i i L. DEGRUYTER PROFITEER 1 een vrije dag Aardappelen slecht en duur? VLASVELD Doezaslraaf 22. Telefoon 22825-20719 VAN DEZE WAAR®®®® FOERIERS •orr=:=:=::r:n"=Sjjg^g' Jac. de Lange doe ZUlN,e Vrl. Kantoorbediende Janvossensteeg 10-12 - Telefoon 21503 Gebr. HUISMAN Firma ZIJP Hogewoerd 66-68 Haarlemmerstraat 295 - Telefoon 22962 - Telefoon 22082 Terweeweg 60 - Telefoon 23815 - Telefoon 7127 NIEUWE lETOSCHE COURANT DONDERDAG 8 MEI 1952 De heer Dalken ziet af ran hoger beroep Al handhaalt hij zijn bezwaren tegen zijn ontslag (Van een onzer verslaggevers) De heer G. W. Valken, oud-hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage heeft, na ampel beraad, besloten, geen hoger beroep aan te tekenen tegen de beslissing van het Haagse Ambtenarengerecht, waarbij de tegen het hem verleende ontslag aangevoerde grieven ongegrond werden verklaard. Een en ander betekent echter geenszins zo vernamen wij tijdens een gesprek, dat wij met hem hadden dat de heer Valken het met de gevallen uit spraak eens is. Maar zijn voornaamste doel: de kwestie voor het forum dei publiciteit te bren gen. is bereikt. Van hoger beroep ver wacht de heer Valken weinig, omda". het voor de hand ligt, dat die Centrale Raad van Beroep het op louter formele gronden gevallen besluit van het Amb tenarengerecht op dezelfde formele gronden zal bevestigen. Het is Juist een van de grieven van de heer Valken, dat het Ambtenarenge recht de zaak uitsluitend formeel heeft behandeld en de uitspraak heef', opge hangen aan het buiten twijfel zijnde feit, dat hij de 55-jarige leeftijd is ge passeerd. Tot de achtergrond van het ge hele geval is het gerecht niet doorge drongen. Bezwaar blijft de beer Valken hebben tegen het feit, dat de reden van ontslag hem niet rechtstreeks schriftelijk is meegedeeld. Ook blijft hij handhaven, dat er „détoumement de pouvoir" is gepleegd, omdat de eigenlijke ontslag zeden een andere zou zijn dan het over schrijden van de 55-jarige leeftijd. Bo vendien meent hy, dat duidelijk is aan getoond, dat gehandeld is in strijd met de algemene rechtsregel „gelijke mon niken, gelijke kappen", waar hij wel is ontslagen, zogenaamd wegens het over schrijden van de 55-jarige leeftijd, ter wijl het merendeel van de andere hoofd - commissarissen en commissarissen die leeftijd eveneens hebben overschireden en tooh zijn gehandhaafd. De heer Valken vermoedt, dat hij in ongenade is gevallen, omdat hij zich verzet heeft tegen van hogerhand ge- verschuivingen in het Haagse i omdat hfj blijk heeft ge- politiecorp6 5 Jaar voor medeplichtigheid aan moord op echtgenote De rechtbank te Middelburg veroor deelde gistermorgen dc 32-jarige vrouw C. A. van B., geboren te Terneuzen, we gens medeplichtigheid aan de moord op haar Belgische echtgenoot tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in Nederland in voorarrest doorge bracht, zijnde een jaar. Er was tegen haar zeven jaar met aftrek geëist. De vrouw had in België haar minnaar gele genheid en middelen verschaft tot het plegen van de moord op haar man. Zij werd in Antwerpen tot levenslang ver oordeeld, doch vluchtte na van deze straf drie jaar te hebben ondergaan, naar haar geboorteland Nederland. Aan gezien zij haar Nederlandse nationaliteit had herkregen, kon aan een Belgisch verzoek om uitlevering geen gevolg worden gegeven, doch wel zag dc Ne derlandse justitie zich genoodzaakt haai r hetzelfde feit opnieuw te vervolgen. VfV.D. geven van bezwaren