CHIEF WHIP LACHEN IS GEZOND BATAVUS PRIJSVERLAGING! VBIJDAG 2 MEM95ï"^ „Modeshow" op klompen 'ïïoer, tuinder en visser samen op de Utrechtse beurs Nog nooit werd in ons land zo'n grote agrarische manifestatie gehouden (Van een onzer verslaggevers) DE grootste agrarische manifestatie die ooit in Nederland is gehou den, werd gisteren, zoals gemeld is, in Utrecht door minister Mansholt zelf boer uit de Wieringermeer- X>older geopend: de Eerste Inter nationale Vakbeurs boor Landbouw, Zuivel, Visserij en Techniek. Op nieuw blijkt op deze expositie, die tot en hnet Woensdag a.s. voortduurt, dat een zeer groot deel van 's lands wel vaart te danken is aan boer, tuinder en visser. Tussen de paviljoens en de kraampjes mei vesvensingen draaien overal de fraai gelakte landbouwmachines en meer dan ooit ziet men hier klederdrachten bijeen uit velerlei streek. En er is zoveel te zian dat men zich afvraagt hoe deze beurs ooit een onderdeel van de algemene Jaar beurs beeft kunnen zijn. „Van alle kan ten bezien" zou het devies kunnen zyn. In de pluimvee-afdeling bijv. ziet men de levensloop van de kip, van ei tot bout: eerst de leggende kip, het ei, even ver der de broedmachines, de kuikentjes, nog wat verderop de jonge hen, het voeder en opfokprocesdan komt de poelier en is de kip een boutje. In de afdeling Visserij zit een netten boeteter te knopen, logt de oliekledfing in ruime sortering, werkt de machine drie haring en makreel schoonmaakt, ziet men de verse kabeljauw in het ijs, d)e conserven in bewerking en kan men Trek in een kop HERBES AIS-THEE Natuurlijk, HERBESAN-thee is sma- krlijken gezond, jeant HER- BESAN reinigt de inwendige organen, verdrijft loomheid en voorkomt ter stoppingen. Bovendien regelt HER- BESAN Uw spijsvertering. HERBESAN-thee, de natuurlijke en smakelijke levensdrank! Drink daar om dagelijksHERBESAN...... om opgeruimd te blijven! Verkrijg baar bij Uw apotheek of drogist. Huizen als beloning in Schoonhoven Als resultaat van een door het ge meentebestuur van Schoonhoven uitge schreven wedstrijd hebben zestien wo ningzoekenden aldaar een bedrag var ruim ƒ52.000 aan spaarcertificaten ge plaatst. Voor een gemeente van ruim 5000 inwoners komt dit op ruim ƒ10.- per hoofd. De heer G. C. Verhoef bracht hiervan 9200.- en mevrouw WolfDe Groot ƒ8525 bijeen, dit laatste bedrag deeld over 76 deelnemers. Beiden komen hierdoor in aanmerking voor een der met dit geld te bouwen woningen. Een winkelier stelde voor een derde deelnemer, die 6450.- bijeen bracht, de vloerbedekking voor een aan hem toe te Wijzen huis, gratis ter beschikking. Studenten bedienen in Stadswijnhuis Gistermiddag heeft burgemeester Hus- tinx van Nijmegen het Stadswijnhuis ge opend in de oude Laeckenhal. In het Wijnhuis, een stichting van de Neder landse Wijnkoperij, zullen alle producten var» de wijnproducerende landen worden gepresenteerd. Leden van de Stichting Werkende Studenten werken als kellners in het Wijnhuis cn verdienen op deze wijze de gelden, die nodig zijn ter vol tooiing van hun studies. Zij beschouwen het Wijnhuis ook als hun studiehome. Ontploffing in binnenschip; meisje zwaar gewond Aan boord van het schip Wilhelmina, dat de Maas bij Venlo bevoer, heeft zich een ontploffing met een buta-gastoestel voorgedaan. De 22-jarige dochter van dc schipper J. moest ernstig gewond in hel ziekenhuis worden opgenomen. Eer kraantje van het gastoestel heeft open gestaan en toen het meisje een lucifer aanstak in het donkere achterschip, ont plofte het gas. De ruiten werden verbrij zeld en de inboedel beschadigd. Kooidanseies viel ran 12 meter hoogte Een 20-jarige koorddanseres, Ans van