JMcitwe £dftsr(jc GTourant Wij dachten stil aan henf die vrijheid zijn gevallen voor de Amerika wil praten met de Russen te Berlijn Dagelijks elf treinen naar Noorden en Oosten Wist U Geen accoord bereikt in het Amerik. staalconflict MAANDAG 5 MEI 1952 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.— per kwartaal; 2.per maand; 0.47 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). Drie en dertigste Jaargang Ne 9422 Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SlaaUasticli ghebteoea mgn bert ia teg^easpotf Een biddend volk is onoverwinbaar De driekleur hing hallstok In stad en dorp, bij graf en monument heerste alom het zwijgen rEN DE KLOKKEN ALOM gingen zwijgen, kwam de stilte over Neder land. Het eeuwige geraas van het verkeer verstomde snel, tot alle ge luid zich had gelegd. Wij herdachten de doden. Vijf jaren gingen aan onze gedachten voorbij op deze sombere Zaterdagavond. Alleen het vredige getjilp van de mussen, wier kleine stem anders in het straatlawaai verloren gaat, maakte de stilte nog dieper. Na dit zwijgen het Wilhelmus: „Den Vaderland gettouwe, blijf ik tot in den dood. militairen en burgerlijke autoriteiten wa- aanwezig, o.a. luit.-generaal Hassel- Zo in heel ons land, in stad en dorp, bij honderden verzets-monumenten en graven van duizenden gevallenen. Zo in het hart van de hoofdstad, waar het jach tige leven twee minuten lang rust nam toen Damrak, Dam en een deel van het Rokin waren afgezet om de duizenden gelegenheid te geven de doden te her denken. In de eindeloze rij, die onder een loodgrijze hemel langs het Dammonu- ment defileerde, liepen ook Ambonnezen mee. In Rotterdam liep een grote stoet naar het gedenkteken aan het Doelwater. Beschenen door het rossige licht van flambouwen, ging men terwijl de Ma rinierskapel speelde door naar de Maasbrug, waar in 1940 de mariniers streden tot het einde. Generaal-majoor M. R. de Bruyne, commandant van het Korps Mariniers, legde er een krans. In Utrecht was er na de stille tocht een dienst in de Domkerk, en alle grote ko ren van Utrecht zongen er samen Bruck- ners Te Deum. Koningin en Piins Meer dan ooit is in deze Meidagen van rouw en blijdschap ons Vorsten huis één met ons allen. De Koningin en de Prins legden in Baarn een gro te krans in witte en rode kleuren op het monument der gevallenen. Bei den waren in het zwart gekleed. Overveen, Nijmegen, Vught, Amers foort namen die de oorlog in onze herinnering gebrand heeft. In Overveen liepen zeshonderd nabestaanden van hen die daar begraven liggen, de stiUe tocht in de stromende regen. Het was de ste gang naar de begraafplaats na di gehele voltooiing en voor het eerst liet ook de oude luiklok zijn galm over de duinen klinken. In Nijmegen op het En gelse oorlogskerkhof, lagen tulpen op de honderden graven. In de stoet liepen Ca nadese en Engelse gasten mee, en depu taties van vele organisaties. In de Lunet ten te Vught werden zij herdacht die in het beruchte kamp werden neergescho ten. Ambonnezen namen 'ook hier deel aan het militair défilé. In en om Rusthof in Amersfoort, liggen duizend Russen, omgekomen in het kamp. Er liggen ook militairen van andere naties. En er zijn de graven van Nederlanders die in het concentratiekamp de dood vonden. Zij allen werden Zaterdag herdacht. En op de Hoge Berg op Texel, waar 600 ge sneuvelde Georgiërs rusten, sinds hun verzet tegen de Duitsers in April 1945, kwamen Russen bloemen brengen. Nog dit jaar komt daar een monument met de wapens van Texel en