tegen de opzet van de burgerlijke verdediging, waarbij dc politie taken zouden worden opgedragen, die eigenlijk bulten haar terrein liggen en waarbij de leiding van het politie corps :n feite zou verdwijnen, omdat de nood tot de hoofdtaak van de hoofd commissaris zou gaan behoren. Auto door trein bij Zwolle gegrepen Architect uit Nijverdal en zijn vrouw zwaar gewond Op de van een flikkerlichtinstallatie voorziene overweg bU Zalné onder de ge meente Zwolle werd gisterochtend half elf een auto uit Nijverdal gegrepen door1 een Diessel-electrische trein, komende uit de richting Zwolle, De bestuurder van de auto, de Nijverdalse architect G Bokma, die op weg was naar Zwolle sloeg blijkbaar geen acht op het rode flikkerlicht. De achterzijde van de auto werd door de trein geraakt, waardoor het voertuig enkele malen kantelde. De heer Bokma werd eruit geslingerd er kwam op de rails te liggen. Op dit mo ment naderde van de andere zijde een tweede trein. De machinist hiervan kon de trein nog tijdig tot stilstand brengen. Zowel de heer Bokma als zijn naast hem zittende echtgenote liepen zware wondingen op, o.a. een hersenschudding. Zij wei den naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Oorlogsstrafrecht Invoering doodstraf goedgekeurd Verzachtend amendement- Donker werd verworpen (Van een onzer verslaggevers) De Twee.de Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp oorlogsstrafrecht met 61 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen stemden 7 leden van de P.v.dA i communisten. Tevoren verwierp de Kamer met 46 tegen 25 stemmen het amendement- Donker (P.v.d.A.), waarin was voorge steld dat de doodstraf slechts zal kunnen worden uitgesproken, wanneer de rech ter met eenparigheid van stemmen oor deelt. dat de veiligheid van de staat of van de maatschappij haar toepassing eist. Voor dit amendement stemden de fracties van de P.v.d.A. (behalve de heren De Kadt en Scheps), de communisten e Ê&'mrn Er staat een huis te huur en toch geen liefhebbers Reeds een half jaar staat het vorste lijke pand L. Voorhout 32 te Den Haag leeg. De eigenaren hebben nu een groot bord doen aanbrengen met „Te Huur", zeker in de hoop dat een of andere voorbijganger er zin in krijgt. Nu ja, cr zijn al wel gegadigden ge weest; een Zuidamerikaan se staat wilde het viel als legatie hebben, maar men schrok terug van de enorme kosten, die de stoffering met zich meebrengt, al zijn dan ook verscheidene van de 13 kamers met fraaie schilderingen en prachtige damasten percelen versierd. De huur, f 10.000 per jaar, schijnt nog wel overkomelijk te zijn, maar die stof fering daarboven op, is wel wat veel gevergd! Het werd na de oorlog gehuurd door de Amerikaanse ambassade en jarenlang de residentie van ambassadeur Baruch, terwijl ook de familie Chapin er korte tijd woonde, voordat deze ver huisde vaar het modernere huis aan de Tobias Asserlaan. Minister Peters in Mei naar Nw-Guinea De minister van Uniezaken en Over zeese Rijksdelen, ir L. A. H. Peters, zal in de tweede helft van Mei gevolg geven aan zijn voornemen om met enige advi seurs per vliegtuig naar Nieuw-Guinea te vertrekken. Reeds bij de behandeling der begroting 1952 in d<- Eerste Kamer had de minister gezegd, met eigen oog en oor op Nieuw-Guinea te willen waarnemen, wat hij anders uit brieven en rapporten uit do tweede of derde hand verneeml De besprekingen met de missie-Soepomc en de Ronde Tafel Conferentie met de West hadden het hem