Doopsgezinden met lieten ds F. R. v. d. Kemp vreugde gaan rara NIEUWE IEIDSCHE COURANT 3- WOENSDAO 7 MO 1952 Tweehonderd jaar geleden geboren Stond uniform In de gevangenis nam 's Zondags met patriotten- onder toga op de preekstoel hij definitief ontslag (Advertentie) yfiteer! Genieten proj' Duizenden genieten van het fijnste kopje Thee en profiteren bovendien van Albert Heijn'f THEE prijsverlaging BLAUWMERK 72 GROENMERK 66 ROODMERK 60 GEELMERK 55 ZILVERMERK voor liefhebbei heerlijkeChinarr 80 AH. thee; zo geurig, „verrukkelijk, Ukuut „nietfijoerverUngen. vies voerde, en stond soms met de uniform onder de toga des Zondags op de preekstoel. In 1785 zouden de Leidse Doopsgezinden van hem „ver lost" worden. Op een reis naar Den Bosch, waar hij familiezaken moest regelen, geraakte ds Van der Kemp, in Wijk by Duurstede, (Van een onzer verslaggevers) Het gebeurt gelukkig maar heel zelden, dat een kerkelijke Gemeente met blijdschap een predikant ziet vertrekken. Een predikant timmert dagelijks aan de weg en heeft dus veel critiek van kerkelijken en niet-kerkelijken te verduren, maar als hij dan een beroep heeft aangenomen en even later het afscheid plaats vindt, dan gaat er toch ook wel iets door al die critici en criticasters heen. Voor zover wij konden nagaan, is dit echter niet het geval geweest bij ds F. A. van der Kemp, die in 1787 ontslag nam als pre dikant van de Doopsgezinde Gemeente te Leiden. Morgen is het tweehon derd jaar geleden, dat hij te Kampen werd geboren. Deze ds Van der Kemp stond bekend als een strijdbaar man, die in kerkelijke zowel als in politieke zaken nogal van zich deed horen. Hij dreef zijn oppositie dermate op de spits, dat hij het ten slotte, in 1787, maar beter achtte naar Amerika, het land zonder godsdienstige spanningen en zonder stadhouder regenten, uit te wijken. De predikant werd door zijn vader al vroeg voor het predikambt bestemd. Ont moedigende adviezen van zijn leermees ters brachten zijn opleiding evenwel op zijbanen. Hij ging toen in de krijgsdienst, maar in 1770 trok de jonge Van der Kemp naar de universiteit van Gronin gen, waar hij alras de theorieën deïsme aanhing (geloof aan één God, be rustend op de rede, niet op openbaring) Dit bracht hem in moeilijkheden met het bestuur van de Waalse Kerk, die hij gaan dienen. Hij bleef zich verzetten vertoonde verder een diepe afkeer i clericalisme en intolerantie. Later zocht hij contact met de v draagzame en niet-leerstellige Doopsge zinden. Uit een groot aantal beroepen koos hij in 1776 dat van de gemeente te Huizen, waar hij slechts één jaar heeft gestaan. In 1777 vertrok hij naar de Sleutelstad. Hij betoogde, dat hij intus sen weer van de waarheid van ie Chris telijke openbaring was overtuigd ge raakt. Toch deden zich al spoedig ver schillende conflicten voor. Van der Kemp had een grondige afkeer van alle dogma tiek en die afkeer deed hem weigeren de geloofsregels te ondertekenen. Hoewel de Gemeente het politieke bedrijf van de predikant sterk af keurde, durfde Van der Kemp haar toch in zijn preken naast redekun dige ook staatkundige voorlichting opdringen, weidde hy uit over de verkeerdheden van de monarchie en wees hy op de heilzon, die in Ame rika was opgegaan. HL was ook leider en honorair lid van het Leidse vrijcorps, dat sinds 1784 de woorden Voor vrijheid en Vaderland als de- weer in de politieke maalstroom. Op 1 Augustus 1785 werd hij gekozen tot ka pitein van het corps groene