ïlicutue £riïtsc()c GTouraitl Amerikaans transportvliegtuig met ski's heeft de Noordpool bezet... Wist IJ lil 5! 1 lx WOENSDAG 7 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Drie en dertigste Jaargang No 9424 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Choi-Red.: H. W. J. ENSERINK DirectieF. DIEMER CHR1STELI1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatoastlcli f« gfiebleoets tngn bert (a tcgljenspotf Antwoord aan minister Staf De techniek sinds Cook en Peaiy De whisky stolde bij een temperatuur van 60 graden Celsius VOOR HET EERST is een vliegtuig geland op de top der wereld, welke bekend staat als de geografische Noordpool, ofwel het Noor delijke uiteinde van de as der aarde. Het was een C-47 transporttoestel der Amerikaanse luchtmacht, dat met ski's was uitgerust. Aan boord bevonden zich behalve de bemanning tal van geleerden, die gedurende drie uur en tien minuten bij de Pool metingen hebben verricht. Na dit experiment werd teruggekeerd naar de basis op Fletscherseiland, zijnde een eiland van drijfijs, op cica 165 km van de Noordpool gelegen. Men kan hier spreken van een mijlpaal in de historie der Poolreizen. Wij her inneren er aan, dat vele expedities naar de Noordpool werden onder nomen. In 1909 was het de beroemd geworden Amerikaan Peary, die als eerste de Noordpool bereikte. Thans vliegt men naar de top der wereld en de snode wens „ik wou, dat jij op de Noordpool zat", kan prompt verwerkelijkt worden 1 Onmiddellijk werd radiografisch deze historische landing gemeld. De basis op Fletcherseiland is ingericht als meteoro logisch station, dat, aldus A.P., zeer be langrijke gegevens verstrekt voor d£ weersvoorspellingen in Alaska, Canada en de Ver. Staten. Deze basis draagt de naam van kolonel Fletcher. Kapitein Marion F. Brinegar, een der drie man nen van de Amerikaanse luchtmacht, die op 19 Maart de eerste landing op Flei- cherseiland uitvoerde, verklaarde, dat het station de gehele zomer in gebruik zal blijven. Het is mogelijk dat het ook van de winter bemand zal worden. Mo menteel bestaat de bezetting van hei station uit zes man. De Amerikaanse expeditie is derhalve van plan loipig te blijven. Genoemde kapitein Brinegar schatte de temperatuur op Fletchers-eiland op 60 granden Celsius onder nul. Hij vertelde, dat het er zo koud is, dat zelfs een fles Meisje neergeschoten door aanrander Vriendin kreeg klappen met revolver Een nog onbekende man heeft in d staatsbossen bij Groesbeek achter het sanatorium Dekkerswald twee meisjes lastig gevallen, de 20-jarige B. M. uit Nijmegen en haar logé, de 19-jarige G. T. Toen de meisjes niet gediend bleken van zijn voorstellen, heeft de revolver getrokken en geschoten op de 20-jarige B. M. Zij werd geraakt in linkerzijde en in de linkerarm. Het dere meisje kreeg met de revolver slag op het hoofd. Het meisje M. werd naar het zieken huis overgebracht. Haar toestand was redelijk, hoewel niet zonder levensge- Invalide vrouw bij brand omgekomen Tragisch ongeluk in Amsterdam Bij een korte, felle brand op de eerste verdieping van een woning in de Wijt- tenbachstraat te Amsterdam-Oost liep de 65-jarige invalide bewoonster mevr. W. C. Gotjé-van Dijkhuizen, die alleen thuis was, gistermiddag zeer ernstige brand wonden op, waaraan zij later in de mid dag is overleden. Met moeite was zij door brandweerlie den uit de voorkamer, waar een omgeval len oliestelletje de brand had