Meurs—Willems. maakte tijdens feeste lijkheden op de Grote Markt te Bergen op Zoom een buiteling van twaalf meter Hoogte, toen zij van het „slappe koord" gleed. Zij zou met haar partner, de heer Van Meurs. op een fietsje over het koord rijden, doch al na anderhalve meter ver loor zij het evenwicht. Haar partner viel in het net, doch zij duikelde over de -and heen en kwam op de straatstenen terecht. Zij bleef bewusteloos liggen, doch in het ziekenhuis bleek zij slechts een inwendige kneuzing te hebben op gelopen alsmede een gescheurde bundel dijspieren. Toen de twee luchtacrobaten naar be neden stortten, vielen een aantal toe schouwers flauw Paard werpt twee jongen: een grote zeldzaamheid Bij een veehouder te Bolsward werden gisteren twee veulens geboren van de zelfde moeder. Een veulen tweeling is een zeer grote zeldzaamheid. Moeder kinderen maken het goed. (Advertentie) door de goede zorgen van een kook school allerlei speciale vishapjes proe ven. Zo is het ook bij do groenten, het fruit, de zuivel. Het verse prodiucJt, die machines diie ze verwerken tot conser ven, de verpakking, de export, alles is in nature of iin documentatie uitge beeld. Werktuigen, karren, teveel om op te noemen. Een machine die 8000 blikjes melk per uur aflevert, is als maquette te bekijken. Vakman en leek vinden er veel van hun gadarig Gisteren, bij de officiële opening, was er een frisse modeshow, niet van mannequins in avondirobes. maar van boerendochters, die op witte klompen praotosche werkiklediing lange overalls, regenjassen met capu chons, een leuke opknap jurk: kleding waar die plattelandsvrouw iets aan heeft Er zijn in totaal 561 inzendingen, waar bij ook vele uit het buitenland. Minister Mansholt kreeg gisteren van twee Zeeuwse boerenkinderen lammetjes van grasboter aangeboden. Aan lichtende parachutes Op 5 Mei vallen weer „voedselpakketten" Ter herinnering aan de dropping van voedselpakketten in 1945 zal op Maan dagavond 5 Mei iets dergelijk plaats heb ben op initiatief van de radio. Drie vlieg tuigen van de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen zullen dan nL opnieuw „voedselpakketten", inhoudende een pakje margarine en een zakje meel neer gooien boven alle provincies. De pak ketten zullen, voorzien van een wimpel, worden neergelaten aan parachutes, die verlicht zijn en die ook op de grond blij ven lichten. Wie zo'n pakket vindt en de wimpel inlevert, krijgt een K.L.M.-vlucht boven ons land en een gratis start vanaf het zweefvliegcentrum Teriet. Zowel in de drie vliegtuigen als in alle provincies zullen radioverslaggevers de wedstrijd volgen. Zij maken bekend waar iedere „dropping" geschiedt. De wedstrijd ge schiedt tussen kwart over negen en elf uur 's avonds, maar gaat bij slecht weer niet door. Bevrijdingsvuur voor „De Wereld" Evenals vorige jaren wordt op bevrij dingsdag het bevrijdingsvuur wederom voor het hotel De Wereld te Wagenin- gen ontstoken. Het vuur wordt door mo torrijders met fakkels gehaald te Nijme gen. Om half zes arriveert de stoet voor het capitulatiehoteL Goedkeuring verzocht aan Kamer Voor het boren van kolen op Duits grondgebied Aan de Tweede Kamer is ter goedkeu ring aangeboden een Nederlands-Duits verdrag ter ontginning van Duitse steen, koollagen vanuit de Limburgse mijner Willem-Sophia en de Juliana. Zoals mer weet kan uit het eerste mynveld (Melanie geheten) 11 a 12 millioen ton magerkolen worden gedolven en uit het andere (de Vorwarts-Erweiterung) 4 millioen ton steenkool De ontginning zal van Nederland uit en uitsluitend onder gronds geschieden. Het verdrag houdt verder in grote lijnen in: de Nederlandse wetten gelden