruk te maken. Na afloop de film werd het Israëlische volkslied gezongen. Prins Bernhard bruikte gistermiddag de lunch in restaurant De Beukenhof te Oegstgeest. Hij was de gast van de M.S.A.-missie in Neder land. Aanwezig waren verder de ambassadeurs van de Verenigde Staten en Frankrijk, de heer William Draper, persoon lijk vertegenwoordiger van Amerika bij Noord-Atlantische raad, vele Nederlandse mili taire autoriteiten en enige Nederlandse ministers. De lunch werd géhouden naar aanleiding van de parafering van de over eenkomst inzake d< Europ. defensiegemeen schap. Foto N. v. d. Horst Familieberichten uit andere bladen Verloofd: Mr G G Hendriks en W J Vérkaden, med drs, Zaandam. Getrouwd: P N J Dekker en L Rou- wenhorst. Melbourne; H Hartstra, lntemlst en H R Loeö. Hengelo: F Claringbould en F Bloemsma, Utrecht. Bevallen: Mevr Visser—Crebolder, d. A'dam: Mevr Schröder—Brink. z. Bilthoven; Mevr Kollenburg—v Breemen. d, A'dam; Mevr Vollebregt—Smits, z, R'dam: Mevr du Pont—Roggeveen, d. Hillegersberg. Overleden: A Belboer, m, 54 J. arts, Staphorst; M Th A J G Backer, geb jkvr de la Court, v. 73 J. A'dam: G C A Oskam, m, 72 j, Heemstede; G E Beker. m. 61 J. Velp: A v d Keemel, m, 56 J, Hillegersberg. Gemeente-lening Leiden volkomen geplaatst Van de vijf 414% gemeenteleningen waarop gisteren de inschrijving open stond, is alleen het aangeboden bedrag van de gemeente Leiden volkomen ge plaatst. Er zal echter geen reductie orden toegepast. De lening van Leiden is groot f 3.600.000 en heeft een looptijd van 40 jaar. Jubilerende onderwijzers krijgen gratificatie is een voorstel van B. en W. Leiden inzake toekenning van een gra tificatie bij ambtsjubilea van onderwij zend personeel. De regeling geldt zowel voor het openbaar als voor het bijzon der onderwijs. Aangezien voor de lera ren van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, de vakonderwij zers bij het lager onderwijs en het per soneel der kleuterscholen geen regeling bestaat, acht het college het gewenst, ook voor dat personeel een overeenkomtstige regeling te treffen. De gratificatie zal bij een zilveren ambtsjubileum een kwart maand salaris bedragen, bij een 40-jarig jubileum een halve maand en bij een gouden jubileum een hele maand salaris. M. J. B. Herfst overleden In het Diaconessenhuis te Leiden ls, 72 jaar oud, overleden de heer M. J. B. Herfst, oud-directeur en president-com missaris van de verf- en vernlsfabriek Herfst en Helder alhier. De heer Cornelisse opvolger van inspecteur Breedveld Zoals bekend gaat de inspecteur van het Verkeer mr P. C. Breedveld, de po litiedienst per 1 Juni verlaten. Tot zijn opvolger is benoemd de heer G. A. N. Cornelisse, chef van de Vreemdelingen dienst, toegevoegd aan de recherche te Leiden. De heer Cornelisse trad na bij de politie te Woerden hebben gewerkt, 29 Augustus 1945 in dienst van de Leidse politie. Zyn eerste functie was inspecteur van de algemene dienst. Blauwe Week ook in Leiden De week van 19 tot 25 Mei is de Blauwe Week. Naar schatting zijn i ons lieve vaderland niet minder dan twintigduizend alcoholisten. Dat zijn mannen en vrouwen van alle rangen en standen, die een zodanig gebruik ma ken van alcoholische dranken, dat zij hun huis ruineren en. als ze getrouwd zijn, een gedegenereerde nakomeling schap voortbrengen. Uit dit cijfer spreekt wel zeer duidelijk, dat bestrijding van het drankmisbruik nog wel terdege no dig is. En wij mogen ons gelukkig