veroorzaakt, naar buiten gebracht. De voorkamers op de eerste verdieping brandden geheel uit, die op de tweede verdieping gedeeltelijk. Binnen een kwartier was de brandweer het vuur meester. Drie arbeiders werden met brandwon den overdekt toen zij verrast werden door een plotseling oplaaiende brand in de coöperatieve warmwaterrotery De Koe wacht te Goes. Het vuur was ontstaan door een ontploffing in de stookketel. De drie mannen baanden zich een weg naar de open lucht en stortten zich in een nabij gelegen kreek. Zij moesten naar het zie kenhuis worden gebracht. De materiële schade was vrij gering. Een venijnige brand heeft gisteren in zes uur tijds van dc bovenverdieping van het pand van J. P. v. d. Ven, handelaar in sanitair te Breda, een puinhoop ge maakt. De schade loopt in de tienduizen den. Weer een bromfietser onder trein gedood Nadat wij gisteren melding hebben ge maakt van een bromfietser, die by Bos koop op een onbewaakte overweg door een trein werd gegrepen, is een derge lijk ongeluk in Varsseveld gebeurd. Daar passeerde de ongeveer 16-jarige Th. W. uit Dinxperlo de onbewaakte overweg. Hoewel het uitzicht goed is, moet hij niet hebben opgemerkt dat een trein naderde. Hij werd gegrepen en ge dood. De 73-jarige wielrijder C. Elswijk uit de Prinses Julianastraat te Naaldwijk is gisteren, waarschijnlijk door onvoor zichtig oversteken van de Leeweg aldaar, op zijn fiets door een melkauto aangere den. 's Middags is hij aan de verwondin gen overleden. Regering pakt de kwestie van de Friese taal aan De ministers Beel en Mulderjje heb ben een commissie van acht leden inge steld die de regering van advies zal die nen omtrent de vraag in hoeverre voor zieningen moeten worden getroffen in zake het gebruik van de Friese taal bij het afleggen van eden en andere hande lingen betrekkelijk tot het rechtsverkeer. Voorzitter is mr H. Kingma Boltjes, raadsheer in het Hof te Leeuwarden; secretaris is mr J. Woltjes, griffier der Staten van Friesland. whisky aan boord van de C-47 wa stold. Het eiland is ongeveer 14 km lang en 7 km breed, terwijl de gemiddelde dikte van het drijfijs ruim 50 meter is De techniek is sinds Cook en Peary de bekende Amerikaanse Poolreizgers met fantastische sprongen vooruitgegaan. En wie herinnert zich niet, de tocht van Cook, dieeen „aanval" op de Noord pool begon. Vergezeld door twee jonge Eskimo's, vertrok hij midden Maart 1903 met 26 honden, twee sleden en een op vouwbare boot. Volgens zijn bewering zou hij op 21 April 1908 toen de Noord pool hebben bereikt. Na zijn terugtocht overwinterde hij op North Devoneiland, was in April 1909 weer in Etah, het Noor delijkste station der Eskimo's, van w uit hij zijn opzienbarend bericht de reld inzond. Dit kwam binnen enkele dagen Peary meldde, dat hij reeds op 6 April 1909 by de Noordpool was geweest. Er volgde een onverkwikkelijke strijd, waarbij Cook's positieve mededelingen in twijfel werden getrokken. Dr Maria Montessori te Noordwijk overleden Tengevolge van een hersenbloeding is gistermiddag te Noordwijk aan Zee, waar zij bij vrienden logeerde, in de ouderdom van 81 jaar overleden mevr dr Maria Montessori, die door haar on derwijs - metho de grote in vloed heeft uit-; geoefend op dei 'gehele opvoed- kunde. Vijftien jaar geleden vestig de zij zich ir Nederland, waai haar methode passing had ge vonden. In ons land stichtte zij 'n centrum haar werk zij haar steeds verder grijpen de gedachten kon toepassen en verder kon uitdragen. Het stoffelijk overschot zal Donderdag op het R.K. Kerkhof te Noordwijk ter aarde worden besteld. uitdrukkelijke wens van de overledene, dat haar begrafenis is alle stilte en slechts in aanwezigheid van haar naaste familieleden en kennissen (Zie voorts de rubriek onderwijs). 