Georgië. Leger en vloot De centrale militaire plechtigheid werd op de Grebbeberg gehouden. Vele hoge Benzine een halfje per liter duurder De prijs van benzine is met ingang van 1 Mei in alle vijf zones van ons land met een halve cent per liter verhoogd. De oorzaak is o.a. de stijging van de vrachtprijzen. Voor de zone Den Haag en omgeving kost een liter benzine nu 37,9 cent. De winstmarge van garage- en pomphouders, die bij vroegere prijsver- anderingen in de verdrukking was ge komen, is door de prijsverhoging met 0,2 cent per liter toegenomen. Minimumprijzen garnalen 10 ct omlaag Het bedrijfschap voor visserijproduc ten heeft de minimumprijs voor handels- en pellerijgarnalen, die onlangs was vast gesteld op 50 ct per kg, met ingang van heden verlaagd tot 40 ct per kg. Voor exportgarnalen blijft de minimumprijs echter 60 ct per kilo. Drie dodelijke ongelukken op de weg De Oisterwijker W. H. is gisteren ii Oudenrijn met zijn motor geglipt ei gevallen. Hij werd vrijwel op slag ge dood. Zijn vrouw, die op de duo zat, werd naar het ziekenhuis gebracht. Op 'n gevaarlijk kruispunt te N i Amsterdam is gisteren zekere W. aldaar op zijn fiets door een auto gereden en gedood. De autorijder had geen rijbewijs. De directeur van de broodfabriek De Nijverheid te Helmond, J. Neervens, die Donderdag bij een aanrijding gewond werd, is in het ziekenhuis overleden. Misleiden advertentie over bollen verboden Handelaar bedreigd met 1000 boete voor overtreding De georganiseerd bloembollenkwe kers en handelaren zijn een actie be gonnen tegen misleidende advertenties die de goede naam van het bollenvak dreigen te schaden. Zo heeft b.v. de Bond van Detail-bloem bollenhandelaren bij de Haarlemse rechtbank een uitspraak gevraagd een handelaar die in zijn advertenties wel meedeelde welke planten i een „pakket" van 4,50 in zijn tuin kon krijgen, maar er niet bij vermeldde dat mij in plaats van planten slechts zaden toegestuurd kreeg. De president van de reoht'banik achtte misleiding bewezen en verbood het plaatsen van dergelijke advertenties. Voor iedere overtreding van dit verbod zal de handelaar in de toekomst 1.000 moeten betalen. generaal Winkelman. Minister Staf sprak een korte rede uit, wa •admiraal N. A. Rost van Tonningen ans de Koningin en de Prins krans legde. Er volgden vele andere kransen. De gevallenen van de Kon. Marine de koopvaardij werden in Den Helder herdacht, voor het monument dat op het Havenplein nog steeds de sporen van laatste wereldoorlog draagt. Luit. t. Ie kl. J. G. Stegeman vertegenwoordigde de Koningin, en verder waren aanwezig vice-admiraal A. de Booy, be velhebber der zeestrijdkrachten, er de Vries, directeur-generaal Scheepvaart. In Katwijk en op het marinevliegkamp Valkenburg zijn gisteren de gevallenen herdacht van het voormalige 4 R.I., dat de Meidagen van 1940 rondom en op Valkenburg was gelegerd, 's Morgens waren er kerkdiensten en na een reünie legde kolonel b.d. H. D. Buurman, oud commandant van het regiment, een krans op de ere-begraafplaats te Valkenburg. De territoriaal bevelhebber, luit.