fliewuie £ciitsrf)c (Teurattl Het is nu de mooiste tijd Vrees, dat accoord nieuwe twistappel wordt Grote deining om S.O.S. -bericht van misleide K.R.O. Zeventien vreugdevuren in het Limburgse land DE STOPPERIJ 6 Leerling -stopsters Wist U Moederdag lD KATERDAG 10 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen, en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.— per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drfe ©n dertigste Jaargang No 9427 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slantoasticb Is gfjcblecen nyn bert la trgfjeospoet" Weer 250 Nederlanders naar Korea Van Heutz-bataljon bewaakt krijgsgevangenen Nog deze maand zullen in totaal 250 Nederlandse vrijwilligers naar Korea vertrekken om de gelederen van Nederlandse detachement Ver. Naties te versterken. Zo vertrekken op 13 Mei 25 man onder leiding van de eerste-luite- nant C. D. Huiskes per vliegtuig van Schiphol, op 20 Mei eveneens 25 onder commando van 'kapitein D. B. W. Ardenne en op 27 Mei weer 25 man met als commandant de eerste-luitenant T. E. Spier. Op 30 Mei zullen 175 man der commando van kapitein H. Vader per boot de reis aanvaarden. Bij al deze vrijwilligers bevinden er zich weer verscheidenen, die al voc tweede maal naar Korea gaan. Tegelijk met het Nederlandse detachement, dat op 30 Mei vertrekt, zullen ook 15 Belgen zee kiezen. De Nederlandse strijdkrachten op Ko rea zijn inmiddels van het front terug getrokken naar het eiland Koje-Do, bij de havenstad Poesan in het Zuiden van Korea. Vermoedelijk enige maanden lang zullen zy daar krijgsgevangenen bewaken. „Grof misbruik van goede frouw" De binnenstad ontwaakt in de lentezon De overeenkomst inzake Triest Joegoslavië, gereserveerd, houdt vast aan rechtstreekse onderhandelingen De positie van Italië in Triëst is door de voorlopige regeling, waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt, aanzienlijk verstevigd. Italië krijgt dus grotere zeggenschap in het bestuur van de z.g. zone A van het vrije gebied. Het gevaar bestaat, dat het Frans-Amerikaans-Britse accoord, waar bij dus meer Italianen in het bestuur der zone ingeschakeld worden, aan leiding wordt tot ee nnieuwe twistappel tussen Joegoslavië en Italië. Van daar, dat de Amerikaanse ambassadeur in Belgrado zich gehaast heeft te verklaren, dat de overeenkomst niet betekent Joegoslavië voor een vol dongen feit te plaatseen. Maar de reorganisatie inzake Triëst krijgt reeds 15 Juli haar beslag. Tegen die datum zullen o.a. verschel- de overeenkomst is -uiterst belangrijk, dene Geallieerde officieren vervangen zijn door Italiaanse ambtenaren. Of de Amerikanen er in zullen slagen nu ken- elijk Italië bevoordeeld wcrdt, toch ook kool en geit te sparen en Tito niet van zich te vervreemden, dient te worden afgewacht. Reeds heeft de Joegoslavi sche ambassadeur in Londen te kennen gegeven, dat h.et Joegoslavisch-Italiaanse geschil over Triëst slechts door recht streekse onderhandelingen tussen 'beide landen kan worden opgelost. Volgens deze ambassadeur wordt do stad Triëst zelf bewoond door mensen van Italiaanse oorsprong, maar de bui tenwijken en voorsteden hebben een Joegoslavische meerderheid. Ook de Gasperi wil met Joegoslavië rechtstreeks onderhandelen, maar hij stelde als voor waarde. dat er eerst een einde moet ko men aan het vervolgen van Italianen de Joegoslavische zone van Triëst. Van Steenzout aangeboord in Oost-Groningen Tijdens proefboringen te Winschoter Zuiderveer heeft de Nederlandse Aardolie Maatschappij op 425 meter diepte steen- zout aangeboord. Reeds eerder was anhy- driet in gips gevonden. Hoe dik de laag zal zijn en welke vooruitzichten dit Oost-Groningen Inhoudt, zal moeten worden afgewacht. Nationalisatie spoorwegen in Indonesië Merdeka verneemt, dat de Indonesische regering nog dit jaar zal overgaan tot nationalisatie van alle spoorwegen. Bin nenkort