in het ondergrondse bedrijf. Het Ned. Staatstoezicht op de Mijnen is bevoegd toezicht te houden in de ondergrondse werken: onder Duits gebied mogen Duit se ambtenaren contrölemetingen ver richten. Geschillen over mijnschade aan eigendommen op Duits gebied worden beoordeeld naar Duits recht. De kolen worden geacht binnen Nederland te zijn gewonnen. Sint Nicolaas in Mei Trap op trap af met het Bruidskoor jwOEWEL dc kalender gisteren de eerste Mei aanduidde, reed door de zonnige starten van Amsterdt een auto die een afgezant van „Sint Nicolaas" vervoerde. Af en toe hield de wagen stil en stapte de man Dan hoorde men even later een kof- fergramofoon het Bruidslied uit de Lohengrin ten gehore brengen Het was de heer D. J. Koopman, secretaris van de Jeugdvrienden As sociatie, die namens de Amerikaan- van-Amsterdamse-afkomst die al zo vele jaren zich een weldqener heeft betoond, in de maand Mei een aantal gouden echtparen bezoekt. De Ame rikaan is zelf ook vijfstig jaar ge trouwd en wil ter gelegenheid daar van de Amsterdamse gouden paren bedenken. Een van de eerste echtparen die bezocht werden, waren de oud-gang maker Jan Slesker en zijn vrouw beiden 79 jaar oud, en wonende in de Marnxxstraat. Ze hadden de dag heel stilletjes willen laten voorbijgaan omdat de omstandigheden zorgelijk zijn. Maar toen de geschenken voorschijn kwamen, konden zij hun ontroering bijna niet baas. Het hoogte punt nadat het Bruidskoor gespeeld was de overhandiging een bijzondere surprise ter waarde van f100. Gisleren werden tien echtparen verblijd. Deze maand worden er zestig bezocht. En al die zeventig maal draait de gramofoon het Bruids koor af en al die zeventig keer zullen de oude mensen stilletjes een traai wegpinken en denken aan vijftig jaai geleden, toen de wereld aan hur voeten lag en zij een nieuw leven begonnen.. Reisverbod voor het „IJzeren Gordijn" Amerikanen hebben speciale vergunning nodig De Ver. Staten hebben een besluit ge nomen van vèr-dragende strekking. Alle reizen van Amerikaanse staatsburgers naar landen achter het IJzeren Gordijn zijn voortaan verboden. Een uitzondering kan worden gemaakt voor hen, die aanmerking komen voor een specigle vergunning. Voortaan zullen Amerikanen nog slechts met speciale toestemming naar Albanië, Bulgarije, China, Tsjecho- Slowakije, Hongarije, Polen, Roemenië er de Sowjet Unie mogen gaan. Voor reizer naar Rood China blijft het bestaande reisverbod van kracht. Het Amerik. nisterie van Buit. Zaken verklaarde, dat deze maatregel genomen is, als gevolg van een reeds lang gevolgde politiek. Het reizen naar deze landen brengt grote risico's met zich mee. Alle Amerikaanse paspoorten zullen moeten worden vc zien van een desbetreffend^ stempel. (Advertentie) Schaam U niet voor Uw gebit Durf te lachen! Een lachende mond met gezonde, parel witte tanden maakt op iedereen een prettige indruk, maar het is nog pret tiger te weten, dat U zelf zo'n gaaf en gezond gebit bezit, dank zij de goede verzorging, die U het geeft door dage lijks flink te borstelen. Dit is van groot belang, omdat «ons voedsel die kwalitei ten mist, waardoor bijvoorbeeld juist de natuurvolken tot op hoge leeftijd zulk een blinkend wit en gaaf gebit behouden. Daartegenover staat echter, dat in beschaafde landen de tandver- zorging een hoog peil heeft bereikt; verzorging, die begint met de juiste Het meest opvallende middel op dit gebied is de Castella Tandpasta, want reeds na één keer borstelen worden hierdoor de tanden witter dan ooit. Het email glanst U tegen, het tandvlees toont een gezonde rose kleur. Castella Tandpasta is ontegenzeglijk de beste waarborg voor het