tot nog toe onmo gelijk gemaakt, te gaan. De vraag is ge rezen of de reis van een lid van demissionnair kabinet wel veel zin heeft, doch men meent, dat de ervaringen de minister ook voor de nieuwe regering van grote waarde zullen zijn. De gemeentewerkman F van Dijk is gisteren tijdens werkzaamheden aan de gasfabriek in Kampen van 12' meter hoogte neergestort en aan zijn ver dingen bezweken. B. en W. aansprakelijk voor fouten van de raad Het Eerste Kamerlid Kolfschoten heeft de ministers Beel en Mulderije schrifte lijke vragen gesteld n.a.v. de voor d< Bossche rechtbank gestelde eis tegen de gemeente Boxtel, èn tegen de burge meester. twee wethouders en het hootd de Dienst van Publieke Werken. Dc heer Kolfschoten is van mening, dat een veroordeling van burgemeester en wet houders persoonlijk, voor de uitvoering van een raadsbesluit, een niet onbeden kelijk novum zou zijn en hij vraagt voorkoming daarvan. (In Boxtel werden woningen gebouwd zonder Rijksgoedkeuring; tegen de ge meente werd f 5000 boete geëist, tegen de personen boeten van f300 tot f 150), Kamerlid Dassen burgemees ter van Schaesberg Met ingang van 16 Mei is benoemd tot burgemeester der gemeente Schaesberg de heer H. M. J. Dassen. De heer Dassen is lid van de Tweede Kamer K.V.P. Tot burgemeester van Westerbork is benoemd de heer G. Londo, thans com mies ter gemeentesecretarie van IJssel- monde, tot burgemeester van St. Laurens de heer W. Baas, thans burgemeester van Kerkwerve, tot burgemeester van Baar land en Oudelande, de heer W. N. van Liere, thans burgemeester van Vrouwen polder, allen met ingang van 16 Mei. Mr C. P. van Reeuwijk, thans burg. van Marken, is benoemd tot burg. van Ommen. Kader luchtdoelartillerie langer in dienst De duur van de eerste oefening Is ver lengd van 12 tot 18 maanden voor de dienstplichtigen van de lichting 1951, die bestemd zijn voor de opleiding van de territoriale lichte luchtdoelartillerie en op 1 April j.L in opleiding waren voor officier óf onderofficier. Garagehouder houdt Qggfe Vrijdag niet geScWlkt üU jaar Schadelijke gassen naar slaap kamer van zijn vrouw geleid Het Haagse hof bevestigde het vonnis, waarbij de garagehouder M. P. K uit St Joosland tot zes jaar gevangenisstraf m.a. werd veroordeeld, maar bepaalde, dat de aftrek tot op heden zal zijn. De verd. tenlaste gelegd, dat hij schadelijke gassen uit de garage naar de slaapkamer zou hebben geleid. Hij zou dit hebben gedaan vla een buizen stelsel. Een aanvankelijke bekentenis had verd. ingetrokken. Minister Staf over vrouwen in het leger Minister Staf heeft de Tweede Kamer schriftelijk geantwoord dat de kans op krijgsgevangenschap van vrouwelijke mi litairen klein is omdat zij toch achter het front zullen dienen.Voorschriften de minimum- en/of maximum-leeftijd waarop vrouwelijke militairen naar het buitenland kunnen worden uitgezonden, bestaan thans niet omdat vrouwen voors hands niet zullen worden uitgezonden. zal niet tot het beroepsperso- neel worden toegelaten dan nadat zij ten minste twee jaar actief bij het reserve- personeel heeft gediend; hiervan za. slechts worden afgeweken voor sommigen die thans reeds militaire dienst verrichten. Deviezenbezit weer groter Bankbiljettenomloop iets verminderd De aanwas van ons deviezenbezit wordrt blijkens de weekstaat der Neder landse Bank van 5 Mei ji. onvermin derd voortgezet. Het totale bezit goud en deviezen is van f2330 min tot f 2367 millioen opgelopen tegen f 1682 