zal de minister van Verbindingen het volledige plan aan het kabinet voor leggen. Grote werkloosheid in Engeland Vorige maand telde Engeland meer werklozen dan op enig ander tijdstip sinds 1947, namelijk 467.871, een toeneming van 34.897 in één maand. Bevan, de Labourrebel, wint steeds meer aanhang. De tweede grote vak bond .Amalgamated Engineering Union", 850.000 leden tellende, heeft zich achter Bevan geplaatst vooreen drastische ver mindering van het herbewapeningspro gram. In een resolutie wordt aangedron gen op een vredesverdrag tussen de vijf grote mogendheden. De Rode deken van Canterbury, dr Hewlett Johnson, vertrekt Maandag a.s. met zijn echtgenote naar Moskou. Hij zal daar de gast zijn van Alexius, de patriarch van Moskou en geheel Rus land. Dr Johnson, die 78 jaar oud is won een jaar geleden de Stalin-„vredesprijs". Een gezelschap Nederlandse des kundigen is naar Amerika vertrokken om studie te maken van het gebruik van vliegtuigen bij de bestrijding van insecten en plantenziekten, alsmede bij de verwekking van regen. Binnenkort zal ook in Roosendaal en Esschen, aan de Nederlands-Belgische grens, langs de weg een gezamenlijke passen- en deviezencontröle worden uit geoefend door rijkswacht, marechaussee en douane. In 't Zandt (N.-H.) Is een personen auto op een groepje schoolkinderen in gereden, waardoor het 9-j. dochtertje van het echtpaar G. Tuin ernstig werd ge- dat de meeste plaatselijke bestuurs departementen van de zone A, 'beho rende tot het vrije gebied van, Triëst onder Italiaans beheer komen. Echter blijft het opperbestuur in handen generaal Winterton, in deze optredende voor Britten en Amerikanen. Dit succes voor Italië zal de politieke positie van de Christelijke Democrati sche partij bij de gemeenteraadsverkie zingen op 25 Med ten goede komen. De Prins reikte militaire vaantjes uit Prins Bernhard heeft gisteren Soestdijk aan de commandanten verschillende militaire opleidingsscholen vaantjes uitgereikt, die door de Kon. Ned. vereniging Ons Leger beschikbaar zijn gesteld met het doel de militairen een prikkel te geven bij de opleiding. De commandanten zullen op hun beurt aan het eind van de eerste oefening de vaantjes overhandigen aan de beste groep en de beste man daarvan. Protest journalisten tegen gijzeling van collega De Federatie van Nederlandse Journa listen, waarin de alg., de Chr. en de "R.K. kring samenwerken, heeft gisteren mi nister Mulderije en de Amsterdamse rechtbank telegrafisch gevraagd onver wijld een einde te maken aan de gijze de Zaandamse journalist A. H. Hommerson, die is vastgezet omdat hij weigert de bron van een bepaald be richt te noemen. De Federatie betoogt dat de zegslieden van de pers immer op geheimhouding moeten kunnen rekenen Voor poging tot inbraak drie jaar geëist „Met veiligheid op platteland is het droevig gesteld" Met de veiligheid op het platteland is iet maar droevig gesteld. De vele over vallen zijn voor de bewoners van afgele gen woningen een grote plaag en daarom dienen hierop zware straffen te worden gesteld. Dit zei de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank gisteren, toen hij resp. drie en twee jaar gevangenisstraf eiste tegen de 29-jarige slagersknecht G. T. uit Beverwijk en de 28-jarige loswerk- W. Th. B. uit IJmuiden, die in 1947 hebben gepoogd in te breken in de boer derij van de fam. Van Laan te Purmerend De inbrekers namen de vlucht, toen een de bejaarde bewoners door glasgerin kel ontwaakte. De eerste verdachte, T., was tevoren verscheidene malen in de buurt van de boerderij geweest „Als een spin in haar web heeft hij gewacht op een gunstig tijdstip om zijn slag te slaan", zei de officier. Het huis van de fam. Van Laan heeft .er jaar na deze poging tot inbraak een trieste.bekendheid gekregen door de roof overval in de nacht van 7 op 8 Augustus 1951, waarbij de 78-jarige Jan van Laan de toegebrachte