1400 Passagiers in angst op een zeeschip De „Orcades" bij Melbourne aan de grond t ruim 28.000 ton metende passa giersschip „Orcades" van de Oriënt- Line is vanochtend vroeg, vier en een half uur na vertrek uit Melbourne naar Londen, in de baai van Port Philip Melbournes haven op een zandbank gelopen. Er zijn veertienhonderd passa giers i aan boord. Drie krachtige sleep boten pogen het schip vlot te trekken. veer was helder, doch er stond een krachtige wind uit de kust. Men koester de hedenmorgen geen ongerustheid over schip of opvarenden. Het schip kon zich zelf met behulp van zijn schroeven in 2 positie houden. De kapitein, Ivan Golidworthy, seinde per radio, dat er geen gevaar was. Volgens havenbeamb ten bestaat echter de kans, dat schip door de wind nog verder op de zand bank wordt geduwd. Nu ook ruitenkrassers in Assen Na Groningen, Nijmegen en Ter Apel heeft thans ook Assen zijn ruitenkras- Gistermorgen ontdekten enkele winkeliers in de Drentse hoofdstad, dat de ruiten van hun etalages door vanda len met een scherp voorwerp waren be- Amsterdams journalist in gijzeling gezet Een verslaggever van Het Vrije Volk uit Amsterdam, A. H. H., is gisteren door de rechter-commissaris bij de Amster damse rechtbank in gijzeling gezet, om dat deze journalist weigerde de bron te ïen van een door hem gepubliceerd bericht op 5 September jj.. Het bericht ging over de arrestatie van iemand die betrokken zou zijn geweest bij de roof overval in De Purmer, doch de gegevens bleken volkomen uit de lucht gegrepen. Generaal Clark, de opvolger van gen. Ridgway als opperbevelhebber der V.N.-strijdkrachten op Korea, arriveerde te Tokio, waar hij o.a. verwelkomd werd door Ridgway, dc Amerik. ambassadeur Japan en de Jap. min. van staat. De Prinses de Rethy terug uit Amerika Koning Leopold volgt over drie weken De „Dalerdyk" van de Holland-Ameri- ka-lijn is vanmorgen op de rede van Vlis- singen gearriveerd. Aan boord bevond zich de gemalin van Koning Leopold, Prinses de Rehty, die. uit Aemrika terug keerde. Prinses de Rethy werd op het schip o.m. begroet door Koning Boude- wijn. Prins Albert en Prinses Josephine Charlotte. Deze begroeting geschiedde in cognito. Het schip is thans op weg naar Antwerpen, daar zou het omstreeks één uur hedenmiddag arriveren. Het vorstelijk gezelschap werd tussen zes uur en half zeven hedenmorgen met de sleepboot „C. A. Woelderen" naar de „Dalersdijk" gebracht. Het had zich van het ponton in de buitenhaven af, aan boord van de sleepboot begeven. De Bel gische en Nederlandse autoriteiten behou den het stilzwijgen over ce terugkeer begroeting van Prinses de Rethy. By de begroeting waren ook Nederlandse auto riteiten aanwezig. Naar verluidt, keert Koning Leopold over ongeveer drie weken terug. Koning Leopold en Prinses de Rethy hebben deelgenomen aan een Frans-Columbiaan- se wetenschappelijke expeditie. Deze ex peditie stelde een onderzoek in naar de bronnen van de Orinoco en de Amazone. Begin Maart scheepten zij zich in Lissa bon in op de „Almdijk". Enquête voorspelt winst voor A.R. en K.V.P. Verlies voor liberalen