-gene- raal Buurman van Vreeden, deed zulks in Katwijk aan Zee. In Amsterdam (voor de gevallen tur ners), in Sleeuwijk (voor de verzetsstrij ders van het Land van Altena) en in Wa- geningen voor de zeventien aldaar ge vallen sportlieden) werden monumenten onthuld. Opdat wij nooit vergeten. Opa Klijzing door een Deen geklopt Ook Denemarken heeft zijn „Opa Klij zing"! De Deen, Paul Lausten, is na melijk tot kampioen-pijproker uitge roepen bij een wedstrijd, die jj.l. Za terdag onder auspiciën van het dag blad Socialdemokratente Kopen hagen werd gehouden. Hij deed 110 minuten en 25 seconden over 3J gram tabak. Zoals wij indertijd hebben ge meld, heeft de 77-jarige Opa Klijzing uit Purmerend onlangs 92 minute 18 seconden gerookt over eenzelfde hoeveelheid tabak, van Amerikaan se soort. Onze Nederlandse Opa Klij zing gaf toen te kennen, geen po gingen meer te zullen doen om zijr oficieus wereldrecord te verbeteren. Toen de Deen Lausten eindelijk uit gerookt was, verklaarde hij, een tikje bleek om zijn neus: „Ik had natuur lijk nog wel door kunnen roken, maai ik voelde me niet al te lekker"! In middels hebben twee tabaksfirma': beloofd, Lausten voor de rest van he jaar van tabak te zullen voorzien. Di Deen rookte „Champion Superior Virginia Flakes" en onze Opa Klij zing behaalde zijn record met „Bur ley tabak", die hij speciaal voor dil doel uit de Ver. Staten had ontvangen. Verkiezingen in Duitsland Socialisten hebben de leiding Verliezen voor C.D.U., Libe ralen en Communisten In Hessen zijn verkiezingen gehouden iroor de provinciale raden. Volgens de eerste uitslagen, hebben de Sociaal De mocraten de leiding. Het uitgebrachte aantal stemmen wordt op 60 procent van het aantal kiesgerechtigden geschat. In Offenbach was het resultaat: Duitse Par tij 12.000, Sociaal Democraten 17.000, Chr. Democraten 8000, Vrije Democraten (Li beralen) 4000, communisten 3000, Arbei derspartij 300 en Vluchtelingenpartij 1000 stemmen. Bij de parlementsverkiezingen in 1945 verkregen de Sociaal Democraten hier 20.000, Vrije Democraten 9000, Chris ten Democraten" 6000 en Communisten 3000 stemmen. )00 en Communisten 3000 stemmen. Percentsgewijze heeft de einduitslag in Frankfort het volgende beeld: Sociaal De mocraten 45 pet., Chr. Democraten 20.78, Vrije Democraten 14.41, Duitse Partij 8.93, Vluchtelingenpartij 5.08, Communisten 4.5 en Wereldburgers 0.81 procent. Hieruit blijkt o.a., dat vergeleken bij 1945, de Soc. Democraten bijna 10 pet. vooruit zijn ge gaan, terwijl de Chr. Democraten 5 pet, de Vrije Democraten 9 pet en de Commu nisten 7 pet verliezen leden. In drie kiesdistricten in Hessen zijn te rns tussenntijdse verkiezingen voor d€ Bondsdag gehouden. Twee Sociaal Demo craten en een Christen Democraat wer den tot afgevaardigde gekozen. Vergele ken bij de vorige verkiezingen in Hessen verloren de Christen Democraten bijna 2 procent aan stemmen. De Sociaal Demo craten boekten een winst van 4 procent. Bijzonder opvallend Is de voorultgaug in de neo-nazistische Rijkspartij. Haar stemmenaantal steeg van een half procent 'an het totale aantal tot ruim 10 procent. Nu in Nijmegen Weer viel een leeuw een temmer aan Gisteravond is weer een temmer door door een circusleeuw aangevallen. Bij de -stelling in het circus Mullens te Nij megen werd de Franse filmleeuwentem mer Emile Moustier door een van zijr leeuwen lichtgewond. Toen een nummei was afgewerkt, wilde de leeuw Romeo niet naar zijn plaats terug. De temmer dwong hem en ging, alleen gewapend een houten vork, op de leeuw af. Deze sloeg hem met zijn klauw op zyn linker- De temmer liet aan het publiek nie! merken, wat er gebeurd was en werkte het nummer met bravour af. De ver ding viel nogal mee. Notaris mag fotocopieën van akten laten maken De Amsterdamse rechtbank heeft be slist dat het laten maken van fotocopiën door notarissen van notariële akten niet strafbaar is. Een Amsterdamse notaris had zich deswege laten bekeuren om een princi piële uitspraak te krijgen. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet straf baar en de C. v. J. heeft het beroep, dat hij tegen dit vonnis had ingediend, in getrokken. Nederland eerde Zaterdag zijn doden. Duizenden trokken weer in lange rijen door de duinen naar de Waalsdorpervlakte, waar zoveel helden voor de vrij heid van ons land hun leven gaven. Een schat van bloemen werd op de fusil lade-plaats neergelegd. Sensatie en verwarring: De verdediging van het Westen Kunnen Russen geen aanval forceren? Verklaringen van Gruenther en Eisenhower Amerikaanse regering heeft bij monde van haar functionarissen, toege zegd, dat de wapenzendingen naar Euro pa in het komende jaar aanzienlijk zul len worden versneld. De mededeling is afkomstig van de Senaatscommissie voor Buit. Zaken. Aan het einde van het vo rige jaar was slechts voor een negende deel van de, voor militaire hulp aan Europa beschikbare fondsen verscheept. Inmiddels heeft de stafchef der Noord- Atlantische strijdkrachten in Europa, ge neraal Gruenther, verklaard, dat gene raal Eisenhower van mening is. dat po gingen om de N.A.T.O.-strijdkrachten op te bouwen, in gehjke tred met de Russ. weermacht moeten uitlopen op een eco nomische nederlaag voor het Westen. Daarom geeft Eisenhower de voorkeur een betrekkelijk geringe strijdmacht, daarnaast een zeer doeltreffende re- Deze „onthullingen", afgelegd in de Senaat, zijn thans gepubliceerd. Ook verklaarde Gruenther toen, dat als de N.A.T.O.-plannen voor 1952 kunnen wor den uitgevoerd, de Russen geen „verras singsaanval" meer kunnen op touw zet ten. Al zijn de Westelijke strijdkrachten niet voldoende sterk om,een aanval te keren, de kansen op een succesvolle verdediging zijn groter dan een jaar ge leden. Geen gewonden Trein reed op twee sporen tegelijk En middelste wagen werd tussen beide meegesleurd De vier Hoge Commissarissen moeten het Duitse vraagstuk ter hand nemen ER HEERST VERWARRING onder de Westelijken, nu Amerika een voorstel, althans een „suggestie" zou hebben gedaan, om aan de Sowjet Unie een bijeenkomst der vier Hoge Commissarissen in Berlijn voor te stellen. Op deze conferentie zou dan de mogelijkheid van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland moeten worden onderzocht. Speciaal Frank rijk en Engeland vrezen, dat daardoor de ondertekening van het verdrag voor het Europese leger, alsmede van het Duitse vredescontract zal worden vertraagd. De algemene verbazing vindt haar oorsprong in het feit, dat juist Amerika steeds de grootste spoed betracht had met de ondertekening van beide verdragen. De jongste houding van Washington is een reactie op de laatste Jvüssische nota over Duitsland. Sommig» Amerikaanse functionarissen Vermelden wij nog, dat volgens het Lonriense blad Observer, de Kom- inform j.l. Vrijdag te Moskou bijeen is geweest, teneinde uitvoerig van ge dachten (ie wisselen over het Duitse probleem. Op 18 Mei meer stroom en minder stoom Elk hall uur uit Den Haag per spoor naar Utrecht MET INGANG VAN 18 MEI, wanneer de zomerdienstregeling van de Spoorwegen van kracht wordt, zal men uit Den Haag en Rotterdam vrijwel ieder half uur naar Utrecht kunnen sporen. Dit is mogelijk dank zij de» nieuwe verbindingen met het Oosten en het Noorden. Wat 'het Oosten betreft, wordt de dienst met drie sneltreinen uitgebreid. Tussen het Westen en Twente zullen dan elke dag in totaal vier electrische exprestreinen en elf gestroomlijnde electrische