min op de eerste weekstaat van het jaar. De ultimo is gemakkelijk geweest, dat het saldo van de banken vrij stabiel is gebleven, n.L f 104,9 min tegen vorige week f 109,7 min. De geldmarkt bleef zeer ruim. Voorschotten in rekening courant zijn met f6 min tot f38,5 min verminderd. Het saildo van de schatkist is met f21 mki tot f400.1 min toege nomen. Diverse rekeningen aan beide zijden ondergingen een opmerkelijke daling, resp. van f37,5 min tot f 17,8 min en van f 76.9 min tot f 50,5 min. Het sohatkistpapier, waarin guldcnssaldd In andere betalingsmiddelen zijn belegd, is met f23 min tot ft 13,9 min verminderd. De bankbiljettenomloop is van f2932,4 min tot f2921.5 min Ingekrompen. Aandelen daalden bijna 300 millioen Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek Is de koerswaarde van de te Amsterdam genoteerde aandelen in April jj. met f 295 millioen gedaald van f 5763- tot f 5468 millioen, terwijl de nominale waarde daarentegen met f 16 min f 3432 min toenam. Nederlandse aaijde- len stegen nominaal met f 16 min tot f 1923 min, de koerswaarde daalde f 2768- tot f 2655 min, petroleum-; delen bleven nominaal f 883 min, doch daalden in koerswaarde van f 2577- tot f2415 min. Indonesische bleven f626 nominaal, doch daalden met f 20- tot f 398 min De gemiddelde koers aller delen daalde van 169 tot 159. Chi. bakkers en consumptie-arbeiders ver gaderden in Zeist Tijdens de algemene vergadering op Woudschoten in Zeist van de Ned. Centrale Bond van Chr. arbeiders(sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen (N.C.V.G.B.) heeft de voorzitter, de heer Tj. Elsinga, meegedeeld, dat deze organisatie in twee jaar 570 nieuwe leden kreeg doch er 375 kwijt raakte, zodat de winst slechts 200 bedraagt en er nu 4570 personen bij de bond zijn aangesloten. overgelaten aan het georganiseerd over leg overeenkomstig de wet op de Pu- Spr. wekte de ongeorganiseerden op, overgelaten hun offer aan de Chr. vakbeweging te brengen, waarna hij de verschillende be- heden te kampen in verband met de broodprijzen. Voor hen komt een bedrijfs pensioenfonds tot stand; de slagers zijn al zo ver en hun collectieve arbeidsover eenkomst mag gezien worden. In de suikerverwerkende industrie ormen de vrouwen een belemmering. Zij zijn niet tot organiseren te bewegen en staan hierdoor ook het mannelijk per soneel in de weg. De vleeswarenindustrie maakt goede jaren door. Hier bleek een tarief mogelijk; ook hier zijn echter nog weinig georganiseerden. Het vraagstuk n de lonen en prijzen wordt blijkbaar door de regering hoe langer hoe meer Werkspoor: Vertrouwen in toekomst 8 pct( 7 pet) Werkspoor had iin 1951 een bevredi gende gang van zaken en grote bedrij vigheid in beide fabrieken. Ook 1952 is goed begonnen en de directie Leeft rede nen voor vertrouwen in de toekomst. De exploitatierekening beloopt f 12,4 (12,1) millioen, waaruit na afschrijvingen en reserveringen f 1,8 (1,5) millioen winst resteert. Voorgesteld wordt 8 (7) pet di vidend op aandelen A en f 40 (40) op aandelen B. Het aantal beambten en ar beiders steeg van 8554 tot 9445. Werk spoor heeft werk onder handen voor de Nederlandse, Argentijnse en Indonesi sche spoorwegen, binnen- en buitenland se rederijen, Nederlandse eleotrische cen trales en chemische industrie. Daarom wordt het wetenschappelijk laboratorium uitgebreid. De uitvoer was in April J.l. 34Vz pet, met inbegrip van de Argentijnse spoorwegorder 79 pet. Aandelendividend