jagers, dat de bewoners van Wijk hadden opgericht om tegènover de Staten van Utrecht kracht bij te zetten aan hun tegen de regenten gekeerd optreden. Op 1 Januari 1787 zette hij in een meeslepende rede voering de bewoners van Heusden aan tot afzetting van de magistraat en her neming van de oude volksrechten. Maar in Juli 1787 vond in Wijk bij Duurstede de grote ommekeer plaats. De troepen van de Prins namen de leiders van de patriotten gevangen en voerden hen weg naar Amersfoort. In de gevange nis nam ds Van der Kemp definitief ont slag als voorganger van de Doopsgezinde Gemeente van Leiden. Hij besloot met de zijnen via Antwerpen en Le Havre aar Amerika uit te wijken. In Amerika werd de predikant nogal gunstig ontvangen. Met belangstelling bleef hy de politieke ontwikkeling var Nederland volgen. Waardering voor Ko ning Willem I kon hij later nog wel op brengen. Reeds twee jaar na zijn aan komst in het nieuwe land liet hij zijn gezin naturaliseren. Amerika beschouw de hem als een geleerde van formaat. In 1820 werd hij door de beroemde ur siteit van Harvard tot doctor honoris i in de rechtswetenschap benoemd. Het L. A. K. hield gisteravond zijn traditie hoog Een belangwekkend muzikaal slot Er bestaat een vrij kleine, doch niettemin belangrijke literatuur van wer ken voor twee piano's; men krijgt echter slechts zelden de gelegenheid zich hiervan te overtuigen, en het gebeurt slechts sporadisch dat het pleidooi voor deze combinatie van twee piano's met zoveel meesterschap en over tuiging wordt gehouden als gisteren door Géza Frid en Luctor Ponse. Zij besloten daarmee op waardige wijze de reeks concerten die in dit seizoen werden georganiseerd door het Leids Academisch Kunstcentrum. Collecte voor Chr. jeugdhulp bracht 1.446.39 op De huis-aan-huis-coUecte voor het moeder- en kindertehuis van de ver eniging Chr. jeugdhulp aan de Zoeter- woudse Singel bracht f 1.446,39 op. Het bestuur dankt alle gevers en collectan ten voor hun bijdragen. Familiebeiichten uit andere bladen .68 J.. A'dam: O w' P Mohr, m, 44 j.. Djakarta; M Schrijver, m. 74 j.. N.-York-Aerdenhout; H M Peet. m. 78 J.. Rotterdam. Het samenspel op wee vleugels stelt uiteraard zeer bijzondere eise solisten, eisen, waaraan slechts beant woord kan worden na langdurige samenwerking en na nauwgezet afwe- van wederzijdse muzikale inzichten voordrachtswyzen. Deze beide kun stenaars hebben in hun spel reeds een hoog niveau bereikt, soms benader den zij het ideaal, soms gaat de tot stand gekomen eenheid weer ietwat verloren. s de homogeniteit in Mozart'j sonate in D K.V. 448 vooral in het eerste deel nog niet volmaakt, al werd dit werk, gecomponeerd in November 1781, in stilistisch .opzicht, zeer fraai uitge voerd. Mozart heeft de combinatie van twee piano's slechts zelden toegepast. i. nog in een fuga; doch dit zonnige en schijnbaar zo probleemloze, werk is niet temin een meesterwerk van klassieke vormbeheersing geworden. Het hoogtepunt van het eerste ge deelte van deze' avond was stellig De- .,En blanc et noir", een zelden gehoorde compositie uit de laatste jaren ïeester- Het is. evenals de Ber ceuse héroique, doordrenkt van een pathos, een smartelijke verbetenheid, die in het overige oeuvre vrij zelden voor komt Zij zijn Debussy's reactie op de door hem zo diep gevoelde catastrophe de eerste wereldoorlog. Frid en Ponse gaven van dit prachtige werk een waarlijk meesterlijke vertolking, die we niet üoht zullen