sneltreinen rijden. Eenzelfde aantal treinen wordt van het Westen naar het Noorden ingelegd. Deze verbinding wordt zoals men weet geheel electrisch, doordat nu ook op de baanvakken Zwolle- Leeuwarden en Meppel-Groningen electrisch materieel wordt ingeschakeld. verklaarden, dat een desbetreffend1 voorstel voor een bijeenkomst der vier Hoge Commissarissen vooral zou dienen. om de Russen in Duitsland het initiatief te ontnemen. Moskou immers streeft er naar West Duitsland buiten het At lantisch Pact te houden. Franse diplo matieke kringen wijzen er op, dat dit Amerikaanse voorstel, c.q. „suggestie" het Westelijke diplomatieke rooster in de war zou kunnen brengen. Maar er is ook een andere Franse reactie. Wamt grote groepen van het Franse parlement, van Socialisten tot de Gematigd Conservatieven, hebben er zich over beklaagd, dat Frankrijk al te de herbewapening van West Duitsland accoond gaat. Zij dringen er op aan, dat nog een laatste poging zal worden gedaan, om met die Sowjet Unie tot overeenstemming te genaken. Bondskanselier Adenauer neemt het standpunt in, dat het slechts zin heeflt met de Russen te gaan praten, als er een vast omlijnd doel is. Voor de eerste maal heeft een vooraanstaand Christen- Democraat Franz Strauss, leider van de Beierse afdeling dier partij, openlijk felle bezwaren geuit tegen het voorge nomen soUvererindteitsverdirag met het Westen. Het voorstel, dat uit drie delen bestaat, as normaal de wissel voor het station gepasseerd. De motorwagen, die midden- rijdt, kwam echter niet goed over de wissel en werd scheef tussen de twee spoorlijnen (afstand zeven meter) mee gesleurd. Het achterstel van de trein bleef op het oude spoor doorrijden. De motorwagen sleurde een lichtmast ee en het hekwerk van het tweede perron. Vlak voor het stationsgebouw neter voorbij de wissel kwam de volle trein tot stilstand. De passagiers konden allen zonder let sel de trein verlaten. Zij reisden door per autobus.. Om zeven uur kon de diesel weer op eigen kracht naar Zwolle vertrekken. Eerste automobielfabriek van ons land geopend In Leeuwarden is Zaterdag de eerste automoffelinrichting van Nederland ge opend. De wagens worden gemoffeld in een spuittunnel, die door een regengor dijn van de overige, ruimte in de fabriek is afgesloten. Daarna worden ze in infra-roodtunnel gedroogd. ISla zeven jaren i/ANDAAG bevrijdingsdag. De zevende na die onvergetelijke uit Mei 1945. En weer denken we terug. Zaterdag en gisteren hebben we dat gedaan aan die genen die voor de bevrijding hun leven gegeven hebben. Vandaag denken we aan de bevrijding zelf. Het is een volg orde die ingegeven is door gevoelens van de hoogste eerbied. Ook overigens is de volgorde een juiste. Want de bevrijding moest worden bevochten en dat is zij ook. Zij is bevochten met de dierbaar ste offers welke de mensen te offeren hebben: het offeren van levens. Nu zijn we zeven jaar verder. Zeven vette jaren zijn het geweest als we denken aan de zegeningen, die ons geheel onverdiend geworden z\jn. God. die ons de vrijheid geschonken had. heeft ons haar ook ge laten. En Hij heeft die vrijheid gevuld met talloze blijken van Zijn goedheid en genade. Zeven magere jaren zijn het als we er aan denken wat we zelf van die jaren gemaakt hebben. Ons was de vrijheid geschonken als een wijd gebied met oneindig veel mogelijkheden. Wat is het alles gebrekkig gebleven. Evenwel niet als in de droom van Farao hebben de magere jaren de vette kunnen ver slinden, want het waren hier