behoud van een ge zond gebit. Bovendien verhogen parel witte tanden de charme van Uw glim lach en dat is ook Veel waard! In memoiiam Benne Holwerda MIJNE ZIEL BUIGT ZICH W/"AT harde slag Na Schilder, Holwerda. Weggerukt van zijn gezin, uit het mid den onzer kerken door, de Heere. Mijne ziel buigt zich neder in mij. En ik lees zijn laatste artikel op Pasen. Ik hoor het hem zeggen met zijn wee moedig timbre: „Zo pas'Zat ik te blade ren in het nummer van verleden week: In Memoriam prof. dr K. Schilder. Wat een verdriet kwam over al onze kerken samen. Niemand kan het nog verwerken. Voorts heeft nog elk hart zijn eigen leed". Wat zwaar verdriet brengt de Heere /er onze kerken. Ook dit hart bezweek onder eigen leed en het leed der kerken. Mijne ziel buigt zich neder in mij. Ik lees verder zijn Paasartikel, vol eimwee en hemelverlangen, over „We tende de Schriften en de kracht Gods": „Wij treuren omdat het ene graf na het andere gedolven wordt". Over enkele dagen is Holwerda's graf gedolven. Mijne ziel buigt zich neder in mij. Ik lees door tot het einde en stuit op deze woorden: „Ik heb het nu begrepen, geloof ik, het moment komt waarop mijn tong niet meer spreken zal en ik niet eens meer zeggen kan: mijn God. Maar op dat ogenblik zal Hij Zich voor mij niet schamen en mijn naam belijden voor Zijn heilige engelen: „Daar ligt Mijn kind". 1 Ik wil er aan denken.1 als ik weer naar het kerkhof ga en daar zie de graven van Hoekstra, Honig, Dam, Greydanus, Schilder, Zusje (vorig jaar is een vier jarig dochtertje van prof. Holwerda over leden. Red.) en van velen, wier naam ik niet ken, doch die de Vader belijden blijft." Mijne zifl wat buigt gij u neder mij? Hoop op God! als hoogleraar en als mens. Machtige bekoring ging uit van hem op college. Wat bewondering wekte hij niet om zijn ongemene inzichten in de Schriften. Wat had hij een fijn gevoel voor het koloriet van het Nieuwe Testament. Eigen wegen baande hij by het onder zoek van menige tekst of boek. Zijn opzienbarende artikelen over de Kerk in het eindgericht bleken vrucht van belezenheid en van kennis van zaken, van toenemende beheersing van de moeilijke problemen van het Oude Tes tament. Onvergetelijk blijft mij zijn inaugurele oratie: De Priester-Koning in het Oude Testament, met zijn meesterlijke gese van Psalm 110 en Zacharia hoor nog zyn stem dat indrukwekkende slot voordragen. En mijne ziel buigt zich neder m Wat fijne intuïtie voor dogmatische kwesties. Die Amersfoortse formule van 1943, dat Rondom 1905, dat kostbare Een stad, die wel saamgevoegd is. K. S. schreef van hem by zijn benoe ming tot hoogleraar: Een duidelijk be toon van trouw aan de belijdenis, als- Japan biedt excuus aan 1 De nieuwe Japanse minister van tcnlandse zaken, Katsoeo Okazaki. heeft de Amerikanen officieel excuus aange boden voor dg toegebrachte schade er verwondingen by de relletjes van gis- Van de zijde van politie en vakbewe ging wordt gemeld, dat gisteren te Tokio en Kyoto ruim 1800 gewonden zyn ge vallen. Iri het gehele land zijn een personen aangehouden; één burger gedood. Minstens acht buitenlandse jour nalisten werden bij hun arbeid aange vallen. Een fotograaf van „Life" were bewusteloos geslagen; een verslaggever van „Time" werd eveneens met stenen bekogeld. DE 28ste A-BOM ONTPLOFT ■en de Nevada-woestyn is een atoom bom uit een vliegtuig van de Amerikaan luchtmacht uitgeworpen. Op zeven km afstand hadden 2150 mariniers zich mansgaten ingegraven. De bom was, ir gemeld wordt, van middelmatige grootte. Te Las Vegas, op 120 km af stand, werd wel het lichtschijnsel van de ontploffing waargenomen, doch geen geluid gehoord of