prij zen, dat er in ons land organisaties zijn, die hiervoor op de bres staan. Ook in Leiden zal men een en ander merken van deze Blauwe Week. Op Maandag 19 Mei wordt in de Burcht een samenkomst gehouden van het Leidse drankbestrydingscnmité, waarin iemand zal spreken over de betekenis van het werk. Wil men de collecte steunen, dan kan men zich voor de functie van col lectant melden by het secretariaat van het Leidse comité. Oude Vest 11. Vijl-en-vijltig jaar getrouwd Op 26 Mei hoopt het echtpaar D. Wet- selaarL. J. Wetselaar-de la Rie te her denken, dat het voor 55 jaar in het huwelijk trad. Het huwelijk werd geze gend met zestien kinderen, van wie er nog dertien in leven zijn. Er zijn 48 kleinkinderen en 9 achterkleinkinderen. Het adres van het echtpaar is Brouck- hovenhof. 10. Handtekeningen-prijsvraag Iedere dag glijdt er een krant in de bus bij onze zich nog steeds uitbreidende lezerskring. Die krant wordt gelezen, besproken en ver dwijnt weer. Een krant heeft slechts een kort bestaan. Een uitzondering hierop vormde wel ons blad van 26 Maart. Dat nummer werd na lezing door honderden abonné's zorgvuldig opge borgen, om er in de vrije uren nog eens naar te grijpen. Het was de krant met de handtekeningen-prijsvraag. Eerst druppelsgewijs, later in steeds toenemende stroom kwamen de oplossingen binnen. En met die oplossingen ook vele begeleidende brieven, die uiting gaven aan waardering voor de aantrekkelijke bezigheid, die wij de speur ders onder onze lezers verschaften. Ook deze prijsvraag blijkt weer buitengewoon in de smaak te zijn gevallen. En daar zijn wij blij om. Het oplossen heeft menig uur gekost, maar ook het contróle- werk op ons bureau was een geweldig karwei. Krant en lezers hebben elkaar danig aan 't werk gezet. „Het was een oefening in accuratesse, scherpzinnigheid en uit houdingsvermogen", vertelde een bejaarde abonné ons in een brief. ,/t Gaat niet zozeer om de knikkers, als wel om het spel", schreef ons een lezeres. En dat lijkt ons een goede opvatting. Maar dat het toch wel heel prettig is om een prijs te winnen, zullen de gelukkigen, wier namen we nu laten volgen, graag beamen. Zij krijgen de prijzen toegezonden. Ie prijs (f 5.0.C. J. Bekooij, Warmonderstraat 14. 2e prijs (f 40.M. de Groot, Pieter Florisstraat 31, Alphen aan den Rijn. 3e prijs (f 30.Wed. L. Verkoren, Nieuwe Rijn 109. 4e prijs- (f 20.J. Groenendijk, Jan van Houtkade 24. 5e'prys (f 10.L. v. d. Woerd, Leliestraat 15a. Een prijs van f 5.viel ten deel aan: A. Kop, Formosastraat 3. Mej. E. S. C. Verra, Boerhaavelaan 14. Ida van Vliet, Tuinstraat 6, Hazerswoude. J. Melse, De Laat de Kanterstraat 19. H. W. Rensink, Rijn- en Schiekade 72. M. J. de Haan, Paul Krugerstraat 17a. H. W. P. L. Koppelaar, Westeinde 2, Roelof arendsveen. B. Rijkschroeff, Resedastraat 8, Leiderdorp. J. W. de Jong, Dr mr W. v. d. Berghstichting, Noordwijk-Binnen. Mevr. M. H. van Aelst-Mulder, Koninginnelaan 82. J. Waterland, Wijttenbachweg 89, Oegstgeest. M. P. van Hooidonk, Schelpenkade 10. W. Karstens, Pioenstraat 30a. H? de Groot, Voorweg 57, Hazerswoude. Mevr. M. H. Anes-v. d. Meer, Kerklaan 11, Katwijk a. d. Rijn. H. Middelkoop, Coornhertstraat 11. M. Verhoeven, Meidoornstraat 43. W. Verhoorn, Hoge Rijndijk 213, Zoeterwoude. Mevr. W. Verpoorte-den Besten, Regentesselaan 5, Oegstgeest. Mevr. J. C. S. Kooreman, Kastanjelaan 8, Leiderdorp. De wekelijkse keuring in Haarlem Tulpen hebben weer afgedaan