dezelfde jaren van goedheid van God en van men selijke zwakheid, en de goedheid van God heeft ruimschoots overheerst. nEVRIJDINGSDAG betekent vrijheid. Hoe hebben wij haar gewaardeerd in die eerste tijd toen het juk ons was afge nomen. Maar het gevaarlijke in een mensenleven is gewenning, de gewenning met name aan het goede. Wij zijn aan de vrijheid gewend geraakt en hebben daardoor aan waardering voor de vrij heid ingeboet. Wie echter de vrijheid niet ervaart als een grote rijkdom en wie niet beseft dat zij van ogen blik tot ogenblik moet worden gewonnen en verworven, dat zij tegelijk gave èn opgave is, die t het grootste geve Want vryheid betekent mogelijkheid die gebruikt dient te worden. Daarom be tekent vrijheid tegelijk verantwoorde lijkheid, des te groter naarmate de vrij heid groter is. jyA ZEVEN JAREN gedenken wij van daag opnieuw dat ons in ons nationaal bestaan de vrijheid hergeven werd. En tegelijk met de vrijheid voor ons na tionaal bestaan was er de mo gelijkheid tot ontplooiing op zo menig gebied. Daarvan is stellig gebruik ge maakt. Er is in deze zeven jaren wel het een en ander gedaan. Maar daarnaast openbaart zich hier en daar ook ingezonkenheid. alsof we het gevoel hebben dat wij van de vrijheid niet geheel konden gebruik maken, haar niet geheel konden opvullen met onze menselijke activiteit en wij ons aan de opgave vertild hebben. Daarom is het goed dat wij vandaag terugdenken aan wat geweest is, dat wij denken aan de vrijheid als geschenk en dat w\j de belofte vernieuwen om juist in de vrijheid het beste te zoeken voor ons land, voor de wereld en voor elkander. Zowel de exprestreinen als de sneltrei- :n zullen in Zwolle splitsen en combine- in. Daarnaast zullen uit de Noordelijke provinciën naar Zwolle nog treinen rijden die niet naar 't Westen doorgaan. In totaal komt dan het aantal treinen Zwolle Groningen op 26 en ZwolleLeeuwarden op 17. Als de stroomlij nelectrische treinen Westelijk van Zwolle met twee vierwa- genstellen worden gereden, zal, afgezien de treinen naar en van Rotterdam, het Leeuwarder treindeel meermalen en van Den Haag lopen. Op speciale dagen zullen nog extra-sneltreinen tus sen West en Noord worden ingelegd. Naar het Zuiden ..Uit Den Haag en Rotterdam zal men voorts geheel per exprestrein naar Eindhoven en verder Zuidelijk kunnen reizen. Om dit mogelijk te maken, zal men de exprestreinen naar en van het Oosten en het Noor den in Utrecht laten aansluiten op de drie exprestreinen Amsterdam MaastrichtHeerlen v.v. De reizigers moeten dan dus in Utrecht overstap pen. Nieuwe treinen naar en van Den Bosch zullen in Utrecht direct aansluiting heb ben op de grote snel treinen tussen Den Haag en Rotterdam enerzijds en het Noorden en Oosten anderzijds. Verder krijgen Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Amsterdam elke twee uur een snelle aansluiting met TieL Op de „oude lijn" AmsterdamDor drecht zal het aantal verbindingen zienlijk worden uitgebreid. Bovendien zullen voor het eerst na de oorlog op alle werkdagen behalve 's Zaterdags twee electrische treinen Rotterdam D.P.Am sterdam C.S. via Gouda—Woerden— Breukelen rijden. Tussen Nijmegen en Arnhem vervalt de N.S.