schok gevoeld. Volgens nemers was het schijnsel minder dan op 22 April, doch was de paddestoelvor- mige atoomwolk groter. Dit was de 28ste atoomontploffing, die door Amerikaanse deskundigen werd teweeggebracht. Ook van deze atoomexplosie werden televisie-opnamen gemaakt. Het was de eerste keer, dat mariniers kennis maak ten met het nieuwe wapen. mede een staan voor de trouw en de eerlijkheid. Hoe toornde zijn ziel, en leed zijn hart, wanneer hy verscheurde het ragfijn ge sponnen web van zijn schoolse rede neringen. Wat knap homileeï en mee slepend prediker. Zelf door het Woord ziel Gods ontroerd, roerde hij de volk. Onze ziel buigt zich neder. Voorname kwaliteiten als mens. Hij boezemde ongemeen vertrouwen in bij de kerken. Zo jorvg als hij was, een man van gezag. Waren nu na het verscheiden van K. S. onze ogen op hem gevestigd? Maar zijn gevoelig hart, dat leed droeg over onze kerken en gebogen werd van ver driet over eigen zwaar verlies, is be zweken. Nu buigt zich onze ziel in ons. WANNEER ik nu weer naar IJssel- muridens kerkhof ga en daar de graven zie van Hoekstra, Schilder, zusje en van vader Holwerda dan heb ik een (Heb eerbied voor het verdriet dat over onze kerken kwam. Niemand kan dit nog verwerken. Ik doe een harts tochtelijk beroep op hen, die zich var ons gescheiden weten. Bezeer onz< harten niet en wond onze zielen niet Laat ons allen met rouw. Vermoei on: niet. Laat ons de gelegenheid om to' ons zelf te komen. Want onze ziel buigt zich neder in ons. Waarom gaan wij weer in het zwart? Wat denkt gij allen, die dit leest en er van hoort? Heeft de Heere iets te zeg gen tot onze kerken? Indien gij dat denkt, dan is er temeer reden om u zelf en ons tijd te gunnen tot bezinning. Want niemand kan dit nog verwerken. Dit verdriet dat over ons kwam. Onze tranen zyn ons tof spijze. „Ik ben benauwd om uwentwil, mijn broeder Jonathan". Maar wij weten de Schriften en de kracht Gods. Mijne ziel, wat buigt gij u neder in mij? Hoop op God, nog zal ik Hem loven! Ds D. K. Wielenga. Lector aan de Theol. Hogeschool te Kampen (Broederweg). Dc enige fiets met de 5 plussen n bagagedrager aan trame gelalt Van het erf van School en Kerk Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Uithuizen A. J. v. d. Kam te Hansweert; te StèvenEweert— MaasbracM carnd*. C Uidain te Amster dam; te Haa/rik> catkL J. H A. Doeschot te Borne. Gcref. Kerken «Tweetal: te Amsterdam (11e predi- pl.) Th. H. van Andel te Vlaairdiiragem en J. A. van Arkel te Haarlem, Beroepbaar: de classis Goes heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. Nagellcerke. oarnd. aan de V.U., B 97 te Wolf aartsdijk. Na 15 Jumi as. kan fay een evt. beroep in overweging nemen. Chr. Geref. Kerken Tweetal: te Bunschoten M. B. te Dordrechlti en H. van Leeuwen Delft. Beroepen: te Ede M. Baan Dordrecht. Geref. Gemeenten Beroepen: te Leerdam F. Mailen ♦e Bruafiisee. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen: te Oude Bdlditzijil (vac.- D. Visser) A. J. Buurman te Frameker. „De Doofpot" blijft kerk Het plan van de kerkeraad v; Doopsgezinde gemeente van Zaandam om haar kerkgebouw in de Oostzijde „de Doofpot", als tehuis voor ouden va gen in te richten, zal niet ten uitvoer worden gebracht. De uitbreiding i Midden Oosten van Zaandam u dien aard, dat de algemene ledenverga dering van oordeel was, dat het kerkbe zoek in de loop der volgende jaren zeker 'zal toenemen. (Advertentie) VIRGINIA Mr'j Dezelfde kwaliteit- Dezelfde 100 °/o Virginia Sfijyf® en reeds 30 jaar fa? DE BESTE SIGARET N VOOR UW GEZONDHEID! Het lied der aethergolven ZATERDAG 3 MEI 1 00 Nieuws. 7.51 Maria liederen. TA'. bed en Ut. kalender. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 Voor de hulsvrouw. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram. 10.00 Vo< 12 00 i 12.55 Zonnew thliek nieuws. 120 Amus. mu Boekbespreking. 2.10 Gra 2.40 Amat.program. 3.10 het Gregoriai "t. 4.40 Sport Jeugd. 5 45 Nieuw 3e Ridder 6 40 Bel-Cant 7.00 Voordra gram. 5.15 Vooi Nat. Progr.: 6.00 Klok- 6.01 Herdenkingsbij i PODENTd°op: r*1™7m5%S eg liefde. Doch Willem bleef zwijgen, hij staarde en vol vertrouwen droomden zij weg naar een De dekknecht werd belast met de inkopen voor haar beschuldigend aan alsof zij iets gedaan had toekomst die licht zou zijn door hun liefde. Ter- de Zondag en Willem zelf bleef aan boord. Zijn wat niet door de beugel kon. fijngewevln uitgaanstrui bleef in de kast liggen, „Heb je anders niets te zeggen? vroeg ZIJ. want waarnm zou hij zich kleden nu hij duidelijk „Ik kan met Toos. ik kan met., het is te erg Zedat Toos, de vogel uit zulk een nest, niet antwoordde Willem afwerend voor hem bestemd was. Adriaan had gelijk, eigen- Aan de klank van zijn stem hoorde zij hoe hik had Adriaan altijd gelijk, de appel valt niet moeilijk hem zijn houding viel. Zij dacht ook aan ver van de boom. Toos Was meegaander dan alles wat hi, terwille van haar reeds van haar wille van de dochter wilde Willem de vader diens wangedrag vergeven, maar hij vreesde zijn eigen drift, en daarom wilde hij Toos niet afhalen voor de Zondagwandeling. „Ik begrijp het, ik kom jou afhalen", beloofde Toos voor wie de dagen weer opengebloeid waren in milde kleuren. Op het werk kon Willem zich echter niet voor ^enamdera^ai'HSieulwluehv!ni?tbSiS welke hij hllr had aangedaan. Zij keerde tenj De Jong verborgen houden en hij vreesde het wezen anders je niet., als hij met haar sprak over eeuwige dingen bewees toch wel hoe oppervlakkig zij was. Nooit vroeg zij iets, zij begreep het niet en niets wees er op dat zij verlangde te weten. Hoe zwaar het hem ook viel; hij moest met Toos breken, als Christen mocht hij niet anders. Een besluit, zelfs al deed het pijn, was beter dan een weifelende besluiteloosheid; vastberaden stond hij op en zakelijk greep hij naar het werk boek. waarin hij uitgaven en inkomsten noteerde. Al rekenende vergat hij -ijn zorgen, maar toen Toos opeens in de kajuit stond, deed alles wat aan en in hem was weer pijn. „Vergeet je mij?" vroeg Toos. Hoorbaar kreunde hij en schor was zijn stem toen hij antwoordde: „Kon ik je maar vergeten!" „Heb ik iets gedaan?" „Jij niet, maar je vader." Verslagen zag Toos hem De Jong was hierbij zachtaardig als nooit te voren, met geen woord sprak hij van de wed strijd en inschikkelijk zei hij: „Neem jij de eerste sleep maar." Deze houding maakte een lang gesprek overbo dig en met een licht hart maakte Willem de eerste sleep vast. De bakkenschippers riepen hem iets toe over een luizige bandiet, die wat hen aan gaat over boord kon kiepen, maar hij deed alsof hij niets hoorde. Hij zwaaide naar zijn vriend, de pastoor die na de vroegmis een wandeling Ernstig begon zij te spreken: „Mijn vader heeft da rivier maakte en hij seinde y^eventig maal zevenmaal C. BAARDMAN lage streek uitgehaald, in de Bijbel machinekamer: Volaan vooruit, staat dat de zonden van de vader de kinderen ..Tfij riikt^er nog al aan, het zit hem nog niet niet aangerekend mogen worden." lekker", zeiden de bakkenschippers die dit wilde Verrast zag Willem haar aan cn gretig vroeg optrekken van hem met gewoon waren, botte hij: „Hoe kan jij weten wat de Bijbel zegt?" De gehele week door bleef De Jong vriendelijk "„Omdat ik sinds ik jou ken in de Bijbel lees, zachtzinnig en steeds als er