Het is weer gebeurd. Misschien volgende week nog wat restantenopruimingen van tulpen, maar dan gaat het seizoen weer op slot. En gaat men weer wachten op de Irissen- en nog later de gladiolenkwekers. Van het laatste artikel kreeg men trouwens al een uitgebreide voorproef. Konijnenburg en Mark, Noord wijk, zetten weer een zeldzaam mooie collectie te pronk. Variété, sierlijke los gevormde tak met rode, geei-gevlekte bloemen, de blauwe Pfitzers Sensation Ai de rode Irving Fisher waren al byzonder mooi. Trouwens: de rode Jo Wagenaar, de zilverblauwe Gustaf Mahler, de witte Bernadotte met het sprekende rode merk in het hart en de elegante Manolette mochten er ook wezen. Bij de tulpen vielen de mooie zaailingen van C. Broeze, Beverwijk sterk op. Zo wel de witte aanwinst en de zacht pur perrode Kaj Munk als de gele zaailing, geleken zeer sterk op de befaamde Se- gers-aanwinsten als Halcro en Maurine. Deze tulpen zijn ontstaan uit een krui sing van Bartigon en John Scheepers. Een grote collectie Rembrandttulpen brachten gebrs Mantel, Avenhorn, vooi het voetlicht. Die gevlamde tulpen trek ken altijd de aandacht. Mooie breeders waren er van Frans Roozen, Vogelenzang, terwijl gebrs Captein, Breezand. naast de rode Royal Parrot een parkiet-verloping uit Ossi Oswalda voor het voetlicht brachten. P. Bakker, Enkhuizen, presen teerde de befaamde rose Queen of Bar- tigons, Zonerschoon en een paar verdien stelijke zaailingen. TeXel is een triumphtulp van J. F. v. d. Berg, A. P., die een best figuur sloeg. De dubbele Conqueror van P. Dames, Lisse, kan het best vergelijken bij een dubbele Rem- brandttulp: blauw met witte strepen „veren". Dezelfde firma toonde tevens de sierlijke leliebloemige Painted Lily. De dubbele rode -vrthur Godfrey var gebrs Lefeber, Lisse, was nogal „pok dalig". Beste breeders waren er van P van Kooten. Breezand. Naast de late rost darwin Princess Ann van P. Hopman er Zn., Hillegom, toonde S. Duif, Warmen huizen, een felrode Bartigonsport onder de naam Firework. Een mooi bloemstuk Kommies sloeg Spanjaard pistool uit de hand Aan de Nederlands—Belgische grens te Putt' (W. Br.) zijn drie Spanjaarden gearresteerd, die clandestien trachtten de grens te passeren. Toen de grens- k om miezen hen ontdekten, trok een van de buitenlanders een pistool, maar toen een kommies hem diit uit de hand sloeg, zetten de Spanjaarden het op een lopen. Zij werden spoedig overmeesterd. Een vierde Spanjaard v.ist te ontkomen. Australiër kreeg kous op de kop (Van onze correspondent in Australië. Leo 't Hart) NIEMAND MINDER dan de procureur-generaal in de staat Nieuw Zuid Wales heeft kort geleden scherpe critiek uitgeoefend op de emigranten in Australië, vanwege de onrustbarende misdadigheid die onder hen zou heersen. Maar aan niemand minder ook dan deze procu reur-generaal is door cijfers en feiten van een commissie, ingesteld door het gouvernement duidelijk gemaakt, dat zijn critiek op de emigranten volmaakt onjuist was en het integendeel de Australiërs zelf zijn, die een grote criminaliteit teweeg brengen. In haar rapport heeft de commissie veel onrechtvaardige critiek op de emigranten volkomen ontzenuwd. geen wonder dat in een land, uit te sluiten van het kopen van rier jaar tijd meer dan een half woonde huizen. „Sluit ze dan ook uit millioen personen, afkomstig uit een onze boter te kopen en gebruik te maken aantal landen dat men op de vingers beide handen niet kan tellen, ki