vergeten. Van hier naar Milhaud's Scaramouche is wel een grote sprong. Milhaud heeft zich nooit veel scrupules gemaakt om trent een zuivere aesthetica; hij nam in zich op wat hij vond, hij voelt zich in de sfeer van het cabaret even goed thuis als in die van de Braziliaanse of Pro- vengaalse volksmuziek. In dit werk heeft hy bovendien alle problematiek van pluritonaliteit en wat dies meer zij vermeden, of misschien wel vergeten, om zich te verlustigen in dansrhythmen en boulevard-gezelligheid; hij doet het in elk geval op knappe en meeslepende wijze en dan is zo'n uitstapje uit de oertzaal wel te waarderen. Het laatste deel moest wel gebisseerd worden. Ten slotte het hoofdwerk van deze avond: de sonate voor twee piano' slagwerk van Be-la Barték, waarbij de heren C. Smit en I. C. Smeekes de diverse slaginstrumenten bespeelden. In dit werk uit 1937 zijn folkloristische elementen vrij zeldzaam; de stijl is abstract, sterk dynamisch en minder toegankelijk dan b.v. het later gecom poneerde concert voor orkest, dat hier te lande zo bekend is geworden. Deze uitvoering was voortreffelijk, zowel technisch als muzikaal, waarbij ook aan de heren Smit en Smeekes alle lof toekomt Een definitief oordeel over zulk een geconcen treerd geschreven en weinig toegan kelijk werk te geven is onmogelijk; daarvoor zouden enige audities minstens nodig zijn. Dat we hier te maken heb ben met een zeer belangrijk werk werd echter nu reeds duidelijk. Vooral het eerste deel bevat aangrijpende momen- De uitbundige hulde die de spelers dit werk te beurt viel, bewees dat een hedendaags werk van formaat ontvankelijk publiek tot enthousias- kan opvoeren. Het L-A.K. heeft ook op deze avond zijn traditie hoog gehou- Leidse gepensionneerden over de ver houding bond- vakbeweging Er valt niets te verwachten....... i der Veen. De Leidse afdeling van de bond var gepensionneerd Ned. spoor-, tram- er ander vervoerspersoneel heeft gister- midag in gebouw Prediker iets over d£ verhouding bond-vakvereniging gehoord- Uit de mond van het hoofdbestuurslid H. J. Klein. Deze releveerde de geschie denis van de strijd om toeslag op de pen- oenen, in het bijzonder op de lagere. Deze geschiedenis begon al in de be zettingstijd, toen in samenwerking met de algemene bond van gepensionneer den contact met de Londense regering werd opgenomen. De toen gevoerde heeft wel resultaten opgeleverd, al t de heer Klein deze resultaten wel als onvoldoende kwalificeren. Fel wees spr. op de kilheid, waarmee de bond door de vakbeweging wordt behandeld En hij stak zijn mending, dat er voor de gepensionneerden van die zijde niets te wachten valt, ndet onder stoelen of ban- Zomercursus aan de Leidse universiteit Voor de buitenlandse studenten, dit deze zomer zullen deelnemen aan d« door de Leidse universiteit georganiseer de zomercursus, Is een aantrekkeiyk pro gramma samengesteld. Dit zal gewyd zijn aan een bestudering van de verhou dingen tussen de Oosteiyke en de Wes- teiyke wereld. Van 20 Juli tot 8 Augustus worden voordrachten over in dit verband beho rende onderwerpen gehouden. Hoog leraren van alle Nederlandse universitei- •n een zaakgelastigde van de Indiase ambassade te Rome zullen hun visies op verschillende problemen te kennen ge- Problemen als het bevolkingsvraag stuk, de invloed van de medische weten schap op de Westelyke en de Oostelijke samenlevingen, het geestelijk contact tussen beide delen der wereld, de bewe ging in de sociale