onderling iets ge- ik wil weten hoe en wat God is", bekende Toos. m°es' worden liet hij de beslissing aan „En ik., en ik.." stotterde Willem. Willem. „Jij dacht dat ik onverschillig was en niet wilde Geen voet zette hij aan de wal, want de burge- begrijpen van hoe groot belang de godsdienst voor rij van Engis was gul en overtuigend met haar een mens is. Je hebt verkeerd gedacht jongen!" bewijzen van afkeer. Kwajongens riepen hem na Alle kwade vermoedens weken uit Willem weg, en in café en winkel werd hij gemeden als afwijzing van haar goedbedoelde poging om hem tegemoet te treden. Ze wist hoe elkeen na van middag over liaar vaoer zou oordelen en het hard ste oordeel kon zij billijken, maar dat Willem d( daden van haar vader aan haar zou wreken, zi< daaraan had zij niet gedacht. Haar fier zelfbe wustzijn kwam in opstand en zij maakte een on- - doordacht gebaar naar de deur alsof zij vertrek- hij zag weer blank water voor de boeg en hij schurftige hond. ken wilde: als Willem nu maar een enkel goed schaamde zich vanwege zijn besluit om zulk een Op het werk was het niet veel beter, als hij iets begrijpend woord wilde spreken zou haar fierheid meisje los te laten en te verraden. vroeg, kreeg hij een kort antwoord, maar voor veranderen in deemoed en nederig zou zij pleiten Een kind was niet altiid als de vader, uit onge- een praatje was niemand te vinden, eenzaam voor haar vader die misdadig gehandeld had, lovige gezinnen konden heel goed oprechte kinde- was hij geworden als in de zwaarste dagen van maar wiens denken verwrongen was door een op- ren Gods voortkomen. zijn jeugd. voeding waarin geen plaats was voor begrip en De scheiding die er tussen hen was viel weg, (Wordt vervolgd.) vlakte. 8 KRO: Ni 8.50 Gram. 9.15 „Nummer 30492". klank- 10.30 Wij luiden de Zon- i. 3 22 Gram. 8.30 „Lichtbaken" eld. 10. ■anto. 1L22—12 00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) VARA7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymt .30 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.40 Ideir tub cd rij vi neia caus. 11.40 ork. 12,33 Voor de a i. 11.25 „De ïcital. 12.00 rgelspeL 1.00 Nieuws. hoorspeL 1.30 A jeugd 2 30 Ni ïziek. 4.15 Sportpraatje. 0 Nat. Program (Zie HILVER- 8.20 Gi hoorspel. 10.10 sextet. 11.00 Nieuws. 11.15 Lichte 11.35—12 00 Gramofoonmuzlek. ENGELAND. BBC Home Service, 1145 Gram. 12.10 Hoorspel. 12.55 1 1.00 Nieuws. 1.10 Gcvar. program. 2.1. 2.15 Arbeidersork. 2 45 Sport 3.15 Schots o VOO Hoo- ic kindi Sport 6 5 Sport. 5.00 Voi rber. 6.00 Nieuws. 6 7.15 Interviews e icht. 8.00 Geva 7.45 Pi JMMMMM rogr. fl.00 Nieuws. 9.1.5 Hoi ivondgebeden. 11.00 Nieuws. 11.03 Schaken. ENGELAND. BBC Light Program 1560 en 247 m. 12.00 Pnrlementsoverzicht. 12.15 Orki prt 12^5 Sport. 1.15 Idem. 1.45 Vc leuters. 2.00 Gevar. muz. 2 45 Spor 4.45 Orgelspel. 5.00 6 59 Spot 7.25 Sport. 7.30 Hc 1 9 00 BBC Norther gen 6.00 Sport. 6.45 iel. 8.30 Klank- ïcert. 1.00 v Jl. 2 00 Nieui n. 4 50 Kam> 10.50 Idem. 1125 les. 5 00 Nieuws. 5.10 cn 3 30 Gra Ie soldaten. 7 00 Nie .40 Radiofeuilleton, ïram. 9.30 Idem 11 nuztek. 10 45 Balletr 2.00 Symphonisch c Eredoctoraat voor Luther-vorser Het Wagner- jg£ College te New York heeft het eredoctoraat in de letteren ver leend aan de heer Simon Hart, archivaris aan het Am sterdamse ge meente-archief. De doctorsbul zal op 16 Juni tijdens een spe ciale bijeen komst in de Lutherse kerk aan het Spui te Amsterdam aan I de heer Hart worden uitge reikt. De jonge doctor heeft zich bij uitstek onderscheiden door zijn onderzoekingen met betrekking tot de geschiedenis van het Lutheranisme in Nederland, en wel in het bijzonder in