verwondingen is overleden. Deze zaak is nooit opgehelderd. De justitie heeft T. ook van deze overvol verdacht, maar de man ontkende hard nekkig. De zaak is hem dan ook niet ten laste gelegd. Uitspraak op 21 Mei. De Arnhemse politieagent, die op 20 April de 17-jarige vluchtende inbre ker W. T. met zijn dienstrevolver waarschuwingsschoten in de long heeft geschoten, is voor zijn „doortas tend en tactisch optreden" beloond. Keukenhof kreeg bezoek van 400.000 toeristen Dit jaar hebben meer dan 400.000 per sonen de nationale bloemententoonstel ling De Keukenhof te Lisse bezocht. Het was wel een overweldigend succes. Ook nu weer wil het bestuur de tuin sluiten op een ogenblik waarop alle be zoekers nog geheel voldaan huiswaarts zullen keren, en daarom sluit de Keu kenhof morgenavond, veertien dagen vroeger dan vorig jaar. Nederland wil voorkeur voor alle boter Nieuwe nota in Brussel overhandigd In verband met de aankoop van Deen se boter door België heeft de Neder landse ambassadeur aan de regering in Brussel een nieuwe nota overhandigd, waarin nogmaals het Nederlandse stand punt wordt uiteengezet. Volgens deze nota bepaait het protocol van Luxemburg van October 1950 dat Nederland voorkeur behoort te genieten bij levering van boter, ongeacht hét feit of deze boter vers of uit de koelhuizen afkomstig is. De Belgische invoerbeper king ten aanzien van koelhuisboter acht men dan ook in stryd met dit protocol. De Nederlandse regering verklaart zich bereid mee te werken aan het uitwerken van voorstellen over de practische toe passing van het voorkeursrecht. Verder wenst zjj een groter verschil dan thans bestaat in de minimumprijzen van uit Nederland in te voeren verse boter en koelhuisboter. Garagehouder had dikke tas vol geld bij zich De in Antwerpen gearresteerde Am sterdamse autoverhuurder H. G., die in de hoofdstad achttien auto's en zestig bromfietsen verduisterde (ter waarde van ƒ100.000) had by zijn aanhouding dikke tas Belgische, Franse, Spaan- n Nederlandse bankbiljetten bij zich. Het totaal bfedrag daarvan is niet bekend gemaakt. Handtekeningen gezel Vijf nieuwe schepen èn dollars voor ons land In Washington is gisteren de Ameri kaans-Nederlandse overeenkomst gete kend, waarbij Amerika het voornemen te kennen geeft in Nederland vyf patrouil levaartuigen te laten bouwen om te wor den overgedragen aan de Kon. Marine, ter beveiliging tegen onderzeeboten, ha vens en kustgebieden. Deze vaartuigen zullen gebouwd wor den volgens een door de Kon. Marine in samenwerking met Amerikanen ont wikkeld type. Het ministerie van Marine il nu de plannen gaan uitwerken om spoedig mogelijk de order by een of eer Nederlandse werven te plaatsen. Na het enige tijd geleden gesloten contract voor de bouw van 32 mynen- 'egers in Nederland, waarvan achttien onder het Offshore Procurement Pro gram door de Amerikaanse regering zullen worden betaald in dollars, is dit het tweede dergelijke geval. Door dit contract zullen er dollars naar Nederland vloeien én de Marine krijgt een aantal schepen ten geschenke, op de bouw waarvan zij zelf heeft kun- toezien. Advertentie) Vlieland's HONDENSALON opknappen van Uw hond. Telefoon 20824. Twee uur nadat de KRO gisteravond na de nieuwsberichten, van 8 uur per S.O.S.-bericht had omgeroepen, dat de ergens in Nederland varende ouders var een in het Sint-Jozefhuis aan de Amstel- veenseweg te Amsterdam vertoevend schipppersdochtertje zich „in verband met ernstige ziekte van dit kind" stond telefonisch met dit thuis in binding moest stellen, verwierp de roeper dit bericht als onjuist. Het zoek tot verspreiding van het S.O.S.- bericht kenschetste hij als „grof bruik van onze goede trouw". Na de nieuwsuitzending van elf uur als ten gerieve van de schipppers alle S.O.S.