structuur, zowel in Oost als in West, en het contact tussen beide gebieden zullen de aandacht krij gen. Het programma wordt afgewisseld met excursies naar de Zuiderzeewerken, de havens van Rotterdam, het waterbouw kundig laboratorium te Delft en andere bezienswaardigheden. Huisvrouwen hoorden over de vereni ging voor paedagogiek De behoefte aan voorlichting is groot De heer H. A. Vriend, voorzitter van de vereniging voor paedagogiek, die nog kort geleden by de heroprichting het doel van de vereniging uiteenzette, deed dat gis termiddag voor de afdeling Leiden van de Ned. vereniging van huisvrouwen. De heer Vriend kon er op wyzen, dat het streven om de paedagogiek in het middelpunt de belangstelling te plaatsen, niet zonder succes is gebleven. Waren het eerst slechts onderwijsmensen, die lid waren, thans komen ook de ouders en de jeugd leiders. Sam en mevrouw Lindenbergh heeft Spr. wees er op, dat er contact nodig is tussen school en gezin, wil een voeding slagen. Het gezin is de t naamste factor, de school heeft slechts een aanvullende taak. De heer Vriend gaf een uitgebreid overzicht van de vele problemen, waarvoor ouders zich by de opvoeding geplaatst zien. By die proble men wil de vereniging hulp bieden door de inzichten en ervaringen van bekwame psychologen op paedagogisch terreir beschikking te stellen. De behoefte voorlichting is groot, maar nog te weinig mensen worden door de vereniging be reikt. Om meer ouders van de voordelen van een goede voorUchting te laten pro fiteren, is het nodig, dat de vereniging zich uitbreidt. Een oproep om Jid te worden besloot deze Interessante Na de pauze vertelde mevrouw Lin- denbergh-Kolff van Oosterwijk over haar reis naar Amerika. Ir Lindenbergh maakte het vorig jaar in Mei en Juni een dienstreis naar het land van Uncle Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Albert, z v A Remmelts en N van Roon; Geert W, z v G Feith en A G Krol; Margriet, d v A Haasbroek en M S Goutier; Willem N, z v W Blok en A C Heemskerk; Elisabeth M, d v J van Egmond en G van Waaij; Arend, z v Jonkh. J de Graeff en J H A Bijl de Vroe; Hendrik, z v J W Spies en K van Rossum; Jacoba, d v P G Wey en H A Boomhouwer; Matthys, z v H van 't Wout en J Peeman; Willem F, z v R de Wolf en M J Siraa. OVERLEDEN: P de Kooter, wed v Starre, 80 j; J W van Hees, man, 70 j; W F Rappange, man, 58 j. GEHUWD: M C Reckman en E J Land- haar ogen goed de kost gegeven. Zij telde heel wat vooral voor interessante bijzonderheden, die dan ook een aandachtig gehoor vonden. De middag, die in de bovenzaal v Vlies werd gehouden, stond o.l.v. C. de Kemp-Schoolenberg. De opkomst was niet zo groot. Zaterdag 10 Mei; revalidatiedag De afdeling Leiden van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond houdt in samenwerking met de R.K. InvaUden Bond „St. Liduina" op Zaterdag 10 Mei een revalidatiedag. Alle muziekcorpsen zullen hun medewerking verlenen. Van een collecte spreekt de A.N.I.B. liever niet; daarom wordt op de 10e Mei een vlaggetjesverkoop gehouden. Men hoopt daartoe ongeveer 250 men te schakelen. Aanmelding Vrijdag avond 9 Mei van 7 tot 8 uur in „Den Burcht", ingang Nieuwstraat, vens nadere instructies worden gegeven. De collectanten moeten de leeftijd heb ben van minstens 14 jaar. Gaarne wekken wy op zich Vrijdag in zo groot mogelijken getale aan te mel den en vooral van de jeugd verwachten de minder validen veel medewerking. Het doel van de dag is ook belangstel ling te wekken voor de revalidatie in het algemeen. V.T.