en communisten verwacht Een pas gehouden peiling van de poli tieke voorkeuren van het publiek, gehou den door het Ned. Instituut voor de Publieke Opinie, wijst er op dat als alles blijft zoals het is de ARP en de KVP op 25 Juni winst zullen boeken, de CHU, de PvdA en de SGP ongeveer ge lijk blijven, en de VVD en CPN enig ver lies zullen lijden. Grote verschuivingen zijn niet te zien en niemand verwacht die ook. Een vergelijking tussen de uitslag van de verkiezingen in 1950 (Prov. Sta ten) en de cijfers van de enquête die pas gehouden is, "levert het volgenden Party 1950 1952 KVP 31,6 pet 33 pet PvdA 25,7 26 ARP 12,4 13 CHU 10,5 10 VVD 8,5 7.5 CPN 6,8 6 SGP 2,3 2 andere part. 2,2 (KNP nog geen 1 pet) Lelijke tegenvaller Ons land telde op 1 Mei nog circa 13Q.000 werklozen De verwachting der regering de bodem ingeslagen DE VERWACHTING (door de regering deze winter uitgesproken) dat de werkloosheid op 1 Mei beneden de 100.000 gedaald zou zijn, is niet bewaarheid. Op die datum waren er nl. bij de arbeidsbureaux nog 129.980 mannelijke werklozen geregistreerd. Het Tweede-Kamerlid Nederhorst (P.v.d.A.) heeft in verband hiermee aan de ministers Joekes en Van den Brink vragen gesteld. Het aantal werklozen daalde in April van 145.387 (met 15.407) tot 129.980, te weten 94.465 geheel werklozen (vorige maand 105.962), 35.125 DUW-arbeiders (38.959) en 390 geheel werkloze wacht gelders (446). De daling der werkloosheid in April l.v.m. het seizoen moet dit jaar mede worden toegeschreven aan de toenemen de activiteit in de bouwnijverheid en de daarmee samenhangende bedrijven. Toe genomen is de werkloosheid in de textiel industrie, t.g.v. afzetmoeilykheden, en wel van 2158 tot 2482. Er waren op 1 Mei 25.970 werkloze bouwvakarbeiders, tegen "".388 op 1 April. De relatieve v'-...loo-heid was eind April het hoogst in Groningen met 74, het laagst in Limburg met 22 werklozen per duizend mannelijke beroeps-beoefe naren, terwijl het Rijksgemiddelde 42 belroeg tegen 47 op 31 Maart. Maatregelen? Het Kamerlid Nederhorst heeft de re gering schriftelijk gevraagd of de ver wachting dat er minder dan 100.000 werklozen zouden zijn, bewaarheid is, en' 't Marinecommando in de Middell. Zee Eisenhower, lachend: „Ik hou me buiten het geschil" Het achttien maanden opde, Brits- Amerikaanse meningsverschil over het ne-commando in de Middellandse Zee, zal naar het „hoogste politieke ni- worden verwezen. In deze termen geeft Reuter te kennen, dat er nog steeds geen oplossing gevonden is. Het besluit werd genomen, nadat de besprekingen tussen admiraal Fechteler en de Britse marinechef te Londen waren mislukt. Generaal Eisenhower, heeft bij zijn te rugkeer van het afscheidsbezoek aan Italië verklaard, dat hij maar liever ge heel buiten dat Brits-Amerikaanse geschil blijft over dat marinecommando inde Middellandse Zee. „Ik heb zelf zorgen genoeg" voegde hij er lachend aan toe. Admiraal Fechteler vertrok naar Lon- ;n, om rapport uit te brengen over zijn mislukte pogingen, beogende de benoe ming van een Amerikaanse admiraal te forceren, dus het Britse verzet te bre ken. Behalve over de nationaliteit van de bevelhebber, bestaat er meningsver schil over de taken der Geallieerde ma rine-eenheden in de Middellandse Zee tijd van oorlog. Ofschoon Engeland blijft vasthouden n de benoeming van een Brit, namelijk Earl Mountbatten, tot opperbevelhebber de Amerikanen de benoeming eisen i