Amsterdam, Toch een Chr. HBS in Gouda Het lag in het voornemen om op 1 Sept. in Gouda een Chr. H.B.S. te openen, doch in dit plan kwam stagnatie; het zou slechts verwezenlijkt kunnen worden indien de voorstanders van Chr. middel baar onderwijs in Gouda en omstreken op korte termijn een bedrag van f30.000 zouden bijeenbrengen voor dit doel. Deze actie is geslaagd en het be stuur heeft dan ook besloten de school op 1 Sept. te openen met een eerste klas. Als directeur van deze H.B.S. zal optre den drs J. Snoep, leraar aan de Chr. H.B.S. te Rotterdam. Eendzachtig getuigenis Vlamingen hielden weer hun Bijbeldag Honderden Protestanten uit Vlaanderen vulden gisteren de Christuskerk in Ant werpen, waar de achtste jaarlijkse Bij beldag werd gehouden. Eendrachtig ge tuigde hier de Protestantse Christenheid in Vlaanderenland naar menselijk oordeel slechts een onbeduidende min derheid vormt, van haar geloof. Elk jaar is deze Bijbeldag voor „de minderheid" een feest. Er wordt telkenmale een grote evangelisatie-campagne aan verbonden. Nadat 'sorgens de Belgische predikan ten ds Stipriaan Lulscius en hulppredi ker F. Wageschiet hadden gesproken, voerden in de middagsamenkomst ds A. G. Barkey Wolf, vroeger uit Den Haag thans predikant van de Zendingskerk te Antwerpen, alsmede de Haagse Her vormde emeritus-predikant ds A. K. Straatsma het woord; ds Barkey Wolf Zielszorg aan eigen ziel. en ds Straatsma over Het persoonlijk gebeds leven. Deze toespraken werden afgewis seld door samenzang en muziek van het muziekkorps van het Leger des Heils in Nederland. De massale evangelisatie-samenkomst in de avond was druk bezocht. De NCRV zendt deze bijeenkomst vanavond uit. Inauguratie prof. Samkalden in Wageningen Dinsdag a.s. zal dr I. Samkalden uit Den Haag het ambt van hoogleraar in de rechts- en staatswetenschap in Wagenin gen aanvaarden. doet rechten: J Goedblocd. Oegstgees AMSTERDAM. (Gem..Univ.). 1 Mei Ge daagdcand physische aardrijkskunde: mëj E R Blljdenstein, Amsterdam. rTERDAM, 1 Mei Geslaagd: cand. wetensch W E J Keman en P J van Drlel, beiden te Rotterdam. Doet ex.: J A Fongers. R'dam; A Jansze, Voorhout en B Rose, Stadskanaal. (Advertentie) Een ideale lente Van winter tot zomer in één maand tijds 1 April: -2Vz gr. C. en op de 30ste: 25 graden 'jPRIL is een zeldzaam mooie maand geweest. De gemiddelde tempera tuur bedroeg in De Bilt 10.3 graden Celslus tegen 8.3 graden normaal! Tot nu toe in deze eeuw is alleen in 1943 en in 1949 April gemiddeld nóg war mer geweest. Bijzonder groot was het aantal warme voorjaarsdagen (tempe ratuur boven 20 graden): in De Bilt 11 tegen slechts 2 normaal. Sedert 1865, toen het 13 bedroeg, was dit aantal niet meer zo groot geweest. Van de 30 dagen die de maand telt, waren er toch nog 10 gemiddeld kouder dan gewoonlijk. Van deze 10 kwam op 4 dagen vorst voor, juist het nomale aantal. Op 1 April kwam in De Bilt een temperatuur voor als sedert 1936 niet meer in April w*s ge meten, namelijk 254 graad onder nuL De hoogste temperatuur werd op Ko ninginnedag gebeten (pl.m. 25 gr. C.) Het aantal uren zonneschijn be droeg in De Bilt 221, tegen 159 nor maal. Een zo zonnige maand April be hoort óók al tot de zeldzaamheden, maar het kan nog wel eens zonniger zijn: in 1942 werden in De Bilt zelfs 259 uren zon geregistreerd. Op de meeste plaatsen viel niet de helft van de normale April-hoeveel- heid regen. De stad Groningen had op twee na de droogste April van deze eeuw. In Noord-Brabant en Limburg viel over het algemeen minder dan 15 mm, terwijl de normale hoeveel heid 50 mm bedraagt, aldus schrijft het K.N.M.I.

Nieuwe Leidsche Courant | 1952 | | pagina 2