-gesprekken met België toegelaten In het telefoonverkeer Nederland België zijn gesprekken op door de aan vrager vastgestelde tyd, zgn. vt-gesprek- ken, toegelaten. ken. In dit verband hekelde hij ook de tactiek van de vakorganisaties on gepensionneerden wel als leden aa houden, louter met het doel het aantal nulletjes van het ledental te bewaren. Strijd voor rechtsherstel ten bate van diegehen, die met de kleinste kluiten in het net van de armoede werden ge stuurd. achtte spr. noodzakelijk. Zijn toespraak werd met grote belangstelling aangehoord. In het begin van de vergadering wer den enkele mededelingen over de stand van zaken in de afdeling gedaan. Daarbij bleek, dat het ledental ongeveer 193 be draagt en dat een bedrag van f 31.16 in kas was. Dr Samkalden inaugureerde Gisteren heeft onze oud-stadgenoot dr I. Samkalden het ambt van hoogleraar in de rechts- en staatswetenschap aan de landbouwhogeschool te Wegeningèn aan vaard met een rede in de aula van de hogeschool over „Behartiging van collec tieve belangen in de agrarische wetge ving". Prof. Samkalden zei, dat de wetgeving over agrarische onderwerpen niet alleen de belangen van de landbouw beschermt. Tal van andere belangen zijn in de loop der jaren onder haar hoede gekomen. Sommige daarvan staan tot op zekere hoogte in tegenstelling tot de landbouw belangen. Ook waar de wetgeving zich inlaat met de voortbrengselen van de landbouw, geschiedt dat niet steeds om agrarische belangen te beschermen. Spr. noemde de warenwet en de vleeskeu- ringswet. Elke nationale gemeenschap, waarvan de huishouding verstoord dreigt te worden door de aantasting van de col lectieve belangen, vertoont de neiging die belangen te stellen onder de actieve bescherming van het publieke gezag. Spanningen tussen landbouwbelangen en volksgezondheid worden telkens toege spitst, wanneer de overheid wordt ge noodzaakt tot het nemen van afdoende maatregelen. De hoogleraar vroeg vervolgens aan dacht voor een maatschappelijk ver schijnsel, dat op de agrarische wetgeving van onze tyd grote invloed heeft gehad: de ontwikkeling van de corporaties. Tekeningen vertellen, wat jonge mensen ontroert Tentoonstelling Lytento in het Chr. Lyceum geopend Na de Sohoolex van drie jaar geleden heeft de inmiddels van H.B.S. in Lyceum veranderde school aan de Kagerstraat een Lytento georganiseerd en de verwach tingen van de bezoekers by de opening gistermiddag waren hoog gespannen. Men dacht aan de artistieke talenten, die sich toen openbaarden, aan de prettige geest van de school, die zo duldeiyk naar voren kwam, en het heden doet niet onder voor het verleden. Er is op deze tentoonstelling weer veel fris jeugdwerk te zien: teke ningen, aquarellen, linoleumsntden, knutselwerk, enz. En het geheel is zó smaakvol geschikt, dat het een waar genoegen is tussen deze uitingen van jong leven rond De tentoonstelling laat de bezoeker en, wat er van een bepaalde „opdracht" terecht kan komen; wat jonge mensen fantaseren; wat hen ontroert; wat hen doet lachen. Er zijn vlotte caricaturen te bewonderen, opvallende vrije composities, schetsboekbladen, keurige ornamentteke ningen en een enkel stukje houtsnijwerk Ook toegepaste kunst. Helaas geen boet seerwerk. rector van de school, dr P. C. Arkel, sprak de openingsrede, nadat Annelies Jöbsis, voorzitster van de ten toonstellingscommissie de aanwezigen wel- Drieling