admiraal Carney, moet er dus een oplossing gevonden worden, die zowel Britten als Amerikanen bevredi gend zal zijn. Openhartig wordt het ge schil aan de publiciteit prijs gegeven. Bovendien wenst ook Frankrijk stem in het kapittel. Vermelden wy in dit verband nog, dat de plaatsvervanger van Eisenhower, veldmaarschalk Montgomery, vertrok ken is voor een rondreis langs de landen in het Oosten der Middellandse Zee. De volgende week zal hij "besprekingen voe len met de Amerikaanse admiraal Amerika besnoeit Een milliard dollar minder voor Europa Ook de commissie uit het Hviis van Afgevaardigden, heeft evenals die van de Senaat een groot bedrag besnoeid op Trumans hulpprogram voor het buiten land. Besloten werd het bedrag van 7.9 milliard dollar met ruim 1 milliard te verminderen. De besnoeiing heeft uit sluitend betrekking op de hulp aan Europa. Koningin opent Rijn in de R.A.I. De Koningin zal op 21 Mei de inter nationale tentoonstelling De Rijn in de R.A.L in Amsterdam openen. Bij een treinramp, vlak by Sydney, kwamen zeven personen om 't leven, ter wijl 100 werden gewond. Een electrische trein, waarin hoofdzakelijk arbeiders ge zeten waren, ramde een stilstaande trein. Mist was er de oorzaak van. zo niet wat daarvan dan de oorzaak kan zijn. Hij vraagt ook nog of de ministers geen verder strekkende maatregelen noodzakelijk achten dan in Februari in uitzicht werden gesteld bij zyn interpel latie, speciaal v.z.v. het betreft de terug gang in de vraag naar duurzame ver- bruiksgoederen. De samenwerking tussen N.A.T.O. en E.D.G. Wederzijdse garanties De Noord Atlantische verdragsorgani satie (NA.T.O.) en de Europese defensie- gemeenschap (E.D:G.) zullen elkaar vol ledige bijstand verlenen, indien een lie van een der beide lichamen wordt Jfen- gevallen. Het desbetreffende garantie- protocol werd met algemene stemmen door de permanente N.A.T.O.-raad vaard. Nu nog de ratificatie. Met dit besluit wordt bedoeld, aan West-Duits- land bij zyn toetreding tot de E.D.G. eer militaire waarborg te geven. De West- Duitse Bondsrepubliek is het enige lid van de E.D.G., dat niet tevens tot de N.A.T.O. is toegelaten. In Zeeland bloeit het koolzaad In de nieuwe Sloepolder, tussen Wal cheren en Zuid-Beveland, staan de kool zaadvelden op het ogenblik in volle bloei. Sir Arnold D. McNair De nieuwe president van het Internat. Hof Iedere drie jaar kiezen de rechters van het Internationaal Gerechtshof uit hun midden een president. De laatste drie jaar heeft de heer J. Badevant deze functie vervuld. Gisteren heb ben de leden tot president be noemd de En gelsman Sir Ar nold D. Mc Nair. De nieuwe president werd in 1895 te Lon den geboren Hy studeerde te Cambridge, waar hij later} professor v Ook aan universiteit Glasgow en verpool schonken hem eredoctoraten. Sir Arnold publiceerde verscheidene werken op het gebied van het interna tionaal recht. Hij is lid van het Perma nente Hof van Arbitrage. Lady en Sir Arnold McNair woner sinds hun komst in Den Haag in 194€ in Hotel Wittebrug. Querre.ro (Salvador) werd herkozen als vice-president. Koningin Ingrid van Denemarken zal met haar drie dochtertjes deze zo mer *een bezoek aan Engeland brengen. Als datum wordt 19 Juni genoemd. DAT 30 Ned. firma's gemeenschappe- jk een expositie van 750 m2 zullen richten op de Parijse jaarbeurs (17 Mei t.m. 2 Juni), en wel in hal 45b, by Porte Versailles, en Nederland dan vermoede- /oor 50 min fres