binnenstromen, zich elementen bevin den, waarop geen enkel land prijs stelt. De scherpste selectie kan dit niet komen. Het kan dus niet worden ontkend dat onder dat half millioen emigranten lieden zijn, die niet alleen de reputatie hun land, doch ook die van de granten in het algemeen schaden. Emigranten gangsters In dwaze, docih wel enigszins begrijpe lijke overdrijving, liepen enige tijd ge leden mijnwerkers in Kandos te hoop, omdat kort na elkaar uit de 200 emi granten die er in de mynen werken, twee gearresteerd werden in verband met een moord „Wij wensen nilt met gangsters te werken", zeiden de Austra lische mijnwerkers. Zy protesteerden tegen onvoldoende selectie van de Euro pese emigranten en hun „onbeperkte entrée" in Australië. Men wenste scherper maatregelen de regering, onder het gebruikelijke dreigement van staking. Wanneer men het oor te luisteren legt, kan men bij vele Australiërs een merkwaardige en weinig waarderende opvatting jegens emigranten in het al gemeen horen. Om enkele „stemmen uit de pers" van ingezonden stukken-schrij vers te vermelden: Daar is iemand, die adviseert emigranten gedurende vijf jaar (Advertentie) Eindelijk goed... overvolle trams", vulde grapjas aan. Iemand die hevig ontsteld was over de slechte etiquette en tafel manieren van vele emigranten, luchtte zyn hart. Een ander wilde emigranten alleen in de „zware industrie" en land bouw laten werken. Dit is slechts eer bloemlezing uit de critiek die men hoort Wat een procureur- generaal zei De procureur-generaal voor New South Wales, mr Martin, trok on langs stevig van leer tegen de emi granten. „Niet één dag gaat er voor bij, of een new-Australian wordt naar de gevangenis gezonden voor een vergrijp", zei hij. Tussen October 1950 en September 1951 werden in New South Wales 350 emigranten strafrechtelijk vervolgd terwijl ep 77 naar psychiatrische inrichtingen wer den gezonden. De vergrijpen bestaan uit diverse mis drijven tegen de zeden: steken met mes- hysterische gewelddaden. „Iedere emigrant kost de Australische belasting betaler pl.m. 1000 pond en dat bedrag geeft ons vrijheid een correcte selectie informatie over hen te eisen", aldus dc proc.-generaal. In het parlement betoogde een zekere r Treatt dat de controle op de emi granten niet zo effectief is. als deze be hoort te zyn. en Australië kans heeft dezelfde misdadigheid te krijgen als Amerika „De feiten schreeuwen om actie", riep r Treatt uit. Onverwacht antwoord Welnu, die actie is gekomen. Men ont ving een niet verwacht antwoord. Dank zij. het initiatief van de minister voor Immigratie, mr Holt. die een warm pleit bezorger is voor de emigranten, werd commissie ingesteld, waarin zitting en vertegenwoordigers uit Vakbe weging, ex-Service Men- en Vrouwen organisaties. Deze commissie stak haar licht om trent emigranten op bij politie-autoritei- ten, vakorganisaties, de bedryven, enz. In haar rapport lees ik o.a.: „De statistieken wijzen uit, dat ge durende de twaalf maanden ein digend November 1951, het aantal ernstige vergrijpen waaraan emi granten zich schuldig maakten, in verhouding 50% minder is dan by de Australiërs zelf. Het aantal ernstige sexuele misdragingen door emigran- Australiërs. De commissie is van oordeel, dat de aelatief geringe criminaliteit onder de emigranten en de hoge standaard van hun gedragingen mede in verband met hun dagelijks leven en moeilijkheden, een credit is op de post dergenen die