- berichten van een hele dag worden her haald herriep de omroeper het mis leidende bericht opnieuw. Met dezelfde kenschetsing. Wat was het geval geweest? In de loop van de avond was de KRO inderdaad vanuit het Sint-Jozefhuis te Amsterdam telefonisch verzocht het gewraakte be richt om te roepen, zo meldt de Vkrt. Toen zoals gebruikelijk met het oog op controle, teneinde voor nogal voorkomende misleiding gevrijwaard te zijn de KRO-telefonist vroeg nas adres van de geneesheer die het kind behandelt, werd de telefoonveribnding verbroken. In goed vertrouwen op het adres en in mening, dat haastige spoed hier goed as, werd het bericht toen omgeroepen. En toen begonnen zich de draden te spin- het net, waar de nonnetjes het Sint-Jozef huis nog voor elf uu de avond zaten verstrikt. De portier van het O. L. Vrouwegast huis te Amsterdam waar het schip- persdochtertje enige tijd geleden ver blijf had gehouden dacht op het ho- het SOS-bericht: „Is dat kind ingestort? Dat moet ik de dok ter toch eens zeggen". Hij belde de dok- „toen" op en vernam van deze, dat het meisje althans niet zó ziek is, dat daarom een dringende oproep tot de ouders noodzakelijk is. „En dat zal ik die omroep wel eens even aan het ver stand brengen ook", besloot de waar- heidslievende geneesheer, die prompt de AVRO opbelde. Maar die had geen „schuld". De portier va AVRO verwittigde toen de KRO - De Maurits een droomlabriek Uitbundig lichtleest voor Staatsmijnen, die gouden jubileum vierden E VRIJDAGAVOND over het met feestelijkheden en tentoonstellingen bezaaide Limburgse mijnland vergleed naar het donker, toen overal licht opspatte. De volle maan, die nieuwsgierig over het heuvelland kwam gluren, ontwaarde op zeventien hoge punten rondom de mijnconcessies vreugdevuren, een omheining van een steeds groeiende baaierd van licht in talloze kleuren en vormen. ,Het hart van Geleen gloeide met een enorm amphitheater, waarin vele voor stellingen uit het mijnbedrijf waren op gesteld. Openbare gebouwen en hoofd wegen waren kunstig gesierd met dui zenden en duizenden lampjes. Zo was het ook in Sittard. In Brunssum was een wonderpark aangelegd met vreemde fon teinen en sprookjesachtig licht tussen (Advertentie) heeft in Haar afdeling plaats voor van 1417 jaar. Alleen keurig nette meisjes gelieven zich te melden aan het kantoor Vestestraat 1afd. Personeelszaken. jong groen en bloesem van boom en struik. Lanen en straten in Treebeek, Hoensbroek, Terwinselen, Kerkrede en Heerlen werden omgetoverd in licht- allees. Het kasteel Hoensbroek straalde in een glorie als van een ver verleden. De m0nzetels zelf waren met hun stra ling in het avondlijk duister amper te herkennen. De Maurits met zijn grote gebouwen-complexen was in het licht van schijnwerpers en gasfakkels ver vormd in een van die droomfabrieken die anders slechts in toekomstfantasieën van technicolorfilms voorkomen. De Emma en de Hendrik waren uit de strakheid ven alle dag gehaald in reeksen van speelse fantasieën met electrische en gasverlichtingen Het feest straalde op in een land waar vijftig jaar geleden begonnen werd met de aanleg van de Wilhelmina, de enige staatsmijn die gisteren in rouw gehuld was vanwege de steenstorting, die daar misschien over-ijverig was geweest, r evenmin „schifld" treft. Van het een kwam toen dra het ander Rectificatie van het bericht, dat de 2 tertjes hadden opgegeven, omdat niet zeer het (niet ernstige zieke) kind, m zijzelf de vorende ouders nodig hebben, In verband namelijk me het feit, dat het meisje op dokters-advies en op zijn verantwoording dezer dagen zal wor den overgebracht naar een andere richting. En uiteindelijk in verband met het feit, dat de verpleegkosten bij de zustertjes nog niet geheel en al zijn vol daan. Nadat de nonnetjes daar tot drie keer toe vergeefs om hadden gevraagd, probeerden zij nu maar via „onze eigen omroep" met de ouders van hun pupil in contact te komen. Ook tevergeefs. Urker vissers thans vrij in Argentinië De ongeveer