Kon. Rott. Lloyd Commissarissen van de Koninklijke Robterdamsche Lloyd N.V. hebben beslo ten een dividend van 10 pet voor te stel len, waarvan 8 pot in aandelen (v j. 8 pet in contanten). Men zal een administratie kantoor openen voor certificaten van f 100. Tweede premielening Rotter dam overtekend Ook de tweede premielening Rotter dam van f 10.000.000 heeft aan de ver wachtingen beantwoord. Deze 2Vz pet le ning. verdeeld in 100.000 obligaties van t 100. waarop gisteren de inschrijving openstond tegen 100 pet, is ruim over tekend, zodat bij de toewijzing een be langrijke reductie zal moeten worden toegepast. bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Erg warm voor de bedrijfschappen lopen de werkgevers echter niet. Een voorstel van het bestuur om de contributies te verhogen werd met grote meerderheid aangenomen. Het bondsbe- stuur verklaarde zich principieel tegen stander van het Schiedamse denkbeeld, het lidmaatschap van de bond ver plicht te stellen. Een-tweede voorstel- Schiedam, om te bevorderen, dat de Goede Vrijdag als een verplichte vrije dag zal gelden werd everieens verworpen. De heer K. de Boer, sprekend na mens het C.N.V., wees erop, dat de kerken niet met het streven, om de Goede Vrijdag tot een vrije dag te verklaren accoord kunnen gaan, zulks met het oog op het te vrezen misbruik van die dag. Vervolgens besprak de heer de Boer de uitge breide taak van het C.N.V. In Nieuw- Guinea hebben zich reeds 150 per sonen aangemeld. In de avondvergadering heeft prof. mr W. F. de Gaaij Fortman, rector van de kaderschool der Chr. Vakbeweging, het woord gevoerd over de ontwikkeling van de bedrijfsorganisatie in Christelijke kring. En nu dit nog... De Rotterdamse vogelkundlge en cineast Simon de Waard vertrekt Vrijdag voor een driemaandse reis naai' Zweden en Lapland voor het vervaardigen van een natuurfilm in kleuren. Te Nieuw koop is, 73 jaar oud, overleden P. T. v. d. Berg, oud-notaris, -fr De aardappelvei ling De Tuinbouw in Grootebrc u.. de grootste van West-Europa, vierde giste ren haar 60-jarig bestaan. De hoofd redacteur van The Christian Science Mo nitor, Herbert, is benoemd tot comman deur in de orde van Oranje Nassau. Tot ambtenaar O. M. te Rotterdam is benoemd mr H. H. Lohman aldaar en tot subst.-griffier bij de R'damse recht bank mr A. W. Thöne aldaar. Mr Moh. Jamin wordt hoofdredac teur van het binnenkort te verschijnen Indonesische blad Mimbar Indonesia. Minister Van den Brink zal Prins Bernhard vergezellen naar de receptie t.g.v. het gouden jubileum der Staatsmij nen op Vrijdag a.s. i Sfeer in 't gezin? De «/Nieuwe Leidsche" ex int We hebben keus uit 4 soorten In een kwaliteit zoals U ze graag op tafel hebt. ALPHA'S 17 ct. p. kg. BEVELANDERS 18 ct. p. kg. RODE STER 23 ct, p. kg. ZEEUWSE MUIZEN.... 22 ct. p. kg. Voor PATATES FRITES grote BINTJES23 cent per kilo. r „m d«. waardebon kriigt bij aankoop Tegen mlevenng^ kolBe „aar keuie Te koop aangeb. Uit de hamd te koop ge riefelijk ingericht vrij bur gerwoonhuis, Fr. van Mieris straat 15. Koopprijs f 6000. Nadere inlichtingen N. Bak ker, Oranjepark 6, Dor drecht. Naaimachine te koop, in pracht salonkast, zo goed als nieuw. Tevens een hahd- naaimachine, in prima staat. Te zien: Bar. v. Wassenaer- laan 15.. Katwijk a.d. Rijn. 0 Ford dump aangeboden met voorwielaandrijving en originele ingebouwde lier Prijs billijk. J. Hövig, Ryns- burgerweg 36, Rijnsburg. Tel. (K 1718) 2090. 