-autobusdienst. Het aantal treinen op dit baanvak wordt van 34 tot 46 beide richtingen opgevoerd. Helpets van Giuliano veroordeeld In het proces tegen 31 handlangers van wijlen Giiuliano de bandietenkon-ing van Sicilië, die er van worden beschuldigd bij een overval op een één-Meibetoging in 1947 te Portella della Ginestra in Midden-Sicilië elf mensen te hebben gedoog is Zaterdag uitspraak gedaan. Twaalf beklaagden kregen levenslange gevangenisstraf, twee twintig jam: en twee zes maanden, aldus Reuter. Vijf beschuldigden werden wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken, terwijl de overigen werden vrijgesproken, dat de rechtbank aannam, dat zij onder dwang hadden gehandeld. Onder dege- pen, die levenslang kregen, bevindt zich de rechtenhand van Giuliano. Het proces heeft ruim een jaar geduurd. De veroordeelden zullen, behalve de kosten van het geding, ieder een schade vergoeding van 100.000 tot 300.000 lire aan de gezinnen van de slachtoffers moeten uitkeren. DAT de Ned. Ver. van ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd van 11 tot 14 Juni in Den Bosch haar jaarlijkse congres zal houden, waarbij o.a. het voormalig concentratiekamp in Vught wordt bezichtigd. DAT 40 Limburgse ex-politieke gevan genen een bezoek van 10 dagen aan ver zetsstrijders in Denemarken zullen bren gen. DAT een echtpaar uit de Markenstraat te A'dam werd gewond toen bij het sol deren een benzine blik ontplofte en de keuken geheel uitbrandde. DAT de tentoonstelling De Suiker te A'dam, die thans is gesloten, in 12 dagen ruim 73 000 bezoekers heeft getrokken en Zaterdagmiddag minister Mansholt nog op bezoek kwam. DAT op 31 Mei het 100-j. bestaan wordt gevierd van de Haarlemse kamer van koophandel, waarbij 13.000 onderne mingen in 10 gemeenten staan ingeschre ven, en de secretaris jhr dr J. C. Molle- rua een jubileumboek heeft geschreven. DAT aan de Limburgse verzetsstrijders mevr. C. Duez-Coenen te Ubach Worms en M. Pleuris te St. Odiliënberg Belgische onderscheidingen zijn uitg- reikt (resp. de overwinningsmedaille >n< herinneringsmedaille en het kruis va ridder in de Orde van Leopold H met de zwaarden). DAT de weduwe M. E. H. Jongen-Mon- tulet, sinds 4 jaar verblijvende in het ge sticht Calvarienberg te Maastricht, giste ren 100 jaar (de dertiende 100 jaar ir land) werd en alle plaatselijke muziek corpsen haar serenades brachten. DAT de hand van een 26-jarige vrouw in de gemeentelijke wasserij te Amster dam tussen een mangel werd verbrijzeld, toen een haakje van een gordijn achter haar ring bleef zitten, waardoor de hand in de machine werd getrokken. „la Holland slaaf een huis" Koningin speelde met schoolkinderen mee QP HET SCHOOLPLEIN van de honderdjarige Koningsschool te Apeldoorn heeft Koninpin Juliana Zaterdagmorgen temidden van de feestvierende leerlingen het ,Jn Hol land staat ten huis" meegedanst. Toen de Koningin met haar particuliere secretaresse, mevr. Smitt Ams. de school betrad, bood de 6-jarige Dickie Koller haar een tuiltje lelietjes ran dalen aan. „Prachtig Dick", zei de Koningin, ,tvat ben jij een schat". 's Middags verscheen ook Prinses Wilhelmina. Nadat z\j de school, de enige in ons land waar het onderwijs geheel gratis wordt gegeven, had be zichtigd, Onderhield de Prinses zich nop geruime tijd met de regenten en enipe oud-leerlingen. Het schoolhoofd, de heer J. M. Kerkmeyer, is, zoals we reeds meldden, ter gelegenheid van het jubileum benoemd tot ridder tweede klasse in de Huisorde van Oranje. Met financiële steun van de Koningin en de Prinses is een ge denkboek uitgegeven. Koningin Juliana bracht Zaterdag een bezoek aan de Koningsschool te Apel doorn, officieel geheten „School van ZM. Koning Willem lil en H.M. Koninpin Emma der Nederlanden", die 100 jaar geleden werd geopend. Op de speelplaats