twintig Urker vissers c in Argentinië moeilijkheden hebben ge kregen met de Belgische reder Van Iseghem, hebben gisteren vergunning ontvangen in Argentinië te blijven te werken waar zij willen. Als ingezete nen mogen zij nu ook hun gezinnen laten overkomen. De vijftien vissers en vyf kapiteins zullen vermoedelijk bij andere rederijen in Mar del Plata werk vinden. Kans op een bui, maar morgen zonneschijn Zowel boven Europa als de Atlan tische Oceaan heb ben de belangrijk ste luchtdruksystemen zich de laatste dagen maar weinig verplaatst veel activiteit ontwikkeld. Voor het weer in ons land was een depressie ten Westen van Ierland van groot be lang. Randstoringen die deze depres sie boven Frankrijk verwekten, trok ken vergezeld van buien land naar het Noorden. Tussen de storingen in kwamen perioden met zonnig en droog weer voor, meldt het K.N.M.I. in De Bilt. Vanmorgen manifesteerde zich nieuwe randstoring aan de Westkust van Frankrijk. Deze zal waarschijn lijk grotendeels ten Westen van om land passeren en geen grote invloed op het weer bij ons uitoefenen. Door dat de onstabiliteit van de atmosfeer in onze omgeving echter iets groter wordt, is er kans op een enkele plaat selijke bui. Overigens zal ook morgen zonneschijn voorkomen en zullen de temperaturen niet veel verandering ondergaan. AI 18 PTT-ers gearresteerd De 37-j. A'damse postbesteller L„ die op heterdaad werd betrapt toen hij bankpapier uit brieven trachtte te vi duisteren, is gearresteerd. Hierdoor het aantal arrestaties bij de P.T.T. in Noord- en Zuid-Holland sinds 1 Janu ari gestegen tot 18. morgens een jonge mijnwerker het leven kostte. Ook daar zou vandaag de feestverlichting branden. Zo is er in mijnland een vreugdebrand. 3000 handen Naar schatting drie duizend personen hebben gistermiddag in Heerlen de ceptie van het directorium bezocht, 1 mr J. A. Jonkman, voorzitter van Eerste Kamer, Clarence Hunter, hoofd van de M.S.A., drie oud-directeuren, nl. prof. ir F. K. T. van Iterson, mr dr' W. F. J. Frowein en J. Mous, en vele Lim burgse burgemeesters. De Heerlense bur. gemeester Van Grunsven overhandigde aan de president-directeur, dr ir Ch. Th. Groothoff, de gouden medaille van de stad. Aan de personeelsleden van de Staats mijnen wordt in het kader van het feest programma de nieuwe film over de Staatsmijnen, de documentaire Zwarte Goud, vertoond. Mannentaal in Korea Van Fleet: Generaal Dodd moet vrij, desnoods met geweld Nederlanders zullen de gevangenkampen op het eiland Koje gaan bewaken DAT het Eerste-Kamerlid Kraaij van ger (K.V.P.) aan minister In 't Vela heeft verzocht de toestemming tot het bouwen van woningwetwoningen niet, zoals gebeurd is, te laten afhangen van de goedkeuring van de plaats, waar deze huizen in een reeds goedgekeurd uitbreidingsplan gebouwd worden. DAT de provinoie Utrecht een con tactorgaan heeft ingesteld om bij uit breidingsplannen van gemeenten de provinciale behoefte aan kerken, scho len en verenigingsgebouwen na te gaan. DAT de Ned. ambassadeur in P. E. Teppema, op 3 Mei ter herdenking van de Ned. oorlogsslachtoffers een krans heeft gelegd op het kerkhof te Hodogaya bij Tokio. DAT van 9 tot 19 Mei in acht Amster damse buurten het 60-j. bestaan van Ons Huis in de Rozenstraat, het oudste huis voor volksontwikkeling op het vas teland van Europa, wordt gevierd. DAT post voor het 121ste squadron mijnenvegers, uit te reiken in Cher bourg, vóór 15, 19 of 22 Mei in A'dam dient te zijn en post voor de onderzee boot O 27 en de torpedobootjager Mar- nix idem vóór 13, 14, 17, 20, 21 of 24 Mei. DAT het Prov. Utrechts Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen Don derdag in Utrecht zijn 175ste jaarverga dering houdt. DAT de Oostdij kvlottbru g van 't kanaal door Voorne bij Nieuwenhoorn voor de rest van dit jaar voor het verkeer is ge sloten en voetgangers en fietsers per pont worden overgezet. DAT