in Frankrijk extra mag importeren. DAT de A'damse raad 4.427.000 is ge vraagd voor de bouw van twee loodsen in de Coenhaven en het kopen van zes havenkranen, mede i.v.m. de stijging van het zeegoederenvervoer. DAT burg. d'Ailly gisteren de nieuwe vleugel van Krasnapolsky (het met Marshallhulp verbouwde Polmanshuis), met 100 bedden, heeft geopend. DAT de exportmota van de regering i-n de Staten Generaal, dd 31 Maart j.l. thans bij de Staatsdrukkerij In boek vorm is verso henen? DAT de Belg. spoorwegen op 18 Mei het personenvervoer St NiklaasHulst stopzetten, nadat de N.S. zulks reeds hadden gedaan tussen Hulst en Terneu- zen, en er in heel ZeeuWs-Vlaanderen dan alleen nog goederenvervoer per spoor bestaat. DAT het 16e binnenscheepvaartcongres op 27 en 28 Mei in A'dam wordt gehou den t.g.v. de opening van het A'dam— Rijnkanaal. DAT in de door instorting bedreigde Middeleeuwse toren te Sliedrecht een tweede 12e eeuwse stenen doodkist is ge vonden. DAT 65 motorclubs met 1300 leden dit maal aan de verkeerscompetitie van de K.NJ.V, hebben deelgenomen en samen 100.000 antwoorden op schrift hebben ge steld. DAT op 12, 13 en 14 Mei in R'dam een vaktentoonst. wordt gehouden van het dep. Z.-Holland van de Ned. bond van schoenmakerspatroons enz. DAT de V.V.V.'s in Gelderland Apeldoorn de uitbreiding van de mili taire oefenterreinen op de Veluwe heb ben besproken, waaruit bleek dat deze uitbreiding, van 13.000 ha tot 16.250 ha niet zo onrustbarend groot is .geweest. DAT blijkens het thans verschenen jaarverslag van de Ned. Bond van Prot.- Chr. Beroepsgoederenvervoerders het ledental van 6 April 1950 tot 31 Dec. '51 is gestegen van 116 tot 634. DAT de nota aan de Tweede Kamer van de ministers Wemmers en Lieftinck over het wetsontwerp vergoeding mo- lestschade binnenschepen is verschenen. DAT Zaterdag te Ochten (Gld.) een monument wordt onthuld voor de geval lenen van het voormalig 44e R.I. DAT gisteren op de veiling te Naald wijk niet minder dan 4300 kisten sla, spinazie en andyvie doordraaiden. DAT gisteravond het 5000ste schip van dit jaar in de R'damse haven aankwam ('t vorig jaar op 24 Mei). een geweldig groot gat aan de boeg arriveerde het vliegdek- schip Wasp, dat op 26 April nuby de Azoren op de Atlantische Oceaan in aanvaring kwam met de torpedobootjager Hobson, in New York. Bij de ramp kwamen, zoals men weet, 176 opvarenden de Hobson, die binnen enkele minuten zonk, om het leven. Tunesische ministers vrijgelaten De vier nationalistische ministers, die op 26 Maart na het afzetten van de Tune sische regering naar het eiland Djerba aan de Zuidoostkust van Tunesië warert verbannen, zijn met een vliegtuig afge haald en vrijgelaten. Het zijn: de vroegere premier Tsjenik, minister van staat Materi. minister van Gezondheid Salem en minister van Han del Nazali. Men meent te weten, dat de ex-minis ters voorlopig in hun huizen onder toe zicht zullen worden gehouden. De nieuwe Tunesische premier, Bakkoes, heeft op hun vrijlating aangedrongen als een der onmisbare voorwaarden om vooraan staande Tunesiërs over te halen zitting te nemen in de voorgestelde Frans-Tu- nesische commissie voor grondwetsher ziening. Priester uit Rome op weg naar Moskou De vroegere Jezuïeten pater uit Rome, Tondi, die dezer dagen openlijk is over gelopen naar de communistische partij, heeft Rome verlaten en is thans op weg naar Moskou. Geen verband T"\E INDONESISCHE REGERING heeft