geboren in Leiden Vier dochters plus drie is zeven Naar wy vernemen, is vannacht in het gezin van de heer en mevrouw P. H. van der Meyden-J. M. de Vrind, wonende Korte Mare 32, een drieling geboren. Het echtpaar had al vier dochters e er drie dochters by gekomen. De eerste werd geboren om half drie, de tweede over half drie en de derde acht minuten over half drie. zy beten achtereenvolgens Petronella Maria, Eli sabeth Maria en Theresia Maria. De heer Van der Meyden is kapper van beroep, dus hy hoopt later nog eens een meis jeskopje onder handen te hebben. Dr ir P. C. Lindenbergh Nationaal rapporteur Dr ir P. C. Lindenbergh, directeur v de N.V. Leidse duinwatermaatschappy, is door de regering Eiangewezen als natio naal rapporteur van het internationaal waterleidingcongres, dat van 7 tot en met 14 Juni te Parijs wordt gehouden. Zoals 'bekend, was dr lr P. C. Linden bergh vorig jaar ook nationaal rappor teur van het te New York gehouden congres. Bijeenkomsten wijk I en II van A.R. kiesvereniging Wyk I van de A.R.-kiesvereniging komt Vrijdagavond om 8 uur in Liberty, Stationsweg 2, byeen. De heer R. Gos- ker, adjunct-secretaris van het Centraal Comité, zal spreken over: Verkiezingen 1952. Vrijdagavond 8 uur komt ook wyk II in de A.R.-kiesvereniging byeen, en el in het gebouw voor Chr. Soc. Belan- :n, Oude Singel 236. Hier zal spreken de heer Ohr. v. d. Heuvel. Zijn rede is getiteld: „Zeven jaar socialistisch be wind-'. Politietoezicht verscherpt Om de rijwieldiefstallen tegen te gaan Het aantal rijwieldiefstallen neemt de laatste tijd sterk toe, ongeveer 20 4 25 per week. In verband hiermee is het poltietoezicht verscherpt. Eigenaars van niet opslotstaande rijwielen kregen zon ar proces-verbaal en wanneer nachts tegen deze regel zondigt zonder pardon uit bed worden gebeld en op de bon worden gezet. Wordt de sigaar „de sigaar"? (Van onze Parlementsredacteur) De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp tot tijdelijke verlaging van de accijns voor sigaren aanvaard. De heer Van de Kieft (Arb.) meende, dat deson danks door wyziging van de rookgewoon ten de sigaar „de sigaar zou worden". Minister Lieftinck herhaalde, dat hy nog de verkiezingen met een wetsont werp inzake de omzetbelasting, met vrij stelling van heffing by de detaillist, zal komen. De wekelijkse keuring in Haarlem Van het bijgoed was er heel wat Het houdt maar niet op! Week in, week uit, brengen de bollenkwekers hun aan winsten naar de keuringszaal en ook dit keer was er een prachtige collectie tulpen. Frans Roozen, Vogelenzang, liet een groep nieuwe breedertulpco zien. waarin vooral de goudkleurige Oklahoma en de mahonie Karmel opvielen. Een zeer mooi bloem- stukje had Eugene v. d. Schoot gemaakt van de enorm grote parkiet Golden Parrot Betsy Rose en Corfu zijn twee zeer vecdienstelyke late tulpen van N. Zandbergen Rynsburg. H. P. Zwetsloot Sc Zn, Sassenbeim, toonde de fraai gebouwde gele Gladvs Conner terwijl A Vlieten X- 7n CanInnnH Ann ..i. A..11 toegekend. Gebrs. Mantel, Avenhorn, toonden een collectie van niet minder dan veertig soor. Tot de beste behoorden Dame du Palais en Peterman. G. Verdegaal. had ooie All Bright-parkiet. Prachtig van kleur! Dyanito is een der mooiste rode leliebloemigen, die er op dit moment zijn. Inzender: D. v. Buggenum, Beverwijk. Buitengewoon mooi was Garden Party van P. B. v. Eeden. Fraaie dubbele tulpen werden door P. Dames. Lisse, weer voor het voetlicht gebracht: de oranjerode Per- seference, de best gevormde Flaming To wer (get. v. verd.) en de helderrode nr. 35. Verder: Copland Parrot en de parkiet uit Eclipse. Zaailing nr. 8 van J. Valke- ring Sc Zn, Limmen, zeer mooi rose met witte voet, werd met een get v. verd. vereerd. Nieuwenhuis Co bracht drie beste dubbele tulpen: Ellen Key, Cherry Blos- i en een sport hieruit. Silver Wedding en fraaie elt; een combinatie van licht- donkergeel. Daar kan P. Hulsebosch, Haarlem, plezier van beleven. D. W. Lefe- ber, Lisse. toonde San Remo, een beste tulp, oranje met geel. John van Grieken. Benne broek, liet weer een grote collec tie dubbele late tulpen zien. A. Jager, Hartekamp, Bennebroek, toonde wonder lijke gedrochten, die gekomen zijn uit Murillo-kruisingen. Vorsers, die zich met phylogenetische beschouwingen bezig hou den, zullen deze dingen misschien interes sant vinden. Voor de praktyk echter vac geen waarde Narcissen waren er uiteraard heel wei nig: de dubbele witte Medina van Gebrs Eggink, Voorschoten, die heel mooi met Scilla campamulata was verwerkt dubbele White Sail van C. A. v. d. Wereld, gen. Haarlem: N. de Bruin, Voorschoten met de enorme witte Richardia White Giant; L. Slikker, Heemskerk, met de fantastisch mooie Regelio-cyclus iris An dromache en tot slot de „clou" van de show: de inzending gladiolen van Konij nenburg Sc Mark, Noordwyk. Een rijk gevarieerde collectie in een kwaliteit, die voor de tijd van het jaar niets maar dan ook niets te wensen overliet! We doen een greep: Rasenpolka, rose met witte vlek, de zalmkleurige Mona Lisa, een zeer fyne tint en buitengewoon best bloeiend, f!«blicen?e Po'ynes'ë met acht bloemen aan eén stengel open!, de blauwe Pfitzer's Sensation, Archimedes, rode vlek op gele diSd" ,lefh'bt>" »k<T zal trekken en verder nog verschillende Soldaat in kamp Oirschot gedood De twintigjarige H. Dirks uit Den Bosch is dezer dagen in het kamp Oir schot by Eindhoven door een geweerko gel om het leven gekomen, meldt De Tyd. Enkele soldaten waren met geweren aan het spelen terwyl ze niet wisten dat een van de wapens geladen was. De militair Dirks werd hiervan het slachtoffer. Van bevoegde zyde kon men ons nog geen nadere inlichtingen geven. kom had geheten en het Lyceumkoor O.I.V. de heer J. C. Hanegraaff een lied ten gehore had gebracht. Dr Van Arkel zei, dat men door de ervaring met de tentoonstelling „Scholie ren exposeren" veel had geleerd. Deze tentoonstelling laat een nieuw schoolge- slacht aan het woord komen. Het belang er van is gelegen in de stimulans, die zulk een tentoonstelling betekent voor de zelf werkzaamheid. Bovendien wordt het voor de jongelui een aanleiding om tentoonstel, lingen te gaan bezoeken. Wethouder J. C. van Schaik zei in een kort woord, dat het werk van de school voor het kind in het algemeen te weinig naar buiten treedt. Dat heeft zijn goede, maar ook slechte kanten. Voor de huidige generatie, die van onderwijsvernieuwing hoort, is de sfeer op een moderne school vaak een raadsel. Uit dit werk spreekt de geest van deze school. Een tweede goede kant van tentoonstellingen als deze en de voorbereiding er van is, dat de leerlingen iets meekrijgen, dat zij later in hun maat schappelijk en gezinsleven kunnen door geven. Ook het probleem van de vrije- tijds-besteding bracht de wethouder nog ter sprake. Het geheel heeft, aldus wet houder Van Schaik, een diepere betekenis "oor de mensvorming. Hierna maakten de aanwezigen