de ministers Albregts Veld een commissie hebben ingesteld die advies zal uitbrengen over de positie zake de uitvoering T\E AMERIKAANSE GENERAAL Dodd dde reeds enkele dagen als gijzelaar in de handen van commumdstisohe ge vangenen op het eiland Koje verkeert, is nog steeds niet bevrijd. Zoals men ■weet, heeft genraal Ridigway bevel ge geven Dodd desnoods met geweld te DAT de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, gisteren de gemeentelijke politiekorpsen in Dor drecht en Zwijndrecht heeft bezocht. DAT burgemeester Oud van Rotterdam gisteren de deelnemers aan het congres van de stichting Het Nederlandse Zieken huiswezen heeft ontvangen. DAT tegen de 43-j. chauffeur H. J. van B. uit Haarlem, die in A'dam een aanrijding heeft veroorzaakt waardoor twee trampassagiers ernstig werden ge wond, door de A'damse rechtbank 6 weken hechtenis en intrekking van het rijbewijs voor 3 jaar is geëist. DAT 30 Nederlandse firma's met een gezamenlijke stand van 750 m2 deelnemen aan de internationale jaarbeurs, die in de weken voor Pinksteren in Parijs wordt gehouden. DAT de Nederlandse journalist A. Luy- diens in Rome op grond van het Italiaan se vredesverdrag herziening zal aanvra gen van het vonnis, waarbij hij in 1942 door een fascistisch gerechtshof tot 5 jaar werd veroordeeld, welke straf hij in middels reeds heeft ondergaan. bevrijden. Generaal Van Fleet, de be velhebber aam het Koreaanse front, heeft gisteren een bezoek aan he* eiland gebracht. Hij achtte de eisen vam de op- stemdige gevangenen onredelijk en zeide niet te kunnen begrijpen waarom de kampbewakers niet te hulp gesneld zijn, toen Dodd werd gegrepen. De krijgsge vangenen is medegedeeld, dat Dodd thans niet meer is dan een gewone Ame rikaanse mdldtair. Als kampcommandant is hij vervangen door generaal Colsan. Binnen de omheining, waar Dodd vast gehouden wordt, verblijven 6000 Noord- Koreaamse officieren. Intussen is bekend geworden, dat het Nederlandse detachement lm Korea van het front is teruggetrokken naar het eiland Koje waar het de krijgsgevange nen zal gaan bewaken. De Nederlanders zuiilen wellicht enige maanden op het eiland blijven. Bij de bestamdebespre- kangen hebben de Noord-Koreanen de Geallieerden er van beschuldigd het plan te hebben tot het uitvoeren van een massa-moord onder de krijgsgevangenen die zichmeester hebben gemaakt ven generaal Dodd. De besprekingen werden hierna tot morgen verdaagd. Venmeiden wij nog. dat in de Ver. Staten het lot van generaal Dodd be roering heeft gewekt. En in San Anto nio wacht de grijze mevrouw Dodd in spanning op nader nieuws over echtgenoot. Met haar dochter Peggy bidt zijn behouden terugkeer. Tl TORGEN is het Moederdag. Die in- stelling kennen we nu al enige jaren. Verscheidenen hebben er aanvan kelijk wat gereserveerd en soms zelfs wat spottend tegenover gestaan. Maar onze indruk is, dat de waardering voor deze instelling toch wel is toegenomen. Natuurlijk zijn leveranciers van nuttige en zo niet nuttige dan toch fraaie en vooral ook lekkere voorwerpen hieraan niet onschuldig. Maar in de geschenken behoeft het toch niet te zitten en zeker niet in de omvang van de geschenken. Ook uit een smalle beurs is nog wel iets op te diepen om van genegenheid blijk te geven. Genegenheid is het, dat de begeerte heeft gegeven om de Moederdag in stand te houden. De kinderen zijn morgen nog wat vroeger dan anders uit de veren en voorlopig is het rijk aan hen. Moeder mag er niet aan te pas komen. Maar zijn de voorbereidingen voltooid, dan wordt het haar dag: Moederdag. Moederdag: Men kan het als zovele andere dingen een symptoom noemen van deze jachtige en voortjagende tijd. Hoe groter snelheid, hoe groter de be hoefte aan rustpunten. Het huiselijk leven is in de roes begrepen. Het draagt de kenmerken van rust. als ïze ouders ons nog weten te vertellen en waarvan we nog lezen in