besloten haar secretaris-generaal van Justitie naar Nederland te zenden tot het voeren van besprekingen over de eis van Indonesië tot uitlevering van Westerling. Hij mag spoedig in Nederland verwacht worden. Het is overigens met die eis tot uit levering wat vreemd gesteld. Minister Mulderije heeft immers verklapt, dat Indonesië nog helemaal niet om de uit levering gevraagd heeft. Mogen wij de correspondent te Djakarta van de Volks krant geloven waarom zouden wij niet? dan moet deze mededeling de Indonesische goegemeente hebben ver- Geen wonder ook. Want men had na zovele krachtige uitlatingen van de Indo nesische regering op dit punt anders kunnen verwachten. Wat dan weer de gedachte versterkt, dat de Indonesische regering op de uitlevering van Wester ling in feite niet gebrand is. Inderdaad schuilt voor de Indonesische regering in uitlevering van Westerling waarlijk niet uitsluitend winst Die rege ring is er om begrijpelijke redenen steeds op uit geweest de aandacht af te leiden van binnenlandse moeilijkheden. Da steeds weer herhaalde eis, dat Nieuw Guinea aan Indonesië zou worden gege ven, moest mede in dat licht worden ge- Maar Westerling zou wel iets te ma ken kunnen hebben met de affaire-Hamid van Pontianak, en dat is een affaire waarvan het al duidelijker wordt, dat de Indonesische regering haar toch liever ongemerkt uit het gezichtsveld ziet ver dwijnen. Bij uitlevering van Westerling is dat onmogelijk. TI/TET UITLEVERING bewijst Nederland Indonesië geen dienst. Nu komt de secretaris-generaal van Justitie naar Ne derland. Hij komt „voor een bespreking van de eis van uitlevering." Maar niet alleen daarvoor komt hij. Hij zal met de Indonesische Hoge Commissaris in Ne derland ook besprekingen voeren over immigratie-aangelegenheden. Bij dit laatste zal het gaan over de vraag hoeveel Nederlanders Indonesië zal toelaten. ..Het zal van mijn bespre kingen in Nederland afhangen, of dit getal opgevoerd dan wel gereduceerd zal worden", moet de secretaris-generaal ge zegd hebben. In enkele bladen nu is dit alles doorgegeven alsof er voor de Indo nesische regering verband zou liggen tussen de resultaten van de besprekingen van de zaak-Westerling enerzyds en de immigratie-besprekingen anderzijds. Met andere woorden: dat een beslissing van de Indonesische regering in de immigra tie-aangelegenheden mede zou afhangen van het bescheid, dat zij krijgen zou in de zaak-Westerling. Wy willen intussen aannemen, dat ook voor de Indonesische regering dit ver band niet aanwezig is. Het zou wel zeer te laken zijn, wanneer gy de zaak-Wester ling zou aangrypen'om de Nederlandse regering onder druk te zetten. En dat, terwyl er redenen zijn om aan te nemen, dat men in Indonesië op de komst van Westerling toch niet gebrand is. Is het te eel gevergd van de Indonesische rege ring, al was het slechts ter wegneming van vertroebelend misverstand, om dui delijk te doen uitkomen, dat het ook na?r haar overtuiging hier twee geheel ver schillende zaken zijn? Feest van 2 tjm 5 Juli Noordoostpolder gaat tienjarig bestaan vieren 2500 Gezinnen bevolken thans het nieuwe gebied Het is nu bijna 10 jaar geleden dat de Noordoostpolder droog viel en me tijdperk acht men de wordingsgeschiede- :an deze polder afgesloten. Het land cultuur gebracht en de maatschap pelijke opbouw voltrekt zich meer er Men wil nu hetgeen er in deze tien jaar tot stand is gekomen, dankbaar her denken