belast zijn met hun selectie, de hulp bij assimilatie en op die van de emigranten zelf. Onbillijke critiek Nu zou ik met de vermelding van deze zinsneden uit het rapport, dat voor zich zelf spreekt, kunnen volstaan, doch er is reden nog enkele opmerkingen te maken in verband met de verhouding tussen Australiërs en de emigranten. Gelukkig zijn er zeer veel Australiërs, die inderdaad „huis en hart" open zetten voor de emigranten. Die oog hebben voor hun moeilijkheden, die ook vol doende zelf-critiek bezitten om de fouten en feilen van de new-Australians milder te bezien Zoals de man, die op de aanmerking over gebrek aan tafelmanieren repli ceerde, dat de Australiërs dan eerst maar eens de ellende en honger geleden moeten hebben van vele emigranten ge durende de jongste oorlog. Of een ander, die constateerde dat de new-Australians onder spoor- en tram personeel het vriendelijkste zijn, moge lijk omdat zy de ruwe woorden van veel Australiërs nog niet kennen ""it zou geen moeite kosten om veel de critiek op de emigranten ovi brengen op Australiërs. Het moge zijn dat sommige emigranten uit de Bal- tische Staten rap een mes bij de hand hebben, doch hier zou tegenover gesteld kunnen worden, dat vrijwel elk ochtend blad getuigenis aflegt van de royaalheid, waarmee sommige Australiërs schiet wapens hanteren! van de grote parkiet Queen of Parrots toonde E. Kooi. Vrouwenparochie, naast Sweet Harmony, de advocaat-met-slag room-tulp. Warnaar en Co., Sasser.heim, brachten de licht-karmynrode Abel Tas man voor het voetlicht. Een verdienste lijke tulp, die ontstaan is uit Tubergen's Glory en Ph. Snowdon. Verder waren er boerenpioenen-in-soorten van J. de Jong, Aalsmeer, en Maas en van Stein, Hille gom. Gebrs de Ruyter, Oegstgeest, slo ten de rij met de trollius Orange Glow en de citroengele Yellow Beauty. Een jaar voor chaufieur te Bodegraven De Haagse rechtbank heeft vanmorgen de 33-jarige T. H. O., chauffeur-bedrijfs leider te Bodegraven, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan 2 mnd voorwaardelijk. De rechtbank acht te bewezen, dat O. tussen April 1949 en Febr. '52 gelden heeft verduisterd, die hij van een reeks klanten van de N.V. Conservenfabrieken De Sleutels te Lei den had geïnd. KATWIJK AAN ZEE Ballonnen propageren Katwijks actie Vanmorgen om 11 uur werden bij het gemeentehuis 400 ballonnen opgelaten. De gunstige Westenwind droeg ze over Leiden ver het land in. Nu maar af wachten hoeveel antwoordkaarten er binnenkomen! VOORHOUT Zestig jaar getrouwd Op 1 Juni zal het zestig jaar geleden zijn, dat het echtpaar A. van Werkhoven J. van Dijk in het huwelijk trad. Bruid en bruidegom zijn beiden 85 jaar. Het echtpaar woont aan de 's-Gravendamse- Harsfabriek in de Hoek 1 ontslaat 30 Man De N.V. chem. industrie Syrtiee te Hoek van Holland heeft wegens de vermin derde exportmogelijkheden aan dertig onrslag aangezegd. In Januari wer den reeds tien man ontslagen. De fabriek houdt zich bezig met de productie van harsen, voornamelijk voor de grondstof- vernis en verf. Tegen Biltse agent weer 1 Va jaar geëist Uiteenlopende verklaringen over geval van meineed Tegen de 44-jarige agenit van de ge meentepolitie J. v. d. B. te Veenendaal, eertijds gedetacheerd by de politie in De Bilt. is dezer degen voor de Utrechtse rechtbank opnieuw evenals In de zif ting var 15 Februari anderhalf jaar gevangenisstraf geëist De agent zou tij dens een strafproces tegen een Blitse