0 Vloerkleed z.g.a.n. 3.25 x 2.20 m. Persia kwaliteit 135 tevens eiken buffetje ƒ25 er dressoir kl. mod. 35. Rhijn- geesterstraatweg 48. Oegst- geest. 0 Te huur aangeboden: keurige frisse slaap- of zit- slaapkamer voor dame of heer. Nette stand. Br. no. 7154 bur. v. d. blad. ,on 250 gram k«- two* 20 M.i 13" waard/bon is geld* inwisselbaar in allo Agent voor Noordwijk Molenstraat 20 Telefoon 2927 Dadelijk uitknippen en zo gauw mogelijk inleveren Diversen Een latje of lat, in „De Houthal" vindt iedere knut selaar wat. Alles voor de knutselaar. Vindt U fets tc moeilijk? Wy maken het voor U. Hogewoerd 99. Tel. 22536. Kinderwagen reparaties. - Kappen overtrekken, bekle den, regenzeiltjes, spuiten, elke gewenste kleur, ver chromen. Bel 26545 of zendt briefkaart en wij komen voor prijsopgave. Ook buiten Leiden. De Kinderwagen specialist. Langezaal, Stille Rijn 7. Iiooiryven, hooivorken, zeisen, zeeisbomen, grasma chines. tuinnetten, rieken, gaas, asphalt, rubberoid, horrengaas, kuipen, vaten, melkgereedschap. bascules, regenkleding, melkbussen. Alles voor land-tuinbouw, enz. Wed. Beerenfenger. Nw. Beestenmarkt 19. Tel. 23151. Glansverf. Onbegrijpelijk, zo'n kwaliteit verf voor 3.25 per kg. Keuze uit 82 mooie kleuren. Succes verzekerd Natuurlijk Het Emaillehuis Haarlemmerstraat 160—165b 0 Heeft U eeu feestje? Wy verhuren serviesgoed en ta felgerei. Kopjes, vorken, le pels. messen, schalen, bor den enz. Het Emaillehuis, Haarlemmerstraat 160165b, Tel 25799 Uw leven lang Hulst-be hang. Haarlemmerstraat 18. Telef. 24641. Staalboeken op zicht verkrijgbaar. Bromfictsenverhuur C.V. 50 stuks. - Solex - Avros - Tandem. (Voor Zondag. Za terdagavond halen van 9-11 uur). Zondags gesloten. Gra tis verzekerd. T. v. d. Sluis. Zeemanlaan 39 Telef. 26281 (halte Professorenwijk). Moederdag 1952. Geef haar een mals kippetje. Welkom cadeau, f 3.75—f 4.—. De Bruyn, Hogewoerd 72. Tel. 25031. Leeg tot op de bodem Geen wonder.... zo'n busje leverpastei van Anton Hunink wordt tot bet laatste kruimeltje leeggemaakt en dan... Is het tijd om vlug weer een nieuw te halen. De smakelijkste en voor deligste broodbelegging.... U smeert er 30 boterhammen mee en... doe het gerust eens Minder boter. Maar.... let wel op dc naam ANTON HUNINK HOFLEVERANCIER DEVENTER HOFLEVERANCIER DEVENTER, m Wilt V eens een btfxondere delieaiesse V proevenvraag dan naar ons „Goudmerk" vees ytflmet soda Gevraagd voor spoedige indiensttreding goed kunnende typen. Kennis van boekhouden strekt tot aanbeveling. Niet beneden 18 jaar. NEERLANDS BESTE EN GOEDKOOPSTE BROMFIETS TE MONTEREN OP ELK RIJWIEL 01A COMPLEET MET SPECIAAL RIJWIEL I DISTRIBUTEURS: HART NIBBRIG GREEVE N.V. TELEFOON 184840. 10 LIJNEN - VRAAGTAGRATIS CATALOGUS N2 76 Agent voor Leiden: J. PETERSEN Ag.nt.n voor Loiden: behang! Geen mooier geschenk op Moederdag dan een kam Reeds v a. 57 ct per rol en een keuze uit 1001 dessins. Maar ook met een klein geschenk is Moeder tevreden. Oud-Holl. doeken vele fraaie dessin3 c .c vanaf P./D Slaapkamerkleedjes in 3 frisse tinten 7.35 VITRACE aardige patroontjes per meter vanaf OO Ct. Pracht wollen Handweef tafelkleden 26.50 Cobelin Wandpanelen oen sieraad voor Uw kamer vanaf 1 1 .OU Mooie Cretonnes (120 cm breed) per meter vanaf ri.nj Fleurige Tafelkleedjes f 2.50 DE 3 EENEN - Haarlemmerstraat 111 t/o. Hartebrugkerk Agent voor Oegstgoest: Fa KARPES Agent voor Sastonheim: L. KFIJPER Zn. - Hoofdstraat 144

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 4