en gaat daarom van Woensdag 2 :n met Zaterdag 5 Juli feestvieren. Daarbij wil men de aandacht vestigen op wat in de nieuwe levensgemeenschap leeft. De ontwikkeling vordert behoor lijk. Van de 1617 bedryven zijn er m verpacht, terwijl dit jaar nog 80 zullen worden uitgegeven. De bevolking .is snel toegenomen tot 2500 gezinnen, waa 500 boeren- en 950 landarbeidersgezinnen zyn. Het zaken- en bedrijfsleven dat zich goed ontwikkelt zal dit jaar weer veertig nieuwe zaken kunnen betrekken. erste feestdag zal beginnen met herdenkingsbijeenkomst en brengt de opening van een tentoonstelling die Bescherming bevolking schiet niet op Tweede Kamer kreeg nog geen helder beeld De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer is tot de overtuiging ge komen dat zy een nog verre van voldoend beeld heeft gekregen van de bescherming der bevolking in ruime zin. De aanhan gige wetsontwerpen (Bescherming Be volking, Noodwachten en Industriebe scherming) vormen daarvan slechts eer deel. Inzicht in verband met de nationale verdediging ontbreekt de genoeg geheel. Aldus een slotalinea van de mee der commissie, die na ontvangst M. v. A. en de nota's van wijzigingen in den brede met de ministers Beel lings mondeling van gedachten heeft ge wisseld. De commissie zo deelt sU Kamer mee oordeelt een spoedige openbare behandeling van deze belang rijke wetsontwerpen niet doenlijk. Intussen zou voortzetting van hel leg schrijft de commissie verder beter inzicht kunnen verschaffen, zodat de wetsvoorstellen toch nog in de Kamer in haar oude samenstelling zouden kun nen worden behandeld. Men achtte een vaste commissie van overleg met de regering gewenst. De mi nisters verklaarden zich bereid zulk een commissie alle inlichtingen die zij moge lijkerwijze kunnen verstrekken, te geven, ook wat betreft het Rijksplan. indruk wil geven van hetgeen in het land tot stand is gebracht Voor de volgende dagen worden een fokvee- demonstratie, een concours hippique, feesten, sportwedstrijden en een open luchtspel georganiseerd, nl. een door Maurits Dekker geschreven stuk onder de titel: De Achtste Dag. Suriname staat voor een grote ontwikkeling Het rapport van de Wereldbank over Suriname is aan dr J. H. van Royen overhandigd en gepubliceerd. Het ver wacht dat dank zij het tienjarenplan de productie van 1950 tot 1960 met 50 pro cent zal toenemen. Volgens het rapport zal die ontwikkeling geheel uit eigen middelen kunnen geschieden, terwijl de levensstandaard der bevolking zelfs nog iets zal toenemen. De oliestaking in Amerika duurt voort maar de regering heeft de 90.000 stakers verzocht, onmiddellijk het werk te hervatten. Bij vakbonden en olie maatschappijen wordt aangedrongen op hervatting der onderhandelingen via fe derale bemiddelaars. HET WEERIN EUROPA Rapporten van hedenmorgen 7 uur I II Sc ff ill H C3 Stockholm Kopenh motregen licht bew onbew. NO 2 Z 4 12 0J 13 1 Par»)» Nice Berlijn Ftankfurt zw. bew. zw bew. onbew. zw bew. ZW 6 Z 4 NW 2 ONO 6 ZW A 20 0.1 «een opg 22 0 Genève licht bew ZW 2 windstil 24 0 17 9 WEERBERICHT Iets Aogere femperafuren Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met morgen laat op de dag kans op enkele verspreide buien. Iets warmer en zwak ke tot matige wind uit Zui delijke richtingen. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 4.58—20.16; maan. on der 3.50, op 19.11 uur. 9 Mei VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1