collega die van mishandeling werd ver dacht, onder ede een valse verklaring hebben afgelegd. Hoewel dertien getuigen werden ge hoord, leverde de voortgezette behande ling niet veel nieuwe gezichtspunten op. De getuigenissen, ook weer onder ede afgelegd, vertoonden op meer dan een punt een scherpe tegenstrijdigheid. De officier van Justitie achtte de ten laste gelegde meineed echter wettig en overtuigend bewezen -p grond van het ambtseddg proces-verbaal en de verkla- "ngen va twee getuigen. Uifispraak op 3p MeL Zn Italië verschijnen heden geen k.anten, tengevolge w.n een landelijke staking der drukkersgezellen. Nederlanders van goed gedrag Al moet erkend worden dat helaas bepaalde emigranten zich in het land dat hun gastvrijheid geeft, schande lijk misdragen, in het algemeen is er reden tot lof. Met zekere trots en voldoening mag ik vermelden, dat de Nederlandse emigranten in Australië zich zeer behoorlijk gedragen. Nog nimmer heb ik de naam van een „Dutch migrant" vermeld gezien in de rechtszaken-rubriek van een Australisch blad. En er zijn hier toch minstens een vijftigduizend Neder landers. Een uitzondering was de kwestie, dat de douane onlangs uit een Nederlands schip dat uit Singapore kwam, 194.000 gesmokkelde sigaretten haalde! Doch daar hadden de emigranten niets ee te maken Er zijn diverse organisaties die de emigranten helpen. De Australische Council for Inter- uional Services ontving niet voor niets onlangs een schrijven van H M. Koningin Juliana, waarin o.a stond vermeld: „Wij in Nederland appreciëren de voortduren de hulp van Uw organisatie om de moei lijkheden der eerste maanden voor onze emigranten te helpen verlichten". Doch er zijn Australiërs die blijkbaar et beseffen, dat de emigratie ook voor ïn van groot belang is. Die niet begrypen. dat Jan Stavast uit Broek op Langendijk niet in Australië wordt toegelaten omdat de Common wealth hem zo'n aardige vent vindt. Koopsom De wel zeer onaangenaam klinken de „koopsom" van 1000 pond, door mr Martin genoemd, is lang niet op iedere emigrant van toepassing. Vele tienduizenden emigranten hebben zich grotere sommen moeten getroos ten, om zich in Australië te kunnen vestigen. Behoudens de „Displaced Persons" en degenen die „op con tract" naar Australië kwamen en komen, zyn er velen die uit eigen middelen de reis naar Australië en hun verblyf in de kampen, betaal den. Bovendien brengen die emigranten heus hun „rente wel op", indien men ze et alle geweld „financieel" wil bezien. Er is in Nottingham een Engels echt paar, dat by het Hoog Gerechtshof een vordering aanhangig heeft gemaakt tegen de Commonwealth, op grond dat beloften omtrent mogelijkheden enz. in Australië niet tot werkelykheid worden gebracht. Het is moeilijk te bepalen welke ver wachtingen een emigrant van het nieuwe land heeft, doch dat het hier aan moge lijkheden zou ontbreken, kan niet wor den gezegd. Evenwel, wat meer waardering en welwillendheid bij vele Australiërs zou niet misplaatst zyn. In het algemeen hebben de emigran ten geen mogeiykheid zich in t publiek te verdedigen. Men kan minister HoR daarom temeer dankbaar zijn, dat door zyn commissie de emigranten van een ernstige blaam goeddeels gezuiverd zyn! POST Lonen, prijzen, betrekkingen, voor uitzichten In andere landen. emigratiemogeJykheden. enz. Abonn. U 125 p. kw. Hoofdatr 87, Meppel Giro 575269 - 0.3® p. numm. bü alle kiosk

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3