nam de Koningin deel aan het spel ,Jn Holland staat een huis". Tiumans bemiddeling zonder succes Maar Murray is niet van plan een staking tegen de regering uit te roepen De onderhandelingen op het Witte luis over het loonconflict in de Ameri- DAT de bouw van hotel 't Heerenhof te Emmen voor f 480 000 is opgedragen aan het Ingenieursbureau van de Bouw nijverheid te Oegstgeest. DAT tegen het rapport-Kruyt over dc gemeenteclassificatie stelling wordt ge nomen in een brochure „Moet het platte land gekortwiekt blijven?", geschreven door prof. dr H. D. de Vries Reilingb te Amsterdam op verzoek van de Ned. Land- bouwgemeenschap. DAT in Nijmegen is overleden drs M. P. M. Daniels, oud-gemeente-archivaris en oud-directeur van het museum Kan al daar. DAT de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen op 24 Mei haar tweede eeuwfeest zal vieren en tot nieuwe leden zijn benoemd de professoren Jan sen te A'dam, Raven te Utrecht $n Ma- zure te Delft alsmede ir V. d. Wall van de Zuiderzeewerken. DAT ook voor 1952 geen garantieprijs eren zal worden vastgesteld, hetgeen in Utrecht werd meegedeeld op de jaarver gadering der Ned. Pluimveefederatie. kaanse staalindustrie zijn mislukt. Tussen de leiders der industrie en de vakbond van staalarbeiders kan voor het ogenblik geen accoord worden bereikt. Ook zijn geen aanwijzingen, dat op korte termijn nieuwe bemiddelingspogingen zullen worden gedaan, al blijft de Amerikaanse regering streven naar een oplossing. Het Hooggerechtshof heeft bepaald, dat op 12 Mei de uitspraak van de federale rechter Pine aan een herziening zal derworpen worden. Ofschoon de regering dus tot die datum het beheer behoudt over de staalarbeiders, mag President Truman de staalarbeiders geen loonsver hoging geven. Zulks was wel de bedoeling van Truman, want vóór de aanvang der conferentie op het Witte Huis. verzekerde hij. Maandag, (dus vandaag) het loon der arbeiders te zullen verhogen, althans dien werkgevers en werknemers op die dag geen accoord hebben bereikt. Inmiddels heeft de leider van de vak bond. Murray, te kennen gegeven, dat hij niet van plan, is een staking tegen de regering uit te roepen. Ook voor de bur gerluchtvaart is thans een vermindering van het benzinegebruik gelast en wel met 30 procent. De maatregel betreft zowel de luchtvaartmaatschappijen als de particu liere toestellen. Tegenactie van Van Iseghem Aanklacht tegen Urker burgemeester De eigenaar van de Belgisch-Argentijn- se rederij Empreea Pesquera del Sur in Buenos Aires. Van Iseghem. heeft een aanklacht ingediend tegen burgemeester Keyzer van Urk. Hij wil de burgemeester wegens smaad in Nederland doen ver volgen, omdat deze op een persconferen- ou hebben gezegd, dat de heer Van Iseghem een avonturier is, die de Urker rs onder valse voorwendsels naar Argentinië heeft gehaald en wel tezamen met Belgische oorlogsmisdadigers. (Commentaar van de heer Keyzer: „Dit een afleidingsmanoeuvre. Ik heb nog niets van de aanklacht gehoord. Ik wacht rustig af".) Minder benzine voor Amerika's luchtvaart Amerika zal het benzinegebruik met ingang van morgen door de burgerlucht vaart met 30 procent verminderen. WEERBERICHT Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wiselend bewolkt met plaatselijk buien. Ma tige tot vrij krachtige wind tusen Zuidwest en Zuid. Weinig verandering In tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 5.01—0013; maan onder 3 26, op 16.30. Op 9 Mei VM-

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 1