boeken, die ons nu wat ouderwets aan- W? 1 ons blijft is een stil heimwee die oude tijd. tyd? Vinden we daarvan dan niets meer terug? Stellig weL Maar, zo wil, aangepast aan de „nieuwere Ook de moeders hebben moeten meegaan met de tyd. Is dat niet het ge heim van het prettige gezin van van daag? Het heeft veel verloren van wat het oude gezinsleven kenmerkte, maar 5 voor ons het gezinsleven geble- het plekje waar we ons welkom weten na een drukke dag, waar de kin deren liever zijn dan ergens elders. Het geheim daarvan heeft de moeder. Als het al zo is, dat het gezin de cel is het leven, dan is de moeder van die de kern. Wij nuchtere Nederlanders zyn niet al te opdringerig met onze ge voelens van liefde en dankbaarheid. Maar morgen valt er niet aan te ont komen. En dan hebben we er heel graag dankbaar Dan kunnen we tonen voor wat we anders als zelfsprekend aanvaarden: heel die dage lijkse zorg. Dan zullen we ook eens in gedachten toeven bij wie dit alles moe- en, die geen moeder meer heb ben. Dat zullen ze altijd voelen en mor gen vooral. "VpJ willen wij nog de aandacht ves- tigen op een boek, dat, zeer onlangs uitgekomen bij La Rivière Voorhoeve, Zwolle, handelt over het gezin en vooral de moeder in het gezin. Dat is een heel mooi boek geworden van afwisse lende inhoud, maar met één strekking: te wijzen op de rijkdom van het gezins leven en op de nimmer aflatende taak, dat gezinsleven wat goeds en schoons te maken. Niet voor niets luidt de titel .Moeders Levenskunst". Het kan zijn, dat de moeders vroeger geen „handleiding" nodig hadden om te leren, hoe van het gezinsleven iets moois te maken. Maar we kunnen ons wel de mogelijkheid indenken, dat er toch wel moeders zijn geweest, die in stilte naar '"n handleiding hebben uitgekeken In ïze tijd zijn er al wel zo enkele ver schenen. Onder deze is dit boek stellig niet de minste. Hier wordt geschreven over het gezin als brandpunt en als uitgangspunt. De aartsverteller Van de Hulst schrijft voorts in dit boek over het verhaaltjes- vertellen als over niets minder dan een levensnoodzakelykheid voor het kind. Een volgenij hoofdstuk handelt over onze opgroeiende jongens en meisjes en daar- lezen we allerlei van uitgebreider horizonten: iets over de geschiedenis van Nederland: iets over de waarde van dc schoonheid: over muziek en gezin; over het belang van planten en dieren bij de opvoeding. 'ÉN van de medewerkers aan dit boek hebben we reeds vermeld: dat is te gelijk de enige man. Men duide ons deze mannelijke trek niet euvel, vooral niet nu we de negen medewerkende dames ook gaan noemen: mr B. G. von Meyen- feldt-Bakker, C. de Goede-Mom, dr Elsa Pereira-d'Oliveira. jkvr mr C. W. I. Wttewaall var. Stoetwegen.' Jo Jalmijn- Spierenburg, Dré de Jong. H Johanna Avelingh, dr M. H. Albronda-van der Nagel (met een mooi hoofdstuk over de blijvende invloed van het ouderlijk huis ook op de opgroeiende kinderen) en D I. Bouman-Eringa. Men kan ondeugend zijn en beweren, dat het niet beleefd is. op Moederdag juist een boek als geschenk te geven, waarin moeder kan leren wat er van het gezin te maken valt. Maar we moeten ons al erg vergissen, wanneer juist moeder met dit geschenk niet heel dank baar zou zijn. Want is dat juist niet een de mooiste moederlijke eigenschap pen. dankbaarheid? Mét de practische ;n geschenk ten dienste van de gemeenschap, die het gezin is. te benut- WEERBERICHT Kans op een Bui Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht weer plaatselijk mist. overigens wisselende bewolking met kans op een regen- of on weersbui. Dezelfde of iett lagere middagtempera turen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtin gen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON' EN MAAN 4.5320.21; maan onder Zondag: 5.06, op 23.21. Maandag: zon 4.51—20.23; maan op 5.57. Op 16 Mei LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1