eélx rondgang, waarbij hun door de meisjes een kopje thee werd aangeboden. De tentoonstelling is geopend Woens dag-, Donderdag-, en Zaterdagmiddag van half drie tot half zes en 's avonds van half acht tot half tien. Vrijdag is de tentoonstelling alleen 's avonds open en wel van half acht tot half tien. GEMEENTE LEIDEN Utticiële publicaties ONDERZOEK GELDIGHEID CANDI- DATENLIJ STEN VOOR DE VERKIE ZING VAN DE LEDEN VAN DE TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL De voorzitter van het hoofdstembureau 'oor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in kieskring VII (Leiden) brengt ter open bare kennis, dat dit hoofdstembureau ln openbare zitting, te houden op Dins dag 13 Mei a.s., te 17.15 uur in het Stad huis, zal beslissen over de geldigheid der op die datum ingeleverde lijsten van candidaten voor de op 25 Juni a.s. te houden stemming van de leden van de Tweede Kame: der Staten-Generaal en over de handhaving van de op ei ie lljs- in voorkomende candidaten. Leiden, 7 Mei 1952. De voorzitter voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van Mei 1952 tot en met 5 Juni d.a.v. ter gemeente-secretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111) voor een ieder ter inzage zal liggen: een ontwerp-plan tot herziening van het uitbreidingsplan der gemeente van 6 November 1933, zoals dit nader is ge- wyzigd, in dier voege, dat het gedeelte, dat betrekking heeft op gronden, gele gen ten noordwesten van de Lorentz- kade, ten oosten van de trambaan Lei denVoorburg, ten zuiden van de Zóe- terwoudsesingel en ten noordwester van de Cronesteinkade, wordt ingetrokken: een ontwerp van een partieel uit breidingsplan „LeidenPhilosophenpad" met betrekking tot de sub a bedoelde gronden, met bybehorende bebouwings voorschriften. Leiden, 5 Mei 1952. De Burgemeester voornoemd. F. H. VAN KINSCHOT. Agenda voor Leiden Woensdag Schouwburg. 8 uur: K. en O. A.T.G. brengt „Nieuw Land" van Hans Tie- meyer. Lido, 4.45 uun films uit het gemeente archief. Pieterskerkstraat 1, 25 en 710 uun verkoop door de diaconie der Doopsge zinde Gemeente voor de verzorging van ouden van dagen en hulpbehoevenden. Gehoorzaal, 8 uur: comité Rynland ter bestrijding van het concentratiekamp systeem, voorlichtingsavond, sprekers kapelaan H. M. J. Stoelinga, K. R. van Staal, mr B. W. Stomps en ds H. Post. HoogL kerk, half 8: avondstilte. Levendaal 1, half 8—half 9: zitting commissie voor de prijzen. 'gstgeest, Geref. kerk Maurits- 8 uun AJL kiesvereniging, spre kers J. Schipper uit Utrecht en ds G. Toornvliet uit Lelden. Donderdag Chr. lyceum, half 3—half 6 en half 8 half 10: Lytento. Schouwburg, 8 uur: K. en O. A.T.G. brengt „Nieuw Land" van Hans Tiemeyer. Filmzaal academie, 7 en 9.15 uur: L^.K., Sudan Dispute en Rio Escandido. Snouck-Hurgronjehuis, 12.15—1 uur: pauze-concert, strijkkwartet Perry Hart. Burcht, 8 uur: propaganda-feestavond Chr. kinder-zangspelclub Staalwyk en omgeving. Tuin Gulden Vlies, half 8: serenade T. en D. Tentoonstellingen Lakenhal, 104 uur: werken van Flo- ris Verster (Lm. 2 Juni). Prentenkabinet, 2-5 uur: lithografieën in Alfred Kubin (tjn. 14 Mei). NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Driesum, Mare 110, teL 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4. teL 23553. Te Rome is een handelsovereenkomst tussen Italië en Nederland voor de perio- in 1 Juni 1952 tot 31 Mei 1953 ge tekend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 3